Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-03-11, 23:02
CHRIS.B Ο χρήστης CHRIS.B δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-03-2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή Ερωτηση απο αρχαριο! (φυσαλιδα απο βράγχιο)

Καλησπερα, ειμαι νεος στο forum και στον κοσμο των ψαριων γενικοτερα...
Πριν 4 μηνες μου εκαναν δωρο 2 χρυσοψαρα σε γυαλα. Λογω χωρου δεν μπορω να αγορασω ενυδρειο, οποτε φροντιζω και τους αλλαζω νερο σχεδον καθε μερα,το αργοτερο μερα παρα μερα, και χρησιμοποιω και κατι σταγονες για το χλωριο. Μου ειπαν να ριχνω 2 σταλες σε καθε γεμισμα της γυαλας. Τα ψαρια ειναι ζωηρα, κολυμπανε χωρις να εχω παρατηρησει κατι περιεργο, και τρωνε με ορεξη. Η ερωτηση μου ειναι η εξης... Εδω και 2 μερες, το ενα απο τα δυο, οταν ανεβαινει στην επιφανεια που τους ριχνω τροφη, απο το αριστερο μονο βραγχιο βγαζει φυσαλιδες αερα. 1 φυσαλιδα το δευτερολεπτο περιπου και μονο οταν ανεβαζει στην επιφανεια το στομα του... και μονο απο το αριστερο βραγχιο... τι μπορει να ειναι αυτο παιδια γιατι εγω δεν εχω την παραμικρη ιδεα. Σας ευχαριστω εκ των προτέρων...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-03-11, 23:06
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Καλως ηρθες!!

Δυστηχως τα ψαρακια σου δε θα ζησουν για πολυ στη γυαλα!
Χρειαζονται βιολογικη φιλτρανση αλλιως η αμμωνια ανεβαινει πολυ ευκολα και ειναι κατι που τα σκοτωνει αργα και βασανιστικα!

Ειναι μονοδρομος να πας σε ενα ενυδρειο εστω μικρο (50 λιτρα και να δωσεις το 1 απο τα 2) ... αλλιως θα πρεπει να βρεις καποιον να τα φιλοξενησει μεχρι να το αποκτησεις! Αν τα εχεις αγαπησει θα πρεπει να το κανεις!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-03-11, 23:25
CHRIS.B Ο χρήστης CHRIS.B δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-03-2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Σκεψου οτι αυτος που τα πουλησε στην κοπελα που μου τα εκανε δωρο, ειπε πως αν τους αλλαζουμε νερο μερα παρα μερα θα ειναι μια χαρα! Αλλα απο μονος μου ειδα οτι το νερο την επομενη θολωνει ελαφρα, κατι που πρεπει να οφειλεται και στα ουρα τους λογικα. Διορθωσε με εαν κανω λαθος γιατι και εγω τωρα μαθαινω... Αυτο με την φυσαλιδα απο το βραγχιο σου λεει κατι? Τι ειναι? Επισης, ενα ενυδρειο 50 λιτρων δεν μπορει να φιλοξενησει και τα 2? Και ναι τα εχω αγαπησει!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-03-11, 00:29
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Για την φυσαλίδα δεν ξέρω να σου απαντήσω, αλλά δεν είναι το μόνο θέμα που έχεις. Ετσι κι αλλιώς, τα ψάρια κινδυνεύουν θανάσιμα!!! Ακόμη κι άν διατηρηθούν για λίγο καιρό ακόμη, σίγουρα να περιμένεις τα χειρότερα μέσα στη γυάλα. Αν τα θέλεις, πρόσφερε τους χώρο. 80 -100 λίτρα τουλάχιστον. Οι ιδανικές συνθήκες είναι 40-50 λιτρα κάθε χρυσόψαρο. Αν διαβάσεις τις συνθήκες διατηρησης τους θα καταλάβεις. Μεγαλώνουν αρκετά, και έχουν και πολλά απορρίματα. Οσο πιο μεγάλο το ενυδρείο, τόσο καλλίτερη η ποιότητα του νερού του.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Λευκά σημάδια στα βράγχια; kingrim Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 12 29-12-09 15:43
Παραμόρφωση στα Βράγχια Tzo Αρχάριοι γλυκού νερού 4 11-07-06 11:39
Δίσκος με πρόβλημα στα βράγχια xenofon Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 1 29-05-05 18:38
φυσαλιδα steady DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 31-03-05 13:50
Κατακκόκινα Βράγχια... tassssos Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 19-11-04 17:16

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03152 seconds with 13 queries