Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 30-04-20, 23:12   #1
Φωτισμός και ύψος ενυδρειου
Peterson
Junior Member
Εγγραφή: 07-07-2015
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 12

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Peterson Ο χρήστης Peterson δεν είναι συνδεδεμένος 30-04-20, 23:12
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα,
Θα ήθελα να ρωτήσω εάν μπορεί κανείς να με διαφωτίσει σχετικά με το φως που πρέπει νε έχει ένα low tech φυτεμένο ενυδρείο.
Έχω ψάξει έχω διαβάσει αλλά δεν μπορώ να πω ότι έχω καταλάβει ξεκάθαρα τι παίζει.
Καταρχήν το ενυδρείο μου είναι κύβος 60χ60χ60.
Την άποψη watt ανά λίτρο την απορρίπτω, τη θεωρώ παντελώς άκυρη, γιατί 2 ίδια ενυδρεία 200λιτρα ας πούμε, το ένα μπορεί να είναι 10 εκατοστά μήκος πλάτος και 2 μέτρα ύψος, και το άλλο να ειναι μήκος 2μετρα βάθος 10εκ και ύψος 10εκ.
τυχαία τα νούμερα, θέλω να πω ότι υπάρχουν 200αλιτρα όρθια και 200αλιτρα οριζοντια ενυδρεία.
Δεν μπορεί να θέλει τα ίδια watt το ένα με το άλλο.

Δεύτερον, ποιο είδος λαμπτήρα φωτίζει καλύτερα και φτάνει μέχρι το βυθό στα 60 εκατοστά?
Τ5
Τ8
hqi
Αλογονου
PL
LED

Τριτον, αυτό που ενδιαφέρει τα φυτά είναι τα Lux, τα Lumens, τα κηρία, τα watt τελικα, τι απ'όλα?
What about Kelvin?
Το uv φως βλάπτει τα ψάρια?
Βλάπτει τα φυτά?
Βλάπτει εμένα?

Εν ολίγοις, θέλω να κάνω ένα μίνι μποστάνι, και εγώ πελαγώσει με το φωτισμό.
Αυτη τη στιγμή το φως είναι τ8 2*15w.
Αισθανομαι οτι δεν φτάνει......ή είναι οριακό.
Επειδή θα ήθελα να βάλω και κανένα κόκκινο φυτό,
προς ποια κατεύθυνση να προσανατολιστω?

Ευχαριστώ.
Εμφανίσεις: 3508
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-04-20, 23:41
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Γεια σου. Τα πράγματα ειναι απλα. Το θεμα με τα φυτα δεν ειναι το φως. Φυσικα είναι απαραίτητο αλλα συνηθως οταν δεν μπορουμε να μεγαλώσουμε κάποιο φυτο το πρώτο πραγμα που σκεφτομαστε ειναι οτι δεν εχουμε αρκετο φωτισμό.

Απο τη στιγμη που εχεις επιλεξει να κανεις low tech αρα δε θα εχεις co2 , οι ανάγκες σε φωτισμό δεν ειναι μεγαλες.

Τι σε κανει πχ να λες ότι ο υπάρχων φωτισμός με τις 2 x t8 15 δεν επαρκεί ?


Δες τα ίδιο ενυδρειο με δυο διαφορετικά setup φουλ φυτεμενο με 2x 15 T8.

Τα φυτα μεγαλώνουν και με φως κεριου για να το πω απλα. Η εξισωση εχει μεσα και αλλες μεταβλητες που συχνα παραβλέπουμε δλδ θρεπτικά και co2.

Δες λιγο και αυτο.


https://r.tapatalk.com/shareLink/top...ink_source=app
Κοκκινα φυτα υπαρχουν και χωρις πολυ φως.

Αυτη ειναι η δικη εμπειρια.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-05-20, 00:16
Peterson Ο χρήστης Peterson δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-07-2015
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Την αισθηση ότι δεν φτάνoυν 2*15 την αποκόμισα διαβάζοντας αριστερά δεξιά μήπως και καταλάβω τι παίζει με το φωτισμό.
Επειδή η απόδοση των λαμπτήρων πέφτει με τον καιρό, και οι δικες μου λάμπες είναι ήδη 6-7 ετών, σε επίσκεψη μου στο πετσοπ είπα να πάρω και λάμπες, αλλά έκπληκτος διαπίστωσα, ότι οι 2 που επελεξα κάνουν 18 και 16 ευρω.
Και σκέφτηκα ότι αν είναι να δώσω 35 ευρώ για 2 λαμπες, δεν αλλάζω το φωτιστικο ολόκληρο με 10-15 ευρώ παραπάνω??
Οπότε και άρχισα το ψάξιμο αλλά άκρη δεν έβγαλα.
Με προβληματίζει κυρίως το ότι η δέσμη του φωτός θα πρεπει να περνάει μέσα από νερό 60εκ.

Τείνω προς Led μεριά, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι οκ για φυτά.

Το φως που έχω είναι κάτι τετοιο
https://www.zoo-minuspreis.de/Aquari...54-Watt-120-cm

αλλά Τ8.
Ξέχασα να πω ότι έχω τον κύβο της anubias 60χ60χ60.

Μπορω αυτό να το μετατρέψω σε Τ5 ή σε λεντ?
Η είναι περιττό?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-05-20, 00:36
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Εξαρτάται τι λεφτα θες να δώσεις. Υπάρχουν ωραια led φωτιστικα, το θέμα ειναι ότι ευκολα μπορεις να γεμισεις αλγες με το παραπανω φως

Τις T8 που τις βρήκες τόσο? Στον Καυκά πανω απο 10 ¤ δε νομίζω να έχουν οι δυο. Παντως δεν είναι πανάκεια το φως.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-05-20, 01:02
Peterson Ο χρήστης Peterson δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-07-2015
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων

Τις T8 που τις βρήκες τόσο?.
Σε μεγάλο πετ σοπ
Η μία έλεγε κάτι για σούπερ φυτά με 8000 κελβιν και η άλλη για σούπερ κάτι άλλο.
Γι'αυτό προσπαθώ να καταλάβω τι παίζει με το φως, για να μην πληρώνω καπέλο 150% για τη σφραγίδα "ενυδρειακο". Παραλίγο να τις έπαιρνα, αλλά υπερίσχυσε η λογική.
Τις τωρινές μου ή από τον καυκα ή από τον σκρέκη τις είχα πάρει, αλλά τότε δεν είχα φυτεμένο.

Επειδή σε λίγο καιρό, και ανάλογα πως θα πάει το εγχείρημα, σκέφτομαι να περασω σε σύστημα co2,
Αν τωρα απλά αλλάξω λαμπτήρες και τα χώσω σε διοξείδιο, μετά για medium φυτεμένο, θα μου αρκεί ή θα ψάχνομαι παλι για περισσότερο φως?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-05-20, 07:21
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Peterson Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξέχασα να πω ότι έχω τον κύβο της anubias 60χ60χ60.
Μπορω αυτό να το μετατρέψω σε Τ5 ή σε λεντ?
Η είναι περιττό?
Δεν είμαι ο σούπερ ειδικός στο θέμα "φως" και το ενυδρείο σου δεν ξέρω αν είναι κάποιο "σετ" που ονομάζεται έτσι μεταφορικά, η αν όντως πρόκειται για ένα κυβικό ενυδρείο με Ανούμπιες μόνο μέσα.

Σε περίπτωση που εχεις μόνο Ανούμπιες τότε χρειάζεσαι ελάχιστο φως στον βυθό, σε κάθε αλλη περίπτωση θα έχεις πρόβλημα με τα φυτά σου. Βάσει δικής μου εμπειριας σε Rio 125 (50cm υψος) που τρέχει 12 χρόνια με Τ5 αρχικά αλλά και Led τους τελευταίους μήνες, αν δεν έβαζα τις Ανουμπιες σε σκιερά σημεία (οχι στο κεντρο του ενυδρειου δηλαδη και χωρις ψηλότερα φυτα να τις προστατευουν απο πάνω) ειχα πάντα πρόβλημα με αυτές.

Εκτός κι αν σκοπεύεις να φυτέψεις άμεσα κι άλλα φυτά που έχουν μεγαλύτερες απαιτήσεις σε φως - και την ικανότητα να παρέχουν σκιά στις Ανούμπιες βέβαια - και μου διέφυγε..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-05-20, 09:59
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Τα ενυδρεία που εβαλα σαν παραδειγμα εχουν συνδυασμο Τ8 απλη daylight 6500 Kelvin + Sylvania Grolux. Απο Καυκα και οι δυο.

Το ενα ειχε co2 και το αλλο οχι.

Θα προτεινα να μας πεις τι ακριβως εχεις στο νου απο φυτα και απο scape. Ετσι θα μπορεις να πάρεις καλύτερη καθοδηγηση. Μεσα στο forum θα βρεις απειρες πληροφορίες και αξιζει να ριξεις λιγο διαβασμα.

Εαν ειναι να αρχίσεις απο την αρχη το στησιμο επενδυσε αρχικα σε ενα καλο υποστρωμα ( πχ Tropica ) και απο εκει και περα εαν θες κανεις αναβαθμιση του φωτισμού ή προσθηκη co2 σε δεύτερη φαση.

Το φωτιστικό σου εχει καλους ανακλαστηρες?
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-05-20, 19:15
Peterson Ο χρήστης Peterson δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-07-2015
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Οι ανακλαστήρες ήταν κορυφαίοι, αλλά είναι πλέον 10ετιας. Τώρα που με έβαλες και τους έλεγξα, έχουν θάμπωσει κάπως.
¶λλη σκέψη είναι να αφήσω το μαμά φωτιστικό και να αλλάξω απλά τους λαμπτήρες, και πρόσθετα να κολλήσω led-οταινίες αριστερά δεξιά εσωτερικά στο καπάκι.

Ή, επειδή έχω πρόσβαση σε δωρεαν ηλεκτρολόγο και κάποια υλικά, να αντικαταστησω το μπαλλαστ και να βάλω στη θέση των τ8, led-οσωλήνες.

Η ερώτηση μου, πιο συγκεκριμένη αυτή τη φορά,
τι είναι προτιμότερο: να αφήσω τους τ8 ή να τους γυρίσω σε Led?

Δεν έχω κατά νου κάποιο τελικό scape, ολίγη από ζούγκλα, έχω κάποια ξύλα, και φαντάζομαι valisneries, και κάνα pogostemon erectus για πισω, καμμιά hygrofila στο πλαϊ, 2-3 anubies και κάνα microsorum pteropous να δέσω στα ξυλα, και μπροστά ένα ξεφωτο με κάνα εύκολο γρασίδι lilaeopsis και 1-2 cryprocorines.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-05-20, 19:57
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Εχω παρει καινούριο ανακλαστήρα απο μαγαζι με ηλεκτρολογικα. Ζητας Pilux και το κόβεις στα μετρα σου.

Γνωμη μου παρε πρωτα καλο ενεργο υποστρωμα και παρε και συστημα co2, θα το χρειαστεις για το Pogostemon και το γρασιδακι. Το φως το βλέπεις και αργοτερα. Σαν πας σε led σιγουρα ειναι περισσοτερο το φως , δεν εχω δοκιμασει ποτε Τ8 led. Τα δυο πρωτα είναι πιο σημαντικα και σου δίνουν περιθώριο για λαθη.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-05-20, 20:35
Peterson Ο χρήστης Peterson δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-07-2015
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Το φωτιστικό, αν ανοιχτεί, δείχνει οτι έχει περιθώριο για μετατροπή ώστε να υποδεχθεί ledοσωληνα είτε πάχους τ8 είτε παχους Τ5, μήκους 40-50 εκατοστά.

Αφού λες ότι λεντ=περισσότερο φως,
μάλλον έτσι θα το κάνω.
¶ρα,αν κατάλαβα καλά,
περισσότερο φως=περισσότερα lux.
Περισσότερα lux=περισσότερο φως που φτάνει κάτω
.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-05-20, 20:45
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Τo PAR μας ενδιαφερει και δε φαινεται με το ματι αλλα θελει μηχανημα. Δεν υπαρχει λογος κατ εμε να αναλωνεται κανεις σε τετοια τεχνικα.

λεντ=περισσότερο φως= μεγαλυτερη πιθανοτητα αλγης
Kαλη επιτυχια!

edit: PAR
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Είναι πρόβλημα το ύψος??? stanlee Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 16 09-01-14 16:27
Φωτισμός ενυδρειου marambou Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 04-10-13 20:33
Φωτισμός ενυδρειου 110 kospets Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 20-11-09 23:31
Αλμα εις ύψος... ivdimentia Αρχάριοι γλυκού νερού 5 31-05-09 10:59
Σε τι ύψος να βάλω το ενυδρείο μου? xaftel Αρχάριοι γλυκού νερού 30 03-03-08 14:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05560 seconds with 15 queries