Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Γαρίδες > Γαρίδες του γένους Neocaridina

Γαρίδες του γένους Neocaridina Red cherry, Yellow, Snow ball, Blue pearl, Rili κλπ.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-04-14, 01:39
apopsis Ο χρήστης apopsis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-04-2014
Περιοχή: Σπάρτη
Μηνύματα: 16
Lightbulb Ερώτημα για διατροφή και βιολoγία ενυδρείου και γαρίδας red cherry

Γειά σας φίλοι.
Σύντομα στο θέμα.
Έστησα ένα 40λ για γαρίδες. Το έστρωσα για 28 μέρες περίπου.
Απο τις 7 γαρίδες Ρεντ Τσέρρυ που παράγγειλα τελικά στο μαγαζί έφτασαν 5
Μέχρι να τις πάρω έμειναν 3. Μετά την προσαρμογή στο σπίτι έμειναν 2.
Αλλά η μία μεγάλη και κόκκινη είχε αυγά. Η μικρή είναι άχρωμη ακόμα.
Μία εβδομάδα μετά την αγορά, τα αυγά έβγαλαν γαριδάκια. Προχθές είδα ένα και χθές τέσσερα μαζί. Άν επέζησαν όλα θα είναι βία 10,
Η μάνα τους μετά την εκκόλαψη έκανε έκδυση. Τώρα είναι πολύ δραστήρια. Διακρίνω κίτρινη περιοχή στο σβέρκο , πάνω απο το μαυριδερό στομάχι, υποθέτω ότι είναι έναρξη νέου κύκλου αναπαραγωγής.
Ο σύντροφός της ιδέα δεν έχω αν είναι αρσενικός, είναι άχρωμος και μικρός, αλλά ζωηρός και δραστήριος.
Ερώτημα 1.
Η θηλυκιά κρατάει τα αυγά/ωάρια μέσα και περιμένει πότε θα εμφανιστεί πρόθυμο αρσενικό για γονιμοποίηση;
Ερώτημα 2.
Το ενυδρείο έχει αρκετή άλγη στο χρώμα της σκουριάς αλλά και πράσινη.
Δέν την αφαιρώ παρα μόνο απο το μπροστινό τζάμι. Δέν είναι ενυδρείο σαλονιού..
Αυτές τις άλγες τις τρώνε με όρεξη.
Τους έδωσα μισοβρασμένο λαχανικό και δέν το πλησίασαν, τους έριξα κομματάκια απο ταμπλέτα Spiru Tabin της Tropical, με ζωϊκά επίσης συστατικά, δεν συγκινήθηκαν ούτε στο ελάχιστο, δέν πλησίασαν κάν!
Να υποθέσω ότι προτιμούν την διαθέσιμη ζωντανή άλγη;

Ευχαριστώ για τη ανάγνωση.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-04-14, 07:21
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Κατα πάσα πιθανότητα, πράγματι, η μικρότερη και με λιγότερο έντονα χρώματα γαρίδα είναι αρσενική.
1. Όχι ακριβώς, αποφασίζει μάλλον μόνη της ( ; ) τη στιγμή που θα κάνει έκδυση, όποτε είναι έτοιμη από τη φύση της δηλαδή, ή όποτε κάνουν άλλες γαρίδες - υπάρχει και εκεί σεξουαλικός ανταγωνισμός.
2. Ναι, προτιμούν την άλγη.

Να σου ζήσουν τα μικρά!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-05-14, 06:06
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Ευτυχώς να λες που από τις 7 που περίμενες αρχικά βρέθηκες με 2 + μικρά
Διατήρησε όσο μπορείς σταθερές τις παραμέτρους του ενυδρείου σου, να είσαι τυπικός στις ρουτίνες συντήρησης και το κυριότερο να βάλεις σφουγγάρι ή ψιλό τούλι στην εισαγωγή του φίλτρου σου για να μη σου ρουφήξει τα γαριδάκια. Από τροφές τάϊζέ τες με όσες διαφορετικές μπορείς, τρώνε τα πάντα και φυσικά άλγη.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-05-14, 02:16
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Απο ξηρες δοκιμασε
http://www.tropical.pl/crustasticks,d230,0,en.html
Τριμμμενη http://www.oceannutrition.eu/product...irulina-flakes
Επισης http://www.tropical.pl/mikrovithiprotein,d94,0,en.html
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-05-14, 03:33
apopsis Ο χρήστης apopsis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-04-2014
Περιοχή: Σπάρτη
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nospanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευτυχώς να λες που από τις 7 που περίμενες αρχικά βρέθηκες με 2 + μικρά
Διατήρησε όσο μπορείς σταθερές τις παραμέτρους του ενυδρείου σου, να είσαι τυπικός στις ρουτίνες συντήρησης και το κυριότερο να βάλεις σφουγγάρι ή ψιλό τούλι στην εισαγωγή του φίλτρου σου για να μη σου ρουφήξει τα γαριδάκια. Από τροφές τάϊζέ τες με όσες διαφορετικές μπορείς, τρώνε τα πάντα και φυσικά άλγη.
Φίλε nospanos το πάω πολύ συντηρητικά, σάν να μην συμβαίνει τίποτα.
Σήμερα μέτρησα έξι γαριδάκια, ποιός ξέρει αν αύριο μετρήσω 8;..
Τα μισά είναι πολύ μικρότερα απο τα υπόλοιπα, ίσως είναι αρσενικά.
Έχω κάνει πατέντες φίλτρα που δουλεύουν με χαμηλή ροή, αλλά πολύ καλό βιολογικό φιλτράρισμα (άλλο κεφάλαιο που μπορούμε να το κοιτάξουμε αν χρειαστεί).
Ανούμπιες 3-4, ψιλή άμμο 2εκ, και κάποιες μικρές πέτρες.


Δέν ταίζω τίποτα, αν και προσπάθησα να δώσω κομματάκια ταμπτέτας και αδιαφορούν. Υπάρχουν άλγες πράσινες και καφέ/σκουριά και τις τρώνε.
Κρατάω 27 βαθμούς.
Γενικά μου φαίνεται υγειής "αποικία" κρίνοντας απο τη συμπεριφορά των μελών της.
Δέν κάνω μετρήσεις. Κάνω αλλαγές νερού 10% ανα βδομάδα με επιλεκτικό σιφωνάρισμα, και συμπληρώνω νερό όταν χρειάζεται απο κουβά που έχω γεμίσει εδώ και μέρες. Δέν περιμένω αλλαγές στην ποιότητα του νερού εφόσον δέν ταϊζω τίποτα. Αφήνω τα φιλτράκια μου να προσαρμόζονται ανάλογα με τις συνθήκες.

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-05-14, 03:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Η θερμοκρασια αυτη ειναι η ανωτατη για τις red cherry.
Αυτη την εποχη, πανω απο 23-24 ειναι υπερβολη. Τον Ιουλιο-Αυγουστο ΟΚ μεχρι 27-28.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-05-14, 10:14
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Θα συμφωνησω. Αν και οι red cherries ειναι πολυ ανθεκτικες και δεν "χαιρετουν" πανω απο τους 25-26 βαθμους, οπως πολλα ειδη γαριδας, καλο ειναι τις διατηρεις σε χαμηλοτερη θερμοκρασια.

Δες και αυτο για να ετοιμαζεσαι, το καλοκαιρι πλησιαζει.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lingistis : 24-03-16 στις 16:50
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-05-14, 15:18
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apopsis Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω κάνει πατέντες φίλτρα που δουλεύουν με χαμηλή ροή, αλλά πολύ καλό βιολογικό φιλτράρισμα (άλλο κεφάλαιο που μπορούμε να το κοιτάξουμε αν χρειαστεί).
Ανούμπιες 3-4, ψιλή άμμο 2εκ, και κάποιες μικρές πέτρες.
Δέν ταίζω τίποτα, αν και προσπάθησα να δώσω κομματάκια ταμπτέτας και αδιαφορούν. Υπάρχουν άλγες πράσινες και καφέ/σκουριά και τις τρώνε.
Κρατάω 27 βαθμούς.
Δέν κάνω μετρήσεις. Κάνω αλλαγές νερού 10% ανα βδομάδα με επιλεκτικό σιφωνάρισμα, και συμπληρώνω νερό όταν χρειάζεται απο κουβά που έχω γεμίσει εδώ και μέρες. Δέν περιμένω αλλαγές στην ποιότητα του νερού εφόσον δέν ταϊζω τίποτα. Αφήνω τα φιλτράκια μου να προσαρμόζονται ανάλογα με τις συνθήκες.
Άσχετα από το θέμα του φιλτραρίσματος το οποίο φυσικά είναι πάρα πολύ σημαντικό, δεν θα πρέπει να παραμελείς αυτό που σου έγραψα για την εισαγωγή του φίλτρου γιατί τα γαριδάκια όσο πιο μικρά είναι τόσο πιο εύκολο είναι να τα ρουφήξει το φίλτρο
Οι γαρίδες χρειάζονται να υπάρχουν φυτά στο ενυδρείο καθώς και σκιερές περιοχές με κρυψώνες για να μπορούν να απομονώνονται όταν το θέλουν. Μπορείς να βάλεις στο ενυδρείο σου εύκολα φυτά, και κυρίως moss όπου κρίνεται απαραίτητη σχεδόν για κάθε γαριδάδικο.
Χρειάζεται να τις ταΐζεις... μικρές ποσότητες και πάντα με μέτρο.
Όπως σου είπαν και τα παιδιά είναι πολύ υψηλή η θερμοκρασία που τις έχεις γι αυτή την εποχή που διανύουμε (καις και χωρίς λόγο ρεύμα αδίκως). Όπως και να 'χει μόλις μπει το καλοκαίρι και πιάσουν οι ζέστες θα πιάνει από μόνο του το ενυδρείο 27 βαθμούς..
Τα βασικά υγρά τεστ (Αμμωνίας - NO2 - NO3) πρέπει να τα έχεις για να ξέρεις επ'ακριβώς που βρίσκονται οι συνθήκες του νερού σου έτσι ώστε αν χρειαστεί να επέμβεις.

Καλή συνέχεια
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-05-14, 01:58
apopsis Ο χρήστης apopsis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-04-2014
Περιοχή: Σπάρτη
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Θα ευχαριστήσω όλους για τις συμβουλές.
Όσο για το φίλτρο ήδη τοποθέτησα σπόγγο μικρού πόρου , οπότε ΟΚ
Σήμερα μέτρησα 13 γαριδάκια!!!! Πέρα απο κάθε προσδοκία...
Στη φωτογραφία που παραθέτω διακρίνονται λεπτομέρειες που θα αναφερθώ στη συνέχεια.
Λοιπόν, αυτό το 40λ είναι παλιό και τα τζάμια έχουν χαρακιές, κάποτε θα αφαιρέσω το μπροστινό τζάμι και θα το αντικαταστήσω. Προς το παρόν το αφήνω για εκκολαπτήριο και ετοιμάζω 2-3 ακόμα μικρά 30λ και λιγότερο . Κάποιο θα γίνει για το γραφείο.
Στην φωτό (μαύρο χάλι για όσους θέλουν καλό οπτικό αποτέλεσμα, αλλά...) βλέπουμε πώς τεμαχίζοντας κατάλληλα μία ανούμπια στα 5 προκύπτουν νέα φυτά, που τώρα πετάνε καινούριο φύλλο και ρίζες.
Στα τοιχώματα και στο βυθό καφέ και πράσινη άλγη. Είναι ο βοσκότοπος. Δέν τις πειράζω καθόλου.
Ο καινούριος σπόγγος είναι περασμένος σε κανάλι 4χ6. Μέσα είναι μικρός κυκλοφορητής που η έξοδός του διακλαδίζεται σε δύο. Η μία διακλάδωση πάει κατειθείαν στο ενυδρείο και η άλλη στο fluidized sand bed filter που κατασκευάστηκε απο καμμένο θερμοστάτη, σωληνάκια του αέρα σιλικόνης, λίγο μαύρο χαλικάκι στον πάτο και πολύ ψιλή άμμο .
Η συνολική κυκλοφορία είναι 1 με 1,5 ενυδρεία την ώρα.
Διακρίνεται ο παλιός σπόγγος απο παλιό ενυδρείο ... Θα τον κρατήσω ακόμα λίγο και μετά θα τον βάλω σε άλλο καινούριο ενυδρείο για να το στρώσει.
Πριν λίγες μέρες πήρα έναν προβολέα led στα 10W, cool daylight.
Μέσα στις λίγες αυτές μέρες οι ανούμπιες πέταξαν καινούριο φύλο αλλά όταν τον ανάβω , παρόλο το δυνατό φώς, όλες οι γαρίδες βγαίνουν έξω και βόσκουν με όρεξη αλλά και κάνουν άλματα (πετώντας) απο τοίχο σε τοίχο!!

Συγγνώμη για την πολυλογία και ευχαριστώ πάλι για τις παρατηρήσεις και τις συμβουλές.

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-05-14, 02:55
apopsis Ο χρήστης apopsis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-04-2014
Περιοχή: Σπάρτη
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nospanos Εμφάνιση μηνυμάτων
φώτο ????
Μάλλον ήρθαν οι φωτογραφίες τώρα.

Για να είμαι ειλικρινής, με το θέμα θερμοκρασίας έχω πρόβλημα.
Ο χρυσός κανόνας λέει ότι η θερμοκρασία μας είναι ότι γράφει το θερμόμετρο και όχι τα κλίκ του θερμοστάτη. ΟΚ εδώ!
Στην πόλη που κατοικώ έχει 2 μαγαζιά που μπορώ να προμηθευτώ θερμόμετρο. Τα παλιά μου σπάσανε αλλά δέν βρίσκω κάτι καλό. Δέν έχουνε.(η κρίση έχει μάλλον πολύπλοκες διαστάσεις..)
Βρήκα ένα αυτοκόλλητο στρόγγυλο και αυτό μου δείχνει 28 όταν ο θερμοστάτης (eheim 50W) μου λέει 26.
Τί να πιστέψω;
Τις γαρίδες που πάνε καλά και τρώνε με όρεξη;
Τον θερμοστάτη;
Το αυτοκόλλητο θερμόμετρο των 2 ευρώ;
Δέν βρίσκω καλό θερμόμετρο και επειδή η κρίση με δάγκωσε βαθειά(i lost my job-no income) δέν παραγγέλνω πιά απο πουθενά.
Παλιότερα 7-10 χρόνια πούλαγα cory και jack dempsey`s που παρήγαγα στα ενυδρεία μου, τα περισσότερα τα χάριζα.
Τα ενυδρεία που στήνω τώρα είναι απο ρετάλια παλιότερων μεγαλύτερων που τα διέλυσα και τα έκοψα-έραψα μόνος μου. Μου έμειναν κάποιοι σπόγγοι και 4-5 κυκλοφορητές απο παλιά, όπως και 4-5 θερμοστάτες.
Για μένα είναι η χρυσή εποχή της πατέντας και του περισσότερου διαβάσματος για τα ενυδρειακά με αφαιρετικότητα (για να χρυσώσω το χάπι..)
Απλά με πάσα ειλικρίνεια παραθέτω ότι κάνω.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-05-14, 09:08
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Φίλε εύχομαι να βρεις εργασία σύντομα!
Είναι κρίμα και εντελώς παράλογο, άνθρωποι δημιουργικοί σαν εσένα να μην έχουν εργασία τη στιγμή που ο κόσμος έχει τόσες, μα τόσες ανάγκες!

Τα γαριδάκια σου να τα χαίρεσαι και να πολλαπλασιαστούν γρήγορα.

Προτείνω να κάνεις το εξής (χονδροειδές) τεστ για να δεις την ακρίβεια του θερμαντήρα και να τον βαθμονομήσεις.
Προϋπόθεση να το κάνεις είναι να έχεις ένα ιατρικό θερμόμετρο. Συνήθως αυτά έχουν κάτω όριο μέτρησης μια τιμή γύρω στους 30-32 βαθμούς. Αν είναι ψηφιακό, μπορείς - με προσοχή - να το βυθίσεις σε νερό μόνο στην άκρη του, μέχρι το σημείο που τελειώνει το μονοκόματο πλαστικό της 'μύτης' του στο νερό χωρίς πρόβλημα.
Ανέβασε την θερμοκρασία σε ένα δοχείο με νερό με τη χρήση του θερμαντήρα στους 33°C (λίγο κάτω από το άνω όριο θερμοκρασίας του θερμαντήρα). Προσοχή: Για να βεβαιωθείς ότι η θερμοκρασία του νερού είναι ίδια παντού στο δοχείο ανακάτευε συχνά το νερό (αν δεν έχεις κυκλοφορητή ή κάποιο μικρό φιλτράκι που να προκαλεί ικανή ροή). Χρησιμοποίησε το ιατρικό θερμόμετρο - με προσοχή αν είναι ηλεκτρονικό - και μέτρα την πραγματική θερμοκρασία του νερού. Βαθμονόμησε αντίστοιχα τον θερμαντήρα. Αν αυτός ήταν πολύ λάθος ίσως χρειαστεί να επαναλάβεις την διαδικασία και να τον ξαναβαθμονομήσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-05-14, 20:39
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αν μπορεις να βρεις ενα απλο αναλογικο ενυδρειακο θερμομετρο των 2 ευρω και να συγκρινεις, θα ηταν καλα. Της sera να ξερεις, ειναι αρκετα αξιοπιστα και δεν κοστιζουν 2-3 ευρω, αν υπαρχει περιπτωση να βρεις στην πολη σου.

Το πιθανοτερο ειναι να μην ειναι σωστα καλιμπραρισμενος ο θερμοστατης του θερμαντηρα, αλλα θα ηταν καλυτερα να το διασταυρωσεις και με δευτερη μετρηση.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-05-14, 00:07
apopsis Ο χρήστης apopsis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-04-2014
Περιοχή: Σπάρτη
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Ιδιαίτερα ευχαριστώ τον φίλο Chocholate Puma για μιά καλή πρόταση, αλλά δέν χρειάζεται.
-Φίλε plin, θα τα καταφέρουμε στο τέλος πιστεύω.
Θα το κάνω το πείραμα.
-Φίλε nazgul , μάλλον εγώ δεν μπορώ να διαβάσω σωστά το θερμόμετρο, ανάβουν 3 νούμερα συγχρόνως με διαφορετικά χρώματα που απέχουν ανα 2 βαθμούς,
Το ίδιο γίνεται στο διπλανό ενυδρείο με άλλο θερμοστάτη (tetra)
Θα ψάξω να βρώ θερμόμετρο απο άλλη πηγή, βιομηχανικά - εργαστηριακά είδη, κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-05-14, 02:04
apopsis Ο χρήστης apopsis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-04-2014
Περιοχή: Σπάρτη
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Το προβλημα του θερμόμετρου λύθηκε . Βρέθηκε τελικά ένα γυάλινο της Tetra.
H ένδειξη ήταν ένα βαθμό πάνω απο το θερμοστάτη. Το αυτοκόλλητο έδειχνε 1 παραπάνω βαθμό ακόμα.
Συνεχίζω με θέματα βιολογίας και συμπεριφοράς.
Σήμερα όλη τη μέρα η μαμά γαρίδα και η μοναδική αρσενική τρελλάθηκαν .
Συνέχεια κολυμπούσαν γύρω-γύρω απο άκρη σε άκρη με εμφανή πανικό.
Η αρσενική έφτανε στην επιφάνεια , μέχρι που προσπαθούσε να βγεί απο το ενυδρείο . Σκαρφάλωνε στο γυαλί λίγα εκατοστά και επέστρεφε μέσα.
Το βράδυ κουράστηκε και άραξε κάτω απο μιά πέτρα. Το θηλυκό συνέχιζε τις βόλτες μέχρι αργά το βράδυ. Τα μικρά "πετάγανε" κι`αυτά αλλά πιό χαλαρά..
Στην αρχή νόμιζα ότι μπήκε κάποιος παράγοντας μέσα στο νερό που τα ενοχλούσε.
Παρατηρώντας όμως είδα ότι δέν παρουσίαζαν σημεία δηλητηρίασης , δηλαδή να κολυμπάνε σα ζαλισμένα, να κρύβονται κάπου ακίνητα, να τα παρασέρνουν τα ρεύματα κλπ..
Στην προσπάθειά μου να βοηθήσω την κατάσταση ΑΝ υπήρχε ενδεχόμενος κίνδυνος έκανα αλλαγή νερού κάπου 15-20%, τα ίδια..
Αποφάσισα να βουτήξω την τρελλαμένη αρσενική και να τη ρίξω στο διπλανό άδειο ενυδρείο που δουλεύει μέν , αλλά δέν "ταίστηκε" ποτέ. Μήν μπορώντας να πιάσω αυτή που ήθελα , βουτάω τη θηλυκιά με την απόχη και τη ρίχνω στο άλλο.. Τα ίδια , και αυτή τρελλαμένη σαν να μήν άλλαξε τίποτα!! . Την αφήνω κανένα μισάωρο και την επιστρέφω πίσω . Τα ίδια....
Εν τέλει παίρνω όλο το σύστημα φιλτραρίσματος του διπλανού και το έβαλα να δουλεύει στο ενυδρείο με τις γαρίδες.
-Μάλλον καλή απόφαση γιατι θα μπολιαστεί για κάποιες μέρες.
Ησύχασα πάντως.
Πιθανές αιτίες..
Η ατμόσφαιρα ήταν βαρειά, ο καιρός άστατος και ξέσπασε καταιγίδα..
Η θηλυκιά αποχρωματίστηκε, ιδιαίτερα στη μέση και διακρινόταν πράσινη σέλλα. Θα έκανε χιλιόμετρα όλη μέρα!!!
Αν έχετε εσείς κάτι να μου πείτε για την περίπτωση είμαι όλος αυτιά.

Επίσης, αν θεωρηθεί ότι διαθέτω 3 μικρά ενυδρεία έτοιμα να δεχτούν γαρίδες και αυτή τη στιγμή έχω ένα ενυδρείο με μια μεγάλη αρσενική και μιά μεγάλη θηλυκιά και ίσως πάνω απο 12-13 μικρά, τι είναι καλύτερο να κάνω; κάποια στιγμή να βάλω τις μεγάλες σε άλλο ενυδρείο προκειμένου να κάνουν ότι κάνουν και να μείνουν τα μικρά εκεί που είναι να μεγαλώσουν;
-Να πιάσω 4-5-6 μικρά και να τα βάλω αλλού;
-Να μήν κάνω τίποτα και να αφήσω την αποικία να γίνει (Θεού θέλοντος) 150 άτομα;


Δοθείσης της ευκαιρίας την φωτογράφισα κάποια close up.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-05-14, 06:14
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Εχω την εντυπωση οτι ηθελαν να ζευγαρωσουν και τους τη χαλασες

Διαβασε και αυτο το θεμα, υπαρχει και ενα video που εξηγει τον "πανικο" που αναφερεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-05-14, 14:38
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Φίλε μου μην τρελαίνεσαι! Φυσιολογικά μου φαίνονται αυτά που περιγράφεις . Και στο δικό μου ενυδρείο "τρελαίνονται" και κολυμπάνε απ' άκρη σ' άκρη και μέχρι την επιφάνεια και δεν παρατηρώ τίποτε άσχημο (ούτε στις μετρήσεις).

Προσωπική μου συμβουλή ως "παθών"... μην το πολυσκαλίζεις, άσε το ενυδρείο και τις γαριδούλες στην ησυχία τους και θα σε ανταμείψουν με τον καιρό .
Επίσης τα γαριδάκια δεν υπάρχει περίπτωση να μπορέσεις να τα πιάσεις όσο κι αν προσπαθήσεις... στην καλύτερη περίπτωση θα σου φεύγουνε από τις σχισμές της απόχης.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-05-14, 01:39
apopsis Ο χρήστης apopsis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-04-2014
Περιοχή: Σπάρτη
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Νέα ερωτήματα.

1.Παρατήρησα στον πληθυσμό των τουλάχιστον 14 μικρών γαρίδων , τώρα πιά έχουν μεγαλώσει κάποιες στα 9-10mm , ότι υπάρχουν σαφέστατες αποκλίσεις στο μέγεθος. Άλλες είναι στα 9χιλ , άλλες στα 6-7χιλ.
Πρόκειται για αρσενικά και θηλυκά;
2.Επεσήμανα μία ή δύο που με τρόμαξε το μέγεθος . Ήταν στα 2χιλ μόνο. Προέρχονται απο μικρά αυγά; Είναι μικρά με καχεξία;
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-05-14, 02:12
apopsis Ο χρήστης apopsis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-04-2014
Περιοχή: Σπάρτη
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Και σάν προσθήκη να πώ ότι η πράσινη άλγη (μου αρέσει αισθητικά) τείνει να εκτοπίσει την καφετιά της σκουριάς που είναι η τροφή των γαρίδων.
Μου γεννάται το ερώτημα πώς όταν ακούω ότι οι άλγες οφείλονται σε νιτρικά και φωσφορικά (μάλλον άλατα....), εγώ τις έχω με 2 γαρίδες και 14 γαριδάκια στα 5-8χιλ σε ένα ενυδρείο 40λ που ΔΕΝ ταίζω.
-Ναί μέν υπάρχει πολύς φωτισμός , αλλά απο μόνος του τί να κάνει όταν υποτίθεται πως δέν υπάρχουν νιτρικά και φωσφορικά;

-Αν υποθέσουμε ότι στο 40λιτρο κάνω αλλαγές νερου 2λ τη μέρα, σε 20 μέρες λογικά τα παραπάνω άλατα θα πρέπει να τείνουν προς εξαφάνιση.
Είναι αυτός ενδεδειγμένος τρόπος;

-Πολλές φορές διάβασα ότι οι γαρίδες παρουσιάζουν σχεδόν μηδενική ιχθυοφόρτιση, bio load, ή όπως αλλοιώς. Πως ακόμα και με 150 γαρίδες στο 40λιτρο πάς καλά. Το πιστεύω!, πως μπορώ να το αντικρούσω..

-Εγώ τώρα αν κάνω για 10 μέρες 4λ αλλαγή νερού καθημερινά , θα εξαφανιστούν οι άλγες;

-Κατα πόσον είναι επικίνδυνες οι πράσινες άλγες για τις γαρίδες;

Αντιλαμβάνεστε ότι τα ερωτήματα που θέτω δέν είναι ρητορικά.

Σε τελική αναφορά θα ήθελα να σχολιάσω κάποιες απόψεις για τα fluidized sand bed filters.
Η άποψη κάποιων ήταν ότι με αυτά θα γεμίσει το ενυδρείο με νιτρικά.
Δεδομένου ότι τα χρησιμοποιώ ως μίνι ιδιοκατασκευές, αλλά επαρκείς για τα λίτρα, τι κακό έχει ένα φίλτρο που παράγει νιτρικά ενώ ο στόχος είναι να σπάσουμε την αμωνία και τα νιτρώδη;
-Ποιά φίλτρα διασπούν την αμωνία NH3και τα νιτρώδη και ΔΕΝ παράγουν νιτρικά;
Ερώτημα για απάντηση......

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lingistis : 24-03-16 στις 16:54
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-05-14, 03:36
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Οι "αθώες" πράσινες άλγες (green spot, green beard) είναι αρκετά σημαντικές σε γαριδάδικα διότι μέσα τους παράγεται infusoria απαραίτητη για την τροφή των μικρών. Ομοίως και η cladophora έχει το παραπάνω πλεονέκτημα αλλά αν την κολλήσεις στο ενυδρείο σου την έβαψες . Φυσικά και όλα τα είδη moss τα θεωρώ άκρως απαραίτητα σε ένα γαριδάδικο, για τον παραπάνω λόγο αλλά και για να νοιώθουν ασφάλεια οι γαρίδες όταν το θελήσουν.

Η διαφορά των μεγεθών στα μικρά γαριδάκια δε μπορεί κάποιος να ξέρει και να σου απαντήσει με βεβαιότητα ότι τα μεγαλύτερα είναι θηλυκά και τα μικρότερα αρσενικά... μπορεί τα μεγαλύτερα σε μέγεθος να τρώνε όλο το φαγητό τους... μπορεί να προέρχονται από διαφορετικές διαδοχικές γέννες... μπορεί να είναι τυχαίο γεγονός το μέγεθος... μπορεί να είναι συνδυασμός πραγμάτων... who knows
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-05-14, 07:16
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Πέρα από αυτά που πολύ σωστά έγραψε ο φίλος Nospanos να προσθέσω ότι:
- Η αιτία της εμφάνισης των άλγεων δεν είναι εύκολο να διασαφηνιστεί.
Η άποψη ότι οι άλγες οφείλονται σε περίσσεια νιτρικών και φωσφορικών προέρχεται από τα ‘γυμνά’ από φυτά ενυδρεία και δεν λαμβάνει υπ’ όψην τα φυτά, τα οποία ανταγωνίζονται τις άλγες με πολλούς τρόπους. Συχνά, η περίσσεια λιπασμάτων ενδυναμώνει τα φυτά και έτσι έμμεσα διώχνει τις άλγες. Επίσης, η αύξηση του πληθυσμού των γαρίδων θα τις καταναλώσει.
- Κατά συνέπεια, οι συχνές αλλαγές, αν και θα μειώσουν τα νιτρικά και τα φωσφορικά αλλά και την γενικότερη ποιότητα του νερού (π.χ. θα βελτιώσουν το redox) δεν είναι σίγουρο ότι θα μειώσουν τις άλγες. Πάντως, αν μπορείς να κάνεις συχνές και μικρές αλλαγές, μην αφήσεις την αμφιβολία για το αποτέλεσμα στις άλγες να σε αποτρέψει
- ¨Ένα θα σου πω: Στο μεγάλο ενυδρείο που προσέχω και φροντίζω έχω άλγες ενώ στο μικρό που έχω παραπεταμένο και, επίτηδες, με λάθος φωτισμό κλπ με σκοπό να γεμίσω άλγες, δεν έχω!
Προσωπικά, παρόλο το διάβασμα για το θέμα, ακόμα εκπλήσσομαι. Έχω καταλήξει ότι, κατά βάση, σε φυτεμένο ενυδρείο, η έξαρση ή όχι των άλγεων οφείλεται στην ισορροπία του συστήματος γενικότερα.
- Οι γαρίδες παρουσιάζουν πολύ μικρή ιχθυοφόρτιση, αλλά σίγουρα όχι μηδενική. Είχα και εγώ την ίδια απορία και μου απάντησαν εδώ.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=72398
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 15-05-14, 02:33
apopsis Ο χρήστης apopsis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-04-2014
Περιοχή: Σπάρτη
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nospanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι "αθώες" πράσινες άλγες (green spot, green beard) είναι αρκετά σημαντικές σε γαριδάδικα διότι μέσα τους παράγεται infusoria απαραίτητη για την τροφή των μικρών. Ομοίως και η cladophora έχει το παραπάνω πλεονέκτημα αλλά αν την κολλήσεις στο ενυδρείο σου την έβαψες . Φυσικά και όλα τα είδη moss τα θεωρώ άκρως απαραίτητα σε ένα γαριδάδικο, για τον παραπάνω λόγο αλλά και για να νοιώθουν ασφάλεια οι γαρίδες όταν το θελήσουν.

Η διαφορά των μεγεθών στα μικρά γαριδάκια δε μπορεί κάποιος να ξέρει και να σου απαντήσει με βεβαιότητα ότι τα μεγαλύτερα είναι θηλυκά και τα μικρότερα αρσενικά... μπορεί τα μεγαλύτερα σε μέγεθος να τρώνε όλο το φαγητό τους... μπορεί να προέρχονται από διαφορετικές διαδοχικές γέννες... μπορεί να είναι τυχαίο γεγονός το μέγεθος... μπορεί να είναι συνδυασμός πραγμάτων... who knows
Έδεσα σε ένα ξύλο κάτι κομματάκια Java moss αλλά μεγαλώνουν πολύ αργά.
Δεν έχω cladophora σίγουρα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Πέρα από αυτά που πολύ σωστά έγραψε ο φίλος Nospanos να προσθέσω ότι:
- Η αιτία της εμφάνισης των άλγεων δεν είναι εύκολο να διασαφηνιστεί.
Η άποψη ότι οι άλγες οφείλονται σε περίσσεια νιτρικών και φωσφορικών προέρχεται από τα ‘γυμνά’ από φυτά ενυδρεία και δεν λαμβάνει υπ’ όψην τα φυτά, τα οποία ανταγωνίζονται τις άλγες με πολλούς τρόπους. Συχνά, η περίσσεια λιπασμάτων ενδυναμώνει τα φυτά και έτσι έμμεσα διώχνει τις άλγες. Επίσης, η αύξηση του πληθυσμού των γαρίδων θα τις καταναλώσει.
- Κατά συνέπεια, οι συχνές αλλαγές, αν και θα μειώσουν τα νιτρικά και τα φωσφορικά αλλά και την γενικότερη ποιότητα του νερού (π.χ. θα βελτιώσουν το redox) δεν είναι σίγουρο ότι θα μειώσουν τις άλγες. Πάντως, αν μπορείς να κάνεις συχνές και μικρές αλλαγές, μην αφήσεις την αμφιβολία για το αποτέλεσμα στις άλγες να σε αποτρέψει
- ¨Ένα θα σου πω: Στο μεγάλο ενυδρείο που προσέχω και φροντίζω έχω άλγες ενώ στο μικρό που έχω παραπεταμένο και, επίτηδες, με λάθος φωτισμό κλπ με σκοπό να γεμίσω άλγες, δεν έχω!
Προσωπικά, παρόλο το διάβασμα για το θέμα, ακόμα εκπλήσσομαι. Έχω καταλήξει ότι, κατά βάση, σε φυτεμένο ενυδρείο, η έξαρση ή όχι των άλγεων οφείλεται στην ισορροπία του συστήματος γενικότερα.
- Οι γαρίδες παρουσιάζουν πολύ μικρή ιχθυοφόρτιση, αλλά σίγουρα όχι μηδενική. Είχα και εγώ την ίδια απορία και μου απάντησαν εδώ.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=72398
Λέω να συνεχίσω τις συχνές μικρές αλλαγές νερού, τουλάχιστον σιφωνάρω λίγο κάποια σκουπιδάκια. Τουλάχιστον κρατάω το νερό σε κάπως καλή κατάσταση. Η πράσινη άλγη τείνει να καταπιεί την καφέ. Μόνο που οι γαρίδες τρώνε την καφέ και αδιαφορούν για την πράσινη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apopsis : 15-05-14 στις 02:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-05-14, 02:53
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apopsis Εμφάνιση μηνυμάτων
Έδεσα σε ένα ξύλο κάτι κομματάκια Java moss αλλά μεγαλώνουν πολύ αργά.
Δεν έχω cladophora σίγουρα.
Η moss και γενικά όλα αυτού του τύπου τα "βρυόφυτα" χρειάζονται το χρόνο τους μέχρι να προσαρμοστούν και μετά θα επιταχύνουν τους ρυθμούς ανάπτυξής τους, σύμφωνα πάντα και με το τι και πόσο θα τρώνε.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apopsis Εμφάνιση μηνυμάτων
Λέω να συνεχίσω τις συχνές μικρές αλλαγές νερού, τουλάχιστον σιφωνάρω λίγο κάποια σκουπιδάκια. Τουλάχιστον κρατάω το νερό σε κάπως καλή κατάσταση. Η πράσινη άλγη τείνει να καταπιεί την καφέ. Μόνο που οι γαρίδες τρώνε την καφέ και αδιαφορούν για την πράσινη.
Δεν πάει να την καταπιεί η πράσινη, μόνη της η καφέ άλγη εξαφανίζεται
διάβασε το θέμα εδώ και θα καταλάβεις: Καφέ - Διατομική άλγη
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-05-14, 08:48
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Στην πρασινη αλγη στα τζαμια, παντως, οι γαριδες δειχουν ιδιαιτερη προτιμηση. Δε βλεπω κανενα λογο να σε ανησυχει. Στο δικο μου την αφηνω επιτηδες στο πισω τζαμι, οπου συνεχως υπαρχουν πολλες γαριδες.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nazgul : 15-05-14 στις 12:46
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-05-14, 11:10
apopsis Ο χρήστης apopsis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-04-2014
Περιοχή: Σπάρτη
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Πολύ κατατοπιστικό για τις άλγες.

Ερώτημα.
Οι Red Cherry αγαπούν τα ρεύματα;
Έχω κάνει μιά πατέντα με κεφαλή φίλτρου που έσπασε, προσαρμόζω ένα σπόγγο και το βάζω μέσα να λειτουργήσει. Δημιουργεί αναστάτωση μέσα και τραβάει όμως τα περισσότερα σκουπίδια που σηκώνονται. Πρόσεξα όμως ότι οι γαρίδες παρά το δυνατό ρεύμα , εξακολουθούν να βόσκουν γαντσωμένες γερά. Θα τις πείραζε να είχαν συνέχεια κάποια πιό έντονη κίνηση νερού;
Απο όσο διάβασα οι γαρίδες του Sulawesi είναι σε περιβάλλον λίμνης , οπότε μάλλον τα ρεύματα δέν τα έχουν στο περιβάλλον τους.
Για τις Red Cherry όμως δέν γνωρίζω τον αρχικό τόπο (περιβάλλον)καταγωγής τους.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-05-14, 15:56
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Γενικότερα λέγεται ότι οι γαρίδες δε θέλουν μεγάλη ροή.
Πιστεύω πως θα πρέπει να έχουμε τέτοια ροή ώστε να καλύπτεται το ενυδρείο από θέμα φίλτρανσης.
Πάντως όσο χαμηλότερη τόσο το καλύτερο γι αυτές αν και από προσωπική μου άποψη πολλές φορές αράζανε από μόνες τους πάνω στο ρεύμα και δε δείχνανε να ενοχλούνται..
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 16-05-14, 03:33
apopsis Ο χρήστης apopsis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-04-2014
Περιοχή: Σπάρτη
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Φαίνεται πως το "σπορ" γαρίδα έχει να μας διδάξει πολλά ακόμα.
Στα θέματα της ενυδρειακής μάλλον η εμπειρία, παρά η επιστήμη, δίνει απαντήσεις.
-Ναί, κάθονται στα ρεύματα σαν να μήν τρέχει τίποτα!! Μιλάμε για ρεύματα που θα τις έστελναν στον απέναντι τοίχο σε 1/10 του δευτερολέπτου.
Τους αρέσει πότε-πότε; Το ανέχονται απλά για λίγο; Τους αρέσει να το έχουν πότε-πότε;
Απο την πρόσφατη εμπειρία μου διαπίστωσα ότι το πρώτο γαριδάκι που είδα κολυμπούσε με τινάγματα εκπληκτικά. Σαφώς η ικανότητα όλων των υδρόβιων οργανισμών στη γρήγορη μετακίνηση είναι παράγων επιβίωσης.
Για μας που στήνοντας ένα ενυδρείο μελετάμε πόσες φορές την ώρα το ενυδρείο θα περάσει μέσα απο το φίλτρο, είναι σημαντικό να συνυπολογίζουμε και τις συνήθειες των ειδών που διατηρούμε.
Επίσης κατα την αντίληψή μου, το να περνάει όλο το ενυδρείο 6-7 φορές απο το φίλτρο ανα ώρα , δέν λέει κάτι συγκεκριμένο.
Το συγκεκριμένο θα ήταν η ποιότητα του νερού που βγαίνει απο το φίλτρο μας, ασχέτως ρυθμού ροής.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lingistis : 24-03-16 στις 16:56
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 16-05-14, 04:09
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apopsis Εμφάνιση μηνυμάτων
Φαίνεται πως το "σπορ" γαρίδα έχει να μας διδάξει πολλά ακόμα.
Στα θέματα της ενυδρειακής μάλλον η εμπειρία, παρά η επιστήμη, δίνει απαντήσεις.
-Ναί, κάθονται στα ρεύματα σαν να μήν τρέχει τίποτα!! Μιλάμε για ρεύματα που θα τις έστελναν στον απέναντι τοίχο σε 1/10 του δευτερολέπτου.
Τους αρέσει πότε-πότε; Το ανέχονται απλά για λίγο; Τους αρέσει να το έχουν πότε-πότε;
Το "μυστικό" στο στήσιμο ενός ενυδρείου πιστεύω ότι είναι η παροχή όσο το δυνατόν περισσότερων "επιλογών" στο είδος ψαριού ή γαρίδας που φιλοξενούμε

Δηλαδή, όταν μιλάμε για γαριδάδικο, το ενυδρείο θα πρέπει να έχει α) κρυψώνες: για να απομονωθεί όποτε θελήσει για να νοιώσει ασφάλεια, β) σκιερά σημεία: για τον ίδιο λόγο, γ) φυτά: για τους γνωστούς λόγους που χρειάζονται σε ένα ενυδρείο αλλά και για λόγους ασφαλείας όπως είπαμε και πιο πριν δ) σημεία έντονης ροής λόγω φίλτρου: για να αράζει αν θέλει να πάρει λίγο αέρα που λέμε xexe, ε) κενά τμήματα βυθού: ώστε να ταΐζεται εκεί και να μπορούμε να παρατηρούμε την τροφή αν καταναλώνεται, στ) διαφορετικά επίπεδα στο ενυδρείο καθ' ύψος: για να μπορεί να κάθεται όσο ψηλά και πιο κοντά στην επιφάνεια θελήσει σε περιπτώσεις κυρίως που μειωθεί προσωρινά το οξυγόνο στο νερό, ζ) ελεύθερα σημεία: για να υπάρχει χώρος για κολύμπι, κ.ο.κ.

Πιστεύω τα λέει όλα αυτή η πρόταση που έγραψες, ότι "Τους αρέσει να το έχουν πότε-πότε"
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 19-05-14, 01:31
apopsis Ο χρήστης apopsis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-04-2014
Περιοχή: Σπάρτη
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Ναί. Απόλυτα κατανοητό και περιγραφικό.
-1ο νέο. Βρήκα μαύρο χαλικάκι που νόμιζα ότι δέν το είχα πιά.
Ματέφερα όλες τις γαρίδες στο διπλανό ενυδρείο . Τελικά τα γαριδάκια ήταν 26!!!!!
-Πέταξα όλο το ανοιχτόχρωμο υπόστρωμα απο το αρχικό, έβαλα μαύρο και την επομένη μετέφερα όλες πίσω. Όλες σχεδόν χρωματίστηκαν.
Χρωματίστηκαν όλες σχεδόν. Η μάνα δείχνει sakura. Τα μικρά 6-10χιλ έχουν απο ροζέ ως ελαφρό κόκκινο. (κάποια ελάχιστα ως καθόλου χρώμα)
-2ο νέο.Τρώνε ταμπλέτα με όρεξη.

Τα μικρά πάνω στον δεξιό ανέπαφο τοίχο , γεμάτο γευστικές ζουμερές άλγες ,πολύχρωμες. Τέτοιο πλούτο ζωής και χρώματος, ποιός του κάνει καρδιά να τον αφαιρέσει απο το τζάμι;
http://www.gdouvris.gr/2.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 19-05-14, 02:04
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

όχι βρε, ποιος σου 'πε να καθαρισεις το τζάμι
μπράβο πανέμορφα είναι, να τα χαίρεσαι και σύντομα να μεγαλώσουν!

Υ.Γ. το χαλίκι το μαύρο που είπες ότι έβαλες ήταν καινούργιο (και όχι στρωμένο...) ??
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 21-05-14, 00:49
apopsis Ο χρήστης apopsis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-04-2014
Περιοχή: Σπάρτη
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nospanos Εμφάνιση μηνυμάτων
όχι βρε, ποιος σου 'πε να καθαρισεις το τζάμι
μπράβο πανέμορφα είναι, να τα χαίρεσαι και σύντομα να μεγαλώσουν!

Υ.Γ. το χαλίκι το μαύρο που είπες ότι έβαλες ήταν καινούργιο (και όχι στρωμένο...) ??
Για μένα δέν γεννάται ζήτημα καθαρισμού τζαμιού σαφέστατα. Τέτοιο ντεκόρ δέν βρίσκεται τόσο είκολα.

Το μάυρο χαλίκι το είχα καμμιά 20αριά μέρες σε άλλο ενυδρείο που δούλευε.
Δέν έβαλα πολύ, ίσα να στρωθεί ο βυθός, για λόγους καθαριότητας να μήν έχει βάθος.
Για την λεγόμενη ωρίμανση , στηρίχτηκα στην ωρίμανση των τοιχωμάτων περισσότερο. Πάντως κανένα σημάδι ότι κάτι δέν πάει καλά. Σίγουρα έχει πιάσει χλωρίδα γιατι το βόσκουν κανονικά.

Και τώρα που τα λέμε, έφτειαξα μια "πατέντα" για τα φυτά.
Επειδή πάντα μου άρεσε να βλέπω το βυθό σε όλο του το μήκος και πλάτος , έδεσα τις ανούμπιες σε μαύρο σωλήνα pvc που στερέωσα στις 2 απέναντι πλευρές . Μου αρέσουν πολύ οι εναέριες ρίζες να φαίνονται. Τώρα είναι κάτι σαν 2 όροφοι... Θα ακολουθήσει φωτογραφία σύντομα.
-------------------------
http://www.gdouvris.gr/88.jpg

-Άν το δεί ο Amano θα με αποκεφαλίσει με Katana......
Αν ήταν ξύλο θα ήταν καλύτερα ίσως....

-Δέν με εκπλήσσει πια αν κάποιες γαρίδες αρνούνται να βγούν στο φώς. Είτε εκδύονται, είτε αυτοσυγκεντρώνονται σε κάτι που μόνο αυτές γνωρίζουν.
Ήδη με απασχολεί το aquascaping για το δεύτερο 35άλιτρο . Πρώτα ο θεός.

Με απασχολεί ένα ζήτημα για την φίλτρανση. Άν το νερό διέρχεται μέσα απο ακίνητη άμμο, (τρόπος που εφαρμόζεται για το πόσιμο νερό) τί εφαρμογή και ωφέλεια μπορεί να έχει μια τέτοια φίλτρανση στο ενυδρείο.
Δέν μιλάω για undergravel , αλλά για διήθηση μέσα απο ψιλή άμμο.
Άν κάποιος φίλος μπορεί να με παραπέμψει σε κάποια σχετική τοποθεσία με το ιδιαίτερο θέμα ,θα το εκτιμήσω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apopsis : 21-05-14 στις 00:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερώτηση για διατροφή cherry barb και platty spiros06 Διατροφή 2 15-12-10 15:42
Ερώτημα!!! *ΙΧΘΥΣ* Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 12-04-07 15:01
Επείγον ερώτημα για αυγά corys wodan Γατόψαρα Ν. Αμερικής 33 02-11-06 10:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12220 seconds with 13 queries