Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-04-12, 23:31
Το avatar του χρήστη spinspan
spinspan Ο χρήστης spinspan δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-04-2012
Περιοχή: Νέα Μάκρη
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή Η λίμνη titi



Καλώς σας βρήκα... Ευχές σε όλους!

Θα τα λέμε
__________________
«Όταν το μυαλό είναι ακμαίο, ασχολείται με την επιστήμη. Όταν αρχίσει να κάμπτεται, στρέφεται προς τη φιλοσοφία. Στη δύση του, τέλος, καταφεύγει στην πολιτική.»
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-04-12, 06:47
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Καλως ηρθες! Καλημερα.
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-04-12, 12:15
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spinspan Εμφάνιση μηνυμάτων


Καλώς σας βρήκα... Ευχές σε όλους!

Θα τα λέμε
Καλωσορισες....

Τι εχουμε εδω????
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-04-12, 12:44
Το avatar του χρήστη spinspan
spinspan Ο χρήστης spinspan δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-04-2012
Περιοχή: Νέα Μάκρη
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Εδώ έχουμε μία μικρή λίμνη κήπου, που ξεκίνησα να κατασκευάζω με αφορμή την γέννηση της κόρης μου, και εξακολουθώ να βελτιώνω με αργούς αλλά σταθερούς ρυθμούς λόγω στενότητας χρόνου.
Δυστυχώς μόλις τώρα σας ανακάλυψα, αλλά χάρηκα πάρα πολύ αφού δεν πίστευα ότι υπάρχει τόσο μεγάλο ενδιαφέρον για τις μικρές τεχνητές λίμνες στην Ελλάδα. Αυτό όμως μου στοίχισε πολύτιμο χρόνο, χρήμα και φαιά ουσία προσπαθώντας να ανακαλύψω τον τροχό από την αρχή, μη έχοντας κάποιον να μοιραστώ τους πόνους μου.
Εντούτοις πέρα από την παντελείς άγνοια και εμπειρία του αντικειμένου θεωρώ ότι τα πήγα αρκετά καλά για... πρώτη φορά.
Τώρα ασχολούμαι με τον περιβάλλοντα χώρο και τα φυτά που θα βάλω μέσα στη λίμνη.


Μερικοί λωτοί που ευδοκίμησαν από σπόρους Nelumbo nucifera.







Πραγματικά, και τώρα που φύτρωσαν δεν ξέρω τι να τους κάνω. Δεν είχαν και κάποιο user manual μαζί τους
__________________
«Όταν το μυαλό είναι ακμαίο, ασχολείται με την επιστήμη. Όταν αρχίσει να κάμπτεται, στρέφεται προς τη φιλοσοφία. Στη δύση του, τέλος, καταφεύγει στην πολιτική.»
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-04-12, 12:54
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Καλώς ηρθες!

Εδω θα βρεις ολα οσα χρειαζεται η λιμνη σου και υπαρχουν αρκετοι γνωστες του θεματος να σε βοηθησουν και μιας και εχεις ορεξη, ολα θα πανε καλα.

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-04-12, 12:57
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

καλως ηρθες στην παρεα μας!!! βαλε μας 2-3 ακομη φωτο να παρουμε ματι και εμεις! τους σπορους για τα νουφαρα απο που τους αγωρασες? απο καποιο ebay? ψαχνομαι και εγω με φυτα λιμνης αυτον τον καιρο να βαλω στην λιμνουλα μ!
__________________
700 λιτρα malawi http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49108
700 λιτρα με φροντοζες blue zair moba http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57957
η λίμνη μου! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49324
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-04-12, 13:06
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Αυτοί είναι λωτοί. Οι νυμφαίες ή νούφαρα είναι άλλη κατηγορία!
Θέλουν και λίγο χώμα φίλε μου, γιατί προχωρούν πολύ γρήγορα μέσα σε αυτό, βγάζοντας κάθε τόσο νέους βλαστούς και ρίζες. Κανονικά, με ένα μόνο σπόρο θα μπορούσες να γέμιζες τη λίμνη σου. Δεν πρέπει να φυτευτούν σε βαθύ σημείο, έτσι? Απαιτούν και καταλαμβάνουν δυστυχώς αρκετό χώρο. Έχω φυτέψει ήδη κι εγώ μερικούς και αναμένω!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-04-12, 21:46
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή

καλος ηρθες

δεν ξερω πολλα απο λιμνες για να κανω σχολια , ομως θα ηθελα να δω μια πιο μεγαλη φωτογραφια απο την πρωτη να την χαρουμε και εμεις λιγο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-04-12, 23:40
Το avatar του χρήστη spinspan
spinspan Ο χρήστης spinspan δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-04-2012
Περιοχή: Νέα Μάκρη
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kouman Εμφάνιση μηνυμάτων
καλως ηρθες στην παρεα μας!!! βαλε μας 2-3 ακομη φωτο να παρουμε ματι και εμεις! τους σπορους για τα νουφαρα απο που τους αγωρασες? απο καποιο ebay? ψαχνομαι και εγω με φυτα λιμνης αυτον τον καιρο να βαλω στην λιμνουλα μ!
Οι σπόροι Nelumbo έχουν το μέγεθος ενός μέτριου φουντουκιού.


Τους επεξεργάστηκα λίγο με σμυριδόπανο ώστε να διαβάλλω τον σκληρό μανδύα εύκολα και να δεχθεί άμεσα την υγρασία, καθώς σε άλλη περίπτωση μπορεί να φυτρώσουν ακόμα και μετά από 700 χρόνια


Τους αγόρασα από Ταϊλανδέζο παραγωγό μέσω eBay, μαζί με δεκάδες άλλα σπόρια.

Τους βάφτισα σε χλιαρό νερό που άλλαζα συνεχώς, καθώς από την πρώτη κιόλας στιγμή σχηματίζονται μύκητες.


Το φύτρωμα γίνεται ακαριαία, και η ανάπτυξη ραγδαία.




Χα! Τώρα είναι που είμαι μπερδεμένος. Να βάλω απλό κοκκινόχωμα από τον κήπο μου, η να πάω να βρω ποταμίσια άμμο? Κι άντε το αποφάσισα... Πως τους λιπαίνω μετά?
Το μόνο που περνά από το μυαλό είναι να βάλω μία στρώση χώματος, μετά την ρίζα και λίγους κόκκους κοινού φωσφορικού λιπάσματος αργής απορρόφησης και μετά πάλι σκέπασμα με λίγο χώμα. Έχω προμηθευτεί πάντως τις σουρωτές γλάστρες και αρκετή λινάτσα για να τα τακτοποιήσω κάπως.
Θα δούμε...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zweet Εμφάνιση μηνυμάτων
καλος ηρθες

δεν ξερω πολλα απο λιμνες για να κανω σχολια , ομως θα ηθελα να δω μια πιο μεγαλη φωτογραφια απο την πρωτη να την χαρουμε και εμεις λιγο

Η αλήθεια είναι ότι τα λουλούδια μου είναι το καμάρι μου και τους δίνω μεγαλύτερη προσοχή.

__________________
«Όταν το μυαλό είναι ακμαίο, ασχολείται με την επιστήμη. Όταν αρχίσει να κάμπτεται, στρέφεται προς τη φιλοσοφία. Στη δύση του, τέλος, καταφεύγει στην πολιτική.»

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spinspan : 18-04-12 στις 23:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-04-12, 10:03
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

αρχοντας εισαι!!! πολυ ωραια κατασταση εχεις κανει εκει! πια απο τα 2 σημεια του σπορου εξησες? παιζει ρολο?( παρηγγηλα και εγω! ) στην λιμνουλα σου εχεις μεσα ψαρακια? φιλτρανση? τι μονοση επελεξες?
__________________
700 λιτρα malawi http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49108
700 λιτρα με φροντοζες blue zair moba http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57957
η λίμνη μου! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49324
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-04-12, 10:10
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Καλως ηρθες
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-04-12, 10:11
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kouman Εμφάνιση μηνυμάτων
αρχοντας εισαι!!! πολυ ωραια κατασταση εχεις κανει εκει! πια απο τα 2 σημεια του σπορου εξησες? παιζει ρολο?( παρηγγηλα και εγω! ) στην λιμνουλα σου εχεις μεσα ψαρακια? φιλτρανση? τι μονοση επελεξες?
Σάκη, έχω βγάλει φωτογραφίες και έχω αρχίσει ένα μικρό αρθράκι για το συγκεκριμένο φυτό. Θα ακολουθήσει εντός των ημερών!

Τέλεια η αυλή σου. Εύχομαι η λίμνη σου να προσθέσει στο χώρο!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-04-12, 12:53
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Μπραβο φιλε!!!!
Πολυ ομορφος ο χωρος σου!!!! Αρχοντας!!!!!

Ομως, θελουμε να μας πεις κατι περισοτερο για τη λιμνουλα σου....
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-04-12, 13:41
Το avatar του χρήστη spinspan
spinspan Ο χρήστης spinspan δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-04-2012
Περιοχή: Νέα Μάκρη
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kouman Εμφάνιση μηνυμάτων
αρχοντας εισαι!!! πολυ ωραια κατασταση εχεις κανει εκει! πια απο τα 2 σημεια του σπορου εξησες? παιζει ρολο?( παρηγγηλα και εγω! ) στην λιμνουλα σου εχεις μεσα ψαρακια? φιλτρανση? τι μονοση επελεξες?
Η μία από τις "άκρες" του σπόρου είναι με τρυπούλα. Αυτήν επέλεξα. Είναι πιο εύκολη από την άλλη "άκρη", την μυτερή, και ο καρπός απέχει περισσότερο από τον εξωτερικό μανδύα. Δεν χρειάζεται να το τρίψεις και πάρα πολύ, γιατί κινδυνεύεις να καταστρέψεις την ψίχα. Αν και μου έχει συμβεί αυτό και φύτρωσε κανονικά, αλλά τα φυτώρια είναι πολύ μεταβάλλω στο αρχικό στάδιο από τους μύκητες. Τρίψε με 80άρι σμυριδόπανο μέχρι να φύγει ο μανδύας. Θα το καταλάβεις από την αλλαγή του χρώματος όσο προχωράς προς τα μέσα. Αν δεις κρεμ χρώμα έφτασες στο καρπό και σταματάς επί τόπου. Από τη στιγμή που θα βάλεις τους σπόρους στο νερό σε λίγη ώρα μαλακώνει ο μανδύας από την υγρασία που απορροφούν.

Καλή επιτυχία. Αλλιώς σου στέλνω έτοιμα φυτά, αφού από ότι κατάλαβα ακόμα και με ένα, άντε δύο έχω καλύψει τις ανάγκες μου... Κατά τα άλλα, έχω δει λωτούς και σε τεράστια κιούπια γεμάτα νερό. Εντυπωσιακό θέαμα.


Έχω ψαράκια. Τέσσερα μικρά Comit.


Έχω πιεστικό φίλτρο. To BioPressure 7000 Filter της Ubbink με ενσωματωμένη λάμπα UV 9 Watt.


Ένα skimmer ελεύθερης πλεύσης, το SwimSkim 25 της Oase.


Και τον ιονιστή χαλκού I-Tronic IT-05 της Velda για τον έλεγχο της άλγης.

Μόνωση... Δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς. Αλλά θα σου πω τι έχω κάνει.
Μετά το σκάψιμο και τον καθαρισμό, έστρωσα υπόστρωμα πολυεστέρα 260gr/m2, και από επάνω έβαλα EDPM liner πάχους 0,75mm της Greenseal.

Το χρονικό της περιπέτειάς μου...:
Ξήλωσα το αρχικό χορτάρι.


Κλιμακωτό σκάψιμο μέχρι το 1m.


Το ύφασμα.

-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλως ηρθες
Ευχαριστώ.
Επιτέλους, καλώς σας βρήκα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Σάκη, έχω βγάλει φωτογραφίες και έχω αρχίσει ένα μικρό αρθράκι για το συγκεκριμένο φυτό. Θα ακολουθήσει εντός των ημερών!
Έχω άπειρους σπόρους και από νυμφαίες. Να κάνουμε κάτι και με αυτές


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Τέλεια η αυλή σου. Εύχομαι η λίμνη σου να προσθέσει στο χώρο!
Σε ευχαριστώ. Για εσάς εδώ μέσα ίσως να φαίνεται και αστεία η κατασκευή μου. Στα μάτια της κόρης μου όμως είναι τέλεια. Αυτό μου φτάνει και μου περισσεύει. Μόνο για τη λίμνη μιλάει. Είναι 19 μηνών και ήδη έχει βουτήξει μέσα δύο φορές από την χαρά της .
__________________
«Όταν το μυαλό είναι ακμαίο, ασχολείται με την επιστήμη. Όταν αρχίσει να κάμπτεται, στρέφεται προς τη φιλοσοφία. Στη δύση του, τέλος, καταφεύγει στην πολιτική.»

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spinspan : 19-04-12 στις 13:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-04-12, 13:50
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

καθολου αστεια κατασκευη! εμενα πρωσοπικα μου αρεσει παρα πολυ!!!!
__________________
700 λιτρα malawi http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49108
700 λιτρα με φροντοζες blue zair moba http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57957
η λίμνη μου! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49324
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-04-12, 13:57
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

ωραια κατασκευη, φαινεται οτι εχεις ασχοληθει αρκετα. στη φωτογραφια που φαινεται το σκαψιμο βρηκες νερο η ειναι βροχινα νερα? στην περιοχη μου σε μερικα σημεια αν σκαψεις το πολυ 1,5 - 2 μετρα βρισκεις νερο και πολλοι εδω περα εχουν πηγαδακια και ποτιζουν τους κηπους τους.
αν σου περισσευει κανενας σπορος νυμφαιας και ειναι καταλληλος για ενυδρειο (τροπικο ειδος) εδω ειμαστε εμεις.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-04-12, 14:14
Το avatar του χρήστη spinspan
spinspan Ο χρήστης spinspan δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-04-2012
Περιοχή: Νέα Μάκρη
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπραβο φιλε!!!!
Πολυ ομορφος ο χωρος σου!!!! Αρχοντας!!!!!

Ομως, θελουμε να μας πεις κατι περισοτερο για τη λιμνουλα σου....
Σε ευχαριστώ. Κάπως έτσι το φανταζόμουν. Όταν τελειώσω, θα ήθελα να είναι χώρος να κάθομαι και να ηρεμώ.

Κατά τα άλλα δεν ξέρω τι να σας πω. Την έφτιαξα με την λογική βλέποντας και κάνοντας έχοντας μόνο στο μυαλό μου ένα τελικό μοτίβο, που το πλησιάζω σιγά-σιγά αρκετά καλά.

Το Σκάψιμο έγινε αποκλειστικά από εμένα. Μιλάμε για πολύ χώμα. Σχεδόν ένα μήνα κάθε μέρα μετά τις 8 το απόγευμα (της νύχτας τα καμώματα που λένε).
Πήγαινα για πολύ μικρότερο μέγεθος, αλλά τρώγοντας σου έρχεται η όρεξη. Με τη γυναίκα μου φτάσαμε στα πρόθυρα διαζυγίου, διότι φαντάζεστε τι σκούπιζε κάθε μέρα μέσα στο σπίτι.
Κατέληξα στις διαστάσεις 3,5m πλάτος, 4,5m μήκος, 1m μέγιστο βάθος και σχήμα νεφρού.
Ήθελα οπωσδήποτε ρυάκι ή καταρράκτη. Κατέληξα και στα δύο κι εκεί την πάτησα, αφού κατέφυγα σε έτοιμες λύσεις που και ακριβές είναι, αλλά και δεν προσεγγίζουν το γούστο μου στο επιθυμητό αποτέλεσμα σε σχέση με μία do-it-yourself λύση. Τελικά το αποτέλεσμα δεν με χαλάει, και όσο προσθέτω φυσικά υλικά τόσο βελτιώνεται η κατάσταση.
Εδώ όταν πατρονάριζα τα ρυάκια.






Εδώ είναι μετά το χτίσιμο.










ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΤΣΙΜΕΝΤΟΛΙΘΟ. 150 χρειάστηκα, καθώς μισό κυβικό άμμο, 2 σακιά ασβέστη κι ένα σακί τσιμέντο. Και φυσικά 15 νυχτέρια.






Ένα Σάββατο είχα και το πεζικό μαζί μου




Μετά από λίγους μήνες όμως πήρα την καλύτερη ικανοποίηση...



-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kouman Εμφάνιση μηνυμάτων
καθολου αστεια κατασκευη! εμενα πρωσοπικα μου αρεσει παρα πολυ!!!!
Σε σύγκριση με όσα έιδα από αυτά που έχετε κάνει εσείς, είναι ακόμα σε βρεφικά στάδια η λίμνη titi. Όταν τελειώσω να κοπιάσεις για μπύρες
__________________
«Όταν το μυαλό είναι ακμαίο, ασχολείται με την επιστήμη. Όταν αρχίσει να κάμπτεται, στρέφεται προς τη φιλοσοφία. Στη δύση του, τέλος, καταφεύγει στην πολιτική.»

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spinspan : 19-04-12 στις 14:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-04-12, 14:19
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Απίθανη δουλειά

Εκεί που τελειώνει η λίμνη (πάνω από το liner) έχεις βάλει κάποιο άλλο υλικό. Τι είναι ? Φαίνεται πολύ φυσικό και προστατεύει και το Liner από το ήλιο.
Πόσο καιρό έχεις την λίμνη?
Αν δεν κάνω λάθος δεν είδα ούτε ένα φυτό στην λίμνη μέχρι τώρα !!!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-04-12, 14:29
Το avatar του χρήστη spinspan
spinspan Ο χρήστης spinspan δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-04-2012
Περιοχή: Νέα Μάκρη
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραια κατασκευη, φαινεται οτι εχεις ασχοληθει αρκετα. στη φωτογραφια που φαινεται το σκαψιμο βρηκες νερο η ειναι βροχινα νερα? στην περιοχη μου σε μερικα σημεια αν σκαψεις το πολυ 1,5 - 2 μετρα βρισκεις νερο και πολλοι εδω περα εχουν πηγαδακια και ποτιζουν τους κηπους τους.
αν σου περισσευει κανενας σπορος νυμφαιας και ειναι καταλληλος για ενυδρειο (τροπικο ειδος) εδω ειμαστε εμεις.
Ασχολήθηκα αρκετά είναι η αλήθεια αλλά όχι όσο θα έπρεπε. Κι όταν μάλιστα έφτανα σε κάποια τελικά στάδια και ήμουν γενικά κουρασμένος έκανα πολλούς συμβιβασμούς και τσαπατσουλιές. Αυτά θα τα πληρώνω για καιρώ

Τα νερά είναι από την βρύση. Το χώμα του κήπου μου μετά τους 2ο πόντους είναι σκληρότερο από τσιμέντο και το νερό βοήθησε στο σκάψιμο. ¶λλωστε όλη μου η ενέργεια εκεί πήγε. Τώρα που το σκέφτομαι, καλή εκτόνωση ήταν.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aliens- Εμφάνιση μηνυμάτων
Απίθανη δουλειά

Εκεί που τελειώνει η λίμνη (πάνω από το liner) έχεις βάλει κάποιο άλλο υλικό. Τι είναι ? Φαίνεται πολύ φυσικό και προστατεύει και το Liner από το ήλιο.
Πόσο καιρό έχεις την λίμνη?
Αν δεν κάνω λάθος δεν είδα ούτε ένα φυτό στην λίμνη μέχρι τώρα !!!
Είναι φυσικό χαλίκι κολλημένο σε ύφασμα από πολυμερές υλικό.





Πράγματι προστατεύει το liner κατά κάποιο τρόπο, αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν χρειαζόταν.
Πρώτον γιατί το ποταμίσιο χαλίκι που έχω αρχίσει να βάζω τελευταία περιμετρικά και μέσα στη λίμνη μου αρέσει περισσότερο. Δεύτερον, αν και είδα για πρώτη φορά από κοντά liner, δεν πιστεύω ότι έχω αντικρίσει κάτι πιο ανθεκτικό από αυτό το διαβολεμένο υλικό (ούτε με κατσαβίδι δεν μπόρεσα να το τρυπήσω και λένε ότι το EDPM δεν πολυμερίζεται εύκολα).
Τρίτον είναι απίστευτα βαρύ υλικό και το πληρώνεις στα μεταφορικά.
__________________
«Όταν το μυαλό είναι ακμαίο, ασχολείται με την επιστήμη. Όταν αρχίσει να κάμπτεται, στρέφεται προς τη φιλοσοφία. Στη δύση του, τέλος, καταφεύγει στην πολιτική.»

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spinspan : 19-04-12 στις 14:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-04-12, 16:27
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spinspan Εμφάνιση μηνυμάτων
Ασχολήθηκα αρκετά είναι η αλήθεια αλλά όχι όσο θα έπρεπε. Κι όταν μάλιστα έφτανα σε κάποια τελικά στάδια και ήμουν γενικά κουρασμένος έκανα πολλούς συμβιβασμούς και τσαπατσουλιές. Αυτά θα τα πληρώνω για καιρώ
Αυτό το κόκκινο είναι όλα τα λεφτά! Όσες φορές συμπεριφέρθηκα έτσι, στο τέλος το ξήλωσα, το ξανάκανα και το πλήρωσα διπλό, με κόπο και χρήμα! Οπότε η υπομονή είναι χρυσάφι σε αυτό το χόμπυ.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spinspan Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα νερά είναι από την βρύση. Το χώμα του κήπου μου μετά τους 2ο πόντους είναι σκληρότερο από τσιμέντο και το νερό βοήθησε στο σκάψιμο. ¶λλωστε όλη μου η ενέργεια εκεί πήγε. Τώρα που το σκέφτομαι, καλή εκτόνωση ήταν.
Η πιο κουραστική περίοδος που έζησα ποτέ, ήταν όπως λες, τότε με το σκάψιμο...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spinspan Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι φυσικό χαλίκι κολλημένο σε ύφασμα από πολυμερές υλικό.
Προσωπικά θα έβαζα ακόμα ένα παράγοντα που θα το απέφευγα, μάλλον και τον σοβαρότερο. Τα χαλικάκια που φαίνονται δεν είναι όλα στρογγυλά και λεία. Φαίνονται κάποιες "άγριες" επιφάνιες όπου θα είναι πολύ μεγάλος κίνδυνος κατά την περίοδο του ζευγαρώματος των ψαριών!

Είμαι απόλυτα σίγουρος ότι στο άμεσο μέλλον η προσπάθεια σου θα σου αποφέρει καρπούς! Είσαι σε πολύ καλό δρόμο.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 19-04-12, 19:54
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Αγαπητε μου φιλε, παρα το γεγονος οτι δεν ειχες τις απαραιτητες γνωσεις για το πως να φτιαξεις μια λιμνη (και μην νομιζεις.....ουτε εμεις ξεραμε) και την εφτιαξες.....οπως την εφτιαξες, εγω προσωπικα θα σου πω ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ γιατι εχεις δειξει πολυ μερακι και φαινεται να εχεις και πολυ ορεξη για ακομα περισσοτερα.....

Και παλι μπραβο!!!!
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 19-04-12, 21:53
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή

ποπο ! εχεις κανει πραγματικα πολυ δουλεια! αυτο ειναι που λεμε το εφτιαξα με τα χερακια μου!
πολυ ομορφη η ιδεα με το ρυακι.. και ολη η κατασκευη με τα επιπεδα εκει! --> τωρα θα μπορουσες ισως να βαλεις μερικα χρωματιστα λουλουδια εκει μιας και τα φυτωρια ειναι γεματα αυτη την εποχη , η βολβους που θα ανθιζουν καθε ανοιξη
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 19-04-12, 21:55
Το avatar του χρήστη GiWrGoS198
GiWrGoS198 Ο χρήστης GiWrGoS198 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-03-2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή

Πολύ ωραία η λίμνη σου .
Τα παρτέρια με το ρυάκι είναι φανταστικά .
Το ρυάκι που το βρήκες ;;
__________________
Planted aquarium+Rasbora Galaxy
4 EVER
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 20-04-12, 10:15
Το avatar του χρήστη spinspan
spinspan Ο χρήστης spinspan δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-04-2012
Περιοχή: Νέα Μάκρη
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητε μου φιλε, παρα το γεγονος οτι δεν ειχες τις απαραιτητες γνωσεις για το πως να φτιαξεις μια λιμνη (και μην νομιζεις.....ουτε εμεις ξεραμε) και την εφτιαξες.....οπως την εφτιαξες, εγω προσωπικα θα σου πω ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ γιατι εχεις δειξει πολυ μερακι και φαινεται να εχεις και πολυ ορεξη για ακομα περισσοτερα.....

Και παλι μπραβο!!!!
Σε ευχαριστώ, διαβάζοντας όμως τώρα τα σχετικά topic (αν προλάβω δηλαδή φέτος να δω μέρος από τα χιλιάδες posts ) ανακαλύπτω σημαντικά λάθη που έκανα. Ίσως δηλαδή χρειαστώ επιπλέον φίλτρα ή αντικατάσταση του υπάρχοντος συστήματος. Προβληματίζομαι δε, και με το γεγονός της επικινδυνότητας της επένδυσης από χαλίκι στα δύσμοιρα χρυσόψαρα. Η τον τρόπο καθαριότητας...

Ο επιμένων νικά
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zweet Εμφάνιση μηνυμάτων
ποπο ! εχεις κανει πραγματικα πολυ δουλεια! αυτο ειναι που λεμε το εφτιαξα με τα χερακια μου!
πολυ ομορφη η ιδεα με το ρυακι.. και ολη η κατασκευη με τα επιπεδα εκει! --> τωρα θα μπορουσες ισως να βαλεις μερικα χρωματιστα λουλουδια εκει μιας και τα φυτωρια ειναι γεματα αυτη την εποχη , η βολβους που θα ανθιζουν καθε ανοιξη
Να είσαι καλά φίλε. Έχω να δηλώσω ότι, ούτε όταν έφτιαξα το ίδιο μου το σπίτι δεν είχα εργαστεί τόσο πολύ χειρωνακτικά. Τώρα έμαθα να σκάβω, να χτίζω και να μονώνω.
Το ρυάκι το ήθελα εξ αρχής, αλλά δεν το ομολογούσα στην γυναίκα μου, που της είχα υποσχεθεί μια κατασκευή πολύ μικρών διαστάσεων. Μάλιστα της είχα δείξει την λίμνη των 250 lt που στήνει κάθε καλοκαίρι το Praktiker.
Πολύ γρήγορα όμως αντιλήφθηκα το πραγματικό μέγεθος που χρειαζόμουν σε επιφάνεια. Κι επειδή στο συγκεκριμένο χώρο δεν την διέθετα, προέκυψαν τα κλιμακωτά επίπεδα, αντίστροφα δηλαδή με το εσωτερικό της λίμνης titi. Στην πραγματικότητα έκανα δυο τρεις προσπάθειες να μην έχω πολλαπλά επίπεδα, αλλά το αποτέλεσμα έδειξε ότι έπρεπε να έχω ένα λόφο με διάμετρο βάσης τουλάχιστον 5m ώστε με ομαλή κλήση να συγκρατείται το χώμα σε κάθε νεροποντή. Η ιδέα απορρίφτηκε, οπότε το εσωτερικό χτίσιμο ήταν αναπόφευκτο

Τα λουλούδια είναι το φόρτε μου. Με τους βολβούς έχω λόξα. Έχω βάλει παντού και πυκνά. Ούτε σκόρδα να φύτευα! Δεν έχουν ανθήσει ακόμα, αλλά όταν γίνει είμαι σχεδόν σίγουρος για το αποτέλεσμα.

Εσωτερικά της λίμνης έχω σκοπό να βάλω ίριδες και βούρλα νάνους. Έχω σπείρει αλλά δεν είμαι βέβαιος για την έκβαση του αποτελέσματος. Έκανα ότι μου είπαν (κύκλους ζέστης, κατάψυξης και υγρασίας) αλλά σαν πρώτη φορά...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GiWrGoS198 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ ωραία η λίμνη σου .
Τα παρτέρια με το ρυάκι είναι φανταστικά .
Το ρυάκι που το βρήκες ;;
Σ' ευχαριστώ. Το ρυάκι είναι προκατασκευασμένο από πέντε κομμάτια διαφορετικού σχήματος με υλικό HDPE. Είναι της Ubbink και τα πήρα όπως και τα περισσότερα από eshop της Γερμανίας. Προσωπικά δεν θα σου το πρότεινα. Ήταν μία λύση από έναν ανίδεο, που φοβόταν την diy λύση. Αν ήξερα πως θα εξελισσόταν το πράγμα, και το γεγονός ότι το χτίσιμο ήταν πολύ πιο δύσκολη υπόθεση, θα επέλεγα να στρώσω liner, και από πάνω φυσικό πέτρωμα.

Ένα πράγμα θα σου πω ακόμα! Ίσως και το πιο σημαντικό. Επειδή λειτουργώ την αντλία 24/7 χάνω σχεδόν 200 λίτρα νερού ημερησίως από τα πιτσιλίσματα του νερού στον καταρράκτη, το οποίο αναγκαστικά αναπληρώνω από νερό γεώτρησης που επίσης φιλτράρω όσο μπορώ. Βέβαια δεν φταίει αποκλειστικά η χρήση προκατασκευασμένου υλικού, αφού και σε αυτή την περίπτωση θα μπορούσα να είχα προβλέψει υπόστρωμα από liner. Αν εξαιρέσεις το διπλό κόστος να υπολογίσεις το αισθητικό αποτέλεσμα.
Κάνε με ξανά γαμπρό...
__________________
«Όταν το μυαλό είναι ακμαίο, ασχολείται με την επιστήμη. Όταν αρχίσει να κάμπτεται, στρέφεται προς τη φιλοσοφία. Στη δύση του, τέλος, καταφεύγει στην πολιτική.»

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spinspan : 20-04-12 στις 10:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 21-04-12, 20:24
Το avatar του χρήστη spinspan
spinspan Ο χρήστης spinspan δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-04-2012
Περιοχή: Νέα Μάκρη
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτοί είναι λωτοί. Οι νυμφαίες ή νούφαρα είναι άλλη κατηγορία!
Θέλουν και λίγο χώμα φίλε μου, γιατί προχωρούν πολύ γρήγορα μέσα σε αυτό, βγάζοντας κάθε τόσο νέους βλαστούς και ρίζες. Κανονικά, με ένα μόνο σπόρο θα μπορούσες να γέμιζες τη λίμνη σου. Δεν πρέπει να φυτευτούν σε βαθύ σημείο, έτσι? Απαιτούν και καταλαμβάνουν δυστυχώς αρκετό χώρο. Έχω φυτέψει ήδη κι εγώ μερικούς και αναμένω!
Τα φύτεψα
Πήγα στο ποτάμι και πήρα λίγη άμμο. Πήρα γλάστρες και λινάτσα από την Gardena.


Έβαλα στο ενδιάμεσο λίγο κοινό λίπασμα σε κόκκους.


Ελπίζω να τους αρέσει στο νέο τους σπίτι.


Τους ακούμπησα σε πολύ ρηχό βάθος αρχικά. Μετά θα βγάλω και τις πέτρες ίσως.
__________________
«Όταν το μυαλό είναι ακμαίο, ασχολείται με την επιστήμη. Όταν αρχίσει να κάμπτεται, στρέφεται προς τη φιλοσοφία. Στη δύση του, τέλος, καταφεύγει στην πολιτική.»
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 22-04-12, 00:29
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

απο το επανω μερος εγω προσωπικα θα εκοβα την λινατσα και θα εβαζα ψιλο χαλικι για να μην διαλυθει η αμμος μεσα στο νερο και γινει χαλια... με το ψιλο χαλικι δεν θα εμποδισει τα επομενα φυλα να αναπτυχθουν! ανηπομονω να ερθουν και οι δικοι μου βολβοι να ξεκινησω και γω!
__________________
700 λιτρα malawi http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49108
700 λιτρα με φροντοζες blue zair moba http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57957
η λίμνη μου! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49324
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 26-04-12, 22:10
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

μετα απο ποσες μερες αρχησαν να χτυπανε οι λοτοι μεσα στο μπουκαλι?
__________________
700 λιτρα malawi http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49108
700 λιτρα με φροντοζες blue zair moba http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57957
η λίμνη μου! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49324
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 27-04-12, 06:16
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kouman Εμφάνιση μηνυμάτων
μετα απο ποσες μερες αρχησαν να χτυπανε οι λοτοι μεσα στο μπουκαλι?
Σε 3-4 μέρες εμφανίσεται ο πράσινος βλαστός! Στην εβδομάδα, η εξέλιξη του φυτού είναι πάρα πολύ μεγάλη.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 06-05-12, 11:17
Το avatar του χρήστη spinspan
spinspan Ο χρήστης spinspan δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-04-2012
Περιοχή: Νέα Μάκρη
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Έχω ένα πρόβλημα που με απασχολεί και θα ήθελα λίγο από την εμπειρία σας. Το skimmer και την αντλία τα λειτουργώ 24/7. Πριν από 25 ημέρες έβαλα μέσα τέσσερα χρυσόψαρα comets. Πριν από τρεις μέρες έβαλα σε διάτρητες γλάστρες μερικά υδροχαρή φυτά (ευτυχώς με την ελάχιστη θολούρα λόγω της άμμου), καθώς και Salvinia natans.
Από τη πρώτη ημέρα της φιλοξενίας των ψαριών μου, προέκυψε το γεγονός ότι κάθε φορά που έβαζα τη τροφή των ψαριών μου στην επιφάνεια της λίμνης την απορροφούσε το skimmer πριν ακόμα έρθουν τα ψάρια να φάνε. Πραγματικά δε ξέρω με τι ζουν τα δύστυχα, και δυσκολεύομαι να σκεφτώ ένα τρόπο να τα φυγαδεύσω σε ενυδρείο κάποιου εθελοντή. Το μόνο που κάνω είναι κάθε ένα με δύο βράδια να βυθίζω τη τροφή από μόνος μου. Αυτό που παρατηρώ είναι μια αδιαφορία των ψαριών μου στις περισσότερες φορές. Τσιμπολογάνε λίγο και μετά φεύγουν. Επίσης οι μόνες ώρες που τα βλέπω να δραστηριοποιούνται είναι οι νυχτερινές. Την υπόλοιπη ημέρα είναι κριμένα σε πτυχές του liner ή κάτω από την αντλία, ενώ ακόμα και τα απογεύματα που κάνουν την εμφάνισή τους, με το που με βλέπουν εξαφανίζονται σε χρόνο dt. Δε ξέρω τι να πω. Φοβάμαι μήπως τα στρεσάρω και αποφεύγω γενικά να πλησιάζω. Από την άλλη ανησυχώ μήπως τα "ξεκάνω" από τη πείνα. Στο μυαλό μου έχω εικόνες (χωρίς καμία προσωπική εμπειρία) με ψαράκια που κινούνται ακατάπαυστα σε όλα τα μήκη και πλάτη των ενυδρείων και που ανεβαίνουν στην επιφάνεια για να τραφούν. Αυτά που φιλοξενώ είναι πολύ ντροπαλά, και προτιμούν το λιγοστό πράσινο "χαλάκι" της λίμνης.
Παραπλεύρως το skimmer με προβλημάτισε πρόσφατα και με τη Salvinia natans, αφού σε 2 λεπτά την είχε καταπιεί και έβριζα θεούς και δαίμονες. Τελικά πήρα ένα μεγάλο διάτρητο καλάθι και έριξα το φυτό μέσα μέχρι τουλάχιστον να δω να προκόβει και έπειτα να δω τι θα κάνω.
Αλήθεια τι κάνετε οι υπόλοιποι όταν ταΐζετε τα ψάρια σας; Σταματάτε τη ροή του skimmer; Κι όσοι έχετε φυτά που επιπλέουν πως αποφεύγετε να τα καταπιεί η υπερχείλιση;
Αυτά προς το παρών ....

__________________
«Όταν το μυαλό είναι ακμαίο, ασχολείται με την επιστήμη. Όταν αρχίσει να κάμπτεται, στρέφεται προς τη φιλοσοφία. Στη δύση του, τέλος, καταφεύγει στην πολιτική.»
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 06-05-12, 11:46
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Να σου πω τι να κάνεις για να αποφύγεις αυτό το ενδεχόμενο. Να αγοράσεις ένα σωλήνα ηλεκτρολόγου (κοστίζει κάπου 1 ευρώ). Να τον κόψεις στο 1,5 μέτρο λιγίζοντας τον ώστε να δημιουργήσεις ένα στεφάνι, όπως αυτό του χούλα-χουπ Το συγκεκριμένο στεφάνι, αν το τοποθετήσεις στο νερό, θα παραμένει στην επιφάνεια του νερού, όπου θα ρίχνεις την τροφή εσσωτερικά του κύκλου που δημιουργείται. Μπορεί κιόλας να το στεραιώσεις σε σημείο που επιθυμείς. Αν θέλεις, μπορείς κάλλιστα να το αφαιρείς από τη λίμνη σου όταν τα ψάρια σου, καταναλώσουν όλη την τροφή που τους έριξες.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Η λίμνη μου. yiannossavva Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 13 21-11-13 16:55
νεα λίμνη απο αρχάριο tzortzakisnikos Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 26 01-05-11 18:52
Λίμνη stavros55 Αρχάριοι γλυκού νερού 4 08-01-10 19:35
Χειμώνας στη λίμνη lucy Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 20 28-12-07 10:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11439 seconds with 13 queries