Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-10-07, 14:55
Το avatar του χρήστη Minakki
Minakki Ο χρήστης Minakki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2007
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 159
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Minakki Send a message via Skype™ to Minakki
Question Σταθερές τιμές τις τελευταίες 9 μέρες

Καλησπέρα και πάλι !
Το ενυδρείο μου των 56 Λτ. που απεγνωσμένα διαβάζω και ρωτάω για το τι είναι σωστό και τί λάθος εδώ και 9 μέρες περίπου έχει ξεθολώσει εντελώς και έχει τις ίδιες τιμές ! Δηλ .:
Ph 7,6 -7,8
Gh 8,0
Kh 7,0
NO2 0
NO3 0
NH3/NH4 1,0 mg

Σημειωτέον ότι έχω ξεκινήσει να στρώνω το ενυδρείο 1 μήνα τώρα και έχω κάνει 4 αλλαγές νερου. Μία μεγάλη και 3 της τάξεως του 1/3
Μπορεί κάποιος να μου πεί τι γίνεται τώρα ? Η ανεπίδεκτη μαθήσεως είμαι ή σντούφ είμαι ή δεν ξέρω και γώ τι ΄γίνεται τώρα .
__________________
Aν δεν πάθεις...... δεν θα μάθεις ....!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-10-07, 20:05
Το avatar του χρήστη kdros
kdros Ο χρήστης kdros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2007
Περιοχή: ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

οταν στρωνουμαι το φιλτρο μας δεν κανουμαι
αλλαγες νερου
το φιλτρο σου ειναι αστρωτο
ελπιζω να μην εχεις βαλει μεσα ψαρακια
πρεπει να βρεις καποιον να σου δωσει μπολι για να το
στρωσεις ποιο γρηγορα
__________________
Φιλικα Κωστας
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-10-07, 20:44
Βαγγέλης (Dearangelo) Ο χρήστης Βαγγέλης (Dearangelo) δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-06-2007
Περιοχή: Ν Ηράκλειο
Μηνύματα: 247
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo) Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo)
Προεπιλογή

εάν, και που έτσι πρέπει, έχεις κρατήσει το ενυδρείο χωρίς ψαράκια, τότε, μην κάνεις αλλαγές! άσε το χρόνο να κυλήσει, κοίτα να έχεις αμμωνία σε κάποια επίπεδα, και σύντομα θα πάρεις και ντρίτες / νιτράτες ΝΟ2 ΝΟ3...΄τότε θα έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος, αλλά, μετά, και αφού μηδενιστεί η αμμωνία, και για μικρό χρονικό διάστημα, θα ξανά επανέλθει, θα είναι τα βακτήρια που ενώ όταν είχες αμμωνία αναπτύχθηκαν, όταν τελείωσε πέθαναν... μην πανικοβάλλεσαι, όχι όλα.. τότε θα είσαι σχεδόν έτοιμη, αλλά θα μπορείς να βάλεις κάποια ψαράκια... από την περιορισμένη μου πείρα θα σου πω, πως ένας τρόπος να κατεβάσεις την αμμωνία γρήγορα, είναι ο οζονιστήρας, αλλά μην το κάνεις.. ξέρω ότι οι ποιο ψαγμένοι που θα το διαβάσουν θα βάλουν τις φωνές..
καλό σου βράδυ!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-10-07, 09:30
Το avatar του χρήστη Filotas
Filotas Ο χρήστης Filotas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Περιοχή: ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Μηνύματα: 825
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Filotas Send a message via Skype™ to Filotas
Προεπιλογή

Καλημέρα, θα πρέπει να προσπαθήσεις να κρατήσεις τις τιμές της αμμωνίας στα 3mg/l χωρίς καθόλου αλλαγές. Την αλλαγή θα την κάνεις όταν μηδενιστούν τα νιτρώδη και η αμμωνία. Μέχρι τότε τίποτε. Προσθέτεις αμμωνία για σταθερές τιμές και περιμένεις. Θέλει υπομονή. Κι εγώ έκανα αλλαγές στην αρχή και έγιναν όλα πιό αργά.
__________________
www.kastoriacity.gr
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-10-07, 10:12
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή

Καταρχήν θα πρέπει να καταλάβεις τον κύκλο του αζώτου. Ελπίζω να διάβασες τις σελίδες που σου πρότεινε ο netblues στο προηγούμενο θέμα σου σχετικά με το στρώσιμο του ενυδρείου.
Για να στρώσει το φίλτρο σου θα πρέπει στο ενυδρείο σου να έχει κάποια ποσότητα αμμωνίας ώστε να αρχίσει η διαδικασία του στρωσίματος η οποία ολοκληρώνετε σε διάστημα 30-40 ημερών συνήθως. Στο ενυδρείο σου η συγκέντρωση αμμωνίας είναι μικρή, και έχεις κάνει ήδη και 4 αλλαγές νερού, για να ξεθολώσει το ενυδρείο σου.

Στο ενυδρείο σου θα πρέπει (εάν δεν κάνω λάθος) να έχεις ακόμα το ένα ψαράκι που επέζησε.

Το ταΐζεις κανονικά;
Βακτηρίδια βάζεις ακόμα;
Έχεις καθαρίσει το φίλτρο σου καθόλου από την αρχή;
Με πιο τρόπο κάνεις τεστ στο νερό σου;
__________________
newfish








Δαγκώνει
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-10-07, 10:14
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Συντροφοι, εχει ψαρια (ψαρι) μεσα το ενυδρειο...
Μην προτινεται οτι ναναι...
Το ενυδρειο για να στρωσει, θελει χρονο.. Κανα μηνα....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-10-07, 10:32
Το avatar του χρήστη Filotas
Filotas Ο χρήστης Filotas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Περιοχή: ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Μηνύματα: 825
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Filotas Send a message via Skype™ to Filotas
Προεπιλογή

Ουπς, σορυ νόμιζα οτι μιλούσαμε για στρώσιμο με αμμωνία.
__________________
www.kastoriacity.gr
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-10-07, 12:17
Το avatar του χρήστη Minakki
Minakki Ο χρήστης Minakki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2007
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 159
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Minakki Send a message via Skype™ to Minakki
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Filotas Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα, θα πρέπει να προσπαθήσεις να κρατήσεις τις τιμές της αμμωνίας στα 3mg/l χωρίς καθόλου αλλαγές. Την αλλαγή θα την κάνεις όταν μηδενιστούν τα νιτρώδη και η αμμωνία. Μέχρι τότε τίποτε. Προσθέτεις αμμωνία για σταθερές τιμές και περιμένεις. Θέλει υπομονή. Κι εγώ έκανα αλλαγές στην αρχή και έγιναν όλα πιό αργά.
Καλημέρα και σε σένα! Εσύ δε είσαι με το ενυδρείο στο γραφείο και πως θα κάνεις τις αλλαγές νερού και πως θα το ζεσταίνεις ? Μία ιδέα είναι κάποιοι βραστήρες που αποτελούνται από απλή αντίσταση και καλοδιο που μπαίνει στην πρίζα. Γεμίζεις το ενυδρείο σου ή τον κουβά σου και μετά βυθίζεις την αντίσταση στο νερό και την βάζεις στην πρίζα (υπάρχουν σε διάφορα μεγέθη )
Το πρόβλημα με μένα είναι ότι από λάθος του pet shop, και όταν δεν ήταν στρωμένα ακόμα τα φίλτρα μου, έβαλα 3 ψαράκια μέσα πρίν 1 μήνα : 2 καρδινάλιους και ένα Cherry. Το Cherry είναι το μόνο που επιβίωσε και δεν έχω πουθενά να το δώσω για να μην το ταλαιπωρώ. Την προηγούμενη εβδομάδα έβαλα μία αμπούλα αμμωνίας και βακτηρίδια και περιμένω και οι τιμές σήμερα είναι αυτές (ως ΨΑΡΙ δεν τολμώ να βάλω αμμωνία από το φαρμακείο)
Βακτηρίδια βάζω καθημερινά...
__________________
Aν δεν πάθεις...... δεν θα μάθεις ....!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-10-07, 12:25
Το avatar του χρήστη Filotas
Filotas Ο χρήστης Filotas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Περιοχή: ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Μηνύματα: 825
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Filotas Send a message via Skype™ to Filotas
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το Cherry είναι το μόνο που επιβίωσε και δεν έχω πουθενά να το δώσω για να μην το ταλαιπωρώ. Την προηγούμενη εβδομάδα έβαλα μία αμπούλα αμμωνίας και βακτηρίδια και περιμένω και οι τιμές σήμερα είναι αυτές (ως ΨΑΡΙ δεν τολμώ να βάλω αμμωνία από το φαρμακείο)
Βακτηρίδια βάζω καθημερινά...
Αμπούλα αμμωνίας σε ανυδρείο με ψάρια δεν μου ακούγετε καλά, δεν είμαι όμως σε θεση να σου απαντήσω. Απ'όσο ξέρω με ψάρι μέσα θέλει πολύ συχνές αλλαγές και πολύ υπομονή. Καλή τύχη.

Υ.Γ. Ευχαρηστώ για την ιδέα με την απλή αντίσταση αν και θα δίσταζα να βυθίσω μια γυμνή και ίσως αμόνοτη αντίσταση μέσα σε ενυδρείο με ψάρια. Δεν ξέρω τί γίνεται με ηλεκτροπληξία!!!!
__________________
www.kastoriacity.gr
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-10-07, 12:27
Το avatar του χρήστη Minakki
Minakki Ο χρήστης Minakki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2007
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 159
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Minakki Send a message via Skype™ to Minakki
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από newfish Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχήν θα πρέπει να καταλάβεις τον κύκλο του αζώτου. Ελπίζω να διάβασες τις σελίδες που σου πρότεινε ο netblues στο προηγούμενο θέμα σου σχετικά με το στρώσιμο του ενυδρείου.
Για να στρώσει το φίλτρο σου θα πρέπει στο ενυδρείο σου να έχει κάποια ποσότητα αμμωνίας ώστε να αρχίσει η διαδικασία του στρωσίματος η οποία ολοκληρώνετε σε διάστημα 30-40 ημερών συνήθως. Στο ενυδρείο σου η συγκέντρωση αμμωνίας είναι μικρή, και έχεις κάνει ήδη και 4 αλλαγές νερού, για να ξεθολώσει το ενυδρείο σου.

Στο ενυδρείο σου θα πρέπει (εάν δεν κάνω λάθος) να έχεις ακόμα το ένα ψαράκι που επέζησε.

Το ταΐζεις κανονικά;
Βακτηρίδια βάζεις ακόμα;
Έχεις καθαρίσει το φίλτρο σου καθόλου από την αρχή;
Με πιο τρόπο κάνεις τεστ στο νερό σου;
Αν και με την Χημεία ποτέ δεν τα πήγα ιδιαίτερα καλά και σίγουρα μετά απο άπειρα χρόνια λίγα πράγματα θυμάμαι, τον κύκλο του αζώτου τον έχω διαβάσει άπειρες φορές (όπου νάναι θα γράψω και τεστάκι).

Αμμωνία σε μορφή αμπούλας,που πήρα την περασμένη εβδομάδα απο το water-Inn έβαλα σύμφωνα με τις οδηγίες τους καθώς και μία αμπούλα με βακτηρίδια )ανεξάρτητα με αυτά που βάζω καθημερινά.
Όντως, στο ενυδρείο μου έχε μείνει ένας κακομοίρης Cherrry που δεν έχω που να τον δανείσω μέχρι να στρώσω τα φίλτρα μου
Τον ταίζω κάθε 2 με 3 ημέρες και πολύ λιτά (1-2 φλουδίτσες
Βάζω κανονικά τα βακτηρίδια και τα φίλτρα τα καθάρισα μία φορά από την αρχή στο νερό που έβγαλα απο το ενυδρείο
Την αμμωνία την τεστάρω με υγρά τεστ της Tetra και τα υπόλοιπα με χαρτάκια (Οι τιμές που μου έβγαλε το Water Inn είναι αυτές που βγάζω εγώ)
Απλά η Tetra είναι σε χρώμα και όχι σε τιμές τα αποτελέσματα.
__________________
Aν δεν πάθεις...... δεν θα μάθεις ....!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-10-07, 12:41
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή

Όπως έχεις καταλάβει και εσύ το ενυδρείο σου δεν έχει στρώσει ακόμα.
Το ψάρι θα πρέπει να απομακρυνθεί το συντομότερο ώστε να μην ταλαιπωρείτε ώσπου να στρώσει το φίλτρο σου. Το ότι το έχει περισσότερο από μήνα σε ένα ενυδρείο με αμμωνία (έβαλε και μια αμπούλα) δεν είναι και το καλύτερο που θα μπορούσε να του συμβεί, χωρίς να έχεις όλο το μερίδιο της ευθύνης εσύ.

Βρες κάπου να φιλοξενηθεί το ψαράκι σου (βάλε πχ μια αγγελία εδώ), ή ζήτα από κάποιον που μένει κοντά σου και ξέρει να του πας το φίλτρο και να στο μπολιάσει.
__________________
newfish








Δαγκώνει
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-10-07, 13:53
Το avatar του χρήστη Minakki
Minakki Ο χρήστης Minakki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2007
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 159
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Minakki Send a message via Skype™ to Minakki
Red face

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από newfish Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως έχεις καταλάβει και εσύ το ενυδρείο σου δεν έχει στρώσει ακόμα.
Το ψάρι θα πρέπει να απομακρυνθεί το συντομότερο ώστε να μην ταλαιπωρείτε ώσπου να στρώσει το φίλτρο σου. Το ότι το έχει περισσότερο από μήνα σε ένα ενυδρείο με αμμωνία (έβαλε και μια αμπούλα) δεν είναι και το καλύτερο που θα μπορούσε να του συμβεί, χωρίς να έχεις όλο το μερίδιο της ευθύνης εσύ.

Βρες κάπου να φιλοξενηθεί το ψαράκι σου (βάλε πχ μια αγγελία εδώ), ή ζήτα από κάποιον που μένει κοντά σου και ξέρει να του πας το φίλτρο και να στο μπολιάσει.
Ευχαριστώ για την ιδέα. Έβαλα ήδη την αγγελία και θα δούμε !!?o

Μο απάντησε ο Sot-zoe απο το forum ότι έχει μπόλικο μπόλι να μου δώσει και έτσι το απόγευμα θα παω να πάρω !Ευχαριστώ και πάλι
__________________
Aν δεν πάθεις...... δεν θα μάθεις ....!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-10-07, 14:06
Το avatar του χρήστη Minakki
Minakki Ο χρήστης Minakki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2007
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 159
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Minakki Send a message via Skype™ to Minakki
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Filotas Εμφάνιση μηνυμάτων
Αμπούλα αμμωνίας σε ανυδρείο με ψάρια δεν μου ακούγετε καλά, δεν είμαι όμως σε θεση να σου απαντήσω. Απ'όσο ξέρω με ψάρι μέσα θέλει πολύ συχνές αλλαγές και πολύ υπομονή. Καλή τύχη.

Υ.Γ. Ευχαρηστώ για την ιδέα με την απλή αντίσταση αν και θα δίσταζα να βυθίσω μια γυμνή και ίσως αμόνοτη αντίσταση μέσα σε ενυδρείο με ψάρια. Δεν ξέρω τί γίνεται με ηλεκτροπληξία!!!!
Για ρίξε μιά ματιά στις φωτο (αν τις έστειλα καλά). Δεν νομίζω ότι τίθεται τέτοιο ζήτημα!!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00025.JPG
Εμφανίσεις:  201
Μέγεθος:  3,7 KB  
__________________
Aν δεν πάθεις...... δεν θα μάθεις ....!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-10-07, 14:08
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αμμωνία σε μορφή αμπούλας,που πήρα την περασμένη εβδομάδα απο το water-Inn έβαλα σύμφωνα με τις οδηγίες τους καθώς και μία αμπούλα με βακτηρίδια )ανεξάρτητα με αυτά που βάζω καθημερινά.
Τους ειπες οτι εχεις ψαρια μεσα? Εισαι σιγουρη οτι η αμπουλα περιειχε αμμωνια?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-10-07, 14:16
Το avatar του χρήστη Minakki
Minakki Ο χρήστης Minakki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2007
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 159
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Minakki Send a message via Skype™ to Minakki
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Τους ειπες οτι εχεις ψαρια μεσα? Εισαι σιγουρη οτι η αμπουλα περιειχε αμμωνια?
Total ammonia δεν σημαίνει οτι περιέχει αμμωνία ?
Βέβαια και τους το είπα...... Πατάτα ????
__________________
Aν δεν πάθεις...... δεν θα μάθεις ....!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-10-07, 14:33
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Υποθετω ναι, αλλά αν γνωριζει σιγουρα καποιος ας το διαβεβαιωσει. Μου φαινεται τραβηγμενο απο μαγαζι να ειπες οτι εχει ψαρια μεσα και να σου δωσανε αμμωνια.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-10-07, 15:57
dimitrig Ο χρήστης dimitrig δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2005
Περιοχή: ΚΗΦΙΣΙΑ
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Δεν είναι δυνατόν να πηρε αμμωνία απο το water-Inn γιατί απλά δεν έχει αμμωνία.
__________________
ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Εν οίδα ότι ουδέν οίδα (Σωκράτης)

Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-10-07, 16:14
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Μηπως ειναι κατι σαν ammonia remover? Εχεις πεταξει το κουτι?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-10-07, 16:26
Το avatar του χρήστη Minakki
Minakki Ο χρήστης Minakki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2007
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 159
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Minakki Send a message via Skype™ to Minakki
Προεπιλογή

Ηταν αμπούλα και όχι κουτί και έγραφε επάνω total ammonia
Τέλος, δεν ξέρω τι ήταν αλλά όταν όταν τους περιέργραψα τα καθέκαστα και μου έβγαλαν και τιμές μου έδωσαν και δύο αμπούλες λέγοντας μου να τις βάλω πρώτα την μία που έγραφε όπως πρωείπα total ammonia και καμμιά ώρα μετά την άλλη που έγραφε bacteria.
Βρήκα όμως μπόλι από κάποιον στο Μαρούσι που απάντησε στην αγγελία που έβαλα πρίν ένα 2ωρο και θα πάω να το πάρω και φαντάζομαι ότι τα προβλήματα μου θα αρχίσουν να βρίσκουν τον δρόμο τους
__________________
Aν δεν πάθεις...... δεν θα μάθεις ....!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-10-07, 13:23
Το avatar του χρήστη Isidoros
Isidoros Ο χρήστης Isidoros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2004
Περιοχή: ΕΛΛΗΝΙΚΟ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Mηπως ηταν αυτο και κανεις καποιο λαθος?
http://www.prodibio.fr/italien/stopammo.htm
__________________
4-8-2006
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-10-07, 13:26
Το avatar του χρήστη Isidoros
Isidoros Ο χρήστης Isidoros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2004
Περιοχή: ΕΛΛΗΝΙΚΟ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

ή μηπως αυτο?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ATS16617.jpg
Εμφανίσεις:  176
Μέγεθος:  15,4 KB  
__________________
4-8-2006
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-10-07, 14:26
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Tetra Total Ammonia Kit
Μαλλον εχει δικιο, πρεπει να ειναι αυτο, τεστ αμμωνιας.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 14-10-07, 21:38
Το avatar του χρήστη Minakki
Minakki Ο χρήστης Minakki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2007
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 159
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Minakki Send a message via Skype™ to Minakki
Προεπιλογή

Παιδιά ΟΚ!!!! το τεστ της TETRA το γνωρίζω πολύ καλά καθόσο με αυτό κάνω τις μετρήσεις μου για αμμωνία . Οσο αφορά την αμπουλίτσα μήπως ήταν ammonia remover (πάνως έμοιαζε με αυτή που μου έδειξε ο Isidoros)
To θέμα όμως τώρα είναι ότι, εγώ έβαλα το μπόλι την Παρασκευή το βράδυ, το ενυδρείο έγινε ένα μαύρο πράγμα το οποίο την άλλη μέρα καθάρισε και όταν έκανα μετρησεις ΚΑΜΜΙΑ ΑΛΛΑΓΉ ΣΤΙΣ ΤΙΜΕΣ δεν βρήκα. Ούτε νιτρικά αυξήθηκαν ούτε αμμωνία΄έπεσε.
Any hint ???????
__________________
Aν δεν πάθεις...... δεν θα μάθεις ....!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-10-07, 13:03
Το avatar του χρήστη kdros
kdros Ο χρήστης kdros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2007
Περιοχή: ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

μην περιμενης με τη μια
να δεις αισθητη διαφορα
υπομονη χρειαζεσαι και οχι βιασυνες
__________________
Φιλικα Κωστας
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 22-10-07, 09:02
Το avatar του χρήστη Minakki
Minakki Ο χρήστης Minakki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2007
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 159
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Minakki Send a message via Skype™ to Minakki
Προεπιλογή Ξαναστρώνω απ' την αρχή με μπόλι !!!!

Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
Αφού τελικά απέτυχε η το μπόλι που πήρα από τον Σωτήρη στις 12 του μηνός , και τον ευχαριστώ και για τις πολύτιμες πληροφορίες του και μετά απο αναμονή μιάς εβδομάδας όπου τίποτα στην ζωή του ενυδρείου δεν είχε αλλάξει (????) πήρα την μεγάλη απόφαση να το ξεκινήσω από την αρχη.
Ξέχασα να πω ότι θυμήθηκα την ΠΑΤΑΤΑ που είχα κάνει όταν πρωτοέστησα
το ενυδρείο, στα τέλη Αυγούστου. Μην αλλά είχα βάλει το backround αντί για πίσω από το ενυδρείο και απ έξω, μέσα...........
¶λλαξα, λοιπόν την άμμο με χαλικάκι για να μπορώ να φυτέψω (εύκολα και απλά φυτά) έπλυνα πολύ καλά το ενυδρείο με ζεστό νερό, άλλαξα τα υλικά του φίλτρου με καινούργια και με την βοήθεια του Dearangelo (τον ευχαριστώ και αυτόν πολυ για την συμβολή του), που μου έδωσε 50 λτρ νερό ???? από το ενυδρείο του καθώς και substrat απ το φίλτρο του, που τα έβαλα στην θέση του μακαρονιού, όλα δε τα διακοσμητικά (κάτι βραχωειδή και σαν ξύλα καθώς και υφασμάτινα φυτά τα έπλυνα με ζεστό νερό και τα άφησα μέσα σε διάλυμα με σόδα (μαγειρική) τα ξαναξέπληνα πάρα πολύ καλά και τα τοποθέτησα πάλι πίσω. Φυσικά το ψάρι το έβγαλα για λίγο και μόλις τελείωσα όλες αυτές τις επιχειρήσεις το έβαλα και πάλι πίσω.
Σήμερα λοιπόν το πρωί έκανα τις πρώτες μετρήσεις :
ΝΟ3 = 0 mg/l
NO2 = 0,025 mg/l
NH2/NH3 = TETRA : τα πρώτα 10΄ κίτρινο - τα 10΄ανοικτό πράσινο (η
πρώτη κλίμακα του δειγματος )
KH = > 7
PH = μέτρηση με χαρτάκι 7,2 - με υγρό τεστ 8,5 ??????

Το επόμενο βήμα μου ποιό θα είναι. Περιμένω να ανεβούν και άλλο τα ΝΟ2,
κάνω αλλαγή νερού, γιατί το ΡΗ ανέβηκε τόσο (παλιά και σε μέτρηση του Water Inn ήταν 7,6 - 7,
__________________
Aν δεν πάθεις...... δεν θα μάθεις ....!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 22-10-07, 09:30
Το avatar του χρήστη Filotas
Filotas Ο χρήστης Filotas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Περιοχή: ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Μηνύματα: 825
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Filotas Send a message via Skype™ to Filotas
Προεπιλογή

Παράθεση:
PH = μέτρηση με χαρτάκι 7,2 - με υγρό τεστ 8,5 ??????
Μήν σε παραξενεύει αυτό και σε εμένα με το χαρτάκι της Tetra έβγαζα 6,8 ενώ μετά με τα υγρά τεστ της Tetra πάλι έβγαζα 8.
Για τα επόμενα υπομονή και κατα την γνώμη μου καθημερινές αλλαγές νερού μέχρι που θα φτάσει η μέρα που θα έχεις και ΝΟ2 μηδέν. Έτσι τουλάχιστον έκαν εγώ όταν την πάτησα όπως εσύ. Υπομονή και όλα θα στρώσουν.
__________________
www.kastoriacity.gr
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
15 μέρες μετά τον γάμο?? ήρθαν και τα πρώτα αυγά (Σκαλαρια) KOKORAS ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 39 22-12-07 02:30
Σταθερές τιμές 1 βδομάδα τώρα.... johnsin Αρχάριοι γλυκού νερού 6 17-09-07 08:06
Εδώ και 4 μέρες.... Hypostomus Greek Aquarist's Boards 2 02-06-06 09:54
Γεννανε καθε 7 μέρες. Νίκος Δίσκοι 23 10-09-04 21:48
Αυξανοντας τις γνωσεις μας για τις Αφρικανικες Κιχλιδες!!! stefanos.f Λίγα λόγια για τα "rift lakes" 2 07-09-03 23:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08723 seconds with 16 queries