Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 07-05-10, 10:27   #1
μονομαχος...:( SOS!!!
abou
Junior Member
Εγγραφή: 07-05-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 3

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
abou Ο χρήστης abou δεν είναι συνδεδεμένος 07-05-10, 10:27
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

γειά σας παιδια ειμαι νεος στο χομπι και εχω ενα προβλιμα με τον μονομαχο μου.... εχει φουσκωσει απο τα δεξια και απο τα αριστερα στο πισο μερος και μιαζει σαν κυστη εσωτερικη...συνεχεια ειναι στιν επιφανια του νερου γιατι δεν μπορει να κολιμπισει προς τα μεσα εξετιας αφτεις τις κυστης (μαλλον)...οταν τον αγωρασα απο το pet shop φενοταν καλα αν και ηταν σε πλαστικο ποτιρακι οπος κανουν ολοι....τι να κανω...θα πεθανει?? Αν ειναι κυστη και δεν εχει γιατρια να παρω μια ψιλη συριγκα και να τραβιξω το υγρο απο μεσα...τι να κανω...τον αγαπισα και δεν θελω να πεθανει...

Υ.Γ. συγνωμη για τα ορθογραφικα εχω δυσλεξια
Εμφανίσεις: 4764
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-05-10, 10:37
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες!
Βάλε μια φωτο και περίμενε λίγο τους πιο "ειδικούς" για διάγνωση.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-05-10, 11:50
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από abou Εμφάνιση μηνυμάτων
γειά σας παιδια ειμαι νεος στο χομπι και εχω ενα προβλιμα με τον μονομαχο μου.... εχει φουσκωσει απο τα δεξια και απο τα αριστερα στο πισο μερος και μιαζει σαν κυστη εσωτερικη...συνεχεια ειναι στιν επιφανια του νερου γιατι δεν μπορει να κολιμπισει προς τα μεσα εξετιας αφτεις τις κυστης (μαλλον)...οταν τον αγωρασα απο το pet shop φενοταν καλα αν και ηταν σε πλαστικο ποτιρακι οπος κανουν ολοι....τι να κανω...θα πεθανει?? Αν ειναι κυστη και δεν εχει γιατρια να παρω μια ψιλη συριγκα και να τραβιξω το υγρο απο μεσα...τι να κανω...τον αγαπισα και δεν θελω να πεθανει...

Υ.Γ. συγνωμη για τα ορθογραφικα εχω δυσλεξια

Φιλε γραψε και σε τι συνθηκες τον εχεις πχ ποσα περιπου ειναι τα λιτρα του ενυδρειου σου? τι φιλτρο εχεις μεσα ? ...θερμοστατη εχεις? εχεις στρωσει το ενυδρειο σου? ..κανεις συνχα αλαγες νερου? ...αν εχεις τα τεστακια κανε και καμια μετριση σε αμωνια ,ΝΟ3 ,ΝΟ2
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-05-10, 21:03
abou Ο χρήστης abou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-05-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

εχω ενα ενυδρειο περιπου 35 λιτρον (αν δεν κανω λαθος) με θερμοστατη και φιλτρο 200l/h με ανθρακα (αυτο που ειχε το ενυδριο οταν το πειρα)και αεραντλια για μπουρμπουλιρθες...εχω και αλλα ψαρακια μεσα. 3 χρυσοψαρα(κονκολεζους ετσι με ειπαν) 3 γκαπι (1 αρσενικο και 2 θυλικα) και εναν μικρο πλακοστομο. το ενυδριο το εχω εδω και ενα χρονο περιπου και δεν ειχα προβλιμα με κανενα ψαρακι απο τιν αρχη...κανω αλλαγη καθε μια βδομαδα το 40% του νερου γιατι θολονει και δεν ξερω γιατι? βαζω και αντιχλοριο αλλα και βακτιρια πριν βαλλο το νερο μεσα στο ενυδριο μου. αλλα ποτε το νερο δεν κρατιετε καθαρο πανο απο βδομαδα κατι κανο λαθος σε αυτο.το σφουγκαρι του φιλτρου το πλενο με νερω ενυδριου για να μιν σκωτονοντε τα βακτιρια...αλλα με τον μονομαχο μου τι θα γεινη?φαρμακο για τιν γιατρια του υπαρχει? η θα πεθανει
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-05-10, 21:10
posidwnas Ο χρήστης posidwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Αυτό γίνετε γιατί και έχεις πάρα πολλά ψάρια στο ενυδρείο, γυάλα μάλλον και όχι ενυδρείο, και είναι ασύμβατα μεταξύ τους...

Στην γυάλα σου βάλε μόνο τον μονομάχο και διώξε όλα τα άλλα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-05-10, 21:13
Το avatar του χρήστη cherry
cherry Ο χρήστης cherry δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-07-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από abou Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω ενα ενυδρειο περιπου 35 λιτρον (αν δεν κανω λαθος) εχω και αλλα ψαρακια μεσα. 3 χρυσοψαρα(κονκολεζους ετσι με ειπαν) 3 γκαπι (1 αρσενικο και 2 θυλικα) και εναν μικρο πλακοστομο. το ενυδριο το εχω εδω και ενα χρονο περιπου και δεν ειχα προβλιμα με κανενα ψαρακι απο τιν αρχη...κανω αλλαγη καθε μια βδομαδα το 40% του νερου γιατι θολονει και δεν ξερω γιατι? βαζω και αντιχλοριο αλλα και βακτιρια πριν βαλλο το νερο μεσα στο ενυδριο μου. αλλα ποτε το νερο δεν κρατιετε καθαρο πανο απο βδομαδα
Καλησπερα και καλως ηρθες! Μην τρομαξεις με αυτα που θα διαβασεις...
Τα χρυσοψαρα ειναι ψαρια κρυου νερου και ως εκ τουτου δεν ταιριαζουν με τροπικα ψαρια, οπως τα υπολοιπα που εχεις. Επισης θελουν τουλαχιστον 40 λιτρα το καθενα, αρα το ενυδρειο σου ειναι πολυ μικρο γι' αυτα. Γενικα η συνθεση των ψαριων σου ειναι λαθος..Το καθε ψαρι εχει διαφορετικες απαιτησεις οσον αφορα τις τιμες του νερου. Διαβασε στο φορουμ οσο περισσοτερο μπορεις, ειδικα τα υπομνηματα για τους αρχαριους. Δεν ξερω αν μπορεις να σωσεις τον μονομαχο σου, αλλα αν φτιαξεις ενα σωστο ενυδρειο θα ελαχιστοποιησεις τις πιθανοτητες μελλοντικων απωλειων!!!
Αυτα απο μενα και καλη συνεχεια!!!
__________________
Μη στεναχωριεσαι για πραγματα που διορθωνονται και για πραγματα που ΔΕΝ διορθωνονται...!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-05-10, 21:14
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

φιλε μου καλως ηρθες!!!
το ενυδρειο σου εχει λαθος ιχθυοσυνθεση..και μπορει για καποιο διαστημα να μην εβλεπες προβληματα..ηρθε ομως η σειρα να τα αντιμετωπισεις...
δες εδω.. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32318
στα λιτρα σου μονο τα γκαπακια ή μονο το μονομαχο..
σιγουρα τοσο τα χρυσοψαρα οσο και ο πλεκο πρεπει να φυγουν.

οδο για το μονομαχο...μην κανεις αυτο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από abou Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν ειναι κυστη και δεν εχει γιατρια να παρω μια ψιλη συριγκα και να τραβιξω το υγρο απο μεσα...τι να κανω...τον αγαπισα και δεν θελω να πεθανει...
αν δεν εισαι σιγουρος του τι κανεις..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-05-10, 21:14
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Αν εχει προβλημα με την νηκτικη κυστη, τοτε ειναι δυσκολα τα πραγματα ελπιζω να κανω λαθος και να καταφερεις να τον σωσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-05-10, 21:22
Το avatar του χρήστη billos95
billos95 Ο χρήστης billos95 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-03-2010
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 471
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην billos95
Προεπιλογή

Κοίτα και εδώ..http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/fishfotos.htm..
Ελπίζω να σε βοηθήσει
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-05-10, 21:26
abou Ο χρήστης abou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-05-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

τωρα φτιαχνω ενα ενυδριο (θεου θελωντος) με διαστασεις 60*30*40 ελπιζω να πετυχει και θα τα χωρισω στα τροπικα και στα χρισοψαρα...ειμαι φοιτιτης στιν μυτιληνη και ωπος καταλαβενετε δεν υπαρχει ουτε λεπη...προσπαθω γιατι μου αρεσουν τα ψαρακια να μαθω περισοτερα να διορθοθω και να βρω φτινες λυσεις για κατι που χριαζομε για το ενυδριο μου...χιλια συγνωμη που εχω κανει λαθει αλλα ευελπιστω να τα διορθωσω συντομα...ομως με τον μονομαχω τι να κανω?? σκευτομαι αν ειναι να πεθανει και δεν υπαρχει φαρμακο να παω να παρω απο το φαρμακιο μια συριγκα με βελονα λεπτι και να τραωβιξω το υγρο απο τιν κυστι που εκανε...ισος τον σωσω...ακουγετε λιγο καπος αλλα τι να κανω?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-05-10, 21:32
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

μια λεπτη βελονα για το μονομαχο ειναι οτι για σενα μια σωληνα!!
αν δε ξερεις τι κανεις (και θα ξερεις μονο αν εισαι ειδικος σε επεμβασεις ψαριων) ΜΗΝ το κανεις...
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
sos,sos,sos,sos!!!!!!!help για μονομαχο Leo Bettas 10 04-09-09 20:58
Μονομαχος NiveOner Αρχάριοι γλυκού νερού 5 01-08-08 13:45
ick σε μονομαχο giannio1976 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 27-04-08 18:58
5.6 liτ. για μονομαχο??? alan boy Bettas 7 01-02-08 11:53
3 μονομαχοι σε 1 melitropos Bettas 7 21-09-05 00:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04923 seconds with 13 queries