Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Μεσογειακό

Μεσογειακό Ότι έχει σχέση με τη ζωή και τη διατήρηση Μεσογειακού ενυδρείου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 09-05-15, 20:05
Το avatar του χρήστη samgr
samgr Ο χρήστης samgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2012
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pana Εμφάνιση μηνυμάτων
APO KINHTO DEN TO Ανοιγει
Ποιο είναι το κινητό σου?

Aν χρησιμοποιείς κινητό με android ποια έκδοση android χρησιμοποιείς?

Για να μπαίνεις στο aquatek.gr χρησιμοποιείς το tapatalk?

**************************************************
Σε περίπτωση που χρησιμοποιείς TAPATALK από ANDROID
**************************************************


Πατάς και ανοίγεις το TAPATALK



Πατάς πάνω δεξιά REPLAY στο thread που θες να συνεχίσεις



Κάτω αριστερά υπάρχει ένα εικονίδιο με συνδετήρα , το πατάς και επιλέγεις το Gallery.



Διαλέγεις τις φωτογραφίες και το στέλνεις
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 18-05-15, 17:18
Το avatar του χρήστη pana
pana Ο χρήστης pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

τελος πάντων πιδει δεν κατεβαζει το tapatalk θελω μερικες απαντησεις για το ισσος μελλοντικο μου ενυδρειο επιδει θελω να κανω κατι σαν αθτοhttps://youtu.be/0dTuSiLmnHQ" width="425" height="344">https://youtu.be/0dTuSiLmnHQ" />BORKEDοι διαστάσειεις θα είναι 100*40*τι υψος μου προτεινεται αν βαλω ενα κοπαδακι μαριδες και 2-3 κολογριτσες? οταν μεγαλωσουν βεβαια θα τις παρω πισω στη θαλασσα η στην κοιλια μου
filtro θα κανω με ζαντινιερα καπου στα 80εκ μηκος με ανθρακα και αντιφοσφορο κυκλοφοριτες ειναι απαρετητοι δεν θα μπορω να κανω κατι με τη ροη του φιλτρου? αν βαλω σιποραξ η βραχους στο φιλτρο? αμμο σκεφτομε καπου στα 5 εκ.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 21-05-15, 21:00
Το avatar του χρήστη pana
pana Ο χρήστης pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

υψος αποφασιστηκε 30 εκστοστα θα παω σε 2-3 μερες να το παραγγειλω υπαρχει κατι που πρεπει να ρωτησω τον υαλοποιο?
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 21-05-15, 22:45
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Καλύτερα κάνε το ύψος 40cm+ αν μπορείς!!!
Θεωρώ οτι το έχεις το κόλλημα τζαμιών, διαστάσεις τζαμιών κλπ...
Λογικά θα φτιάξεις κάτι σαν sump αν έχω καταλάβει καλά, οπότε θα πρέπει να μεριμνήσεις να κάνεις και τις ανάλογες τρύπες στο πίσω τζάμι του ενυδρείου... Για την κατασκευλη του sump, μπορείς να δεις μέσα στο φόρουμ, διάφορες ιδέες...
Κυκλοφορία θέλεις αρκετή στο ενυδρείο, μπορείς να καταλάβεις βλέποντας και μόνο την κίνηση του νερού μιας λίμνης και της θάλασσας...
Η κυκλοφορία σε συνδιασμό με τον βράχο στο ενυδρείο, δημιουργούν από μόνα τους ένα φίλτρο... Όσο πιο πορώδης είναι ο βράχος σου, τόσο πιο πολύ λειτουργεί σαν το siporax ή την ελαφρόπετρα στο φίλτρο...
Για να αποβάλεις τα νιτρικά που θα σου δημιουργούνται, θα πρέπει να κάνεις αλλαγές νερού, και θα βοηθήσεις σε μεγάλο βαθμό με το ATS...
Επίσης κάπου στο φίλτρο σου, να βάλεις και ενεργό άνθρακα, ειδικά αν έχεις ανεμώνες... Αντιφώσφορο, δεν ξέρω αν θα χρειαστείς με το ATS, προσωπικά δεν βάζω καθόλου, αλλά έχε το στο μυαλό σου...
Περί skimmer, προσωπικά με το ATS, σταμάτησα να το λειτουργώ ένα χρόνο τώρα... Ίσως βοηθήσει στην καθαρότητα του νερού λίγο, ανάλογα με το τι θα χρησιμοποιήσες για να μαζεύεις τις βρωμίτσες... κάλτσες κλπ...
Αν δεν χρησιμοποιήσεις ATS τελικά, θα σε βοηθήσει σίγουρα πάρα πολύ...
Για φωτισμό, σου προτείνω εύκολη και απλή λύση τα flood lights... Έχω φτιάξει DIY φωτιστικό με power leds, αλλά τα flood τα θεωρώ πολύ καλή επιλογή... ειδικά αν χρησιμοποιήσεις περισσότερα στα 10w, αντί για λιγότερα σε περισσότερα watt, θα έχεις πολύ καλή κάλυψη...
Μπορείς να τα προσαρμόσεις εύκολα σε οποιοδήποτε καπάκι που θα φτιάξεις, ακόμα και να τα στηρίξεις σε αλουμινογωνίες..
Αυτά...
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 22-05-15, 16:15
Το avatar του χρήστη pana
pana Ο χρήστης pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

oxi δεν θα κανω σαμπ με το υψος θα το σκεφτο γιατι δεν εινε ευκολο να φερνο νερο και ψαχνο που νατο αποθηκευσω αν μπορουσα θα εκανα και 500 λιτρα
ανθρακα και αντιφοσφωρο εχω ηδη
αν βαλω 2-3 απο αυτα ειναι οκ?http://www.ebay.com/itm/48-LED-White...item2a4d9959ee
κυκλοφοριτες βρηκα πολυ φτηνους
σκιμερ μπορει να βαλω αλλα ats οιχι
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 24-05-15, 19:51
Το avatar του χρήστη pana
pana Ο χρήστης pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

τελικα αν παρω ενα απο αυτο http://www.ebay.com/itm/Saltwater-Aq...21204492&rt=nc μου φενεται καλη ιδεα αν το βαλω με αυτη την aquael deco light που εχω
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 24-05-15, 23:09
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Τα πρώτα φώτα δεν κάνουν τίποτα, τα δεύτερα δεν τα εχω δοκιμάσει... Πάρε 2-3 20w flood και θα είσαι εντάξει!!
Αν δεν βάλεις σκίμερ ετοιμάσου για πολλά λίτρα αλλαγές νερού...
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 25-05-15, 14:09
Το avatar του χρήστη pana
pana Ο χρήστης pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

εχετε να μου προτεινετε κατι καλο απο εbay για τα 60 εκατοστα το ενυδριου ? στα 40 είμαι καλυμενος επισι να ειναι κατω απο 30 δολαρια
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 25-05-15, 15:13
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Έχω πάρει τα παραπάνω και άλλα συναφή όταν ξεκίνησα να πειραματίζομαι... χωρίς να κάνουν δουλειά
Τα λεντάκια τους είναι αδύναμα πολύ!!
Έχω χρησιμοποιήσει λεντοταινίες με ισχυρά λεντ σε φυτεμένο που ήθελα ομοιόμορφη κάλυψη και κάνανε δουλειά...
Στο θαλασσινό έχω χρησιμοποιήσει διάφορα πάλι και κατέληξα σε flood lights...
Ενδεικτικά σου προτείνω αυτόν τον προμηθευτή... Δεν ξέρω ποιά λάμπα έχεις, αλλά αν βάλεις 3x10w για το μήκος που έχεις και το μικρό ύψος, θα είσαι μια χαρά!!
3χ10w=24 ευρώ
Στο δικό μου το μεσογειακό, 120χ45χ45 είχα 4χ20w και ήταν σούπερ φωτεινό...
Βέβαια δεν έχεις δυνατότητα να κάνεις ρύθμιση στο φως σου και πρέπει να βρεις και ένα τρόπο να τα στηρίξεις στο καπάκι σου...
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 25-05-15, 20:52
Το avatar του χρήστη pana
pana Ο χρήστης pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

οραια ειναι αλλα θελω και λιγο μπλε εχεις τιποτα
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 25-05-15, 22:37
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Έχει άπειρα στο ebay ακριβώς στις διαστάσεις σου, 60cm...
Είναι πολύ φθηνά, και ένα strip σου φτάνει, αλλά πάρε 2 μπας και θέλεις περισσότερη ένταση...
Με ένα 12βολτο μετασχηματιστή που πολύ πιθανόν να έχεις, λειτουργούν μια χαρά...
-------------------------
Στο δικό μου, είχα 3 διαφορετικούς χρονοδιακόπτες οι οποίοι άναβαν σταδιακά, ο πρώτος τις μπλε λεντοταινίες, ο δεύτερος τα 2 από τα 4 flood και ο τρίτος τα άλλα 2, και αντλίστροφα μετά την φωτοπερίοδο...
-------------------------
Για να πάρεις ιδέα από τα Flood, κοίτα το τελευταίο βίντεο, σε ένα μεσογειακό ενυδρειάκι 20άλιτρο που έχω φτιάξει για την ανηψιά μου, τι φως έχει, με ένα 10βατο flood light... Στα 60 λίτρα τα δικά σου θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα με 3χ10w...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 25-05-15 στις 22:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 27-05-15, 17:34
Το avatar του χρήστη pana
pana Ο χρήστης pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχει άπειρα στο ebay ακριβώς στις διαστάσεις σου, 60cm...
Είναι πολύ φθηνά, και ένα strip σου φτάνει, αλλά πάρε 2 μπας και θέλεις περισσότερη ένταση...
Με ένα 12βολτο μετασχηματιστή που πολύ πιθανόν να έχεις, λειτουργούν μια χαρά...
-------------------------
Στο δικό μου, είχα 3 διαφορετικούς χρονοδιακόπτες οι οποίοι άναβαν σταδιακά, ο πρώτος τις μπλε λεντοταινίες, ο δεύτερος τα 2 από τα 4 flood και ο τρίτος τα άλλα 2, και αντλίστροφα μετά την φωτοπερίοδο...
-------------------------
Για να πάρεις ιδέα από τα Flood, κοίτα το τελευταίο βίντεο, σε ένα μεσογειακό ενυδρειάκι 20άλιτρο που έχω φτιάξει για την ανηψιά μου, τι φως έχει, με ένα 10βατο flood light... Στα 60 λίτρα τα δικά σου θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα με 3χ10w...
τοενυδρειο θα ειναι 120 λιτρα (καθαρα) να σου πω οτι το ενυδρειο δεν θα εχει καπακι που θα βαλω τις λεντοτενειες? δεν υπαρχει καποιο μπλε flood
συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα με ενυδρειο θελω να μοιαζει οχι με σκουπηδι
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 27-05-15, 19:49
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Γιατί μου την λες έτσι??
Τι σου πρότεινα το οποίο μπορεί να δείξει το ενυδρείο σου σαν σκουπίδι?? Αν εννοείς σκουπίδι το ενυδρειάκι της ανηψιάς μου, μπορεί και να είναι, απλά προσπάθησα να φτιάξω κάτι όσο πιο απλό μπορούσα για να χαίρεται και αυτή τα "δικά της" ψαράκια...
Λάθος έκανα, νομιζα οτι ήταν 60 λίτρα το ενυδρείο σου!! Θα χρειαστείς τότε τουλάχιστον 2χ20w flood, καλύτερα 3χ20w...
Υπάρχουν και μπλε flood αλλά μιας και δεν θα θέλεις να πάρεις άλλα τόσα watt σε μπλε χρώμα, και το θες απλά για moonlight, μόνο η λεντοταινία μπορεί να σε καλύψει πιστεύω...
Μπορείς άνετα να την κολλήσεις σε μια αλουμινογωνία...
Χωρίς καπάκι, ξέχασέ τα τα ψαράκια, δεν θα μείνει ούτε ένα μέσα στο ενυδρείο εγγυημένα...
Πρέπει να φτιάξεις ένα καπάκι, έστω μόνο το τελάρο...
Σου προτείνω το παρακάτω σχέδιο που περίπου είχα και στο δικό μου μεσογειακό, να προσθέσεις/κολλησεις ρήγες από ξύλο, ή αλουμινογωνίες στο τελάρο για να στηρίξεις τα flood και την λεντοταινία και το κάτω κομμάτι να το καλύψεις με διάφανη σίτα, από αυτές που πουλάνε για να καλύπτουμε δέντρα, η οποία δεν κόβει σχεδόν καθόλου φως και δεν αφήνει τα ψαράκια να πηδάνε έξω... Με μάτι σίτας 0,5cm θα είσαι μια χαρά...
Αφού δεν θα έχεις sump, μπορείς πάνω στο "καπάκι" αυτό, να προσαρμόσεις και ανεμιστηράκια τα οποία θα σου ψύχουν το νερό το καλοκαίρι, εκτός και αν σκέφτεσαι να αγοράσεις κάποιο chiller...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  030_zps51440ae4.jpg
Εμφανίσεις:  294
Μέγεθος:  51,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  031_zps24304e3b.jpg
Εμφανίσεις:  328
Μέγεθος:  50,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 27-05-15, 21:07
Το avatar του χρήστη pana
pana Ο χρήστης pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί μου την λες έτσι??
Τι σου πρότεινα το οποίο μπορεί να δείξει το ενυδρείο σου σαν σκουπίδι?? Αν εννοείς σκουπίδι το ενυδρειάκι της ανηψιάς μου, μπορεί και να είναι, απλά προσπάθησα να φτιάξω κάτι όσο πιο απλό μπορούσα για να χαίρεται και αυτή τα "δικά της" ψαράκια...
Λάθος έκανα, νομιζα οτι ήταν 60 λίτρα το ενυδρείο σου!! Θα χρειαστείς τότε τουλάχιστον 2χ20w flood, καλύτερα 3χ20w...
Υπάρχουν και μπλε flood αλλά μιας και δεν θα θέλεις να πάρεις άλλα τόσα watt σε μπλε χρώμα, και το θες απλά για moonlight, μόνο η λεντοταινία μπορεί να σε καλύψει πιστεύω...
Μπορείς άνετα να την κολλήσεις σε μια αλουμινογωνία...
Χωρίς καπάκι, ξέχασέ τα τα ψαράκια, δεν θα μείνει ούτε ένα μέσα στο ενυδρείο εγγυημένα...
Πρέπει να φτιάξεις ένα καπάκι, έστω μόνο το τελάρο...
Σου προτείνω το παρακάτω σχέδιο που περίπου είχα και στο δικό μου μεσογειακό, να προσθέσεις/κολλησεις ρήγες από ξύλο, ή αλουμινογωνίες στο τελάρο για να στηρίξεις τα flood και την λεντοταινία και το κάτω κομμάτι να το καλύψεις με διάφανη σίτα, από αυτές που πουλάνε για να καλύπτουμε δέντρα, η οποία δεν κόβει σχεδόν καθόλου φως και δεν αφήνει τα ψαράκια να πηδάνε έξω... Με μάτι σίτας 0,5cm θα είσαι μια χαρά...
Αφού δεν θα έχεις sump, μπορείς πάνω στο "καπάκι" αυτό, να προσαρμόσεις και ανεμιστηράκια τα οποία θα σου ψύχουν το νερό το καλοκαίρι, εκτός και αν σκέφτεσαι να αγοράσεις κάποιο chiller...
δεν λεω για το δικοσου ενυδρειακι σκουπιδι πως σου ηρθε αντιθετα ειναι πολυ ωραιο εκανες πολυ καλη δουλεια εγω εοω οτι αν βαλω και flud μαζι με λεντοτενειες πανω σε αλουμινοδωνια θα φενετε πολυ ασχημο σαν σκουπιδι αν υπαρχουν οντως flud ακτινικα τοτε θα πουλησω την λαμπα που εχω τωρα και θα παρω 2 ακτινικα φλοοδ και 3 ασπρα το ακτινικο το θελω για τις ανεμωνες και επιδη ειναι ωραιο και εμφανισιακα για το καπακι θα πω στον θειο μου που ειναι πελεκανος
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 27-05-15, 22:23
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Α οκ, εντάξει!!
Flood μπλε υπάρχουν, π.χ. αυτά
Αν δεν σε ενδιαφέρει να τα ανάβεις ξεχωριστά τα λευκά και τα μπλέ, υπάρχουν και αυτά που έχω αγοράσει να δοκιμάσω σε ένα μικρό reef που έχω ξεκινήσει να φτιάχνω... Για αρχή κάνουν ένα πολύ ωραίο φως προς μπλε, χωρίς να δημιουργούνται ζώνες με μπλε σκιές...
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 28-05-15, 13:06
Το avatar του χρήστη pana
pana Ο χρήστης pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

απο αυτα ποσα να βαλωhttp://www.ebay.com/itm/18W-60w-90w-...88029633&rt=nc
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 28-05-15, 13:47
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Τουλάχιστον 3 να βάλεις...
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 29-05-15, 19:59
Το avatar του χρήστη pana
pana Ο χρήστης pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

εγω σουλεω για ολο το ενυδρειο 1μετρο σημερα παραγγελθηκαν τα τζαμια 100*40*40 8mm 40ευρο το παχος δεν εινε υπερβολικο? ο μαγαζατορας ηθελε να το κανει και 10ρι αλλα εμενα ποιοσ να με ακουσει ο μπαμπας μου φοβατε μην σπασει
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 31-05-15, 09:26
Το avatar του χρήστη pana
pana Ο χρήστης pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pana Εμφάνιση μηνυμάτων
100*40*40
ποσα φλοοδ να βαλω σε αυτες τισ διαστεσεις? μπηκε αγγελια για την λαμπα που εχω τωρα
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 02-06-15, 00:57
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

3 ή 4 θα είναι μια χαρά!!!
Δεν είναι μεγάλο το πάχος, κι εγώ για 10άρι θα σου έλεγα...
Κόντρες θα σου βάλει ο τζαμάς??
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 02-06-15, 14:09
Το avatar του χρήστη pana
pana Ο χρήστης pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
3 ή 4 θα είναι μια χαρά!!!
Δεν είναι μεγάλο το πάχος, κι εγώ για 10άρι θα σου έλεγα...
Κόντρες θα σου βάλει ο τζαμάς??
1)οκ
2)στο και στισ δυο εφαρμογες (aquabuilder kai aquatools)μου εμφανισε 7ρι
2) ειπε οτι δεν χρειάζεται
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 02-06-15, 14:40
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Ο τζαμάς σου είπε για 10άρι και στο 8άρι δεν σου βάζει κόντρες??? Για μεγαλύτερη ασφάλεια θα έβαζα 10άρι, και αν δεν ήθελα κόντρες, οχι οτι θα πάθει κάτι με το 8άρι...
Τις κόντρες πιο πολύ τις πάνω, λόγω μήκους τις πρότεινα!!
Στο aquatools, και 5 μέτρα μήκος να βάλεις, πάλι 7άρι θα σου προτείνει, αλλά δεν πρόκειται να μείνει όρθιο ούτε μισογεμάτο από την κοιλιά που θα κάνει στην μέση!!! Ενδεικτικό είναι το προγραμματάκι...
Στην περίπτωσή σου, μην σε αγχώνω, αν στο κολήσει καλά, δεν θα έχεις πρόβλημα, αλλά 2 κόντρες τουλάχιστον πάνω κατά μήκος του, καλό θα ήταν να έχει...
Δοκιμάζεις και βλέπεις αν κυρτώνει στη μέση... δεν θα σπάσει μην ανησυχείς...
Βγάλε και καμιά φωτό όταν το παραλάβεις...
Καλή συνέχεια...
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 02-06-15, 21:13
Το avatar του χρήστη pana
pana Ο χρήστης pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο τζαμάς σου είπε για 10άρι και στο 8άρι δεν σου βάζει κόντρες??? Για μεγαλύτερη ασφάλεια θα έβαζα 10άρι, και αν δεν ήθελα κόντρες, οχι οτι θα πάθει κάτι με το 8άρι...
Τις κόντρες πιο πολύ τις πάνω, λόγω μήκους τις πρότεινα!!
Στο aquatools, και 5 μέτρα μήκος να βάλεις, πάλι 7άρι θα σου προτείνει, αλλά δεν πρόκειται να μείνει όρθιο ούτε μισογεμάτο από την κοιλιά που θα κάνει στην μέση!!! Ενδεικτικό είναι το προγραμματάκι...
Στην περίπτωσή σου, μην σε αγχώνω, αν στο κολήσει καλά, δεν θα έχεις πρόβλημα, αλλά 2 κόντρες τουλάχιστον πάνω κατά μήκος του, καλό θα ήταν να έχει...
Δοκιμάζεις και βλέπεις αν κυρτώνει στη μέση... δεν θα σπάσει μην ανησυχείς...
Βγάλε και καμιά φωτό όταν το παραλάβεις...
Καλή συνέχεια...
δεν θα το κολησει αυτοσ αλλά εγώ
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 02-06-15, 21:20
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

Ειτε 8αρι ή 10αρι , οι κοντρες ειναι για ασφαλεια πανω απο ολα. Μπορει το ενυδρειο να αντεχει αλλα σε ενα ατυχημα ειναι η κοντρα που θα σε σωσει! Τι σιλικονη θα παρεις; εγω θα προτεινα να εβαζες κ εξωτερικες γωνιες. Εχεις ξανα κανει το εγχειρημα αυτο;
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 03-06-15, 13:39
Το avatar του χρήστη pana
pana Ο χρήστης pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από polykarpos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειτε 8αρι ή 10αρι , οι κοντρες ειναι για ασφαλεια πανω απο ολα. Μπορει το ενυδρειο να αντεχει αλλα σε ενα ατυχημα ειναι η κοντρα που θα σε σωσει! Τι σιλικονη θα παρεις; εγω θα προτεινα να εβαζες κ εξωτερικες γωνιες. Εχεις ξανα κανει το εγχειρημα αυτο;
μονο στο τορινο που εχω για ενυσχηση σιλικονης εχω την bison oi gvnies ti einai
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 18-06-15, 20:46
Το avatar του χρήστη pana
pana Ο χρήστης pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pana Εμφάνιση μηνυμάτων
μονο στο τορινο που εχω για ενυσχηση σιλικονης εχω την bison oi gvnies ti einai
τελικα λογω οτι οι μεταφορεσ νερου ειναι δυσκολεσ θα κανω για κανενα χρωνο οκταποενυδρειο που παντα ηταν το ονειρο και μετα θα παω στο γλυκο μου ονειρο με γατοπσαρα θελω προτασεις για led stripes μιας και το οκταποδι κρυβεται την ημερα και βγενει νθκτα θα χριαστω καποιεσ για τα γατοπσαρα πρωτιμο αυτες που αλαζουν χρωμα και ποσα μετρα θα χρειαστω?
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 25-06-15, 10:08
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Χταπόδι σε ενυδρείο.....!!!! χμχμχμχμ

Καλό κλείσιμο, να μην πω και αμπάρωμα - κλείδωμα. Τα χταπόδια είναι οι μέγιστοι δραπέτες.

Μην ασχοληθείς με διαμόρφωση βράχου κλπ (aquascaping) γιατί το χταπόδι θα την κάνει μόνο του, σπουδάζουν εξάλου διακοσμητές από τα πρώτα στάδια της ζωής τους .

Καλή επιλογή και θα δεις απίθανες συμπεριφορές και αντιδράσεις.....

Καλή συνέχεια......
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 25-06-15, 14:47
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 26-06-15, 13:32
Το avatar του χρήστη pana
pana Ο χρήστης pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

ναι εχω δει τις δραπετευσεις του θα κρατισω ομως μια μικρησταγωνα θαλασινου να τα θημαμαι
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 27-07-15, 22:22
Το avatar του χρήστη pana
pana Ο χρήστης pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

pagokofti απο που πηρες τα λεντ?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μεσογειακο Σαντορινης Mokatsino Μεσογειακό 46 15-08-16 23:08
νεο μεσογειακο Πάνος Μεσογειακό 116 07-09-11 15:40
χταποδι σε μεσογειακο? 6981giwrgos Θαλασσινό νερό - Γενικά 44 06-07-10 20:54
Νεο Μεσογειακο sv1gfu Μεσογειακό 3 05-07-08 12:57
νεο μεσογειακο asteris_veroia Μεσογειακό 15 09-06-08 19:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09133 seconds with 16 queries