Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 21-03-12, 21:07
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Εισαι σιγουρος φιλε μου οτι θελεις τοσα πολλα λιτρα???
Αν ναι ξεχνα τα DIY φιλτρα.....

Οπως και ναχει το πραμα, βλεπω παντως οτι αρχιζουμε σιγα σιγα να στηνουμε λιμνες με το σωστο τροπο και με το σωστο εξοπλισμο....

Εχουμε ανεβει επιπεδο και μπραβο μας!!!!

Καλησπερα σε ολους σας κ ευχαριστω για τις απαντησεις

Απο το πρωτο ποστ του τοπικ αυτου καταλαβαινουμε ολοι οτι οχι δεν ειμαι σιγουρος για το αν θελω τοσα πολλα λιτρα!(μακαρι να μπορουσα να εχω κ την θαλασσα ολοκληρη αλλα.....) Ξεκινησα με την ιδεα οτι παω για 15.000 λιτρα περιπου αλλα βλεποντας οτι το καλυτερο που θα μπορουσα να κανω για να εχω το κεφαλι μου ησυχο,οπως κ τα κοι το σπιτι τους ασφαλες , ειναι το μπετο κ γενικοτερα χτιστινη λιμνη. Οποτε λεω αφου το κανεις που το κανεις-ισωπεδωσετα ολα!Αλλα απο οτι καταλαβαινω εχω ξεφυγει πολυ κ μαλλον θα με περιορισω στα 20-25.000....Δεν ξερω,θα το σκεφτω 'λιγο' κ θα δω....


Εχω βεβαια στο πισω μερος του μυαλου μου οτι αν μεινω απο "βενζινη" θα την συνεχισω μετα την καλοκαιρινη σεζον οπου τα ρεζερβουαρ ελπιζω να εχουν γεμισει ....Γενικοτερα Δεν βιαζομαι...

Για την στεγανοποιηση το fiber glass δεν το αποφευγω ετσι!? Ενοοειτε οτι εδω οσους εχω ρωτησει με κοιτανε σαν εξωγηϊνο!! "μπετο-αμμο θαλασσης κ τελος μου λενε" .... Εννοειτε πως δεν παιζει κατι τετοιο στο μυαλο μου!Εκτος αν παιζει κ κανας αλλος τροπος(σωστος!) τοτε ναι..να το δουμε κ αυτο!



Ευχαριστω κ παλι...

Αυτο που ειπε ο μαστορας για το χτισιμο με πετρα παιζει τελικα? Θα δω αυτες τις μερες κανα 2 εργολαβους ακομα που εχω γνωστους να μου πουν κ αυτοι την γνωμη τους.....ο ενας σημερα μου ειπε οτι την πισινα του (στο σπιτι) την εχει κανει με πληθρα...Δεν μου ειπε ποσο μεγαλη ειναι αλλα υποθετω οχι μικροτερη απο την λιμνη μου!


Αν οντως παιζει να κανω τα πλαϊνα τοιχια με πετρα γλυτωνω αρκετα κυβικα μπετο.......
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 21-03-12, 21:30
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Εδω και ισως να διαφωνισει ο φιλος μου ο Βασιλης και ο Ανδρος τον παλιο καλο καιρο πριν εμφανιστει το φιπερ ολες οι λιμες στην Κυπρο ηταν με πετρα σοβατισμενες με τσιμεντο και αμμο θαλασσης (τσιμεντοκονια αλα Ελληνικα) ολες υπερυψωμενες αρα τα τοιχώματα δεχονταν την πιεση και δεν ειχαν ποτε κανενα προβλημα για πολλα χρονια στο πατρικο μου στην Κυπρο υπαρχει ακομα λιμνη με 10 μετρα διαμετρο στρογγυλη απο το 1950 ισως και παλιότερη κατασκευασμένη με αυτο τον τροπο και εξακολουθεί να ειναι σε λειτουργία και στεγανή
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 22-03-12, 11:00
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Να σας πω παίδες. Δεν έχω κανένα πρόβλημα για τη δεξαμενή μόνο με μπετόν. Εκ των πραγμάτων είναι κάτι που μπορεί να γίνει. Το θέμα είναι άν κάτι στα 2-3 χρόνια πάει στραβά και έχουμε μια μικρή έστω ρωγμή. Μια τέτοια εξέλιξη συνήθως έχει μεγάλες απώλειες νερού. Βαθμιαία η απώλεια θα προκαλέσει την οξύδωση της συδεροσύνδεσης ώς αποτέλεσμα να μεγαλώσει το πρόβλημα. Εδώ αυτομάτως πρέπει να γίνονται σκέψεις πως θα διαχειριστούμε τα ψάρια των 60 και βάλε εκατοστών. Πού και πώς!

Δεύτερος παράγοντας είναι ότι το λάινερ, όπως και το fiberglass εγγυούνται λεία μαλακή, επιφάνεια ώστε να μην γίνεται αιτία να τραυματίζονται τα μεγαλόσωμα ψάρια μας, κυρίως κατά την περίοδο του ζευγαρώματος.

Τρίτος παράγοντας είναι η τριχοειδής άλγη. Είναι εύκολο να αποκολλήσουμε την άλγη αυτή από τις λείες επιφάνειες, αλλά είναι εξαιρετικά δύσκολο να γίνει το ίδιο σε μια επιφάνεια από μπετόν.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 22-03-12, 16:30
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή

υπαρχει αραγε λινερ τοσο μεγαλο η θα χρειαστει να κανει κολλησεις?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 22-03-12, 16:40
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zweet Εμφάνιση μηνυμάτων
υπαρχει αραγε λινερ τοσο μεγαλο η θα χρειαστει να κανει κολλησεις?
Κολλήσεις βέβαια.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 22-03-12, 21:07
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδω και ισως να διαφωνισει ο φιλος μου ο Βασιλης και ο Ανδρος τον παλιο καλο καιρο πριν εμφανιστει το φιπερ ολες οι λιμες στην Κυπρο ηταν με πετρα σοβατισμενες με τσιμεντο και αμμο θαλασσης (τσιμεντοκονια αλα Ελληνικα) ολες υπερυψωμενες αρα τα τοιχώματα δεχονταν την πιεση και δεν ειχαν ποτε κανενα προβλημα για πολλα χρονια στο πατρικο μου στην Κυπρο υπαρχει ακομα λιμνη με 10 μετρα διαμετρο στρογγυλη απο το 1950 ισως και παλιότερη κατασκευασμένη με αυτο τον τροπο και εξακολουθεί να ειναι σε λειτουργία και στεγανή
Αγαπητε μου Γιαννη, γιατι να διαφωνισω μαζι σου? Εχεις δικιο σ'αυτα που λες οπως εχει δικιο κι'ο Βασιλης!

Να πω ομως κατι?
Πριν 30 χρονια τα αυτοκινητα ειχαν ενα τιμονι ενα μοχλο ταχυτητων και μια απλη μηχανη.....κι'ομως καναμε τη δουλεια μας μια χαρα!!!!

Σημερα τα αυτοκινητα εχουν τα παντα που κανει την οδηγηση απλη απολαυση....
Αυτο που θελω να πω ειναι οτι η τεχνολογια αλλαζει ο τροπος που φτιαχναμε καποια πραγματα τα φτιαχνουμε πλεον με διαφορετικο τροπο και με νεα υλικα πολυ καλυτερα απο τα προηγουμενα.....

Οποιος θελει να φτιαξει κατι με τον παλιο τροπο σκεψης/σχολης δεν σημαινει οτι αυτο που κανει ειναι λαθος. Φτανει να το κανει σωστα.......

Απλα για ενα τοσο μεγαλο project θα ηταν κριμα να μην κανουμε το καλυτερο......
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 22-03-12, 23:18
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σας πω παίδες. Δεν έχω κανένα πρόβλημα για τη δεξαμενή μόνο με μπετόν. Εκ των πραγμάτων είναι κάτι που μπορεί να γίνει. Το θέμα είναι άν κάτι στα 2-3 χρόνια πάει στραβά και έχουμε μια μικρή έστω ρωγμή. Μια τέτοια εξέλιξη συνήθως έχει μεγάλες απώλειες νερού. Βαθμιαία η απώλεια θα προκαλέσει την οξύδωση της συδεροσύνδεσης ώς αποτέλεσμα να μεγαλώσει το πρόβλημα.
Καλησπερα σε ολους!

Εγω με αυτα που ακουσα απο αυτους τους 1-2 που μιλησα καταλαβα οτι το "σκετο μπετο" ειναι ποιο ανθεκτικο. Καταλαβα λαθος?
Ετσι δεν το εχεις κανει κ εσυ?
Ποιο θα ηταν το καλυτερο που θα μπορουσα να κανω?

Για Λαϊνερ το σκεφτηκα αλλα δεν νομιζω οτι αξιζει....Μπορει στο μελλον να μπουνε κιαλλα δεντρα περιμετρικα κ δεν θα ηταν οτι καλυτερο νομιζω..

Στο σκαψιμο εχω κανει μια "κοιλια" τις τελευταιες 2 μερες μιας κ διαμαρτυρονται τα χερια μου!(φουσκαλες) Τελειωνω ομως...(επιτελους).

Τον χωρο φιλτρανσης ποσο να τον κανω περιπου?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλα για ενα τοσο μεγαλο project θα ηταν κριμα να μην κανουμε το καλυτερο......
Γιαυτο λεω κ εγω να κανω τωρα οτι μπορω και ας μην τελειωσει οσο συντομα υπολογιζα....

Θα κανω κ καμια βουτια το καλοκαιρι να την τεσταρω! κ κατα τον αυγουστο θα την ξεκινησω παλι (fiber glass κτλ)...

Με την πολεοδομια κ την εφορια κανα προβλημα Δεν παιζει ετσι?!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Psytrancer : 22-03-12 στις 23:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 22-03-12, 23:26
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

πωπω.... δεν εχω λογια!!! απλα παρακολουθω αυτην την τεραστεια κατασκευη!!!
__________________
700 λιτρα malawi http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49108
700 λιτρα με φροντοζες blue zair moba http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57957
η λίμνη μου! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49324
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 23-03-12, 01:11
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kouman Εμφάνιση μηνυμάτων
πωπω.... δεν εχω λογια!!! απλα παρακολουθω αυτην την τεραστεια κατασκευη!!!

Ειναι τελικα τοσο μεγαλη ε?! Την κοιταω.....την ξανακοιταω...κιολο θελω να την μεγαλωσω κιαλλο! Αλλα δυστυχως Δεν γινεται......Θα της δωσω λιγο φαρδος σε καποιο σημειο ακομα κ θα τις κοψω λιτρα φτιαχνωντας περισσοτερα παρτερια περιμετρικα....(3 σκαλοπατια τουλαχιστον σκεφτομαι).

Ποσες ωρες ηλιο θα ηταν το ιδανικο να εχω? Γιατι αν παιζει τοσο μεγαλο προβλημα με την αλγη θα μπει περγγολα σε ολη την λιμνη.(ετσι κ αλλιως το σκεφτομαι δλδ).


Ευχαριστω ξανα ολους για τα σχολια κ την βοηθεια!
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 23-03-12, 08:41
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Psytrancer Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω με αυτα που ακουσα απο αυτους τους 1-2 που μιλησα καταλαβα οτι το "σκετο μπετο" ειναι ποιο ανθεκτικο. Καταλαβα λαθος?
Ετσι δεν το εχεις κανει κ εσυ?
Ποιο θα ηταν το καλυτερο που θα μπορουσα να κανω?
Οι τρεις μας που έχουμε μιλήσει για αυτό το θέμα, εννοούσαμε βέβαια τη χρήση μονωτικού υλικού πάνω από το τσιμέντο ή όχι!!! Όπως το fiberglass κ.λ.π. Εννοείται ότι η εξολοκλήρου χρήση σκυροδέματος είναι η καλύτερη μέθοδος, αλλά αυτό τυγχάνει να ανεβάσει ολίγον το κόστος της κατασκευής. Αν έχεις την οικονομική ευχέρια να το κάνεις, το καλύτερο. Αν όχι, τότε και οι τσιμεντόλιθοι, εκείνοι που μπορούν να "δεθούν" με σίδερο είναι η σεύτερη καλύτερη λύση. Απ' εκεί και να πάει υπάρχουν πολλές άλλες λύσεις που μπορεί να σκεφτεί ο καθένας και να είναι επίσης αξιόπιστες, φτάνει να γίνει καλή δουλειά.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Psytrancer Εμφάνιση μηνυμάτων
Για Λαϊνερ το σκεφτηκα αλλα δεν νομιζω οτι αξιζει....Μπορει στο μελλον να μπουνε κιαλλα δεντρα περιμετρικα κ δεν θα ηταν οτι καλυτερο νομιζω..
Επί τη ευκαιρία που μίλησες για δέντρα, νομίζω ότι έχεις ήδη πει για μια μουριά δίπλα από τη λίμνη, είμαι σωστός? Η μουριά λοιπόν μπορεί όντως να προκαλέσει πρόβλημα στο λάινερ, αλλά το μεγαλύτερο πρόβλημα θα το προκαλέσει με την απώλεια των φύλλων της, σε σύντομο μάλιστα χρονικό διάστημα, την πε΄ριοδο του φθηνοπώρου. Αυτό είναι πρόβλημα κατ' εμένα, γιατί το συγκεκριμένο δέντρο φέρει μεγάλα και πολυάριθμα φύλλα που θα σου προκαλεί πρόβλημα στον πυθμένα και τη μηχανική φύλτρανση. Αν θέλεις να διατηρήσεις εκεί το δέντρο αυτό, θα σε συμβούλευα να πάρεις ένα δύκτι το οποίο θα εφαρμώζεις πάνω από τη λίμνη όταν εισερχόμαστε στην φθηνοπωρινή περίοδο.

Γνωρίζω επίσης, ότι το συγκςκριμένο δέντρο έχει πολύ ισχυρό ρίζωμα. Ενδέχεται να σου δημιουργήσει (εύκολα θα' λεγα) πρόβλημα στην περίπτωση που θα φτιάξεις τη λίμνη σου με πέτρες. Θα σε προέτρεπα να δώσεις ιδιαίτερη σημασία στο θέμα αυτό.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Psytrancer Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο σκαψιμο εχω κανει μια "κοιλια" τις τελευταιες 2 μερες μιας κ διαμαρτυρονται τα χερια μου!(φουσκαλες) Τελειωνω ομως...(επιτελους).
Σίγουρα δεν θέλεις να σου ανεβάσω τη δική μου φώτο των χεριών μου, που πήρα μόλις μετά το σκάψιμο. Αν και μου αρέσει ιδιαίτερα η κηπουρική και ασχολούμαι πάντα με σκαπάνες και φτιάρια, εντούτοις μπορώ να πω με σιγουριά ότι ήταν η δυσκολότερη δουλειά που έκανα ποτέ. Σε καταλαβαίνω απόλυτα.

Τον χωρο φιλτρανσης ποσο να τον κανω περιπου?
[/QUOTE]
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 23-03-12, 10:50
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Psytrancer Εμφάνιση μηνυμάτων
Με την πολεοδομια κ την εφορια κανα προβλημα Δεν παιζει ετσι?!
Καλημέρα... με την πολεοδομία μπορεί να έχεις πρόβλημα, εκτός αν δεν σε καρφώσει κανείς. Αν δεν έχεις πρόβλημα με τους γείτονες μην φοβάσαι, αλλά ποτέ δεν ξέρεις...
Εγώ θα έβγαζα μια άδεια μικρής κλίμακας για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο με την δικαιολογία ότι θα κάνω μια στέρνα για να μαζεύω νερό και ΟΧΙ ΛΙΜΝΗ για τα ψαράκια μου.

ΥΓ. Δεν στοιχίζει πολλά, μόνο η τεχνική έκθεση που θα συντάξει ένας μηχανικός.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 23-03-12, 17:24
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 372
Προεπιλογή

Φίλε Psytrancer, συγχαρητήρια για το κουράγιο και το μεράκι σου και καλή τύχη σε όλα τα φιλόδοξα πρότζεκτ που έχεις ξεκινήσει! Η κατηγορία "τεχνητές λίμνες" μπορεί να έχει λίγες παρουσιάσεις (που όλο και αυξάνονται) αλλά έχει σίγουρα πάρα πολλούς θαυμαστές που παρακολουθούν με ενδιαφέρον τις προσπάθειες και τα έργα σας.

Προσωπικά αντιλαμβάνομαι απολύτως την έλξη που ασκεί ένα αξιοθαύμαστο κατοικίδιο όπως είναι το κόι (ο βασιλιάς του κρύου νερού) καθώς και τη μεγάλη πρόκληση που αποτελεί να καταφέρεις να στήσεις ένα σύστημα αντάξιό του. Από την άλλη μεριά και με δεδομένο το πολύ μεγάλο κόστος που απαιτεί ένα τέτοιο σύστημα, θα σου πρότεινα να δεις για τη λίμνη που σχεδιάζεις και την απολύτως low budget εκδοχή της wild life pond.

Οι λίμνες άγριας ζωής είναι έτσι σχεδιασμένες ώστε να προσελκύουν την άγρια ζωή της περιοχής (πτηνά, θηλαστικά, ερπετά, αμφίβια, έντομα) και πολύ γρήγορα μπορούν να μεταμορφωθούν σε ένα σχεδόν "φυσικό" σύστημα, σε ένα πραγματικό υγροβιότοπο μέσα στην αυλή σου.
Νομίζω πως μια λίμνη άγριας ζωής θα έχει πολύ μεγάλο ενδιαφέρον καθώς:
  • Απαιτεί μικρό κατασκευαστικό κόστος καθώς δεν υπάρχουν συγκεκριμένες απαιτήσεις σε κυβικά νερού.
  • Απαιτεί ελάχιστο εξοπλισμό και πολύ μικρή κατανάλωση ενέργειας καθώς συνήθως μια στοιχειώδης κυκλοφορία νερού είναι αρκετή (που μπορεί εύκολα να τροφοδοτηθεί από ένα φθηνό οικακό ηλιακό συλλέκτη μικρής ισχύος).
  • Απαιτεί στοιχειώδη φροντίδα των ζωντανών οργανισμών (ταΐσματα κλπ) καθώς τα περισσότερα θα είναι αυτόκλητοι μόνιμοι ή εποχικοί επισκέπτες.
  • Αποτελεί μια πράσινη όαση στην αυλή σου καθώς αφήνει περιθώρια ώστε όλος ο χρόνος σου και το χρήμα σου να επενδυθεί στο φύτεμα και στον περιβάλλοντα χώρο της αυλής.
Ουσιαστικά πρόκειται για ένα φουλ φυτεμένο (μπορείς να επιλέξεις και ντόπια φυτά) υπαίθριο τεχνητό σύστημα χαμηλών απαιτήσεων, που σχεδιάζεται με τέτοιο τρόπο ώστε η φύση αναλαμβάνει να "στοκάρει" με όλα τα ζωντανά που μπορείς να φανταστείς. Φροντίζεις να υπάρχουν πολλά και διαφορετικά "βάθυ" αλλά και προσβάσιμες όχθες / νησίδες ώστε να προσφέρεις κατάλληλα "ενδιαιτήματα" για πολλά και διαφορετικά είδη ζωής.
  • Πουλάκια όλων των ειδών θα παίρνουν το μπάνιο τους αλλά και θα ξεδιψάζουν καθημερινά.
  • Θηλαστικά όλων των μεγεθών (από γάτες μέχρι τρωκτικά) θα ξεδιψάζουν επίσης.
  • Ερπετά (φίδια, σαλαμάνδρες κλπ) θα έχουν κάθε λόγω να τριγυρνάνε εκεί κοντά αφού θα βρίσκουν εκεί το φαΐ τους και το νερό τους.
  • Αμφίβια κάθε είδους και μεγέθους θα αποικήσουν το μέρος την πρώτη βδομάδα που θα γεμίσει με νερό.
Γενικά κάθε είδος άγριας ζωής θα ζει (και θα πεθαίνει) μέσα σε ένα τέτοιο σύστημα. Το μόνο που μάλλον θα χρειαστεί να προσθέσεις είναι κάποια ψαράκια (gambusia affinis ίσως) για να καταπολεμήσεις τα ενοχλητικά κουνούπια.

Θα χρειαστεί επίσης (αν όχι την κατανόηση) τουλάχιστον την ανοχή των οικείων σου και των γειτόνων σου, σε όλα αυτά τα παράξενα που θα κουβαλήσεις μέσα στην αυλή σου. Υπάρχουν άνθρωποι που όλα αυτά τα βρίσκουν άκρως ανεπιθύματα και επιδιώκουν να τα εξοντώσουν και όχι να τα προσελκύσουν (γι αυτό τα μαγαζιά είναι γεμάτα φάρμακα και δηλητήρια).

Απλώς καταθέτω όλα τα παραπάνω σαν μια εκδοχή, μια εναλλακτική κατεύθυνση που μπορεί να πάρει το πρότζεκτ σου αν δε μπορείς να καλύψεις το τεράστιο μπάτζετ που απαιτεί μια λίμνη για κόι (αν και προσωπικά θα το επέλεγα ανεξάρτητα του παράγοντα κόστους).

Καλό κουράγιο και καλή επιτυχία ότι και αν επιλέξεις!
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 23-03-12, 17:44
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι τρεις μας που έχουμε μιλήσει για αυτό το θέμα, εννοούσαμε βέβαια τη χρήση μονωτικού υλικού πάνω από το τσιμέντο ή όχι!!! Όπως το fiberglass κ.λ.π. Εννοείται ότι η εξολοκλήρου χρήση σκυροδέματος είναι η καλύτερη μέθοδος, αλλά αυτό τυγχάνει να ανεβάσει ολίγον το κόστος της κατασκευής. Αν έχεις την οικονομική ευχέρια να το κάνεις, το καλύτερο. Αν όχι, τότε και οι τσιμεντόλιθοι, εκείνοι που μπορούν να "δεθούν" με σίδερο είναι η σεύτερη καλύτερη λύση. Απ' εκεί και να πάει υπάρχουν πολλές άλλες λύσεις που μπορεί να σκεφτεί ο καθένας και να είναι επίσης αξιόπιστες, φτάνει να γίνει καλή δουλειά.

Επί τη ευκαιρία που μίλησες για δέντρα, νομίζω ότι έχεις ήδη πει για μια μουριά δίπλα από τη λίμνη, είμαι σωστός? Η μουριά λοιπόν μπορεί όντως να προκαλέσει πρόβλημα στο λάινερ, αλλά το μεγαλύτερο πρόβλημα θα το προκαλέσει με την απώλεια των φύλλων της, σε σύντομο μάλιστα χρονικό διάστημα, την πε΄ριοδο του φθηνοπώρου. Αυτό είναι πρόβλημα κατ' εμένα, γιατί το συγκεκριμένο δέντρο φέρει μεγάλα και πολυάριθμα φύλλα που θα σου προκαλεί πρόβλημα στον πυθμένα και τη μηχανική φύλτρανση. Αν θέλεις να διατηρήσεις εκεί το δέντρο αυτό, θα σε συμβούλευα να πάρεις ένα δύκτι το οποίο θα εφαρμώζεις πάνω από τη λίμνη όταν εισερχόμαστε στην φθηνοπωρινή περίοδο.

Γνωρίζω επίσης, ότι το συγκςκριμένο δέντρο έχει πολύ ισχυρό ρίζωμα. Ενδέχεται να σου δημιουργήσει (εύκολα θα' λεγα) πρόβλημα στην περίπτωση που θα φτιάξεις τη λίμνη σου με πέτρες. Θα σε προέτρεπα να δώσεις ιδιαίτερη σημασία στο θέμα αυτό.

Σίγουρα δεν θέλεις να σου ανεβάσω τη δική μου φώτο των χεριών μου, που πήρα μόλις μετά το σκάψιμο. Αν και μου αρέσει ιδιαίτερα η κηπουρική και ασχολούμαι πάντα με σκαπάνες και φτιάρια, εντούτοις μπορώ να πω με σιγουριά ότι ήταν η δυσκολότερη δουλειά που έκανα ποτέ. Σε καταλαβαίνω απόλυτα.
Οποτε θα γινουν τα τοιχια με σκυροδεμα κ τα παρτερια μεσα με τσιμεντολιθο....θα ριξω ολο το 'καυσιμο' τωρα απο οτι φανεται αλλα πιστευω οτι αξιζει να γινει σωστα οπως λετε κ εσεις οποτε δεν το σκεφτομαι αλλο αυτο.

Ναι υπαρχει μια μουρια εκει τις οποιας τις εχω κοψει κ αρκετες ριζες....δεν νομιζω οτι θα εχει προβλημα....Τα φυλλα της κ τα περισσοτερα μουρα θα μαζευονται με το χερι πριν πεσουν απο το δεντρο.(την καταλληλη εποχη).Θα μπει κ δυχτι.Στο μπετο δεν νομιζω να κανει ζημια αν γινει κ η δουλεια που λεμε παραπανω...

Κ εγω παντω προπονημενος ειμαι μιας κ απολυθηκα απο φανταρος πριν κατι μηνες κ .... εριξα πολυ σκαψιμο κ εκει! Εσυ ειδα χρειαστηκες κομπρεσερ καλεμια σπασιματα κτλ που εγω ευτυχως Δεν εχω! παλι καλα το χωμα εδω ειναι μαλακο αλλα σκαβω 6 μερες συνεχομενα μονος μου οποτε οσο να ναι ειναι πακετο!

Σημερα δεν εκανα τπτ μιας κ εβγαλε λιγο αερα...κ ειπα να δωσω αλλη μια μερα παραταση! Ενα 5ωρακι ακομα σκαψιμο κ τελειωσα με αυτο....



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Butterfly Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα... με την πολεοδομία μπορεί να έχεις πρόβλημα, εκτός αν δεν σε καρφώσει κανείς. Αν δεν έχεις πρόβλημα με τους γείτονες μην φοβάσαι, αλλά ποτέ δεν ξέρεις...
Εγώ θα έβγαζα μια άδεια μικρής κλίμακας για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο με την δικαιολογία ότι θα κάνω μια στέρνα για να μαζεύω νερό και ΟΧΙ ΛΙΜΝΗ για τα ψαράκια μου.

ΥΓ. Δεν στοιχίζει πολλά, μόνο η τεχνική έκθεση που θα συντάξει ένας μηχανικός.

Βγαινει δλδ αδεια για λιμνη?! Δλδ ολες οι λιμνες που βλεπω εχουν αδεια(ή θα επρεπε να εχουν πχ?!) Ξερουμε απο ποσα λιτρα πχ εχει σχεση το βαθος? Κουφαθηκα τωρα.



...

Ζητω συγνωμη αν σας κουρασα μεχρι τωρα..
Ξαναματαευχαριστω ολους για την βοηθεια κ τις ανεπαληλες διευκρινησεις
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από neos Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Psytrancer, συγχαρητήρια για το κουράγιο και το μεράκι σου και καλή τύχη σε όλα τα φιλόδοξα πρότζεκτ που έχεις ξεκινήσει! Η κατηγορία "τεχνητές λίμνες" μπορεί να έχει λίγες παρουσιάσεις (που όλο και αυξάνονται) αλλά έχει σίγουρα πάρα πολλούς θαυμαστές που παρακολουθούν με ενδιαφέρον τις προσπάθειες και τα έργα σας.

Προσωπικά αντιλαμβάνομαι απολύτως την έλξη που ασκεί ένα αξιοθαύμαστο κατοικίδιο όπως είναι το κόι (ο βασιλιάς του κρύου νερού) καθώς και τη μεγάλη πρόκληση που αποτελεί να καταφέρεις να στήσεις ένα σύστημα αντάξιό του. Από την άλλη μεριά και με δεδομένο το πολύ μεγάλο κόστος που απαιτεί ένα τέτοιο σύστημα, θα σου πρότεινα να δεις για τη λίμνη που σχεδιάζεις και την απολύτως low budget εκδοχή της wild life pond.

Οι λίμνες άγριας ζωής είναι έτσι σχεδιασμένες ώστε να προσελκύουν την άγρια ζωή της περιοχής (πτηνά, θηλαστικά, ερπετά, αμφίβια, έντομα) και πολύ γρήγορα μπορούν να μεταμορφωθούν σε ένα σχεδόν "φυσικό" σύστημα, σε ένα πραγματικό υγροβιότοπο μέσα στην αυλή σου.
Νομίζω πως μια λίμνη άγριας ζωής θα έχει πολύ μεγάλο ενδιαφέρον καθώς:
  • Απαιτεί μικρό κατασκευαστικό κόστος καθώς δεν υπάρχουν συγκεκριμένες απαιτήσεις σε κυβικά νερού.
  • Απαιτεί ελάχιστο εξοπλισμό και πολύ μικρή κατανάλωση ενέργειας καθώς συνήθως μια στοιχειώδης κυκλοφορία νερού είναι αρκετή (που μπορεί εύκολα να τροφοδοτηθεί από ένα φθηνό οικακό ηλιακό συλλέκτη μικρής ισχύος).
  • Απαιτεί στοιχειώδη φροντίδα των ζωντανών οργανισμών (ταΐσματα κλπ) καθώς τα περισσότερα θα είναι αυτόκλητοι μόνιμοι ή εποχικοί επισκέπτες.
  • Αποτελεί μια πράσινη όαση στην αυλή σου καθώς αφήνει περιθώρια ώστε όλος ο χρόνος σου και το χρήμα σου να επενδυθεί στο φύτεμα και στον περιβάλλοντα χώρο της αυλής.
Ουσιαστικά πρόκειται για ένα φουλ φυτεμένο (μπορείς να επιλέξεις και ντόπια φυτά) υπαίθριο τεχνητό σύστημα χαμηλών απαιτήσεων, που σχεδιάζεται με τέτοιο τρόπο ώστε η φύση αναλαμβάνει να "στοκάρει" με όλα τα ζωντανά που μπορείς να φανταστείς. Φροντίζεις να υπάρχουν πολλά και διαφορετικά "βάθυ" αλλά και προσβάσιμες όχθες / νησίδες ώστε να προσφέρεις κατάλληλα "ενδιαιτήματα" για πολλά και διαφορετικά είδη ζωής.
  • Πουλάκια όλων των ειδών θα παίρνουν το μπάνιο τους αλλά και θα ξεδιψάζουν καθημερινά.
  • Θηλαστικά όλων των μεγεθών (από γάτες μέχρι τρωκτικά) θα ξεδιψάζουν επίσης.
  • Ερπετά (φίδια, σαλαμάνδρες κλπ) θα έχουν κάθε λόγω να τριγυρνάνε εκεί κοντά αφού θα βρίσκουν εκεί το φαΐ τους και το νερό τους.
  • Αμφίβια κάθε είδους και μεγέθους θα αποικήσουν το μέρος την πρώτη βδομάδα που θα γεμίσει με νερό.
Γενικά κάθε είδος άγριας ζωής θα ζει (και θα πεθαίνει) μέσα σε ένα τέτοιο σύστημα. Το μόνο που μάλλον θα χρειαστεί να προσθέσεις είναι κάποια ψαράκια (gambusia affinis ίσως) για να καταπολεμήσεις τα ενοχλητικά κουνούπια.

Θα χρειαστεί επίσης (αν όχι την κατανόηση) τουλάχιστον την ανοχή των οικείων σου και των γειτόνων σου, σε όλα αυτά τα παράξενα που θα κουβαλήσεις μέσα στην αυλή σου. Υπάρχουν άνθρωποι που όλα αυτά τα βρίσκουν άκρως ανεπιθύματα και επιδιώκουν να τα εξοντώσουν και όχι να τα προσελκύσουν (γι αυτό τα μαγαζιά είναι γεμάτα φάρμακα και δηλητήρια).

Απλώς καταθέτω όλα τα παραπάνω σαν μια εκδοχή, μια εναλλακτική κατεύθυνση που μπορεί να πάρει το πρότζεκτ σου αν δε μπορείς να καλύψεις το τεράστιο μπάτζετ που απαιτεί μια λίμνη για κόι (αν και προσωπικά θα το επέλεγα ανεξάρτητα του παράγοντα κόστους).

Καλό κουράγιο και καλή επιτυχία ότι και αν επιλέξεις!

Καλησπερα φιλε μου!

Πραγματικα πολυ ωραια η σκεψη σου κ πρεπει να πω οτι το εχω σκεφτει κ εγω.Αλλα αυτο θα το εκανα σε πολυ μικροτερη κλιμακα....κ εγω θελω να φτιαξω κατι μεγαλο εκει κατω! Εχει αρκετο χωρο ανεκμεταλευτο κ προσπαθω να κανω κατι που θα το ευχαριστηθω πραγματικα! Οχι οτι δεν θα με ικανοποιουσε ενα συστημα σαν κ αυτο που πολυ σωστα περιγραφεις! Αλλα αυτο θα μπορουσε να ειναι κατι συμπληρωματικο μιας κ χωρος υπαρχει οπως ειπα πολυς. Ειχα 2-3 σημεια που σκεφτομουν να κανω την λιμνη.....θα μπορουσα στο μελλον να κανω κατι μικρο σε ενα απο αυτα τα σημεια (2-3000 λιτρα) οπως το περιγραφεις....ητε με χρυσοψαρα ητε με κουνουποψαρα οπως ειπες! αμα ειναι κ τελειως low badget οπως λες μην σου πω οτι θα το ξεκινησω μολις τελειωσει αυτο που κανω τωρα!

Αλλα ας μην ονειροπολω.....Αυτο που φτιαχνω θα μου παρει αρκετο χρονο να το τελειωσω μιας κ προσπαθω να κανω οσο το δυνατων περισσοτερα πραγματα μονος μου ωστε να γλιτωσω 'καυσιμο' . Δοξα τον θεο χρονο εχω...τα χερια μου πιανουν θελω να πιστευω οποτε προχωρω ακαθεκτος!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Psytrancer : 23-03-12 στις 17:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 23-03-12, 19:33
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Αν υπαρχει εστω και ενα ζωντανο μεσα στο νερο, δεν θεωρειται πισινα και δεν χρειαζεται καμια απολυτως αδεια.
Σε περιπτωση οποιουδηποτε ελενχου, η ''καρφωματος'' απο γειτονα αυτο να υποστηριζετε.
Στην χειροτεροτερη υποστηριξτε πως ειναι συντριβανι το οποιο ειναι αφορολογητο σε οποιοδηποτε μεγεθος..

Να ξερετε πως στο εξωτερικο, αν και υπαρχει αλλη νομοθεσια δεν αλλαζουν και πολλα, η πισινα ειναι πισινα και πληρωνετε, πολλοι φτιαχνουνε μεγαλες λιμνες, βαζουν ψαρια και τις χρησιμοποιουν και σαν πισινες...θα το επιβεβαιωσει και ο Βασλιης νομιζω αυτο
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 23-03-12, 20:05
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Psytrancer Εμφάνιση μηνυμάτων
Βγαινει δλδ αδεια για λιμνη?! Δλδ ολες οι λιμνες που βλεπω εχουν αδεια(ή θα επρεπε να εχουν πχ?!) Ξερουμε απο ποσα λιτρα πχ εχει σχεση το βαθος? Κουφαθηκα τωρα.
Δεν έχει σχέση το βάθος ή τα τετραγωνικά. Δεν γνωρίζω εάν έχουν άδεια. Εγώ αυτό θα έκανα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Και κάτι άλλο που θα θα σου φανεί περίεργο όπως και σε άλλους... εάν η περιοχή θεωρήτε αρχαιολογικής σημασίας δεν μπορείς να σκάψεις πάνω από 20εκ. θέλεις ειδική άδεια από την αρχαιολογική υπηρεσία.

ΥΓ. Να μην θεωρηθώ ότι δεν θέλω να φτιάξεις την ΛΙΜΝΗ

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas_original Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν υπαρχει εστω και ενα ζωντανο μεσα στο νερο, δεν θεωρειται πισινα και δεν χρειαζεται καμια απολυτως αδεια.
Σε περιπτωση οποιουδηποτε ελενχου, η ''καρφωματος'' απο γειτονα αυτο να υποστηριζετε.
Στην χειροτεροτερη υποστηριξτε πως ειναι συντριβανι το οποιο ειναι αφορολογητο σε οποιοδηποτε μεγεθος..
Η άδεια χρειάζεται επειδή θα ρίξει μπετά ή θα βάλει τσιμεντόλιθους (θεωρούνται σταθερά και όχι κινητά στοιχεία).
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 23-03-12, 20:59
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

για τί άδειες μιλάμε βρε παιδιά? Απλή στέρνα να δηλωθεί, για να αποθηκεύει νερό για το πότισμα. Αν σου πει κάποιος για τα ψάρια που υπάρχουν μέσα, εσείς θα του πείτε ότι τα ψάρια φροντίζουν να ανεβάζουν τα νιτρικά, τα οποία τα απαιτούν τα φυτά σαν λίπασμα. Απλό! Ασχολούμαι με την βιοκαλλιέργεια να πεις! Δεν ξέρω αν υπάρχει και τίποτα κονδύλι από ΕΕ για αυτό το θέμα...ερευνήστε το!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas_original Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ξερετε πως στο εξωτερικο, αν και υπαρχει αλλη νομοθεσια δεν αλλαζουν και πολλα, η πισινα ειναι πισινα και πληρωνετε, πολλοι φτιαχνουνε μεγαλες λιμνες, βαζουν ψαρια και τις χρησιμοποιουν και σαν πισινες...θα το επιβεβαιωσει και ο Βασλιης νομιζω αυτο
Ναι, υπάρχει αυτό και μελλοντικά θα "τρέξει" πολύ περισσότερο. Βιολογικές πισίνες, χωρίς χημικά και χλωρίνες, κύκλωμα ολόκληρο! Αν θέλεις ψάρια στην πρώτη λιμνούλα, φυτά στην δεύτερη, UV και μετά η κυρίως πισίνα για κολύμπι. Πολλές φορές, αποφεύγονται τα ψάρια, γιατί είναι πηγή νιτρικών, οπότε μένουν τα φυτά για το βιολογικό και μηχανικό καθάρισμα της πισίνας μας. ΠΑΝΤΑ όμως απαιτείται δυνατή UV μετά την δεξαμενούλα των φυτών, πριν το νερό καταλίξη στην κυρίως πισίνα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 23-03-12, 21:06
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Οταν ερθει η ωρα για το μονοτικο, δες και την περιπτωση της πολυουριας γιατι οπως εχω δει υπαρχουν εταιρειες στην Ελλαδα που ψεκαζουν αυτο το υλικο που ενδεχομενως να ειναι και πιο φθηνο απο το fiber glass γι'αυτο δες και αυτην την επιλογη......
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 23-03-12, 21:10
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν ερθει η ωρα για το μονοτικο, δες και την περιπτωση της πολυουριας γιατι οπως εχω δει υπαρχουν εταιρειες στην Ελλαδα που ψεκαζουν αυτο το υλικο που ενδεχομενως να ειναι και πιο φθηνο απο το fiber glass γι'αυτο δες και αυτην την επιλογη......
Αν βρει στην Ελλάδα, γιατί όχι? Σίγουρα θα στοιχίζει λιγότερο και θα αποφύγει την περιττή, κοπιαστική και επίπονη ταλαιπωρία της εφαρμογής του fiberglass.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 23-03-12, 21:19
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
για τί άδειες μιλάμε βρε παιδιά? Απλή στέρνα να δηλωθεί, για να αποθηκεύει νερό για το πότισμα. Αν σου πει κάποιος για τα ψάρια που υπάρχουν μέσα, εσείς θα του πείτε ότι τα ψάρια φροντίζουν να ανεβάζουν τα νιτρικά, τα οποία τα απαιτούν τα φυτά σαν λίπασμα. Απλό! Ασχολούμαι με την βιοκαλλιέργεια να πεις! Δεν ξέρω αν υπάρχει και τίποτα κονδύλι από ΕΕ για αυτό το θέμα...ερευνήστε το!
Φίλε Βασίλη εάν διαβάσεις σε προηγούμενο ποστ μου αυτό γράφω
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 23-03-12, 22:57
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή

ποπο ανυπομωνω να τη δω ολοκληρωμενη αυτη τη λιμνη! σιγουρα θα ειναι υπεροχη!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 23-03-12, 23:55
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

θελουμε πολλες φωτο...!!!
__________________
700 λιτρα malawi http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49108
700 λιτρα με φροντοζες blue zair moba http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57957
η λίμνη μου! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49324
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 24-03-12, 00:06
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Καλησπερα!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν ερθει η ωρα για το μονοτικο, δες και την περιπτωση της πολυουριας γιατι οπως εχω δει υπαρχουν εταιρειες στην Ελλαδα που ψεκαζουν αυτο το υλικο που ενδεχομενως να ειναι και πιο φθηνο απο το fiber glass γι'αυτο δες και αυτην την επιλογη......
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν βρει στην Ελλάδα, γιατί όχι? Σίγουρα θα στοιχίζει λιγότερο και θα αποφύγει την περιττή, κοπιαστική και επίπονη ταλαιπωρία της εφαρμογής του fiberglass.
Πως το βρισκω στο νετ να δω τι ειναι αυτο κ που μπορω να το βρω γιατι γραφωντας σκετο πολυουρια καταλαβαινετε τι βρισκω!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zweet Εμφάνιση μηνυμάτων
ποπο ανυπομωνω να τη δω ολοκληρωμενη αυτη τη λιμνη! σιγουρα θα ειναι υπεροχη!!

Εγω να δεις!! Θα αργησουμε λιγο αλλα μια ιδεα θα την παρουμε συντομα...αφου πεσουν τα μπετα θα ξεκινησω τον καταρακτη κ να βαλω στον τοιχο πετρα ...να μπουν τα τζαμια...να δουμε τι θα γινει με τα φιλτρα...κ μετα θα την δουμε με νερο!

Σε κανα χρονο το κοβω ετοιμο ολο το σκηνικο! (με φυτα-φωτα-κιοσκια κτλ κτλ)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kouman Εμφάνιση μηνυμάτων
θελουμε πολλες φωτο...!!!

Οσο προχωραει θα ανεβαινουν κιαλλες! προς το παρων απλα την εχω μεγαλωσει(φαρδος) λιγο ακομα στις 2 ακρες...

Δεν θελω να εχω ποιο στενο σημειο απο 2 -2,5 καθαρα μετρα.
Πρεπει να πειραματιστω αρκετα με τα παρτερια για να κοψω λιτρα γιατι για 33 κυβικα...δεν με βλεπω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Psytrancer : 24-03-12 στις 00:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 24-03-12, 08:49
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

για το μονοτικο υπαρχει μια μοναδικη αιτερια στην λαρισα μονο.΄... εδω ειναι ενα βιντεακι

http://www.youtube.com/watch?v=QPEea...eature=related
__________________
700 λιτρα malawi http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49108
700 λιτρα με φροντοζες blue zair moba http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57957
η λίμνη μου! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49324
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 24-03-12, 18:36
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Ψαξε polyurea coating.
Θα εκπλαγεις!!!

Σε θεματα ανθεκτικοτητας?????
Ουτε με βομβες

http://www.youtube.com/watch?v=gnqvk...eature=related
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 26-03-12, 20:01
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Ψαξε polyurea coating.
Θα εκπλαγεις!!!

Σε θεματα ανθεκτικοτητας?????
Ουτε με βομβες

http://www.youtube.com/watch?v=gnqvk...eature=related

Τι ειπες τωρα!!?!! Ωραια φαση!καταφυγιο θα φτιαξω ή λιμνη?!

Προς το παρων ρωταω εδω στο νησι μηπως κ το βρω....(κατι πηρε το αυτι μου)


Ευχαριστω κ παλι ολους!
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 27-03-12, 19:45
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Psytrancer Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι ειπες τωρα!!?!! Ωραια φαση!καταφυγιο θα φτιαξω ή λιμνη?!

Προς το παρων ρωταω εδω στο νησι μηπως κ το βρω....(κατι πηρε το αυτι μου)


Ευχαριστω κ παλι ολους!
Ωπα φιλε μου, τωρα προσεξα οτι εισαι απο Σαντορινη.....
Οταν μιλαμε για πολυουρια μιλαμε για ζεστη πολυουρια (υπαρχει και κρυα) η οποια εφαρμοζεται με πιστολι ψεκασμου.

Την εφαρμογη την κανει τεχνικος και δεν ξερω κατα ποσο υπαρχει καποιος στο νησι να κανει αυτη τη δουλεια αφου πρεπει να υπαρχει και ο καταλληλος εξοπλισμος, οπως το ειδικα εξοπλισμενο φορτηγο-αυτοκινητο....

Δες αυτο....
http://www.polyurea.mn/video.html



Εαν βρεις καποιο που μπορει να σου ψεκασει τη λιμνη με πολυουρια θα μπορεις να γεμισεις τη λιμνη σου με νερο μετα απο 2 ωρες. Αν και καλυτερα ειναι να γεμισουμε τη λιμνη μας την επομενη.

Οπως και να 'χει το πραγμα, αν δεν βρεις κατι σχετικα με την πολυουρια, υπαρχουν κι αλλα υλικα που θα μπορουσες να χρησιμοποιησεις, οποτε τα λεμε οταν ερθει η ωρα.
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 27-03-12, 21:26
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

πολυουρια δυσκολα θα βρεθει πιστευω... 1 συνεργειο υπαρχει στην ελλαδα οταν το εψαχνα και αυτο ειναι στην λαρισα..
__________________
700 λιτρα malawi http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49108
700 λιτρα με φροντοζες blue zair moba http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57957
η λίμνη μου! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49324
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 28-03-12, 15:43
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωπα φιλε μου, τωρα προσεξα οτι εισαι απο Σαντορινη.....
Οταν μιλαμε για πολυουρια μιλαμε για ζεστη πολυουρια (υπαρχει και κρυα) η οποια εφαρμοζεται με πιστολι ψεκασμου.

Την εφαρμογη την κανει τεχνικος και δεν ξερω κατα ποσο υπαρχει καποιος στο νησι να κανει αυτη τη δουλεια αφου πρεπει να υπαρχει και ο καταλληλος εξοπλισμος, οπως το ειδικα εξοπλισμενο φορτηγο-αυτοκινητο....

Δες αυτο....
http://www.polyurea.mn/video.html



Εαν βρεις καποιο που μπορει να σου ψεκασει τη λιμνη με πολυουρια θα μπορεις να γεμισεις τη λιμνη σου με νερο μετα απο 2 ωρες. Αν και καλυτερα ειναι να γεμισουμε τη λιμνη μας την επομενη.

Οπως και να 'χει το πραγμα, αν δεν βρεις κατι σχετικα με την πολυουρια, υπαρχουν κι αλλα υλικα που θα μπορουσες να χρησιμοποιησεις, οποτε τα λεμε οταν ερθει η ωρα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kouman Εμφάνιση μηνυμάτων
πολυουρια δυσκολα θα βρεθει πιστευω... 1 συνεργειο υπαρχει στην ελλαδα οταν το εψαχνα και αυτο ειναι στην λαρισα..

Τοτε μαλλον εδω μιλανε για αλλο υλικο.Μου ειπαν οτι υπαρχει ενας οπου κανει μονωσεις με τον ιδιο τροπο(πιστολι ψεκασμου κτλ) κ θεωρησα οτι αν δεν εχει το συγγεκριμμενο υλικο θα μπορουσαμε εστω να το παραγγειλουμε κ να κανει την δουλεια αυτος......Δεν ξερω τι διαφορες μπορει να εχει απο το οποιο υλικο δουλευει αυτος(αν δεν ειναι πολυουρια) κ αν θα μπορουσε να χρησιμοποιησει τον δικο του εξοπλισμο.Οταν μιλησω μαζι του θα μαθουμε κ σιγουρα.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 28-03-12, 21:26
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

καλησπερα και απο μενα!! σου ευχομαι οτι το καλυτερο!!!! βλεπω οτι αγαπας πολυ αυτο που κανεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 28-03-12, 21:57
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Psytrancer Εμφάνιση μηνυμάτων

Τοτε μαλλον εδω μιλανε για αλλο υλικο.Μου ειπαν οτι υπαρχει ενας οπου κανει μονωσεις με τον ιδιο τροπο(πιστολι ψεκασμου κτλ) κ θεωρησα οτι αν δεν εχει το συγγεκριμμενο υλικο θα μπορουσαμε εστω να το παραγγειλουμε κ να κανει την δουλεια αυτος......Δεν ξερω τι διαφορες μπορει να εχει απο το οποιο υλικο δουλευει αυτος(αν δεν ειναι πολυουρια) κ αν θα μπορουσε να χρησιμοποιησει τον δικο του εξοπλισμο.Οταν μιλησω μαζι του θα μαθουμε κ σιγουρα.
Η μονωσεις που κανει μαλλον θα ειναι με πολυουρεθανη που ψεκαζεται με τον ιδιο τροπο.

Το θεμα ομως με την πολυουρια θα πρεπει να εχει και τον εξοπλισμο για να την ζεστανει στους 80 βαθμους κελσιου διαφορετικα δεν μπορει να γινει τιποτα.

Αν εχει τον εξοπλισμο τοτε κανε την λιμνη σου με πολυουρια χωρις δευτερη σκεψη
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
επιτελους B22 Αρχάριοι γλυκού νερού 42 03-03-11 17:40
επιτελους ανεβασα της πρωτες φωτογραφιες μου απο την λιμνη apostolis veroia Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 221 12-09-10 11:22
επιτελους και γω platy Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 39 27-05-10 11:38
Επιτελους mentor50 Αρχάριοι γλυκού νερού 15 17-01-10 17:09
Επιτελους petros Bettas 2 08-04-06 00:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13089 seconds with 14 queries