Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 01-08-13, 21:09   #1
ΑΡΧΑΡΙΟΣ - ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΜΕ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 200lt?
Yeyes
Junior Member
Εγγραφή: 01-08-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 7

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Yeyes Ο χρήστης Yeyes δεν είναι συνδεδεμένος 01-08-13, 21:09
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα φίλοι,

Πριν από 2 μήνες ήρθε στα χέρια μου, από φιλη, ένα καινούργιο ενυδρείο 20lt, μια σακούλα με 2 χρυσόψαρα, τροφή και οδηγίες απο ένα petshop για το στήσιμο και την συντήρησή του. Το 1ο ΣΚ, και αφού εχω διαβάσει τις οδηγίες του master petshopa, το ενυδρείο λειτουργεί και εμείς (εγω και η φίλη μου) είμαστε πανευτυχείς με τα χρυσοψαράκια μας. Αλλα η φίλη ήθελε και άλλα ψάρια στο ενυδρείο..... και αγοράσαμε από τον εγκληματία petshopa, άλλα 3 ζεβράκια!!!! Οπως μπορείτε να φανταστείτε, σήμερα έχουν χαθεί τα 2 χρυσόψαρα, έχουν μείνει τα ζεβράκια και αφού έχω διαβάσει παρα πολλές ώρες στο internet, καθότι ΑΣΧΕΤΟΣ με το χόμπυ, προσπαθώ να στρώσω το ενυδρυάκι.
¶λλα όπως λένε οι παλιοι ''καθε εμπόδιο για καλό''.
Αυτο το γεγονός μου έδωσε την ευκαιρία να ασχολήθω με τον κόσμο των ενυδρείων, με έχει κάνει να διαβάζω καθημερινά άρθρα(κόλλησα) και έτσι έφτασα σε αυτό το forum, το οποίο πιστεύω οτι με έχει βοηθήσει να κατανοήσω τις βασικές αρχές του αθλήματος.
Ετσι λέω να ξεκινήσω την προσπάθεια μου για το στήσιμο οτυ 1ου ενυδρείου μου.
Θα ήθελα την βοήθεια σας:
-Λεω να ξεκινήσω με 200lt.
-Θα ήθελα να είναι φυτευμένο.
-Θα ήθελα γνώμες για τύπο και αριθμό ψαριών
Μου αρέσουν τα gupy(μπορούν να συνυπάρξουν διάφορα είδη gupy μαζί?)
Ποια άλλα είδη ταιριάζουν με τα gupy? Μπορω να διατηρήσω τα ζεβράκια?
(μου θυμίζουν την 1η μου επαφή με αυτόν τον μαγικό κόσμο).
Θα μπορέσω να πετύχω ένα σωστο στρώσιμο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
Εμφανίσεις: 4177
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-08-13, 21:27
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καλωσηρθες.μια χαρα ειναι τα 200λιτρα.αν δεν εχεις διαβασει τα υπομνηματα στους αρχαριους,διαβασε τα,θα σε βοηθησουν πολυ.

η γνωμη μου ειναι να μη βαλεις γκαπυ κ να μην κρατησεις ουτε τα zebra αλλα να στρωσεις κ να βρεις αλλο ειδος να βαλεις,ξεκινωντας απτην αρχη.
αλλα ειναι νωρις ακομα γιαυτα.πρωτα θες στρωσιμο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-08-13, 21:30
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Καλως ηρθες για αρχη.

Το οτι θελεις να παρεις 200 λιτρο για ξεκινημα, ειναι κατι παραπανω απο πολυ καλη επιλογη. Να ξερεις οτι οσο πιο μεγαλο ειναι το ενυδρειο, τοσο πιο ευκολα συγχωρουνται "μικρολαθακια", τα οποια, ομως, μπορει να αποδειχτουν καταστροφικα σε ενα μικρο ενυδρειο.

Τωρα για τα υπολοιπα, οι επιλογες ψαριων ειναι παρα πολλες και αν οπως λες οτι ασχολεισαι με το ιντερνετ, θα εχεις την ευκαιρια να παρεις πολλες ιδεες με λιγο ψαξμο. Τα guppies ειναι μια καλη επιλογη, αλλα εχουν διαφορετικες απαιτησεις απο τα ζεβρακια, οποτε καλυτερα να μην το κανεις. Τα ζωοτοκα καλο ειναι να βρισκονται σε ενυδρειο με ζωοτοκα, κατα τη γνωμη μου, αρκει να μην υβριδιζουν, οπως π.χ. τα guppies με τα endlers. Το καλο, βεβαια, θα ηταν να το εχεις ηδη παρει αποφαση πριν καν τα βαλεις, οτι καποια στιγμη θα πρεπει να αρχιζεις να χαριζεις για να μειωσεις τον συνεχως αυξανομενο πληθυσμο τους.

Για το στρωσιμο θα βρεις αρθρα που θα σου λυσουν ολες τις αποριες, οποτε μη φοβασαι. Βεβαια, υπαρχε και η λυση να παρεις μπολι απο στρωμενο ενυδρειο αλλου χομπιστα.

Αυτα για αρχη, καλη συνεχεια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-08-13, 21:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλως ηρθες,
Πολυ καλη επιλογη τα 200 λιτρα ..... για αρχη οπως λες κι εσυ .

Προτεινω για αρχη, να το στησεις να βαλεις τα φυτα σου, και να το βαλεις να τρεξει 1-2 μερες.
Μετα να το μπολιασεις και να βαλεις τα ζεβρακια που ηδη εχεις. (τα οποια μεχρι τοτε, τα αφηνεις νηστικα για μερικες μερες, δεν παθαινουν τιποτα, και αλλαζεις μερος του νερου καθημερινα με νερο ιδιας θερμοκρασιας ή λιγο 1-2 βαθμους πιο δροσερο)
Μετα να αυξησεις σε σωστο αριθμο τον αριθμο των ψαριων αυτων (πχ 10) και στη συνεχεια, με την ησυχια σου, βαζεις και συμβατους συγκατοικους.

Αν δεν βρεις μπολι μπορεις να το στρωσεις με βακτηρια εμποριου και με τα 3 ψαρακια αυτα, ταιζοντας ελαχιστα και παρακολουθωντας το νερο με μετρησεις, ετσι ωστε σε περιπτωση που γινει καποιο Peak σε αμμωνια ή νιτρωδη, να επεμβεις με αλλαγη νερου ή seachem prime.
Τα φυτα θα βοηθησουν επισης.
Το μυστικο ειναι το σωστο ταισμα και η πολυ αργη στη συνεχεια, εισαγωγη των νεων ψαριων.

Τα υπολοιπα:
Καλο φιλτρο.
Αλλαγες νερου.
Θερμανση - ψυξη
Σταθεροτητα παραμετρων (και σωστες φυσικες) για τα ειδη που θα φιλοξενεις και οχι αποτομες μεταβολες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-08-13, 21:33
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Καλησπέρα και καλώς ήρθες
Ξεκίνα διαβάζοντας τα υπομνήματα που αφορούν στους αρχάριους
http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34

Θα σου πρότεινα να μην βιαστείς να αγοράσεις ούτε ενυδρείο, ούτε εξοπλισμό και εννοείται ούτε ζωντανά
Πρώτα πρέπει να ληθεί μεγάλο μέρος των αποριών σου και μετά αρχίζουν οι αγορές

Το να στρώσεις ένα ενυδρείο είναι μέρος του διαβάσματος που σου έγραψα πιο πάνω

Το χόμπι αφορά σε ζωντανούς οργανισμούς και απαιτεί προσοχή, οχι βιαστικές κινήσεις, υπομονή και αρκετό διάβασμα

Τα ζεβράκια θα σου πρότεινα να τα επιστρέψεις

Οταν θα νιώθεις έτοιμος για το 2ο βήμα, αρχίζεις να σκέφτεσαι για ενυδρείο και το τι ψάρια θα φιλοξενήσεις
Πράγματα που ενδεχομένως να σου φαίνονται δεδομένα, ίσως να μην είναι
Πχ η θέση που θα βάλεις το ενυδρείο, το έπιπλο πάνω στο οποίο θα τοποθετηθεί κλπ. Ολα έχουν τη λογική τους και όλα έχουν τους "κανόνες" τους.

Αλλά προηγείται το 1ο βήμα = διάβασμα και να λύσεις τις όποιες απορίες έχεις
Το φόρουμ έχει πολλές πληροφορίες, χρησιμοποίησε το κουμπί της "Αναζήτησης" για να βρεις παλιά θέματα

Και πάλι καλώς ήρθες...
(προσωπικά δεν απάντησα σε καμία σου ερώτηση γιατί προηγούνται κάποια άλλα πράγματα. Τα λίτρα και τα ψάρια, όπως ήδη ανέφερα, θα τα αποφασισεις στην πορεία, όχι στο ξεκίνημα... )
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-08-13, 21:45
Yeyes Ο χρήστης Yeyes δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ παιδιά,

-Οσο αφορά το φύτευμα, έχω καταλάβει οτι καλύτερα είναι να βάλω υπόστρωμα. Μήπως για αρχή μπλέξω με το υπόστρωμα?
-Θέλω να βάλω μαύρη άμμο - χαλίκι. Αυτο περιορίζει τα προς επιλογή φυτά και ψάρια ή είναι θέμα διακόσμησης?
-Διαστάσεις που βολεύουν για την θέση που λέω να το τοποθετήσω είναι 100χ40χ50.
Αυτο περιορίζει τον τύπο φυτών και ψαριών?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-08-13, 21:58
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες και από εμένα!!!
Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες και πιο πολύ με την συγκεκριμένη φράση του Chocolate:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα λίτρα και τα ψάρια, όπως ήδη ανέφερα, θα τα αποφασισεις στην πορεία, όχι στο ξεκίνημα... )

-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yeyes Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ πολύ παιδιά,

-Οσο αφορά το φύτευμα, έχω καταλάβει οτι καλύτερα είναι να βάλω υπόστρωμα. Μήπως για αρχή μπλέξω με το υπόστρωμα? Πιθανότατα
-Θέλω να βάλω μαύρη άμμο - χαλίκι. Αυτο περιορίζει τα προς επιλογή φυτά και ψάρια ή είναι θέμα διακόσμησης? Φυσικά και ο τύπος τους βυθού παίζει ρόλο στο αν θες να το φυτέψεις και τι ψάρια θα βάλεις.
-Διαστάσεις που βολεύουν για την θέση που λέω να το τοποθετήσω είναι 100χ40χ50. Σε βλέπω για RIO180
Αυτο περιορίζει τον τύπο φυτών και ψαριών? Οι διαστάσεις του ενυδρείο (μήκος και ύψος περισσότερο) παίζουν πολύ συμαντικό ρόλο στο τι ψάρια μπορείς να βάλεις. ΠΧ Τα σκαλάρια εκτός απο λίτρα θέλουν και ύψος στο ενυδρείο (60+). Οι ροδόστωμοι ας πούμε θέλουν μήκος (1μ+)
Αυτά...
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Skydiver : 01-08-13 στις 21:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-08-13, 22:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yeyes Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ πολύ παιδιά,

-Οσο αφορά το φύτευμα, έχω καταλάβει οτι καλύτερα είναι να βάλω υπόστρωμα. Μήπως για αρχή μπλέξω με το υπόστρωμα?
-Θέλω να βάλω μαύρη άμμο - χαλίκι. Αυτο περιορίζει τα προς επιλογή φυτά και ψάρια ή είναι θέμα διακόσμησης?
-Διαστάσεις που βολεύουν για την θέση που λέω να το τοποθετήσω είναι 100χ40χ50.
Αυτο περιορίζει τον τύπο φυτών και ψαριών?
Oχι δεν χρειαζεται υποστρωμα.
Υποστρωμα θελουν τα δυσκολα φυτα (και οχι μονο υποστρωμα αλλά και πολλα άλλα) και δεν νομιζω οτι ειναι συνετο να ξεκινησεις με δυσκολα φυτα. (θα προτιμουσα, τα δυσκολα να μη τα επελεγες ουτε στην πορεια για να πω την αληθεια - ωραια ειναι αλλα περιοριζουν τις καλες συνθηκες των ψαριων, με τοσα προσθετα που θελουν)
Υπαρχουν πολυ ομορφα και ευκολα στη διατηρηση φυτα.
Δες εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46411 οπου λεει απαιτησεις μικρες εισαι ΟΚ
Αν τους βαλεις και καμια ταμπλετα βυθου θα κανουν τουμπες.

Καλο ειναι να επιλεξεις αμμο ή ακομα καλυτερα λεπτο χαλικακι διαμετρου περιπου 1 χιλιοστο (1mm) αφου μπορεις να βαλεις οτο ψαρι θελεις σε τετοιο (αντιθετα απο το χοντρο χαλικι, που για καποια ειδη δεν ειναι ιδανικο).
Το χρωμα δεν ειναι τοσο σημαντικο.
Μια χαρα ειναι και το μαυρο.
Το σημαντικο ειναι το υλικο.
Ειναι καποια που επηρεαζουν τις παραμετρους του νερου (συνηθως το σκληραινουν και συνθηως δεν ειναι επιθυμητο αυτο, εκτος κι αν εχεις μαλακο νερο - που δεν το πιστευω - και θελεις να βαλεις ψαρια σκληρου νερου)
Αν παρεις χαλαζιακο, ουδετερο χαλικακι/αμμο, θα εισαι ΟΚ.
Αν ειναι ασβεστολιθικο το υλικο (τεστ, αφριζει αν ριξεις πανω του ακουαφορτε) τοτε θα σκληρυνει το νερο.

Φυσικα και περιοριζουν τις επιλογες οι διαστασεις ενος ενυδρειου (πχ δεν μπορει να βαλεις καρχαρια οπου θελεις ), αλλα σε ενα 100 χ 40 χ 50 εχεις αρκετες επιλογες και σε ψαρια και σε φυτα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-08-13, 22:50
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Έτσι ακριβώς όπως τα λέει ο Delta είναι. Αφού λοιπόν έχεις αποφασίσει τι ενυδρείο θα πάρεις ή έστω περίπου τις διαστάσεις του, μπορείς να ρίξεις μια ματιά εδώ για να πάρεις μια άποψη από το τι ζητά το κάθε ψάρι βλέποντας τα προφίλ τους. Έτσι θα καταλήξεις πιο εύκολα στο τι ενυδρείο θα πάρεις τελικά, το τύπο του βυθού (χαλίκι ή άμμο, ουδέτερο ή ασβεστολιθικό κτλ) και ποια θα είναι η τελική ψαροσύνθεση.
¶ποψή μου τώρα
Δεν ξέρω αν θα καταλήξεις σε κοινωνικό ή βιότοπο (αν και νομίζω το πρώτο), αυτό που είμαι σχεδόν σίγουρος είναι πως θα πας σε ψάρια μαλακού - όξινου νερού. Οπότε κοίτα να βάλεις ένα πολύ λεπτό χαλικάκι το οποίο να είναι ουδέτερο. Να μην είναι ασβεστολιθικό δηλαδή και σου ανεβάζει τις σκληρότητες στο νερό. Επίσης καλό θα ήταν να διαλέξεις κάτι σκουρόχρωμο. Δεν εννοώ να πάρεις μαύρο (αν και αφού σου αρέσει... οκ) αλλά να αποφύγεις κάτι σε κατάλευκο. Η αντανάκλαση του φωτισμού στον βυθό πολλές φορές στρεσάρει τα ψάρια. Σε αυτό βέβαια παίζει ρόλο το τι ψάρια έχεις διαλέξει να βάλεις.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-08-13, 22:51
Yeyes Ο χρήστης Yeyes δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Μπορώ να χρησιμοποιήσω άμμο από παραλία? Αφου πρώτα την βράσω και της βάλω ακουαφόρτε?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-08-13, 23:01
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yeyes Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορώ να χρησιμοποιήσω άμμο από παραλία? Αφου πρώτα την βράσω και της βάλω ακουαφόρτε?
Χωρίς να το έχω δοκιμάσει, έχω την εντύπωση πως η άμμος και γενικότερα οι πέτρες από τις παραλίες ανεβάζουν τις σκληρότητες. Αν ισχύει αυτό μπορείς να το κάνεις αν αποφασίσεις να βάλεις ψάρια που θέλουν ανεβασμένες σκληρότητες. Αν ψάχνεις για κάτι φθηνό - δωρεάν αλλά θέλεις να είναι και ουδέτερο, μπορείς να ψαχτείς με ποταμίσια άμμο. Αλλά και εκεί πρέπει να κάνεις το τεστ με το ακουαφόρτε. Το ότι είναι ποταμίσια δεν σημαίνει πως είναι και ουδέτερη...
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-08-13, 15:42
Yeyes Ο χρήστης Yeyes δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Προσανατολίζομαι μάλλον για gupy με μόλυ και ξιφοφόρους. Λέω να ανεβάσω λιγο την χωρητικότητα σε 250λτ.
Εχω βρεί και φυτά με χαμηλές απαιτήσεις. Σκούρο χαλίκι με μαύρες πέτρες. Ακούγεται οκ?
Πόσα απο΄το κάθε είδος θα μού προτείνατε?
Και κάτι τελευταίο που δεν έχω καταλάβει: Ενα τέτοιο ενυδρείο χαρακτηρίζεται βιοτοπικό ( κεντρικής αμερικής) ή κοινωνικό λόγω των διαφορετικών είδων?(όλα όμως είναι από κεντρική αμερική)
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-08-13, 16:31
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Σκούρο χαλίκι με μαύρες πέτρες. Ακούγεται οκ?
Αν σου αρέσει είναι οκ. Αν και με αυτά τα ψαράκια που επέλεξες τελικά να φροντίζεις, θα μπορούσες να βρεις και υλικά από τη θάλασσα μιας και ήταν η αρχική σου σκέψη αυτή. Αυτό θα σε βοηθήσει να κρατήσεις τις σκληρότητες και το PH ψιλά, πιο εύκολα.

Πόσα απο΄το κάθε είδος θα μού προτείνατε?
Με 10-20 από το κάθε είδος, πολύ γρήγορα θα γεμίσει το ενυδρείο σου ψαράκια!!! Με αυτά τα λίτρα, αν τους έχεις και σωστές συνθήκες, δεν θα προλαβαίνεις να δίνεις. Θα παρακαλάς κόσμο να έρχεται να σου παίρνει ψαράκια για να ελαφρύνεις το ενυδρείο σου!!!!

Και κάτι τελευταίο που δεν έχω καταλάβει: Ενα τέτοιο ενυδρείο χαρακτηρίζεται βιοτοπικό ( κεντρικής αμερικής) ή κοινωνικό λόγω των διαφορετικών είδων?(όλα όμως είναι από κεντρική αμερική)
Για να χαρακτηριστεί ένα ενυδρείο βιοτοπικό, θα πρέπει εκτός του ότι οι κάτοικοι φυσικά να είναι από τον ίδιο υδροβιότοπο, να έχεις μέσα φυτά από τον υδροβιότοπο αυτό και όχι ότι νάνε, βυθό (άμμο ή χαλίκι, ανάλογο χρώμα κτλ...), διακόσμηση γενικότερα (πέτρες, ρίζες,) αλλά και νερό (black, clear κτλ). Γενικότερα θα πρέπει να είναι το ενυδρείο σου όσο πιο κοντά γίνεται στον βιότοπο που θες να απεικονίσεις και να μην έχει άσχετα μέσα από άλλους βιότοπους.
-------------------------
Για να κατανοήσεις καλύτερα το θέμα τι είναι βιοτοπικό (Κ. Αμερικής) και τι όχι διάβασε τα υπομνήματα εδώ.
Επίσης δες και ένα βιντεάκι με βιότοπο αμαζονίου για να καταλάβεις...
BORKED
και ένα κεντρικής Αμερικής...
BORKED
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Skydiver : 02-08-13 στις 16:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-08-13, 16:43
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
-Οσο αφορά το φύτευμα, έχω καταλάβει οτι καλύτερα είναι να βάλω υπόστρωμα. Μήπως για αρχή μπλέξω με το υπόστρωμα?

Αν εισαι διατεθειμενος να ξοδευτεις αρκετα για υποστρωμα μπορεις να χρησιμοποιησεις το flurite της seachem.
Δεν ανηκει στην κατηγορια των ενεργων υποστρωματων αλλα ειναι καποιο πετρωμα ή επεξεργασμενο κεραμικο ή κατι τετοιο τεσπα που περιεχει αρκετα ιχνοστοιχεια και ειναι πολυ πορωδες ωστε να κατακρατα ουσιες και να τις βγαζει πολυ αργα ωστε να αναπτυσονται τα φυτα.
Η γρηγορη αναπτυξη των φυτων συμβαλει στη διατηρηση ενος υγειες ενυδρειου.
Το συγκεκριμενο ομως εχει καπου 25 ευρω το τσουβαλακι (αν το αποφασισεις δε χρειαζεται να παρεις δυο τσουβαλακια αφου μπορει να αναμιχτει με αλλα συμβατικα αμμοχαλικα).
Απο την αλλη μονο απαραιτητο δεν ειναι, απλα δρα βοηθητικα οποτε η τσεπη σου ειναι που θα αποφασισει.
Με ενεργα υποστρωματα καλυτερα να μην μπλεξεις.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-08-13, 16:45
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Αποψη μου ειναι οτι κανενα ενυδρειο δεν ειναι βιοτοπικο.Στους βιοτοπους οπως ξερουμε δεν ζουν μονο αγγελοψαρα και καρντιναλ.Ζουνε και αλλα ψαρια, πουλια κλπ.Ζουνε τα ψαρια που θα φανε τα αγγελοψαρα ζουνε πουλια κλπ.Οποτε ενα ενυδρειο μπορει να θεωρηθει βιοτοπικο μονο οταν υπαρχουν ολοι οι οργανισμοι της χλωριδας , της πανιδας οι καιρικες συνθηκες ενος συγκεκριμενου τοπου κλπ ,πραγμα που ειναι αδυνατο.Τα ενυδρεια που εμεις λεμε βιοτοπικα στην πραγματικοτητα λεγονται βιοτοπικης προσεγγισης μιας και προσπαθουμε να προσεγγισουμε τον πραγματικο βιοτοπο.
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-08-13, 16:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Στους βιοτοπους ζουν οι θηρευτες μαζι με τα θηραματα, αλλά αυτο δεν συμβαινει σε 100 λιρα νερο και 24 ωρες το 24ωρο διπλα διπλα.
Εμεις φτιανουμε τα μερη του βιοτοπου που πανε τα θηραματα για να γλυτωσουν απο του θηρευτες.


Βιοτοπικο δεν μπορει να θεωρηθει για αλλο λογο.
Κι αυτος ειναι το νερο.
Οσο και να χτυπιομαστε, νερο ιδιο δεν φτιαχνουμε.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-08-13, 22:11
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στους βιοτοπους ζουν οι θηρευτες μαζι με τα θηραματα, αλλά αυτο δεν συμβαινει σε 100 λιρα νερο και 24 ωρες το 24ωρο διπλα διπλα.
Εμεις φτιανουμε τα μερη του βιοτοπου που πανε τα θηραματα για να γλυτωσουν απο του θηρευτες.


Βιοτοπικο δεν μπορει να θεωρηθει για αλλο λογο.
Κι αυτος ειναι το νερο.
Οσο και να χτυπιομαστε, νερο ιδιο δεν φτιαχνουμε.
χαχαχα αυτό φιλαράκι ξαναπές το!!!! Ότι μύξη όσμωση - βρύση και να κάνουμε, όσα χουμικά από βρασμένα φύλλα και κουκουνάρια να ρίξουμε, ότι κατάπα, πλατανόφυλλα κτλ να πετάξουμε μέσα, ίδια νερά δεν θα γίνουν ποτέ. Να πλησιάσουμε τις συνθήκες, μπορεί. Ίδιο νερό όμως δεν θα γίνει. Ο άνθρωπος μόνο να μιμηθεί τη φύση μπορεί. Όχι να γίνει ο ίδιος η φύση.... Το βλέπουμε αυτό εξάλλου τριγύρω μας καθημερινά...
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-08-13, 22:14
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

απο τη μια ο ορθολογιστης μεσα μου ουρλιαζει πως αν εχουμε μια πληρη χημικη αναλυση μπορουμε ανατοτατα να φτιαξουμε βιοτοπικοτατο νερακι και καλυτερο, απο την αλλη ο καλλιτεχνης μου λεει οτι αν ενωσεις ανθρακα, νερο και δυο τρεις αλλες παπ...ριες δε φτιαχνεις ουτε ανθρωπο ουτε μπριζολα ουτε τιποτα... δεν ξερω ποιον απο τους δυο να ακουσω
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-08-13, 22:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τον δευτερο, γιατι η χημικη αναλυση θα ειναι στατικη, ενω η φυση ρεει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-08-13, 00:19
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οκ να ριξω κανα κιλο ντιζελ τοτε για να πλησιασω περισσοτερο το βιοτοπικο Μενκονγκ
οι σκουριες και τα χημικα ομως με απασχολουν... κανενας δε μπορει να προσομοιωσει απολυτα τη βρωμια που βγαζει ενα διαλυτηριο πλοιων και αλλες 10 βιομηχανιες στη σειρα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 03-08-13, 00:36
Yeyes Ο χρήστης Yeyes δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Παιδια για να επανέλθω σε κατι απλό γεια εσας αλλά σημαντικό για μένα:
Υπολογίζω οτι ένα 250άρι ζυγίζει περίπου 300κιλά. Ενα έπιπλο μπουφε σχετικά βαρύ το αντέχει?? Τα παρελκόμενα φιλτρα κλπ είναι μεγάλος όγκος εξωτερικα του ενυδρείου??
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 03-08-13, 01:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αναλογα την κατασκευη του μπουφε.
Ανεβειτε 4-5 ατομα μαζι επανω να δουμε.
Βασικο ειναι οτι δεν πρεπει να προεξεχει καθολου εκτος του επιπλου το ενυδρειο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μπορω να ξεκινησω με θαλασσινο? kos Θαλασσινό νερό - Γενικά 3 15-01-12 23:55
Καινούργιο ενυδρειο 200lt papasconar Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 6 15-01-12 15:59
θελω βοηθια για να ξεκινησω το ενυδρειο @ggelos Γλυκό νερό - Γενικά 40 10-05-10 21:53
Πως μπορω να καταλαβω αν το guppy μου ειναι εγκυος??? ΑΡΧΑΡΙΟΣ ob-la-di Ζωοτόκα 8 22-04-07 22:16
Πως μπορω να καταλαβω αν το molly μου ειναι εγκυος??? ΑΡΧΑΡΙΟΣ ob-la-di Ζωοτόκα 1 22-04-07 14:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08393 seconds with 13 queries