Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Ενυδρεία με χρυσόψαρα

Ενυδρεία με χρυσόψαρα Συστήσετε μας τα χρυσόψαρά σας ή και τον χώρο που τα φιλοξενείτε.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-05-17, 17:11
Το avatar του χρήστη manosxe
manosxe Ο χρήστης manosxe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2011
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 254
Προεπιλογή Fancy κατάσταση

Πληροφορίες:

Ειδος ενυδρείου: Fancy aquarium
Διαστάσεις:100*30*50
Όγκος:150 λίτρα
Ποικιλιες χρυσοψαρων: x3 oranda's 1x blackmoor
¶λλοι συγκάτοικοι :8x ramshorn snails
Φυτά: Anubias, Cryptocorine, Ceratophyllum, Valisnerias, Ludwigia repens rubin, ceratopteris, crinum.
Διακοσμητικά υλικά: πέτρες λάβας, κλαδί ξερό απο τη φύση.
Φόντο: Βαμμένο μαύρο
Εξοπλισμος Φωτισμού/watt: Icewhite 24w 12.oook x2
Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες
Μέσα Φιλτράρισματος: Fluval 206
Μέσα Θερμανσης: θερμοκρασία δωματίου
Μέσα Ψύξης:θα τοποθετηθούν ανεμιστήρια Η/Υ στο καπάκι μαζί με τον stc-1000
Λίπανση: Ταμπλέτες βυθού κάθε 2 βδομάδες και 2 φορές την εβδομάδα Seachem Flourish
Παροχή CO2:-

Παράμετροι:

pH: 7,4
Γενική σκληρότητα (GH): 24
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 12
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 5
Αλλαγές νερού(% και συχνότητα): 50 λίτρα κάθε Κυριακή
Θερμοκρασία (μέση τιμή): 21
¶λλες πληροφορίες:
Τροφές εμπορίου Hikari pellet, spirulina flakes, bloodworms και μαρούλι αγγούρι ψιλοκομμένο φιλετάκια γαυρου ψιλοκομμένα και αρακά μια φορά το μήνα.
Φωτογραφία(ες):
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-05-17, 18:01
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ωραίο,
μπράβο Μάνο,
Τα φυτά δεν ξέρω πόσο θα αντέξουν
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-05-17, 18:13
Το avatar του χρήστη manosxe
manosxe Ο χρήστης manosxe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2011
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 254
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ. Δείχνουν να αντέχουν κ.Τάκη από το Φεβρουάριο πάνε αρκετά καλά θα έλεγα. Τα ψάρια ήταν ακόμα πιο μικρά και τα βρήκαν μέσα τα περισσότερα. Πέρα από ένα φυτό που μου το κλαδεύουν που κ που αλλά και αυτό λίγα πράγματα. Είναι υπέροχα αυτά τα ψάρια και τώρα 2 από αυτά βγάζουν καινούργια χρώματα το άσπρο πχ είχε μαύρο "καπελάκι" και τώρα είναι ολολευκο ή στο μεγάλο μου μαυρίζουν τα πτερύγια. Ρίχνουν μπόλικο κυνηγιτό αλλά πραγματικά δε ξέρω πιο κυνηγάει ποιο. Μόνο το blackmoor δε τους δίνει σημασία τα άλλα 3 στο τρέξιμο πολύ συχνά 😊
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-05-17, 18:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μπραβο, πολυ ωραιο.
Οι πετρες αν εχουν αγρια υφη ενδεχεται να χαλασουν λιγο τα πλουσια πτερυγια των ψαριων.
Τα φυτα ... οτι αντεξει μια χαρα θα ειναι.
Το ξυλο δεν προσφερει τιποτα εκει. Ελπιζω να ηταν ξερο και καταλληλο για ενυδρειο.
Ο σωληνα του φιλτρου δεν ειναι καλα εκει. Βαλτο απο την ιδια πλευρα που ειναι και η εξοδος του φιλτρου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-05-17, 19:02
Το avatar του χρήστη manosxe
manosxe Ο χρήστης manosxe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2011
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 254
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπραβο, πολυ ωραιο.
Οι πετρες αν εχουν αγρια υφη ενδεχεται να χαλασουν λιγο τα πλουσια πτερυγια των ψαριων.
Τα φυτα ... οτι αντεξει μια χαρα θα ειναι.
Το ξυλο δεν προσφερει τιποτα εκει. Ελπιζω να ηταν ξερο και καταλληλο για ενυδρειο.
Ο σωληνα του φιλτρου δεν ειναι καλα εκει. Βαλτο απο την ιδια πλευρα που ειναι και η εξοδος του φιλτρου.
Ευχαριστώ πάρα πολύ. Τις πέτρες τις ''έφαγα'' λίγο με ένα γυαλόχαρτο πριν τις βάλω όπου ήταν αιχμηρές, το ξύλο είναι ξερό από πεσμένο δέντρο 3 χρόνια βροχή έχει φάει είχα βγάλει το φλοιό του και μετά το έβρασα είναι μονάχα για ομορφιά και για να δέσω μια ανούμπια επάνω. Η σωλήνα μπήκε εκεί διότι έχω το φίλτρο στο πλάι και όχι απο κάτω με αποτέλεσμα να μη φτάνει. Σκεφτόμουν να παέι αντίθετα από την έξοδο στην άλλη πλευρά δεξιά όπως φαίνονται οι φωτογραφίες. Αν όμως σωστότερο είναι να είναι έξοδος και είσοδος στην ίδια πλευρά τότε κάτι θα σκεφτώ διότι χρειάζεται κόψιμο το καπάκι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-05-17, 22:35
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Πολυ καλο μανο...ειδικα το οτι ειναι και φυτεμενο για μενα το απογειώνει,βέβαια οπως ειπε και ο κ.τακης δεν ξερω ποσο θα αντέξουν..2 λιτρα ceratopteris που εβγαλα απο το βιοτοπικο και τα εβαλα στα κανιβαλα τα δικα μου σε 2 μερες τα εχουν εξαφανισει....βεβαια εσενα σε σωζει λιγο το ειδος φανσυ και λιγο το οτι ηταν μικρα και τα βρηκαν ετοιμα μεσα...αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα αντεξουν να μην τα ακουμπήσουν...
Προσθεσε και αλλες τροφες εναλλακτικές ωστε να εχεις πληθώρα...και κανε καμια νηστεια,σε αυτο το ειδος ειδικα μονο καλο θα κανει...
Μπραβο και παλι

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-05-17, 10:50
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

ωραιος!
τα ψαρια ειναι μικρα ακομα, αργοτερα θα αρχισει το φαγοποτι , παντως fancy ειναι, λιγοτερο κανιβαλοι δλδ απ τα μονοουρα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-05-17, 14:34
Το avatar του χρήστη manosxe
manosxe Ο χρήστης manosxe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2011
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 254
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ καλο μανο...ειδικα το οτι ειναι και φυτεμενο για μενα το απογειώνει,βέβαια οπως ειπε και ο κ.τακης δεν ξερω ποσο θα αντέξουν..2 λιτρα ceratopteris που εβγαλα απο το βιοτοπικο και τα εβαλα στα κανιβαλα τα δικα μου σε 2 μερες τα εχουν εξαφανισει....βεβαια εσενα σε σωζει λιγο το ειδος φανσυ και λιγο το οτι ηταν μικρα και τα βρηκαν ετοιμα μεσα...αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα αντεξουν να μην τα ακουμπήσουν...
Προσθεσε και αλλες τροφες εναλλακτικές ωστε να εχεις πληθώρα...και κανε καμια νηστεια,σε αυτο το ειδος ειδικα μονο καλο θα κανει...
Μπραβο και παλι

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραιος!
τα ψαρια ειναι μικρα ακομα, αργοτερα θα αρχισει το φαγοποτι , παντως fancy ειναι, λιγοτερο κανιβαλοι δλδ απ τα μονοουρα.
Σας ευχαριστώ πολύ. Λουκά θα το κοιτάξω για τις τροφές ίσως προσθέσω κάποιες ακόμα, χαίρομαι που σου αρέσει και ναι τα φυτά φτου φτου δε τα πειράζουν. Τsala ίσως να τα σώζει οτι είναι νεαρά ακόμα ναι, για μονόουρα όντως δε ξέρω ελπίζω μόνο τα δικά μου να συνεχίσουν έτσι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-05-17, 11:19
Το avatar του χρήστη manosxe
manosxe Ο χρήστης manosxe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2011
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 254
Προεπιλογή

Update.Ένα βιντεάκι από τα ψαράκια μου ελπίζω να σας αρέσει. Προστέθηκαν ακόμα κάποιες κρυπτοκορίνες και περιμένω αύριο ακόμα περισσότερα, μόνο να συνεχίσουν έτσι και να μη τους δίνουν σημάδια Υ.Γ. μη δίνεται σημασία στον ήχο δεν ασχολήθηκα πολύ 😁😁

https://youtu.be/s0ycEj9sSSU
BORKED
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 10-05-17 στις 16:48
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-05-17, 13:41
Το avatar του χρήστη manosxe
manosxe Ο χρήστης manosxe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2011
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 254
Προεπιλογή

Προστέθηκαν ακόμα 3 φυτά Sagittaria - Hemianthus micranthemoides - κρυπτοκορίνες και μια μπάλα moss.
-------------------------
Ερώτηση, έχω τo fluval 206 και τρέχει από το Φεβρουάριο. Αγόρασα filter wool, είναι ώρα να αντικαταστήσω το εργοστασιακό βαμβάκι της fluval? Το έχω ξεπλύνει 2-3 φορές μέχρι τώρα παρεπιπτόντως. Επίσης όλα τα σφουγγάρια που έχει μέσα το φίλτρο πλην του βιολογικού υλικού τα ξέπλενα με νερό από το ενυδρείο. Κάπου διάβασα ότι τα πλένουν με νερό δικτύου, ισχύει?
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manosxe : 11-05-17 στις 13:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-05-17, 13:47
Το avatar του χρήστη suiveam
suiveam Ο χρήστης suiveam δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή

Το ενυδρειο ειναι πολυ ωραιο! Απο δικια μου εμπειρια και μονο θα σου πω οτι μια μερα μπορει να το κοιταξεις και να μην εχει μεινει ουτε κλαδακι....

Επισης τα υλικα του φιλτρου παντα σε νερο ενυδρειου αλλιως θα σκοτωνεις καθε φορα που τα πλενεις τη βιολογια....

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-05-17, 13:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manosxe Εμφάνιση μηνυμάτων
Ερώτηση, έχω τo fluval 206 και τρέχει από το Φεβρουάριο. Αγόρασα filter wool, είναι ώρα να αντικαταστήσω το εργοστασιακό βαμβάκι της fluval? Το έχω ξεπλύνει 2-3 φορές μέχρι τώρα παρεπιπτόντως. Επίσης όλα τα σφουγγάρια που έχει μέσα το φίλτρο πλην του βιολογικού υλικού τα ξέπλενα με νερό από το ενυδρείο. Κάπου διάβασα ότι τα πλένουν με νερό δικτύου, ισχύει?
- Να το αλλαζεις με καινουριο το filterwool. Συνηθως μετα απο ενα πλυσιμο γινεται τζιβα και δεν κραταει καλα τα σκουπιδακια. Δεν ειναι και ακριβο.

- Αν ενα φιλτρο εχει ξεχωριστα βιολογικα υλικα (πχ τα κεραμικα οπως ελαφροπετρα, substrat pro, siporax κλπ) και δεν στηριζει την βιολογικη του φιλτραση στα σφουγγαρια (τα οποια κανουν και μηχανικη και βιολογικη φιλτρανση), τοτε μπορει (τα σφουγγαρια) να τα πλενει διεξοδικα και με νερο βρυσης, και μαλιστα παρα πολυ καλα με καφτο νερο.
Αν εχει μονο σφουγγαρια, πρεπε να τα πλενει ελαφρα και με νερο ενυδρειου.

- Τα βιολογικα υλικα (κεραμικα), τα καθαριζει με νερο ενυδρειου και καλο ειναι, καθε 6-12 μηνες να αλλαζει ενα μερος αυτων (εναλλαξ) με καινουριο υλικο, ετσι ωστε το βιολογικο υλικο να μη μενει πανω απο 2-3 χρονια συνολικα στο φιλτρο. Εναλλακτικα μπορει να το βραζει αυτο το μερος αν ειναι ακριβο το υλικο. Αν ειναι ελαφροπετρα, συμφερει να βαζει καινουριο. Και το βρασιμο παντως δεν καθαριζει 100% το υλικο εις βαθος.
Η αντικατασταση του υλικου γινεται γιατι μακροχρονα βουλωνουν οι ποροι του και ενω φαινεται εξωτερικα καπως καθαρο, μεσα του δεν μπορει να φιλοξενησει βακτηρια. Το προχειρο προσεκτικο καθαρισμα με νερο ενυδρειου που κανουμε στα βιολογικα υλικα, δεν μπορει να κρατησει τους πορους του καθαρους για μεγαλο χρονικο διαστημα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-05-17, 13:51
Το avatar του χρήστη manosxe
manosxe Ο χρήστης manosxe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2011
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 254
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από suiveam Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρειο ειναι πολυ ωραιο! Απο δικια μου εμπειρια και μονο θα σου πω οτι μια μερα μπορει να το κοιταξεις και να μην εχει μεινει ουτε κλαδακι....

Επισης τα υλικα του φιλτρου παντα σε νερο ενυδρειου αλλιως θα σκοτωνεις καθε φορα που τα πλενεις τη βιολογια....

Σε ευχαριστώ χαίρομαι που σου αρέσει, έχω μόνο fancy μέσα και αυτά από μικρά, τα φυτά τα βρήκαν μέσα και μέχρι τώρα δε πειράζουν τίποτα, ελπίζω απλά να συνεχίσουν έτσι αλλιώς χαλάλι τους δε πειράζει. Τώρα για το φίλτρο αναφέρθηκα στη μηχανική φίλτρανση και μόνο (σφουγγάρια).
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-05-17, 13:53
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

σφουγγαρια, βαμβακια κλπ μηχανικη φιλτρανση, μπορεις να τα πλενεις και στην βρυση.
προσωπικα τα σφουγγαρια τα πλενω παντα στην βρυση,.
ειδικα στα χρυσοψαρα, για να φυγει η βρωμα θελει πλυντήριο, οχι απλα βρυση

Υ. Γ. βαλισνερια, sagittaria κλπ, δεν θα μεινουν ακουρευτα για πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-05-17, 13:59
Το avatar του χρήστη manosxe
manosxe Ο χρήστης manosxe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2011
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 254
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να το αλλαζεις με καινουριο το filterwool. Συνηθως μετα απο ενα πλυσιμο γινεται τζιβα και δεν κραταει καλα τα σκουπιδακια. Δεν ειναι και ακριβο.
Αν ενα φιλτρο εχει ξεχωριστα βιολογικα υλικα (πχ τα κεραμικα οπως ελαφροπετρα, substrat pro, siporax κλπ) και δεν στηριζει την βιολογικη του φιλτραση στα σφουγγαρια (τα οποια κανουν και μηχανικη και βιολογικη φιλτρανση), τοτε μπορει (τα σφουγγαρια) να τα πλενει διεξοδικα και με νερο βρυσης, και μαλιστα παρα πολυ καλα με καφτο νερο.
Αν εχει μονο σφουγγαρια, πρεπε να τα πλενει ελαφρα και με νερο ενυδρειου.
Τα βιολογικα υλικα (κεραμικα), τα καθαριζει με νερο ενυδρειου και καλο ειναι, καθε εξη μηνες να αλλαζει ενα μερος αυτων (εναλλαξ) με καινουριο υλικο, ετσι ωστε το βιολογικο υλικο να μη μενει πανω απο 2-3 χρονια στο φιλτρο. Εναλλακτικα μπορει να το βραζει αυτο το μερος αν ειναι ακριβο το υλικο. Αν ειναι ελαφροπετρα, συμφερει να βαζει καινουριο.
Αυτο γινεται γιατι μακροχρονα βουλωνουν οι ποροι του και ενω φαινεται εξωτερικα καπως καθαρο, μεσα του δεν μπορει να φιλοξενησει βακτηρια. Το προχειρο προσεκτικο καθαρισμα με νερο ενυδρειου που κανουμε στα βιολογικα υλικα, δεν μπορει να κρατησει τους πορους του καθαρους για μεγαλο χρονικο διαστημα.
Σε ευχαριστώ ναι για τα σφουγγάρια μονάχα έλεγα. Στο δικό μου έχω τα πλαινά άσπρα όπως θα δεις στη φωτό και μετά στο τελευταίο καλάθι πάλι το μαύρο εργοστασιακό και στα υπόλοιπα 2 καλάθια ελαφρόπετρα χύμα, από πάνω και πριν κλείσεις τα ''καπάκι'' ΄πάει το ενυδρειακό βαμβάκι. Σε ευχαριστώ πολύ Σπύρο πολύ κατατοπιστικός.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  fluval interior 2.jpg
Εμφανίσεις:  381
Μέγεθος:  14,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  fluval interior.jpg
Εμφανίσεις:  496
Μέγεθος:  138,4 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-05-17, 14:02
Το avatar του χρήστη manosxe
manosxe Ο χρήστης manosxe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2011
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 254
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
σφουγγαρια, βαμβακια κλπ μηχανικη φιλτρανση, μπορεις να τα πλενεις και στην βρυση.
προσωπικα τα σφουγγαρια τα πλενω παντα στην βρυση,.
ειδικα στα χρυσοψαρα, για να φυγει η βρωμα θελει πλυντήριο, οχι απλα βρυση

Υ. Γ. βαλισνερια, sagittaria κλπ, δεν θα μεινουν ακουρευτα για πολυ
Εντάξει οπότε νεράκι βρύσης. Όντως είναι για κλάματα όποτε το ανοίγω μαύρη μπίχλα... Βαλισνέρια ζει και βασιλεύει 4 μήνες τώρα, αν τους αρέσει η sagittaria πες πως έδωσα 2-3 ευρώ και τα έβγαλα έξω για φαγητό χαλάλι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-05-17, 21:16
Το avatar του χρήστη manosxe
manosxe Ο χρήστης manosxe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2011
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 254
Προεπιλογή

Σήμερα άνοιξα το φίλτρο και έπλυνα τα σφουγγάρια με καυτό νερό. Το τι βγάλανε δε λέγεται είχε πέσει η ροή του φίλτρου και δε το είχα πάρει χαμπάρι 😏. Ξεκίνησα και εργασίες για τη ψύξη του ενυδρείου άνοιξα τις τρύπες με ποτηροτρύπανο (03) έκανα και τη συνδεσμολογία του stc και απο αύριο λέω να συνδέσω και τα ανεμιστήρια. Επίσης έβαλα την είσοδο του φίλτρου μαζί με την έξοδο όπως είχε προτείνει ο Σπύρος
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-05-17, 21:18
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Αδερφε τι μεγεθος εχουν τα φανακια?
3 θα βαλεις απο οσο καταλαβα απο την φωτο ?
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-05-17, 21:18
Το avatar του χρήστη manosxe
manosxe Ο χρήστης manosxe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2011
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 254
Προεπιλογή

Ναι τρία 80αρια θα βάλω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-05-17, 21:20
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

καλα ειναι τα 80αρια...αλλα δεν ξερω ποσο θα σου κρατησουν την θερμοκρασια σε ικανοποιητικα επιπεδα...θα δειξει το καλοκαιρι
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 12-05-17, 21:21
Το avatar του χρήστη manosxe
manosxe Ο χρήστης manosxe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2011
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 254
Προεπιλογή

Τώρα που δε τα έχω βάλει ακόμα. Λες να βάλω 120αρια? Για παραπάνω τρύπα δε με παίρνει μιας και ειναι οι λάμπες από κάτω οι οποίες δεν είναι τυπου Τ5-Τ8 αλλά οι εργοστασιακές βιδωτες. 1 μέτρο είναι το ενυδρείο θυμίζω στο μήκος.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-05-17, 21:28
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

με τα 120αρια εκτος του οτι θα κατεβασεις την θερμοκρασια πολυ γρηγορα...(σιγουρο αυτο) ειδικα για τα λιτρα σου...
Δεν θα εχεις θορυβο...
Βεβαια δεν ξερω κατα ποσο θα αδυνατισει σε κατασκευαστικο κομματι το καπακι σου...

Εγω αυτο που θα εκανα στην παρουσα φαση θα ηταν το μεσσαιο να το εβαζα 120αρι..
και θα αφηνα τα υπολοιπα...
Απο την αλλην ομως καλο θα ηταν να το τσεκαρεις...
Σε 160 εχω 2χ120αρια,δεν ξερω ακομα τι κανουν θα δειξει το καλοκαιρι...
Επισης δεν ξερω απο που θα εχεις αποβολή θερμοκρασιας...
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-05-17, 21:31
Το avatar του χρήστη manosxe
manosxe Ο χρήστης manosxe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2011
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 254
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
με τα 120αρια εκτος του οτι θα κατεβασεις την θερμοκρασια πολυ γρηγορα...(σιγουρο αυτο) ειδικα για τα λιτρα σου...
Δεν θα εχεις θορυβο...
Βεβαια δεν ξερω κατα ποσο θα αδυνατισει σε κατασκευαστικο κομματι το καπακι σου...

Εγω αυτο που θα εκανα στην παρουσα φαση θα ηταν το μεσσαιο να το εβαζα 120αρι..
και θα αφηνα τα υπολοιπα...
Απο την αλλην ομως καλο θα ηταν να το τσεκαρεις...
Σε 160 εχω 2χ120αρια,δεν ξερω ακομα τι κανουν θα δειξει το καλοκαιρι...
Επισης δεν ξερω απο που θα εχεις αποβολή θερμοκρασιας...
Πίσω στο καπάκι έχει θέση για ταίστρα, δηλαδή αφήνει κενό αν δε βάλω τη τάπα που έχει. Τώρα αν χρειάζεται θα βάλω τα 2 ακριανά 120αρια και το μεσαίο ανάποδα να τραβάει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-05-17, 21:33
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Ισως και να το αφηνες ετσι για να δεις την συμπεριφορα του το καλοκαιρι...απλα καμια φορα εγω προσωπικα υπερβάλλω για να ειμαι καλυμμένος μετεπειτα...
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-05-17, 22:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλα ειναι τα 80αρια...αλλα δεν ξερω ποσο θα σου κρατησουν την θερμοκρασια σε ικανοποιητικα επιπεδα...θα δειξει το καλοκαιρι
Κι εγω δεν πιστευω οτι 3χ80 θα τα καταφερουν για χρυσοψαραδικες θερμοκρασιες.
Παιζει ρολο φυσικα και ποσο δυνατα θα ειναι.
Αλλα ακομα και τα γνωστα Konig να βαλει που ειναι δυνατα, δεν νομιζω στις χοντρες ζεστες οτι 3 τετοια θα κρατησουν κατω απο 28 τη θερμοκρασια.
4χ80αρια σε 180 λιτρα, 160 καθαρα (RIO180) με το ζορι 27.5 στους καυσωνες, με συνεχη λειτουργια.
Αντιθετα 3χ120αρια σε 500 λιτρα (400 καθαρα) με καλυψαν για χρυσοψαρα. 27 max πηγε περσυ
ΟΚ εβαζα και το airco καποιες ωρες για μενα. Προσπερυ που δεν ειχα airco στο fish room, με καλυψαν 4χ120 sta 500 litra aneta
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 12-05-17, 22:08
Το avatar του χρήστη manosxe
manosxe Ο χρήστης manosxe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2011
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 254
Προεπιλογή

Κατάλαβα, ίσως βάλω 2 120αρια στις άκρες και στο μεσαίο θα βάλω το 80αρι
Αν το κάνω έτσι οι τρύπες αρκούν ή θα χρειαστεί να τις μεγαλώσω για τα μεγάλα?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 12-05-17, 22:16
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν οι τρυπες ειναι 80αρες δεν θα αποδώσουν σαν 120αρια τα 120αρια.
Για 120αρια δες αυτα. http://www.skroutz.gr/s/2274242/Koni...N25-120mm.html
2 φτανουν
την 3η τρυπα αστη να βγαινει ο αερας

Και με 3x92 θα ησουν ΟΚ πιστευω.
zalman 92mm http://www.skroutz.gr/s/3925642/Zalman-ZM-F2-Plus.html
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 13-05-17, 12:35
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Σε 1 μετρο ενυδρειο εχω κ εγω 5 8αρια τα δουλευω στα 9 volt και ριχνουν τη θερμοκρασια 0.6 βαθμους στο μισαωρο..αλλα οι ζεστες δεν ξεκινησαν για καλα..

Στάλθηκε από το LG-D335E μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 13-05-17, 12:57
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Σε rio 180 έχω 4 από αυτά και είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος χωρίς να τα δουλεύω στα 12V. Και εγώ νομίζω οτι με 3 x 92 θα είσαι εντάξει...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 16-05-17, 16:53
Το avatar του χρήστη manosxe
manosxe Ο χρήστης manosxe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2011
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 254
Προεπιλογή

Ήρθε η ώρα για ευκολότερες αλλαγές νερού. Και όπως φαίνεται είχα και παρέα καθόλη τη διάρκεια που μαστόρευα
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κατάσταση εκτάκτου ανάγκης-τί; marly Αρχάριοι γλυκού νερού 14 14-05-09 13:05
κατάσταση στρωσίματος andreas72 Γλυκό νερό - Γενικά 5 27-04-09 17:57
αγγελοψαρο σε αθλια κατάσταση mekey Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 30-03-07 12:44
Eπείγουσα κατάσταση Pater_Familias Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 9 29-09-06 22:58

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09557 seconds with 14 queries