Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-03-14, 20:22
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή Staghorn και green hair algae

Χωρητικοτητα ενυδρειου σε λιτρα: ~190 μικτα 170 καθαρα
Τυπος ενυδρειου : Hightech φυτεμενο
Χρονος λειτουργιας: 2 μηνες
Υποστρωμα και ποιο: 50% flourite black sand-50% μαυρη αμμος
Φωτισμος: 3x54w (2x6500K, 1xgrolux)
Φωτοπεριοδος: 6ωρες grolux, 5ωρες ολες μαζι
Παροχη CO2: ναι μπουκαλα
Χρηση excel: οχι
Λιπασματα που χρησιμοποιειτε: KNO3, K2SO4, seachem trace
Ταμπλετες λιπανσης: seachem flourite tabs λιγες σε καποια σημεια

Προγραμμα λιπανσης: ΕΙ
Αλλαγες νερου: 50% καθε βδομαδα
Θερμοκρασια: 25,5
Μετρησεις:
ΝΗ3/ΝΗ4:0
ΝΟ2:0
ΝΟ3:20
ΡΟ4: 2
Fe:
ΡΗ: 7,1
KH: 3
GH: 4
Φιλτρανση: συνολο 1300l/h πλεον, εξωτερικο και εσωτερικο
Ιχθυοφορτιση (αριθμος και ειδος ψαριων και ασπονδυλων): ~40 red cherries
Ειδη φυτων: rotalla wallichi, christmass moss, ludwigia perennis, ludwigia repens, polysperma sunset, blyxa japonica, hygrocotyle tripartita, HC Cuba, caboba caroliana, pogostemon helferi, java fern, staurogyne repens, eleocharis accicularis,
Φυτομάζα (σε μια κλιμακα απο το 1 εως το 10): 6,5
Περιγραφη αλγης: staghorn και πρασινη τριχοειδης
Ποτε εμφανιστηκε: με το που πηρε μπρος το ενυδρειο, πριν αρχισω λιπανση,
Αλλα σχολια:
Αρχικα αναβα ολες τις λαμπες μαζι, πλεον ισχυει το απο πανω, η τριχοειδης εχει μεινει στασιμη και ΙΣΩΣ μειωνετε. Η staghorn ομως επανεμφανιζεται, πχ ειχε η eleocharis μπολικη, την ξηλωσα ολη, ξεδιαλυνα τα υγιη κομματια (2 ωρες μου πηρε) και τα ξαναβαλα, παλι τα ιδια. Στην blyxa επισης βλεπω να βγαινει παροτι τα καθαρισα και αυτα.

Φωτο:


-------------------------
Επισης να πω οτι την τελευταια βδομαδα εκοψα το seachem flourish που εριχνα και ριχνω μονο το trace, και εκανα αυτην την αλλαγη στις ωρες φωτισμου. Η τριχοειδης απο τοτε παγωσε, υποθετω λογω περισειας σιδηρου γινοταν η δουλεια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κουραμπιές : 10-03-14 στις 20:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-03-14, 20:34
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Χωρητικοτητα ενυδρειου σε λιτρα: ~190 μικτα 170 καθαρα
Τυπος ενυδρειου : Hightech φυτεμενο
Χρονος λειτουργιας: 2 μηνες
Υποστρωμα και ποιο: 50% flourite black sand-50% μαυρη αμμος
Φωτισμος: 3x54w (2x6500K, 1xgrolux)
Φωτοπεριοδος: 6ωρες grolux, 5ωρες ολες μαζι
Παροχη CO2: ναι μπουκαλα
Χρηση excel: οχι
Λιπασματα που χρησιμοποιειτε: KNO3, K2SO4, seachem trace
Ταμπλετες λιπανσης: seachem flourite tabs λιγες σε καποια σημεια

Προγραμμα λιπανσης: ΕΙ
Αλλαγες νερου: 50% καθε βδομαδα
Θερμοκρασια: 25,5
Μετρησεις:
ΝΗ3/ΝΗ4:0
ΝΟ2:0
ΝΟ3:20
ΡΟ4: 2
Fe:
ΡΗ: 7,1
KH: 3
GH: 4
Φιλτρανση: συνολο 1300l/h πλεον, εξωτερικο και εσωτερικο
Ιχθυοφορτιση (αριθμος και ειδος ψαριων και ασπονδυλων): ~40 red cherries
Ειδη φυτων: rotalla wallichi, christmass moss, ludwigia perennis, ludwigia repens, polysperma sunset, blyxa japonica, hygrocotyle tripartita, HC Cuba, caboba caroliana, pogostemon helferi, java fern, staurogyne repens, eleocharis accicularis,
Φυτομάζα (σε μια κλιμακα απο το 1 εως το 10): 6,5
Περιγραφη αλγης: staghorn και πρασινη τριχοειδης
Ποτε εμφανιστηκε: με το που πηρε μπρος το ενυδρειο, πριν αρχισω λιπανση,
Αλλα σχολια:
Αρχικα αναβα ολες τις λαμπες μαζι, πλεον ισχυει το απο πανω, η τριχοειδης εχει μεινει στασιμη και ΙΣΩΣ μειωνετε. Η staghorn ομως επανεμφανιζεται, πχ ειχε η eleocharis μπολικη, την ξηλωσα ολη, ξεδιαλυνα τα υγιη κομματια (2 ωρες μου πηρε) και τα ξαναβαλα, παλι τα ιδια. Στην blyxa επισης βλεπω να βγαινει παροτι τα καθαρισα και αυτα.

Φωτο:


-------------------------
Επισης να πω οτι την τελευταια βδομαδα εκοψα το seachem flourish που εριχνα και ριχνω μονο το trace, και εκανα αυτην την αλλαγη στις ωρες φωτισμου. Η τριχοειδης απο τοτε παγωσε, υποθετω λογω περισειας σιδηρου γινοταν η δουλεια.
Η staghorn λενε οτι ειναι φωτοσυνθετικη αλγη.
Αρα μαλλον οφειλεται σε πολυ φως και λιγο co2 και ισως αμμωνια.

Η τριχοειδης μαλλον σε φως και σε θρεπτικα συστατικα(μηπως ταιζεις πολυ?)
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-03-14, 20:48
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Ενα θεμα καλο που θα το εχεις διαβασει ειναι εδω δες και πραξε!!!
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38816


μερικα απο τα λαθη που πιστευω οτι εχουν γινει ειναι αποτομο και πολυ φως μαζι με μπολικα στοιχεια στο νερο απο εκει ξεκινισαν ολα
την μπουκαλα την δουλευες απο την πρωτη μερα?


για της λιπανσης που κανεις σου εχουν πει οτι πρεπει να παρεις τεστ και να μετρας μιας που οι δωσεις ειναι μεγαλες και εαν για καποιο λογο ειναι μπλοκαρισμενα τα φυτα μενουν περισιες

ξεκινα παραγκελια για τεστακια!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-03-14, 20:49
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rottbea Εμφάνιση μηνυμάτων
Η staghorn λενε οτι ειναι φωτοσυνθετικη αλγη.
Αρα μαλλον οφειλεται σε πολυ φως και λιγο co2 και ισως αμμωνια.

Η τριχοειδης μαλλον σε φως και σε θρεπτικα συστατικα(μηπως ταιζεις πολυ?)
Ισα ισα νομιζω οτι ταιζω λιγο, 3 φορες τη βδομαδα ριχνω απο λιγα flakes, ας πουμε οσο για εναν μονομαχο καθε φορα.

Για το co2 θα συμφωνησω μαζι σου, μεχρι τωρα ειχα τη μπουκαλα να ανοιγει μαζι με τα φωτα και εβλεπα οτι στις πρωτες 2-3 ωρες δεν σχηματιζοταν φυσαλιδες πουθενα στα φυτα, το ρουφουσαν ολο, και μετα το ενυδρειο γινοταν sprite σιγα σιγα. Παντου σε μοςς φυσαλιδες. Εδω και 10 μερες τοχω να ανοιγει 2 ωρες πριν τα φωτα, ΚΑΙ ΠΑΛΙ στην αρχη φωτοπεριοδου δεν υπαρχει ιχνος φυσαλιδας παρα μονο στο νερο αιωρουμενες οπως και πριν. Και κλεινει μιση ωρα πριν το τελος της φωτοπεριοδου. Αλλα τα φυτα εχουν δωσει γκαζια απο τοτε παρα πολυ. Μετα απο 3-4 ωρες (τωρα που το βλεπω ας πουμε,10 κλεινουν ολες οι λαμπες) ειναι ολα τα φυτα τιγκα στη φυσαλιδα. Σαν να σταματα η προσληψη co2.
Να ανεβασω co2 κιαλλο? Ανεβασα νιτρικα σε μια σκεψη οτι πριν ημουν στα 15 (5ppm ανα 2 μερες) και ισως να υπηρχαν ολα τα θρεπτικα συστατικα απτο υποστρωμα και το trace αλλα οχι νιτρικα, και ετσι να υπαρχει διαροη θρεπτικων πισω στο νερο (Staghorn) αλλα ειναι νωρις για να πω οτι εφταιγε αυτο....
Το κατωφλι της ΕΙ αλλωστε ειναι τα 30ppm και εγω ημουν στα μισα....τωρα δινω 20-25.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-03-14, 20:56
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Ισα ισα νομιζω οτι ταιζω λιγο, 3 φορες τη βδομαδα ριχνω απο λιγα flakes, ας πουμε οσο για εναν μονομαχο καθε φορα.

Για το co2 θα συμφωνησω μαζι σου, μεχρι τωρα ειχα τη μπουκαλα να ανοιγει μαζι με τα φωτα και εβλεπα οτι στις πρωτες 2-3 ωρες δεν σχηματιζοταν φυσαλιδες πουθενα στα φυτα, το ρουφουσαν ολο, και μετα το ενυδρειο γινοταν sprite σιγα σιγα. Παντου σε μοςς φυσαλιδες. Εδω και 10 μερες τοχω να ανοιγει 2 ωρες πριν τα φωτα, ΚΑΙ ΠΑΛΙ στην αρχη φωτοπεριοδου δεν υπαρχει ιχνος φυσαλιδας παρα μονο στο νερο αιωρουμενες οπως και πριν. Και κλεινει μιση ωρα πριν το τελος της φωτοπεριοδου. Αλλα τα φυτα εχουν δωσει γκαζια απο τοτε παρα πολυ. Μετα απο 3-4 ωρες (τωρα που το βλεπω ας πουμε,10 κλεινουν ολες οι λαμπες) ειναι ολα τα φυτα τιγκα στη φυσαλιδα. Σαν να σταματα η προσληψη co2.
Να ανεβασω co2 κιαλλο? Ανεβασα νιτρικα σε μια σκεψη οτι πριν ημουν στα 15 (5ppm ανα 2 μερες) και ισως να υπηρχαν ολα τα θρεπτικα συστατικα απτο υποστρωμα και το trace αλλα οχι νιτρικα, και ετσι να υπαρχει διαροη θρεπτικων πισω στο νερο (Staghorn) αλλα ειναι νωρις για να πω οτι εφταιγε αυτο....
Το κατωφλι της ΕΙ αλλωστε ειναι τα 30ppm και εγω ημουν στα μισα....τωρα δινω 20-25.
Για το co2 παρε καποιο μετρητη(test)http://www.ebay.com/itm/CO2-PH-LONG-...-/280668274621
Mηπως ειχε θανατο ψαριου τις τελευταιες μερες?
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-03-14, 21:04
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Drop checker το σκεφτηκα ναι. Οχι δεν εχει ψαρια μεσα. Αμμωνια μετρησα ειναι ολα οκ. Ειχε πολυ βιολογια το φιλτρο οταν το πρωτοεβαλα. Οποτε υποψιαζεσαι χαμηλο co2?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-03-14, 21:30
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Εφοσον δεν υπαρχουν οργανισμοι μεσα τοτε το πιο ευκολο ειναι να το πουσαρεις στο διοξειδιο και βλεπεις.
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-03-14, 23:25
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Αν και δεν νομιζω να οφειλεται στο co2...
Νομιζω πως οφειλεται σε θέμα φιλτρανσης ή φωτισμου, αλλα κλεινω προς το θεμα αμμωνιας...
Οποτε ανακατευα αρκετα το βυθο μου εμφανιζοτανε...
Την καις με excel και οξυζενε...
Το ph πως το μετρας?
ΡΗ: 7,1
KH: 3

Με αυτα που αναφέρεις εχεις 8 ppm co2... Τρεχω το ενυδρειο μου με ιδιο kh αλλα εχω ph περιπου 5,9-6,2 .
Drop cheker εχω και εγω αλλα πάντα ειναι απλά κιτρινο...
Αν θες να εισαι σχεδόν σιγουρος απλα κανεις 3 μετρησεις διαφορετικές και βγαζεις μεσο ορο , γιατι τιποτα δεν μετρασει σωστα..
Μετρας ph με controller , ph με υγρα τεστ και με drop chekerκαι βλέπεις και τα φυτα.. Δοκιμασε και με σταθερο co2 ολη την ημέρα, εγω ειχα προβλημα με την ηλεκτροβάνα, καθε φορά που ανοιγε ειχε και διαφορετικη παροχη co2... φθηνα μανόμετρα ebay...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-03-14, 08:26
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
εβλεπα οτι στις πρωτες 2-3 ωρες δεν σχηματιζοταν φυσαλιδες πουθενα στα φυτα, το ρουφουσαν ολο, και μετα το ενυδρειο γινοταν sprite σιγα σιγα. Παντου σε μοςς φυσαλιδες. .
Νομίζω ότι αυτό είναι φυσιολογικότατο! Όταν ξεκινά η φωτοσύνθεση η συγκέντρωση του οξυγόνου στο νερό αυξάνεται σταδιακά χωρίς να δημιουργούνται φυσαλίδες. Μόλις η συγκέντρωση του οξυγόνου στο νερό φτάσει στον κορεσμό τότε αυτές εμφανίζονται.

Για την άλγη τώρα:
Τα φυτά, απ' ότι ξέρω, θέλουν τουλάχιστον 6 ώρες φωτισμό, λιγότερο δεν προλαβαίνουν να τον αξιοποιήσουν πλήρως αυτά, παρά μόνο οι άλγες.
Ανάβεις την gro-lux 6 ώρες αλλά τις άλλες δύο 5. Επιπλέον, αυτές οι λάμπες σίγουρα δεν έχουν το βέλτιστο για φυτά φάσμα της grolux και ευνοούν τις άλγες περισσότερο.
Δεν δοκιμάζεις να αυξήσεις την φωτοπερίοδο κατά μία ώρα, ώστε οι ώρες που ανάβουν όλες οι λάμπες να μην είναι λιγότερες από 6;

Εγώ θα δοκίμαζα να αφήσω μόνο τη μία λάμπα 6500Κ και να έχω την άλλη σβηστή.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-03-14, 09:10
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και δεν νομιζω να οφειλεται στο co2...
Νομιζω πως οφειλεται σε θέμα φιλτρανσης ή φωτισμου, αλλα κλεινω προς το θεμα αμμωνιας...
Οποτε ανακατευα αρκετα το βυθο μου εμφανιζοτανε...
Την καις με excel και οξυζενε...
Το ph πως το μετρας?
ΡΗ: 7,1
KH: 3

Με αυτα που αναφέρεις εχεις 8 ppm co2... Τρεχω το ενυδρειο μου με ιδιο kh αλλα εχω ph περιπου 5,9-6,2 .
Drop cheker εχω και εγω αλλα πάντα ειναι απλά κιτρινο...
Αν θες να εισαι σχεδόν σιγουρος απλα κανεις 3 μετρησεις διαφορετικές και βγαζεις μεσο ορο , γιατι τιποτα δεν μετρασει σωστα..
Μετρας ph με controller , ph με υγρα τεστ και με drop chekerκαι βλέπεις και τα φυτα.. Δοκιμασε και με σταθερο co2 ολη την ημέρα, εγω ειχα προβλημα με την ηλεκτροβάνα, καθε φορά που ανοιγε ειχε και διαφορετικη παροχη co2... φθηνα μανόμετρα ebay...
Νικο και εγω οσο δεν υπαρχει κοντρολερ το εχω να δουλευει 24ωρο γιατι πρεπει να ειχε σκαμπανεαβασματα και εβγαζε με το παραμικρο αλγες φυσικα υπηρχε και καλη αναταραξη.
Τοτε εριχνα και παραπανω στοιχεια!

Το θεμα ειναι οπος πολι καλα ειπες οτι υπαρχει λιγο Co2
Και στης περισοτερες αλγες της αρεσει αυτο!

Σπυρο τι ωρα ειναι οι μετρησης που εκανες;
Αμα δεν το βαλεις το co2 24ωρο κανε μετρησης στο ενυδριο πριν ανοιξει και λιγο πριν κλισει το Co2 σε Kh και Ph γιανα δεις αμα υπαρχουν διαφορες!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-03-14, 03:10
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Οκ λοιπον πρωτη κινηση για να μην τα κανω μανταρα, μια μια παραμετρο θα αλλαζω, ειναι να αυξησω το co2 να δουμε τι θα γινει, σε συνδυασμο με τα ανεβασμενα νιτρικα που εφτασα πλεον την καταναλωση της ΕΙ. Φωτισμο για την ωρα δεν θα πειραξω. Ειδικα αφου ειναι φωτασυνθετικη αλγη, δεν εχει νοημα να την ανεβασω τωρα νομιζω. Επισης τον σιδηρο τον ριχνω σε μιση δοση αποτι ειναι recomended.

Την μετρηση ph την πηρα πριν το ψακασμα με co2 και κακα τα ψεμματα το ph ειναι το μονο που δεν εμπιστευομαι με υγρα τεστ. Σιγουρα μολις ξεκινησα co2 θα επεσε στα δικα σου επιπεδα νικο, θα το κοιταξω.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-03-14, 03:59
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ λοιπον πρωτη κινηση για να μην τα κανω μανταρα, μια μια παραμετρο θα αλλαζω, ειναι να αυξησω το co2 να δουμε τι θα γινει, σε συνδυασμο με τα ανεβασμενα νιτρικα που εφτασα πλεον την καταναλωση της ΕΙ. Φωτισμο για την ωρα δεν θα πειραξω. Ειδικα αφου ειναι φωτασυνθετικη αλγη, δεν εχει νοημα να την ανεβασω τωρα νομιζω. Επισης τον σιδηρο τον ριχνω σε μιση δοση αποτι ειναι recomended.

Την μετρηση ph την πηρα πριν το ψακασμα με co2 και κακα τα ψεμματα το ph ειναι το μονο που δεν εμπιστευομαι με υγρα τεστ. Σιγουρα μολις ξεκινησα co2 θα επεσε στα δικα σου επιπεδα νικο, θα το κοιταξω.
Πριν ανεβασεις το διοξηδιο μετρα το βραδυ ποσο ph εχεις. Αμα ειναι πανω απο 25ppm Co2 απλα βαλτο να δουλευει 24ωρο!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Hair algae στο cuba el.stel Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 14 23-06-11 19:36
Διαφορά hair algae από silk algae el.stel Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 28-03-11 19:25
Blue Green Algae ixtlilton Αρχάριοι γλυκού νερού 6 03-03-11 00:31
ΑΛΓΗ BGA (Blue Green Algae) Z_X Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 66 22-03-07 18:00
Brush ή hair algae ;;; newfish Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 27-12-02 19:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06918 seconds with 15 queries