Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 18-01-11, 05:20
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Arrow Τι είναι το Tds? Τι σχέση έχει με τη Gh?

Συχνά δημιουργείται η απορία σε όλους τι είναι αυτό το tds που διαβάζω? Τι διαφορά έχει με την gh (γενική σκληρότητα) και γιατί θα πρέπει να το μετράω? Τι θα μου «πει» περισσότερο?

Καταρχάς να τα πάρουμε από την αρχή με απλά λόγια να καταλαβαινόμαστε!

TDS είναι αρχικά γράμματα από το:
Total Dissolved Solids
που σε απλή-ελεύθερη μετάφραση σημαίνει Συνολικά Διαλυμένα Στερεά.

Να ξεχωρίσουμε τι μετράει η gh και τι το tds.
Αν και τα δυο ξέρουμε ότι μετράνε τη σκληρότητα του νερού η πραγματικότητα είναι ότι μετρώντας:
τη
gh μετράμε: τη συγκέντρωση των κατιόντων ασβεστίου και το μαγνησίου που υπάρχουν στο νερό.
Ενώ το
tds: τη συγκέντρωση μετάλλων, αλάτων, κατιόντων η ανιόντων αλλά και οργανικής ύλης που υπάρχουν διαλυμένα στο νερό. Στην ουσία ότι υπάρχει στο νερό εκτός από το ίδιο το νερό (Η2O) και τα αιωρούμενα η όχι σωματίδια που δεν έχουν διαλυθεί στο νερό!

Έχω ακούσει άλλο ένα όρο … αντί για μέτρηση
tds… μέτρηση αγωγιμότητας

Το καθαρό νερό H2O δεν είναι καλός αγωγός του ηλεκτρισμού … Αν όμως περιέχει άλλα σώματα (διαλυμένα) θετικά η αρνητικά φορτισμένα τότε γίνεται καλός αγωγός και μάλιστα όσο πιο πολλά είναι αυτά διαλυμένα στο νερό τόσο και πιο καλός αγωγός γίνεται … Αυτό το γεγονός εκμεταλλεύονται οι μετρητές αγωγιμότητας (tds meters) που κυκλοφορούν στην αγορά και στην ουσία μετράνε με πόση ευκολία «περνάει» το ρεύμα το νερό και εκτιμούν το tds (συνήθως σε ppm - part per million). Στη πραγματικότητα οι μετρητές αγωγιμότητας δεν μετρούν άμεσα τα διαλυμένα στερεά (αλλά τα θετικά η αρνητικά φορτισμένα σωματίδια) και εκτιμούν (υπολογίζουν) πόσα είναι.

Πως βρίσκονται αυτά τα διαλυμένα στερεά στο νερό της βρύσης?

Αν φανταστούμε την διαδρομή του νερού πριν φτάσει στη βρύση μας θα καταλάβουμε εύκολα! Εξατμίζεται από τη θάλασσα, δημιουργεί σύννεφα, πέφτει σαν βροχή, απορροφάται από το έδαφος, συγκεντρώνεται και ρέει υπόγεια, αναβλύζει από πηγές, γίνεται ρυάκι, συγκεντρώνεται σε κάποια λίμνη, το μεταφέρει ο άνθρωπος με σωλήνες κοκ και τελικά ανοίγουμε τη βρύση μας και πέφτει στο ποτήρι μας. Σε όλη αυτή τη διαδρομή είναι λογικό να διαλύονται οργανικές και ανόργανες ουσίες. Τα οργανικά που έρχεται σε επαφή το νερό μας μπορεί να προέρχονται από φύλλα δέντρων σε αποσύνθεση, από τα λύματα των ζωντανών οργανισμών που ζουν μέσα του και στην εποχή μας ίσως από απόβλητα του ανθρώπου! Τα ανόργανα από τους βράχους που ρέει, τον ίδιο τον αέρα που έρχεται σε επαφή, και ίσως τον μόλυβδο η τον χαλκό από τους σωλήνες που μας έρχεται, τα φυτοφάρμακα που χρησιμοποιούμε, εξασθενές Χρώμιο και άλλα καλούδια! Δε γράφω άλλα μη τρομάξουμε και άλλο!


Είναι επικίνδυνο για τον άνθρωπο το υψηλό
tds?

Υπάρχουν κάποια όρια που έχουν καθοριστεί ως ασφαλή για πόσιμο νερό. Τα αποδεκτά όρια για ανθρώπινη κατανάλωση (από όσο έψαξα – διορθώστε με αν κάνω λάθος) στην Αμερική είναι έως τα 500 ppm.

Παρόλα αυτά αν μετράμε tds στο νερό βρύσης και αυξηθούν ξαφνικά πάει να πει ότι στο νερό μέχρι να φτάσει σε εμάς … κάτι έχει προστεθεί … Αν ξεπερνάει τα 1000 ppm θεωρείται ακατάλληλο για να το πιει ο άνθρωπος …

Γιατί στο ενυδρείο μου έχω παραπάνω tds από το νερό βρύσης που χρησιμοποιώ?
Σε ένα ενυδρείο το νερό ρέει συνέχεια! Έτσι συνεχίζουν να διαλύονται σε αυτό ανόργανες ουσίες από τα πετρώματα που έχουμε τοποθετήσει, από τα λιπάσματα, από τα βελτιωτικά νερού που χρησιμοποιούμε αλλά και από οργανικές από φύλλα φυτών σε αποσύνθεση, ίσως από κάποιο ψάρι η γαρίδα σε αποσύνθεση, από τις εκκρίσεις των ζωντανών που έχουμε. Είναι λογικό να αυξάνεται το tds σε ένα ενυδρείο.

Εδώ θα πρέπει να σταθώ! Αν μετρήσουμε τη gh θα μετρήσουμε τη συγκέντρωση των κατιόντων ασβεστίου και το μαγνησίου που υπάρχουν στο νερό και ίσως δε βρούμε σημαντική αλλαγή μια που σε οι οργανισμοί και τα φυτά τα χρησιμοποιούν για να αναπτυχθούν αλλά και τα αναπληρώνουμε με τις αλλαγές νερού … Το tds όμως ίσως έχει αυξηθεί κάνοντας το νερό μας πιο σκληρό. Ανάλογα με τα ψάρια η τις γαρίδες μας μπορεί να μην είναι μεγάλο θέμα αλλά σε είδη που «απαιτούν» κάποιο εύρος τιμών να είναι πρόβλημα. Για αυτό όσοι ασχολούνται με την αναπαραγωγή ψαριών που «απαιτούν» μαλακό νερό μετράνε tds.


Καλά όλα αυτά … εμένα γιατί να με νοιάζει πόσο είναι το
tds?

Αν δεν έχεις ψάρια που χρειάζονται μαλακό νερό η είδη ψαριών η γαρίδων που πρέπει ευλαβικά να τα διατηρείς σε κάποιες συγκεκριμένες παραμέτρους δεν υπάρχει κάποιος λόγος να σε ενδιαφέρει το όλο θέμα. Είναι όμως σχεδόν σίγουρο ότι κάποια στιγμή θα ασχοληθείς με τα παραπάνω οπότε ψάξτο από τώρα να μη το έχεις για μετά!!
Επίσης είναι ένας καλός «δείκτης» για όσους έχουν αντίστροφη όσμωση για την κατάσταση της μεμβράνης της! Αν το tds του «καθαρού» νερού
αρχίσει να ανεβαίνει (και δεν έχει αυξηθεί το tds της εισόδου) τότε η μεμβράνη αρχίζει να μη λειτουργεί καλά. Η ήρθε η ώρα να αλλάξουμε προφίλτρα η .... την ίδια την μεμβράνη!

Εγώ … τι νερό έχω? Μαλακό η σκληρό? Πως μεταφράζεται σε tds?
Μαλακό νερό: 0-75 ppm
Μέτριας σκληρότητας: 75-150 ppm

Σκληρό: 150-300 ppm

Πολύ σκληρό: 300 + pmm


Πως μπορώ να χαμηλώσω τo tds που βγάζει η βρύση μου?
Με μια συσκευή αντίστροφης όσμωσης!


Προσπάθησα να κάνω ερωτήσεις που είχα εγώ σε όλη τη διαδρομή … Το έψαξα και βρήκα απαντήσεις μάλιστα πολύ περίπλοκες με χημικούς τύπους και παράξενους όρους! Οπότε ας με συγχωρέσουν οι γνώστες που τα έκανα τόσο εκλαϊκευμένα!

Όλα αυτά είναι τα συμπεράσματα που έβγαλα, ψάχνοντας και διαβάζοντας πολλά κείμενα. Σε καμία περίπτωση δε θεωρώ ότι είναι σωστά και θα ήθελα να γίνει μια εκτεταμένη συζήτηση ώστε να βρούμε μαζί την αλήθεια. Μόλις είδα ότι ήδη έχει ξεκινήσει!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τί είναι??? arti Χρυσόψαρα 2 20-09-08 22:13
Εδώ είμαι κι εγώ Filotas Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 47 27-03-08 14:09
¶λγη είναι....? Neoklis Αρχάριοι γλυκού νερού 13 16-03-07 07:15
Είναι koi! Yiannis59 Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 11 24-02-07 15:40
Γεια σας. Είμαι καινουριος! Είναι κανείς εδώ?!!? kflynt2005 Χρυσόψαρα 2 15-01-05 03:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14508 seconds with 14 queries