Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-09-04, 14:37
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή αγγελόψαρα ζευγάρι?

έχω δύο τα αγγελόψαρα.το ένα το αγόρασα μεγάλο και το άλλο το είχα πάρει μικρό και τώρα το έφτασε σε μέγεθος και το πέρασε κιόλας. όταν τα είχα βάλει μαζί το μεγάλο κυνηγούσε συνέχεια το μικρό. εδώ και 2 εβδομάδες περίπου πάνε όλη μέρα μαζί. κάθονται στα ίδια σημεία και το κυνηγητό σταμάτησε. σε μία ανούμπια που έχω πάνε και σκαλίζουν όλη μέρα το μεγαλύτερο φίλο της απο πάνω και τα δύο. υπάρχει περίπτωση να είναι ζευγάρι ??
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-09-04, 14:42
Husky_Jim Ο χρήστης Husky_Jim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-06-2003
Περιοχή: Περιστέρι-Αθήνα
Μηνύματα: 315
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Husky_Jim
Προεπιλογή

Κοίταξες άν πάνω στο φύλο έχει αυγά....???Γιατί κάτι τέτοιο μου μιάζει...
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-09-04, 19:56
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Η συμπεριφορά που περιγράφεις μοιάζει πολύ με συμπεριφορά ζευγαριού που ετοιμάζεται να κάνει αυγά.
Πες μας όμως σε πόσα λίτρα ενυδρείο τα έχεις, αν υπάρχουν άλλα ψάρια μαζί τους, πόσο καιρό έχεις το "υποψήφιο ζευγάρι" μαζί, τι μέγεθος έχουν τα σκαλάρια;
Το ότι στην αρχή το μεγαλύτερο σκαλάρι κυνηγούσε το μικρότερο είναι φυσιολογικό αφού το έβλεπε σαν ανταγωνιστή και προστάτευε τον χώρο του ενυδρείου του.
Την Anubia την σκαλίζουν είτε επειδή (1) ετοιμάζονται να κάνουν αυγά και καθαρίζουν το φύλλο για να τα εναποθέσουν, (2) έχουν ήδη κάνει αυγά πάνω στο φύλλο και τα αερίζουν, (3) κάτι δεν τους αρέσει στο συγκεκριμένο φύλλο.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-09-04, 03:03
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

τα ψάρια είναι αυτά:
2 dwarf gourami(colisa lalia)
2 dwarf gourami θυληκά
2 pearl gourami
10 αρλεκίνους
4 αγγελόψαρα
1 pleco
4 ottos
1 C.A.E.
6 corydoras
1 rainbow shark
2 clown loach
το ενυδρείο είναι 160λ.(130λ. περίπου καθαρά)
παιδιά αυγά δεν υπάρχουν επάνω στο φύλο.
το ένα το αγγελόψαρο είναι γύρω στους 12 πόντους και το άλλο λίγο μακρύτερο και μεγαλύτερο επειδή έχει ποιο μεγάλα πτερύγεια.
αν όντως είναι ζευγάρι σε πόσο καιρό λέτε να εκδειλωθεί καμιά 'σπορά'??
εγώ απο κοντά δεν έχω δεί να ζευγαρώνουν αλλα είχα κατεβάσει απο ένα site ένα βιντεάκι που έδειχνε πως γίνεται η εναπόθεση και η γονιμοποίηση των αυγών.
αν γίνει κάτι τέτοιο θα μείνει κανα αυγό επάνω στο φύλο ή θα τα καθαρίσουν τα άλλα ψάρια?
υπάρχει περίπτωση αν αλλάξω ενυδρείο τα ψάρια να μην ζευγαρώσουν?
και εαν όντως γεννήσουν επάνω στο φύλο λέτε να τα αφήσω επάνω τα αυγά ή να κόψω το φύλο και να τα προστατέψω??
όλο με τα εαν είμαι αλλα 'εαν' γίνει κάτι θα πρέπει να γνωρίζω νομίζω απο πρίν. τί λέτε??
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-09-04, 00:57
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Τα σκαλάρια σου είναι ενήλικα οπότε "σπορά" μπορεί να εκδηλωθεί οποιαδήποτε στιγμή εφόσον τους παρέχεις καλές συνθήκες και τα ίδια τα ψάρια είναι από μόνα τους έτοιμα... και εφόσον είναι όντως ζευγάρι βέβαια.
Είναι πολύ δύσκολο να την γλυτώσουν τα αυγά αλλά και να γλυτώσουν, είναι ακόμη πιο δύσκολο να την βγάλουν καθαρή τα μωρά με όλα αυτά τα ψάρια που έχεις στο ενυδρείο. Είναι πυκνοκατοικιμένο και αυτό μικραίνει κατά πάρα πολύ τις πιθανότητες για μια επιτυχημένη γέννα.
Αν βάλεις το ζευγάρι μόνο του σε άλλο ενυδρείο υπάρχει περίπτωση (σχετικά σπάνια) να μην ζευγαρώσουν... αλλά συνήθως δεν χαλάει η σχέση του ζεύγους με μια μεταφορά.

Αν σκοπεύεις να βάλεις το ζευγάρι μόνο του, καλύτερα να τα αφήσεις από μόνα τους να προστατέψουν τα αυγά και στην συνέχεια να μεγαλώσουν τα μωρά.
Αν τα αφήσεις στο υπάρχον ενυδρείο... η απόφαση είναι δική σου.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-09-04, 19:32
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

παιδιά τα αγγελόψαρα έχουν φαγωθεί με την anubia και όλη την μέρα πάνε μαζί. απο όσα έχω διαβάσει για το ζευγάρωμα μάλλον για τέτοιο το κόβω. αν όντως είναι ζευγάρι μπορείτε να μου πείτε σε πόσο καιρό περίπου θα γεννήσουν αυγά??
ΥΓ. έχω διαβάσει σε ένα ξένο site ότι υπάρχει περίπτωση να γεννήσουν 2 θυληκές!! υπάρχει τέτοια περίπτωσή? σας έχει τύχει??
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-09-04, 01:52
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Όντως μοιάζει πολύ με συμπεριφορά ζευγαρώματος.
Τώρα αν είναι ζευγάρι δεν μπορεί κανείς να ξέρει πότε θα είναι έτοιμα να κάνουν αυγά αφού αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και φυσικά από τα ίδια τα ψάρια.
Και ναι, όντως μπορούν να γεννήσουν αυγά δύο θηλυκές και μάλιστα τα προστατεύουν.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-09-04, 17:23
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

παιδιά δεν νομίζω πως υπάρχει αμφιβολία. έχουν αρχίσει να είναι όλη την ημέρα πάνω στο φύλο και να το καθαρίζουν. το ένα το αγγελόψαρο έχει βγάλει κάτι απο κάτω του. φαντάζομαι ότι απο εκεί θα βγούν τα αυγά.άν όντως είναι έτσι αυτό το ψάρι είναι το θυληκό.? ποιος ξέρει να μου πεί ρε παιδιά?? έβγαλα και μια foto απο το κινητό. μάλλον θα καταλάβατε γιατί λέω. είναι όντως το θυληκό.?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-09-04, 18:12
altsam Ο χρήστης altsam δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-07-2004
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

και σε μενα το ιδιο ακριβως συμβαινει μονο που τα σκαλαρια στιμπολογανε το εσωτερικο φιλτρο οποτε βεβαια τα αφηνει το μεγαλυτερο σκαλαρι του ενυδρειου.Το εξογκωμα το εχει και το δικο μου συν ενα μικροτερο και πιο λεπτο που εχει το ταιρι του.Επειδη και εγω εχω πυκνοκατοικημενο θα δημιουργησω χωρισμα με τουλι να απομονωθει το ζευγοσ απο τα αλλα ψαρια αλλα και απο το μεγαλωσομο επιθετικο σκαλαρι που δεν τα αφηνει να κανουν τη δουλεια τους.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-09-04, 23:27
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

έχουμε γεννητούρια παίδες!!
έστειλα το μύνημα στις 5:30 και στις 6:30 γεννήσανε!!
τώρα θέλω συμβουλές παιδιά. έκοψα το φύλλο όχι ολόκληρο άφησα και λίγα αυγά, περισσότερο απο περιέργεια για να δώ πώς θα πάνε.
το έκοψα λοιπόν και το έβαλα σε μια γεννήστρα τετράγωνη με σίτα και την τοποθέτησα στην έξοδο του φίλτρου για να αερίζονται τα αυγά.
απο εδώ και πέρα μπορείτε να μου πείτε τί γίνεται και τί πρέπει να κάνω?
πόσο κάνουν τα αυγά για να σκάσουν??
μήπως χρειάζεται να ρίξω αλάτι για να σκάσουν τα αυγά??(κάτι είχα ακούσει γι αυτό ρωτάω).
τί ταίζω τα μικρά (αν και όταν βγούν με το καλό)και πώς?
έχω μία τροφή της tetra που γράφει tetra-freshDelica(brine shrimps) κάνει μήπως για νεογένητά?
έχω μια άλλη τροφή της tetraMin-Baby. αυτήν κάνει?
και γενικώς τί πρέπει να προσέχω και αν πρέπει να κάνω και κάτι άλλο.
όποιος μπορεί ας δώσει πληροφορίες παιδιά είναι πρώτη φορά που γεννάνε τα αγγελόψαρα.
έβγαλα και κάτι foto με το κινητό μου να σας δείξω.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-09-04, 03:34
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Αφού μετακίνησες κάποια από τα αυγά (και καλά έκανες κατά την άποψή μου) θα πρέπει να προσέξεις να μην αρχίσουν να χαλάνε. Αυτά που χαλάνε/σαπίζουν θα πρέπει να αφαιρούνται αμέσως. Τα γόνιμα αυγά έχουν ένα κιτρινωπό χρώμα. Βέβαια θα ήταν καλύτερο αν τα μετακινούσες σε ένα μικρό ενυδρείο (~5 λίτρα) με τον απαραίτητο εξοπλισμό.
Τα αυγά χρειάζονται περίπου 3 ημέρες για να "σκάσουν" και τα μωρά άλλες ~5 μέρες για να μπορούν να κολυμπούν ελεύθερα (οι χρόνοι που αναφέρω εξαρτώνται κυρίως από την θερμοκρασία νερού). Όταν πλέον κολυμπάνε ελεύθερα μπορούμε να τα ταϊζουμε.
Σαν πρώτες τροφές προτιμούνται τα baby brine shrimp (Artermia salina) και microworms. Υπάρχουν και κάποιες έτοιμες τροφές για μικρά ωοτόκα σε υγρή, ξηρή και κατεψυγμένη μορφή. Θα πρέπει να ταϊζονται πολύ μικρές ποσότητες ανά τακτά χρονικά διαστήματα (τουλάχιστον 3-5 φορές την ημέρα).
Μετά από 3-5 εβδομάδες θα είναι έτοιμα να δέχονται και flake food αφού την τρίψουμε πολύ καλά ώστε να γίνει σχεδόν σκόνη.
Από αυτό το σημείο και πέρα, σταδιακά μπορούμε να αυξάνουμε το μέγεθος της τροφής και να τα ταϊζουμε και άλλα είδη αποξηραμένων και κατεψυγμένων τροφων.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-09-04, 03:41
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Και συχνες - μικρες (10 με 20% καθημερινα) προσεκτικες αλλαγες νερου απο την στιγμη που κολυμπουν ελευθερα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-09-04, 15:27
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

δυστηχώς τα αυγά που άφησα πάνω στην anubia ασπρίσαν όλα και σήμερα δεν υπήρχε ούτε δείγμα. νομίζω ότι τα κανόνισε ο pleco.
τα άλλα που χώρισα εκτός απο λίγα, τα περισσότερα ασπρίσανε.αυτό σημαίνει ότι χαλάσανέ?? απ ότι κατάλαβα δεν μου φαίνεται ότι θα βγάλουμε ακόμη αγγελοψαράκια. το θέμα είναι γιατί και τί έκανα λάθος. υπάρχει περίπτωση να φταίει το νερό?
PH=7.6
NH3=0
NO2=0
NO3=25
GH=10
KH=13
τί φταίει?? τα αυγά τα έβαλα σε μία γεννήστρα απο σίτα και τα έβαλα στην έξοδο του φίλτρου για να αερίζονται λιγάκι όπως μου είπαν.
μπορεί κάποιος να μου πεί γιατί χαλάσανε?
η θυληκιά καθαρίζει ένα άλλο φύλλο του φυτού. υπάρχει περίπτωση να ξαναγεννήσει τώρα γρήγορα?? καθε πότε γεννάει ένα ζευγάρι??
εκτός απο τα φύλλα τί άλλο μπορώ να βάλω μέσα για να γεννήσουν πάνω του εκτός απο τα φυτά? είναι κρίμα να κόβω τα φύλλα της anubia.
βοηθείστε παιδιά. ευχαριστώ όλους όσους βοηθάνε.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-09-04, 17:52
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Το άσπρο χρώμα των αυγών δείχνει ότι δεν έχουν γονιμοποιηθεί σωστά. Όταν τα αυγά πιάνουν μύκητες (σαπίζουν) σημαίνει πως είναι νεκρά και πρέπει να αφαιρούνται για να μην κολλήσουν και τα υπόλοιπα, υγειή αυγά.
Τα σκαλάρια κανονικά χρειάζονται μαλακό, όξινο νερό. Επειδή όμως αναπαράγονται εδώ και πάρα πολλά χρόνια σε ενυδρεία - τα οποία οι συνθήκες έχουν μεγάλες αποκλίσεις σε σχέση με αυτές του φυσικού τους περιβάλλοντος (έχουν αναπαραχθεί σε ενυδρεία με pH: 5, GH: 3 μέχρι pH: 8.5, GH: 15), τα περισσότερα σκαλάρια που πουλιούνται δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις σε ότι αφορά το νερό. Βέβαια το καλύτερο θα ήταν να προσομοιώσεις τις συνθήκες του φυσικού τους περιβάλλοντος. Το θέμα είναι να αποφεύγονται οι ακρότητες.
Δοκίμασε να τους βάλεις μερικά κομμάτια λεπτού σχιστόλιθου (ή οποιαδήποτε άλλη λεπτή, ουδέτερη πέτρα) ώστε την επόμενη φορά που θα κάνουν αυγά, αν είσαι τυχερός και προτιμήσουν κάποια από τις πέτρες, να μπορέσεις να τα αφαιρέσεις πιο εύκολα.
Είναι προτιμότερο να τα βάλεις σε ένα μικρό ενυδρείο 5 λίτρων με μια αεραντλία. Να τοποθετήσεις την πέτρα (ή φύλλο) με τα αυγά ανάποδα ώστε τα αυγά να "κοιτάζουν" προς τα κάτω και οι φυσσαλίδες να περνούν κοντά τους. Επίσης μερικές σταγόνες Methylene Blue (δεν θυμάμαι αναλογία) θα βοηθήσουν στην καταπολέμηση των μυκητών.
Τα αυγά σου μπορεί να "χάλασαν" λόγω της σκληρότητας του νερού, αν και αμφιβάλλω.
Αφού η θηλυκιά καθαρίζει άλλο φύλλο, δείχνει ότι σύντομα ετοιμάζεται για την επόμενη της γέννα. Δεν είναι καθόλου περίεργο να γεννούν τόσο σύντομα. Συνήθως γεννούν περίπου κάθε 1 με 1,5 μήνα.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-03-05, 23:32
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

βγήκε γέννα απο τα αγγελόψαρα.! πρέπει να είναι 3-4 μπορεί και κανα παραπάνω.!! είναι σαν τα αυγά αλλα με ουρίτσα και τα παίρνει στο στόμα η θυληκιά αλλα και ο αρσενικός και τα βάζουν συνέχεια πάνω σε ένα φύλλο απο anubia. θα ήθελα να πώ πως μετά απο κάμποσες γέννες (7+) και αφού απομάκρηνα τον pleco και αφού έβαλα μέσα στο φίλτρο τύρφη πριν 15 μέρες ήρθε το επιθυμητό.! να πω πως απο μετρήσεις
πριν τύρφης: GH=10 KH=13 PH=7,6
με τύρφη σε 10 μέρες: GH=9 KH=9 PH=7.3
Τώρα θα ήθελα καμιά συμβουλή απο κάνα παλαιότερο μπας και ζήσει κανένα. πως το βλέπετε υπάρχει περίπτωση? έχει κάμποσα ψάρια το ενυδρείο και βασικά δεν ξέρω αν μπορέσουν να επιζήσουν και πως. μπορώ να κάνω κάτι ? απο τροφή? να δώσω κάτι όταν και αν αρχίσουν να κολυμπάνε τα μικρά??
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-03-05, 00:40
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Αν εξακολουθείς να έχεις όλα τα ψάρια που είχες στις 17 Σεπτεμβρίου (πλην του pleco) και εφόσον έχουν επιζήσει μόνο 3-4 λάρβες, τα πράγματα είναι αρκετά δύσκολα σε αυτό το ενυδρείο.
Γενικά να ξέρεις ότι όταν κάποιος έχει σκοπό την αναπαραγωγή κάποιου είδους, το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να απομονώσει το ζευγάρι σε ένα ενυδρείο μόνο του ή με ελάχιστα άλλα ψάρια.
Στην φάση που βρίσκεσαι, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις τις λάρβες και να τις βάλεις σε ένα μικρό ενυδρείο (25 λίτρα είναι καλά για αρχή) με νερό από το κυριως ενυδρείο, έναν θερμοστάτη και ένα μικρό εσωτερικό φίλτρο. Επίσης θα βοηθούσε να ξεκινούσες άμεσα μια καλλιέργεια Artemia salina.
Πες μας όμως την παρούσα σύνθεση του ενυδρείου και τι σκοπό έχεις για τα μωρά πριν επεκταθούμε περαιτέρω.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-03-05, 00:25
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

Σήμερα δυστηχώς δεν υπήρχε κανένα. τέλος πάντων κατάλαβα τουλάχιστον πως για να σπάσουν τα αυγά το νερό πρέπει να είναι μαλακό ή τουλάχιστον μαλακότερο από ότι ήταν. ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-03-05, 12:04
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

Μου ξαναγενήσανε τα αγγελόψαρα και πήρα τα αυγά,τα έβαλα μέσα σε ένα 10άλιτρο ενυδρείο με ένα φίλτρο αέρος που έχω και σήμερα έχει γύρω στα 30-40 τα οποία έχουν πέσει απο εκεί που ήταν κολλημένα και έχουν αρχίσει να κινούνται. βέβαια είναι αυγά ακόμη με μια μικρή ουρίτσα.! μπορεί να μου πεί κάποιος τι να ταΐσω και πότε? αυγά απο αρτέμια έχω πάρει αλλα δεν έχω βγάλει ακόμη. υπάρχει κάποια άλλη τροφή που θα μπορούσα να δώσω και πότε? αν βράσω κρόκο αυγού και βάλω και λίγη βιταμίνη απο αυτές τις υγρές που πουλάνε θα μπορέσω να ταΐσω? φίλε Giorgos είσαι ο μόνος που δίνει απαντήσεις και οι άλλοι ή δεν έχουν ασχοληθεί ή δεν ασχολούνται καθόλου με αυτά. ευχαριστώ πάντος μέχρι στιγμής για όλες τις συμβουλές που μου χεις δώσει.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-03-05, 12:54
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Ετοιμασε καλλιεργεια artemia, κι αρχισε να δινεις μολις τα μωρα αρχισουν να κολυμπουν ελευθερα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-03-05, 13:40
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Και εγω μεγαλωσα μια γεννα κριμπς ετσι και ταιζα υγρη τροφη της JBL , την σκιζανε .

Αρχιζεις να ταιζεις μωλις δεις να χανεται ο λεκιθικος σακος και μπορουν να κολυμπησουν και πιο πανω απο τον πατο , να κανεις και συχνες αλλαγες με νερο απο το κυρίως ενυδρειο .
Και οταν ταιζεις (2-3 φορες την μερα) να σταματας το φιλτρο.
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 21-03-05, 00:38
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ξεκινήσεις να εκκολάπτεις από τώρα αρτέμιες. Η τροφή σε υγρή μορφή είναι επίσης καλή αλλά, ΙΜΕ, όχι για τις πρώτες ημέρες.
Επίσης θα πρέπει να ετοιμάζεσαι να πάρεις ένα μεγαλύτερο ενυδρείο (~50 λίτρα) για να μεγαλώσεις εκεί τα μωρά. Όταν κολυμπούν πλέον ελεύθερα, μετά από 1-2 εβδομάδες θα πρέπει όπωσδήποτε να μεταφερθούν.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 21-03-05, 02:18
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

έχω βάλει ήδη απο σήμερα το απογευμα αρτέμιες να εκκολαφθούν. τώρα για το 50άλιτρο δεν ξέρω για τί μάλλον δεν βλέπω να ζούνε πολλά. έχουν πιάσει fungus και δεν ξέρω πόσα θα μείνουν. έριξα ένα φάρμακο μέσα της tropical το ICHTIO το οποίο είναι για ick αλλα γράφει μέσα ότι κάνει και για fungus. δεν ξέρω κατα πόσο έκανα καλά αλλα δεν μπορούσα να κάνω και κάτι άλλο. αν όλα πάνε καλά και βγούνε κάμποσα μικρά μόλις μεγαλώσουνε λίγο θα τα βάλω σε 120Λ που έχω. έτσι και αλλιώς δεν έχω και πολλά ψάρια εκεί μέσα και μπορώ να τα βάλω στα άλλα ενυδρεία που έχω. ευχαριστώ για την βοήθεια.
οι αρτέμιες απο την ώρα που θα εκκολαφθούν πόσο αντέχουν? και αν ρίχνω κάθε μέρα απο λίγα αυγά και βάζω φώς να τα μαζεύω θα έχω κάθε μέρα να ταΐζω ή πρέπει να βάλω σε δυο μέρη αρτέμιες και να έχω την μια μέρα απο την μια και την άλλη απο την άλλη?
dim έγραψε:
Παράθεση:
αν βράσω κρόκο αυγού και βάλω και λίγη βιταμίνη απο αυτές τις υγρές που πουλάνε θα μπορέσω να ταΐσω?
sot-zoeέγραψε:
Παράθεση:
Και εγω μεγαλωσα μια γεννα κριμπς ετσι και ταιζα υγρη τροφη της JBL , την σκιζανε .
. εγώ τάιζα μια γέννα απο μονομάχους με υγρή τροφή και απο τα περίπου 25 που είχαν γεννηθεί στο τέλος μείνανε 10. δεν ξέρω αν έφταιγε η τροφή για αυτό ή όχι .
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 22-03-05, 00:42
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Τα άγονα ή/και πεθαμένα αυγά να τα μαζεύεις με ένα τσιμπιδάκι για να μην εξαπλωθεί ο μύκητας και στα υπόλοιπα.
Είναι προτιμότερο οι αρτέμιες να ταϊζονται με το που εκκολαφθούν. Τότε είναι πολύ πιο θρεπτικές.
Φτάνει η μια καλλιέργεια. Δεν χρειάζονται και οι τεράστιες ποσότητες αυγών. Με τον καιρό θα πάρεις το κολλάει και θα μάθεις καλύτερα πόσα αυγά να ρίχνεις. Σε καμία περίπτωση μην υπερβάλεις αφού ο γόνος τρώει ελάχιστα τις πρώτες μέρες. Προσοχή στο υπερβολικό τάισμα.
Για περισσότερα σχετικά με την αρτέμια, μπορείς να ξεκινήσεις άλλη δημοσίευση στην κατάλληλη κατηγορία.
Με τον κρόκο αυγού (και όχι μόνο) μπορείς να καλλιεργήσεις μικροοργανισμούς infusoria. Κατά την γνώμη μου, καλύτερα να μην μπεις σε αυτή την διαδικασία ακόμα αφού μπορεί να επιβαρύνει την ποιότητα του νερού στο μικρό ενυδρείο που έχεις τα αυγά/γόνο. Αν έχεις μερικά φυτά όπως Java moss και Riccia fluitans θα βοηθήσουν στις πρώτες μέρες. Μείνε με την καλλιέργεια artemia salina.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 22-03-05, 03:23
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

Παρατήρησα σήμερα στο τζάμι του ενυδρείου κάτι άσπρα σκουλικάκια. μήπως είναι microworms?? και αν ναι πως βρέθηκαν στο ενυδρειάκι.? πρέπει να είναι περίπου 1 χιλιοστό και για να καταλάβω ότι ήταν σκουλικάκια τα είδα με μεγενθυτικό φακό. ίσα που φαίνονται με το μάτι.
το νερό που έχω μέσα είναι απο το ενυδρείο που έγινε η γέννα και είναι φυτεμένο. απ ότι φαντάζομαι θα ήρθαν απο εκεί. είναι όντως microworms ή υπάρχει πιθανότητα να είναι τίποτε άλλο? είναι τροφή για τα μικρά?
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 04-04-05, 16:54
Husky_Jim Ο χρήστης Husky_Jim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-06-2003
Περιοχή: Περιστέρι-Αθήνα
Μηνύματα: 315
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Husky_Jim
Προεπιλογή

99,9% είναι Planaria (flatworms) για τα οποία δέν χρειάζετε να ανισυχείς.Διατηρώντας καλές συνθήκες νερού και κάνοντας συχνές αλλαγές εξαφανίζονται....
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 04-04-05, 19:52
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

όντως εξαφανιστηκαν. έχω την εντύπωση ότι διάβασα κάπου για τα πλανάρια και μάλλον τρώνε τα αυγά των ψαριών? κάτι τέτοιο θυμάμαι.
τα μικρά πάντος μεγαλώνουν και άρχισαν να εμφανίζουν τα πάνω πτερύγειά τους.! μείνανε γύρω στα 20.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 05-04-05, 22:44
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dim
όντως εξαφανιστηκαν. έχω την εντύπωση ότι διάβασα κάπου για τα πλανάρια και μάλλον τρώνε τα αυγά των ψαριών?
Αν ο πληθυσμός τους ξεφύγει πολύ, υπάρχει περίπτωση να φάνε κάποια αυγά. Πάντως είναι πολύ εύκολο να τα έχεις υπό έλεγχο.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 10-04-05, 15:43
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

να και μια φοτο απο τα μικρά.!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 11-04-05, 01:07
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αν ο πληθυσμός τους ξεφύγει πολύ, υπάρχει περίπτωση να φάνε κάποια αυγά. Πάντως είναι πολύ εύκολο να τα έχεις υπό έλεγχο.
αυτό μάλλον μου ξέφυγε ή δεν το έδωσα και τόσο σημασία. πώς κρατάς υπο έλεγχο τα πλανάρια Γιώργο?
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 12-04-05, 22:35
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

1. Συχνότερες αλλαγές νερού.
2. Λιγότερο τάϊσμα.
3. Σκούπα βυθού.
4. Φροντίζεις να μαζεύεις τα αποφάγια από τον βυθό μετά το τάϊσμα.
5. Δεν έχουμε υπερφορτωμένο ενυδρείο.

Δηλαδή, καλυτερεύουμε την ποιότητα νερού.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09251 seconds with 12 queries