Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 20-04-18, 01:32
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yannisp2 Εμφάνιση μηνυμάτων
να διαβασεις φιλε λιγο τι λεει o stendker , δεν λεω τιποτα αλλο,,,δεν θελω να μπω σε αντιπαραθεση ,,,εχει 300 λιτρα , μια χαρα ειναι για να χαρει τα ψαρακια που γουσταρει....
Γνωρίζεις προσωπικά τον Stendker... και τον συμπαθείς τόσο ώστε να τάσσεσαι με το μέρος του ή απλά τον εμπιστεύεσαι... επειδή διάβασες το κείμενο του; Ενημερωτικά εγώ ναι... και όχι μόνο αυτόν.
Γνωρίζεις το επίπεδο των δικών μου γνώσεων και διαθέτεις την εμπειρία που απαιτείται... ώστε να τις αμφισβητείς;
Ένας κύβος 80 Χ 80 Χ 80 (512 λίτρων)... είναι ικανοποιητικό ενυδρείο, για δίσκους;
Το τι είναι μια χαρά για τους δίσκους... είμαι σίγουρος ότι το αγνοείς παντελώς.-
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 20-04-18, 11:19
yannisp2 Ο χρήστης yannisp2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2017
Περιοχή: Β. Ελλαδα
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

λοιπον τελευταιο μηνυμα και δεν ξανα-απαντω στο συγκεκριμενο θεμα...δεν αμφισβητω τις γνωσεις σου, αλλα μην αποτρεπεις τον χομπιστα να χαρει κατι το οποιο θελει, δεν εχουμε ολοι τον αμαζονιο στο σπιτι μας οπως εσυ , το Stendker τον ανεφερα , οχι για σενα, αλλα για τον νετρινο ωστε να παρει μια πιο σφαιρικη αποψη απο εναν πιστοποιημενο επαγγελματια , ο οποιος το κατεχει το αντικειμενο κατα τη γνωμη μου.... (με βαση τη δικη σου λογικη δεν θα επρεπε να υπαρχουν θαλασσινα ενυδρεια γιατι 2 ιδια tang στο ιδιο ενυδρειο δεν ταιριαζουν μεταξυ τους, ασχετα που στο φυσικο περιβαλλον κοπαδιαζουν)....
αυτα και κλεινω

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Γνωρίζεις προσωπικά τον Stendker... και τον συμπαθείς τόσο ώστε να τάσσεσαι με το μέρος του ή απλά τον εμπιστεύεσαι... επειδή διάβασες το κείμενο του; Ενημερωτικά εγώ ναι... και όχι μόνο αυτόν.
Γνωρίζεις το επίπεδο των δικών μου γνώσεων και διαθέτεις την εμπειρία που απαιτείται... ώστε να τις αμφισβητείς;
Ένας κύβος 80 Χ 80 Χ 80 (512 λίτρων)... είναι ικανοποιητικό ενυδρείο, για δίσκους;
Το τι είναι μια χαρά για τους δίσκους... είμαι σίγουρος ότι το αγνοείς παντελώς.-
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 20-04-18, 13:12
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yannisp2 Εμφάνιση μηνυμάτων
μην αποτρεπεις τον χομπιστα να χαρει κατι το οποιο θελει
Χομπιστας που κανει απλως αυτο που θελει χωρις να υπολογιζει και ολες τις αλλες παραμετρους, τι απαιτειται κλπ, παυει να ειναι χομπιστας.
Τα λιτρα δεν ειναι η μοναδικη προϋποθεση για να διατηρησει καποιος τα ψαρια που θελει...
Ειναι χαρακτηριστικο το παραδειγμα που αναφερει ο Discus fan με τον κυβο 80x80x80. Εχεις 500 λιτρα και πρακτικα μπορεις να βαλεις μεσα τα ψαρια που θα εβαζες σ'ενα 80αρι...
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 20-04-18, 13:21
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
Χομπιστας που κανει απλως αυτο που θελει χωρις να υπολογιζει και ολες τις αλλες παραμετρους, τι απαιτειται κλπ, παυει να ειναι χομπιστας.
Τα λιτρα δεν ειναι η μοναδικη προϋποθεση για να διατηρησει καποιος τα ψαρια που θελει...
+1 .
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 20-04-18, 13:35
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Φωτίες άναψα βρε παιδιά???Συμβουλές ζήτησα, όχι να βάλω μπουρλώτο...η αλήθεια είναι, πως πολλοί κρατάνε δίσκους στο συγκεκριμένο ενυδρείο που έχω, αλλά τον Νίκο τον εμπιστεύομαι χωρίς να τον ξέρω προσωπικά(τον έχω δει μια δυο φορέσ σε κάτι events χωρισ να έχουμε μιλήσει). Όταν άνοιξα το θέμα ήξερα σχεδόν απο πρίν τι απαντήσεις θα πάρω, ήθελα απλά να βεβαιωθώ. Τώρα έχω άλλο δίλλημα...δεν ξέρω τι να βάλω..ram ή apistogramma?και αν διαλέξω apistogramma να βάλω ένα ζευγάρι ή χαρέμι???

Προβλήματα ζωής.....
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 20-04-18, 13:38
Το avatar του χρήστη WiSe
WiSe Ο χρήστης WiSe δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2017
Περιοχή: Καλύβια Αττικής
Μηνύματα: 528
Προεπιλογή

Τα apistogramma πανε χαρεμι εξ οσων γνωριζω αλλα μπαινουν ολα μαζι, δηλαδη 1 αρσενι και 2 θυλικα. Αλλιως ζευγαρι. Το ζευγαρι ομως ενεχει τον κινδυνο το αρσενικο να μην "εκτονωνει" ολη την επιθετικοτητα του.
__________________
The aim of the wise is not to secure pleasure, but to avoid pain.

Aristotle
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 20-04-18, 22:43
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yannisp2 Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπον τελευταιο μηνυμα και δεν ξανα-απαντω στο συγκεκριμενο θεμα...δεν αμφισβητω τις γνωσεις σου, αλλα μην αποτρεπεις τον χομπιστα να χαρει κατι το οποιο θελει, δεν εχουμε ολοι τον αμαζονιο στο σπιτι μας οπως εσυ , το Stendker τον ανεφερα , οχι για σενα, αλλα για τον νετρινο ωστε να παρει μια πιο σφαιρικη αποψη απο εναν πιστοποιημενο επαγγελματια , ο οποιος το κατεχει το αντικειμενο κατα τη γνωμη μου.... (με βαση τη δικη σου λογικη δεν θα επρεπε να υπαρχουν θαλασσινα ενυδρεια γιατι 2 ιδια tang στο ιδιο ενυδρειο δεν ταιριαζουν μεταξυ τους, ασχετα που στο φυσικο περιβαλλον κοπαδιαζουν)....
αυτα και κλεινω
Καλά κάνεις και το κλείνεις... γιατί ΔΕΝ λες και κάτι που αγγίζει την πραγματικότητα.
Θα σου πω εγώ λοιπόν ποία είναι η διαφορά μου με τον επαγγελματία που αναφέρεις... εγώ πουλάω τα ψάρια μου σε χομπίστες, αφού πρώτα βεβαιώνομαι ότι έχουν ενυδρείο ικανό να τους φιλοξενήσει ώστε να διαβιώσουν καλά... όχι να ψοφήσουν, για να έρθουν να αγοράσουν τους επόμενους και να "ξεστοκάρω".
Φυσικά και έχω αυτή την άποψη... όταν ένα είδος ζει σε τεράστια κοπάδια στη φύση, είναι απαράδεκτο να βάζεις ένα μόνο του στο ενυδρείο... όπως απαράδεκτο είναι να στήνονται 20λιτρα θαλασσινά (με ψάρια μέσα)... και όπως απαράδεκτο είναι να βάζεις ένα μαραθωνοδρόμο (πχ. Blue Tang) να τρέχει τον Μαραθώνιο σε 15 τετραγωνικά δωμάτιο.
Για τα tang που ανέφερες σηκώνει πολύ κουβέντα... που ούτε γι'αυτήν έχεις τις απαραίτητες γνώσεις για να κάνουμε.
Μπορεί να θεωρείς ότι σε 9 μήνες απέκτησες εμπειρία μέσω διαβάσματος (στο διαδίκτυο)... όμως σου λέω υπεύθυνα ότι... κάνεις μεγάλο λάθος.-
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Netrino Εμφάνιση μηνυμάτων
Φωτίες άναψα βρε παιδιά???Συμβουλές ζήτησα, όχι να βάλω μπουρλώτο...η αλήθεια είναι, πως πολλοί κρατάνε δίσκους στο συγκεκριμένο ενυδρείο που έχω, αλλά τον Νίκο τον εμπιστεύομαι χωρίς να τον ξέρω προσωπικά(τον έχω δει μια δυο φορέσ σε κάτι events χωρισ να έχουμε μιλήσει). Όταν άνοιξα το θέμα ήξερα σχεδόν απο πρίν τι απαντήσεις θα πάρω, ήθελα απλά να βεβαιωθώ. Τώρα έχω άλλο δίλλημα...δεν ξέρω τι να βάλω..ram ή apistogramma?και αν διαλέξω apistogramma να βάλω ένα ζευγάρι ή χαρέμι???

Προβλήματα ζωής.....
Θα σε παρακαλέσω... την επόμενη φορά, να φροντίσεις να μιλήσουμε.-

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diskus fan : 20-04-18 στις 22:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέος στους δίσκους Giannis1987 Δίσκοι 7 18-12-15 15:34
Στήσιμο νέου μονομαχο-ενυδρείου, αναζητούνται προτάσεις & συμβουλές Iren66 Bettas 69 18-10-12 22:10
Στήσιμο νέου ενυδρείου για δίσκους waylander Δίσκοι 62 14-05-06 08:45
Παρουσίαση & συμβουλές για 4 ενυδρεία... filoxenos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 19 12-05-06 12:49

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04952 seconds with 13 queries