Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-11-16, 23:45
savvasem Ο χρήστης savvasem δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2016
Περιοχή: ξανθη
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή Malawi ξεκίνημα

Καλησπέρα σε όλη την παρέα. φτιάχνω ένα ενυδρείο 600+λίτρα. το concept που θέλω να πραγματοποιήσω είναι ένα είδος κιχλιδας (λαμπιδοχρωμες) και μαύρο χαλικι η άμμο και πολλες μαύρες πέτρες για φωλιές και τοπιο .είμαι από βόρεια Ελλάδα και ψάχνω για μαύρες πέτρες για ενυδρείο και όσες βλέπω έχουν και άσπρο μέσα. θέλω όλα να είναι μαύρα μαύρα κατραμι και το υπόστρωμα. βρήκα έναν στη Θεσσαλονίκη που έχει Βασαλτη 15 εκατοστών και πουλάει 5 ευρώ την πετρα σε τόσα λίτρα χρειάζομαι πάρα πολλές και μου φενονται ακριβά.. έχετε κάτι να προτείνετε; και για Βασαλτη πέτρα και για υπόστρωμα. ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-11-16, 14:11
surtugal Ο χρήστης surtugal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Καλημέρα, καλώς ήρθες και καλή αρχή στο εγχείρημα σου!
Δες αυτό, ίσως σε βοηθήσει:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=77950
__________________
Χρήστος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-11-16, 14:20
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες και με το καλό να φτιάξεις το ενυδρείο σου!
Έχει κάτι μάντρες και στη περιοχή σου για να ψάξεις πέτρες.
Όλα μαύρα πάντως εκτός του ότι δεν θα μοιάζει με τον βιότοπο των ψαριών
θα επηρεάσει και το χρώμα των Labidochromis που θα γίνουν πιο σκούρα
Δεν ψάχνεις να βρεις καταλληλότερες και τζάμπα στη φύση?
Δες στις παρουσιάσεις ενυδρεία και πάρε ιδέες.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-11-16, 14:22
surtugal Ο χρήστης surtugal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Α! Ξέχασα!
Επίσης μπορείς να δεις το υποφόρουμ Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής εδώ:

http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=120

για να πάρεις διάφορες ιδέες για διακόσμηση, πέτρες, υποστρώματα, στήσιμο, τους επόμενους κερδισμένους αριθμούς του τζόκερ κλπ.
__________________
Χρήστος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-11-16, 17:38
Το avatar του χρήστη Lebo
Lebo Ο χρήστης Lebo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2016
Περιοχή: Χαϊδάρι
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Αν το οπτικό αποτέλεσμα που προσβλέπεις είναι αυτό της φωτό τότε τα θερμά μου συγχαρητήρια προκαταβολικά.


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-11-16, 18:54
savvasem Ο χρήστης savvasem δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2016
Περιοχή: ξανθη
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lebo Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν το οπτικό αποτέλεσμα που προσβλέπεις είναι αυτό της φωτό τότε τα θερμά μου συγχαρητήρια προκαταβολικά.





αυτό θέλω να κάνω απλώς με περισσότερες πέτρες και 2 νταμαρια μέσα. πως να ζητήσω το υπόστρωμα; για τις πέτρες μάλλον θα πάω παγκεα. Θέλω το πιο ψιλοκκοκο που υπάρχει. μαύρο μαύρο γιατί εδώ στα πετ σοπ μου λένε γκρι.πως να το ζητήσω
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-11-16, 19:03
Το avatar του χρήστη Lebo
Lebo Ο χρήστης Lebo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2016
Περιοχή: Χαϊδάρι
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από savvasem Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτό θέλω να κάνω απλώς με περισσότερες πέτρες και 2 νταμαρια μέσα. πως να ζητήσω το υπόστρωμα; για τις πέτρες μάλλον θα πάω παγκεα. Θέλω το πιο ψιλοκκοκο που υπάρχει. μαύρο μαύρο γιατί εδώ στα πετ σοπ μου λένε γκρι.πως να το ζητήσω
Μαύρη χαλαζιακή άμμο θα ζητήσεις με όσο το δυνατόν μικρότερο κόκκο. 0,6-1,2mm θεωρώ ότι είναι καλό.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-11-16, 19:53
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lebo Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν το οπτικό αποτέλεσμα που προσβλέπεις είναι αυτό της φωτό τότε τα θερμά μου συγχαρητήρια προκαταβολικά.
Αν έβαζε κόκκινες πέτρες και άμμο ίσως ταίριαζε περισσότερο με τα κίτρινα ψάρια
Το λέω περιπαικτικά και να με συγχωρέσεις
αλλά το κάνω για να επισημάνω μια σημαντική διαφορά αυτών που ως ενυδρειόφιλοι χομπίστες διατηρούν ψάρια, απ' όσους έχουν απλά στην κατοχή τους μια γυάλα με ζωντανά ως διακοσμητικό στοιχείο στο σαλόνι τους.
Οι πρώτοι θέλουν να δώσουν στα ψάρια τους τις καλύτερες δυνατές συνθήκες, προσπαθώντας να προσομοιώσουν όσο το δυνατό πιο πιστά το φυσικό περιβάλλον απ' το οποίο προέρχονται και να απολαύσουν τις εικόνες της φυσιολογικής τους ανάπτυξης και συμπεριφοράς.
Οι δεύτεροι ιεραρχούν τα υποκειμενικά οπτικά τους γούστα ή τις ιδιαίτερες διακοσμητικές τους ανάγκες πχ ψάρια με μπλε ρίγες για να ταιριάζουν με το μπλε ριγέ σαλόνι.

υγ. για να μη βιαστείς να με χαρακτηρίσεις πολύ αυστηρό ή κολλημένο με τα "βιοτοπικά" ενυδρεία, να αναφέρω ότι κι εγώ έχω πειραματισθεί πχ με μαύρη ή άσπρη άμμο, μαύρες και άσπρες πέτρες κλπ πάντα όμως προσπαθώντας να καλύψω τις βασικές ανάγκες των ψαριών και να παρατηρήσω πχ αλλαγές στη συμπεριφορά τους.
Το συμπέρασμα το προανέφερα
και γι αυτό το ενυδρείο της φωτο δεν είναι για συγχαρητήρια
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-11-16, 20:20
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

ολο αυτο γιατι ρε παιδια?για να κανει το ψαρι αντιθεση με το ενυδρειο?
τα ψαρια δεν τα βαζουμε για διακοσμηση στο σπιτι παντως...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-11-16, 20:24
Το avatar του χρήστη egeorgiou
egeorgiou Ο χρήστης egeorgiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2007
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή

¶μμος

- χρώμα: μη βάλεις άσπρη ή μαύρη. Στρεσάρει τα ψάρια.
- κοκκομετρία. μη βάλεις πούδρα (θα καταλάβεις ότι είναι σαν σκόνη στο χέρι). 0.6-1 mm είναι μικρό χαλίκι. Θέλεις μικρότερη διάμετρο.
- σύσταση: θες ένα υπόστρωμα να βοηθάει στις σκληρότητες/ph. Αυτό δεν είναι το χαλαζιακό.


Δοκιμασμένη λύση: μπεζ άμμο από καθαρή θάλασσα.

Στα 600 λίτρα έχεις πολλές επιλογές και όχι μόνο mbuna.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-11-16, 20:52
Το avatar του χρήστη Lebo
Lebo Ο χρήστης Lebo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2016
Περιοχή: Χαϊδάρι
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν έβαζε κόκκινες πέτρες και άμμο ίσως ταίριαζε περισσότερο με τα κίτρινα ψάρια
Το λέω περιπαικτικά και να με συγχωρέσεις
αλλά το κάνω για να επισημάνω μια σημαντική διαφορά αυτών που ως ενυδρειόφιλοι χομπίστες διατηρούν ψάρια, απ' όσους έχουν απλά στην κατοχή τους μια γυάλα με ζωντανά ως διακοσμητικό στοιχείο στο σαλόνι τους.
Οι πρώτοι θέλουν να δώσουν στα ψάρια τους τις καλύτερες δυνατές συνθήκες, προσπαθώντας να προσομοιώσουν όσο το δυνατό πιο πιστά το φυσικό περιβάλλον απ' το οποίο προέρχονται και να απολαύσουν τις εικόνες της φυσιολογικής τους ανάπτυξης και συμπεριφοράς.
Οι δεύτεροι ιεραρχούν τα υποκειμενικά οπτικά τους γούστα ή τις ιδιαίτερες διακοσμητικές τους ανάγκες πχ ψάρια με μπλε ρίγες για να ταιριάζουν με το μπλε ριγέ σαλόνι.

υγ. για να μη βιαστείς να με χαρακτηρίσεις πολύ αυστηρό ή κολλημένο με τα "βιοτοπικά" ενυδρεία, να αναφέρω ότι κι εγώ έχω πειραματισθεί πχ με μαύρη ή άσπρη άμμο, μαύρες και άσπρες πέτρες κλπ πάντα όμως προσπαθώντας να καλύψω τις βασικές ανάγκες των ψαριών και να παρατηρήσω πχ αλλαγές στη συμπεριφορά τους.
Το συμπέρασμα το προανέφερα
και γι αυτό το ενυδρείο της φωτο δεν είναι για συγχαρητήρια
Συγχωρεμένος αλλά περισσότερο πιστεύω θα τους ενοχλεί το γεγονός ότι βρίσκονται αιχμάλωτα σε μια γυάλα παρά το χρώμα της άμμου και των πετρών. (άλλωστε ούτε η επιστήμη ξέρει ακόμα τι χρώματα και πως ακριβως βλέπουν τα ψάρια)
Με όλο τον σεβασμό Κλεόβουλε αλλά αν τα πράγματα τα βλέπαμε όλοι όπως εσύ τότε όλα τα ενυδρεία θα πρέπει να ήταν Κόπυ Πάστε που λέει και ένας υπουργός μας.
Και πριν βιαστείς και εσύ να πεις ότι τύποι σαν εμένα δεν προσέχουμε τα ψαράκια μας θα σου πω ότι και τα προσέχουμε και τα αγαπάμε και σαφώς τους παρέχουμε μια κλάσης ανώτερη διαβίωση από αυτή που έχουν στις φάρμες εκτροφής και στις άδειες γυάλες των pet shop. Τώρα αν δεν τους παρέχουμε τις ίδιες ακριβώς συνθήκες που είχαν οι προγονοί τους 1000 γενιές πίσω στην λίμνη malawi ας μας συγχωρέσουν.

Υ.Γ. Έλα πες την αλήθεια έχεις πάει λίμνη malawi και έχεις φέρει άμμο και πέτρες για τα ενυδρεία σου έτσι;;; (περιπαικτικά πάντα μην παρεξηγηθώ)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κωστας Malawi Εμφάνιση μηνυμάτων
ολο αυτο γιατι ρε παιδια?για να κανει το ψαρι αντιθεση με το ενυδρειο?
τα ψαρια δεν τα βαζουμε για διακοσμηση στο σπιτι παντως...
Κώστα επίτρεψε μου να διαφωνήσω. Το ενυδρείο όταν μπαίνει στο σαλόνι (που ο περισσότερος κόσμος εκεί το έχει) σίγουρα απότελει και διακοσμητικό στοιχείο. Όπότε εκτός από το well-being των ψαριών σε ενδιαφέρει και ένα ωραίο αισθητικό αποτέλεσμα.(εκτός και αν δεν έχει κάποιος γυναίκα ή αντέχει την καθημερινή γκρίνια )
Τώρα όταν πάμε σε καταστάσεις fish room και σοβαρής ενασχόλησης με το χόμπυ τότε ναι είμαι της άποψης να στήνονται καθαρά βιοτοπικά ενυδρεία.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lebo : 18-11-16 στις 20:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-11-16, 21:08
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Είναι μια συζήτηση που έχει γίνει πολλές φορές και δεν θέλω να την επαναλάβω.
Νομίζω πάντως ότι το πνεύμα της διαφωνίας μου έγινε αντιληπτό .
"Κόπυ πάστε" δεν μπορεί να είναι κανένα ενυδρείο όπως δεν είναι ίδιες και όλες οι ζώνες της λίμνης ή οι ανάγκες του κάθε είδους.
Κάποια πράγματα όμως είναι σταθερά. Δεν υπάρχουν εκεί κίτρινες, κόκκινες ή πουά πέτρες και λιλά άμμος. Οι πέτρες είναι ασβεστολιθικές μπεζ-καφέ (δεν χρειάζεται να πάω στη λίμνη να μαζέψω, είναι ίδιες μ΄αυτές που υπάρχουν και στην ελληνική φύση) και η άμμος ψιλή ασβεστολιθική στις ίδιες αποχρώσεις.
Η επιστήμη ξέρει αρκετά πράγματα πιά (τα ψάρια περισσότερα, γιατί όπως προείπα τα Labidochromis caeruleus σε μαύρη άμμο θα αλλάξουν χρώμα, εκτός των άλλων) και έχει αποφανθεί ότι τα ψάρια του ενυδρείου μας, ανεξάρτητα αν είναι μακρινοί απόγονοι άγριων ψαριών, θέλουν τις ίδιες συνθήκες νερού για να ζουν σωστά.
Για την αιχμαλωσία, τις φάρμες και τα πετσοπ δεν θα επεκταθώ εδώ.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-11-16, 21:35
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

μια χαρα συνεννοηθήκαμε νομιζω!ετσι κι αλλιως ο καθενας κανει αυτο που θελει στο ενυδρειο του...εγω δεν διαφωνω με κανεναν.απλα για καποιους απο εμας το ενυδρειο σημαινει κατι διαφορετικο απο τους αλλους!και θα τα λεμε και θα τα ξαναλεμε!!! και μη νομιζεις οτι υποστηριζω το ακρως βιοτοπικο ενυδρειο!μερικα πραγματακια ομως δεν αλλαζουν στο μυαλο μου.. και αφου η κουβεντα ξεκινησε απο μαυρο ενυδρειο-κιτρινο ψαρι το ολο θεμα στεκει λαθος αφου αυτα(labidochromis) δεν θα τα πανε καλα εκει μεσα..το γιατι απαντηθηκε ηδη.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-11-16, 21:46
Το avatar του χρήστη Lebo
Lebo Ο χρήστης Lebo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2016
Περιοχή: Χαϊδάρι
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Το πνεύμα της διαφωνίας και οι απόψεις σου Κλεόβουλε είναι κατανοητές και σεβαστές και ναι θα παραδεχτώ οι συνθήκες που υπερασπίζεσαι οι καλύτερες δυνατές για τα συγκεκριμένα ψάρια.
Από την άλλη όμως δεν μίλησε κανείς για ενυδρείο καρναβάλι με χρωματιστή άμμο και πλαστικά φυτά αλλά για ένα λιτό στην αισθητική και συνάμα όμορφο ενυδρείο με μαύρη άμμο και πέτρες, χρώμα που υπάρχει σε αυτά τα υλικά στην φύση, όχι φυσικά στην λίμνη malawi. (αν και γι'αυτο απόλυτοι δεν μπορούμε να είμαστε γιατί δεν νομίζω να έχει καταδυθεί κανείς σε όλο το μήκος και πλάτος μιας λίμνης σχεδόν 30000Km2 με μέγιστο βάθος 706m!!!)
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-11-16, 21:50
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lebo Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν νομίζω να έχει καταδυθεί κανείς σε όλο το μήκος και πλάτος μιας λίμνης σχεδόν 30000Km2 με μέγιστο βάθος 292m!!!)
οχι αλλα ξερω 2-3 που πολυ θα το ηθελαν
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-11-16, 21:58
Το avatar του χρήστη Lebo
Lebo Ο χρήστης Lebo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2016
Περιοχή: Χαϊδάρι
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κωστας Malawi Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι αλλα ξερω 2-3 που πολυ θα το ηθελαν
Ας το ξανασκεφτούν γιατί το μέγιστο βάθος τελικά είναι 706m!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-11-16, 22:03
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

καλα εκει δεν εχει κατι που να μας ενδιαφερει..μεχρι 30 μετρα καλα ειναι για παρατηρηση των ομορφων κιχλιδων μας.ελπιζω μια μερα το φορουμ μας να γινει πιο πλουσιο απο δικες μας μαρτυριες...
μεχρι τοτε προτεινω να παρακολουθείτε τα πολυ χρησιμα βιντεακια στο καναλι αυτο https://www.youtube.com/user/bolly12345/videos
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-11-16, 22:28
savvasem Ο χρήστης savvasem δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2016
Περιοχή: ξανθη
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από egeorgiou Εμφάνιση μηνυμάτων
¶μμος

- χρώμα: μη βάλεις άσπρη ή μαύρη. Στρεσάρει τα ψάρια.
- κοκκομετρία. μη βάλεις πούδρα (θα καταλάβεις ότι είναι σαν σκόνη στο χέρι). 0.6-1 mm είναι μικρό χαλίκι. Θέλεις μικρότερη διάμετρο.
- σύσταση: θες ένα υπόστρωμα να βοηθάει στις σκληρότητες/ph. Αυτό δεν είναι το χαλαζιακό.


Δοκιμασμένη λύση: μπεζ άμμο από καθαρή θάλασσα.

Στα 600 λίτρα έχεις πολλές επιλογές και όχι μόνο mbuna.
μπορείς φίλε μου να μου πεις σε παρακαλώ τι ακριβώς να ζητήσω; χαλικακι πολύ ψιλό με μικρότερη διάμετρο από 0.5; και ποιο υπόστρωμα μαύρου χρώματος να ζητήσω για την σκληροτητα;
επίσεις πόσα ψαράκια μπορώ να βάλω σε τόσα λίτρα και ποια η αναλογία των αρσενικων;
και κάπου είδα επισεις κάτι ψαράκια κιθαρίστες-γλυφτες κίτρινα που μπορούν να συνυπάρχουν με τις κιχλιδες. πως ονομάζονται;συγχωρέστε με αν κάνω κάποιο λάθος
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-11-16, 10:09
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lebo Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πνεύμα της διαφωνίας και οι απόψεις σου Κλεόβουλε είναι κατανοητές και σεβαστές και ναι θα παραδεχτώ οι συνθήκες που υπερασπίζεσαι οι καλύτερες δυνατές για τα συγκεκριμένα ψάρια. χαίρομαι που συμφωνούμε στο βασικό
Από την άλλη όμως δεν μίλησε κανείς για ενυδρείο καρναβάλι με χρωματιστή άμμο και πλαστικά φυτά αλλά για ένα λιτό στην αισθητική και συνάμα όμορφο ενυδρείο με μαύρη άμμο και πέτρες, και σ' αυτό δεν είμαι κάθετος, όπως πιστεύω φάνηκε απ' τη συζήτηση, αλλά συγχαρητήρια θα δώσω σε κάποιον που προσπάθησε να αναπαράγει, όσο του επιτρέπει ο περιορισμένος χώρος ενός ενυδρείου, ένα τμήμα του φυσικού περιβάλλοντος χρώμα που υπάρχει σε αυτά τα υλικά στην φύση, όχι φυσικά στην λίμνη malawi. (αν και γι'αυτο απόλυτοι δεν μπορούμε να είμαστε γιατί δεν νομίζω να έχει καταδυθεί κανείς σε όλο το μήκος και πλάτος μιας λίμνης σχεδόν 30000Km2 με μέγιστο βάθος 706m!!!)
είμαστε σίγουροι για την βασική σύσταση των πετρωμάτων της λίμνης (ασβεστολιθικές ενώσεις) που είναι ίδια με τα πετρώματα της χώρας μας καθώς γεωλογικά είμαστε στην προέκταση της αφρικανικής πλάκας.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από savvasem Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορείς φίλε μου να μου πεις σε παρακαλώ τι ακριβώς να ζητήσω; χαλικακι πολύ ψιλό με μικρότερη διάμετρο από 0.5; και ποιο υπόστρωμα μαύρου χρώματος να ζητήσω για την σκληροτητα;
επίσεις πόσα ψαράκια μπορώ να βάλω σε τόσα λίτρα και ποια η αναλογία των αρσενικων;
και κάπου είδα επισεις κάτι ψαράκια κιθαρίστες-γλυφτες κίτρινα που μπορούν να συνυπάρχουν με τις κιχλιδες. πως ονομάζονται;συγχωρέστε με αν κάνω κάποιο λάθος
¶μμο ψιλή ασβεστολιθική πρέπει να ζητήσεις γύρω στα 3mm.
Τα λίτρα σου είναι άνετα πχ για 4-5 χαρέμια mbuna (χαρέμι=1 αρσ+3/4 θηλ) αλλά βασική παράμετρος είναι και το μήκος του ενυδρείου και τα είδη που θα επιλέξεις. Εκτός από mbuna υπάρχουν και άλλα μεγαλύτερα είδη κιχλίδων και πρέπει να συζητήσουμε τι μπορείς να βάλεις και σε τι συνδυασμούς.
Δες εδώ ποιό είδος σ' αρέσει περισσότερο και με βάση αυτό να προτείνουμε εφικτούς συνδυασμούς
http://www.cichlid-forum.com/profile...gory.php?cat=2
http://www.cichlid-forum.com/profile...gory.php?cat=1
http://www.cichlid-forum.com/profile...gory.php?cat=3

Plecostomus (αυτά συνήθως εννοούν όταν λένε καθαριστές και γλύφτες) δεν υπάρχουν στη λίμνη και ζουν σε διαφορετικές παραμέτρους. Δεν τα χρειάζεσαι πάντως
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-11-16, 00:12
Το avatar του χρήστη egeorgiou
egeorgiou Ο χρήστης egeorgiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2007
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή

Τι διαστάσεις είναι το ενυδρείο που ετοιμάζεις;

Γενικά θα χρειαστείς άμμο που να έχει ύψος μέσα στο ενυδρείο 3-5 cm.

Αν το ενυδρείο σου έχει:
- μήκος 1.80 m
- πλάτος 0.60 m

Θα χρειαστείς θεωρητικά 30 - 50 λίτρα άμμο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Nέος και ξεκίνημα με malawi repfar Malawi 210 11-12-16 15:51
Νέο Ξεκίνημα!! markos6888 Θαλασσινό νερό - Γενικά 5 01-07-11 13:49
Ερωτήσεις-Απορίες πριν το ξεκίνημα του malawi!! \/ag Malawi 7 22-03-11 15:46
Νέο ξεκίνημα spirossd Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 5 16-12-10 11:50
Ξεκίνημα 450 Ltr Malawi Maax Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 44 09-05-09 07:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07550 seconds with 13 queries