Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-06-08, 15:48
chrome Ο χρήστης chrome δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-06-2008
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή Σχεδιασμός Mini reef από αρχάριο

Καλησπέρα και καλός σας βρήκα.
Όπως θα καταλάβατε και από τον τίτλο έχω ξεκινήσει εδώ και καιρό να διαβάζω και προσπαθώ να σχεδιάσω το πρώτο μου ενυδρείο. Να επισημάνω ότι δεν έχω καμιά απόλυτος εμπειρία με το αντικείμενο γιΆ αυτό θέλω την βοήθεια σας, με προτάσεις παρατηρήσεις και υποδείξεις για αλλαγές, κάθε κριτική είναι ευπρόσδεκτη.

Ας μπούμε όμως στο θέμα. Το ενυδρείο μαζί με sump θα είναι όλα ιδιοκατασκευή Το κυρίως ενυδρείο θα έχει διαστάσεις (Π)57x(Β)40x(Υ)50 άρα 114 lt και το sump (Π)50x(Β)35x(Υ)40 70lt. H σύνδεση των 2 θα γίνει με υπερχίληση με σωλήνα durso και τρύπα στον πάτο του ενυδρείου. Η επιστροφή θα γίνετε και αυτή με μια δεύτερη σωλήνα που θα τοποθετηθεί στην αντίθετη πλευρά. Το sump δεν έχει ακόμα αποφασιστεί πως θα χωριστεί δεδομένου ότι δεν ξέρω τι εξοπλισμό θα βάλω ώστε να δω τι χώρος θα μου μένει. Αν μπορείτε προτείνετε μου κάποιο εξοπλισμό (αντλία, κυκλοφορητή, skimmer, και ότι άλλο χρειάζεται) για τα λίτρα μου, έχοντας υπόψιν ότι όλα θέλω να τα βάλω μέσα στο sump για να μην χαθεί χώρος από το ενυδρείο.

Ευχαριστώ εκ τον προτέτο για την βοήθεια σας.
Κυριάκος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-06-08, 17:54
Το avatar του χρήστη vasilakis
vasilakis Ο χρήστης vasilakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.237
Προεπιλογή

Καλως ηρθες Κυριακο στο GAB και στα αλατια !
Η γνωμη μου οσον αφορα τα μικρα ενυδρεια (<150 λιτρα) και τη χρηση του σαμπ ειναι να μην κατασκευαζεται και τα λιτρα που θα εδινες για το σαμπ να τα βαλεις πανω στο ενυδρειο , δηλαδη να κανεις ενα 200αρι για να το χαρεις πιο πολυ! Αυτο δεδομενου οτι υπαρχει και ο απαιτουμενος χωρος στο δωματιο οπου θα τοποθετηθει το ενυδρειο.
Με αυτον το τροπο θα γλιτωσεις τα εξοδα του σαμπ και θα εχεις περισσοτερο χωρο πανω.
Οσον αφορα τον εξοπλισμο που θα φαινεται θα ειναι μονο ο θερμοστατης και το μπαστουνακι του σκιμμερ αν παρεις το deltec mce 600 που φυσαει για τα λιτρα σου.
Απο αντλιες 2 nanostream 6025 ειναι οτι πρεπει (μπορεις να κοιταξεις και τις sunsun απο ebay αλλα δεν εχουν ακομα δοκιμαστει για να στις προτεινω).
Αυτα τα ολιγα....
__________________
Bill the Mastoras

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-06-08, 18:03
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Προς το παρόν sun sun δουλεύω εγώ μια 3000 λίτρα από τον Νοέμβριο (εεε και χωρίς να την έχω καθαρίσει ακόμη καθόλου..)
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-06-08, 22:14
chrome Ο χρήστης chrome δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-06-2008
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Δυστιχώς ο χώρος που έχω για να τοποθετήσω το ενυδρείο είναι αρκετά μικρός, 58 μήκος 120 ύψος και 40 πλάτος το οποίο αν θέλω μπορώ να το μεγαλώσω, γι' αυτό κατέληξα σε αυτές τις διαστάσεις, οι οποίες μαζί με το έπλιπλο που θα φτιαχτεί για να τοποθετηθούν είναι ίσα ίσα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-08-08, 21:37
chrome Ο χρήστης chrome δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-06-2008
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Μέτα από αρκετό ψάξιμο και διάβασμα οδηγήθηκα στη αγορά του red sea max 130lt.
Αυτή την στιγμή περιμένω την ro/di ώστε να ξεκινήσω σιγά σιγά το στήσιμο του ενυδρείου. Η πρώτες σκέψεις είναι η γέμισμα του ενυδρείου με νερό και και αλάτι (έχω πάρει το salt bio sea), κουράρισμα βράχου περίπου για ένα μήνα, και μετά αραγωνήτη και μέχρι να αναπτυχθεί η βιολογία να κάνει τον κύκλο του και να είναι έτοιμο για ψαράκια. το φιλτράρισμα θα το αναλάβει ο ζωντανός βράχος και ο αραγωνήτης. Πρώτες σκέψεις είναι περίπου 12 κιλά ζωντανό βράχο και 27 κιλά ζωντανό αραγωνητή.

Απορίες μπορώ να ανακατέψω διαφορετικής ποιότητας ζωντανό αραγωνητή και για να γίνω ποίο συγκεκριμένος 1 σακούλα caribsea aragalive bahamas και 2 σακούλες caribsea aragalive indo pacific black? Μπορείτε να προτήνετε κάποιο μαγαζί που να έχετε μείνει ευχαριστημένοι για ζωντανό βράχο (αν δεν θέλετε να αναφέρετε εδώ μέσω pm).

Όποιες παρατηρήσεις σχετικά με την διαδικασία είναι ευπρόσδεκτες μιας και δεν έχω καμία εμπειρία.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-08-08, 23:50
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Μπορείς να βάλεις τον βράχο και τον αραγωνίτη (εγώ θα έβαζα νεκρό...) μαζί. Μπορεί να βρεις και έτοιμο κουραρισμένο βράχο...
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-08-08, 07:44
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στο να ανακατέψεις τους αραγωνίτες!όπως είπε ο Γιάννης βάλε μόνο νεκρό , δεν θα έχεις πρόβλημα!Όσο για τον βράχο αν βρείς κουραρισμένο βάλε τον μαζί με τον αραγωνίτη , αν εχεις όμως αμφιβολίες για την ποιότητα του κουραρίσματος κάνε αυτό που περγράφεις
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Διάσταση mini reef. Βαγγέλης (Dearangelo) Nano Reef 8 13-11-07 15:07
Κlaz mini reef! klaz Nano Reef 62 03-09-07 18:56
Mini reef deMetrIs Nano Reef 28 10-12-06 14:35
mini reef ή fish only ??? Lsourtzo Θαλασσινό νερό - Γενικά 3 09-12-05 08:55
Mini Reef ή Ουτοπία? medoc30 Θαλασσινό νερό - Γενικά 9 25-11-05 23:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04492 seconds with 13 queries