Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 24-07-11, 16:21   #1
το "ενυδρειο" μου
kalantas
Junior Member
Εγγραφή: 24-07-2011
Περιοχή: ath
Μηνύματα: 4

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
kalantas Ο χρήστης kalantas δεν είναι συνδεδεμένος 24-07-11, 16:21
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

να κανω μια εισαγωγη: κατα καιρους ειχα ψαρακια σε γυαλλες και μου αρεσε η ολη κατασταση, εδω και καμποσο καιρο πηρα μια "λεκανη" και τη χρησιμοποιω ως ενυδρυο για τα χρυσοψαρα μου που στην πολυ αρχη ηταν 4 και εδω και αρκετο καιρο 3 και πιστευω οτι ζουν καλα.

το φιλτρο που εχω φτιαχει ειναι με "χαλικια αργυλου". πιστευετε κανει δουλια? εγω νομιζω οτι καποια δουλια κανει, το εφτιαξα με το σκεπτικο οτι εχουν μεγαλη και "ανωμαλη' επιφανια ωστε να κολησει αλγη. αυτο δεν ειναι το σκεπτικο?

επισης εχω μια αεροπετρα.

στο θεμα φυτεμα τωρα, τελευταια γεμιζω σταδιακα και τη λεκανη με χαλικια αργυλου, με το σκεπτικο να φτιαξω ενα "Εδαφος" το οποιο να φυτεψω για καλυτερη φιλτρανση και οπτικο αποτελεσμα. τι πιστευετε?

προς το παρον εχω ενα "ανθοδοχειο" με μπαλες αργυλου που εχει μεσα μια ντοματια που 2 μηνες δεν εχει μεγαλωσει κατηολου!!!

περιμενω τις αποψεις και συμβουλες σας!! ειμαι εντελως αρχαριος!

εδω ειναι το υλικο του πυθμενα και του φιλτρου (expandible clay pellets) στα αγλλικα
http://imageshack.us/photo/my-images/641/imagemwyq.jpg/


εδω ειναι το φιλτρο
http://imageshack.us/photo/my-images/827/imagecdb.jpg/

εδω ειναι το βαζακι
http://imageshack.us/photo/my-images/59/imagetix.jpg/

και εδω μια γενικοτερη αποψη
http://imageshack.us/photo/my-images/832/imagetoh.jpg/
Εμφανίσεις: 4324
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-07-11, 16:30
Το avatar του χρήστη kalagio
kalagio Ο χρήστης kalagio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-04-2008
Περιοχή: Μόναχο
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

OMG OMG
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-07-11, 16:34
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalagio Εμφάνιση μηνυμάτων
OMG OMG


γιατι δεν παιρνεις ενα ενυδρειο????

ασχετο,, τι ειναι το omg?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-07-11, 16:55
Το avatar του χρήστη kalagio
kalagio Ο χρήστης kalagio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-04-2008
Περιοχή: Μόναχο
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gianniwpopi Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατι δεν παιρνεις ενα ενυδρειο????

ασχετο,, τι ειναι το omg?
Oh my god....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-07-11, 17:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παιδια αν λειτουργει το συστημα δεν εχει σημασια αν ειναι ενυδρειο ή οχι.
Εδω κανουν αλλοι σε ζαρτινιερες συστηματα.
Απο τη γυαλα σιγουρα ειναι καλυτερα.
Δεν εχουν και ολοι την οικονομικη δυνατοτητα για μεγαλεια.
Αλλες οικονομικες λυσεις ειναι τα πλαστικα δοχεια στο ΙΚΕΑ. Μονο που ειναι ημιδιαφανη και δεν ενδυκνειται για display ενυδρειο, παρα μονο για λυσεις αναγκης (πχ αναπαραγωγες, καραντινα, νοσοκομειο, προσωρινη διαμονη)

Τα "χαλικια αργυλου" ειναι αυτα στη σακουλα?
Σαν eheim substrat pro μου μοιαζουν.
Αν ειναι πορωδες υλικο σιγουρα κανει για βιολογικη φιλτρανση.
Μπορει να χρησιμοποιηθει χυμα στο βυθο αλλα λειτουργει καλυτερα οταν ειναι μεσα στο φιλτρο και περναει το νερο απο πανω τους, αφου τα βακτηρια που ζουν πανω και μεσα στο υλικο που κανουν τον κυκλο του αζωτου ειναι αεροβια και χρειαζονται το οξυγονο που εχει το νερο που περναει απο πανω τους με ικανη ροη.
Στο βυθο δεν υπαρχει τοση κινηση.
Αλλη οικονομικη και αποδοτικη λυση για βιολογικο υλικο ειναι η ελαφροπετρα στο πρακτικερ.
Στο μεσαιο μεγεθος που ειναι ιδιο με το seachem matrix.


Μερικες πιο καλες φωτο ακομα θα ηταν πιο διαφωτιστικες.

Τα χρυσοψαρα ειναι αρκετα ρυπαρα ψαρια και γιαυτο χρειαζονται πολυ νερο το καθενα.
Αναλογα το ειδος και το μεγεθος του ψαριου μπορει να χρειαζεται μεχρι και 50-70 λιτρα (πχ για common χρυσοψαρο που γινεται μεγαλο)
Αλλιως το νερο θα βρωμιζει γρηγορα και θα χρειαζονται πολυ συχνες ποσοστιαιες αλλαγες, χωρις να αναφερουμε το θεμα "διαθεσιμος χωρος για κολυμπι".
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-07-11, 19:43
Το avatar του χρήστη akoulis
akoulis Ο χρήστης akoulis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2011
Περιοχή: γερμανια η περιστερι
Μηνύματα: 372
Προεπιλογή

εχεις μερακι παντος φιιλε μπραβωαντε και να βρεις καμια μεγαλη γιαλα σου ευχομαιγιατι οχι και 'κανα ενυδρειο.μπραβω και παλικαι καλος ηρθες στην παρεα μας
__________________
φιλικα παντα Ακης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-07-11, 21:46
kalantas Ο χρήστης kalantas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-07-2011
Περιοχή: ath
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις, το ποστ του delta66 ηταν το πιο σωστο...

τα "Χαλικια αργυλου" ναι ειναι πορωδη και ναι εχει εδω και καιρο αναπτυχθει πανω σε αυτα που βρισκονται στο φιλτρο μια μαυριλα/πρασινιλα/γλιτσα που υποθετω ειναι τα βακτηρια που κανουν τη φιλτρανση...

εκτως απο το φιλτρο τελευταια εχω αρχισει να τα προσθετω και στο δοχειο/ ενυδρειο με σκοπο να φτιαξω ενα υποστρωμα για να φυτεψω τιποτα (στην αρχη αυτα επιπλεουν μεχρι να αποροφησουν νερο κ να βαρυνουν)

ενυδριο δε θελω, αυτο που εχω κανει ειναι να προσπαθησω να προσομοιωσω μια λιμνουλα σε μικρες διαστασεις... το νερο απο το φιλτρο βγαινει ΕΛΑΦΡΩΣ πρασινο και μπορεις να δεις πολυ καλα μεσα του. ο λογος που φαινεται τοση πρασινηλα ειναι οτι εχουν κολησει στα τοιχοματα του δοχειου πρασινιλα (αλγη?? ) αλλα αν καθαριστει θα φαινονται τα ψαρια πολυ ανετα...


ολο το συστημα ξεκινησε με στοχο να εχω το νερο απο τα ψαρια για να ποτιζω τα φυτα της βεραντας (ειναι καλο λιπασμα)

καπως μεγαλυτερο δοχειο ενδεχομενως να εβαζα, αλλα δε θελω και ολυμπιακων προδιαγραφων...



αν μπορειτε να μου κανετε καμια προταση σε φυτο που θα μπορουσα να βαλω... αλλα δε θελω να ειναι κατω απο το νερο ολο το φυτο αλλα μονο η ριζα του η ο κορμος του...




το φιλτρο: η αντλια ανεβαζει το νερο στην κορυφη του μπουκαλιου και μετα αυτο μεσω της βαρυτητας ξαναπεφτει μεσα. το μπουκαλι εχει τοσες τρυπες ωστε να ειναι ολο γεματο αλλα να μη ξεχειλιζει. δηλαδη μεσα στο μουκαλι δεν υπαρχει καθολου αερας. μηπως αυτο ειναι κακο για τα βακτηρια που οπως ειπες delta66 ειναι αεροβια? να βρω τροπο να εχω αερα στο μπουκαλι?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-07-11, 22:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Η πρασινιλα/γλιτσα που αναφερεις πανω στα υλικα, πιο πολυ μου κανει για κυανοβακτηριο/αλγη BGA που καταναλωνει οξυγονο και δεν προσφερει στην φιλτρανση.

Για βυθο καλυτερα να επαιρνες χοντρη αμμο ποταμισια ή απο τη θαλάσσα ή ψιλο χαλικακι, και να εκανες πολυ καλο πλυσιμο και απολυμασνη ισως.
Θα ηταν καταλληλο και για φυτεμα.
Φυτα φυσικα δεν μπορεις να βαλεις οτι ναναι γιατι θα φαγωθουν απο τα χρυσοψαρα.
Τα φυτα που ειναι καταλληλα δεν τα βρισκεις καπου ευκολα για "συγκομιδη".
Ενα φυτο που τραβαει και νιτρικα και μπορει να εχει τις ριζες του μεσα στο νερο και τα φυλλα εκτος, ειναι το φυλλοδεντρο, Και ειναι και πανεμορφο.
Μπορεις να ζητας και απο τις αγγελιες φυτα.
μαλιστα ειναι καποια που αναπτυσονται πολυ γρηγορα και μπορεις να τα καλλιεργεις αλλου και να τα βαζεις για "σαλατα" στα ψαρια, οπως το κερατοφυλλο (φυτο επιφανειας) ή φακη (lemna minor φυτο επιφανειας).
Τα αγοραστα που κανουν ειναι οι ανουμπιες (δενονται καπου πχ σε πετρες ξυλα) και η φτερη (java fern ή αλλιως microsorum pteropus) και ισως ζησει και η moss (δετη κι αυτη παει).
Πιθανως θα αντεξουν και οι βαλισνεριες (φυτευεται)

Το πρασινο νερο ειναι καλο για τα χρυσοψαρα αλλα ....
Για να εχεις τοση αλγη ή εχεις αφυσικα πολυ φως πανω απο το νερο ή εχεις πολλα νιτρικα το νερο.
Αυτα ειναι τοξικα σε μεγαλυτερη ποσοτητα απο 20-30.
Τα ψαρια μπορει να επιζουν αν ειναι ανθεκτικα (οπως τα χρυσοψαρα) αλλα σε καμια περιπτωση δεν φτανουν το προσδοκιμο της ζωης τους (20-40 χρονια) ουτε στο ελαχιστο.
Με τα νιτρικα αναπτυσονται καρκινογεννεσεις.
Δεν ξερω αν εχεις δυνατοτητα να παρεις τεστακι νιτρικων.

Φυσικα διαβασε τα υπομνηματα στην κατηγορια των αρχαριων για τον κυκλο του αζωτου, τη σωστη συντηρηση του φιλτρου, αλλαγες νερου κλπ
Αν πλενεις τα υλικα πχ με νερο βρυσης χλωριωμενο και σε λαθος θερμοκρασια, σκοτωνεις τα βακτηρια κλπ κλπ

Εχει κατι δοχεια καλα στο ΙΚΕΑ αντε να δεις.

Το οξυγονο τα αεροβια βακτηρια το παιρνουν οπως ειπα απο το νερο που περναει. Δεν χρειαζεται (και δεν πρεπει για να λειτουργει σωστα) να εχει αερα το φιλτρο.

ΥΓ φυσικα το ποστ μου πιο πανω δεν βγαινει απο πουθενα οτι ειναι σωστο. Απλα σου αρεσε/βολεψε
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-07-11, 23:39
kalantas Ο χρήστης kalantas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-07-2011
Περιοχή: ath
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πρασινο νερο ειναι καλο για τα χρυσοψαρα αλλα ....
Για να εχεις τοση αλγη ή εχεις αφυσικα πολυ φως πανω απο το νερο ή εχεις πολλα νιτρικα το νερο.
Αυτα ειναι τοξικα σε μεγαλυτερη ποσοτητα απο 20-30.
Τα ψαρια μπορει να επιζουν αν ειναι ανθεκτικα (οπως τα χρυσοψαρα) αλλα σε καμια περιπτωση δεν φτανουν το προσδοκιμο της ζωης τους (20-40 χρονια) ουτε στο ελαχιστο.
Με τα νιτρικα αναπτυσονται καρκινογεννεσεις.
Δεν ξερω αν εχεις δυνατοτητα να παρεις τεστακι νιτρικων.
σκεψου ομως οτι αυτο βρισκεται στη βεραντα, το βλεπει το φως ολη μερα και καποιες ωρες βλεπει καποια σημεια του και ο ηλιος αμεσα...

τα τεστ που τα πουλανε? πετ σοπ?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-07-11, 00:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ναι σε πετσοπ και ιντερνετικα καταστηματα.

Αν χτυπαει ο ηλιος τη λεκανη () το νερο θα βραζει.
Τα ψαρια ειναι κρυου νερου 5-25C. (τα fancy ειδη 18-25)
Αντεχουν μεν μεχρι 35+ αλλα το πληρωνουν ακριβα το μαρτυριο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-07-11, 22:25
Το avatar του χρήστη akoulis
akoulis Ο χρήστης akoulis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2011
Περιοχή: γερμανια η περιστερι
Μηνύματα: 372
Προεπιλογή

ΥΓ φυσικα το ποστ μου πιο πανω δεν βγαινει απο πουθενα οτι ειναι σωστο. Απλα σου αρεσε/βολεψε [/QUOTE]
α ρε δελτα εισαι απεχτοςειχαμε εναν μαθηματηκο στο γημνασιο που οταν γιορταζε και του καναμε δωρο το πεταγε απ'το παραθυροτο μονο δωρο που θα θελω ελεγε,ειναι ν'ασται αριστοι μαθητες
__________________
φιλικα παντα Ακης
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-07-11, 00:43
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από akoulis Εμφάνιση μηνυμάτων
ΥΓ φυσικα το ποστ μου πιο πανω δεν βγαινει απο πουθενα οτι ειναι σωστο. Απλα σου αρεσε/βολεψε
α ρε δελτα εισαι απεχτοςειχαμε εναν μαθηματηκο στο γημνασιο που οταν γιορταζε και του καναμε δωρο το πεταγε απ'το παραθυροτο μονο δωρο που θα θελω ελεγε,ειναι ν'ασται αριστοι μαθητες[/QUOTE]

ωραιος ο teacher
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-07-11, 02:55
Το avatar του χρήστη akoulis
akoulis Ο χρήστης akoulis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2011
Περιοχή: γερμανια η περιστερι
Μηνύματα: 372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gianniwpopi Εμφάνιση μηνυμάτων
α ρε δελτα εισαι απεχτοςειχαμε εναν μαθηματηκο στο γημνασιο που οταν γιορταζε και του καναμε δωρο το πεταγε απ'το παραθυροτο μονο δωρο που θα θελω ελεγε,ειναι ν'ασται αριστοι μαθητες
ωραιος ο teacher[/QUOTE]
respekt και στον δελτα
__________________
φιλικα παντα Ακης
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-07-11, 15:24
kalantas Ο χρήστης kalantas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-07-2011
Περιοχή: ath
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

να παρω τεστ για no3 για no2 η για αμωνια? ειδα οτι υπαρχει ποικιλια. επισης υπαρχει και ενας δεικτης εδω http://www.amazonios.gr/main.php?cPath=399_504 και ειναι και φτηνοτερος μαλιστα. αξιζει λετε?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-07-11, 19:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εγω τετοιους δεικτες δεν τους εμπιστευομαι.
Πιο πολυ εμπιστευομαι το ματι μου και τη μυτη μου απο αυτα.
Αν δεν ειμαι σιγουρος κανω υγρο τεστ.

Κανονικα ολες οι τιμες NH3 NO2 NO3 PO4 pH GH KH κλπ κλπ πρεπει να ελεγχονται, ιδιως οταν ειναι αμφανες οτι υπαρχει καποιο προβλημα με ασθενεις θανατους, οταν ο χομπιστας ειναι απειρος ή οταν το ενυδρειο ειναι νεο και δεν εχουμε βρει τις ρουτινες που κρατανε σταθερες και σωστες τις παραμετρους του νερου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
O Raven "πρασινισε" και ο "θρονος" οπως και το gab κανει το γυρο του κοσμου!!! Γιώργος Κ Ιστοσελίδες στο Internet 37 23-08-10 22:10
"Επίσημη" έκδοση "υπολογιστή" ενυδρείου Fonamstel Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 27 07-06-04 04:23
ΠΕΡΙ "ΖΟΥΜΙΩΝ" ΚΑΙ "ΑΦΕΨΗΜΑΤΩΝ" (Συνεχει newfish Γλυκό νερό - Γενικά 0 18-12-02 21:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13849 seconds with 15 queries