Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 05-09-13, 11:38   #1
Τα καινούρια ψάρια πρέπει να μπαίνουν σε καραντίνα ;
 
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas
Senior Member
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος 05-09-13, 11:38
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα στην παρέα. Όταν αγοράζουμε καινούρια ψάρια, πριν τα βάλουμε στο ενυδρείο μας, πρέπει να μπαίνουν σε καραντίνα; Αν πρέπει να μπαίνουν, πως και με τι φάρμακα; Το ίδιο πρέπει να κάνουμε και με τα φυτά;
Εμφανίσεις: 2394
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-09-13, 12:38
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αν υπαρχει υποψια για ασθενεια,ναι.
αν δεν υπαρχει,παλι καλο κανει κακο δεν κανει.αρκει η καραντινα να πληρει τις προυποθεσεις.(στρωμενο φιλτρο,λιτρα κλπ).
φαρμακα δεν βαζουμε αν δεν υπαρχει λογος.ουτε προληπτικα.

καλη προσαρμογη,καλο ταισμα,καθαρο νερο και σωστες συνθηκες ειναι η καλυτερη προληψη.

ακομη κιαν δεν εχουν προβλημα τα ψαρια,μαυτο τον τροπο για λιγες μερες στην καραντινα,σιγουρευεσαι οτι οταν μπουνε στο ενυδρειο θα εχουν δυναμωσει.αυτη ειναι η γνωμη μου τεσπα...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-09-13, 13:37
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Απαραιτητο δεν ειναι τιποτα, αλλα καλο ειναι παντα να υπαρχει καραντινα. Μαλιστα, σε wild caught ψαρια το θεωρω εντελως απαραιτητο, γιατι ποτε δεν ξερουμε τι μπορει να μεταφερουν.

Για φαρμακα και εγω θα συμφωνησω. Δεν υπαρχει λογος να υποστει θεραπεια ενα ψαρι που δεν εχει τιποτα. Αν παραμεινει σε καραντινα μερικες εβδομαδες και δε φαινεται να εμφανισει κατι (εξωτερικα σημαδια, ελλειψη ορεξης για φαγητο, περιεργη συμπεριφορα), ολα ειναι καλα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-09-13, 14:04
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Αν τα έβαζα σε καραντίνα για καμιά εβδομάδα με esha 2000 θα ήταν κακό; Πρόσφατα πείρα κάτι νεον από χομπιστα και ταυτόχρονα κάτι κλαδέματα από ένα άλλο παιδί. Μετά την καθορισμένη προσαρμογή τα έβαλα στο ενυδρείο μου. Μετά από μια εβδομάδα περίπου τα ψαριά που έχω στο ενυδρείο μου, ροδοστομους και νέον, παρουσίασαν σημάδια στα λέπια και ψωροφαγομενες ουρές. Ενώ πριν βάλω τα νέον και τα φυτά δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα Γιαυτο και ρωτώ αν θα ήταν καλό να γίνετε μια προληπτική θεραπεία με το παραπάνω φάρμακο.
Να σημειώσω πως τα ψαράκια που πείρα ήταν φαινομενικά σε άριστη κατάσταση.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-09-13, 14:10
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Γι'αυτο καλο ειναι να μπαινουν σε καραντινα για μερικες εβδομαδες, γιατι μπορει να εμφανισουν μετα συμπτωματα. Για το esha2000 δεν ξερω τι να σου πω. Δεν θα ηταν κακο, αλλα δεν θα ηταν και καλο. Προσπαθω να αποφευγω τα φαρμακα αν δεν υπαρχει σοβαρος λογος, γενικως.

Σε τι συνθηκες ηταν τα ψαρια που πηρες και ποιες αυτες στο δικο σου ενυδρειο?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-09-13, 22:46
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Γι'αυτο καλο ειναι να μπαινουν σε καραντινα για μερικες εβδομαδες, γιατι μπορει να εμφανισουν μετα συμπτωματα. Για το esha2000 δεν ξερω τι να σου πω. Δεν θα ηταν κακο, αλλα δεν θα ηταν και καλο. Προσπαθω να αποφευγω τα φαρμακα αν δεν υπαρχει σοβαρος λογος, γενικως.

Σε τι συνθηκες ηταν τα ψαρια που πηρες και ποιες αυτες στο δικο σου ενυδρειο?

Το esha 2000 σύμφωνα με τα γραφόμενα του μπορεί να χρησιμοποιηθεί και προληπτικά. Τώρα για τα ψαράκια, τι να σου πω, δεν ξέρω. Στο δικό μου ενυδρείο είναι όλα κανονικά, με τις ρουτίνες του τις μετρήσεις του, όπως πρέπει να λειτουργεί ένα υγιή ενυδρείο.
Πλέον το πρόβλημα έχει λυθεί. Όμως η απορία έμεινε !
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-09-13, 00:53
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Το esha 2000 σύμφωνα με τα γραφόμενα του μπορεί να χρησιμοποιηθεί και προληπτικά.
σχετικο ειναι αυτο.και η ασπιρινη μπορει να χρησιμοποιηθει προληπτικα για το εμφραγμα,αλλα δεν πλακωνουμε τις ασπιρινες
η τουλαχιστον εγω δεν το κανω

και αλλα ενυδρειακα φαρμακα μπορουν να χρησιμοποιηθουν προληπτικα.μελαφιξ,πιμαφιξ κλπ.

αλλα δε σημαινει οτι πρεπει να χρησιμοποιουνται ετσι.γιατι αν (μακρια απο μας) τυχει σοβαρο προβλημα και αναγκαστεις να κανεις απανωτες θεραπειες
που θα στρεσσαρουν τα ψαρια τι θα χρησιμοποιησεις?

ακομα και αυτα τα ελαφρα φαρμακα,προτιμω να τα χρησιμοποιησω οταν υπαρχει λογος.

και μην υποτιμας τα αποτελεσματα που μπορει να εχουν τα φυσικα υλικα που βαζουμε στα ενυδρεια μας.
(καλα οταν διαλεγουμε σωστα και ασχημα οταν βαζουμε οτι ναναι).

αλλα για να σου δωσω ενα παραδειγμα,περσυ οταν πηρα μια θυληκια μονομαχινα και την εβαλα μαζι με τον αρσενικο στο 20λιτρο,
την τσακισε στο κυνηγι και στο δαγκωμα.η ουρα της ειχε εξαφανιστει σχεδον τελειως.
ειχε μεινει μονο μια ακτινα της ουρας.

ευτυχως μετα απο κανα δυο μερες τα εβαλα σε 70λιτρο.

αλλα μαζι στο νερο εβαλα και φυλλα καταπα,πλατανοφυλλα,και φυλλα απο φοινικα.
ειμαι σιγουρος οτι τη διαφορα την κανανε τα φυλλα του φοινικα.
κυριολεκτικα,στις 2 μερες ειδα διαφορα,σε τρεις μερες ειχε φτιαξει σχεδον ολοκληρη η ουρα της
και σε μια βδομαδα ουτε φαινοτανε οτι συνεβη ποτε κατι.
δε χρειαστηκε να βαλω ουτε σταγονα μελαφιξ.

δεν το λεω για να διαφημισω τους φοινικες τωρα
αλλωστε βοηθησε και το οτι μπηκανε σε μεγαλυτερο ενυδρειο,μειωθηκε το στρες κλπ.βοηθησανε ομως κιαυτα.

απλα το αναφερω,γιατι πολλες φορες ξεχναμε οτι τα ψαρια ειναι πολυ πιο "απλοι" οργανισμοι απο εμας.
και σαυτη την κλιμακα μεγεθους,οτι κανουμε εχει μεγαλυτερα και πιο αμεσα αποτελεσματα πανω τους και στην υγεια τους.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-09-13, 06:02
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Τι μετρας ακριβως σε ph,gh και kh? Ξερεις ποσο ηταν στο ενυδρειο που τα πηρες?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-09-13, 07:45
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
σχετικο ειναι αυτο.και η ασπιρινη μπορει να χρησιμοποιηθει προληπτικα για το εμφραγμα,αλλα δεν πλακωνουμε τις ασπιρινες
η τουλαχιστον εγω δεν το κανω

και αλλα ενυδρειακα φαρμακα μπορουν να χρησιμοποιηθουν προληπτικα.μελαφιξ,πιμαφιξ κλπ.

αλλα δε σημαινει οτι πρεπει να χρησιμοποιουνται ετσι.γιατι αν (μακρια απο μας) τυχει σοβαρο προβλημα και αναγκαστεις να κανεις απανωτες θεραπειες
που θα στρεσσαρουν τα ψαρια τι θα χρησιμοποιησεις?

ακομα και αυτα τα ελαφρα φαρμακα,προτιμω να τα χρησιμοποιησω οταν υπαρχει λογος.

και μην υποτιμας τα αποτελεσματα που μπορει να εχουν τα φυσικα υλικα που βαζουμε στα ενυδρεια μας.
(καλα οταν διαλεγουμε σωστα και ασχημα οταν βαζουμε οτι ναναι).

αλλα για να σου δωσω ενα παραδειγμα,περσυ οταν πηρα μια θυληκια μονομαχινα και την εβαλα μαζι με τον αρσενικο στο 20λιτρο,
την τσακισε στο κυνηγι και στο δαγκωμα.η ουρα της ειχε εξαφανιστει σχεδον τελειως.
ειχε μεινει μονο μια ακτινα της ουρας.

ευτυχως μετα απο κανα δυο μερες τα εβαλα σε 70λιτρο.

αλλα μαζι στο νερο εβαλα και φυλλα καταπα,πλατανοφυλλα,και φυλλα απο φοινικα.
ειμαι σιγουρος οτι τη διαφορα την κανανε τα φυλλα του φοινικα.
κυριολεκτικα,στις 2 μερες ειδα διαφορα,σε τρεις μερες ειχε φτιαξει σχεδον ολοκληρη η ουρα της
και σε μια βδομαδα ουτε φαινοτανε οτι συνεβη ποτε κατι.
δε χρειαστηκε να βαλω ουτε σταγονα μελαφιξ.

δεν το λεω για να διαφημισω τους φοινικες τωρα
αλλωστε βοηθησε και το οτι μπηκανε σε μεγαλυτερο ενυδρειο,μειωθηκε το στρες κλπ.βοηθησανε ομως κιαυτα.

απλα το αναφερω,γιατι πολλες φορες ξεχναμε οτι τα ψαρια ειναι πολυ πιο "απλοι" οργανισμοι απο εμας.
και σαυτη την κλιμακα μεγεθους,οτι κανουμε εχει μεγαλυτερα και πιο αμεσα αποτελεσματα πανω τους και στην υγεια τους.
Δεν έχεις άδικο σε αυτό ! Το σκεπτικό μου είναι να μπαίνουν σε καραντίνα με κάποιο σκεύασμα όπου και αν τύχει και έχουν κάτι, να προλάβω τα χειρότερα. Από την άλλη, όπως λες και εσύ, να κάνω στα ψάρια θεραπεία σωνει και καλά χωρίς να έχουν κάτι, πάλι είναι πρόβλημα. Και σίγουρα όταν θα υπάρξει πραγματική ανάγκη για θεραπεία τα πράγματα θα είναι πολύ πιο δύσκολα.



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι μετρας ακριβως σε ph,gh και kh? Ξερεις ποσο ηταν στο ενυδρειο που τα πηρες?
Από το ενυδρείο που τα πείρα δυστυχώς δεν ξέρω πως ήταν τα πράγματα. Φαίνονταν μια χαρά. Τώρα στο δικό μου έχω PH 7.2 GH και KH δεν μερταω θερμοκρασία 26-28 ΝΟ2 0 ΝΗ3/ΝΗ4 0 ΝΟ3 περίπου στο 20
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-09-13, 08:17
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ξερεις υποθετω τις απαιτησεις που εχουν τα neon tetras και οι ροδοστομοι. Αρκετα πιο μαλακο νερο (αν και δεν ξερουμε ακριβες gh,kh, αλλα υποθετω οτι δεν εχεις πολυ μαλακο). Αυτο χρειαζεται για να παραμενουν υγιη τα ψαρια και μη επιρρεπη σε ασθενειες. Αν στρεσαριστουν για καποιο λογο σε κοντινες με το φυσικο τους περιβαλλον συνθηκες, τα πραγματα θα ειναι καλυτερα, γιατι ο οργανισμος τους αποκτα μια ασπιδα προστασιας στις συνθηκες που ειναι αποτυπωμενες στο dna τους. Αν αυτο γινει σε μη κοντινες με το φυσικο τους περιβαλλον, γεγονος που στρεσαρει τον οργανισμο τους ετσι κι αλλιως, τα πραγματα θα ειναι χειροτερα. Δεν αποκλυεται να προκληθηκε προβλημα ακομα και απο αποτομη διαφορα περιβαλλοντος, αν δεν ξερουμε τι συνηθηκες επικρατουσαν στο προηγουμενο ενυδρειο. Ειναι πολλοι οι παραγοντες που μπορει να προκαλεσουν προβλημα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-09-13, 08:51
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Εγω θα έλεγα σε καθε νεο ψάρι να γινεται καραντίνα!! Μάλιστα τουλάχιστον ενα μήνα .... Η υγεία ενός ψαριού δεν φαίνεται μονο με το μάτι αλλα και υγιή να ειναι αυτο δε παει να πει οτι δεν μεταφέρει μαζι του παράσιτα η βακτηρια ... Θα εξαπλωθουν στο ενυδρειο και θα "χτυπησουν" τα πιο αδύναμα άτομα ... Θα μου πει κάποιος οτι πάντα θα υπάρχουν τέτοιοι κίνδυνοι στο ενυδρειο μας αλλα θα έλεγα και εγω οτι χωρίς καραντίνα τους αυξάνουμε κατακόρυφα ...
Απο την αλλη η καραντίνα μπορει και να μην αποτρέψει τελικα όλη την άσχημη εξέλιξη αλλα τουλάχιστον μπορει να πει κάποιος που την εφαρμόσει οτι έκανε οτι μπορούσε καλύτερο ...

Καλα όλα αυτα τα μπλα μπλα αλλα ακόμα και εγω ο ιδιος δεν εφαρμοζα καραντίνα και ας έχω γράψει
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57952
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49241
Και αλλα πολλα ... Μέχρι που ....
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57797
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-09-13, 11:07
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο την αλλη η καραντίνα μπορει και να μην αποτρέψει τελικα όλη την άσχημη εξέλιξη αλλα τουλάχιστον μπορει να πει κάποιος που την εφαρμόσει οτι έκανε οτι μπορούσε καλύτερο ...
+1

@bouboulas,δεν ξερω αν συνεβει κατι τετοιο στην περιπτωση σου,παντως εχω διαβασει αρκετες φορες πως συχνα τα ψαρια μπορει να ειναι φορεις βακτηριων που βρισκονται σε "λανθανουσα" κατασταση.και με το καταλληλο "τριγκαρισμα" να εκδηλωθει η ασθενεια.

μπορει κατι τετοιο να συνεβει στα ψαρια που σου πεθανανε ξαφνικα μετα την εισαγωγη των νεων.

χωρις να ειναι σιγουρο βεβαια,απλα ειναι μια πιθανοτητα.πρεπει να αποκλεισεις πρωτα ολα τα υπολοιπα και πρωτα πρωτα,το νερο.(μετρησεις,παραμετροι κλπ)

(μια που το αναφερα,προσεξε τα νιτρικα σου.δεν ξερω τη ρουτινα σου,αλλα μην τα αφηνεις για μερες στο 20.)

αν ολα αυτα ειναι ενταξει και κατι δεν ειναι εμφανες,δεν ειναι ευκολο.

και δωσε ιδιαιτερη προσοχη στο καλο ταισμα με καλες τροφες και ποικιλια.κολλαει με αυτο που εγραψα στο προηγουμενο ποστ.ειναι πολυ σημαντικο να τρωνε καλα για να μπορει να αντισταθει ο αργανισμος τους σε προβληματα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-09-13, 12:00
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξερεις υποθετω τις απαιτησεις που εχουν τα neon tetras και οι ροδοστομοι. Αρκετα πιο μαλακο νερο (αν και δεν ξερουμε ακριβες gh,kh, αλλα υποθετω οτι δεν εχεις πολυ μαλακο). Αυτο χρειαζεται για να παραμενουν υγιη τα ψαρια και μη επιρρεπη σε ασθενειες. Αν στρεσαριστουν για καποιο λογο σε κοντινες με το φυσικο τους περιβαλλον συνθηκες, τα πραγματα θα ειναι καλυτερα, γιατι ο οργανισμος τους αποκτα μια ασπιδα προστασιας στις συνθηκες που ειναι αποτυπωμενες στο dna τους. Αν αυτο γινει σε μη κοντινες με το φυσικο τους περιβαλλον, γεγονος που στρεσαρει τον οργανισμο τους ετσι κι αλλιως, τα πραγματα θα ειναι χειροτερα. Δεν αποκλυεται να προκληθηκε προβλημα ακομα και απο αποτομη διαφορα περιβαλλοντος, αν δεν ξερουμε τι συνηθηκες επικρατουσαν στο προηγουμενο ενυδρειο. Ειναι πολλοι οι παραγοντες που μπορει να προκαλεσουν προβλημα.
Το γνωρίζω ότι θέλουν πιο μαλακό νερό Για την ώρα προετοιμάζω το νερό σε βαρέλι με τύρφη και αντιχλοριο τρεις μέρες πριν Στο άμεσο μέλλον πρέπει να πάρω μια α/ο.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω θα έλεγα σε καθε νεο ψάρι να γινεται καραντίνα!! Μάλιστα τουλάχιστον ενα μήνα .... Η υγεία ενός ψαριού δεν φαίνεται μονο με το μάτι αλλα και υγιή να ειναι αυτο δε παει να πει οτι δεν μεταφέρει μαζι του παράσιτα η βακτηρια ... Θα εξαπλωθουν στο ενυδρειο και θα "χτυπησουν" τα πιο αδύναμα άτομα ... Θα μου πει κάποιος οτι πάντα θα υπάρχουν τέτοιοι κίνδυνοι στο ενυδρειο μας αλλα θα έλεγα και εγω οτι χωρίς καραντίνα τους αυξάνουμε κατακόρυφα ...
Απο την αλλη η καραντίνα μπορει και να μην αποτρέψει τελικα όλη την άσχημη εξέλιξη αλλα τουλάχιστον μπορει να πει κάποιος που την εφαρμόσει οτι έκανε οτι μπορούσε καλύτερο ...

Καλα όλα αυτα τα μπλα μπλα αλλα ακόμα και εγω ο ιδιος δεν εφαρμοζα καραντίνα και ας έχω γράψει
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57952
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49241
Και αλλα πολλα ... Μέχρι που ....
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57797
Εντάξει τα βάζουμε σε καραντίνα. Προληπτικά φάρμακο βάζουμε η δεν βάζουμε;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
+1




@bouboulas,δεν ξερω αν συνεβει κατι τετοιο στην περιπτωση σου,παντως εχω διαβασει αρκετες φορες πως συχνα τα ψαρια μπορει να ειναι φορεις βακτηριων που βρισκονται σε "λανθανουσα" κατασταση.και με το καταλληλο "τριγκαρισμα" να εκδηλωθει η ασθενεια.

μπορει κατι τετοιο να συνεβει στα ψαρια που σου πεθανανε ξαφνικα μετα την εισαγωγη των νεων.

χωρις να ειναι σιγουρο βεβαια,απλα ειναι μια πιθανοτητα.πρεπει να αποκλεισεις πρωτα ολα τα υπολοιπα και πρωτα πρωτα,το νερο.(μετρησεις,παραμετροι κλπ)

(μια που το αναφερα,προσεξε τα νιτρικα σου.δεν ξερω τη ρουτινα σου,αλλα μην τα αφηνεις για μερες στο 20.)

αν ολα αυτα ειναι ενταξει και κατι δεν ειναι εμφανες,δεν ειναι ευκολο.

και δωσε ιδιαιτερη προσοχη στο καλο ταισμα με καλες τροφες και ποικιλια.κολλαει με αυτο που εγραψα στο προηγουμενο ποστ.ειναι πολυ σημαντικο να τρωνε καλα για να μπορει να αντισταθει ο αργανισμος τους σε προβληματα.
Προφανώς κάτι τέτοιο μπορεί να έγινε. Δεν μου πέθαναν τα ψάρια, εκτός από ένα νέον Έγινε υποχρεωτικά η θεραπεία στο ενυδρείο και πείρε η μπόρα και τα υπόλοιπα που φαίνονταν υγιή Φοβήθηκα και για τα άλλα βλέπεις. Τώρα πλέον δεν υπάρχει πρόβλημα, φαινομενικά τουλάχιστον. Από τροφές κατά κύριο λόγο τρώνε τροφή που φτιάχνω εγώ με γαρίδες μύδια αρακά καρότο σπιρουλινα σκόρδο κτλ. Αλλά και του εμπορίου. Γενικά προσπαθώ να υπάρχει ποικιλία στην διατροφή τους.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ψάρια που δεν μπαίνουν σε ενυδρείο. Παναγιώτης Κ Γλυκό νερό - Γενικά 46 23-01-12 20:20
καινούρια με απορίες! maria1983 Αρχάριοι γλυκού νερού 22 08-12-09 15:24
Λάμπες και θέσεις που μπαίνουν giorgio Αρχάριοι γλυκού νερού 2 21-03-07 00:28
Καινούρια αρχή... John T Γλυκό νερό - Γενικά 18 16-07-06 10:55
Με ποια σειρά μπαίνουν τα υλικά; akis07 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 09-08-05 10:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06721 seconds with 13 queries