Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 27-08-13, 12:57   #1
Νέος ( Χθεσινός ) Βοήθεια - Save Aristos
ge_magi70
Junior Member
Εγγραφή: 26-08-2013
Περιοχή: Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 4

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
ge_magi70 Ο χρήστης ge_magi70 δεν είναι συνδεδεμένος 27-08-13, 12:57
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημέρα σε όλους.
Είμαι νέος στο χόμπι και εντελώς από σπόντα.
Έως τώρα είχα ένα χρυσόψαρο ( 1 χρόνο ) σε γυάλα, πιο πολύ για τον γιό μου, παρόλο που σε ένα χρόνο το αγαπήσαμε όλοι, και έγινε ισότιμο μέλος της οικογένειας… Ο Αρίστος.

Στην τελευταία μετακίνηση μας λόγο διακοπών, των είχαμε πάρει μαζί μας ( με την γυάλα… δεν είχα που να τον αφήσω ….).Δυστυχώς πάνω στον γυρισμό η γυάλα έσπασε … Τελικά κατόρθωσα να σώσω τον Αρίστο μέσα σε ένα ποτήρι του φραπέ, που βρέθηκε άρον άρον από ένα γειτονικό καφενείο.
Έτσι έβγαλε ταξίδι πέντε ωρών μέχρι να πάμε σπίτι και να καταλήξει στο μπολ για τα pop Corn ( η γυάλα είχε σπάσει και δεν υπήρχε τίποτα πιο βαθύ).
Την άλλη μέρα πήγα στο pet city προς αντικατάσταση της γυάλας, και μάλλον λόγο τύψεων για την ταλαιπωρία που τράβηξε ο Αρίστος, του πήρα ένα ενυδρείο, 20 Λίτρα διαστάσεων 360x240x310mm, με τρία πλαστικά φυτά, ένα φίλτρο HAILEA HL-BT200, χαλίκι και ένα διακοσμητικό βράχο/πύργο.
Έβαλα το χαλίκι , τα διακοσμητικά , σύνδεσα το φίλτρο και έβαλα και νερό, και νάσου ο Αρίστος στο νέο του σπίτι. (χθες)
Και εκεί ξεκίνησα το goggling και έπεσα πάνω στο forum …
Τρόμαξα … προφανώς τα έχω κάνει όλα λάθος. Το θέμα είναι ότι η πληροφορία είναι τεράστια. Μήνες διάβασμα θέλει …
Παρ όλα αυτά επειδή είμαι μαμούνι, θα τα καταφέρω και θα την βρω την άκρη σε κάμποσο χρόνο, όσο διαβάζω τόσο πιο ενδιαφέρων μου φαίνετε.
Όμως αυτό που με τρομάζει είναι , αν μέσα στο χρόνο που εγώ θέλω για να μάθω, τελικά κάνω κακό στον Αρίστο, … Γιατί αν είναι έτσι να τον ξαναγυρίσω στην γυάλα που έζησε 1 χρόνο.
Διαβάζω για ωριμάνσεις ενυδρείων , για μύκητες , άζωτα, μπόλια, που τίποτα από αυτά δεν έχω κάνει ( ούτε ξέρω πως τα μετράνε όλα αυτά … διαβάζω για τεστ ) .
Γιατί διαφέρει τόσο πολλή από την γυάλα που είχα ?
Τελικά μετά από τόση φιλολογία ας κάνω και την ερώτηση που θέλω.
θα μπορούσατε να με βοηθήσετε προτείνοντας μου πώς να προχωρήσω, με γνώμονα πάντα την ασφάλεια του Αρίστου, και τα σχετικά περιορισμένα οικονομικά μου ?
· Πρέπει να αγοράσω τεστ και πια.
· Τι να κάνω με το ανώριμο ολοκαίνουργο ενυδρείο μου , πόσο επικίνδυνο είναι ?
· Αλλάζοντας κάθε 10 μέρες το μισό νερό, ( βάζω και το διάλυμα για το χλώριο) δεν μηδενίζω την επικινδυνότητα ή θέλει πιο συχνά.
· Αλλάζοντας τον άνθρακα μια φορά τον μήνα και πλένοντας το σφουγγαράκι ( με το νερό του ενυδρείου είμαι ΟΚ.
Αυτές είναι όλες κι όλες οι συμβουλές που είχα από το κατάστημα.
Το ξέρω ότι όλη η πληροφορία υπάρχει στο forum, και θα την διαβάσω ( σε όσο ελεύθερο χρόνο μου απομένει μετά από δουλειά και μωρό ) αλλά αυτό που με φοβίζει είναι μην και δεν προλάβω και κάνω κακό αντί για καλό.
Μια Επιτάχυνση ζητάω, και σιγά σιγά να μπαίνω και εγώ στο άθλημα.


Σας Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.
Γιώργος.
Εμφανίσεις: 5131
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-08-13, 13:10
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Πολυ απλα. Ενυδρειο δε σημαινει ''προσθετω νερο και ψαρια σε μια γυαλα''. Ενυδρειο σημαινει δημιουργια ενος ολοκληρωμενου οικοσυστηματος με σωστες συνθηκες αναλογα με το ειδος που φιλοξενουμε.

Το ενυδρειο 20 λιτρα μικτα δλδ καθαρο νερο γυρω στα 15 ειναι πολυ μικρο για χρυσοψαρο αλλα και ο,τι ψαρι κυκλοφορει.

Εαν θες αν τα κανεις ολα σωστα. Αλλαζεις ενυδρειο με ενα τουλαχιστον 60 λιτρα.

Μεχρι να γινει αυτο βαλε μια αγγελια για μπολι και κερατοφυλλο ή πιστια με την περιοχη που μενεις. Βγαλε (πετα) τα ψευτικα φυτα. Ανθρακα δε χρειαζεασαι αλλα βιολογικο υλικο σιποραξ.Παρε ενα τεστ αμμωνιας υγρο (ΑPI). Αλλαγες νερου καθε 5 μερες και οχι 10.

Μπραβο που θες να μαθεις. Το οτι (επι)ζει σε γυαλα για ενα και δυο χρονια δε σημαινει οτι ζει και καλα.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-08-13, 13:13
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ απλα. Ενυδρειο δε σημαινει ''προσθετω νερο και ψαρια σε μια γυαλα''. Ενυδρειο σημαινει δημιουργια ενος ολοκληρωμενου οικοσυστηματος με σωστες συνθηκες αναλογα με το ειδος που φιλοξενουμε.

Το ενυδρειο 20 λιτρα μικτα δλδ καθαρο νερο γυρω στα 15 ειναι πολυ μικρο για χρυσοψαρο αλλα και ο,τι ψαρι κυκλοφορει.

Εαν θες αν τα κανεις ολα σωστα. Αλλαζεις ενυδρειο με ενα τουλαχιστον 60 λιτρα.

Μεχρι να γινει αυτο βαλε μια αγγελια για μπολι και κερατοφυλλο ή πιστια με την περιοχη που μενεις. Βγαλε (πετα) τα ψευτικα φυτα. Ανθρακα δε χρειαζεασαι αλλα βιολογικο υλικο σιποραξ.Παρε ενα τεστ αμμωνιας υγρο (ΑPI). Αλλαγες νερου καθε 5 μερες και οχι 10.

Μπραβο που θες να μαθεις. Το οτι (επι)ζει σε γυαλα για ενα και δυο χρονια δε σημαινει οτι ζει και καλα.
οτι ειπε ο αποπανω
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-08-13, 13:21
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

καλώς ήρθες
κομάντο το ψαράκι σου (μετά από 1 χρόνο στη γυάλα)

όπως είπες και εσύ ξεκίνα διάβασμα στην κατηγορία των αρχαρίων και δώσε πολύ μεγάλη βάση στον κύκλο του αζώτου.

κρίμα που δεν μας βρήκες νωρίτερα, θα το είχες γλιτώσει το 20λιτρο. Εγώ θα το γύριζα πίσω και θα έπαιρνα τουλάχιστον 50λιτρο ενυδρείο.

μπες και στην κατηγορία των χρυσόψαρων και αναγνώρισε τι ψαράκι έχεις,γιατί για κάποια είδη δεν κάνει ούτε το 50λιτρο.

από τεστάκια θα χρειαστείς για αρχή αμμωνίας νιτρωδών και νιτρικών (Σε υγρή μορφή).

στο φίλτρο σου πρέπει να συμπληρώσεις πέρα από το σφουγγάρι και βιολογικά υλικά πχ siporax. τον άνθρακα άστον στην αρχή για 10 μέρες και μετά δεν ξαναχρησιμοποιείς, εκτός και αν υπάρχει λόγος (πχ μετά το πέρας θεραπείας).

είναι πάρα πολλά.... ξεκίνα διάβασμα και ότι δεν καταλαβαίνεις ρωτάς.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-08-13, 13:38
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

σε αστρωτο ενυδρειο και με τοσα λιγα λιτρα μια αλλαγη καθε 10 μερες = καμια.καλυτερα πιο μικρες και πιο συχνες αλλαγες με νερο αποχλωριομενο και στην ιδια θερμοκρασια με το νερο του ενυδρειου,μεχρι να βρεις μπολι.
αλλα και παλι σε αυτα λιτρα,ακομα και στρωμενο να ηταν θα θελει συχνες αλλαγες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-08-13, 13:42
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Καλως ηρθες και απο εμενα.

Δυστυχως το θεμα της γυαλας ή του μικρου ενυδρειου δεν ειναι απλα ο χωρος (οχι πως δεν ειναι παρα πολυ σημαντικο στοιχειο για τη σωστη αναπτυξη ενος ψαριου). Το θεμα επικεντρωνεται οτι χωρις στρωμενο φιλτρο, ολοι οι ρυποι (τροφη που δεν καταναλωθηκε, περιττωματα), μετατρεπονται σε τοξικοτατη για το ψαρακι σου αμμωνια. Αυτο λυνεται με ενα φιλτρο με αρκετη χωρητικοτητα σε βιολογικο υλικο, το οποιο καλο θα ειναι να ειναι μπολιασμενο απο αλλο φιλτρο ενυδρειου σε λειτουργια (αυτο που αναφερθηκε για μπολι παραπανω). Χωρις αυτα τα απλα πραγματα, το ψαρακι καιγεται στην αμμωνια και δυστυχως, ειναι πολυ επικινδυνη.

Να ξερεις οτι τα χρυσοψαρα με σωστες συνθηκες, μπορουν να ζησουν ακομα και πανω απο 30 χρονια. Αλλα οχι στη γυαλα, σιγουρα, που πεθαινουν σε μηνες.

Αρχισε λοιπον διαβασμα απο τα υπμνηματα στον τομεα των αρχαριων και οτι χρειαστεις, εδω ειμαστε. Αλλα πρεπει να κατανοησεις καποια πραγματα, πρωτα.

Μεχρι τοτε, ενα μεγαλυτερο ενυδρειο και ενα μεγαλο φιλτρο με μπολιασμενο βιολογικο υλικο, ειναι τα πρωτα πραγματα που πρεπει να εχεις στο μυαλο σου, αν θελεις να σωθει το ψαρακι.

Καλη συνεχεια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-08-13, 14:02
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καλωσηρθες,εστω και αργα.

ξεκινα να διαβασεις τα υπομνηματα στους αρχαριους.

επουδενι λογο μην το ξαναβαλεις στη γυαλα,θα τα κανεις χειροτερα αποτι ειναι.
τα χρυσοψαρα ειναι αρκετα ρυπογονα ψαρια,θελουνε χωρο γιατι μεγαλωνουν αρκετα και ζουνε δεκαετιες.

χρειαζονται λιγα εξοδα στην αρχη οπως και καθε αλλο ψαρι η ζωντανο γενικα,αλλα σε ανταμοιβουν με τη συμπεριφορα τους και τα χρονια ζωης που εχουνε.γινονται κανονικα πετ.σε αναγνωριζουνε,τρωνε απτο χερι σου κλπ.

αν το χρυσοψαρο που εχεις ειναι ειδος fancy εχει λιγο μικροτερες απαιτησεις σε λιτρα αποτι τα common η τα comet,αλλα η γυαλα και το 20λιτρο δεν κανουν,οτι ψαρι και αν εχεις.

στη φαση που εισαι,αν δεν εχεις δυνατοτητα οικονομικη για 60λιτρο(τουλαχιστον) ενυδρειο,μπορεις να παρεις ενα πλαστικο 100λιτρο δοχειο απο ικεα κλπ με καμια 15αρια ευρω,να βαλεις ενα καταλληλο γιαυτα τα λιτρα εσωτερικο φιλτρο και μερικα ευκολα φυτα(μπορεις να βρεις φυτα και δωρεαν απο αγγελιες εδω μεσα),να βαλεις αγγελια για μπολι και να μπολιασεις το φιλτρο σου με αποικιες βακτηριων.αυτα αποτοξικοποιουνε την αμμωνια που παραγει το ψαρι με τα αποβλητα του και με την τροφη που μενει αφαγωτη.

οι αλλαγες ανα δεκα μερες σε αυτα τα λιτρα που το εχεις(και στη γυαλα που το ειχες) ειναι υπερβολικα λιγες.μεχρι να βαλεις το ψαρι σε σωστα λιτρα με σωστη (στρωμενη)φιλτρανση,αλλαγες κανε το μισο νερο καθε δυο μερες.μην ταιζεις πολυ,(μια φορα τη μερα ελαφρα)και το νερο που θα αλλαζεις να το αποχλωριωνεις και να ειναι στην ιδια θετμοκρασια με αυτο που υπαρχει στο δοχειο.

επειδη το χρυσοψαρο ειναι ψαρι κρυου νερου,ειναι καλυτερα να εψεις το δοχειο καπου δροσερα.απο 22 μεχρι 25 βαθμους βαρια.καπου στους 23 με 24 πιστευω ειναι καλα.αυτο μεχρι να ψαχτεις λιγο για ψυξη με κοντρολερ.υποψιν οτι οσο περισσοτερα τα λιτρα,τοσο πιο σταθερες συνθηκες θα εχει το ενυδρειο.αυτο ειναι πολυ σημαντικο.

απο εξοπλισμο χρειαζεσαι οπωσδηποτε:

αντιχλωριο(προτιμησε seachem prime γιατι ειναι πιο οικονομικο στη δοσολογια του και κανει και αποτοξικοποιηση της αμμωνιας σε ωρα αναγκης)

θερμομετρο(για να ξερεις τι θερμοκρασια εχει το δοχειο με το ψαρι αλλα κ το νερο της αλλαγης)

υγρα τεστ για αμμωνια,νιτρωδη,νιτρικα.αυτα πρεπει να υπαρχουν οπωσδηποτε.(διαβασε τα υπομνηματα που σου ειπα για να καταλαβεις γιατι)

και φυσικα φιλτρο στρωμενο με μπολι.αυτο το χρειαζεσαι οχι απλα χθες,αλλα απτην πρωτη μερα που πηρες το ψαρι εδω κιενα χρονο.

ας ελπισουμε να μην εχουν γινει ανεπανορθωτες βλαβες στο ψαρι,αν και δυσκολο εως απιθανο.τωρα ομως ξερεις

διαβασε τα υπομνηματα και οτι δεν καταλαβεις ρωτα εδω

υ.γ αν δεν μπορεις να κρατησεις τη θερμοκρασια που εγραψα παραπανω,(αυτο ειναι απο μονο του ενδειξη οτι δεν το εχεις σε σωστα λιτρα)τοτε προσπαθησε τουλαχιστον η θερμοκρασια στην οποια το εχεις να ειναι σταθερη και να μην εχει σκαμπανευασματα.αυτο ειναι πιο επικινδυνο αποτι η λαθος θερμοκρασια.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-08-13, 14:27
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Παράθεση:
Γιατί διαφέρει τόσο πολλή από την γυάλα που είχα ?
Στέκομαι σε αυτό γιατί το έχεις τονίσει. Η διαφορά είναι να ζεις σε μια αποθήκη διαμερίσματος με ένα διαμέρισμα.... Ειδικά αν είναι χρυσόψαρο, σε καλές καταστάσεις θα φτάσει τα 20 εκατοστά min.
Βάλε μια αγγελία για μπόλι, υπάρχουν ακόμη χριστιανοί.
Δεν έχει κανένα νόημα να αλλάζεις το μισό νερό κάθε 10 μέρες. είναι μεγάλο το σοκ... Αυτό που θα σου πρότεινα είναι να κάνεις πιο μικρές αλλαγές πιο τακτά. πχ. 20% ανά 3 μέρες.
Αυτό με τον άνθρακα δεν το πολυκατάλαβα! ΟΚ, αφού υπάρχει άσ' τον στην αρχή, μετά δεν τον χρειάζεσαι καθόλου. Καλύτερα τον χώρο που πιάνει να τον αντικαταστήσεις με άλλο υλικό.
Όσον αφορά τη γυάλα: Η θεωρία λέει ότι ένα χρυσόψαρο θέλει 40 λίτρα κατ' άτομο. ΑΛΛΑ υπάρχει μια περιπλοκή. Όπως είπα παραπάνω φτάνει άνετα τα 20cm οπότε μάλλον θα είναι καλύτερα να σκεφτείς μεγαλύτερη γυάλα.
Όσον αφορά το φίλτρο, δεν έχω κουράγιο αυτή τη στιγμή να ψάξω ποιό είναι αυτό που λες, πάντως έχω μια υποψία ότι είναι εσωτερικό. Να ξέρεις ότι τα χρυσόψαρα είναι από τα ψάρια με τις περισσότερες ανάγκες φιλτραρίσματος. Αν μείνεις σε εσωτερικό καλό θα είναι να σκεφτείς κανένα Eheim Biopower (Καλή κυκλοφορία, καλό χώρο, καλά Watt).
Κάνε αυτά για αρχή και εδώ είμαστε όλοι να μιλήσουμε για τα τεστ.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-08-13, 14:43
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ge_magi70 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί διαφέρει τόσο πολλή από την γυάλα που είχα ?
.
ποιος ειπε οτι διαφερει?και τα δυο ειναι εντελως ακαταλληλα για το ψαρι σου
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-08-13, 20:05
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μεχρι να διαβασεις και να ξερεις τι να κανεις, κανε αλλαγη νερου καθημερινα 30-50% με νερο που θα εχεις αφησεις σε καθαρο δοχειο (κουβα κλπ) να ερθει στην ιδια θερμοκρασια με του ενυδρειου, θα προσθετεις αναλογο seachem prime και θα εισαγεις πολυ αργα το νερο στο ενυδρειο. (πρωτη προτεραιότητα η σταθεροτητα των παραμετρων του νερου για τα ψαρια, θερμοκρασια πεχα κλπ και η αποφυγη αποτομων μεταβολων)
Βαλε αεραντλια με αεροπετρα να βοηθαει στην οξυγονωση κι ενα μικρο ανεμιστηρακι (πχ αυτο με ενα τροφοδοτικο ac/dc 3-12V και βαζε το στα 6-7.5V για να ειναι χαμηλα - ή, με κανενα παλιο φορτιστη απο κινητο) να χτυπαει την επιφανεια του νερου. Αναπληρωνε καθημερινα την εξατμιση.
Μεχρι να στρωσει το φιλτρο κλπ ταιζε με μεγαλη τσιγγουνια, μια φορα την ημερα 1-2 μπουκιες φαι. (1 ωρα πριν την αλλαγη νερου)

Αμεσως βαλε αγγελια να βρεις μπολι να να μπολιασεις το φιλτρο σου.

Και μετα αν θες να ζησει το ψαρι κι οχι απλα να επιζησει για λιγο καιρο, κανονισε για κανονικο ενυδρειο και φιλτρο.
80 εκ μηκος μινιμουμ για fancy με τη διπλη ουρα, 120 εκ μηκος μινιμουμ για αυτα με τη μονη ουρα.

Καλη επιτυχια.

-------------------------
Αντι να πας να τα χωσεις για τεστ (που ειναι χρησιμα μεν για ελεγχο, αλλα προηγειται η καθαριοτητα του νερου, οταν πουσαρεις το συστημα σου με μεγαλη ιχθοφορτωση ταισματα κλπ ή εχεις "περιεργα" ψαρια με απαιτησεις στην επεξεργασια του νερου κλπ) κοιτα για κανενα ενυδρειο και φιλτρο.
http://www.petsupermarket.gr/190/%CE...%B9%CE%B1.html
http://www.petsupermarket.gr/200/%CE...%81%CE%B1.html
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 27-08-13 στις 20:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-08-13, 20:08
Το avatar του χρήστη alexkotsis
alexkotsis Ο χρήστης alexkotsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2013
Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Καλησπέρα και από εμένα,

επειδή μάλλον είσαι ομοιοπαθής μπες και διάβασε τις περιπέτειες του Πιτσιφρίγκου εδώ.
Να είναι καλά τα παιδιά από το forum και ειδικά ο Σπύρος που σήμερα ο Πίτσι είναι άρχοντας στο νέο του σπίτι....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-08-13, 21:49
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ge_magi70 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά μετά από τόση φιλολογία ας κάνω και την ερώτηση που θέλω.
θα μπορούσατε να με βοηθήσετε προτείνοντας μου πώς να προχωρήσω, με γνώμονα πάντα την ασφάλεια του Αρίστου, και τα σχετικά περιορισμένα οικονομικά μου ?.

για αρχη να πας μεχρι το ΙΚΕΑ και να αγορασεις ενα απο τα μεγαλα ταπερ (πλαστικα κουτια samla) που εχει, για την ακριβεια το μεγαλυτερο (ειναι καπου 100-120 λιτρα και εχει μολις ερικα ευρω)

Αυτο ειναι πρωταρχικης σημασιας και μετα ερχονται τα υπολοιπα σε δευτερη μοιρα τα οποια μπορεις σιγα σιγα να τα καλυψεις με διαβασμα, με diy καταστασεις, με βοηθεια αλλων μελων, κτλ κτλ κτλ...


Βλεπεις ακομα και το φιλτρο -που ειναι απο τα σημαντικοτερα κομματια του ενυδρειου- το θεωρω δευτερευον σε σχεση με τον χωρο.
Το 20λιτρο δε διαφερει απο τη γυαλα.


Παράθεση:
· Πρέπει να αγοράσω τεστ και πια.
βρες μπολι...
Τα τεστ ειναι πολυ σημαντικα αλλα αν ακολουθησεις προσεκτικες κινησεις -ναι θα βαλω πιπερι στο στομα μετα- μπορεις προς το παρον και χωρις αυτα, δεδομενου οτι θα δωσεις τα χρηματα για πολυ σημαντικοτερα πραγματα.

Παράθεση:
· Τι να κάνω με το ανώριμο ολοκαίνουργο ενυδρείο μου , πόσο επικίνδυνο είναι ?
υο κανεις βαζο για μαρμελαδα μαζι με τη γυαλα και ξεκινας ε ενα δοχειο οσο μεγαλυτερο βρεις.. (να ειναι τουλαχιστο 100+ λιτρα)
Μετα εν καιρο ειρηνης καποιος απο μας μπορει να βοηθησει σε κατασκευη ενος κανονικου ενυδρειου, η μπορει να τσιμπισεις καμια ευκαιρια απο αγγελια (πληροφοριακα πριν κανα διμηνο εφτιαξα 150ρι με κατω0 απο 30 ευρω... τοσο εχουν οι σιλικονες και τα τζαμια, οποτε υπαρχουν οικονομικες λυσεις στο χομπυ μας... οικονομικοτατες θα ελεγα)

Παράθεση:
· Αλλάζοντας κάθε 10 μέρες το μισό νερό, ( βάζω και το διάλυμα για το χλώριο) δεν μηδενίζω την επικινδυνότητα ή θέλει πιο συχνά.
αν επρεπε να κρατησω σε 20 λιτρα ενα ψαρι θα αλλαζα γυρω στο 30% δυο φορες τη μερα, πολυ αργα φυσικα (σταγονα σταγονα ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ αφου σε τοσο μικρο χωρο η θερμοκρασιες παιζουν για πλακα)

Παράθεση:
· Αλλάζοντας τον άνθρακα μια φορά τον μήνα και πλένοντας το σφουγγαράκι ( με το νερό του ενυδρείου είμαι ΟΚ.
Οι αποψεις για τον ανθρακα διειστανται... Αλλοι λενε πως οταν δεν εχεις φυτα πρεπει να τον χρησιμοποιεις κι αλλοι οτι ειναι καλυτερα να μην τον χρησιμοποιεις ποτε.
Προσωπικα δεν εχω χρησιμοποιησει αλλα δεν ειχα ποτε ενυδρειο χωρις φυτα, αλλα χωρις να ειμαι απολυτος πιστευω πως ειναι καλυτερο να χρησιμοποιειται.

επισει ενα tip, στο φιλτρο βαλε ΧΘΕΣ μαζι με τον ανθρακα και λιγο (οσο χωραει, καλυτερα βγαλε τα μηχανικα φιλτρα, σφουγκαρια και μαλ...ες ) ζεολιθο, τουλαχιστο στη φαση που βρισκεσαι


Παράθεση:
Αυτές είναι όλες κι όλες οι συμβουλές που είχα από το κατάστημα.
αφου δε σου ειπε "παρε κι ενα "γλυφτη" κι ενα κλοουν και μερικα γατοψαρα" επεσες σε αρχαριο πετσοπα

Γενικα στους 1000 ο ενας ειναι και χομπυστας ενω οι περισσοτεροι λενε απλα ηλιθιοτητες
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-08-13, 22:13
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Ολα όσα πρέπει να κάνεις, σου τα είπαν τα παιδιά παραπάνω. Εγω θα σου πω μονο να μη σου φανούν βουνό όλα αυτα και απογοητευτείς και τα παρατήσεις ή αφήσεις τον Αρίστο στην τύχη του μέσα σε ενα 20λιτρο ενυδρειάκι. Ήθελα χρόνια να φτιάξω ενυδρειο και επειδη όλα μου φαινόταν τόσα πολλα και δύσκολα, παρατούσα την ιδέα κάθε φορά και αποφάσισα να το στήσω τελικά στα 36 μου χρόνια. Δε το μετάνιωσα ποτε και τελικά δεν ήταν τόσο τραγικά τα πράγματα ίσα ίσα που κάθε τι που έκανα ή ακόμα κάνω για το ενυδρειο μου, μου χαρίζει ικανοποίηση. Θα το λατρέψεις το χομπυ κι εσυ και το παιδί σου....η γυναίκα σου δε ξέρω πως θα το πάρει!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-08-13, 12:56
ge_magi70 Ο χρήστης ge_magi70 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-08-2013
Περιοχή: Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας.
Θα ξεκινήσω να ψάχνω τις προοπτικές για νέο ενυδρείο, αν και δεν το βλέπω νωρίτερα από κάνα δίμηνο . Μέχρι τότε θα ακολουθήσω ένα μέσω όρο από τις παραπάνω συμβουλές σας.
Οπωσδήποτε μπόλι.
Βιολογικό υλικό πήρα.
Αλλαγή νερού 50% στο Διήμερο.
Τεστακια πήρα για PH και αμμωνία ( πιο πολύ για να μαθαίνω).
Με ψύξη δεν νομίζω να μπορώ να κάνω κάτι ιδιαίτερο τώρα αλλα θα ψάξω την ιδέα με το ανεμιστηράκι.
Τελευταία ερώτηση το βιολογικό υλικό μπαίνει στην θέση που είναι το σφουγγαράκι. ( βγάζω το σφουγγαράκι και βάζω το βιολογικό ?)

Ευχαριστώ θερμά όλους σας.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-08-13, 13:23
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Για την ψυξη, ριξε μια ματια εδω. Δεν ειναι τραγικα τα πραγματα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-08-13, 14:22
Το avatar του χρήστη slight
slight Ο χρήστης slight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

Το φίλτρο σου ειναι αυτό;
__________________
Μιχαήλ

αἰδώς Ἀργεῖοι· νν ρκιον πολέσθαι
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-08-13, 14:31
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Το μπόλι είναι σημαντικό.
Επίσης είπες ότι έχεις το ψαράκι ένα χρόνο (πράγμα που δεν είδα, θεώρησα ότι μόλις το είχες αγοράσει όπως γίνεται σε τέτοιου στυλ ερωτήσεις) πήγαινε σε ένα πολυκατάστημα και αγόρασε ένα όσο μεγαλύτερο κουτί αποθήκευσης μπορείς, όπως είπε και ο Nick, μέχρι να αγοράσεις ενυδρείο. Είναι καλύτερο να βρίσκεται σε περισσότερα λίτρα κι ας μην το βλέπεις καθαρά
Μετά κοιτάς για ενυδρείο. Είναι επιβεβλημένο. Έπειτα δες το αλλιώς: σε ενυδρείο 1 μέτρου μπορείς να έχεις 2 και υπό συνθήκες 3 χρυσόψαρα.
Η φίλτρανση είναι σημαντική. Το χρυσόψαρο είναι από τα πιο "βρωμιάρικα" ψάρια. Το φίλτρο που έχεις δεν αντέχει χρσόψαρα. Αυτό που μπορείς να κάνεις προς στιγμή είναι να βάλεις το βιολογικό υλικό μέσα π.χ. σε ένα τούλι, δίπλα στο φίλτρο, 2 εβδομάδες. ΜΗΝ βγάλεις όλο το σφουγγάρι και το αντικαταστήσεις με αχρησιμοποίητο υλικό. Βασικά θα το άφηνα έτσι συνέχεια μέχρι να έχω κάτι καλύτερο. Η πρότασή μου, όπως σου είπα, είναι να ξεκινήσεις με ένα Eheim Biopower 200 ή 240 π.χ. που έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά και υψηλή αξία μεταπώλησης, όταν θα δεις ότι θες κάτι παραπάνω. Εξ' άλλου όταν με το καλό πας σε μεγαλύτερο ενυδρείο αυτό είναι must.
Ο έλεγχος θερμοκρασίας είναι σημαντικός, τα χρυσόψαρα είναι ψάρια ψυχρού νερού. Οι 2 βαθμοί διαφορά μπορεί να σημαίνουν ότι θα ζήσει κάποια χρόνια παραπάνω. Αν μπορείς να κάνεις κάτι, ότι κι αν προλάβεις, κάν' το.
Το τεστ αμμωνίας είναι σημαντικότατο. Και τα άλλα τεστ είναι σημαντικά αν είναι να εξοικειωθείς. Λόγω των συνθηκών που χρειάζεται το χρυσόψαρο όμως, προς στιγμή, αυτό είναι το πιο σημαντικό.
Για τις αλλαγές διίσταμαι. Επειδή δεν έχεις την εμπειρία αλλαγής νερού σε όσο πιο σταθερές συνθήκες γίνεται δεν ξέρω αν το σοκ μεγάλης αλλαγής κάνει ακόμη μεγαλύτερο κακό. Πρώτον που πρέπει να ρωτήσω: αντιχλώριο αγόρασες για τις αλλαγές γιατί δεν το ανέφερες? Είναι απολύτως απαραίτητο. Δεν ξέρω πόσο ακριβώς αλλαγή και κάθε πόσο πρέπει να κάνεις. Κάνε όσο μπορείς συχνότερα. Αν δουλεύει το φιλτράκι βοηθάει.
Αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι αυτή τη στιγμή, όλοι, σου δίνουμε οδηγίες ασθενοφόρου. Αυτό που πρέπει να φροντίσεις εσύ είναι οι σταθερές συνθήκες καλής διαβίωσης του Αρίστου, που όπως λες είναι μέλος της οικογένειας...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-08-13, 17:35
ge_magi70 Ο χρήστης ge_magi70 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-08-2013
Περιοχή: Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

οχι το φιλτρο μου είναι το http://www.hailea.com/e-hailea/product1/HL-BT200.htm
-------------------------
το αντιχλωριο που μου δώσαν είναι το sera aquatan
Οταν λες
"Αυτό που μπορείς να κάνεις προς στιγμή είναι να βάλεις το βιολογικό υλικό μέσα π.χ. σε ένα τούλι, δίπλα στο φίλτρο, 2 εβδομάδες. ΜΗΝ βγάλεις όλο το σφουγγάρι και το αντικαταστήσεις με αχρησιμοποίητο υλικό"
Τι εννοείς διπλα? και είναι το σφουγγαρι "χρησημοποιημένο" οταν το εχω μονο 4 μερες ?
Ευχαριστώ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ge_magi70 : 29-08-13 στις 17:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-08-13, 18:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Mην υποτιμας την ψυξη καθολου.
α) γιατι οσο πιο μεγαλη ειναι η θερμοκρασια τοσο μικροτερη ειναι η διαλυση του οξυγονου στο νερο. Οξυγονο δεν χρειαζονται μονο τα ψαρια αλλα και η βιολογια. Ιδιως στην αρχη που γινεται το στρωσιμο η αναπτυσομενη βιολογια τραβαει πολυ οξυγονο. Παραλληλα, αν υπαρχουν (ως συνηθως) ιχνη αμμωνιας και νιτρωδων, διακοπεται η μεταφορα οξυγονου στο αιμα των ψαριων και σκανε. Θα τα δεις να "μασανε" την επιφανεια του νερου γα οξυγονο.
β) Οσο πιο μεγαλη ειναι η θερμοκρασια, τοσο πιο τοξικη γινεται η αμμωνια. Δες την 5η παραγραφο
γ) τα ψαρια μεταβολιζουν πιο γρηγορα σε μεγαλες θερμοκρασιες και χρειαζονται περισσοτερη τροφη. Κατι που δεν ενδυκνειται καθολου κατα το στρωσιμο.
Οπως επισης δεν ενδυκνειται και για την υπολοιπη ζωη τους, αφου πεφτει ο μεσος ορος ζωης τους, αφου ο γρηγορος μεταβολισμος σημαινει μικρη ζωη. Live fast - diy young.
δ) τα ψαρια που εχεις ειναι κρυου νερου. Ζουν σε θερμοκρασιες (αναλογα την εποχη του ετους) 15-25C. Μπορουν και πιο χαμηλα αλλα κοβουν το φαι, μπορουν και πιο ψηλα, αλλα τα ειπαμε τα αποτελεσματα.

ΥΓ Πολυ σημαντικη ειναι η σταθεροτητα των παραμετρων. Μην αλλαζεις τη θερμοκρασια αποτομα. Μεχρι 1-2C βαθμους σταδιακα, επιτρεπεται.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-08-13, 18:26
Το avatar του χρήστη alexkotsis
alexkotsis Ο χρήστης alexkotsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2013
Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ge_magi70 Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι το φιλτρο μου είναι το http://www.hailea.com/e-hailea/product1/HL-BT200.htm
-------------------------
το αντιχλωριο που μου δώσαν είναι το sera aquatan
Οταν λες
"Αυτό που μπορείς να κάνεις προς στιγμή είναι να βάλεις το βιολογικό υλικό μέσα π.χ. σε ένα τούλι, δίπλα στο φίλτρο, 2 εβδομάδες. ΜΗΝ βγάλεις όλο το σφουγγάρι και το αντικαταστήσεις με αχρησιμοποίητο υλικό"
Τι εννοείς διπλα? και είναι το σφουγγαρι "χρησημοποιημένο" οταν το εχω μονο 4 μερες ?
Ευχαριστώ
Μπορείς να βγάλεις το σφουγγαράκι και από μέσα έχει μία πλαστική θηκούλα που είχε άνθρακα και λογικά σου έβαλαν από το pet shop siporax.
Βγάλε το siporax και εκεί βάλε το μπόλι που θα σου δώσουν.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Mην υποτιμας την ψυξη καθολου.
α) γιατι οσο πιο μεγαλη ειναι η θερμοκρασια τοσο μικροτερη ειναι η διαλυση του οξυγονου στο νερο. Οξυγονο δεν χρειαζονται μονο τα ψαρια αλλα και η βιολογια. Ιδιως στην αρχη που γινεται το στρωσιμο η αναπτυσομενη βιολογια τραβαει πολυ οξυγονο. Παραλληλα, αν υπαρχουν (ως συνηθως) ιχνη αμμωνιας και νιτρωδων, διακοπεται η μεταφορα οξυγονου στο αιμα των ψαριων και σκανε. Θα τα δεις να "μασανε" την επιφανεια του νερου γα οξυγονο.
β) Οσο πιο μεγαλη ειναι η θερμοκρασια, τοσο πιο τοξικη γινεται η αμμωνια. Δες την 5η παραγραφο
γ) τα ψαρια μεταβολιζουν πιο γρηγορα σε μεγαλες θερμοκρασιες και χρειαζονται περισσοτερη τροφη. Κατι που δεν ενδυκνειται καθολου κατα το στρωσιμο.
Οπως επισης δεν ενδυκνειται και για την υπολοιπη ζωη τους, αφου πεφτει ο μεσος ορος ζωης τους, αφου ο γρηγορος μεταβολισμος σημαινει μικρη ζωη. Live fast - diy young.
δ) τα ψαρια που εχεις ειναι κρυου νερου. Ζουν σε θερμοκρασιες (αναλογα την εποχη του ετους) 15-25C. Μπορουν και πιο χαμηλα αλλα κοβουν το φαι, μπορουν και πιο ψηλα, αλλα τα ειπαμε τα αποτελεσματα.

ΥΓ Πολυ σημαντικη ειναι η σταθεροτητα των παραμετρων. Μην αλλαζεις τη θερμοκρασια αποτομα. Μεχρι 1-2C βαθμους σταδιακα, επιτρεπεται.
Σπύρο με ακολουθεί κατά γράμμα σε αυτά που είχα κάνει και εγώ....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alexkotsis : 29-08-13 στις 18:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 29-08-13, 18:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexkotsis Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορείς να βγάλεις το σφουγγαράκι και από μέσα έχει μία πλαστική θηκούλα που είχε άνθρακα και λογικά σου έβαλαν από το pet shop siporax.
Βγάλε το siporax και εκεί βάλε το μπόλι που θα σου δώσουν.
Η αν χωρανε κι αλλα υλικα, να τα αναμιξει.
Αν του δωσουν μονο μουργα, και οχι υλικα, την ριχνει πανω στο υλικα που εχει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-08-13, 18:28
Το avatar του χρήστη alexkotsis
alexkotsis Ο χρήστης alexkotsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2013
Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αν χωρανε κι αλλα υλικα, να τα αναμιξει.
Αν του δωσουν μονο μουργα, και οχι υλικα, την ριχνει πανω στο υλικα που εχει.
Το συγκεκριμένο φίλτρο δεν χωράει τίποτα.
Φαντάσου και εγώ το δικό σου το siporax το έσπασα για να χωρέσει...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 29-08-13, 18:52
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Mην υποτιμας την ψυξη καθολου.

γενικα να μην υποτιμαει τις αλλαγες θερμοκρασιας και οτιδηποτε αφορα τη θερμοκρασια σε ενα πλασμα που ειναι εξωθερμο οπως τα ψαρια.
Σε 20 λιτρα βεβαια ουτε στα εργαστηρια της ΝΑΣΑ δε γινεται να κρατησουν σταθερες θερμοκρασιες, και τα λαθη με τη θερμοκρασια για πλακα μπορει να αποβουν μοιραια
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 29-08-13, 20:25
ge_magi70 Ο χρήστης ge_magi70 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-08-2013
Περιοχή: Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή Μάπα το φίλτρο

Τελικά έκανα τα παρακάτω.

Έβγαλα το κουτάκι του άνθρακα μαζί με τον άνθρακα , και στην θέση του στρίμωξα το siporax ( έσκισα το τούλι γιατί δεν χώραγε όλο, και έβαλα όσο χωραγε με το τούλι ). Από κάτω είναι το σφουγγάρι.
Ελπίζω να κατάλαβα καλά.
ΣΚ θα πάρω το μπόλι ( να δω που θα χωρέσει αυτό …)

Παρεμπιπτόντως έκανα σήμερα την αλλαγή νερού.
Ο Αρίστος δείχνει λίγο τούρμπο ( υπερκινητικός ) Ίσως φταίει ότι αραίωσα, πέταξα κάποια από την διακόσμηση και έχει περισσότερο χώρο. Ελπίζω…
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-08-13, 20:28
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ge_magi70 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο Αρίστος δείχνει λίγο τούρμπο ( υπερκινητικός ) Ίσως φταίει ότι αραίωσα, πέταξα κάποια από την διακόσμηση και έχει περισσότερο χώρο. Ελπίζω…
Τι θερμοκρασια εχει το νερο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 29-08-13, 20:45
Το avatar του χρήστη alexkotsis
alexkotsis Ο χρήστης alexkotsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2013
Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ge_magi70 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά έκανα τα παρακάτω.

Έβγαλα το κουτάκι του άνθρακα μαζί με τον άνθρακα , και στην θέση του στρίμωξα το siporax ( έσκισα το τούλι γιατί δεν χώραγε όλο, και έβαλα όσο χωραγε με το τούλι ). Από κάτω είναι το σφουγγάρι.
Ελπίζω να κατάλαβα καλά.
ΣΚ θα πάρω το μπόλι ( να δω που θα χωρέσει αυτό …)

Παρεμπιπτόντως έκανα σήμερα την αλλαγή νερού.
Ο Αρίστος δείχνει λίγο τούρμπο ( υπερκινητικός ) Ίσως φταίει ότι αραίωσα, πέταξα κάποια από την διακόσμηση και έχει περισσότερο χώρο. Ελπίζω…
Σπάσε το siporax και βάλε το στο διάφανο πλαστικό καλαθάκι που είναι μέσα στο φίλτρο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέος, βοήθεια με θερμοστάτη nikkoin Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 23-12-12 17:24
Βοήθεια για στήσιμο νέου βιβάριουμ! tsoum Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 8 14-12-11 00:08
Νέος Θέλει Λίγο Βοήθεια wolf1gr Αρχάριοι γλυκού νερού 17 09-11-11 20:30
Βοήθεια νέος στο χόμπι! Superpzarr Αρχάριοι γλυκού νερού 28 30-03-11 14:48
Νέος στο χόμπι.. Βοήθεια.. spitogatos13 Αρχάριοι γλυκού νερού 30 06-05-10 13:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11377 seconds with 15 queries