Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-11-12, 23:52
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή Το πρωτο μου ενυδρειο: 450 λιτρα φυτεμενο Ν. Αμερικης

Ουφ ουφ....να κανω την παρουσιαση ειναι πολυ νωρις η οχι? Δεν βαριεσαι, καντην και ας μην ειναι ουτε κατα το ημισυ ετοιμο. Μετα απο διαβασμα, ξανα διαβασμα, πρηξιμο, ξανα πρηξιμο, μεσω πμ, τηλεφωνων, τοπικς, facebook και οτι αλλο μου διαφευγει....τοστησααααα!!!! Λιγη ιστορια. Παιδικο ονειρο που γινεται πραγματικοτητα, με τη βοηθεια του φορουμ και συνχομπιστων. Μετα απο αναποδιες με το νερο εδω, που περιεχει υψηλα νιτρικα και ειναι ακαταλληλο ακομα και για ποσιμο, η ΑΟ εδωσε την λυση, εδω ειπα και "παλι καλα που διαλεξα αμαζονιο και οχι αφρικη, η οποια μου αρεσει εξισου, αλλα ΠΩΣ θα εφτιαχνα το σωστο νερο στις σωστες σκληροτητες οεο?". Οποτε συνεχιζουμε ακαθεκτοι. Το κολλημα μου με το μαυρο βυθο μουκατσε κουτι, καθοτι αποδειχτηκε παροτι βασαλτης, να ανεβαζει την KH, και να την φερνει γυρω στο 5, ακομα αρχη ειναι θα δω που κυμενεται μετα απο αλλαγες και πριν.

Αρκετα ομως....φωτογραφικο υλικο (αρχαριο, οτι μπορουσα), και οι απαραιτητες πληροφοριες. Ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολους σας, γνωστους και αγνωστους, ολοι βαζετε το λιθαρακι σας για ενα θησαυρο γνωσεων και εμπειριων, ευχομαι να συνεχισετε ετσι ολοι!!!

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 150x50x60
Όγκος: 450 λίτρα
Κατηγορία: Φυτεμενο Ν. Αμερικης
Φυτά: Valisneria Americana, Cabomba Caroliana, Marsilea Hirsuta, Marsilea Quadrifolia, Limnophilia Sessiflora, Anubias Heterophylla, Egeria Densa, Cryptocoryne Wendtii Brown, Echinodorus Tenellus, Ηygrophilia Difformis
Ψάρια / Άλλα είδη: 2 Ancistrus sp3....ναι μονο αυτα ,
Θα μπουν: 50-70 Cardinal Tetra, 10 Corydoras (ψαχνω καποια συγκεκριμενα ειδη), 10 Οtocinclus Affinis, ισως red cherry και apple snails
Διακοσμητικά υλικά: 2 ριζες Mangroove, 1 Mopani, φυλλα Catappa, Βασαλτικη αμμος
Φόντο: Μπλε αλλα θα αλλαχτει με καφε χαρτονι μαλλον.
Φωτισμός: 2x T5HO 54w Sylvania Grolux, 1x T5HO 54wOsram Lumilux Cool Daylight
Διάρκεια φωτισμού:
12:00-13:00 1x Grolux
13:00-21:00 2x Grolux
21:00-24:00 1x Grolux
14:00-19:00 Daylight
Φιλτράρισμα: Eheim 2028 full siporax και filter wool, JBL e1500 full siporax, filter wool και τυρφη.
Θερμοστάτης: 1x 150w, 1x 200w
Λίπανση: Αραια και που Seachem flourish με συριγγα κοντα στις ριζες.
Παροχή CO2: Ναι Diy 4λιτρο και διαχυση μεσω του 2028 φιλτρου. Λιγο για την ωρα, αν οχι ανυπαρκτο, 1φυσαλιδα/5δευτερολεπτα, δεν βιαζομαι ομως, θα βρω τη συνταγη και ειμαι επιφυλακτικος στο πολυ diy co2 για τους γνωστους κινδυνους απτις διακυμανσεις του.

Παράμετροι:

pH: 6,5-7
Γενική σκληρότητα (GH): 5
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 5
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 10-15
Αλλαγές νερού: μολις μετρησω 15+ θα κανω αλλαγη, αλλα επειδη ακομα γινεται πολυ αργα λογω των δυο ψαριων μονο, αλλαζω ανα 10ημερο 25% παροτι δεν πανε πανω απο 10. Θα αλλαξει οταν μπουν τα πολλα ψαρια.
Θερμοκρασία: 25-25,5 C
Άλλες πληροφορίες:
Προετοιμασια νερου σε βαρελι, 100% απο ΑΟ, προσθηκη Seachem Equilibrium για ανεβασμα GH στο 5. Βρασιμο πλατανοφυλλων για να παει σταδιακα σε blackwater
Φωτογραφίες:



Περιπετειες με την αμμο...μιλαμε για πολυ μπιχλα. Πλυθηκε και μπηκε μετα απο 2 μερες πλυσιματος.



Kαποιες νυχτερινες προσπαθειες καποιες μερες πριν....τελικα δεν ειναι απλο να βγαλω καλη φωτο....



Και μετα απο καποιες αλλαγες στο aquascape οπως ειναι τωρα. Ειναι βραδυ δεν μπορω να βγαλω καμια καλη.


Eνα καταλαβα, ειναι πολυ δυσκολο να κανεις σωστο aquascape...και ειναι πολυ δυσκολο να βγαλεις και μια καλη φωτο για να δειξεις...οτι εχεις κανει. Το καλο ειναι οτι προσφερει τρελη ηρεμια στον χωρο μου και αυτο τα λεει ολα. Ανυπομονω να μπουν τα ψαρια μεσα, μακαρι να συνεχιζει ναναι -σχεδον- απροβληματιστο. Το σχεδον παει σε εναν μυκητα που ηρθε μαλλον με καποια ριζα, και γεμισε μια ασπρη γλιτσα ΟΟΟΛΕΣ οι επιφανειες του ενυδρειου, τζαμια, βυθος, ριζες, θερμοστατες, ΟΛΑ. και το νομιζα για bacterial bloom αλλα τελικα ο αγαπητος Γιωργος Κ με ενημερωσε οτι ηταν μυκητας. Οπως ηρθε, σε ενα βραδυ εφυγε.
Eυχομαι να σας αρεσε σαν πρωτη προσπαθεια μου. Αυταααα. Καθε παρατηρηση και προταση δεκτη.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-11-12, 00:07
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων



αντε επιτελους! να το χαιρεσαιαυτη η φωτο,μου αρεσει υπερβολικα!αν δεν ειναι σε πληρη αναλυση εκει που τη σηκωσες στειλτη μου με πμ.

μια ενσταση εχω για το φωτισμο σου που μου φαινεται οτι ειναι παρα πολλες ωρες,και χωρις διοξειδια,λιπασματα,δυνατα φυτα κλπ,θα φοβομουνα για εξαρση αλγων.παρε κιαλλη γνωμη γιαυτο αλλα εγω θα τις μειωνα τις ωρες.

τωρα ποσο σωστο ειναι βιοτοπικα ειναι μεγαλη συζητηση και παιζει κιολας αυτο γιατι καθενας εχει διαφορετικο πραγμα στο μυαλο του οταν ακουει "βιοτοπικο",αλλα μου αρεσει το ενυδρειο σου,και αν σου αρεσει εσενα η δικια μου γνωμη περισσευει
επισης δεν θα εβαζα γαριδες.μολις παρουν μπρος τα φυτα θα ομορφυνει κιαλλο.η πρωτη σου προσπαθεια ειναι κατα πολυ ανωτερη απτη δικια μου και πολλων αλλων εδω μεσα

Υ.Γ
ποια ειδη κορυντορας εχεις στο νου σου να βαλεις?
με το στησιμο που εχεις στη φωτο που εβαλα σε παραθεση,θα γουσταρα πολυ ενα μεγαλο κοπαδι οτοκυκλους.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-11-12, 00:16
Commando Ο χρήστης Commando δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2012
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

H τελευταια φωτο σου ειναι ολα τα λεφτα!ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-11-12, 00:25
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Χαιρομαι ειλικρινα πολυ που σας αρεσουν καποιες. Δεν ειναι σε full αναλυση καμια. Tην ανεβαζω εδω για οποιον αλλον την θελει. Ειναι και εμενα αυτες που μαρεσαν περισσοτερο, με ελαχιστο φωτισμο και αυξημενο χρονο κλειστρου αλλα θελουν τριποδα η κατι σταθερο. Και η τελευταια κατι κανει :P απλα δεν μπορω να πω οτι οπως το βλεπω live, απεχει πολυ. Να και η φωτο.


Oσον αφορα τις αλγες. Τον φωτισμο δεν τον φοβαμαι, αν παρατηρησω κατι θα δω τι θα κανω, γιαυτο εχω περιορισει και την χρηση υγρου λιπασματος, και το co2 δουλευει στα χαμηλα, αν χρειαστει θα το ανεβασω σε πιο νορμαλ επιπεδα καθοτι τωρα υπολειτουργει. Απο φυτα εχω αρκετα γρηγορης αναπτυξης και εχουν παρει ηδη μπρος και θα μπουν κιαλα, οπως και ποθος εκτος ενυδρειου. Ισως ειναι και καλο που ακομα δεν εχω πολλα ψαρια μεσα, μεχρι τα φυτα να παρουν μπρος πληρως και ισορροπησει το συστημα, για την ωρα παντως, ουτε καν οι ανουμπιες δεν εχουν πιασει αλγη πανω τους, ενω περιμενα ναναι οι πρωτες. Θα δειξει το μελλον.

Βιοτοπικο δεν ειναι σε καμια περιπτωση. Το Ν. Αμερικης αναφερεται κυριως στις επιλογες ψαριων, και στο νερο που χρειαζονται αυτα. Φυτα και γενικως διακοσμος....καμια σχεση.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-11-12, 00:46
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μολις το κανεις blackwater θα δεις μεγαλη βελτιωση στα χρωματα. και στα φυτα σου και ιδιαιτερα στα ψαρια που θες να βαλεις.δεν ειναι τυχαιο που ζουνε εκει που ζουνε και εχουνε τα χρωματα που εχουνε
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-11-12, 00:59
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Θα συμφωνησω και εγω για τις ωρες φωτισμου. Περιμενε να φουντωσει λιγο και αν δεις οτι ανταποκρινεται καλα στο συνολικο 8ωρο, χωρις αλγες και προβληματακια, τοτε ανεβαζεις σιγα-σιγα στο συνολικο 10ωρο ή τελικα και 12ωρο. Βεβαια λιγη αλγη καλο κανει για να βρουν φιλοξενο περιβαλλον οι otos οταν με το καλο μπουν

Επισης νομιζω το flourish κοντα στις ριζες δεν πρεπει να κανει και καποια διαφορα, εφοσον διαλυεται στο νερο. Για τις ριζες καλο κανουν οι ταμπλετες της seachem.

Μια χαρα το ενυδρειακι (ενυδρειαρα καλυτερα) Σπυρο, να το χαιρεσαι ρε!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-11-12, 09:24
Το avatar του χρήστη Λιβέρης Σταύρος
Λιβέρης Σταύρος Ο χρήστης Λιβέρης Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μηνύματα: 616
Προεπιλογή

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου!!! Να το χαίρεσαι.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-11-12, 10:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Επιτελους.
Μας γκαστρωσες

Καλοριζικο.
Ιδιαιτερο ενυδρειο, που η πορεια του χρηζει παρακολουθησης, λογω των ιδιατεριτητων του.


Το φλουρις δεν χρειαζεται κοντα στις ριζες. Διαλυεται στο νερο.
Αν και στην αρχη θα ελεγα να εισαι προσεκτικος με τα λιπασματα, ακομα και με το "ελαφρυ" φλουρις.
Το diy co2 μη το φοβασαι για διακυμανσεις, γιατι ετσι κι αλλιως δεν κανει τιποτα σημαντικο, ιδιαιτερως σε τοσα λιτρα.

Φωτο, ετσι κι αλλιως βραδι με σβηστα ολα τα φωτα και αναμμενα μονο του ενυδρειου, και χωρις φλας, βγαινουν καλες.
Ετσι ψαχτο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-11-12, 11:03
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Επιτέλους ρε Σπύρο!

Σαν πρώτη προσπάθεια είναι πολύ καλό το αποτέλεσμα, στην πορεία και αφού πάρουν μπρος τα φυτά θα γίνει ένα εντελώς διαφορετικό ενυδρείο.

Με το καλό και τα ψάρια
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-11-12, 13:26
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
μολις το κανεις blackwater θα δεις μεγαλη βελτιωση στα χρωματα. και στα φυτα σου και ιδιαιτερα στα ψαρια που θες να βαλεις.δεν ειναι τυχαιο που ζουνε εκει που ζουνε και εχουνε τα χρωματα που εχουνε
Ισχυει, σιγα σιγα θα το κανω, και με την τυρφη ισως και στο βαρελι, και με τα φυλλα καταππα μεσα και θελω μεσα στις μερες να ανεβω στο βουνο εδω στις σερρες να μαζεψω 2 μαυρες σακουλες πλατανοφυλλα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
ποια ειδη κορυντορας εχεις στο νου σου να βαλεις?
με το στησιμο που εχεις στη φωτο που εβαλα σε παραθεση,θα γουσταρα πολυ ενα μεγαλο κοπαδι οτοκυκλους
Τωρα το ειδα αυτο, κοιτα αν με περνει θα βαλω περισσοτερους οτο, μαρεσουν πολυ σαν ψαρια. Οσον αφορα τα κορυ, ειχα ανεβασει και αγγελια, τα παρακατω μαρεσουν, μονο τα barbatus ειναι αποτι λεει το seriouslyfish μεγαλα σαν ψαρια, οποτε δεν θαναι τοσο μεγαλος πληθυσμος, θα δω τι θα βρω καταρχας και στην πραξη τι χωραει με ανεση.
Corydoras paleatus
Corydoras melini
Scleromystax/corydoras barbatus
Corydoras agassizii
Corydoras reticulatus
Corydoras sterbai

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα συμφωνησω και εγω για τις ωρες φωτισμου. Περιμενε να φουντωσει λιγο και αν δεις οτι ανταποκρινεται καλα στο συνολικο 8ωρο, χωρις αλγες και προβληματακια, τοτε ανεβαζεις σιγα-σιγα στο συνολικο 10ωρο ή τελικα και 12ωρο. Βεβαια λιγη αλγη καλο κανει για να βρουν φιλοξενο περιβαλλον οι otos οταν με το καλο μπουν

Επισης νομιζω το flourish κοντα στις ριζες δεν πρεπει να κανει και καποια διαφορα, εφοσον διαλυεται στο νερο. Για τις ριζες καλο κανουν οι ταμπλετες της seachem.

Μια χαρα το ενυδρειακι (ενυδρειαρα καλυτερα) Σπυρο, να το χαιρεσαι ρε!
Χαχα ναι ισχυει για τους Οτο, οποτε ας εχει Οχι νταξει θα το ελεγχω καθημερινα να δω πως θα παει, για την ωρα ολα τα φυτα με εξαιρεση την egeria (η οποια εχει μεινει στασιμη και εχει ψιλοκιτρινισει, περιμενω ομως να δω) εχουν παρει μπρος και φουντωνουν ανα 2ημερο, ειδικα η καμπομπα και η σεσιφλορα. Η μοςς (που την ξεχασα) λογικο ειναι στασιμη απο τοτε που την εβαλα, να προσαρμοστει και ελπιζω να παρει και αυτη τα πανω της. Θα παρω και ταμπλετες να εχω ναι. Σε ευχαριστω Θεοδωρε νασαι καλα!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λιβέρης Σταύρος Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου!!! Να το χαίρεσαι.
Σε ευχαριστω φιλε, και εσυ να χαιρεσαι το δικο σου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επιτελους.
Μας γκαστρωσες

Καλοριζικο.
Ιδιαιτερο ενυδρειο, που η πορεια του χρηζει παρακολουθησης, λογω των ιδιατεριτητων του.


Το φλουρις δεν χρειαζεται κοντα στις ριζες. Διαλυεται στο νερο.
Αν και στην αρχη θα ελεγα να εισαι προσεκτικος με τα λιπασματα, ακομα και με το "ελαφρυ" φλουρις.
Το diy co2 μη το φοβασαι για διακυμανσεις, γιατι ετσι κι αλλιως δεν κανει τιποτα σημαντικο, ιδιαιτερως σε τοσα λιτρα.

Φωτο, ετσι κι αλλιως βραδι με σβηστα ολα τα φωτα και αναμμενα μονο του ενυδρειου, και χωρις φλας, βγαινουν καλες.
Ετσι ψαχτο.
Χαχαχα τι να κανω συνονοματε, ηθελα ναμαι πραγματικα ετοιμος για ενα καλο ξεκινημα, να μπορω να αντιμετωπισω τα περισσοτερα. Ειμαι πολυ προσεκτικος με τα λιπασματα, σπανια βαζω (ναχω βαλει 3-4 φορες). Ναι για το co2 το διαπιστωσα οτι θελει κατι παραπανω, αλλα κοιτα ειναι κατι νεο, και επειδη κανω τα παντα με γνωμονα τη σταθεροτητα, το φοβαμαι Σιγα σιγα θα παρω τον αερα μου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
Επιτέλους ρε Σπύρο!

Σαν πρώτη προσπάθεια είναι πολύ καλό το αποτέλεσμα, στην πορεία και αφού πάρουν μπρος τα φυτά θα γίνει ένα εντελώς διαφορετικό ενυδρείο.

Με το καλό και τα ψάρια
Σε ευχαριστω αλεξανδρε, θα τα πουμε απο κοντα στην επομενη συναντηση .
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-11-12, 14:10
Το avatar του χρήστη bloskas
bloskas Ο χρήστης bloskas δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.176
Προεπιλογή

νταξ μωρε καλο ειναι! χαχαχα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-11-12, 21:20
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Βρε το έστησες ,πως και ετσι,,,, αντε καλορίζικο ,προλαβαίνεις και τον διαγωνισμό,θα εχει φουντώσει μεχρι τοτε.
Και τωρα το κραξιμο,
Βαλε μαυρο φοντο να σου δεινή βαθος .
Θα μου άρεσε πολυ και ενα κοπαδι καρδιναλ και κορυ.
ΒΑΛΕ και αλλα φυτα αυτα ειναι λιγα,και ψιτ τα φυτα που ψηλώνουν σαν και σενα μπαίνουν πίσω ,και ξερεις γιατι?? για να βλεπουν τα μπροστα .
Αντε τι θα γινει θα ανεβασεις καμια καλη φωτο??

Μπραβο Σπυρο ευγε ωραιο το ενυδρειο σου ,να το χαίρεσαι,,σε ζηλευω με αυτα τα λιτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-11-12, 22:23
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Xαχαχαχ. Θα βαλω κιαλα φυτα Πανο, και τα ψαρια που ειπες θα μπουν. Mε το aquascape τοχω στο νου μου, θα το αφησω λιγο στην ησυχια του τωρα να δω πως θα πανε και οι βαλισνεριες, γιατι εχω την εντυπωση οτι τις εβαλα πολυ κοντα μεταξυ τους. Θα δειξει. Και αργοτερα βλεπουμε για να αλλαξω κατι. Να μπει κανα ψαρι μεσα πρεπει γιατι ανυπομονω.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-11-12, 22:56
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Αν το κανεις πυκνοφυτεμενο μην προσπαθησεις να μαυρισεις το νερο.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-11-12, 23:00
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Γιατι?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-11-12, 23:04
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Μη βιαζεσαι με τα φυτα, αστα να παρουν το χρονο τους. Αυτο που κανω εγω ειναι να βαζω διαφορα και με τον καιρο διαπιστωνω ποια μπορουν να ειναι υγιη συμφωνα με τις συνθηκες του ενυδρειου μου. Καποια πιανουν, καποια οχι. Εστω και ευκολα θεωρητικα φυτα, μπορει να μην πιασουν. Valisneria δεν μου εχει στεριωσει και τις δυο φορες που εβαλα, egeria densa παλι δεν επιασε. Αυτο ειναι το θεμα με τα low tech φυτεμενα, πρεπει να εχεις υπομονη για να δεις τι τελικα θα αναπτυχθει σωστα για να προχωρησεις στο τελικο στησιμο σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-11-12, 23:10
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Η εγκερια και μενα δεν δειχνει να θελει να αναπτυχθει, οπως και η σεσιφλορα που παροτι δινει συνεχεια σε υψος (ανα 2-3 μερες ενα "σκαλοπατι" πανω) τα κατω κατω φυλλα εχω δει να κιτρινιζουν λιγο. Θα δειξει δεν βιαζομαι με τα φυτα το κατανοω οτι θελουν χρονο Βαλισνερια δεν ειναι ουτε δυο μερες μεσα, σε κανα 1-2 βδομαδες θαχω συμπερασμα, ελπιζω να πιασει ομως γιατι ο Σωκρατης μουστειλε πολυ πραμα....ΠΑΡΑ πολυ.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-11-12, 23:17
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Φυτα και blackwater......δεν ταιριαζετε σας λεω
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-11-12, 23:24
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Απο πλευρας φωτισμου φανταζομαι το λες. Ναι δεν θα το παω σε ΠΟΛΥ σκουρο νερο, απλα μια καφετιλα ναχει.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-11-12, 23:25
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giannakis
Φυτα και blackwater......δεν ταιριαζετε σας λεω
Ειναι ενα θεμα που με προβληματιζει και εμενα...
Θελω να μαλακωσω το νερο με τυρφη, αλλα εχω 48w σε 60αρι πλεον. Λεω να το δοκιμασω, φυτα μετριας δυσκολιας εχω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 08-11-12, 23:29
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

εγω ειμαι ο πιο οτι ναναι ολων. ΑΟ, τυρφη στο φιλτρο, βυθο μερικως ασβεστολιθικο, και προσθηκη ιχνοστοιχειων για GH, μια χαρα τα πανε ΑΚΟΜΑ τα φυτα. Και μια παραμετρος ειναι οτι δυο ψαρια παραγουν ελαχιστο "φαγητο" (νιτρικα, γιατι για να το γυρισουν σε αμμωνια πρεπει να παει πανω απο 0,5) για τοσα φυτα, παρολαυτα κομπλε ειναι...για την ωρα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-11-12, 01:26
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ε ειναι νωρις ακομα.πολυ νωρις.οταν ωριμασει το ενυδρειο καλα και εχουν σταθεροποιηθει ολα,θα το καταλαβεις.φαινεται και οπτικα δηλαδη.βγαζει μια "αγριαδα" πιο φυσικη καπως δε μπορω να το εξηγησω αλλιως.εγω το παρατηρησα σε οσα ειχα καπου στο διμηνο με τριμηνο κ ισως κ λιιιγο παραπανω.εκτος απτο πρωτο που ειχα που λογω πληρους αγνοιας εκανα αλλαγες συνεχως μεχρι που το αλλαξα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-11-12, 01:41
Το avatar του χρήστη bloskas
bloskas Ο χρήστης bloskas δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.176
Προεπιλογή

ενταξει ρε φιλε σε 2 βδομαδες μη περιμενεις να δεις διαφορα στα φυτα. θελουν και αυτα το χρονο τους να προσαρμοστουν και καθε φυτο ειναι διαφορετικο. η μοςς πχ μπορει να κανει πολυυ καιρο για να αρχισει να αναπτυσεται. δε σημαινει οτι δεν ειναι υγιη το φυτο ομως.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-11-12, 01:54
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Καλα ντε. Παρεξηγηθηκες επειδη ειναι δικια σου;; Χαχα. Μη ξεχναμε και οτι εμεινε 2 μερες σε μπουκαλακι νερου σε ενα πορτμπαγκαζ. Και που επεζησε παλι καλα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 09-11-12, 20:47
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Στο δικο ενυδρειο μεχρι να δω πια φυτα θα μου κατσουν ξερεις ποσα αλλαξα ,,αστα να πανε.
Βαλισνερια τι ειναι αυτο φυτο,,,όσες φορες και να εβαλα ,,δεν μου έκατσε ποτε ολο χαλουσε .
Και ειναι και απο τα ευκολα φυτα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-11-12, 20:52
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Χτυπά ξυλο. Κανε να πιασει γιατι εχω παθει πλακα μεταμορφώσε ολο το ενυδρειο. και φοβαμαι μην την πυκνό φύτεψε και δεν επρεπε...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 10-11-12, 16:53
Το avatar του χρήστη tsag
tsag Ο χρήστης tsag δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2012
Περιοχή: κοζανη - αθηνα (Περιστερι)
Μηνύματα: 264
Προεπιλογή

πολυ ομορφο !! φτου φτου
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 11-11-12, 13:17
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Αρχισαν να δειχνουν τα φυτα που θα μεινουν, και να σβηνουν τα φυτα που θα φυγουν. Οι καμπομπα τα καταφερνουν τελεια, μονο τα κατω κατω μεσογονατια ειναι λιγο ανοιχτα πρασινα-κιτρινα, αλλα ειναι υγιη και φουντωνουν συνεχεια. Απο την αλλη η limnophilia sessiflora, δεν...καθε πρωι βλεπω 1-3 μεσογονατια να πλεουν στην επιφανεια, οι κορμοι ειναι καφε και μαλακοι και τα φυλλα κιτρινα. Συμφωνα με τον οδηγο των φυτων του τολη, η ελλειψη σιδηρου ειναι, η το πιο πιθανο, ανεπαρκης φωτισμος. 150w στα 450λ ειναι λιγο οπως και να το κανουμε. Οποτε μαλλον θα χαριστουν σε ενα φιλο που στηνει μονομαχιερα μπας και στρωσουν. Με την μοσς μουχουν σπασει τα νευρα μεχρι να την δεσω καλα. Την ξαναδεσα, παλι πεταει. Θα την στρωσω που θα παει. μεσα στη βδομαδα θα παραλαβω και τους καρντιναλς.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 11-11-12, 13:32
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

πριν δωσεις τα φυτα,περιμενε να δεις πως θα πανε οταν θαχεις φουλ ιχθυοφορτωση και νιτρικα.αν την παλεψουν μεχρι τοτε.αυτο εχουν τα φυτα,θελουν χρονο για να δεις τι τους λειπει και ειναι ακομα νωρις κατα τη γνωμη μου.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 11-11-12, 20:16
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

αντε επιτελους

Για τα φυτα δωστους απλα χρονο, κι εγω ακριβως ιδιες συνθηκες (και λιγο πιο μαλακο και πιο σκουρο) εχω με ιδια φωτοπεριοδο αλλα με μια λαμπα λιγοτερη.
Οταν μπουν ψαρια, σαλιγκαρια κτλ και αρχισουν να τσιμπανε τα νιτρικα πανω απο 10 τοτε θα δεις ποια θα αναπτυχθουν σωστα και ποια οχι, τωρα απλα επιβιωνουν και προσπαθουν να προσαρμοστουν
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ενυδρειο 60 λιτρα φυτεμενο alexkoun18 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 6 17-10-12 21:36
βοηθεια!τι αλλο ειδος ταιριαζει με tiger barbs?εχω 10 σε ενυδρειο 125 λιτρα φυτεμενο nikossar Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 30 27-06-12 10:27
ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 30 ΛΙΤΡΑ xristaras Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 15 20-02-12 03:43
Το πρωτο μου ενυδρειο φυτεμενο , με γκαπυ tepe Αρχάριοι γλυκού νερού 46 16-06-10 21:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09808 seconds with 13 queries