Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-12-02, 17:27
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή number of fishes

Title: number of fishes
Post by: fighterfish on 01/12/02 at 16:14:37
--------------------------------------------------------------------------------
Βαζω εδω την ερωτηση γιατι εδω κολλαει...

εβλεπα το μηνυμα του Μανθου για τις τρεις κιχλιδες στα 100 λιτρα, δηλαδη θελουν τοσο πολυ χωρο ?

Αν ας πουμε ηθελα να μετατρεψω ενα 80 χ 47 χ 40 = 150 λτ (λιγοτερο βεβαια με πετρες, αμμο κλπ αλλα δεν πειραζει)

και ηθελα να βαλω μεσα :
Labidochromis caeruleus (αυτο το κιτρινομαυρο (παρολλο που δεν ειμαι αεκτζης ))
και ενα ειδος ακομα, ας πουμε Altolamprologus compressiceps (που ειδα προσφατα και με αρεσε ετσι με την παραξενη μουτσουνα ;D (δεν ξερω αν πανε καλα μαζι βεβαια)

ποσα ψαρια θα μπορουσα να βαλω ?

Θεωρουμε οτι θα εχει καλο εξωτερικο φιλτρο, κρυψωνες κλπ



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: number of fishes
Post by: ASCCO1 on 01/13/02 at 10:10:09
--------------------------------------------------------------------------------
Μια που ο fighterfish ξεκινησε αυτο το topic να εξηγισω και εγω τι εγινε με τις δικες μου ,οι διαστασεις του ενυδρειου ηταν 80 χ47χ33 γυρω στα 100 λιτρα αν αφαιρεσουμε το βαρος απο τις πετρες.
Στην αρχη υπηρχαν 2 θηλυκα psedotropheus ( τι ακριβως δεν ξερω) και 2 αρσενικα το ενα socolofi και το αλλο εκεινο το περιβοητο κιτρινο που εψαχνα να βρω τι ειναι.
Ο καυγας ομως των αρσενικων κατεληξε στο να πεθανει το solofi αφου οταν καταφερα να βρω καποιο ενυδρειο για να μπει πρωσορινα ηταν τοσο κτυπημενο που δεν καταφερε να αναρωσει :'( :'(
Υστερα απο ολα αυτα ειπα και εγω οτι θα ηρεμισουν τα πραγματα αλλα τις τελευταιες 2 εβδομαδες αρχισε μια αλλη ιστορια .Το αρσενικο κυνηγαγε τα θηλυκα τα οποια μενανε κρυμενα στις σπηλιες που ειχανε φτιαξει κατω απο τα βραχια και εβγαιναν μονο οταν τους εριχναν τροφη για να φανε??
Κατα τα αλλα δεν υπηρχε κανενα αλλο προβλημα.
Τα ψαρια αυτα βεβαια οταν τα πηρα ηταν μεγαλα ,δεν ξερω βεβαια αν τα ειχα παρει απο μωρα και μεγαλωνανε μαζι μηπως δεν ειχαν προβλημα συμβιωσης????
Υπηρχε βεβαια και η σκεψη για την αγορα καποιου μεγαλου ενυδρειου αλλα αυτη για πολλους λογους εμεινε στην ακρη τουλαχιστον για αυτον το χρονο :'( :'(
Ετσι αποφασισα να τα δωσω και να φτιαξω παλι αυτο το ενυδρειο με φυτα και τα θηλυκα LIVEBEARERS.
Ισως τελικα να μην μου πανε αυτα τα ψαρια??????


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: number of fishes
Post by: Maria on 01/13/02 at 15:56:57
--------------------------------------------------------------------------------
Αμέσως- αμέσως το να ΜΗΝ ξέρεις τι ψάρια έχεις στο ενυδρείο σου είναι ένα ΜΕΓΑΛΟ ζήτημα! :-X
Θεωρητικά, οι κιχλίδες δεν είναι για μικρά ενυδρεία. ΟΜΩΣ, υπάρχουν και οι εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα. Αυτό μπορεί να συμβεί αν επιλέξεις κιχλίδες που φτάνουν μέχρι τα 10- 12 cm όπως (από Malawi) Ps. socolofi, και κάποιο από τα Aulonocara sp. ή Labidochromis caeruleus. Tα τελευταία δε, θεωρούνται από τα πιο φιλήσυχα, σε αντίθεση με την οικογένεια (Pseudo)tropheus ή τα Melanochromis sp. αν και όλα περίπου σε μέγεθος δεν ξεπερνούν τα 12 -15 cm. Υπολογίζεις περίπου από 10 lts/fish μέχρι και 15lts/fish. Επίσης, πολύ σημαντικό ρόλο παίζει και η συμβατότητα μεταξύ των ψαριών. Επιπλέον, επειδή οι κιχλίδες είναι "περιοχικά" ψάρια, θέλει το καθένα το χώρο του και τον διεκδικεί μέχρι τελικής πτώσης (γι' αυτό μου αρέσουν ΤΟΣΟ πολύ!!!)
Ένα άλλο στοιχείο είναι ότι τόσα πολλά αρσενικά - όπως λες- σε ένα μικρό ενυδρείο, πιθανόν με όχι τόσο καλές και πολλές κρυψώνες, δεν μπορούν να συμβιώσουν.
Το ίδιο ακριβώς συνέβει και σε μένα που είχα (τελικά) 2 αρσενικά με 2 θηλυκά και το ένα αρσεινό το γλυτώσαμε από βέβαιο θάνατο τελευταία στιγμή. Όμως, από την στιγμή που έμεινε μόνο ένα ζευγάρι τα πράγματα πηγαίνουν πολύ καλά και αν κρίνω από την λίμπιντό τους... μάλλον ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ!!!

Γι' αυτό οι περισσότερες κιχλίδες -πλην κάποιων εξαιρέσεων- ζουν σε "χαρέμια (1 αρσενικό με 2-3+ θηλυκά ) για τον πολύ απλό λόγο ότι είναι επιθετικά ακόμα και απέναντι σε ψάρια του ίδιου είδους και απέναντι στις θηλυκιές τους. Γι' αυτό και βάζουμε πάνω από 2 θηλυκιές προκειμένου να μην κυνηγάει πάντα την ίδια!!!! (τα λέω απλά!!!) :-[
Τώρα, όσο αφορά στην συμπεριφορά τους: ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΣ ΜΑΝΘΟ;;;; ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΕΙΝΑΙ!!! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ MOLLIES!!!! LOL!
Εμάς πάντως μας έχει τύχει να μην βλέπουμε ψάρι για μέρες-εβδομάδες- εως και μήνες!!! Έχουν όντως μία πολύ ιδιαίτερη συμπεριφορά αυτά τα ψάρια και νομίζω ότι κάποιος για να τα καταλάβει... πρέπει να "εξασκηθεί"!!!
Έχουν όμως και πάρα πολλά θετικά πχ, είναι ευπροσάρμοστα σε αλλαγές συνθηκών (βλέπε θερμοκρασία) και αντέχουν σχεδόν τα πάντα. Δεν αρρωσταίνουν σχεδόν ποτέ, είναι φοβερά ανθεκτικά. Άπαξ και εξοικιωθούν με το ενυδρείο τους και τον κάτοχο αυτού (LOL!) τότε όλα δουλεύουν ρολόι (τουλάχιστον απ΄όσο εγώ γνωρίζω και έχω δει τόσα χρόνια στα δικά μας ενυδρεία!)
Προσωπική εκτίμηση: ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΒΙΑΣΤΗΚΕΣ ΝΑ ΤΙΣ ΞΕΦΟΡΤΩΘΕΙΣ... > >

Αυτά τα ολίγα από εμένα. Όμως, επειδή σε αυτό το board υπάρχουν και αρκετοί γκουρού, νομίζω πως θα έχεις και άλλες "πραγματογνωμοσύνες" και μάλιστα πιο εμπεριστατωμένες.

ΥΓ. Φυσικά υπάρχουν και οι κιχλίδες από Τανγκανίκα που μπορούν άνετα να φιλοξενηθούν σε ένα ενυδρείο σαν αυτό που περιγράφεις (κάποιες από αυτές τουλάχιστον). Όχι όμως "ανακατεμένες" με κιχλίδες από Malawi Χρήστο (fighterfish).

Εμείς κάποια εποχή είχαμε Kribensis (κιχλίδες και αυτά - αφρικανικά "ποταμόψαρα"). Όμορφα ψάρια και με περίεργη συμπεριφορά -ειδικά όταν είχαν μωρά.






--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: number of fishes
Post by: zincfree on 01/14/02 at 00:32:11
--------------------------------------------------------------------------------
http://www.malawicichlidhomepage.com...africans1.html

In this URL you can find some very usefull details about tanks' volume, aquascaping and fishloads.

Στην παραπάνω διεύθυνση θα βρεις ένα λεπτομερέστατο άρθρο για το πώς διαμορφώνεις εσωτερικά ένα ενυδρείο για κιχλίδες, ανάλογα με τον όγκο του, και πληροφορίες για τον αριθμό ψαριών που μπορείς να έχεις μέσα σε αυτό πάλι ανάλογα με τον όγκο που διαθέτεις.

For God sakes, do not mix Malawians -Labodochromis sp."yellow" - with Tanganyikans - Altolamprologus compressiceps.

Για όνομα του Θεού μην μπλέξεις κιχλίδες Μαλάουι -Labodochromis sp."yellow" - με κιχλίδες Τανκανύικα - Altolamprologus compressiceps.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: number of fishes
Post by: fighterfish on 01/14/02 at 05:43:30
--------------------------------------------------------------------------------
οχι αμα ειναι να βαλω κιχλίδες θα προσέξω τουλάχιστον να είναι απο την ίδια λίμνη.

Απο τα λεγόμενα της Μαρίας κατάλαβα οτι για το συγκεκριμένο μέγεθος θέλω σχετικά φιλήσυχα ψάρια και μικρά σε μέγεθος για να βάλω κάμποσα μέσα.

Τα δυο συγκεκριμένα είδη τα είδα πρόσφατα σε μαγαζιά και μου έκαναν εντύπωση, δεν κάθησα να δω απο που είναι ακόμη.

Απλά επειδή ομολογώ οτι μου άρεσαν πολύ, σκεφτόμουν μετά απο την προσπάθεια αναπαραγωγής του λευκού μονομάχου, να το γυρίσω σε κιχλιδες το συγκεκριμένο.

Τότε θα κάνω το ουσιαστικό ψάξιμο



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: number of fishes
Post by: Maria on 01/14/02 at 05:48:05
--------------------------------------------------------------------------------
Έχε υπ' όψιν σου Χρήστο, ότι τα λεγόμενα της Μαρίας, είναι λεγόμενα μίας αρχάριας! :-[
Οπότε ΜΗΝ αρκεστείς σε αυτά... κάνε πολύ homework!
Και παρακαλώ πολύ τους ειδήμονες του χώρου να με διορθώσουν ή να συμπληρώσουν όπου νομίζουν ότι επιβάλλεται.
Έτσι κι αλλιώς... καλό θα μου κάνουν!!! ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: number of fishes
Post by: ASCCO1 on 01/14/02 at 12:58:50
--------------------------------------------------------------------------------
Δεν διαφωνω με αυτα που λες Maria αλλα στο οτι"βιαστηκα να τις ξεφορτωθω" :-/ :-/
Το να βλεπω ενα ενυδρειο επι ενα μηνα τουλαχιστον να δειχνει αδειο τις περισοτερες ωρες τις ημερας και να σκεφτομαι" τωρα αυτα ζουνε η΄εχουν ...."" δεν ειναι και οτι το καλυτερο για μενα!!!!

Υ.Σ
Και σε ενα αλλο μηνυμα ειδα αυτο το MOLIES!!!! εδω θα κανω μια διευκρηνηση οταν μιλαω για τα LIVEBEARERS αυτο σημαινει ολα τα γνωστα ειδη τις οικογενειας αυτης και οχι μονο τα molies!!!!!!!!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: number of fishes
Post by: Maria on 01/14/02 at 13:07:33
--------------------------------------------------------------------------------
Η αλήθεια είναι ότι σε εκείνο ακριβώς το σημείο σε πείραζα!!! :P
Όμως νομίζω πως πραγματικά βιάστηκες να τις ξεφορτωθείς τις αφρικανούλες σου... :'(
Το να μην βλέπεις ψαρι στο ενυδρείο σου ακόμα και για μήνες είναι κάτι αναμενόμενο για αυτά τα ψάρια...
Μάνθο, χρειάζονται χρόνο, έχουν και αυτά τις προτιμήσεις τους...
Το ξέρεις ότι είναι αποδεδειγμένο και επιστημονικά ότι οι αφρικάνες διαθέτουν νοημοσύνη;;;

Το ότι κρύβονταν πάντως, είναι μία απόλυτα φυσιολογική συμπεριφορά...
Στο δικό μου ενυδρείο έκανα να δω ψάρι τουλάχιστον 6 μήνες...

Ας ελπίσουμε ότι δεν απογοητεύτηκες τόσο, ωστε να ξαναπροσπαθήσεις στο άμεσο μέλλον...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: number of fishes
Post by: ASCCO1 on 01/14/02 at 13:22:04
--------------------------------------------------------------------------------
Εγω να απογοητευτικα????
Απλα πιστευω οτι τους αξιζε ενα ποιο μεγαλο ενυδρειο κατι που δεν ειναι εφικτο ακομα :'( :'(
ποιος ξερει τι μπορει να μας φερει το μελλον??? ;D ;D ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: number of fishes
Post by: Takis on 01/25/02 at 16:38:30
--------------------------------------------------------------------------------
Τώρα με τα νέα που μας είπες για τις ευχάριστες προοπτικές στον προσωπικό τομέα, πρέπει να μας πεις και τις ενυδρειακές προοπτικές στα νέα δεδομένα που διαμορφώνονται!!! Τα δυο παιδιά χρειάζονται χώρο!!! Ένα ακόμα (μεγάλο) ενυδρείο χρειάζεται και αυτό τον χώρο του. Τι βλέπεις;
Θα έχει ενδιαφέρον σκέψη σου και για κάποιους νέους (βλέπε halvas69) για να προετοιμάζονται ψυχολογικά!!!




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: number of fishes
Post by: ASCCO1 on 01/28/02 at 00:47:23
--------------------------------------------------------------------------------
Αν και καπως καθυστερημενα σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ για τις ευχες σας( εγω και η tia φυσικα)
Τωρα οσο αφορα τα ενυδρεια χμ??
Αυτη την στιγμη με τα τρια 80αρια (Livebearers) το ενα40χ40 ,τα 3 15λιτρα, και 4-5 6αλιτρα( αυτα παθαινει οποιος ασχοληται με betta) και καθοτι το σπιτι που ετοιμαζεται για την μετακομιση μετα τον αυγουστο, Τ ο ποιο μεγαλο( 2μετρα) θα πρεπει να περιμενει :'( :'(
Το μονο που εχουμε σκεφτει μεχρι τωρα ειναι οτι θα μπει στο παιδικο δωματιο ενα ενυδρειο( δεν υπηρχε περιπτωση να μην γινει κατι τετοιο) και στους τοιχους ταπετσαριες με καποια απεικονιση βυθου!!!!!!!!( για να μπαινουν και τα μικρα στο νοημα απο νωρις.
Αυτες ειναι οι προοπτηκες μεχρι τωρα,καθοτι το τρεξιμο ειναι μεγαλο λογο των συνθηκων, στο μελλον θα δουμε τι θα προκηψει?????????


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: number of fishes
Post by: zincfree on 01/29/02 at 00:51:42
--------------------------------------------------------------------------------
Νομίζω πως αυτό λέγεται ή διαπαιδαγώγηση ή πλύση εγκεφάλου.LOL


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: number of fishes
Post by: ASCCO1 on 01/29/02 at 04:28:02
--------------------------------------------------------------------------------
Εγω θα το ελεγα διαπεδαγωγηση


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: number of fishes
Post by: zincfree on 01/29/02 at 08:59:08
--------------------------------------------------------------------------------
Νομίζω πως τελικά έτσι το λένε. LOL


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: number of fishes
Post by: ASCCO1 on 01/29/02 at 14:08:54
--------------------------------------------------------------------------------

ΟΥΔΕΝ ΣΧΟΛΙΟ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04828 seconds with 12 queries