Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Ενυδρεία με χρυσόψαρα

Ενυδρεία με χρυσόψαρα Συστήσετε μας τα χρυσόψαρά σας ή και τον χώρο που τα φιλοξενείτε.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-07-18, 20:22
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή Το ενυδρειάκι μου με τα χρυσόψαρα

Καλησπέρα σε όλους σας βρίσκομαι στην πολύ ευχάριστη θέση να σας παρουσιάσω το ενυδρειάκι μου που τόσο καιρό περίμενα να τελιώσει και να βάλω τα ψαράκια μου μέσα .

A. XΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ

Διαστάσεις: 2,10μ x 0,85μ x 0,55μ

Λίτρα: 900 ( καθαρά ) + σαμπ 300 λίτρων ( 1,20 * 0,50 * 0,50 ) με σφουγγάρι ( 7 κομματια ( 50*20 εκ. ) , βαμβακι ( 750 gr ) , πολύ ελαφροπετρα ( περιπου 100l ) , μακαρονι ( 2-3 l) και μπιλιτσες ( 1l ) .

Φίλτρο: Σαμπ με δυο αντλιες jaecobo 8000 Λ/Ω

Θερμοστάτης: -

Θερμοκρασία: 23 C ( αυτη τη στιγμή , σπάνι ξεπερνά τους 26.5 μέγιστη )

Φωτισμός : 180watt (2200 lumen ) LED οικονομίας ( 18 watt ) λευκού φωτός , Μία μπλέ LED 34 watt
και μία ροζ growlux οικονομία στα 18 watt με απόδοση 180watt (που θα μπει αύριο )
Διάρκεια φωτισμού: 5 ώρες ( Αρχίζει πρωτα με το πολύ σκοτεινο μπλε σαν ανατολη , μετα με το ροζ και τελευταιο αναβει το ασπρο με διαφορα 30λεπτου η καθε λαμπα , ενω αντιστροφα κλεινουν το βραδυ )
Υπόστρωμα: Μαυρή άμμος πυριτίου - βασάλτη ( ιδανική για φυτεμένο ) 2mm

Χρόνος λειτουργίας : 3 ημέρες με μπόλι από άλλο ενυδρείο

Παράμετροι νερού :
PH: 7.5
NH3: 0
NO2:0
NO3:10
GH: 10
KH: 11

Φυτά: Αnubias Barteri sp. , Anubias Barteri Nana sp. και Anubias Barteri petit sp.

Λίπασμα : -

Ψάρια: Α. Ο Εφράτης μου : 1 commet αρσενικό ( 6 μηνών αγορασμένο πριν 3 μήνες ) και Β. Ο Τίγρης μου : 1 subunkkin αρσενικό ( 5 μηνών αγορασμένο πριν 2 μήνες ) . Η ηλικία είναι στο περίπου καθώς θεωρητικά επειδή ήταν μικρούλια οταν τα πήρα πιστεύω οτι στους 3 μήνες τα πάνε στα pet shops

Διακοσμητικά: Drift woods

Ακολουθεί και το πρώτο βίντεο σε λίγα λεπτά ανεβαίνει
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-07-18, 21:15
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Aυτά είναι !!! βρε Νικόλ δωσε φωτό στον λαό μεχρι να ανεβει το βίντεο απο το ενυδρειάκι
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-07-18, 21:25
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Να και το βιντεο :


https://www.youtube.com/watch?v=fzaW...ature=youtu.be
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-07-18, 21:30
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Ωραία είναι να σου ζήσουν και να το χαιρεσαι , αλλά βάλε και καμιά φωτογραφία να φαίνεται ολόκληρο
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-07-18, 21:53
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

φωτος απο μακρια
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_1597.jpg
Εμφανίσεις:  589
Μέγεθος:  33,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_1599.jpg
Εμφανίσεις:  526
Μέγεθος:  45,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_1600.jpg
Εμφανίσεις:  535
Μέγεθος:  41,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-07-18, 22:09
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Αφου δύσει ο ήλιος
Είναι απίστευτα όμορφο όταν ανάβει για το τελευταίο μισάωρο μόνο η μπλέ λάμπα πριν κλείσουν εντελώς όλα τα φώτα .
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_1601.jpg
Εμφανίσεις:  475
Μέγεθος:  12,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-07-18, 22:10
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία είναι να σου ζήσουν και να το χαιρεσαι , αλλά βάλε και καμιά φωτογραφία να φαίνεται ολόκληρο
Ευχαριστώ πολύ Αρτεμισία μου !!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-07-18, 23:53
Το avatar του χρήστη NikosKoul
NikosKoul Ο χρήστης NikosKoul δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-12-2017
Περιοχή: Παραλίμνι
Μηνύματα: 397
Προεπιλογή

Μπράβο!!! Πολυ χαίρομαι για τα ψαράκια σου ειδικά τα λίτρα στα οποία ενδέχεται να ζήσουν μια αξιοπρεπέστατη ζωή μακριά από μικρά ενυδρεία και μη σωστές συνθήκες. Να το χαίρεσαι!
__________________
If there is magic on this planet , it is contained in water
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-07-18, 18:06
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παρα πολυ ωραιο το ενυδρειο...καθως και τα ψαρια..
Απλα εχω μερικες αποριες...
Για τοσο δυνατος φωτισμος?
Γτ 2 αντλιες και οχι μια?
Το ενυδρειο βρίσκεται σε όροφο?

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-07-18, 19:44
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρα πολυ ωραιο το ενυδρειο...καθως και τα ψαρια..
Απλα εχω μερικες αποριες...
Για τοσο δυνατος φωτισμος?
Γτ 2 αντλιες και οχι μια?
Το ενυδρειο βρίσκεται σε όροφο?

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Καλησπέρα , δυνατος είναι ο φωτισμός λες ? Να αφήνω μια λάμπα μόνο ? Και τις αλλες να ανοιγουν και να σβηνουν διαδοχικα ?

Το ενυδρειο βρισκέται σε όροφο μαζί με άλλα τρία ενυδρεια . Συνολικα υπάρχουν 2.200 λίτρα νερό αλλά σε διαφορετικά σημεια λάβαμε και γνώμη μαζι με μελέτη πολιτικου μηχανικου για το βάρος πριν το κάνουμε εννοειται οσο και για τη θέση του .

Σας ευχαριστώ για τις ευχές σας . Μέχρι πόσα ψαράκια ( χρυσόψαρα ) μπορώ να βάλω ?

Υ.Γ. Κλεόβουλέ ποτέ δεν ξέρεις μπορεί καποια στιγμή να γίνει και τανγκανίκα :P
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-07-18, 19:55
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Ναι ετσι λεω για τον φωτισμο...
Αντε κανα 50 βαττ να ειχες σαν κυριως φωτισμο και ισως και για αυτο πολλα λεω...
Με αυτα τα λιτρα αλλα και το μηκος,15 ψαρια θα τα εβαζα σιγουρα...προτίμησε common commet shubunkin..
επισης για μενα παρε τα ποταμια και βρες ριζες ή μια ριζα σχεδον οσο το μηκος του ενυδρειου σου με διαφορα χοντρα παρακλαδια,οχι πολλα και οχι λεπτα...
Γεμισε το ανουμπιες απο κατω και ελαφρα προς τα πανω...
Απεφυγε την εισαγωγη πετρας μεσα...
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-07-18, 20:33
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι ετσι λεω για τον φωτισμο...
Αντε κανα 50 βαττ να ειχες σαν κυριως φωτισμο και ισως και για αυτο πολλα λεω...
Με αυτα τα λιτρα αλλα και το μηκος,15 ψαρια θα τα εβαζα σιγουρα...προτίμησε common commet shubunkin..
επισης για μενα παρε τα ποταμια και βρες ριζες ή μια ριζα σχεδον οσο το μηκος του ενυδρειου σου με διαφορα χοντρα παρακλαδια,οχι πολλα και οχι λεπτα...
Γεμισε το ανουμπιες απο κατω και ελαφρα προς τα πανω...
Απεφυγε την εισαγωγη πετρας μεσα...
Ναι μπορώ να βάλω και fancy που μου αρέσουν πολύ ή καλύτερα να βάλω μόνο fancy ή μονο comet - subunkin ? Ή μπορώ και τα δυο είδη μαζί γιατι άκουσα οτι τα fancy δεν μπορουν να συναγωνιστουν για τροφη τους γρηγορους κομητες.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-07-18, 21:10
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

μπορεις να βαλεις,οτι ειδος χρυσοψαρου θελεις..το θεμα απλα οτι το ειδος fancy ειναι λιγο περιεργο...παρουσιαζουν πιο συχνα προβλημα...
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-07-18, 23:16
Το avatar του χρήστη manosxe
manosxe Ο χρήστης manosxe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2011
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 254
Προεπιλογή

Πολύ ωραίο, τέλειες διαστάσεις λίτρα και φίλτρανση. Θα συμφωνήσω και εγώ για το φωτισμό είναι κάτι περισσότερο από ότι χρειάζεται. Σφαίρα θα πάνε τα ψαράκια σου εκεί μέσα. Με τις αλλαγές νερού έχεις σκεφτεί πως θα τις κάνεις? Έχεις φτιάξει κάτι για να αδειαζεις και να γεμίζεις νερό π.χ.?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-07-18, 21:04
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ παιδία . Παρότι ομως εγώ τους προσφέρω άνεση και καλοπέραση αυτά σήμερα στην κυριολεξία μου ξερίζωσαν μία μεγάλη ανούμπια και σαν να μην έφτανε αυτό έφαγαν και σχεδον δυο ολόκληρα φύλλα , τα σουρομάδησαν . Δεν μπορεί να τα έφαγε κάτι άλλο καθώς έχω μόνο αυτούς τους 2 ταραξίες μέσα στο ενυδρειο . Αυτο που μου έκανε εντύπωση είναι εκτός από το πως μπόρεσαν να φάνε αυτά τα πικρά φύλλα η ταχύτητα με την οποιά τα εξαφάνισαν . Εαν πάνε έτσι θα το κουρέψουν γουλί το ενυδρειο σε ένα μήνα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
ξερω οτι θα ακουστει τετριμενο αλλα πραγματικα το πιστευω, ΜΠΡΑΒΟ που εδωσες σε αυτα τα ψαρια αυτο που εχουν αναγκη,το ενυδρειο σου ειναι υποδειγματικο.. αν εχεις αρκετη ωρα φως θα μπορουσες να δοκιμασεις και κανα νουφαρο.. πραγματικα υπεροχο
Ανάβει πρωτα η μπλε , σε 30 λεπτα η μια ασπρη και στα επομενα 30 λεπτα ανάβει και η grow lux , αναβουν ολες μαζι συνολικα για 3 ώρες και μετα κλεινουν διαδοχικα με 30 ωρο διαφορα ξεκκινωντας απο την ασπρη , την ροζ και τελος η μπλε . Νουφαρο δεν ξέρω εαν μπαινει , δεν θελει πολύ καλο φωτισμό ??
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manosxe Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ ωραίο, τέλειες διαστάσεις λίτρα και φίλτρανση. Θα συμφωνήσω και εγώ για το φωτισμό είναι κάτι περισσότερο από ότι χρειάζεται. Σφαίρα θα πάνε τα ψαράκια σου εκεί μέσα. Με τις αλλαγές νερού έχεις σκεφτεί πως θα τις κάνεις? Έχεις φτιάξει κάτι για να αδειαζεις και να γεμίζεις νερό π.χ.?
Αλλαγές κανονικά αφιερώνω μίσή μέρα μία φορά την εβδομάδα ( συνήθως Κυριακή ) από το πρωι έως το μεσημερι να τραβάω νερό με αντλια και να επιστρέφω νερο καινουργιο παλι με αντλια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νικολέτα : 14-07-18 στις 21:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-07-18, 11:57
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Τι μέγεθος αλλαγή νερου κανεις?Μιση μερα ειναι παρα πολυ...υπαρχει και πιο ευκολος τροπος αν θελεις...
Η διάρκεια φωτισμου για το νουφαρο νομιζω δεν ειναι καλη...αλλα και καλη να ηταν...δεν θα αντεξει κατα αρκετα μεγαλο ποσοστο με τα χρυσα...πρεπει η αναπτυξη του να ειναι ταχειας καταστασης ωστε να προλαβαινει να αντεπεξέλθει στα χτυπηματα των ψαριων...
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-07-18, 22:30
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-07-18, 17:48
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι μέγεθος αλλαγή νερου κανεις?Μιση μερα ειναι παρα πολυ...υπαρχει και πιο ευκολος τροπος αν θελεις...
Η διάρκεια φωτισμου για το νουφαρο νομιζω δεν ειναι καλη...αλλα και καλη να ηταν...δεν θα αντεξει κατα αρκετα μεγαλο ποσοστο με τα χρυσα...πρεπει η αναπτυξη του να ειναι ταχειας καταστασης ωστε να προλαβαινει να αντεπεξέλθει στα χτυπηματα των ψαριων...
Καλησπέρα , 50% κανω σε ολα τα ενυδρεια καθε Κυριακή . Αλλα συνολικά από τα 2.200 λίτρα που ειναι τα 4 ενυδρεια μαζι αλλάζω τα 1.100 περιπου με αντλια με 1.400 λίτρα / ωρα . Και αυτα τα γεμίζω πίσω πάλι . Χωρίς υπερβολή μου παίρνει γύρω στις 4-5 ώρες εαν οχι παραπάνω . Δεν με πειράζει βεβαια ολα βαινουν καλώς . Σίγουρα σκεφτομαι να ππαρω μια πιο μεγάλη αντλια για πιο γρηγορα εχω μια jaecobo 4000 που ειναι αναπληρωματικη για το μεγαλο ενυδρειο αλλα δεν ξέρω εάν θα προλαβαίνει στο γέμισμα την ροη του νερου της βρύσης , γιατι λογικά έχει μεγαλύτερη δύναμη απο τη βρύση και φοβάμαι μην λειτουργει εκτος νερού ..
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-07-18, 05:31
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Τα γεμιζεις απευθειας απο την βρυση τα ενυδρεια? Καλημερα
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-07-18, 14:06
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Και βεβαια μπορεις
Αυτο προσπαθήσα να σου πω...
Φιλτρο ανθρακα στην βρυση σου,και απευθειας απο την βρυση στα ενυδρεια...
Εξαιρούνται διαφορετικοί παράμετροι νερου απο την βρυση σου...
Απλα η εισαγωγη νερου θα ειναι με χαμηλή ροη...ουτως ωστε σε οποιαδήποτε διαφορα θερμοκρασίας να μην παθουν κανα τραμπακουλο τα ψαρια...

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 22-07-18, 12:22
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και βεβαια μπορεις
Αυτο προσπαθήσα να σου πω...
Φιλτρο ανθρακα στην βρυση σου,και απευθειας απο την βρυση στα ενυδρεια...
Εξαιρούνται διαφορετικοί παράμετροι νερου απο την βρυση σου...
Απλα η εισαγωγη νερου θα ειναι με χαμηλή ροη...ουτως ωστε σε οποιαδήποτε διαφορα θερμοκρασίας να μην παθουν κανα τραμπακουλο τα ψαρια...

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Έχουμε προφίλτρο άνθρακα στη βρύση και κάτι ακόμη δεν τα ξέρω καλά αλλά και κάθε 15 μέρες τους βάζω 2kg ανθρακα εκει που σκαει το νερο απο τους σωληνες .

Χτες γιορτασα τα γενέθλιά μου και ανεβάζω μία φώτο του ενυδρειου έτσι για το καλό . Τα λαίμαργα φάγανε και ένα γαριδάκι που ρίξαμε στο ενυδρείο :P
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_1631.jpg
Εμφανίσεις:  443
Μέγεθος:  44,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 22-07-18, 12:31
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Τον ανθρακα γτ τον βαζεις?και καθε 15 μερες...?δεν εχει νοημα...
Για αυτο που σου λεω εγω χρειαζεσαι αυτο...
https://www.thermocity.gr/index.php?...-inches%5B9%5D

https://www.thermocity.gr/index.php?...product_id=851

https://www.thermocity.gr/index.php?...roduct_id=1290

https://www.thermocity.gr/index.php?...roduct_id=1422

μερικους συνδεσμους για να το ενωσεις σε μια βρυση και ολα καλα...απευθειας αλλαγη απο το δίκτυο...ειδικα το καλοκαιρι..!
Το ενυδρειο ειναι πολυ ομορφο...(περισσοτερες ριζες θα του εβαζα σιγουρα..και ανουμπια φουλ)
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 22-07-18, 12:47
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τον ανθρακα γτ τον βαζεις?και καθε 15 μερες...?δεν εχει νοημα...
Για αυτο που σου λεω εγω χρειαζεσαι αυτο...
https://www.thermocity.gr/index.php?...-inches%5B9%5D

https://www.thermocity.gr/index.php?...product_id=851

https://www.thermocity.gr/index.php?...roduct_id=1290

https://www.thermocity.gr/index.php?...roduct_id=1422

μερικους συνδεσμους για να το ενωσεις σε μια βρυση και ολα καλα...απευθειας αλλαγη απο το δίκτυο...ειδικα το καλοκαιρι..!
Το ενυδρειο ειναι πολυ ομορφο...(περισσοτερες ριζες θα του εβαζα σιγουρα..και ανουμπια φουλ)
Δεν μπορώ να το συνδέσω με την παροχή νερού γιατί θα τρυπησω το μπάνιο και δεν το θέλω σε καμία περίπτωση . Ανθρακα άλλαξα τώρα 4 δυχτάκια των 500 gr στις 15 μέρες γιατι ειναι αρχη και θέλω να ειμαι σιγουρη οτι τράβηξε ολες τις οσμες απο τις σιλικονες και τα διαφορα . Αργοτερα θα βάζω 4 διχτάκια κάθε 1.5 μήνα όσο είναι η διάρκεια ζωής του ενεργού άνθρακα . Θα ήθελα το καλύτερο για τα ψαράκια . Ανούμπιες έχει πολλές petit καμια 30αρια ρίζες και nana και κανονικές αλλά δεν θέλω να βάλω και πάραπολλές γιατι θα μεγαλώσουν και θα κλεισουν το χώρο . Για ξύλο ψάχνω ένα μεγάλο 2.10 περιπου όσο το μηκος του ενυδρειου για να βαλω πισω στην πλάτη εάν βρω σε καμια λιμνη ή ποτάμι κάτι . Αλλα γενικώς μονο αυτο θα βαλω ακομη γιατι εαν βαλω κι αλλα φοβάμαι να μην τα περιορίσω πολύ γιατί τώρα τα χαίρομαι να τα βλέπω να τρέχουν
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 22-07-18, 12:57
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Χμμμ δεν εννοουσα να τρυπησεις κατι...γινεται και διαφορετικα..το καλοκαιρι μαξ σε 2 ωρες θα εχεις τελειωσει με ολα τα ενυδρεια
Αν ειναι 7,5 ph ...
Για την ρίζα αν ειναι να βαλεις θα σου πρότεινα στην πισω πλευρα και οπως προανεφερα χοντρη πλατάνου με χοντρα παρακλαδια...για να μην υπαρξουν τραυματισμοί...
Ο άνθρακας περαν αυτου που ηδη εβαλες δεν χρειάζεται να ξαναβαλεις,πεταμενα λεφτα στην παρουσα φαση...
Ανουμπιες στην μεγαλη ριζα που σκέφτεσαι και.ελπιζω να εννοεις απο.κανα ποταμι,λιμνη...και οχι να πληρωσεις τρελα λεφτα,βαζεις προς τα κατω και στις άκρες για να αποφύγεις την επικαλυψη των φυλλων απο την αλγη που σίγουρα θα αποκτήσεις...
Οι ανουμπιες δεν θα μεγαλωσουν τοσο οσο φανταζεσαι και ισως να έχεις δει σε χρυσοψαραδικο...
Ανουμπιες της φασης motherplant 2-3 ισως και παραπανω θα σου κανουν το ενυδρειο να φυγει σε αλλα επιπεδα ομορφιας...καλα ειναι να περνουν και τα ψαρια δεν λεω και αυτο ειναι και το ζητουμενο αλλα καλο θα ηταν και το ματι όταν βλεπει το ενυδρειο να ξεφεύγει,για αυτο το φτιαχνουμε και αλλωστε...
Κοιτα αυτα τα 2-3 πραγματάκια..και θα δεις που μπορεις να το φτασεις το ενυδρειο σου...
Καποια στιγμη θα κανω μια ανανέωση φωτο απο το ενυδρειο μου πριν παω στο τελευταίο ενυδρειο μου...και θα καταλαβεις τι ακριβως εννοω.

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 22-07-18, 13:10
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Αυτο θα θελει νερό όσο μια πισίνα!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 22-07-18, 17:41
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χμμμ δεν εννοουσα να τρυπησεις κατι...γινεται και διαφορετικα..το καλοκαιρι μαξ σε 2 ωρες θα εχεις τελειωσει με ολα τα ενυδρεια
Αν ειναι 7,5 ph ...
Για την ρίζα αν ειναι να βαλεις θα σου πρότεινα στην πισω πλευρα και οπως προανεφερα χοντρη πλατάνου με χοντρα παρακλαδια...για να μην υπαρξουν τραυματισμοί...
Ο άνθρακας περαν αυτου που ηδη εβαλες δεν χρειάζεται να ξαναβαλεις,πεταμενα λεφτα στην παρουσα φαση...
Ανουμπιες στην μεγαλη ριζα που σκέφτεσαι και.ελπιζω να εννοεις απο.κανα ποταμι,λιμνη...και οχι να πληρωσεις τρελα λεφτα,βαζεις προς τα κατω και στις άκρες για να αποφύγεις την επικαλυψη των φυλλων απο την αλγη που σίγουρα θα αποκτήσεις...
Οι ανουμπιες δεν θα μεγαλωσουν τοσο οσο φανταζεσαι και ισως να έχεις δει σε χρυσοψαραδικο...
Ανουμπιες της φασης motherplant 2-3 ισως και παραπανω θα σου κανουν το ενυδρειο να φυγει σε αλλα επιπεδα ομορφιας...καλα ειναι να περνουν και τα ψαρια δεν λεω και αυτο ειναι και το ζητουμενο αλλα καλο θα ηταν και το ματι όταν βλεπει το ενυδρειο να ξεφεύγει,για αυτο το φτιαχνουμε και αλλωστε...
Κοιτα αυτα τα 2-3 πραγματάκια..και θα δεις που μπορεις να το φτασεις το ενυδρειο σου...
Καποια στιγμη θα κανω μια ανανέωση φωτο απο το ενυδρειο μου πριν παω στο τελευταίο ενυδρειο μου...και θα καταλαβεις τι ακριβως εννοω.

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Το έχεις πολύ όμορφο με τις πετρούλες και τα fancy σου , και εγώ fancy θέλω να βάλω αργότερα μέσα :P . Δεν βλέπω κάποιο ξύλο με ανουμπιες , δειχνει πολύ ομορφο και με πέτρες όμως . Ναι εννοειται δεν θα αγοράσω τέτοιο ξύλο που δεν ξέρω εαν υπάρχει καν στην Θεσσαλονικη , θα παω να ψάξω αμα παμε καμια εκδορομη τώρα κοντα σε κανεναν αγγίτη :P .
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από michalos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο θα θελει νερό όσο μια πισίνα!
Θέλει πολύ νερό άσε και το άδειασα και το γέμισα ολόκληρο πριν βάλω ψάρια καμιά 6-7 φορές ..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νικολέτα : 22-07-18 στις 17:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 30-07-18, 08:31
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Καλημέρα ένα βιντεάκι και από εμάς χτες το βράδυ στις 12 που γύρισα σπίτι ξέχασα να ταισω και κάνανε σαν τρελα . Στην δίαιτα λοιπόν χτες


https://www.youtube.com/watch?v=1pPz...ature=youtu.be
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 25-08-18, 22:14
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Καλησπέρα και από εμένα μετά από τον black moor τον Θεμιστοκλη ο οποιος παρεπιπτονως κυνηγάει συνεχεια το subunkin ''Τιγρής ή καλύτερα Τιγρούλα :P '' σήμερα πήρα ένα μικρούλι πολύ μικρούλι 2cm calico moor το οποιο και έβαλα στο μεγάλο μαζί με τα θηρία και περνάω αυτά που πέρασα και με τον Θεμιστοκλή . Ο μικρούλης Banjo ( Μπάντζου ) λοιπόν που αγάπησα πολύ είναι από τοτε που άναψαν τα φώτο πίσω από την υπερχείλιση και κάπου κάπου δειλά βγαίνει αλλά μολις τον πλησιάζουν τα θηρία τρέχει και κρυβεται . Ειναι φυσιολογικο δεν ανησυχώ και ξέρω ότι οπως και ο Θεμιστοκλής σύντομα θα γίνει μία ομάδα με τα αλλα και θα κολυμπάει μαζί τους ανέμελο .
Φτάσαμε λοιπόν τα 4 χρυσόψαρα μάνι μάνι και επειδή μου αρέσουν πολύ τα fancy θα ερωτευτώ πολλά ακομη στην πορεία και θα τα πάρω στο σπιτάκι μας χαχαχα .

Ορίστε λοιπόν ένα βιντεάκι από το μικρό μας Banjo


https://www.youtube.com/watch?v=5VB41asEFws&t=48s
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 15-09-18, 08:47
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παιδιά τις προηγούμενες πέντε μέρες γινόταν συνέχεια αυτό ο Θεμιστοκλής ( εκείνο το ντροπαλό black moor που έβαλα πριν 1 μήνα στο ενυδρείο :P ) κυνηγούσε την Τιγρούλα και την Ευφρατούλα κυρίως την Ευφρατουλά και προχτες κυνηγουσε ολη την ωρα χωρις σταματημο την Ευφρατούλα η οποια έριξε αυγά παντού τελικά δεν μάζεψα κανένα έκανα και αλλαγη νερου χτες ρουτινας κανονικά . Σήμερα 48 ώρες μετά βλέπω οτι έχουν μεινει άθικτα τα αυγα πάνω στις ανουμπιες και μάλιστα ειναι κάπως πιο μεγάλα και έχουν ένα μαύρο πραγματάκι μέσα σαν ματάκι . Δεν ειμαι και σιγουρη . Ένα βίντεο απο το πρώτο μου ζευγάρωμα black moor ( μπαμπάς ) - commet ( μαμά )

Στο βίντεο που ακουλουθεί φαίνονται ξεκάθαρα τα αυγά πως ήταν οταν έπεσαν , τώρα μ φαινονται πιο μεγάλα και πιο λευκά οχι τόσο διαφανή με ένα μαυράκι σαν ψειρίτσα μέσα τους .

Βίντεο : https://www.youtube.com/watch?v=A-Pctdqg09Y
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Το ενυδρειάκι μου Χρήστος Σ. Ενυδρεία με χρυσόψαρα 15 13-01-17 15:04
Νέο ενυδρειάκι Φαίδων Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 2 02-09-11 10:19
Σπασμένο ενυδρειάκι Σπύρος Μ DIY . Φτιάχτο μόνος σου 27 21-05-08 23:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09827 seconds with 14 queries