Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-02-18, 16:51
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή Στραβωσε...

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ


1. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΠΟΚΤΗΣΗΣ ΤΟΥ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ: πριν 5 χρονια
2. ΤΥΠΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ(ΑΠΛΟ,ΦΥΤΕΜΕΝΟ,ΠΡΑΣΙΝΟΥ ΝΕΡΟΥ,ΤΑΠΗΤΑ ΑΛΓΩΝ): απλο
3. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: rio 180
4. ΧΡΟΝΟΣ ΣΥΝΕΧΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 5.5 χρονια
5. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 19
6. ΑΛΛΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ (ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΚΑΙ ΠΛΗΘΥΣΜΟΣ): άλλα 2 comet
7. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΠΛΗΘΥΣΜΟΣ):-
8. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):
9. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 30% καθε 10-12 μερες
10. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 18/2/18
11. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: καθημερινα, spirulina,flakes,λαχανικα



ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1.PH:
2.KH:
3.GH:
4.ΝΗ3 (αμμωνια):0
5.ΝΟ2(νιτρώδη):0
6.ΝΟ3(νιτρικά):10-15
ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ
ΣΤΑΓΟΝΕΣ: ναι
ΣΤΙΚΣ:
Ηλεκτρονική:

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΑΣΧΟΝΤΟΣ-ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΟΛΟΓΙΑ

1.ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ(ΝΑΙ/ΟΧΙ): οχι
2.ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: 1 comet
3.ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ:
4.ΜΗΚΟΣ ΣΩΜΑΤΟΣ(ΧΩΡΙΣ ΟΥΡΑ) :
5.ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ: κανονικη
6.ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ :
7.ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):
8.ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ):
9.ΧΡΩΜΑ ΒΡΑΓΧΙΩΝ:
10.ΤΡΕΦΕΤΑΙ(ΝΑΙ/ΟΧΙ): οχι
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ: κανενα
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ:
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ:
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ :
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ:


ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:


---------------------------
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:



Κι εδω ενα βινετακι που δειχνει καλυτερα το προβλημα: https://www.youtube.com/watch?v=a8Cd...ature=youtu.be

Το ενυδρειο το 'εστησα' πριν 5 χρονια. Παρουσιαση ειχα κανει εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=69239
Mεσα εχω 2 κοκκινα comet που τα εχω ηδη 5 χρονια κι ενα ασπρο που το εχω 4.5 χρονια

Απο αυτα, αρρωστο ειναι το ενα απο τα κοκκινα. Γενικα δεν ειχε σωστη αναπτυξη. Ολα αυτα τα χρονια παρεμεινε καχεκτικο, παρ' οτι τρωει κανονικα
Πριν τα χριστουγεννα, το ειδα μια μερα να ειναι στο πλαι στην επιφανεια του νερου. Το νομιζα νεκρο αλλα ζουσε. Και πραγματι σε λιγες μερες φανηκε οτι συνερχεται.
Εδω και 3-4 μερες ομως, διπλωθηκε στα δυο. Κινειται ελαχιστα. Δεν εχει ορεξη για φαϊ και παραμενει διπλωμενο. Οι αναπνοες του μου φαινονται λιγες...αν και εχω αυξησει την αναταραξη στην επιφανεια του νερου
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-02-18, 17:58
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Kαλησπέρα , εμφάνισε κάτι άλλο πρίν να διπλώσει ? Καμία κοκκινίλα ?
Πιθανότατα είναι μη αναστρέψιμη η βλάβη .
Αυτή την στιγμή είναι στο κυρίως ενυδρείο ?
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-02-18, 18:11
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Ποτε κανενα μου ψαρι δεν εμφανισε κανενα προβλημα... ουτε κοκκινιλες ουτε...πρασινιλες...ουτε εξογκωματα ουτε τπτ! Το μονο προβλημα που εμφανισε το συγκεκριμενο ψαρακι, ειναι οτι ποτε δεν πηρε...μποϊ

Ναι, το εχω στο κυριως ενυδρειο, θεωροντας οτι δεν ειναι κατι μολυσματικο...
Ξερω, δεν προκειται να την βγαλει... αλλα ετσι μου χει μεινει η απορια...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-02-18, 18:18
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Συγνώμη κιόλας που ρωτάω, αλλά τις πρασινίλες και την επιθετικότητα δεν την κατάλαβα .... πολλές ασθένειες έχουν συμπτώματα εμφανεί και άλλες όχι .
Εγώ νόμιζα ότι ρωτάς για να το σώσεις και όχι επειδή σου έμεινε η απορία ....
Λάθος κατάλαβα μάλλον
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-02-18, 18:22
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Oι...πρασινιλες, ηταν τροπος του λεγειν, κακως το εξελαβες ως επιθετικοτητα...
Και φυσικα καταλαβες λαθος, γιατι οταν εσυ 1η μου επιβεβαιωνεις οτι η βλαβη ειναι μη αναστρεψιμη, εγω απλα συμφωνησα μαζι σου... (φιλικα παντα)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-02-18, 20:46
Το avatar του χρήστη alexkotsis
alexkotsis Ο χρήστης alexkotsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2013
Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Αρτεμισία τι λες για Fish Tuberculosis ή Mycobacteria?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-02-18, 21:00
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Νομίζω δύσκολα Αλέξη γιατι δεν έχει αλλοιώσεις εξωτερικές το ψάρι και είναι πιο κοινό στα λαβυρινθόψαρα .
Πιστεύω πρωτόζωα ή βακτήρια αλλά τα είχε απο καιρό....
Καλές συνθήκες νερού για να μην υπάρχουν τέτοια προβλήματα
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-02-18, 21:01
Το avatar του χρήστη alexkotsis
alexkotsis Ο χρήστης alexkotsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2013
Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω δύσκολα Αλέξη γιατι δεν έχει αλλοιώσεις εξωτερικές το ψάρι και είναι πιο κοινό στα λαβυρινθόψαρα .
Πιστεύω πρωτόζωα ή βακτήρια αλλά τα είχε απο καιρό....
Καλές συνθήκες νερού για να μην υπάρχουν τέτοια προβλήματα
Κρίμα το άμοιρο...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-02-18, 21:13
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Αυτό το βίντεο https://www.youtube.com/watch?v=a8Cd...ature=youtu.be πότε μπήκε ?? Τώρα το είδα ...

Νομίζω ότι έχει καλές πιθανότητες να γίνει καλά, αλλά όχι στο κυρίως ενυδρείο θέλει καραντίνα .
Αν είσαι διατεθειμένος να προσπαθήσεις μου λές .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-02-18, 21:18
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Δεν εχω ιδιαιτερη πειρα αλλα θελω να το προσπαθησω γιατι το λυπαμαι το ψαρακι...
(το βινετακι το προσθεσα λιγο αργοτερα για να φανει καλυτερα το προβλημα...)
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-02-18, 21:55
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Η άποψη μου είναι ότι εχεις θέμα με πρωτόζωα και όχι μόνο σε αυτό το ψάρι αλλά και στα υπόλοιπα
Όλα τα ψάρια έχουν αλλοιώσεις στα πτερύγια , έχουν ακτίνες που εξέχουν . Αυτά δεν μπορούσα να τα δω από τις φωτό .
Αν θέλεις μπορείς να ξεκινήσεις θεραπεία με flagyl (απο το φαρμακείο) .
Δοσολογία 250 mg για κάθε 40 λίτρα απο 1 βδομάδα μέχρι 1 μήνα.
Αλλαγή νερού κάθε μέρα 30% και ξανα όλο το φάρμακο για τα λίτρα σου (όχι αυτό που αφαιρείς ) ή κάθε 2 μέρες αλλαγή νερού αλλά φάρμακο κάθε μέρα .
Στο ενυδρείο σου χρειάζεσαι 3 χάπια (κάθε μέρα) το ανοίγεις και αδειάζεις την σκόνη .
Ότι χρειαστείς μου λες !
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-02-18, 22:01
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

To flagyl δεν 'χαλα' την βιολογια; Επειδη μου λες για δοσολογια για ολο το ενυδρειο...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-02-18, 22:04
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Όχι μην ανησυχείς δεν την επηρεάζει σου λέω για όλο το ενυδρείο γιατί όλα έχουν πρόβλημα απλά το ελέγχουν ακόμα .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-02-18, 22:31
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Ωραια λοιπον.. δεν μου κανει και κοπο να το δοκιμασω... (ξεχασα να αναφερω οτι ολα τα ψαρακια εχουν προβλημα με τις ουρες τους, ειναι 'ψαλιδισμενες'...)

Εδω φαινεται καλυτερα:https://youtu.be/KP3fuSWnpJQ

Το ενυδρειο ειναι το rio 180 (και οχι το 240 που εγραψα κατα λαθος). Τα 'καθαρα' λιτρα νερου υποθετω να ειναι εκει γυρω στα 160 λιτρα, αρα θα χρειαστω περιπου 1000mg καθημερινα, δηλ 2 χαπια, σωστα δεν τα λεω;
Η θεραπεια γραφεις απο 1 βδομαδα ως 1 μηνα. Αυτο εξαρταται απο το πως θα πανε τα πραγματα...;
Βλεπω διαφορα...flagyl εδω: https://www.google.gr/search?biw=136....0.W-QIn9m3ZoI
Το φαρμακειο εχει καποιο συγκεκριμενο...;
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-02-18, 23:37
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Σωστα 2 χάπια Flagyl 500mg , θα καταλάβουν στο φαρμακείο .
Θα ξαναδώ το βίντεο και θα απαντήσω σε λίγο.
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 21-02-18, 23:52
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Κοιτα καλα σε παρακαλω...
Επειδη αρχικα μου πες οτι δεν εχει ελπιδες, μετα μου πες οτι εχει πιθανοτητες...Καραντινα αρχικα, μετα ενυδρειο...
Μην κανω καμια βεβιασμενη κινηση και τα χασω ολα..
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-02-18, 00:09
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Το βίντεο το ανέβασες μετά και είχες κάνει edit , που να το ήξερα ..... Επίσης ρωτούσα γιατι στις φωτό δεν φαινόταν τίποτα και μου απάντησες ότι δεν έχουν τίποτα . Μετά είδα το βίντεο και επιεικώς θα σου το πώ τα ψάρια είναι σε χάλια κατάσταση .
Αν δεν κάνεις κάτι στάνταρ θα τα χάσεις όλα . Ξεκίνα με flagyl και μην ανησυχείς ΑΝ δεν καταφέρεις να σώσεις αυτό τουλάχιστον θα φτιάξουν τα άλλα .
Aν έχεις αμφιβολίες για οτιδήποτε μπορείς να μην κάνεις τίποτα . Εγω απλά σου γράφω τι θα έκανα στην θέση σου.
Σκέψου το και αποφασίζεις , ήδη είναι ταλαιπωρημένο το ψάρι (3 μέρες) .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-02-18, 00:39
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω για τις συμβουλες! Εκτος απο τις 'ψαλιδεσμενες' ουρες, δεν μπορω να δω κατι αλλο εμφανες...και η συμπεριφορα τους ειναι φυσιολογικη, γι αυτο κι απαντησα οτι δεν εχουν κατι.

Οπως και να χει, θα ξεκινησω απο αυριο με flagyl. Περιπου για ποσο καιρο να κανω αυτη την θεραπεια;
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-02-18, 00:54
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Παρακαλω , να εισαι καλά
10 μέρες σίγουρα μετα θα δούμε.

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-02-18, 14:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Symptom: Bent Spine

Definition:
If you look at your fish from above and you see a bent spine or an S curvature, there are several possible causes.

Causes and Treatments


Birth Defect: Bent spine is a common genetic birth defect and should be culled out. Fish with this condition should never be allowed to breed. Sometimes instead forming an "S" shape, birth defects result in a "U" shaped spine.

Malnutrition or Scolosis: Malnutrition may cause spinal deformities so take care to check your fish's nutritional requirements and feed fish every day. Lack of Vitamin C is sometimes identified as a cause of scolosis, so take care to properly store your fish food and be sure it is not too old. A good rule of thumb is to toss out any foods that have been opened for 6 months. Fresh food may be a good source of vitamin C as well.

Injury: Fish may become injured from fleeing (fight or flight reactions), jumping against things when spawning, aggression, during tank maintenance, etc. If this occurs, keep the water pristine and reduce the cause of the aggression or flight response. In severe cases fish can break their spine.

Electricity:µIf your fish is outside in a pond, a bent spine can be caused by lightening strikes. Equipment leaking electricity in the tank can also result in a bent spine if the fish becomes grounded.

Myco-bacteriosis or Fish Tuberculosis: A bent spine is one of the signs that the fish in infected with bacteria called Mycobacteria. Some people refer to this condition as "fish tuberculosis" or "fish TB." Mycobacteria (there are several kinds) are gram-positive bacteria that infect slowly and gradually cause more and more problems for the fish.
Other symptoms may include emaciation, redness, lethargy and exophthalmia (pop-eye). If this infection spreads to the skeleton of the fish, the spine may bend. There is not currently any treatment for mycobacteriosis. Isolation or euthanasia are recommended to avoid spreading.
Many people believe that fish that are over crowded and lack nutrious food are far more susceptible to this infection than fish kept in good conditions. So it is a disease easier to prevent than cure. Read more about Mycobacteria here.
Mycobacteria can cause "granulomatous skin disease" or "fish handlers disease" in humans. It enters through breaks in the skin. If you suspect fish TB, avoid placing hands or arms with open sores in the aquarium. Cleaning hands with anti-bacterial gel hand sanitizers should be done as a precaution. People with a compromised immune system should avoid coming in contact with aquariums where fish TB is suspected.

Other causes: Internal swellings, tumors, or not being able to expel eggs can also cause bent fish because the pressure or pain from the swelling/tumor causes them to favor one side.

Πηγη: http://thegab.org/Articles/DiagnosisChart.html#Spine

ΥΓ R.I.P. Betty Harris, the driving force behind thegab.org

.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 23-02-18, 13:38
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Το μετεφρασα στο google:

Σύμπτωμα: Bent Spine

Ορισμός: Εάν κοιτάξετε τα ψάρια σας από ψηλά και δείτε μια λυγισμένη σπονδυλική στήλη ή μια καμπυλότητα S, υπάρχουν διάφορα πιθανά αίτια.

Αιτίες και Θεραπείες

Γέννηση Ελλειμμα: Η λυγισμένη σπονδυλική στήλη είναι ένα συνηθισμένο γενετικό ελάττωμα γέννησης και πρέπει να εξαλειφθεί. Τα ψάρια με αυτή την κατάσταση δεν πρέπει ποτέ να επιτρέπεται να αναπαραχθούν. Μερικές φορές, αντίθετα, σχηματίζοντας ένα σχήμα "S", τα γενετικά ελαττώματα οδηγούν σε σπονδυλική στήλη σχήματος "U".

Υποσιτισμός ή Σκολίωση: Ο υποσιτισμός μπορεί να προκαλέσει παραμορφώσεις στη σπονδυλική στήλη, οπότε φροντίστε να ελέγχετε τις διατροφικές σας ανάγκες και να ταΐζετε ψάρια καθημερινά. Η έλλειψη βιταμίνης C είναι μερικές φορές ταυτοποιηθεί ως αιτία της σκωλησιάς, γι 'αυτό φροντίστε να αποθηκεύσετε σωστά τη διατροφή των ψαριών σας και βεβαιωθείτε ότι δεν είναι πολύ παλιά. Ένας καλός κανόνας είναι να ξεφορτωθούν τυχόν τρόφιμα που έχουν ανοιχτεί για 6 μήνες. Το φρέσκο ​​φαγητό μπορεί να είναι μια καλή πηγή βιταμίνης C επίσης.

Τραυματισμός: Τα ψάρια μπορεί να τραυματιστούν από την εγκατάλειψη (αντιπαλότητα ή αντιδράσεις πτήσης), πηδώντας ενάντια στα πράγματα κατά την αναπαραγωγή, την επιθετικότητα, τη συντήρηση της δεξαμενής κλπ. Εάν συμβεί αυτό, κρατήστε το νερό παρθένο και μειώστε την αιτία της επιθετικότητας ή της απόκρισης στην πτήση. Σε σοβαρές περιπτώσεις τα ψάρια μπορούν να σπάσουν την σπονδυλική στήλη τους

Ηλεκτρική ενέργεια: Εάν το ψάρι σας είναι έξω σε μια λιμνούλα, μια λυγισμένη σπονδυλική στήλη μπορεί να προκληθεί από απεργίες απελευθέρωσης. Ο εξοπλισμός που διαρρέει ηλεκτρικό ρεύμα στη δεξαμενή μπορεί επίσης να οδηγήσει σε λυγισμένη σπονδυλική στήλη αν το ψάρι γειωθεί.

Μυκοβακτηρίωση ή Φυματίωση Ψαριών: Μια λυγισμένη σπονδυλική στήλη είναι ένα από τα σημάδια ότι τα ψάρια έχουν μολυνθεί με βακτήρια που ονομάζονται Μυκοβακτήρια. Μερικοί άνθρωποι αναφέρονται σε αυτήν την κατάσταση ως "φυματίωση ψαριών" ή "ψάρια TB". Τα μυκοβακτηρίδια (υπάρχουν πολλά είδη) είναι θετικά κατά gram βακτήρια που μολύνουν αργά και σταδιακά προκαλούν όλο και περισσότερα προβλήματα για τα ψάρια.
¶λλα συμπτώματα μπορεί να περιλαμβάνουν εξάντληση, ερυθρότητα, λήθαργο και εξωφθαλμία (pop-eye). Εάν η λοίμωξη αυτή εξαπλωθεί στον σκελετό του ψαριού, η σπονδυλική στήλη μπορεί να λυγίσει. Δεν υπάρχει σήμερα καμία θεραπεία για μυκοβακτηρίωση. Απαιτείται απομόνωση ή ευθανασία για να αποφευχθεί η εξάπλωση.
Πολλοί άνθρωποι πιστεύουν ότι τα ψάρια που είναι υπερβολικά γεμάτα και έλλειψη θρεπτικών τροφίμων είναι πολύ πιο ευαίσθητα σε αυτή τη μόλυνση από ό, τι τα ψάρια που διατηρούνται σε καλές συνθήκες. Έτσι είναι μια ασθένεια ευκολότερο να αποφευχθεί από τη θεραπεία. Διαβάστε περισσότερα για τα Μυκοβακτηρίδια εδώ.
Τα μυκοβακτηρίδια μπορούν να προκαλέσουν "κοκκιωματώδη δερματική νόσο" ή "ασθένεια χειριστών ψαριών" στους ανθρώπους. Εισέρχεται μέσα από διαλείμματα στο δέρμα. Αν υποψιάζεστε ότι τα ψάρια TB, αποφύγετε την τοποθέτηση χεριών ή χεριών με ανοικτές πληγές στο ενυδρείο. Ο καθαρισμός των χεριών με αντιβακτηριακά απολυμαντικά χεριών πρέπει να γίνεται ως προφύλαξη. Τα άτομα με συμβιβασμένο ανοσοποιητικό σύστημα θα πρέπει να αποφεύγουν να έρχονται σε επαφή με ενυδρεία όπου υπάρχει υποψία ψωμιού.

¶λλες αιτίες: Οι εσωτερικές οίδημα, οι όγκοι ή η μη έκλυση αυγών μπορούν επίσης να προκαλέσουν λυγισμένα ψάρια επειδή η πίεση ή ο πόνος από το πρήξιμο / όγκο τους προκαλεί να ευνοούν τη μία πλευρά.



Aυτο που με ανησυχει περισσοτερο ειναι η Μυκοβακτηριωση...


Σημερα ξεκινησα flagyl...

-------------------------
Το ψαρακι δεν τα καταφερε

Συνεχιζω με flagyl

Nα ταιζω κανονικα; Φωτα ενυδρειου να αναβουν ή κλειστα; Θερμοκρασια νερου την αφηνω ως εχει (19°C);

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lionor : 23-02-18 στις 13:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 23-02-18, 14:43
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Αν τρώνε μουλιαζε τη τροφή στη φλατζιλ... Κι τάιζε τα... Κανονικά η θερμοκρασία πρέπει να ανέβει πολύ... Αλλά δεν είμαι ειδικός στα χρυσόψαρα οποτε περιμενε κάποιον άλλον να σου απαντήσει

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 23-02-18 στις 18:12
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 23-02-18, 14:44
Το avatar του χρήστη alexkotsis
alexkotsis Ο χρήστης alexkotsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2013
Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Είναι οκ η θερμοκρασία για χειμώνα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 23-02-18, 15:16
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexkotsis Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι οκ η θερμοκρασία για χειμώνα.
Για χειμώνα σίγουρα για θεραπεία όμως;
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 23-02-18, 15:23
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Λυπάμαι για το ψάρι 😟 Συνέχισε την θεραπεία με flagyl για τα υπόλοιπα. Η θερμοκρασια ειναι εντάξει .
Ειμαι εκτος μολις επιστρεψω θα ξανα απαντήσω αν υπαρχει καποια ερώτηση .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 23-02-18, 18:22
KostasGR Ο χρήστης KostasGR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2016
Περιοχή: Χαΐδάρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Τα φωτα κλειστα κατα την εισαγωγη του φαρμακου
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 23-02-18, 18:46
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Δεν είναι φωτοευαίσθητο το flagyl . Τα φώτα κανονικά όπως τα είχες .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 23-02-18, 20:02
KostasGR Ο χρήστης KostasGR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2016
Περιοχή: Χαΐδάρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Σιγουρα;

Εδω μεσα το εχω διαβασει.

Επισης με μια αναζητηση βλεπω αυτο


https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC476633/
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 23-02-18, 20:26
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Σύμφωνα με την βιβλιογραφία η μετρονιδαζόλη δεν είναι φωτοευαίσθητη γι αυτό και οι περιέκτες της στα φαρμακευτικά σκευάσματα δεν λαμβάνουν καμία μέριμνα για προστασία της από το φως . Εννοείται πως κανένα φάρμακο δεν κάνει να εκτίθεται στον ήλιο .
Σύμφωνα με την παραπάνω μελέτη , μετά την έκθεση των δίσκων (δίσκοι ανίχνευσης ευαισθησίας μικροβίων σε αντιβιοτικό ) σε τεχνητό φως σε κοντινή απόσταση 20 με 80 εκατ. για 96 έως 110 ώρες δεν παρουσιάστηκε στατιστικός σημαντική διαφορά δραστικότητας της μετρονιδαζόλης . Μόνο με έκθεση σε φυσική ηλιοφάνεια υπήρξε μείωση της δραστικότητας μετά από 24 ώρες έκθεσης . ¶ρα δεν μπορούμε να θεωρήσουμε την μετρονιδαζόλη φωτοευαίσθητη υπό κανονικές συνθήκες .
Για την χρήση που μας ενδιαφέρει η μετρονιδαζόλη δεν είναι φωτοευαίσθητη .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 23-02-18, 20:38
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Κι εγώ είχα την πληροφορία ότι η μετρονιδαζόλη είναι φωτοευαίσθητη
Τα παραπάνω το διαψεύδουν τουλάχιστον ως προς τον τεχνητό φωτισμό.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09276 seconds with 12 queries