Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-02-07, 00:21
Το avatar του χρήστη naupaktos84
naupaktos84 Ο χρήστης naupaktos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2007
Περιοχή: Nafpaktos
Μηνύματα: 285
Smile αναζητηση ψαριων

γεια σας παιδια! ευχαριστω για τισ πληροφοριες που μου δωσατε σχετικα με την αμμονια.αλλαξα πετ και τελικα ο πριν δεν μου ελεγε σωστα πραγματα.τελος παντων! εχω 2 γλειφτρες "πλακοστωμες" νομιζω λεγονται μικρεσ 2 γατοψαρα και 2 kiss. μηπως ξερετε τι μπορω να βαλω αργοτερα?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-02-07, 01:21
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Σε 75 λιτρα αν λαβεις υπ οψιν το τελικο μεγεθος των κιςς και των πλεκοστομων, τιποτα...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-02-07, 10:36
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Ποιο σωστή ερώτηση θα ήταν τι θα πρέπει να βγάλεις αργότερα...
Στη οποία περίπτωση η απάντηση είναι τα kiss gourami και κατα πάσα πιθανότητα και τους pleco(πλακοστομους) μια και μάλλον θα έχεις τους κοινούς που γίνονται πάνω από 30εκ....
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-02-07, 11:02
Το avatar του χρήστη giannisg
giannisg Ο χρήστης giannisg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2006
Περιοχή: N.Ηράκλειο
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Tα Kissing Guramis (Helostoma temminckii) έχουν τελικό μέγεθος τα 30cm, οπότε είναι απαγορευτικά για το μέγεθος του ενυδρείου σου. Αν και δεν θεωρούνται ιδιαίτερα δύσκολα ψάρια, πιστευώ οτι είναι κακή επιλογή για αρχάριο χομπίστα. Απο προσωπική (πικρή) εμπειρία διαπίστωσα οτι στρεσάρονται ιδιαίτερα εύκολα με ότι αυτο συνεπάγεται (ψάξε γενικώς για γκουράμια στο φόρουμ). Στην θέση σου θα επέστρεφα τα γκουράμια και τους πλεκόστομους και θα έβλεπα κατι σε σμηνόψαρα (neon tetra π.χ.). Σαν αρχάριος χομπίστας και εγώ το μόνο που έχω να σε συμβουλέψω είναι να επιλέγεις ψάρια (για αρχή τουλάχιστον) όχι βαση της αισθητικής σου, αλλα βάση των λίτρων σου και των παραμέτρων του νερού σου. Θα σε γλιτώσει απο πολλούς μπελάδες...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-02-07, 11:25
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisg Εμφάνιση μηνυμάτων
Tα Kissing Guramis (Helostoma temminckii) έχουν τελικό μέγεθος τα 30cm, οπότε είναι απαγορευτικά για το μέγεθος του ενυδρείου σου. Αν και δεν θεωρούνται ιδιαίτερα δύσκολα ψάρια, πιστευώ οτι είναι κακή επιλογή για αρχάριο χομπίστα. Απο προσωπική (πικρή) εμπειρία διαπίστωσα οτι στρεσάρονται ιδιαίτερα εύκολα με ότι αυτο συνεπάγεται (ψάξε γενικώς για γκουράμια στο φόρουμ). Στην θέση σου θα επέστρεφα τα γκουράμια και τους πλεκόστομους και θα έβλεπα κατι σε σμηνόψαρα (neon tetra π.χ.). Σαν αρχάριος χομπίστας και εγώ το μόνο που έχω να σε συμβουλέψω είναι να επιλέγεις ψάρια (για αρχή τουλάχιστον) όχι βαση της αισθητικής σου, αλλα βάση των λίτρων σου και των παραμέτρων του νερού σου. Θα σε γλιτώσει απο πολλούς μπελάδες...
ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟΣ!!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisg Εμφάνιση μηνυμάτων
να επιλέγεις ψάρια (για αρχή τουλάχιστον) όχι βαση της αισθητικής σου, αλλα βάση των λίτρων σου και των παραμέτρων του νερού σου. Θα σε γλιτώσει απο πολλούς μπελάδες...
...ή το αντίστροφο...!!! Διαλέγουμε ΠΟΙΑ ψάρια μας αρέσουν, συνυπολογίζουμε τις συνήθειές τους (συμπεριφορά, περιοχές, μέγεθος) και κατόπιν αγοράζουμε το ενυδρείο και διαμορφώνουμε ανάλογα το εσωτερικό του, αγοράζουμε τα κατάλληλα φίλτρα κλπ... δυστυχώς αυτό δεν γίνεται ΣΧΕΔΟΝ ΠΟΤΕ απο αρχάριους χομπίστες...
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-02-07, 12:11
Το avatar του χρήστη naupaktos84
naupaktos84 Ο χρήστης naupaktos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2007
Περιοχή: Nafpaktos
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή kiss

30 ποντους??? :eek: δεν το ήξερα! σε πόσο καιρο μεγαλώνουν και φτάνουν σε αυτό το μέγεθος??εμένα τώρα είναι 8 πόντους περίπου....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-02-07, 12:31
Το avatar του χρήστη giannisg
giannisg Ο χρήστης giannisg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2006
Περιοχή: N.Ηράκλειο
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Θεωρητικά σε 3 χρόνια φτάνουν σχεδόν στο τελικό τους μέγεθος... Αλλά πάντα βλέπουμε μακροπρόθεσμα...έτσι δεν είναι;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-02-07, 12:52
Το avatar του χρήστη naupaktos84
naupaktos84 Ο χρήστης naupaktos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2007
Περιοχή: Nafpaktos
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή kiss

ειχα μπλεξει με πετ που μαλλον δεν ηξερε!! πρεπει να δω τωρα τι θα κανω! διαβασα οτι ειναι και επιθετικα ισχυει? μεχρι στιγμησ παντωσ ειναι ηρεμα!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-02-07, 13:25
Το avatar του χρήστη dimitrisgiannoulakis
dimitrisgiannoulakis Ο χρήστης dimitrisgiannoulakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2007
Περιοχή: Hersonissos, Crete
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Φίλε Naupaktos, συχνά οι πετσοπάδες δεν έχουν τις πολλές γνώσεις. Τουλάχιστον έχουν πολύ λιγότερες από τους έμπειρους φίλους του φόρουμ. Αλλά ακόμη και γνώσεις να έχουν μην ξεχνάς ότι είναι επιχειρηματίες και προσπαθούν να ανεβάσουν τις πωλήσεις τους.
Είμαι και εγώ νέος και λόγω ενθουσιασμού ‘έψαχνα’ όλα τα πετσοπ και όλο και κάτι αγόραζα. Ευτυχώς όχι ψάρια.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-02-07, 17:06
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από naupaktos84 Εμφάνιση μηνυμάτων
ειχα μπλεξει με πετ που μαλλον δεν ηξερε!!
Σε ποιόν πήγαινες ? μην ανυσηχείς έχεις το δικαίωμα να ονομάσεις . Βασικά το ρωτάω μόνο και μόνο για να μου φύγει η απορεία ... Αν θές μπορείς να μου πείς και με ΠΜ.

Moderator note: Τέτοιου είδους ερωτήσεις (που έχουν να κάνουν με προσωπικές απορίες κλπ) καλύτερα με π.μ και όχι δημόσια. Ευχαριστώ.
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Liolios : 03-02-07 στις 00:02
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-02-07, 01:27
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Φίλε Liolio φυσικά και μπορεί αν θέλει να μου στήλει ΠΜ, άλλωστε το λέω και στο ίδιο το ποστ μου.
Εκτός αυτού, αν θυμάμαι καλά, ο Τόλης ο ίδιος είχε αναφέρει σε κάποιο άλλο παλαιότερο ποστ πως ο καθένας έχει το δικαίωμα να αναφέρει και καλές και άσχημες εμπειρίες απο καταστήματα και να τα ονομάζει.
¶ν είμαι τόσο λάθος και δεν το θυμάμαι τόσο καλά αλλάζει το θέμα και ζητάω συγνώμη για την δημόσια ερώτηση μου.
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-02-07, 11:42
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crazyio Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Liolio φυσικά και μπορεί αν θέλει να μου στήλει ΠΜ, άλλωστε το λέω και στο ίδιο το ποστ μου.
Εκτός αυτού, αν θυμάμαι καλά, ο Τόλης ο ίδιος είχε αναφέρει σε κάποιο άλλο παλαιότερο ποστ πως ο καθένας έχει το δικαίωμα να αναφέρει και καλές και άσχημες εμπειρίες απο καταστήματα και να τα ονομάζει.
¶ν είμαι τόσο λάθος και δεν το θυμάμαι τόσο καλά αλλάζει το θέμα και ζητάω συγνώμη για την δημόσια ερώτηση μου.
Όντως το έχει πει και ο ίδιος ο Τόλης, αλλά θα ήταν καλύτερο οι όποιες αναφορές (καλές ή κακές) για μαγαζιά να γίνονται στη σχετική κατηγορία ("μαγαζιά - επαγγελματίες") ώστε αφ'ενός να μπορούν και οι ίδιοι οι επαγγελματίες να διαβάσουν τα σχόλια και αφ'ετέρου να βρίσκονται συγκεντρωμένα όλα εκεί.
Επιπρόσθετα παρότρυνα για π.μ γιατί αν κατανομαστεί ο συγκεκριμένος επαγγελματίας πιθανόν να γράψουν και άλλα μέλη για τα παράπονά τους, να ξεφύγει το ποστ από το αρχικό του θέμα και ο άνθρωπος που το ξεκίνησε να μην πάρει τις απαντήσεις του.
Συνεπώς δε υπάρχει λόγος για συγγνώμη

Αν και εξ' αρχής εννοούσα πως θα ήταν καλύτερο να εκφράσεις την απορία σου με π.μ.
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΑΤΛΑΝΤΑ ΨΑΡΙΩΝ pchrisovergis Γλυκό νερό - Γενικά 5 06-01-07 10:15
αναζητηση λαμπας panos84 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 06-09-05 14:21

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04704 seconds with 15 queries