Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 02-09-13, 20:19   #1
90αρι ενυδρειο
 
Το avatar του χρήστη Vasiliss
Vasiliss
Member
Εγγραφή: 31-10-2012
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 139

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Vasiliss Ο χρήστης Vasiliss δεν είναι συνδεδεμένος 02-09-13, 20:19
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπερα σας!

Σκεφτομαι να αγορασω ενα 90αρι ενυδρειο. Σκεφτομαι να το κανω τροπικο. Θελω να κανω καποιες ερωτησεις:
  • Για το στρωσιμο του εχω μπολι απο το ενυδρειο μου κρυου νερου που λειτουργει εδω και ενα χρονο. Τωρα που θελω να το κανω τροπικο θα βάλω ολο το σφουγγαρακι στο καινουργιο φιλτρο μαζι με το δικο του;
  • Πως γινονται οι αλλαγες νερου σε ενα τροπικο ενυδρειο;
  • Ποσα ψαρια μπορω να βαλω σε ενα 90αρι ενυδρειο;
Επισης θελω να μου προτεινεται ομαδες ψαριων που μπορω να βαλω και πως να το στησω. ( Σκεφτομαι να εχει ξυλα, πετρες, ανουμπιες και καποιο αλλο φυτο.) Μπορειται να μου προτεινετε και αλλες ιδεες;

Ευχαριστω εκ των προτερων....
Εμφανίσεις: 2299
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-09-13, 20:28
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vasiliss Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σας!

Σκεφτομαι να αγορασω ενα 90αρι ενυδρειο. Σκεφτομαι να το κανω τροπικο. Θελω να κανω καποιες ερωτησεις:
  • Για το στρωσιμο του εχω μπολι απο το ενυδρειο μου κρυου νερου που λειτουργει εδω και ενα χρονο. Τωρα που θελω να το κανω τροπικο θα βάλω ολο το σφουγγαρακι στο καινουργιο φιλτρο μαζι με το δικο του; http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52253&highlight=%EC%F0%EF%EB%E9%E 1%F3%EC%E1
  • Πως γινονται οι αλλαγες νερου σε ενα τροπικο ενυδρειο; http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=70662
  • Ποσα ψαρια μπορω να βαλω σε ενα 90αρι ενυδρειο; http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573
Επισης θελω να μου προτεινεται ομαδες ψαριων που μπορω να βαλω και πως να το στησω. ( Σκεφτομαι να εχει ξυλα, πετρες, ανουμπιες και καποιο αλλο φυτο.) Μπορειται να μου προτεινετε και αλλες ιδεες; http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=73797 (δικό σου θέμα)

Ευχαριστω εκ των προτερων....
Και φυσικά ΟΛΑ τα υπομνήματα στο παρακάτω :
http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34

Δ Ι Α Β Α Σ Μ Α και χρησιμοποίησε και λίγο το κουμπί της αναζήτησης
Ολα τα θέματα τα οποία έχεις θέσει, έχουν απαντηθεί πάνω από μία φορά
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-09-13, 20:37
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

1. Μπορεις να το κανεις, αλλα καλο θα ηταν στο νεο ενυδρειο να προσαρμοσεις τη θερμοκρασια σιγα σιγα σε υψηλοτερα επιπεδα. Και σιγα-σιγα εννοω σε μερικες εβδομαδες. Βεβαια, αναλογα τη θερμοκρασια που επικρατει στο κρυου νερου. Αυτη η περιοδος ειναι η καταλληλη πιστευω, εφοσον του κρυου νερου ειναι ηδη σχετικα υψηλη. Μην ξεχνας οτι τα βακτηρια ειναι ζωντανοι οργανισμοι και οτι και αυτοι θελουν προσαρμογη, οπως τα ψαρια.

Το ενυδρειο-δοτης καλο θα ειναι να μην εχει περασει ασθενειες προσφατα, δεν ειναι απιθανο να μεταδοθουν και στο νεο. Για το μπολιασμα του νεου φιλτρου, διαβασε εδω.

2. Οπως σε ολα του γλυκου, ανα εβδομαδα κατα προτιμηση και αναλογα με την ιχθυοφορτιση. Αλλα πρεπει να προσεξεις να ειναι ιδια η θερμοκρασια του νερου που θα εισαγεις, με αυτο του ενυδρειου. Αλλιως θα στρεσαρεις τα ψαρια, με οτι αυτο συνεπαγεται για την υγεια τους. Αυτο θα το πετυχεις με βαρελι προετοιμασιας και θερμοστατη σε αυτο. Ριξε μια ματια σε αυτο, θα σου λυθουν καποιες αποριες.

3. Φυσικα αναλογα τι ψαρια και τι φιλτρο θα εχεις. Για επιλογη ψαριων, ενα ωραιο αρθρο που σου κανει. Ψαχνεις, βλεπεις τι θα σου αρεσε και το συζηταμε στη συνεχεια πιο λεπτομερως.

Ελπιζω να βοηθησα.

Υ.Γ. Γρηγορος ο Σακης!
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τι παχος γυαλιου για 90αρι DIY ; Raven DIY . Φτιάχτο μόνος σου 2 17-09-08 18:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03609 seconds with 13 queries