Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-06-17, 22:22
Το avatar του χρήστη dinatoskrikos
dinatoskrikos Ο χρήστης dinatoskrikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-01-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή Ψαροσύνθεση σε φυτεμένο

Καλησπέρα σε όλους.
Στο 400αρι της φωταγραφίας με διαστασεις 150Χ50Χ60 με φίλτρο Fluval fx4 που έχει ήδη μέσα 15 neon tetra και 3 SAE τι άλλο θα προσθέτατε ώστε να βγει ένα ωραίο και σωστό αποτέλεσμα (διατηρωντας τα neon);
Πχ να κάνω ένα μεγάλο κοπάδι neon tetra; Να προσθέσω ένα κοπάδι columbian tetra; κάθε ιδέα δεκτή! Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-06-17, 23:29
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Βάλε Αρλεκίνους!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-06-17, 09:54
Stratos mak Ο χρήστης Stratos mak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-03-2016
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Καλημερα εγω θα έβαζα και σκαλαρια δεν πειράζουν φυτά και πάνε με τα νέον
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-06-17, 11:22
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Καλησπέρα, εγώ μάλλον θα μεγάλωνα την ομάδα των neon.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-06-17, 11:56
Το avatar του χρήστη dinatoskrikos
dinatoskrikos Ο χρήστης dinatoskrikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-01-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Αν λεγαμε για σκαλαρια και νεον απο πόσα θα ταν καλα λετε; για αρκλεκινους δε ξερω σιγουρα. Ειχα. Ωραια ψαρακια αλλα σκεφτομουν κατι πιο ιδιαιτερο
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-06-17, 13:27
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Κωστα βαλε 10 ντενισονι.Να ξερεις οτι να νεον εχουν προβλημα με θερμοκρασιες(ζεστη)
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-06-17, 13:50
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Τα Columbian Tetra είναι πολύ ενδιαφέροντα ψαράκια και πολύ ανθεκτικά. Γίνονται σημαντικά μεγαλύτερα από τα neon. Καλό είναι αν τα επιλέξεις να πάρεις μικρά για να είναι πιο σίγουρο ότι θα συνηθίσουν τα νέον και ότι τα Columbian Tetra δεν θα τους κάνουν Bulling, κάτι που είναι μεν σπάνιο, αλλά μερικές φορές έχει παρατηρηθεί! H οικογένεια των Τετρα είναι μία πολύ μεγάλη οικογένεια και κατά κανόνα ταιριάζουν μεταξύ τους όσον αφορά τις παραμέτρους του νερού και τη μεταξύ τους διαβίωση! Μπορείς αν θέλεις να διαλέξεις ανάμεσα σε αυτά τα πολύ όμοραφα ψάρια. Αλλο ένα πολύ όμορφο, ειρηνικό και ενδιαφέρον ψαρι, είναι οι ροδόστομοι, που ταιριάζουν με τα νέον. Θέλει όμως και αυτό ένα σημαντικό αριθμό μελών όπως και τα νέον. Καλό είναι αν προσθέσεις ένα νέο κοπάδι ή αυξήσεις και άλλο τα υπάρχοντα, να είσαι σίγουρος ότι η βιολογία σου επαρκεί. Το ενυδρείο είναι πολύ καλό όσον αφορά τις διαστάσεις και τη φύτευση του και άνετα μπορεί να φιλοξενήσει περισσότερα ψαράκια. Για το φίλτρο σου δεν το γνωρίζω, ούτε σε δυνατότητες, ούτε τι βιολογικό υλικό διαθέτει και πόσο καλά στρωμένο είναι. Καλό είναι πάντως, αν σκέφτεσαι να αυξήσης σημαντικά, το αριθμό των ψαριών σου, να το κάνεις σταδιακά.¨Οσον αφορά τα σκαλάρια, πολλοί λένε πως έχουν κάποιες φορές εντοπίσει προβλήματα σε συγκατόικηση με τα νέον ειδικά αν τα σκαλάρια είναι μεγάλα. Στη φύση μάλιστα τα νέον αποτελούν τροφή για τα σκαλάρια. Πχ αυτό λέει ο Τσαμης στο site tsamisaquarium. gr στο αντίστοιχο topic για τα Neon , όπως και πολλοί άλλοι χομπίστες που τα είχαν μαζί στα ενυδρεία τους. Βεβαίως και πολλοί άλλοι τα έχουν μαζί χωρίς πρόβλημα, αλλά σίγουρα η συγκατοίκηση, εμπεριέχει κάποιο ρίσκο. Aυτός, ήταν και ένας λόγος που και εγώ δε τα συμπεριέλαβα ώς συγκατοίκους των δικών μου Τέτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-06-17, 16:17
Το avatar του χρήστη dinatoskrikos
dinatoskrikos Ο χρήστης dinatoskrikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-01-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Παιδια ευχαριστω πολυ για τις προτασεις. Η αληθεια ειναι πως τα τετρα γενικά μου αρεσουν κ πιστευω οτι είναι βολικα με την εννοια των κοινων αναγκων. Ειχα νεον με κολομβιανα στο παρελθον κ η συγκατοικηση ηταν πραγματικα απροβληματιστη. Στο παλιο ενυδρειο που για λιγο εχω 2 σκαλαρια με κολομβιανα και γκλοου βλεπω οτι το ενα σκαλαρι ειναι πολυ επιθετικό. Το αλλο ειναι το πιο ήσυχο ψαρακι. Τρωει κυριολεκτικα απο το χερι μου. Η αληθεια ειναι πως σκεφτομαι οτι μεγαλα κοπαδια θα δειχναν πολυ ωραια. Ειδικα αν μπορουσα να βρω κατι εξισου ομορφα χρωματιστο με τα τετρα. Και να ειχα ενα δυο μεγαλυτερα για να συμπληρωνουν. Πχ σκαλαρια.. αληθεια στα λιτρα μου δισκοι θα συνυπήρχαν με νεον; δεν εχω καταλαβει τελικα απ οτι διαβασα αν ταιριαζουν η οχι. Και αν ναι.. ποσοι;
Υ.γ Απο στρωσιμο ειμαι κομπλε. Το φιλτρο δινει στα 2600 την ωρα, εχει καδο καμποσα λιτρα και φουλ το μακαρονι της fluval.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-06-17, 16:54
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Eγώ σε 450 λτ έχω νεον τέτρα μαζί με phandom tetra που έχουν πολύ ενδιαφέρουσα συμπεριφορά, είναι παιχνιδιάρικα και υπάρχουν σε μεγάλη ποικηλία χρωμάτων. Επίσης έχω μαζί τους lemon και blue tetra,μαζί με 8 Columbian Tetra και ροδόστομους. Θεωρώ πως παραείναι πολλά σαν είδη για ένα ενυδρείο, αλλά πάντως συμβιώνουν πολύ καλά μεταξύ τους, με τα Columbian Tetra, απλά να το παίζουν κάπως πιο ''νταήδες'' την ώρα του φαγητού και να να τρώνε τη μερίδα του λέοντος, ειδικά από τα πιο ήρεμα νέον που μάλιστα προτιμούν εκ φύσεως το κάτω μέρος του ενυδρείου και αν δε πέσει αρκετή τροφή απλά δε προλαβαίνουν να φάνε!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-06-17, 17:02
Το avatar του χρήστη dinatoskrikos
dinatoskrikos Ο χρήστης dinatoskrikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-01-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Πολυσυλλεκτικο ενυδρειο και συ λοιπον.. νομιζω θα βαλω μεχρι 3-4 ειδη.. παντως τα κολομβιανα αν και νταηδες εχουν και ωραια κοπαδιαστη συμπεριφορα και όμορφα κοκκινα χρωματα σε πτερυγια και ουρα..

Τα εμπερ τετρα τι σας λενε; για τους μικρογεωφαγους; θα συγκατοικουσανε καλα;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ψαροσύνθεση tsodkostas Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 6 27-09-16 12:00
Νέα ψαροσύνθεση. Michalis... Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 6 12-02-14 19:16
Ψαροσύνθεση 120 λτ nireas Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 4 03-10-13 16:56
Νέο 60χ35χ40 - Ψαροσύνθεση Stergios90 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 5 09-05-13 09:46
Ψαροσύνθεση για 190 λ ShadowVValker Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 5 11-06-12 18:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04239 seconds with 13 queries