Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > ¶λλα ψάρια Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-07-10, 06:43
MINA Ο χρήστης MINA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2007
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή Αδιάβαστος

Καλημέρα,
αν και αρκετό καιρό στο χώρο των ενυδρείων εχθές την πάτησα σαν αρχάριος. Παρασύρθηκα από ενθουσιασμό, αγόρασα 10 Μπουένος άιρες τέτρα, τα έβαλα στο φυτεμένο μου ενυδρείο και μετά έκατσα και διάβασα ότι τους αρέσουν τα φυτά.........
Βέβαια από το pet shop δεν έχω κανένα παράπονο γιατί τον νεαρό που με εξυπηρέτησε δεν τον ρώτησα τίποτα.
Του είπα θέλω αυτά, τα πήρα και έφυγα.
Είχα καιρό να κάνω τέτοια '' πατάτα ''.
Μέσα στο ενυδρείο έχω όμως μόνο java fern και red cherry.
Είχε κάποιος φίλος ανάλογη εμπειρία για την συμπεριφορά αυτών των ψαριών σε σχέση με τα φυτά ή μόνο εγώ θα τα ''λουστώ'' και θα απαντάω μετά ως έμπειρος ?

Παναγιώτης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-07-10, 09:05
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Καλημερα.Γνωμη μου ειναι πως αν φροντισεις να ειναι παντα χορτατα και τα ταιζεις με ποικιλια τροφων δεν θα πειραξουν τα φυτα σου σε ορατο βαθμο.Αλλωστε τα χρησιμοποιουν και για να αποθεσουν τα αυγα τους.Για τις γαριδες δεν θα εχουν προβλημα(για τις ενηλικες τουλαχιστον).Βεβαια με τον καιρο θα μπορεις ή΄οχι να το επιβεβαιωσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-07-10, 09:08
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Επισης, το java fern ειναι απο τα πιο ανθεκτικα φυτα και δεν το προτιμουν για λιχουδια μιας και τα φυλλα του δεν ειναι αρκετα νοστιμα για τα ψαρια. Αυτο σε συνδυασμο με τις συμβουλες του Γιαννη μαλλον θα σου κρατησουν τα φυτα σε καλη κατασταση.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-07-10, 10:11
MINA Ο χρήστης MINA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2007
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Ευχαριστώ κατ' αρχήν.
Όταν λέμε ποικιλία τροφών εννοείς κάτι και σε σπιρουλίνα?
Πάντως για να καταπιώ την χαζομάρα μου και να παρηγορηθώ, είναι φοβερά στην συμπεριφορά τους σαν τέτρα και πολύ μα πολύ λαίμαργα σε σημείο που μόλις τα έβαλα στο ενυδρείο και έριξα λίγο φαί να τα καλοπιάσω.... έτρωγαν ανενόχλητα και με βουλιμία.



Παναγιώτης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-07-10, 10:23
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Εννοω κατεψυγμενη και ζωντανη τροφη, κανενα λαχανικο και φυσικα δεν θα πουν οχι σε flakes.Τα δικα μου τετρα οταν ανοιγω το καπακι για να ταισω σχεδον πηδανε απ εξω
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-07-10, 08:34
MINA Ο χρήστης MINA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2007
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Εντάξει,
φίλε μου κατάλαβα.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους .

Παναγιώτης
-------------------------
Καλημέρα,
εχθές έκατσα αρκετή ώρα σε μεγάλη απόσταση από το ενυδρείο για να μην επηρεάσω τη συμπεριφορά των ψαριών και ειλικρινά δεν είδα κάτι περίεργο με τα μπουένος άιρες τόσο στα φυτά όσο και στους καρδινάλιους . Δεν τους ενοχλούν, κάνουν ωραίο κοπαδάκι και για τα φυτά ( java fern ) ούτε λόγος - δεν τα πειράζουν καθόλου
Δεν ξέρω αν είναι ακόμα νωρίς για να βγάλω συμπεράσματα αλλά στις διάφορες αναφορές των ξένων forum διάβασα διάφορα άσχημα και αντικρουόμενα πράγματα.
Αυτά για την ιστορία .

Παναγιώτης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MINA : 30-07-10 στις 08:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-07-10, 14:29
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Ακομα ειναι πολυ νωρις, για να δεις συμπεριφορες. Θα χρειαστει χρονος να προσαρμοστουν. Το οτι πηρες μια 10αδα ειναι πολυ καλο. Οσο πιο μεγαλο ειναι το κοπαδι τους τοσο καλυτερα.
Τις Java fern δεν τις αγγιζει συνηθως κανενα ψαρι. Εχουν ασχημη/τοξικη γευση. Επισης πιθανον ειναι να μην αγγιξουν ανουμπιες, crinum, java moss.
Για εντονο κοκκινο χρωμα, τιποτα δεν ειναι καλυτερο απο μια διατροφη με αλγες γι αυτα τα φυτοφαγα ψαρια. Αν εχεις χωρο σε μπαλκονι ή αυλη, βαλε ενα δοχειο στον ηλιο και απο εκει μπορεις να παιρνεις αλγες και να τους ριχνεις καθε τοσο.
Ο κανονας σχετικα με τις γαριδες ειναι οτι αν χωρανε στο στομα τους, θα τις φανε.Τα buenos aires γινονται και μεγαλοσωμα οποτε ειναι επιφοβα για τις γαριδες σου. Οι αμανο σιγουρα δεν θα ειχαν προβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-07-10, 15:17
MINA Ο χρήστης MINA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2007
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Εύχομαι φίλε raven να έχεις άδικο αν και δεν νομίζω......
Θα φύγω για Καλαμάτα σήμερα και όταν έρθω με το καλό θα δούμε πόσα απίδια πιάνει ο σάκος
Ελπίζω να μην μου πειράξουν τις γαριδούλες μου που τώρα πιά έχουν γίνει κόκκινες σαν ντομάτες ώριμες !!!!!
Αλλιώς θα μεταφέρω τις γαριδούλες σε άλλο ενυδρείο που έχω .......
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03993 seconds with 12 queries