Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-05-06, 18:39
ALKAR Ο χρήστης ALKAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-05-2004
Περιοχή: Τρίκαλα
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή μόνο ich ή μήπως και κάτι άλλο?

φίλοι μου καλησπέρα!
έχω πολύ καιρό να σας ενοχλήσω με απορίες, αφού στο ενυδρείο μου εδώ και μήνες όλα πήγαιναν καλά, αλλά τώρα μάλλον χρειάζομαι τη συμβουλή σας.
Με μεγάλη μου λύπη σήμερα το απόγευμα διαπίστωσα ότι έχω πέσει θύμα του ich, εντελώς ξαφνικά (αφού μέχρι τη μία το μεσημέρι που είχα ελέγξει, όλα φαίνονταν φυσιολογικά).
Το παράδοξο είναι πως μέσα σε λίγες ώρες προσβλήθηκε σχεδόν το 1/3 του πληθυσμού του ενυδρείου μου, ήτοι περί τα 10 ψαράκια! Μάλιστα, ένα καρδινάλιο τον βρήκα νεκρό, παρόλο που το μεσημεράκι δεν είχα παρατηρήσει τίποτα...
Ξεκίνησα λοιπόν με αύξηση θερμοκρασίας και χορήγηση αλατιού. Ελπίζω να προλάβω το μαγαλύτερο κακό, αλλά η ραγδαία εκδήλωση της ασθένειας με προβληματίζει.
Θέλω να ρωτήσω το εξής: Επειδή είναι γνωστό πως το ich προκαλείται κυρίως λόγω στρες, και δοθέντος ότι στο ενυδρείο μου καμία αλλαγή (νερού, θερμοκρασίας ή ψαριών) δεν έχει γίνει τις τελευταίες 10 μέρες, τί μπορεί να συμβαίνει?
Τώρα θυμάμαι πως εδώ και δυο τρεις μέρες παρατηρώ μεγάλη αύξηση του πληθυσμού των σαλιγγαριών του ενυδρείου μου, που μάλιστα ανεβαίνουν στα τζάμια ακόμη και την μέρα! Μπορεί να σχετίζεται αυτό με το ich? αν ναι, τι κάνω?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ζητώ συγνώμη για το μακροσκελές του θέματος.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-05-06, 19:05
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Kαμία σχέση τα σαλιγκάρια με το ick.
3 γραμμάρια αλάτι ανά λίτρο νερού - θερμοκρασία 30 C - 10 ημέρες - ick ΤΕΛΟΣ.
Μετρήσεις έχεις κάνει ;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-05-06, 20:14
ALKAR Ο χρήστης ALKAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-05-2004
Περιοχή: Τρίκαλα
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

μετρήσεις έκανα και σήμερα το απόγευμα. Όλα φυσιολογικά...
Τι να πω, θα δείξει. Ελπίζω για το πρόλαβα νωρίς.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-05-06, 22:07
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Arrow

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george
...3 γραμμάρια αλάτι ανά λίτρο νερού - θερμοκρασία 30 C - 10 ημέρες - ick ΤΕΛΟΣ...
Σωστά. Ομως και φυτά... ΤΕΛΟΣ.
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-05-06, 21:38
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Χμμ ταλαιπωρουνται λιγο, αλλα οχι και τέλος....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-05-06, 22:25
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Arrow

Σε αντίστοιχη δική μου περίπτωση πριν κάμποσους μήνες, αντέξανε μόνο οι ανούμπιες. Ολα τα άλλα γίνανε... λίπασμα.
Πίστεύω ότι τους 30+ βαθμούς δεν τους αντέχουνε αρκετά φυτά. Γι αυτό καλύτερα - νομίζω - οι 28. Βέβαια εγώ τα έχω όλα στους 25, οπότε αν ανεβάσω στους 28 με το αλάτι, γίνεται δουλειά (και μάλιστα περισσότερο αλάτι, περίπου 0,7%) και έτσι δεν έχω πρόβλημα με τα φυτά. Και αν κάποια ξέρω ότι είναι ευαίσθητα στην αλατότητα και στην θερμοκρασία, θα τα βγάλω και θα τα απολυμάνω χωριστά, με άλλο τρόπο. Ετυχε μία φορά και το δοκίμασα, με απόλυτη επιτυχία και χωρίς απώλειες.
Επίσης, τα πολύ προσβεβλημένα ψάρια, τα κάνω και επιπλέον χωριστό μπάνιο σε 2-3% αλατότητα σε λεκανάκι, για λίγα λεπτά, κάθε μέρα όσο βαστάει η θεραπεία. Με προσοχή όμως: μόλις δυσκολευτούν και γυρίσουν στο πλάι... ΕΞΩ!
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-05-06, 08:14
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Αν μιλαμε για ick, το μπανιο σε αλατι ξεχωριστα δεν συνισταται, εκτος αν δεν υπαρχουν αλλα ψαρια στο ενυδρειο. Την αυξηση της θερμοκρασιας την κανουμε για να επιταχυνθει ο κυκλος ωστε να μεινει το αλατι λιγοτερο καιρο μεσα στο τανκ. Και με χαμηλοτερη (28 που λες) θα δουλεψει αλλα θελει περισσοτερες μερες αλατοτητα για να ειμαστε σιγουροι.
Και οταν λεμε 30 εννοουμε 30 ΟΧΙ 30+ ( σε μικρα ενυδρεια και με μη ηλεκτρονικους θερμοστατες ειναι ευκολο να ξεφυγει βεβαια...)
Και η παραπανω αλατοτητα (περισσοτερο απο 2,5-3γρ/λιτρο) στο ick δεν προσφερει τιποτε περισσοτερο.
Οσο το ick ειναι πανω στο ψαρι ειναι απροσβλητο. Στη φαση που σκανε τα αυγα στο πατο του ενυδρειου και κολυμπαει για να βρει το ψαρι ΤΟΤΕ μονο το ενοχλει το αλατι.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-05-06, 08:50
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Αν μιλαμε για ick, το μπανιο σε αλατι ξεχωριστα δεν συνισταται, εκτος αν δεν υπαρχουν αλλα ψαρια στο ενυδρειο.... ...Οσο το ick ειναι πανω στο ψαρι ειναι απροσβλητο. Στη φαση που σκανε τα αυγα στο πατο του ενυδρειου και κολυμπαει για να βρει το ψαρι ΤΟΤΕ μονο το ενοχλει το αλατι…
Θεωρητικά, ναι. Και το χωριστό μπάνιο δεν γίνεται για να αντιμετωπιστεί ολοκληρωτικά το παράσιτο αλλά για να περιοριστούν κάπως τα έντονα συμπτώματα στα πολύ προσβεβλημένα ψάρια. Οσες φορές το δοκίμασα (στις αρχές της ενασχόλησής μου, ταλαιπωρήθηκα πολύ από το συγκεκριμένο παράσιτο, λόγω βέβαια κακών συνθηκών εξ αιτίας της άγνοιάς μου σε βασικά θέματα συντήρησης ενυδρείου και ψαριών) παρατήρησα σε 24+ ώρες την καλυτέρεψη του ψαριού. Ειδικά μάλιστα κάποτε με τον Σπίθα, θυμάμαι είχε γεμίσει άσπρα στίγματα, όπως και άλλα ψάρια, αυτός όμως πολύ περισσότερο. Πίστεψα ότι θα τον χάσω και ξεκίνησα καθημερινά ξεχωριστά μπάνια μαζί με θεραπεία σε όλο το ενυδρείο. Την επόμενη μέρα θυμάμαι, μετά το δεύτερο μπάνιο, είχαν μείνει τα μισά επάνω του. Το ίδιο συνέβη και όσες άλλες φορές το επανέλαβα με άλλα ψάρια αυτό. Προφανώς σε τόσο μεγάλη αλατότητα, κατάλαβα, ότι κάποια από τα παράσιτα αντιδρούν ξεκολλώντας από το ψάρι, οπότε εξοντώνονται πιο εύκολα, σταδιακά και με την συνεχή θεραπεία. Το καταθέτω σαν εμπειρία και κάποιος που ξέρει πιο επιστημονικά το θέμα, ας μας πει τι μπορεί να γίνεται.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
...Και η παραπανω αλατοτητα (περισσοτερο απο 2,5-3γρ/λιτρο) στο ick δεν προσφερει τιποτε περισσοτερο....
Επίσης από προσωπική εμπειρία, νομίζω ότι η μεγαλύτερη αλατότητα σκοτώνει πιο εύκολα το παράσιτο. Δεν ξέρω, ίσως να έτυχε… Αλλά επειδή έχει τύχει να δοκιμάσω και ελαφρύ και σκληρό τρόπο με τα ζωοτόκα κυρίως, αλλά και με χρυσόψαρα, είδα ότι είχα πιο γρήγορα υποχώρηση των συμπτωμάτων και οριστική λήξη του προβλήματος. Βέβαια η μεγαλύτερη αλατότητα δεν συνίσταται για φυτά και ευαίσθητα ψάρια (κόρυς κλπ).
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-05-06, 10:45
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Υπαρχει μια μεθοδος θεραπειας του ick (και αλλων παρασιτων) που λειτουργει με την συχνη μεταφορα των ψαριων σε αλλο ενυδρειο.
Στηριζεται στο γεγονος οτι απο τη στιγμη που βγαινει το free swimming ick πρεπει σχετικα συντομα να βρει ψαρι (host).. Αν δεν βρει πεθαινει.
Βγαζωντας και βαζοντας το ψαρι σε ενυδρειο νοσοκομειο με αλατι κανεις μια παραλλαγη αυτης της μεθοδου. Με λιγη τυχη μπορει να δουλεψει και ετσι.
Το αλατι σκοτωνει το παρασιτο οταν βγει απο το αυγό. Οταν ειναι προσκολημενο πανω στο ψαρι δεν του κανει τιποτε.
Το παρασιτο ομως πανω στο ψαρι πολλαπλασιαζεται και πεθαινει σχετικα γρηγορα (γιαυτο και το ick εμφανιζεται σε διαφορα σημεια χωρις αυτα να ειναι σταθερά μεσα σε μερικες μερες)
Καθε φορά που πολλαπλασιαζεται βγαζει αυγα που πεφτουν στον πυθμενα και απο κει ξαναμολυνουν το ψαρι σε αλλα σημεια. Μεχρι καποια αλατοτητα απλα δεν ενοχλειται.. Απο καποια συγκεντωση και μετα (που πειραματικα εχει βρεθει να ειναι 2.5 γραμ/λιτρο) το ick που κολυμπαει στο νερο πεθαινει.
Τωρα αν του βαλουμε 2,5 η 4 γραμ ειναι το ιδιο.
Σε ενα ενυδρειο (που δεν ειναι χημικο εργαστηριο) βαζουμε λιγο παραπανω ωστε να ειμαστε σιγουροι...

Τωρα αν σε πολυ μεγαλη αλατοτητα υπαρχει καποια βελτιωση ενω παραλληλα αναγκαζομαστε να στρεσσαρουμε εντονα το ψαρι δημιουργωντας αλλα δευτερογενη προβληματα ειναι ενα αλλο θεμα.
Το σιγουρο ειναι οτι με την συγκεκριμενη μεθοδο και αλατοτητα το ick θεραπευεται ευκολα...

ΥΓ Ειχα ορκιστει να μην ξαναγραψω για ick...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-05-06, 12:07
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Arrow

Τέτοιους όρκους να μην ξανακάνεις, γιατί πως θα μάθουμε εμείς οι αδαείς? Περιμένουμε από όλους εσάς που ξέρετε κάτι παραπάνω, να μας διαφωτίσετε και να μας εμπλουτίσετε το πεδίο γνώσης μας, μπας και καταφέρουμε να προχωρήσουμε λίγο παραπάνω, μπας και γλυτώσουμε κανα ψαράκι περισσότερο από αυτά που φιλοξενούμε, με αγάπη μεν, αλλά με άγνοια πολλές φορές, δε...
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ιστορίες αστείες και ΦΡΙΚΗΣ Tolis Γλυκό νερό - Γενικά 28 25-07-07 01:15
Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο newfish Bettas 0 22-12-02 19:06
ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ? newfish Γλυκό νερό - Γενικά 1 13-12-02 23:26
Συλλογή και Διατήρηση ειδών σαν κατοικίδια Tolis Γλυκό νερό - Γενικά 0 11-12-02 04:00
Περί λιπασμάτων Tolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 10-12-02 19:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07051 seconds with 13 queries