Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Περιβάλλον δεξαμενής (τεχνητής λίμνης)

Περιβάλλον δεξαμενής (τεχνητής λίμνης) Η άγρια πανίδα που συγκεντρώνεται περιμετρικά της δεξαμενής μας. Ποιά η σωστή διαχείρηση, η μέριμνα και η υπευθυνότητα του ιδιοκτήτη?

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 28-07-08, 12:51
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Αφού λοιπόν του έδωσα δρόμο (με το που ακουμπησα το πλαστικο κουτι στα χορτα τρελλαθηκε, ανοιγωντας το καπακι εξαφανίστηκε εν ριπη οφθαλμου), η λίμνη έγινε πάλι ασφαλής για τα ψάρια μου. Απο όσο μπόρεσα να δώ, οι μόνες απώλειες που είχα ήταν τα τέσσερα "αργοκίνητα" ψάρια μου, όλα διακοσμητικά φινταιλς χρυσόψαρα και οράντα. Σε πεισμα όλων οσων μου ελεγαν το αντιθετο είχαν υπομείνει χειμωνες με παγο στη λιμνη χωρις απώλειες. Η ταχύτητά τους όμως τους στοίχισε τελικά..
Θα ήταν φρόνιμο να ξαναβάλω τέτοια ψάρια στη λίμνη μου τέτοιαν εποχή, ή να περιμένω του χρόνου την άνοιξη; Πρέπει να δω τί θα κάνω και με τους φετινούς γόνους μου, είδα ήδη τέσσερις που ξεκίνησαν να κοκκινίζουν, δεν μπορεσα να δω αν εχει πιο μικρα, μαύρα ακομα.. ¶ρα είμαι σε αριθμό στα ίδια και δεν ξέρω αν θα τα αντέξει η λίμνη να βάλω νεα οράντα.
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 31-07-08, 10:17
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Αυτο για τον Ηλία...
Ερχεται σημερα στη δουλεια μου ένας και επειδή ξέρει ότι καταγινομαι με τα ερπετά μου φέρνει στο γραφείο ένα ζωντανό φίδι που έπιασε -ευτυχώς με τα γάντια.... Τί είναι αυτό με ρωτάει; ¶ντε τώρα να του απαντήσεις γιατί δεν πρέπει να πιάνει ότι βρει....
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 31-07-08, 15:34
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από japetus Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο για τον Ηλία...
Ερχεται σημερα στη δουλεια μου ένας και επειδή ξέρει ότι καταγινομαι με τα ερπετά μου φέρνει στο γραφείο ένα ζωντανό φίδι που έπιασε -ευτυχώς με τα γάντια.... Τί είναι αυτό με ρωτάει; ¶ντε τώρα να του απαντήσεις γιατί δεν πρέπει να πιάνει ότι βρει....
χαχαχα! ποιος τύπος είναι αυτός? Πάλι καλά που και τα γάντια τον προστάτεψαν. δεν περίμενα τέτοιου είδους γάντια να σε προστατεύουν από οχιές.
είναι μία ωραιότατη (και μάλλον θηλυκή αν διακρίνω καλά) Vipera ammodytes
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 01-08-08, 14:05
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Μου έκανε εντύπωση το χρώμα στα μάτια της, δεν είχα ξαναδεί τετοιο σε φίδι... Ίδιο με αυτό στο άβατάρ σου δεν είναι;
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 02-08-08, 15:12
kanarini Ο χρήστης kanarini δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2008
Περιοχή: Νικαια-Νεαπολη
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

πολυ ομορφο φιδακι
__________________
http://www.kanarini.net/
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 02-08-08, 15:37
Το avatar του χρήστη Teo
Teo Ο χρήστης Teo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Περιοχή: Πολύκαστρο,Κιλκίς
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

χαχαχα τρελός είναι έποιασε οχιά??ωραίο το φιδάκι( αλλά μόνο απο μακριά και αγαπημένοι)
__________________
Φιλικά,
Θοδωρής


Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 10-08-08, 16:40
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από japetus Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου έκανε εντύπωση το χρώμα στα μάτια της, δεν είχα ξαναδεί τετοιο σε φίδι... Ίδιο με αυτό στο άβατάρ σου δεν είναι;
Ναι, το avatar μου είναι μάτι από Vipera ammodytes
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 13-08-08, 19:32
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή ΔΕΝ ΠΑΙΖΩ!

Δεν παμε καλα... Ενώ δεν εχουν περασει 10 μερες καλα-καλα που τα ψαρια μου εχουν βρει την ησυχια τους, έχω προσθέσει εν τω μεταξυ ένα καινουριο κοι, ενα black moor και ενα οραντα με κοκκινο κεφαλι, πριν απο μερικες μερες δεν μπορω να δω το οραντα (ουτε το μαυρο βλεπω αλλα λογω χρωματος τρεφω ακομα ελπιδες)... Την αλλη μερα ανοιγω το φιλτρο με το μικρο καταρρακτη και σε λιγο τί να δω; Ένα καινουριο νεροφιδο, ιδιο ή και μεγαλυτερο σε μεγεθος απο το προηγουμενο λιάζεται στα νουφαρα κατω απο τον καταρρακτη....!!!
Πηγα να το αρπαξω μια και ηταν σχετικα ηρεμο αλλα μου ξεφυγε... Το ξανειδα πολλες φορες την ιδια και την επομενη μερα αλλα δεν μπορεσα να το πιασω.. Την επομενη μερα ειχε μεγαλη κακοκαιρια, βροχες κλπ δεν το είδα εκεινη την μερα αλλα ούτε ξανα έπειτα.. Υπάρχει πιθανοτητα λόγω βροχής να έφυγε (λογω βρεγμενου εδαφους και κυνηγητου από μέρους μου); Σαν είδος το νατριξ νατριξ ειναι ανταγωνιστικο με τα όμοιά του; Γιατί δεν είχα δει δυο μαζί παλια και το προηγουμενο ηταν τραυματισμένο, μήπως αλληλοεξοντώνονται; Σαν βασικο υποπτο θεωρω ενα μεγαλο χωραφι με καλαμποκι που ποτιζεται συνεχεια και ειναι γειτονικο απο τη μια μερια με μενα και απο την αλλη με ενα μικρο έλος....
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 14-08-08, 09:10
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Κι εγώ δεν μπόρεσα να πιάσω το "δικό" μου φίδι!
Μια μέρα που θειάφιζα το αμπέλι και ξέχασα να σκεπάσω την λίμνη, βλέπω να έχει στην επιφάνεια του νερού, αρκετή σκόνη. Έκανα αμέσως υπερχίληση κι έφυγε το μεγαλύτερο μέρος του θειαφιού αλλά έφυγε μαζί κι ο όφις και τα ψαράκια δεν βλέπω να πάθανε καμιά ζημιά. Είναι μάλιστα πολύ ζωηρά και δεν μένουν κρυμένα, όπως άλλωτε!!!
... θειάφισε αλλά μην το παρακάνεις!!!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 14-08-08, 14:46
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
... θειάφισε αλλά μην το παρακάνεις!!!
Μάλλον είναι επικίνδυνο το θειάφι για τα ψάρια, θα ρίξει πολύ το ph και υπάρχει κίνδυνος να επιρεαστούν.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από japetus Εμφάνιση μηνυμάτων
Σαν είδος το νατριξ νατριξ ειναι ανταγωνιστικο με τα όμοιά του; Γιατί δεν είχα δει δυο μαζί παλια και το προηγουμενο ηταν τραυματισμένο, μήπως αλληλοεξοντώνονται; Σαν βασικο υποπτο θεωρω ενα μεγαλο χωραφι με καλαμποκι που ποτιζεται συνεχεια και ειναι γειτονικο απο τη μια μερια με μενα και απο την αλλη με ενα μικρο έλος....

Όχι δεν μαλώνουν, αντιθέτως έχω δει πολλές φορές να ζουν μαζί. Μάλλον δεν μπορείς να το αποφύγεις όπως φαίνεται, η περιοχή σου είναι τέτοια που θα σε επισκέπτονται συχνά ότι και να κάνεις.
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 19-05-11, 11:42
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Φέτος δεν έχω δει κανένα φιδάκι γύρω από τη λίμνη. Μόνο μια μεγαλούτσικη τρανόσαυρα που κρύβεται στη σκια της λεβαντίνης και κατεβαίνει πού και πού να πιεί νερό στη λίμνη..



Αυτό φαίνεται έδωσε θάρρος στα βατράχια που φέτος υπάρχουν περισσότερα από κάθε άλλη φορά.. Μου κάνει εντύπωση που δεν φοβούνται τις μέλισσές μου, εδώ ξεχωρίζει αμυδρά μία στη μύτη του που τον γλύφει για να παράγει βατραχόμελο






Σαύρες όμως και βατράχια, δεν είναι δυνατόν να εξηγήσουν αυτό που έπαθε το ψαράκι που βρήκα χθες να επιπλέει στην επιφάνεια..



Τί μπορεί να φταίει γι αυτό; Μου κάνει εντύπωση που δεν φαγώθηκε ολόκληρο αν ήταν από κάποιο πουλί ή ζώο στεριάς. Λέτε να φταίει μήπως κάποιο από τα κόι; Να το έβαλε στο στόμα του κατα λάθος και στην προσπάθεια να το βγάλει να το αποκεφάλισε;
Εχω αυτή την ανησυχία τελευταία μια και μάλλον δεν σηκώνει το μέγεθος που έχουν φτάσει τα δυο κόι πλεον η λιμνη μου..


Και με την ευκαιρία του ποστ, και μια άποψη της λίμνης με το καινούριο πρότζεκτ, ένα γλαστροβαλτόκηπο με σαρκοφάγα..

Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 19-05-11, 12:02
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Έγινε πολύ όμορφο το σύστημα σου. Μου έχει αρέσει το δέσημο που προέκυψε εντελώς φυσικά με τα διάφορα άγρια φυτά που φύτρωσαν περιμετρικά. Τα τροπικά σου σαρκοφάγα, δεν θα σου αντέξουν το κρύο...οπότε φαντάζομαι γιατί τα έχεις φυτέψει σε ξύλινο κρασοβάρελο.

Νόμιζα πως μας ξέχασες....
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 19-05-11, 12:03
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Υπαρχει πιθανοτητα να ευθυνεται για το αποκεφαλισμενο ψαρι, προνυμφη λιμπελουλας; δεν μπορω να καταλαβω και ποσο μεγαλο ηταν απο τις φωτος.

Ασχετο.... ξετρελλαθηκα με το βαρελι και τα σαρκοφαγα φυτα σου
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 19-05-11, 12:20
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Μπα έντομο δεν μπορεί.. Μεγαλούτσικο ήταν το ψαράκι, 4-5 εκατοστά.. Ετσι κι αλλιώς οι προνύμφες δεν τρώνε το ψάρι, εισάγουν μια προβοσκίδα μέσα του και ρουφάνε..

@in the pond, παρακολουθώ το φόρουμ, αλλά έλειπα κοντά δυο χρόνια από τη λίμνη (που έτρεχε μια χαρά μόνη της αυτό το διάστημα χωρίς φιλτράρισμα, χωρίς τάισμα, χωρίς τίποτα), μόνο με συμπλήρωμα νερού κάθε 2-3 εβδομάδες το καλοκαίρι από φίλους, και έτσι δεν είχα δυνατότητα για φωτογραφίες.. Η μόνη απώλεια που είχα στα τέλη καλοκαιριού πέρυσι, ήταν ο θάνατος το ένα μετά το άλλο των μητρικών, μεγάλων χρυσόψαρων (πέντε στον αριθμό). Δεν μπορώ να εξηγήσω πώς συνέβηκε αυτό, ίσως να ήταν γερασμένα; (6-7 χρονών, γύρω στα 15 εκατοστά)

Τα συγκεκριμένα σαρκοφάγα (σαρακηνίες, διοναίες και εύκρατες δροσέρες), επειδή ασχολούμαι και με αυτά, είναι επιλεγμένα για να αντέχουν, δεν είναι τροπικά φυτά. Σε κάθε περίπτωση πάντως τα έχω σε μια λεκάνη που έχω καλύψει περιμετρικά με βαμένα σανίδια, έτσι μπορώ να τα βγάλω ανα πάσα στιγμή.
Η αρχική σκέψη ήταν ένας βαλτόκηπος σαν συνέχεια της όχθης της λίμνης, όμως η αλλαγή στη σύσταση του εδάφους εξαιτίας των ποτισμάτων το καλοκαίρι (τα σαρκοφάγα ποτίζονται μονο με μαλακό νερό, και το νερό ποτίσματος είναι πολύ σκληρό), με έκανε να τα τοποθετήσω σε χωριστό χώρο... Η φωτό είναι του περασμένου μήνα, τώρα έχει ένα σωρό κόκκινα νούφαρα ανθισμένα όπως και κίτρινες ίριδες.
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 19-05-11, 13:42
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από japetus Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπα έντομο δεν μπορεί.. Μεγαλούτσικο ήταν το ψαράκι, 4-5 εκατοστά.. Ετσι κι αλλιώς οι προνύμφες δεν τρώνε το ψάρι, εισάγουν μια προβοσκίδα μέσα του και ρουφάνε..
Τρώνε κανονικότατα με το στόμα αγαπητέ μου φίλε...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από japetus Εμφάνιση μηνυμάτων
@in the pond, παρακολουθώ το φόρουμ, αλλά έλειπα κοντά δυο χρόνια από τη λίμνη (που έτρεχε μια χαρά μόνη της αυτό το διάστημα χωρίς φιλτράρισμα, χωρίς τάισμα, χωρίς τίποτα), μόνο με συμπλήρωμα νερού κάθε 2-3 εβδομάδες το καλοκαίρι από φίλους, και έτσι δεν είχα δυνατότητα για φωτογραφίες.. Η μόνη απώλεια που είχα στα τέλη καλοκαιριού πέρυσι, ήταν ο θάνατος το ένα μετά το άλλο των μητρικών, μεγάλων χρυσόψαρων (πέντε στον αριθμό). Δεν μπορώ να εξηγήσω πώς συνέβηκε αυτό, ίσως να ήταν γερασμένα; (6-7 χρονών, γύρω στα 15 εκατοστά)
Έχω κι εγώ ανάλογα μεγάλα χρυσόψαρα και άλλα μάλιστα είναι σε ηλικία μεγαλύτερα από τα δικά σου. Ο πιθανότερος λόγος που πιστεύω πως έγινε η αιτία να χάσεις τα ψάρια σου είναι η έλλειψη οξυγόνου. Έχεις μεγάλη ιχθυοφόρτωση, κατά την καλοκαιρινή περίοδο έχουμε ανάλογα υψηλότερες θερμοκρασίες στην ατμόσφαιρα, άρα και στο νερό. Το ζεστότερο νερό έχει λιγότερη διαλυτότητα οξυγόνου. Τα μεγαλύτερα ψάρια έχουν περισσότερες ανάγκες οξυγόνου, οπότε αυτό ίσως να το περάσεις ξανά και ξανά και ξανά! Σε χειρότερη κλίμακα έχουμε τα κοι που είναι σαφέστατα λιγότερο ανθεκτικοί οργανισμοί από τα χρυσόψαρα στο θέμα του οξυγόνου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από japetus Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα συγκεκριμένα σαρκοφάγα (σαρακηνίες, διοναίες και εύκρατες δροσέρες), επειδή ασχολούμαι και με αυτά, είναι επιλεγμένα για να αντέχουν, δεν είναι τροπικά φυτά. Σε κάθε περίπτωση πάντως τα έχω σε μια λεκάνη που έχω καλύψει περιμετρικά με βαμένα σανίδια, έτσι μπορώ να τα βγάλω ανα πάσα στιγμή.
Η αρχική σκέψη ήταν ένας βαλτόκηπος σαν συνέχεια της όχθης της λίμνης, όμως η αλλαγή στη σύσταση του εδάφους εξαιτίας των ποτισμάτων το καλοκαίρι (τα σαρκοφάγα ποτίζονται μονο με μαλακό νερό, και το νερό ποτίσματος είναι πολύ σκληρό), με έκανε να τα τοποθετήσω σε χωριστό χώρο... Η φωτό είναι του περασμένου μήνα, τώρα έχει ένα σωρό κόκκινα νούφαρα ανθισμένα όπως και κίτρινες ίριδες.
Καλά, τί θερμοκρασίες πιάνεις εκεί?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 19-05-11, 16:09
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά, τί θερμοκρασίες πιάνεις εκεί?
Oι σαρακηνίες αντέχουν, έχουν μαλιστα εγκλιματιστεί και σε φυσικό περιβάλλον και στο κλίμα της Αγγλίας, δε θα τους πειράξει το κλίμα στη βόρεια Ελλάδα..
Απλά καθυστερεί έτσι λίγο η ανάπτυξή τους την ανοιξη.. Οι μεν διοναίες από την άλλη χρειάζονται μια περίοδο χαμηλών θερμοκρασιών για την διάπαυσή τους το χειμώνα, ενώ οι δροσέρες αν μείνουν έξω απλά χάνουν ολοκληρωτικά την βλάστησή τους και ξεκινάνε την άνοιξη από την αρχή με νέο φύλλωμα...



Για τα χρυσοψαρα πιθανον να έχεις δίκιο, μια και δεν λειτουργουσε το φίλτρο, απο την άλλη τα δυο κόι που τα έχω πάνω από δέκα χρόνια (μην πω περισσότερα, και τώρα που το σκέφτομαι πρέπει κάποια από τα μεγάλα χρυσόψαρα που έχασα να ήταν συνομηλικά τους) δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα..
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 19-05-11, 18:24
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από japetus Εμφάνιση μηνυμάτων
Oι σαρακηνίες αντέχουν, έχουν μαλιστα εγκλιματιστεί και σε φυσικό περιβάλλον και στο κλίμα της Αγγλίας, δε θα τους πειράξει το κλίμα στη βόρεια Ελλάδα..
Τί μου λες τώρα βρε φίλε... Ούτε που μπορούσα να το διανοηθώ!!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από japetus Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τα χρυσοψαρα πιθανον να έχεις δίκιο, μια και δεν λειτουργουσε το φίλτρο, απο την άλλη τα δυο κόι που τα έχω πάνω από δέκα χρόνια (μην πω περισσότερα, και τώρα που το σκέφτομαι πρέπει κάποια από τα μεγάλα χρυσόψαρα που έχασα να ήταν συνομηλικά τους) δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα..
Αν μείνει η ίδια κατάσταση φίλε, λειπούμαι που θα το πω, αλλά και τα κοι σου θα κινδυνέψουν.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 19-05-11, 19:30
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Τελεια λιμνη japetus ,τρελλα τα περιεργα σου φυτα !(πρεπει αν μας κανεις καμια διαλεξη για αυτα με πολλες λεπτομερειες!

Το χρυσοψαρο σου αν εχεις δυνατη αντλια μπορει να το τραβηξε και με το καιρο και την πιεση να ξεκολλησε το κεφαλι τους

ή

να περασε κανενας γατος που προτιμα το κεφαλακι

ή

να εχεις σατανιστες εκει στη γειτονια σου
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 19-05-11, 20:04
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Μιχάλη, αν ήταν γάτα θα το είχε φάει όλο και η αντλία δεν είναι τόσο δυνατή που να μπορέσει να το ρουφήξει... Λες να έχω σατανιστές;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελεια λιμνη japetus ,τρελλα τα περιεργα σου φυτα !(πρεπει αν μας κανεις καμια διαλεξη για αυτα με πολλες λεπτομερειες!
Αν θέλεις έτσι για μια αρχική ενημέρωση γι αυτα τα φυτά (που μαζί με τα υδρόβια είναι τα αγαπημένα μου), μπορείς να δεις ένα παλιοτερο ποστ μου σε άλλο φόρουμ εδώ
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 19-05-11, 20:17
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από japetus Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θέλεις έτσι για μια αρχική ενημέρωση γι αυτα τα φυτά (που μαζί με τα υδρόβια είναι τα αγαπημένα μου), μπορείς να δεις ένα παλιοτερο ποστ μου σε άλλο φόρουμ εδώ

Καλα ...αψογα .... τα βρισκουμε ευκολα αυτα τα φυτα ή τα εκανες ειδικη παραγγελια?

Ειδικα για το Drosera capensis http://www.youtube.com/watch?v=cZ7Fws1HaL0 αφου λες οτι ειναι ευκολο φυτο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 19-05-11, 21:33
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Είναι ευκολότερο να φανταστείς κάποιο κυνηγό όταν απουσιάζει τελείως ένα ψάρι από τη λίμνη σου, παρά να το βρεις μισό. Όλα αυτά, γιατί οι γάτες και όλα τα υδρίβια πτηνά που κυνηγούν ψάρια, τα τρώνε ολόκληρα, ή μάλλον τα καταπίννουν. Τώρα, μισό ψάρι στην επιφάνεια του νερού? Τί να σου πω?
Αν η αντλία έχει μεγάλο άνοιγμα για την προπέλλα, ίσως ο Μιχάλης να έχει δίκαιο. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Πρόσεχε για λίγο τη λίμνη σου και ίσως πιάσεις επ' αυτοφόρω τον δράστη!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 19-05-11, 21:49
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Αυτο μου κανει και μενα εντυπωση, αν ηταν καποιο μεγαλυτερο ζώο θα το είχε φάει όλο, αν πάλι ήταν κάποιο μικρότερο θα προτιμούσε να το φάει από την κοιλιά που είναι μαλακότερη. Στην αντλία δεν χωραει να μπει, έχει πλέγμα γύρω της..

Μιχάλη, D.capensis βρίσκεις σχετικά εύκολα στην αγορά μια και είναι εύκολο φυτό. Μην περιμένεις όμως κάτι τόσο εντυπωσιακό όπως στο πολύ ωραίο βιντεάκι που ανέβασες, δεν είναι τραβηγμένο σε πραγματικό χρόνο. Παίρνει ώρες για να τυλιχτεί το φύλλο γύρω από το θύμα...
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 10-05-13, 16:05
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Πιστός στο ραντεβού του και φέτος, εθεάθη ένας μικρός νατρίκουλας (νερόφιδο Natrix natrix) στη λίμνη, τον πήρε το μάτι μου να λιάζεται πάνω στα νούφαρα αλλά δεν μπόρεσα να τον πιάσω...
Η εμφάνισή του βέβαια μου δημιούργησε ανάμικτα συναισθήματα, από τη μία γιατί αυτό σημαίνει εξαφάνιση πάλι κάποιων ψαριών -και έχουν αδυναμία στα αγορασμένα κόμετ και φάντεϊλ που κινούνται πιο αργά και όχι στα φυσικά γεννημένα απλά χρυσόψαρα-, και από την άλλη όμως γιατί επιτέλους σταμάτησε το κόασμα των βατράχων που χαλάνε τον κόσμο μια που αποδεικνύεται δεινός κυνηγός τους.
Μισή ώρα αργότερα τον είδα -ελαφρώς μπαϊλντισμένο- να λιάζεται σε παρακείμενη γλαστρολίμνη την οποία με αηδία είδα τις προάλλες να έχει γεμίσει αυγά βατράχων..
Βούτηξε αλλά έσκασε σε λίγο μύτη για να αναπνεύσει και με παρακολουθούσε.



Δεν έχασα την ευκαιρία, τον άρπαξα από την ουρά και με τη βοήθεια μιας απόχης τον συγκράτησα για λίγο ώσπου να βρω πρόχειρα ένα δοχείο να τον 'συσκευάσω' για την μετεγκατάστασή του σε παρακείμενο ρυάκι...
Το σοκ από τη σύλληψή του φαίνεται ότι ήταν τέτοιο -παρεμπιπτόντως, είναι απίστευτα άκακο ζωάκι, μόνο μια ελαφρά μυρωδιά βγάζει όταν φοβάται, δεν επιχείρησε ούτε να δαγκώσει ούτε τίποτα αν εξαιρέσω ένα αρχικό σύριγμα- που έβγαλε το φαγητό του που είχε πρόσφατα καταπιεί, έναν βάτραχο..



Συσκευάστηκε, μεταφέρθηκε και απελευθερώθηκε στο φυσικό του περιβάλλον εντός πέντε λεπτών..


Η έκπληξη ήρθε μετά, όταν στην επιστροφή διαπίστωσα ότι ο βάτραχος είχε ανανήψει και ανακτήσει σε κάποιο βαθμό τις αισθήσεις του.. Μου φαίνεται πρέπει να αρχίσω τακτικά δρομολόγια πλέον σύλληψης βατράχων αυτή τη φορά και μεταφοράς τους στο ρυάκι..



Και μια και έβαλα τόσες φωτογραφίες, να βάλω μία και από τη λίμνη όπως είναι φέτος για να μην ξεφεύγουμε και από το θέμα

Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 10-05-13, 16:11
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Τώρα γιατί έχω την εντύπωση ότι σύντομα θα επιστρέψει στο σημείο που βρίσκει τροφή ;
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 10-05-13, 17:30
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Μιας και ειναι πιστος στα ραντεβου του θα ξανα επιστρεψει οπως επισης και τα βατραχια αν φανε πορτα.

Η λιμνουλα ομως ρε φιλε....τελεια!!!
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 24-05-13, 11:01
Το avatar του χρήστη nireas
nireas Ο χρήστης nireas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Japetus, το "σύστημα" με το ανάποδο μπουκάλι στα σαρκοφάγα δουλεύει? Αν ναι για πόσο καιρό σε καλύπτει?
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 26-05-13, 09:30
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Με συννεφιά μπορεί να αντέξει και μια βδομάδα.. Καλοκαίρι με φούλ ήλιο θέλει γέμισμα κάθε μέρα. Το χειμώνα δεν χρειάζεται.. Βέβαια και να τελειώσει το νερό, το σύστημα και τα φυτά δεν έχουν πρόβλημα γιατί από κάτω πάντα έχει νερό, απλά θέλω να διατηρείται η επιφάνεια υγρή συνέχεια ώστε να μένει ζωντανό και το σφάγνο..
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 28-05-13, 19:50
Το avatar του χρήστη nireas
nireas Ο χρήστης nireas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Ευχαριστώ. Καλή ιδέα τα ξύλα που καλύπτουν το υπερυψωμένο liner.
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 29-05-13, 21:20
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nireas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ. Καλή ιδέα τα ξύλα που καλύπτουν το υπερυψωμένο liner.
Ευχαριστώ, ήταν το φετινό πρότζεκτ αυτό, πώς δηλαδή να κρύψω το λάινερ που το είχα έννοια τόσα χρόνια -σε προηγούμενες φωτογραφίες στο νήμα αυτό φαίνεται πώς ήταν... Είχα ενδοιασμούς αν το αποτέλεσμα θα ήταν ικανοποιητικό έτσι όπως το σκέφτηκα με τα ξύλα, αλλά τελικά δεν το βλέπω πολύ άσχημο!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09165 seconds with 14 queries