Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-05-12, 23:53
aak Ο χρήστης aak δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-04-2012
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή Βοήθεια γιά τον εξοπλισμό της λίμνης μου

Καλησπέρα κι από μένα... Είμαι καινούργιος στον χώρο και όσο πίανουν τα χέρια μου προσπαθώ με την σειρά μου να φτιαξω την δική μου λίμνη.... Διάβασα αρκετά στο σαιτ σας και μου φάνηκε πάρα πολύ καλό... Πολύ καλή δουλεία από όλους... Θέλω λοιπόν τα φώτα σας που είστε αρκετα έμπειροι... Έσκαψα μία επιφάνεια 3χ5 με 3 επιπεδα των 25cm και μεγιστο βάθος κοντά στα 80cm.. Δεν το Θέλω για ψάρια αλλά διακοσμιτικό με καταραχτη και συντριβάνι... Βγαινει κοντά στα 11.000 λτ αν υπολόγισα σωστά... Επέλεξα λινερ με υπόστρωμα της firestone(το αναφέρω επειδή σε ένα σημείο εχει ρίζες από δέντρα και φοβάμαι τυχόν τρύπες)... Το σχήμα είναι οβάλ περίπου... Και ξεκινάω τις ερωτήσεις μου.. Α.Τι χωρητικότητας καταράχτη και skimmer filter πρέπει να επιλέξω;
Β.Τι φίλτρο πρέπει να βάλω για να μείνει η λίμνη καθαρή και να μην πρασινίζει;
Γ. Για τον καταράχτη και το συντριβάνι χρειάζομαι μία αντλία με ένα Τ για να δίνει και στα δύο και αν ναί πόσα lph ή 2 ξεχωριστές;
Δ.Σε όλα τα παραπάνω έχετε κάποια μοντέλα να μου προτείνεται;

Σας ευχαριστώ εκ των προταίρων για την βοήθεια σας
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-05-12, 06:43
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aak Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν το Θέλω για ψάρια αλλά διακοσμιτικό με καταραχτη και συντριβάνι... Βγαινει κοντά στα 11.000 λτ αν υπολόγισα σωστά... Επέλεξα λινερ με υπόστρωμα της firestone (το αναφέρω επειδή σε ένα σημείο εχει ρίζες από δέντρα και φοβάμαι τυχόν τρύπες)...
Αν είσαι απόλυτα σίγουρος ότι δεν θα βάλεις ψάρια και φυτά για την ώρα και την θέλεις καθαρά για διακοσμητικό σκοπό, τότε το μόνο πράγμα που θα κρατήσει νερό και όλες τις επιφάνειες της λίμνης σου καθαρές, είναι η περεταίρω χλωρίωση του νερού, όπως τις πισίνες. Αν θέλεις έστω και φυτά, τότε να είσαι έτοιμος να ανεκτείς, έστω και λίγη τριχοειδή άλγη σε όλες τις επιφάνειες εντός νερού.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aak Εμφάνιση μηνυμάτων
Α.Τι χωρητικότητας καταράχτη και skimmer filter πρέπει να επιλέξω;
Τον καταρράκτη θα τον φτιάξεις μόνος σου. Εκείνο το στοιχείο που θα τον κάνει να δουλέψει όπως επιθυμείς, είναι η δυνατότητα της αντλίας που θα επιλέξεις να ανεβάζει το νερό ή την ποσότητα του νερού που θέλεις σε αυτό το ύψος. Το σκίμερ επιφανείας είναι ιδιαίτερα σημαντικό, γιατί θα σου καθαρίζει την επιφάνεια από φύλλα και λοιπά στεραιά, πριν βουλιάξουν στον πυθμένα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aak Εμφάνιση μηνυμάτων
Β.Τι φίλτρο πρέπει να βάλω για να μείνει η λίμνη καθαρή και να μην πρασινίζει;
Αν προτείθεσαι να χλωριώσεις το νερό σου τότε ένα μικρό φίλτρο θα σε καλύψει, βασικά για να μαζεύει τις σκόνες κ.λ.π. που θα βρίσκονται στο νερό. Αν σκέφτεσαι για φυτά ή ακόμα πρόκειται αργότερα να έχεις την δυνατότητα να βάλεις ψάρια, τότε θα σου έλεγα να επιλέξεις ένα πιο εξειδικευμένο φίλτρο εξ' αρχής.
Με χλωρίωση, πρασινάδα δεν υπάρχει, αλλά θα έχει εκείνη την μυρωδιά που έχουν όλες οι πισίνες. Αν θα βάλεις φυτά, τότε ναι, η άλγη αργά η γρήγορα θα αναπτυχθεί, τόσο η τσιχοειδής, όσο και η αιωρούμενη. Η λύση σε αυτό το θέμα είναι η λάμπα UV, που θα σε καλύψει στον τομέα της αιωρούμενης άλγης, της πιο ανεπιθύμητης βασικά, γιατί με αυτήν στο νερό δεν μπορείς να δεις τίποτε στο νερό.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aak Εμφάνιση μηνυμάτων
Γ. Για τον καταράχτη και το συντριβάνι χρειάζομαι μία αντλία με ένα Τ για να δίνει και στα δύο και αν ναί πόσα lph ή 2 ξεχωριστές;
Είναι καλύτερα να απανδύσεις σε δύο ξεχωριστές, μικρότερης ισχύς αντλίες, παρά να έχεις μια και να κάνεις διανομή του νερού σε διαφορετικούς χώρους. Θα μπορείς π.χ. να κλείνεις τον καταρράκτη, χωρίς να σταματά το σκίμερ κ.λ.π.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aak Εμφάνιση μηνυμάτων
Δ.Σε όλα τα παραπάνω έχετε κάποια μοντέλα να μου προτείνεται;
Θα ήθελα να μου απαντούσες στις ερωτήσεις πιο πάνω, ώστε να μπορέσω να σε βοηθήσω σχετικά με τον εξοπλισμό.

Από μένα, καλή συνέχεια.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-05-12, 21:31
aak Ο χρήστης aak δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-04-2012
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Βασίλη καλησπέρα!
Θέλω να σε ευχαριστίσω πολύ για την άμεση απάντηση σου...Δυστυχώς έχω και άλλες ερωτήσεις για σένα.
Α. Χλωρίωση θα πρέπει να γίνεται ανα τακτά χρονικά διαστήματα;Ρωτάω γιατί αν το χλώριο είναι να μου στοιχήσει σε λίγους μήνες πολύ μήπως ήταν καλύτερα να πάρω μια λάμπα UV.
Β.Οπως θα δείς και στην εικόνα το σημείο του καταράχτη υπολογίζω να έχει πλάτος 40-50 cm ...Το ύψος θα είναι περίπου 60cm και θα τρέχει μέσα.Πώς να το φτιάξω μόνος μου?Δεν θα πρεπει να έχει κάποιο κουτί να γεμίζει και να ξεχιλίζει προς τα κάτω?
Γ.Συμφωνώ για το skimmer και θα ήθελα να μου πεις μοντέλο και πόσα λίτρα να χωράει...Αυτό έχει και φίλτρο σωστά?Οποτε δεν θα χρειαστώ κάποιο άλλο είδος φίλτρου, σωστά?
Δ.Τι έιδους αντλίες να επιλέξω..Θα ήθελα να είναι οικονομικής κατανάλωσης σε ρεύμα.
Ε.Η μία αντλία θα είναι μέσα στο skimmer και θα στέλνει στον καταράχτη και η άλλη απλά στο συντριβάνι?
ΣΤ. Επειδή έχω κάποιες ρίζες εκέι που βλέπεις από τα δέντρα το υπόστρωμα και το λαινερ θα αντέξει ή θα το μπαλώνω συνέχεια?Αυτος μου είπε πως έχει αντοχή 400%..Δεν έχει πρόβλημα μου έιπε ούτε στις πέτρες που θα βάλω μέσα ούτε στις ρίζες.

Παραθέτω και φωτό...Για σχέδιο πάντως δεν κάνω..Στα άλλα τα καταφέρνω

Ευχαριστώ πάρα πολύ Βασίλη...Ήθελα απο παλιά να φτιάξω μία λίμνη στο σπίτι κι εσύ με βοηθάς πάρα πολύ..
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  λίμνη.jpg
Εμφανίσεις:  697
Μέγεθος:  92,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  _φωτογραφία.jpg
Εμφανίσεις:  361
Μέγεθος:  88,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-05-12, 15:50
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aak Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχώς έχω και άλλες ερωτήσεις για σένα.
Ευτυχώς να λες...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aak Εμφάνιση μηνυμάτων
Α. Χλωρίωση θα πρέπει να γίνεται ανα τακτά χρονικά διαστήματα;Ρωτάω γιατί αν το χλώριο είναι να μου στοιχήσει σε λίγους μήνες πολύ μήπως ήταν καλύτερα να πάρω μια λάμπα UV.
Χλωρίνη, υπάρχει σε μεγάλους κουβάδες, όπως αυτή που χρησιμοποιούν και στις πισίνες. Θα σου αντέξει για πολλούς μήνες ή και χρόνια, ανάλογα με τον όγκο νερού της δεξαμενής σου. Με τη χωρήγηση της χλωρίνης, απαλλάσεσαι εντελώς και από όλα τα είδη της άλγης (αιωρούμενη-τρυχοειδής). Με τη λάμπα UV χωρίς χλωρίωση, απλά απαλλάσσεσαι ΜΟΝΟ από την αιωρούμενη! Η τρυχοειδής θα αναπτύσσεται κανονικά στα τοιχώματα της δεξαμενής σου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aak Εμφάνιση μηνυμάτων
Β.Οπως θα δείς και στην εικόνα το σημείο του καταράχτη υπολογίζω να έχει πλάτος 40-50 cm ...Το ύψος θα είναι περίπου 60cm και θα τρέχει μέσα.Πώς να το φτιάξω μόνος μου?Δεν θα πρεπει να έχει κάποιο κουτί να γεμίζει και να ξεχιλίζει προς τα κάτω?
Δεν χρειάζεται να έχει κάποιο κουτή, φτάνει το λάστιχο που θα μεταφέρει το νερό εκεί πάνω να είναι με τέτοιο τρόπο στεραιωμένο, ώστε να επιτρέπει τη ροή μόνο προς τη λίμνη σου και όχι προς άλλες κατευθύνσεις.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aak Εμφάνιση μηνυμάτων
Γ.Συμφωνώ για το skimmer και θα ήθελα να μου πεις μοντέλο και πόσα λίτρα να χωράει...Αυτό έχει και φίλτρο σωστά?Οποτε δεν θα χρειαστώ κάποιο άλλο είδος φίλτρου, σωστά?
¶λλο το σκίμερ επιφανείας και άλλο το φίλτρο! Το σκίμερ θα σου μαζεύει ότι στεραιό θα πέσει στη λίμνη, από φύλλα, έντομα, λουλούδια κ.λ.π. ενώ το φίλτρο θα σου μαζεύει τις σκόνες και οτιδήποτε άλλο μικροσκοπικό ξεφύγει από το σκίμερ. Το φίλτρο μπορείς να το φτιάξεις εύκολα και μόνος σου, αφού δεν θα δέχεται έτσι και αλιώς μεγάλο φορτίο ακαθαρσιών. Θα χρειαστείς μόνο σταθερό Κ1 για να μαζεύει τη σκόνη.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aak Εμφάνιση μηνυμάτων
Δ.Τι έιδους αντλίες να επιλέξω..Θα ήθελα να είναι οικονομικής κατανάλωσης σε ρεύμα.
Αφούστιγμής δεν θα έχεις μέσα στο νερό κάποιο βιοφορτίο, όπως ψάρια και φυτά, τότε μπορείς να διαλέξεις όποια ροή εσύ επιθυμείς, αναλόγως και της ηλεκτρικής ενέργειας που θέλεις να καταναλώνεις. Μπορείς κάλλιστα να κάνεις σκέψεις από μια αντλία των 6,000 λίτρων μέχρι και τα 20,000 λίτρα που θα σου δημιουργεί αρκετά μεγάλη ροή που θα εντυπωσιάζει. Αν αποφασίσεις για 2 αντλίες, τότε 2 των 5000 λίτρων θα είσαι εντάξει.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aak Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε.Η μία αντλία θα είναι μέσα στο skimmer και θα στέλνει στον καταράχτη και η άλλη απλά στο συντριβάνι?
Μπορείς να στρέψεις τη μια απευθείας στον καταρράκτη όπου θα μπορείς κιόλας να την κλείνεις όποτε θέλεις και την άλλη να την συνδέσεις με το σκίμερ και το φίλτρο και μετά προς ένα μικρό ρυάκι που θα καταλίγει προς τη δεξαμενή σου. Σε γενικές γραμμές όμως, η όποια αντλία υποστηρίζει το φίλτρο/σκίμερ, πρέπει να παραμένει πάντα ανοικτή. Θα μπορεί π.χ. η συγκεκριμένη αντλία να έχει υψηλότερη ισχύ από την άλλη. π.χ. 8000 λίτρων.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aak Εμφάνιση μηνυμάτων
ΣΤ. Επειδή έχω κάποιες ρίζες εκέι που βλέπεις από τα δέντρα το υπόστρωμα και το λαινερ θα αντέξει ή θα το μπαλώνω συνέχεια?Αυτος μου είπε πως έχει αντοχή 400%..Δεν έχει πρόβλημα μου έιπε ούτε στις πέτρες που θα βάλω μέσα ούτε στις ρίζες.
Ποιό το πάχος του λάινερ σου? Αν πρόκειται για χοντρό EPDM λινερ δεν έχει πρόβλημα!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-05-12, 15:36
aak Ο χρήστης aak δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-04-2012
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Καλησπέρα Βασίλη

Το λάινερ μου είναι 2 χιλιοστών Firestone και θα έχω και υπόστρωμα...Το έχω βρεί εδώ Ελλάδα.Λογικά δεν θα έχω πρόβλημα με τις ρίζες..Εσύ τι λές;

Για το skimmer filter αναφερόμουν σε κάτι τέτοιο που είναι και φίλτρο μαζί.Τι γνώμη έχεις γι αυτό?Κάτι μικρότερο βέβαια για την δική μου λίμνη.
http://www.lagunaponds.com/lagunaeng...s.php?link=150

Εχω ετοιμάσει μία εικόνα όπως θα δείς που αναλύω τις σκέψεις μου.Οπως θα δείς σκέφτομαι να πάρω ένα τέτοιο φίλτρο-skimmer να βάλω μία αντλία μέσα και με ένα κολεκτέρ με 3 βάνες να δίνω 1 είσοδο στον καταράκτη, 1 στο συντριβάνι και 1 να μπαίνει μέσα στην λίμνη ώστε αν θέλησω να κλείσω και τον καταραχτη και το συντριβάνι να συνεχίζει το skimmer να δουλεύει και να ρίχνει πάλι μέσα το νερό στη λίμνη...Πως σου φαίνεται η ιδέα μου?

Τον καταράκτη θα τον φτιάξω μόνος μου με μία τετραγωνη γλάστρα που θα βρώ.

Το θέμα μου είναι που θα βρώ τα υλικά που θέλω (σκιμμερ-αντλια) μιας και απο ebay δεν στέλνουν Ελλάδα..Επίσης το φίλτρο-σκιμμερ αυτο είναι μεγάλο και ακριβό...Εγω χρειάζομαι μικρότερο όπου θα μου ρίξει αρκετά την τιμή...

Περιμένω νέα σου..Ευχαριστώ πολύ φίλε Βασίλη
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pond.jpg
Εμφανίσεις:  503
Μέγεθος:  89,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-05-12, 16:03
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

To μεγαλύτερο φορτίο των ακαθαρσιών στο νερό μιας λίμνης, μαζεύεται κυρίως στον πυθμένα. Για να απαλλάσσεσαι από τις συγκεκριμένες ακαθαρσίες θα χρειαστείς μια αντλία σίγουρα σε αυτό το σημείο. Με αυτόν τον τρόπο, θα αντλείς νερό από βαθιά, θα αναπληρώνεται από το φιλτραρισμενο νερό που θα προέρχεται από το φίλτρο σου, έτσι θα έχεις μια σωστή κυκλοφορία. Η άντληση νερού μόνο από το σκίμερ ΔΕΝ ΜΠΟΕΙ με κανένα τρόπο να δώσει σωστή κυκλοφορία και φιλτράρισμα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-05-12, 16:18
aak Ο χρήστης aak δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-04-2012
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Οπότε τι φίλτρο μου προτείνεις και τι σκιμμερ?Εχεις ευκαιρο κάποιο link?

Αντλίες βρήκα στο ebay της Laguna...Eίναι κάλες?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοήθεια για παραγγελία εξοπλισμού λίμνης.. boom Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές 13 07-09-12 14:00
Βοήθεια για εξοπλισμό Paris Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 8 20-05-11 13:23
Μια μικρή Βοήθεια σχετικά για φίλτρο λίμνης; NickFior Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές 5 15-03-08 20:05
Βοήθεια στην κατασκευή λίμνης! ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΑΣ Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 5 25-12-07 20:59
Προτάσεις για εξοπλισμό ppanoss Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 13-05-06 23:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07446 seconds with 16 queries