Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 15-04-13, 22:50   #1
Καλησπερα!
billsof
Junior Member
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 12

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
billsof Ο χρήστης billsof δεν είναι συνδεδεμένος 15-04-13, 22:50
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα στους νέους φίλους!

Αρχίζω ένα thread (φαντάζομαι έχουν ξεκινήσει πολλοί κάποιο αντίστοιχο) για να μαζέψω γνώμες σχετικά με αγορά ενυδρείου... Εαν υπάρχει κάποιο άλλο σημείο και δεν το είδα παρακαλώ να μετακινήσετε το thread!

Στο προκείμενο τώρα. Σκέφτομαι την αγορά cube ~60 lt. ο λόγος που θέλω κύβο και οχι το κλασσικό 60cm είναι καθαρά το σημείο τοποθέτησης (45Χ50 μαξ)
Έχω βρει ότι υπάρχουν στην αγορά τα εξής:
1. sera biotop nano led
2. dennerle nano cube
3. eheim scubacube 64

το sera (στα 165 ευρώ περίπου) το κατηγόρησε ένας γνωστός ιδιοκτήτης ενυδρείων ότι δεν αξίζει και ότι έχει σταματήσει να το φέρνει γιατί ειναι ζημιάρικο... με μια ματιά στο ιντερνετ δεν βρήκα αναφορές για ζημιές...btw ο συγκεκριμένος μου πρότεινε ένα rena (εισάγει αποκλειστικά) με κόστος γύρω στα 400 ευρω μαζί με το έπιπλο το οποίο και δε χρειάζομαι... καταλαβαίνετε όλοι την άποψη που μπορεί να απέκτησα για τον τύπο...
το dennerle από την άλλη είναι πιο φτηνή λύση απο το sera αλλά με προβληματίζει η αποκλειστική εισαγωγή που κάνει άλλο γνωστό ενυδρειάδικο...
τέλος το eheim το βρήκα πανάκριβο (100 ευρω μόνο το ενυδρείο/τζάμι σκέτο!?!?)

Και ρωτάω τους φίλους: τι να κάνω??? αξίζει κάτι απο αυτά? υπάρχει κάποια άλλη λύση??

Το αν θα είναι γλυκού/αλμυρού νερού ακόμα το σκέφτομαι, ας πούμε όμως γλυκού αν βοηθάει στις προτάσεις/ιδέες σας! Κόστος σκέφτομαι να το κρατήσω κάτω απο τα 200 ευρώ για ενυδρείο/ φίλτρο.... κόστος για διακοσμητικά/ψάρια/φυτά κτλ το έχω ξεχωριστά...
ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα!
Εμφανίσεις: 4801
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-04-13, 00:36
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Ο κύβος της dennerle αξίζει και τον προτιμούν αρκετοί είτε για αλμυρό, είτε για γλυκό νερό. Γενικά όμως δεν αξίζει να δώσεις πάνω από 80 ευρώ για ένα 60λιτρό (και πολύ λέω). Περίμενε μήπως προκύψει κάτι από τις μικρές αγγελίες ή ψάξε μήπως ήδη υπάρχει κάτι!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-04-13, 07:22
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες!
(όσο πιο μεγάλο και καλύτερα - ενυδρείο )
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-04-13, 09:01
billsof Ο χρήστης billsof δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

καλημέρα! καλως σας βρήκα.

Η βασική ερώτηση είναι τελικά "ποια εταιρεία να εμπιστευτώ"?
εκεί θέλω τη βοήθεια σας, αν μπορείτε! Μου φαίνεται ότι η sera ειναι πιο compact καθώς τα έχει όλα μέσα και κρυμμένα.. τα άλλα δυο είναι πιο μουράτα μεν άλλα έχουν τα φίλτρα να φαίνονται χύμα κάτι το οποίο δε μπορώ να πώ ότι με ενθουσιάζει κιόλας άλλα δεν είναι και τρελά ανασταλτικός παράγοντας..


έχω και άλλες ερωτήσεις να κάνω και θέλω τη βοήθεια σας! Θα επανέλθω το απόγευμα απο το σπίτι με ηρεμία...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-04-13, 09:40
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Γιατι δεν πας σε ενα επαγγελματια (πχ στον Nidal - animal station) να σου κολλησει ενα καλο κυβο, στις διαστασεις ακριβως που θελεις?
(θα ζητησεις να εχει και δυο τρυπες στην ακρη στο καπακι για 80αρια ανεμιστηρια)

Θα παρεις κι ενα ευρυχωρο (σε υλικα) φιλτρο, θερμαντηρα, φωτα, αμμο, θα παραγγειλεις ενα stc-1000 και ενα api freshwater mastet kit απο το ebay, θα παρεις και δυο konig 80mm ανεμιστηρακια απο το eshop κι εισαι μια χαρα απο εξοπλισμο. Αναλογα και τα ζωντανα που θα βαλεις, επιλεγεις και διακοσμηση (φυτα ξυλα πετρες).

Ξεκινα πρωτα με το τι ζωντανα θα βαλεις μεσα.
Απο αυτο θα εξαρτηθουν οι επιλογες σε εξοπλισμο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-04-13, 23:15
billsof Ο χρήστης billsof δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι δεν πας σε ενα επαγγελματια (πχ στον Nidal - animal station) να σου κολλησει ενα καλο κυβο, στις διαστασεις ακριβως που θελεις?
(θα ζητησεις να εχει και δυο τρυπες στην ακρη στο καπακι για 80αρια ανεμιστηρια)

Θα παρεις κι ενα ευρυχωρο (σε υλικα) φιλτρο, θερμαντηρα, φωτα, αμμο, θα παραγγειλεις ενα stc-1000 και ενα api freshwater mastet kit απο το ebay, θα παρεις και δυο konig 80mm ανεμιστηρακια απο το eshop κι εισαι μια χαρα απο εξοπλισμο. Αναλογα και τα ζωντανα που θα βαλεις, επιλεγεις και διακοσμηση (φυτα ξυλα πετρες).

Ξεκινα πρωτα με το τι ζωντανα θα βαλεις μεσα.
Απο αυτο θα εξαρτηθουν οι επιλογες σε εξοπλισμο.
Καλησπέρα.
Από όλες τις απαντήσεις σχετικά με την μάρκα που ρώτησα, καταλαβαίνω ότι μάλλον "όλες οι μάρκες καλές ειναι", δεν υπάρχει δλδ κάτι μεμπτό σε κάποια, ούτε κάτι για να αποφύγω...

delta66 μου έδωσες πάσα για να ρωτήσω κάτι ακόμα!
Σκέφτομαι μια διακόσμηση ενυδρείου ως εξής: μαύρο χαλίκι και γκρι/μαύρες πέτρες παντού που θα δημιουργούν κρυψώνες και καθόλου φυτά, ούτε καν ψευτικα.. ιδανικά θα ήθελα κάτι σε στυλ "σεληνιακό τοπίο" όπως το λέω εγώ... υπάρχουν ψάρια που να μπορούν να ευδοκιμήσουν σε κάτι τέτοιο που περιγράφω? επίσης σκέφτομαι ότι θα συνδιάζεται ιδανικά με actinic blue φωτισμό...
χρειάζομαι λίγη καθοδήγηση!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-04-13, 23:25
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Σε ενυδρεια νταμαρια μπαινουν συνηθως αφρικανες.
Αλλα ο κυβος δεν ενδυκειται για αφρικανικο.
Ουτε χρυσοψαρα, ειναι μικρο το μηκος και πλατος.
Δεν ξερω απο σκετα νταμαρια σε σχημα κυβου.
Ας πει καποιος αλλος.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-04-13, 10:37
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

για τις εταιρειες που λες,το καταλαβες και μονος σου οτι ολα τα μοντελα που σκεφτεσαι εχουν τα υπερ και τα κατα τους.

το σερα δεν ειναι κακο ενυδρειο,ουτε "ζημιαρικο" που σου ειπε ο μαγκας.το καλο που εχει (εκτος απτο οτι ειναι μαρκα) ειναι οτι τα εχει ολα μαζεμενα στην πλατη,αλλα αυτο ειναι και το κακο του,γιατι ολο αυτο τρωει χωρο απτο ενυδρειο.και φυσικα δε μπορεις να κανεις και αλλαγες ευκολα στον εξοπλισμο αν χρειαστει.(βλαβη η αλλαγη στο φιλτρο κλπ)
επισης εχει και κυρτο τζαμι μπροστα που κανει μια ελαφρια παραμορφωση.δεν αρεσει σε ολους το κυρτο τζαμι.

το ντενερλε επισης δεν ειναι ασχημο ενυδρειο,και αναλογα ποια εκδοση θα παρεις θα τα εχει και αυτο ολα, αλλα τα βαζεις σε οποιο σημειο θες η τα κρυβεις(αναλογα το στησιμο που θα κανεις)και μπορεις να αλλαξεις ευκολα οτι χαλασει η δεν σε εξυπηρετει οπως θες. μην κολλας και πολυ στο ποιος τα εχει αποκλειστικα,γιατι οτι και να παρεις,αμα γινει η στραβη οι περισσοτεροι εμποροι θα κανουν τον αλεκοτο κακο που εχει εκτος απτην τιμη του(για μενα) ειναι οτι ο εξοπλισμος του δεν ειναι και οτι καλυτερο υπαρχει,αν δεν του κανεις καποιες αλλαγες στα υλικα κλπ.αν τις κανεις ειναι μια χαρα.(αναλογα και την ιχθυοφορτιση και τις ρουτινες σου παντα)

το eheim ειναι επισης καλο,και εχει ισως τον καλυτερο εξοπλισμο απολα(φιλτρο,θερμαντηρα),αλλα η τιμη του ειναι οπως ειδες αρκετα τσιμπημενη στα ελληνικα μαγαζια δυστυχως...

η αλλη λυση ειναι αυτη που σου ειπε και ο δελτα,να μιλησεις στον νινταλ να σου φτιαξει ενα στις διαστασεις που θες,και θα κανει πολυ καλη δουλεια.αλλιως το φτιαχνεις εσυ αν μπορεις,και δεν ξερω πως θα γινειπαντως αυτα θα ειναι τα φτηνοτερα.

κοιταξε ομως και τις αγγελιες εδω μεσα,και ριξε μια ματια και στα anubias αν θες στα πετσιτυ.μηπως το αντιγραφο του lido(juwel) σε βολευει...

αν πας για ετοιμο κυβο,εγω θα επαιρνα το ντενερλε.αλλα απο σενα εξαρταται.

για το στησιμο που περιγραφεις για γλυκο νερο,δυσκολα...τα περισσοτερα ειδη αν οχι ολα χρειαζονται φυτα.εκτος απο τα αφρικανικα,αλλα εκει θα σε περιοριζουν οι διαστασεις του ενυδρειου.το μονο που μπορω να σκεφτω τωρα που θα μπορουσες να βαλεις ειναι τα multifasciatus.αλλα και αυτα οχι στα "μαυρα" που θες...
επισης ο μπλε φωτισμος δεν μπαινει σε ενυδρειο γλυκου νερου.αν κανεις reef η "Fish only" θαλλασσινο αλλαζει το πραγμα,αλλα γιαυτο θα πρεπει να ανοιξεις θεμα στα θαλλασσινα...και εκει θα εχεις αλλα εξοδα....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-04-13, 14:47
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

το μπλε φωτισμό το χρησιμοποιούν αρκετοί νταμαράδες που έχουν ψάρια με μπλε απόχρωση όπως πχ. https://www.google.gr/search?q=front...w=1024&bih=653
αλλά θέλει προσοχή και συνεχή παρακολούθηση και επέμβαση αν χρειαστεί (λόγω άλγης).
πάντως το αποτέλεσμα αυτού του φωτισμού μου αρέσει πολύ.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-05-13, 13:31
billsof Ο χρήστης billsof δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

ευχαριστώ για τις απαντησεις παιδια ως τωρα! η αγορα θα μετατεθεί για 1-1,5 μηνες μετα, γυρω στα μεσα Ιουνιου οποτε θα το δω καλυτερα το θεμα ενυδρειο και θα επανελθω δριμυτερος με ερωτησεις!
ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-05-13, 13:50
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Θα μπορουσες ολο αυτον τον καιρο να ξεσκονισεις ολα τα θεματα εδω μεσα και διαβασεις και να κατανοησεις τα ποιο πολλα για τους αρχαριους οποτε οταν ερθει εκεινη η στιγμη της αγορας να εισαι σιγουρος για ολα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-05-13, 14:16
billsof Ο χρήστης billsof δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

βασικα αυτο θα κανω! αντε να δουμε!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-05-13, 22:29
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Το κύβο της dennerle τον έχω και έχει υπερ και κατά (κατά τη γνώμη μου)

Τα υπερ του
1. Είναι αρκετά "μαζεμένος", σε περίπτωση που δεν έχεις χώρο (κι εσύ όπως κι εγώ )
2. Είναι πολύ ωραία κατασκεύη
3. Μ αρέσουν οι κρεμαστές λάμπες που έχει
4. Επειδή έχει ύψος, επιτρέπει στα φυτά σου να μεγαλώνουν αρκετά (χωρίς να χρειάζεσαι συχνά κλαδέματα)

Τα κατά
1. Ακριβός (αν τον πάρεις από το γνωστό κατάστημα και υπάρχει δωροεπιταγή, μπορείς να αγοράσεις επιπλέον υλικα / χαλίκι, υπόστρωμα κλπ)
2. Το εσωτερικό του φίλτρο μετά από λίγο καιρό χρειάζεται αντικατάσταση
3. Ο κύβος γενικα σε περιορίζει στις επιλογές σου (μπορεί να γίνει μια πάρα πολύ ωραία μονομαχιέρα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=64842 & http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=67882 )
4. Πρέπει είτε να τρυπήσεις το καπάκι του για να προσθέσεις ανεμιστήρες ή κάνεις κάποια άλλη πατέντα

Καλό ξεκίνημα εύχομαι
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-05-13, 23:43
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

'H κανεις ενα κυβο σαν του Σακη απο πανω!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-06-13, 19:13
billsof Ο χρήστης billsof δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Γεια σας και πάλι!
Νεότερα: αγοράστηκε τελικά ο Sera 64lt. Είμαι αρκετά ικανοποιημένος όπως φαίνεται μέχρι τώρα.. Έβαλα μέσα 5-7 πόντους μαύρο και λευκό χαλίκι, 2 πέτρες επίσης άσπρο μαύρο (δε θυμάμαι υλικό, σίγουρα ΟΧΙ ασβεστόλιθο), και ένα κομμάτι ξύλο, όλα αγορασμενα από pet shop.. Αφού επλυνα με ζεστό νερό, πέτρες, ξύλο, χαλίκι και τα άφησα σε νερό 24 ώρες, τα έβαλα στο ενυδρείο μου γεμισα νερό και ξεκίνησα με 3 καπάκια microbe lift special blend. ¶λλα 3 καπάκια μετά από μια βδομάδα και άλλα 3 προχτες στις 21 μέρες ακριβώς. Αλλαγή νερού δεν έχω κάνει ακόμα, θερμοκρασία όλο τον καιρό 27-29C. Στην αρχή (10 μέρες) είχα ανοικτή και την λάμπα 8 ώρες, μετά μου είπαν ότι τσαμπα αφού δεν έχω φυτά μέσα.. Από αλγη τίποτα, το ενυδρείο είναι σε σκοτεινό δωμάτιο. επίσης να πω ότι το νερό είναι μαύρο εντελώς, λες και έβαλα blackwater, ενώ δεν έχω βάλει, πιθανώς από το ξύλο(?). Χτες έβαλα από την αεραντλία μου ένα σωλήνα, κατευθείαν μέσα στο διαμέρισμα ( το ενυδρείο έχει στην πλάτη του 4 διαμερίσματα με σφουγγαρι, θερμαντηρα, βιολογικο υλικο και κυκλοφορητή) με το siporax γιατί παρατήρησα ότι μάζευε σαν λαδιλα στην επιφάνεια, πιθανώς από κακή κυκλοφορία νερού στην επιφάνεια του.... Επίσης χτες πρόσθεσα ένα υλικό στο φίλτρο σαν αστερίας που υποτίθεται ότι βοηθάει τα βακτήρια να δομηθουν πάνω σε αυτό εύκολα...

Σήμερα μετραω και παίρνω τα εξής
gH= 8
KH= 6
NO2= 0
pH= 8.5 (και το νερό της βρύσης μου τόσο είναι)
NH4 NH3= 0
NO3= 0

Κάτι γίνεται λάθος? Δεν έπρεπε τα νιτρικά να είναι ηδη ψηλά? μήπως δεν ξεκίνησε η διαδιακασία ακόμα??
Παρεμπιπτόντως, σε ένα πιο μικρό 16 λίτρων που το ξεκίνησα ταυτόχρονα με το 64λιτρο, με ίδιες κινήσεις, αμμωνία είναι μηδέν, τα νιτρώδη είναι στο 5mg, τα νιτρικά στο 50...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-06-13, 19:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Η πηγη αμμωνιας ποια ηταν τοσο καιρο?

Καποιο φως χρειαζεται εφοσον ειναι σκοταδι στο δωματιο..
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-06-13, 20:04
billsof Ο χρήστης billsof δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Το microbe lift special blend ίσως? Μου είπαν ότι δε θέλει κάτι επιπλέον, όπως τροφή για παράδειγμα.. Σήμερα του έβαλα και τροφή, να δω πως θα πάει γενικά από τρίτη που θα μετρήσω ξανά..
Το νερό είναι εντάξει έτσι όπως μαύρισε? Το τεχνητό φως σε τι χρησιμεύει χωρίς φυτά και ψάρια?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-06-13, 20:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Και πως τρεφονται τα βακτηρια?
Δεν θα επρεπε να μετρας και νιτρικα αν γινοταν ο κυκλος του αζωτου και δεν εχεις κανεις αλλαγη, ουτε εχεις φυτα?
Στις οδηγιες λεει για εισαγωγη ψαριου?

Το μαυρο χρωμα, τωρα ... ειναι μαυρο?
Λιγο πιο σκουρο δικαιολογειται απο το ξυλο, αλλα μαυρο !!??

Το φως ειναι απαραιτητο για την ζωη γενικα.
Μονο η UV ακτινοβολια επηρεαζει τα βακτηρια κι αυτα μονο οσο ειναι ελευθερα στο νερο. Αφου εγκατασταθουν στις επιφανειες των υλικων δεν τα πειραζει.
Γενικοτερα, στο στρωσιμο εχουμε κλειστες τις λαμπες UV και τις απλες λαμπες κλειστες μονο για τις πρωτες 2-3 μερες προληπτικα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-06-13, 20:24
billsof Ο χρήστης billsof δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Τι να σου πω, θεώρησα (όπως μου είπαν) ότι δε θέλει κάτι επιπλέον, τώρα εριξα και τροφή..
Νιτρικά όπως έγραψα και πριν έχω μηδέν..
Όσον αφορά το μαύρο νερό, είναι αρκετά σκούρο ναι.. Ίσως τραβηξω καμία φωτο πιο μετά και την ανεβάσω.. Γενικά οι μετρήσεις μου (pH, gH kh) θέλουν διόρθωση?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 23-06-13, 20:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billsof Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να σου πω, θεώρησα (όπως μου είπαν) ότι δε θέλει κάτι επιπλέον, τώρα εριξα και τροφή..
Νιτρικά όπως έγραψα και πριν έχω μηδέν..

Όσον αφορά το μαύρο νερό, είναι αρκετά σκούρο ναι.. Ίσως τραβηξω καμία φωτο πιο μετά και την ανεβάσω..

Γενικά οι μετρήσεις μου (pH, gH kh) θέλουν διόρθωση?
Τι γραφει στις οδηγιες πες.

Ανεβασε.
Aν και αν ηταν μαυρο απο χουμικα και ταννινες επρεπε να ειχε πεσει καπως το GH KH pH

Τι ψαρια θα βαλεις τελικα να δουμε αν κανουν?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 23-06-13, 20:37
billsof Ο χρήστης billsof δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

http://www.microbelift.com/products/...special-blend/

To link (αν δεν επιτρέπεται, να σβηστεί)...
Σκέφτομαι, από Σεπτέμβρη που θα επιστρέψω από διακοπές και θα έχει πέσει και η ζέστη, για Κιχλίδες (Τανγκανίκα, Μαλάουι)
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 23-06-13, 21:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εμμεσα λεει οτι θελει και ψαρια. (Αν και αυτα που σου λεει να προσεξεις μονο, ειναι επικινδυνα)
Βαζε τροφη σε αποχη.

Stocking levels
/Surface areas/Oxygen

The size of your aquarium, as well as water temperatures, affects the oxygen content. The oxygen content and surface area of the tank will determine the proper number of fish for your tank. Higher oxygen levels support more stocking capacity. Before introducing any other life form, your tank should be adequately aerated to provide the oxygen needed by your fish and the aerobic bacteria contained in MICROBE-LIFT/Special Blend.
.

Στο μικρο τι εβγαζε ρυπους και δειχνει νιτρικα και μαλιστα τοσο γρηγορα?
Μηπως ηταν ξαναχρησιμοποιημενα τα υλικα του φιλτρου

Μαλαουι για 65 λιτρα δεν νομιζω να υπαρχει κατι
Τανγκανικα εχει κατι νανοκιχλιδακια (δεν πιστευω να ειναι κυβος το ενυδρειο?)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 23-06-13, 21:11
billsof Ο χρήστης billsof δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Έβαλα ήδη τροφή, θα μετρήσω αύριο μεθαύριο..
Το μικρό, ναι είναι παλιό. Είχα χρυσόψαρο μέσα που έφυγε από αδέξιο χειρισμό μου και τώρα το ξεκινάω πάλι... Είναι γρήγορα οι 20 μέρες για νιτρικά?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 23-06-13, 21:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billsof Εμφάνιση μηνυμάτων
Έβαλα ήδη τροφή, θα μετρήσω αύριο μεθαύριο..
Το μικρό, ναι είναι παλιό. Είχα χρυσόψαρο μέσα που έφυγε από αδέξιο χειρισμό μου και τώρα το ξεκινάω πάλι... Είναι γρήγορα οι 20 μέρες για νιτρικά?

Εκανες απολυμανση στα υλικα?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 23-06-13, 21:34
billsof Ο χρήστης billsof δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Και ναι είναι κύβος το ενυδρείο... Καταστροφή?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων

Εκανες απολυμανση στα υλικα?
Απολύμανση γιατί? Χρυσόψαρο θα βάλω πάλι μέσα. Το προηγούμενο είχε φύγει όταν θεώρησα καλή ιδέα να βάλω blackwater μέσα.. Μαλάκωσε το νερό απότομα προφανώς και το έστειλα....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billsof : 23-06-13 στις 21:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 23-06-13, 22:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα αφρικανακια θελουν τα λιτρα του ενυδρειου σε μηκος και πλατος οχι σε υψος. Ο βυθος θα εχει μικρη επιφανεια. Εκει πανω ζουν και περιφερονται. Δεν κανουν βολτες στη στηλη του νερου.
Στο ξαναγραψανε πιο πανω.

Δεν σε εφτανε το ενα χρυσοψαρο? θελεις να στειλεις κι αλλο με το 15λιτρο?
Χρυσοψαρο σε 80 εκ και πανω ενυδρειο. Αν ειναι common, comet, shumbunkin 120 εκ και κανω.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 23-06-13, 22:53
billsof Ο χρήστης billsof δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Και τι προτείνεις?
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 23-06-13, 23:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τωρα που το πηρες κυβο?
Ενα φυτεμενο με ευκολα (και ομορφα) φυτα και ευκολα (και ομορφα) μικροψαρα. (οχι ζωοτοκα)

Το 15λιτρο στην αποθηκη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
καλησπερα @ggelos Θαλασσινό νερό - Γενικά 1 16-08-11 21:47
καλησπερα kostsa Malawi 4 08-10-09 15:28
καλησπερα kwnstantina Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 12 23-02-08 00:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08241 seconds with 15 queries