Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-09-08, 11:01
Lampiris Ο χρήστης Lampiris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2008
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή Για άλλη χρήση το ξεκίνησα και άλλα μου προέκυψαν

Φίλοι μου γειά σας και χαίρομαι που σας βρήκα,καθότι άσχετος επί του αντικειμένου θα ήθελα τα "φώτα" σας.
Έφτιαξα στην αυλή μου μια λιμνούλα διακοσμιτική για να ομορφαίνει ο χώρος όπου περνάμε αρκετές ώρες το απόγευμα,με καφεδάκι και χαλάρωση.Μου προέκυψε χτίζοντάς το σιγά-σιγά κάτι σαν συντριβάνι όπου το νερό ανεβαίνει σε ένα αγαλματάκι και απο εκεί σε δύο λεκάνες για να καταλήξει στην λιμνούλα.Έγινε πολύ όμορφο και χαίρεσαι να το βλέπεις και να ακούς τον ήχο του νερού...καταράκτη δεν θα το έλεγα γιατί η αντλία που έχω προς το παρόν είναι μικρή 600 l/h.

Όλα καλά μέχρι εδώ όμως όταν γυρίσαμε από τις διακοπές και πήγα να βάλω την αντλία να δουλέψει βλέπω μέσα ότι κάποιος είχε βάλει μέσα 4 ψαράκια.Τα 3 είναι χρυσόψαρα και το ένα όπως έμαθα είναι μικρό Κόι.Τα είχε βάλει ο μπατζανάκης μου για "χαβαλέ" να τα βλέπει η μικρή του κόρη και να παίζει.Αγχώθηκα γιατί ξέρω ότι τα ψαράκια σαν κατοικίδια θέλουν και αυτά την φροντίδα τους και εγώ δεν ξέρω τίποτα απο αυτά. Η απλούστερη λύση ήταν να του πώ πάρτα πίσω και πήγαινέ τα εκεί που τα πήρες.
Έλα όμως που τα είδε και η κόρη μου που είναι παιδί με ειδικές ανάγκες και χάρηκε τόσο πολύ και χαίρεται να τα βλέπει μέσα στο νερό που δεν μου κάνει καρδιά να κάνω κάτι τέτοιο.Έτσι αποφασίσαμε να τα υιοθετήσουμε και ψάχνοντας για πληροφορίες βρήκα την σελίδα σας.
Με τα όσα διάβασα αγχώθηκα πιό πολύ ακόμα γιατι διάβασα για το κακό που τους κάνει το χλώριο,η άλγη,εάν έχουν αρκετό οξυγόνο,για τα νιτρικά και τρελλάθηκα μήπως πάθουν κάτι τα ψαράκια τα οποία μέχρι τώρα είναι ζωηρότατα άν και έχουν κάνει κλίκα τα χρυσόψαρα και είναι και τα τρία μαζί και το Κόι μόνο του.
Οι διαστάσεις της λίμνης είναι 1.80Χ0.80Χ0.40 βάθος.
Κατάλαβα αμέσως από όσα διάβασα ότι είναι ρηχή για τα ψαράκια καθώς δεν προοριζόταν γιά τέτοια χρήση.
Σκέφτομαι ότι μπορώ να την ανακατασκευάσω και να την σκάψω να γίνει 1 μέτρο βάθος.Τι αντλίες τι φίλτρα θα χρειαστώ μετά για να μπορούν να επιβιώσουν τα ψαράκια? Το χειμώνα τι να κάνω θα παγώσουν εκεί έξω. Πως μπορώ να τα προστατέψω?Με κάποιο θερμοστάτη ίσως?
Παρακαλώ όποιος μπορεί και έχει την διάθεση ας με διαφωτίσει.Γιατί ξαναλέω πως είμαι άσχετος με το αντικείμενο και εάν πάω σε κάποιο μαγαζί θα μου φορτώσουν μηχανήματα που τελικά ίσως και να μην κάνουν γι αυτό που θέλω...





Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Waterfall.jpg
Εμφανίσεις:  652
Μέγεθος:  117,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Waterfall_1.jpg
Εμφανίσεις:  505
Μέγεθος:  99,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Waterfall_2.jpg
Εμφανίσεις:  599
Μέγεθος:  121,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Fish.jpg
Εμφανίσεις:  496
Μέγεθος:  59,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Fish2.jpg
Εμφανίσεις:  550
Μέγεθος:  81,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-09-08, 09:04
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Καλώς όρισες .Πολύ καλή η προσπάθεια σου .
Τώρα, αν θες να κρατήσεις τα ψάρια σου και το χειμώνα θα πρέπει η λίμνη σου να έχει ελάχιστο βάθος τα 80εκ.Σε αυτήν την περίπτωση θερμοστάτες δεν θα χρειαστείς.Τα χρυσόψαρα και τα κόι είναι ψάρια κρύου νερού και μπορουν να αντέξουν χαμηλές θερμοκρασίες οχι όμως απότομες μεταβολές. Μια αντλία που να γυρίζει το νερό 2-3 φορες την ώρα, είναι αρκετή.
Καλή συνέχεια.
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-09-08, 10:47
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Πολύ όμορφη η λιμνούλα σου.

Αν την σκάψεις για να πάρει και το σωστό βάθος, δεν θα ξεκολάτε από δίπλα της χαζεύοντας τα ψαράκια.
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-11-08, 15:03
Το avatar του χρήστη jstiva
jstiva Ο χρήστης jstiva δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jstiva
Προεπιλογή

Στην τελευταία φωτό αυτό που υπάρχει στην λιμνούλα είναι ...Καρπούζι???
Χωρίς να έχω εμπειρία από λίμνες θα έλεγα ότι θα πρέπει να προσέχεις τι πέφτει μέσα στο νερό και το επιβαρύνει. Καλή τύχη στην προσπάθεια σου.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-11-08, 10:59
Lampiris Ο χρήστης Lampiris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2008
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Το καρπούζι το έριξε η ανηψιά μου για να τα ταίσει. Μόλις το είδα μετά την φωτό το έβγαλα αμέσως.

Όμως καί τα χρυσόψαρα και το κόι έπεσαν με τα μούτρα στο καρπούζι τους άρεσε...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-11-08, 22:16
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lampiris Εμφάνιση μηνυμάτων
Όμως καί τα χρυσόψαρα και το κόι έπεσαν με τα μούτρα στο καρπούζι τους άρεσε...
τα ψαριά τρώνε φυτά φρούτα ακόμα και σπόρους , μη ξεχνάμε ότι σε τροφές για ψαριά περιέχουν μεγάλες ποσότητες φυτών και φρούτων.
απλά ότι δεν θα φαγωθεί καλό είναι να βγει για να μην επιβαρύνει το νερό
Υ.Γ. Όταν είχα γκαπάκια στην λίμνη μου μέχρι και σύκα και βερίκοκα τα τάιζα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-11-08, 00:25
Το avatar του χρήστη thu vu
thu vu Ο χρήστης thu vu δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-03-2008
Περιοχή: thessalonikh
Μηνύματα: 135
Προεπιλογή

πολυ ωραια λιμνουλα.αφου αρεσει και στην κορη σου μια ειναι η λυση.το φτυαρι και το σκαψιμο.καλη αρχη!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-11-08, 14:53
Lampiris Ο χρήστης Lampiris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2008
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thu vu Εμφάνιση μηνυμάτων
πολυ ωραια λιμνουλα.αφου αρεσει και στην κορη σου μια ειναι η λυση.το φτυαρι και το σκαψιμο.καλη αρχη!
Είναι στις προτεραιότητές μου να γίνει άμεσα αυτό. Τα ψάρια θα μεταφερθούν και η λίμνη θα γίνει 80 εκ βάθος.
Δυστυχώς μόνο το φτυάρι δεν φτάνει θέλει κομπρεσέρ γιατί υπάρχει μπετό απο κάτω...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-11-08, 19:28
Το avatar του χρήστη MiziGr
MiziGr Ο χρήστης MiziGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 991
Προεπιλογή

Καλή δύναμη τότε!!! Περιμένουμε φωτογραφίες από την πορεία των εργασιών και φυσικά από το τελικό αποτέλεσμα!!!
__________________
Δεν είμαι γυναικολόγος αλλά θα του ρίξω μια ματιά

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-11-08, 23:40
Aris50 Ο χρήστης Aris50 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Είναι το καλύτερο σου …λάθος
Μου αρέσει πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-12-08, 14:10
Lampiris Ο χρήστης Lampiris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2008
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Φίλοι μου γειά σας.
Αναζητώντας κάποιο μέρος για να βάλω τα ψαράκια μου για να ξεκινήσω τις εργασίες για να βαθύνω την λιμνούλα μου τα "προβλήματα" πολλαπλασιάστηκαν.

Σήμερα μου χάρισαν ένα ενυδρείο 1.20 Χ 0.50 Χ 0.80 ύψος το οποίο το είχανε σε είσοδο πολυκατοικίας και το βαρεθήκανε.Αυτό έχει μέσα χαλίκι το οποίο έχει γίνει βούρκος.Το νερό που είχε μέσα εξατμίστηκε μέσα σε 8 μήνες που ήταν αφρόντιστο το ενυδρείο.Τα τοιχώματα είναι γεμάτα άλατα και πρασινίλα.

Θέλει δουλειά αλλά πιστεύω ότι θα καθαρίσει...
Το χαλίκι πρέπει να το πετάξω ή υπάρχει τρόπος να πλυθεί και να αποστειρωθεί?

Για να το ξεκινήσω μπορώ να βάλω το εξωτερικό φίλτρο που έχω στην λιμνούλα χωρίς να το αδειάσω και να γεμίσω νερό με το ανάλογο αντιχλώριο το ενυδρείο και να το βάλω να δουλέψει για λίγο καιρό μέχρι να βάλω τα ψάρια?

Τα ψάρια μου είναι 3 χρυσόψαρα και ένα Κοι.

Ένα άλλο πράγμα που με στεναχώρησε και με προβλημάτισε είναι ότι μου δίνουν και 6 χρυσόψαρα που τα είχαν λέει στο ενυδρείο παλιά,τα οποία τώρα είναι σε ένα δοχείο από φελιζόλ (σαν και αυτά που βάζουνε τα ψάρια στα ψαράδικα στις λαϊκές με πάγο) διαστάσεων 0.50 Χ 0.35 Χ 0.30.

Μέσα σε αυτό το δοχείο ζούν τα έξι χρυσόψαρα μεγέθους 20εκ το κάθε ένα σε ένα νερό που μοιάζει με βούρκο 8μήνες και δεν έχουν πάθει τίποτα τα είδα ζωηρότατα.Ποτέ δεν τους έχουν αλλάζει το νερό μόνο το συμπληρώνουν.

Τι να κάνω να τα πάρω ? μου είπαν ότι άμα δεν τα πάρω θα τα πετάξουν στα σκουπίδια ζωντανά...

Μήπως θα είναι πολλά για το ενυδρείο? Μέχρι να φτιάζω το βάθος της λίμνης θα περάσουν 2-3 μήνες λόγω χειμώνα κλπ.
Μήπως θα είναι επιθετικά στα ψάρια μου τα οποία είναι μικρότερα περίπου 10 εκ.

Παρακαλώ οι ποιό παλιοί που έχουν γνώσεις ας με βοηθήσουν

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-12-08, 14:29
Το avatar του χρήστη Blanch
Blanch Ο χρήστης Blanch δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Τα λίτρα είναι μεν αρκετά αλλά και τα χρυσόψαρα μεγάλα. Αν είναι να πεταχτούν τα 6, θα μπορούσαν να φιλοξενηθούν προσωρινά στο ενυδρείο μαζί με τα δικά σου, μέχρι να μπορέσεις να τα βάλεις στη λίμνη. Σίγουρα θέλεις πολύ καλή φίλτρανση (με στρωμένο φίλτρο, αλλιώς η αμμωνία θα φύγει εκτός ελέγχου), καλή οξυγόνωση και συχνές αλλαγές νερού. Δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα επιθετικότητας.

Πιστεύω πως θα χρειαστεί και μια καλή προσαρμογή γιατί η αλλαγή περιβάλλοντος όσον αφορά τις συνθήκες νερού (απορώ πως τα κατάφεραν τόσους μήνες στο φελιζόλ) θα είναι αρκετά έντονη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-12-08, 19:26
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

πολλές φορές ένα ενυδρείο βούρκος δημιουργεί ''καταστάσεις βιολογικές'' κάτι δύσκολο όμως στο να δίνει σταθερές τιμές χημείας στο νερό για τα ψαριά θέλει πολύ μαστοριά και γνώση . Το ποιο συχνό που συμβαίνει είναι με μικρούς σταθερούς μολυσματικούς ρυθμούς συνηθίζουν σιγά τα ψαριά στην ''μόλυνση'' και απλά γίνονται ανεκτικά ώσπου κάποτε να πουν το ποίημα.
Το ότι ένα ψάρι θα τα καταφέρει να επιβιώσει δεν σημαίνει ότι το κρατάμε σε άθλιες συνθήκες όπως και να έχει.
Αφού έχεις καλό σκοπό για τα ψαριά σου βαλτά όπου νομίζεις προσωρινά.
θα σου πρωτινά να προχώρησης σε μικρές ποσότητες καθαρού αντιχλωριασμενου νερού μιας και η απότομη αλλαγή ίσως τα σκοτώσει-αρρωστήσει.
Μη ξεχνάς σιγά προσαρμόσθηκαν στην άθλια βιολογία και καλό θα ήταν σιγά να τα βάλουμε σε σωστά καθαρά νερά.
Όποτε θα πρωτινά να μην τα μπλέξεις με τα δικά σου ακόμα. Μιας και έως τώρα ζούσαν σε διαφορετικές συνθήκες νερού και ίσως και σε διαφορετικές θερμοκρασίες.
Ότι και να κανείς γνώμη μου αργά και σταθερά μετά από αρκετές αλλαγές βαλτά μαζί .
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-12-08, 05:59
Lampiris Ο χρήστης Lampiris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2008
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Σήμερα πήγα και έφερα το ενυδρείο στο σπίτι.Συγκεκριμένα στην αυλή γιατί εκτός οτι είναι τεράστιο θέλει καλό καθάρισμα.
Μαζί έφερα και τα χρυσόψαρα τα οποία είναι 7.
Τα 5 είναι τεράστια και έχουν χρώμα άσπρο ή απο όσο μπορώ να διακρίνω μέσα απο το βρωμόνερο μάλλον ασημένια μοιάζουν και τα 2 λίγο πιό μικρά είναι πορτοκαλί το κλασσικό χρώμα που όλοι ξέρουμε.
¶λλαξα το 1/3 του νερού με καθαρό + αντιχλώριο. Φοβάμαι ότι εάν βρεθούν απότομα από τον βούρκο σε καθαρό νερό θα πάθουν σόκ.

Όταν καθαρίσω το ενυδρείο μπορώ να βάλω νερό από την λίμνη μου που ζουν τα δικά μου ψάρια και το οποίο φιλτράρεται με εξωτερικό φίλτρο για ποιό γρήγορα?
Δηλαδή να μη ξεκινήσω το ενυδρείο με καθαρό νερό απλά φιλτράροντάς το με το εξωτερικό μου παλιό φίλτρο το οποίο θα έχει τα βακτιρίδια μέσα αφού δουλεύει 6 μήνες στην λιμνούλα αλλά να βάλω νερό από την λίμνη και το φίλτρο της λίμνης για να μπορέσω να βάλω πιό γρήγορα τα ψάρια μέσα σε ένα καλύτερο περιβάλλον?

Κάθε συμβουλή για μένα είναι πολύτιμη γιατί είμαι άσχετος...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-12-08, 12:59
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Βαλε νερο απο την λιμνη μεσα στο ενυδρειο και το φιλτρο να δουλευει...
Αδειασε λιγο νερο απο το δοχειο που ειναι μεσα τα ψαρια και καθε λιγο (2 λεπτα ας πουμε) και για μιση ωρα προσθετεις νερο απο την λιμνη μεσα στο δοχειο.
Κατι παρομοιο εχω κανει και εγω..
Μου εφεραν 2 χρυσοψαρα πιασμενα απο την φυση και απο οτι μου ειπαν ηταν καταμαυρα απο τον βουρκο και αφου τα ξεπλυναν (μεγαλη ιστορια ) μου τα εφεραν σε ενα κουβα.
Αυτη τη στιγμη ειναι μεσα σε ενα 400αρι χωρις κανενα προβλημα.
Φυσικα εμενα ειναι 2 ψαρια σε 400 λιτρα....
ενω τωρα εσυ σε 450 λιτρα καθαρα περιπου θα εχεις 10 ψαρια με μια αναλογια για καθε ψαρι ασχετα με το μεγεθος 45 λιτρα... οριακα δηλαδη αφου εχει και μεγαλα ψαρια.
Ακομα και ετσι δεν νομιζω να εχεις κανενα προβλημα μεχρι να φτιαξεις την λιμνουλλα.
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-12-08, 13:25
Lampiris Ο χρήστης Lampiris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2008
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Λοιπόν φίλοι μου το Σ/Κ αφιερώθηκε στο ενυδρείο.
Αφού έγινε ένα καλό καθάρισμα χωρίς απορρυπαντικά μόνο με νερό και σφουγγάρι,πέταξα την άμμο που είχε μέσα και ήταν βούρκος και έβαλα βότσαλα απο αυτά που είχα μέσα στην λιμνούλα.
Το ενυδρείο αυτό έχει διπλό πάτο με 3εκ κενό μεταξύ τους.Το επάνω κομμάτι του πάτου είναι όλο σχισμές για να πέφτουν μέσα τα υπολείματα τροφής και οι ακαθαρσίες.Το φίλτρο είναι συνδεμένο σε μία σωλήνα η οποία τραβάει νερό από το κενό αυτό έτσι φιλτράρει όλες τις βρωμιές.

Το γέμισα με νερό από την λίμνη και έβαλα το φίλτρο να δουλέυει σαν να φιλτράριζε το νερό της λίμνης.

Έβαλα μέσα τα δικά μου ψαράκια αμέσως γιατί το νερό είχα την ίδια θερμοκρασία με αυτήν που ήταν στην λίμνη και δεν είχαν πρόβλημα.

Στο φελιζολένιο κουτί που ήταν τα μεγάλα και ταλαιπωρημένα χρυσόψαρα έριχνα λίγο λίγο νερό από την λίμνη ούτως ώστε να κάνει υπερχύλιση και σε διάστημα μισής ώρας είχε αλλάξει όλο το νερό και τα ψάρια ήταν σε νερό που είχε την ίδια θερμοκρασία με αυτό του ενυδρείου.

Ο φόβος μου ήταν μήπως τα μεγάλα χρυσόψαρα ταλαιπωρημένα και πεινασμένα καθώς ήταν έκαναν επίθεση στα μικρά μου...
Έτσι έβαλα με την απόχη το πρώτο και αφού είδα ότι δεν είχε καμία επιθετική συμπεριφορά, αντίθετα τα μικρά πήγαιναν κοντά του και το επεξεργαζόντουσταν, έβαλα και τα υπόλοιπα.

Τα μεγάλα χρυσόψαρα είναι όπως βλέπετε στην φωτο ασημένιο χρώμα. Αυτό ήταν το χρώμα τους άραγε από την αρχή ή μεγαλώνοντας τα χρυσόψαρα αλλάζουν χρώμα και γίνονται έτσι?

Νομίζω ότι ξετρελάθηκαν γιατί άρχισαν να κολυμπάνε δεξιά κι αριστερά μην εκμεταλευόμενα την άνεση του καινούργιου τους σπιτιού.

Το νερό είναι λίγο θολό αλλά σιγά σιγά το φίλτρο αρχίζει και το καθαρίζει. Το επόμενο Σ/Κ θα κάνω και μία αλλάγή στο 1/3 του νερού νομίζω ότι θα βοηθήσει.

Υ.Γ. Όταν άδεισα την λιμνούλα είδα στον πάτο κάτι μικρά μαύρα να κουνιόνται.
Με ένα κουτάλι μάζεψα μερικά σε μία λεκάνη με νερό.
Βατράχια δεν είναι γιατί τους γυρίνους τους ξέρω. Η γυναίκα μου λέει ότι ίσως είναι ψαράκια αλλά ενώ κολυμπάνε σαν ψαράκια έχουν περίεργη μορφή περισσότερο μοιάζουν με μικροσκοπικές γαρίδες!!!
Μήπως είχα καμιά γέννα στην λίμνη και αυτά είναι ψαράκια?
Ξέρει κανείς που μπορώ να δώ φωτογραφίες από νεογένητα χρυσόψαρα για να συγκρίνω?

Ελπίζω να μην σας κούρασα με την φλυαρία μου αλλά είμαι χαρούμενος με την εξέλιξη...

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας.

Παραθέτω και φωτογραφίες.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Fish1.jpg
Εμφανίσεις:  332
Μέγεθος:  41,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Fish2.jpg
Εμφανίσεις:  335
Μέγεθος:  35,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Fish3.jpg
Εμφανίσεις:  330
Μέγεθος:  40,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Fish4.jpg
Εμφανίσεις:  314
Μέγεθος:  39,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Fish5.jpg
Εμφανίσεις:  311
Μέγεθος:  40,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-12-08, 00:53
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Πριν έρθει το ΣΚ κάνε και καμία μέτρηση γιατί είναι μεγάλο το βιολογικό φορτίο.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-12-08, 04:58
Lampiris Ο χρήστης Lampiris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2008
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν έρθει το ΣΚ κάνε και καμία μέτρηση γιατί είναι μεγάλο το βιολογικό φορτίο.
Εννοείς τεστ για αμωνία κλπ? γιατί είμαι άσχετος θα το κοιτάξω...
Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-12-08, 01:20
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Ακριβώς!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-12-08, 05:41
Lampiris Ο χρήστης Lampiris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2008
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Τα stick για test μετράνε και την αμωνία ή είναι άλλο test για την αμωνία και άλλο για τα pH,GH,KH,NO2,NO3 ?

Αυτά αναφέρουν ότι μετράνε τα stick που αγόρασα.
Να πάρω και test για την αμωνία ξεχωριστά?

Πρέπει να γνωρίζω και την θερμοκρασία του νερού όταν κάνω τα test?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 18-12-08, 11:19
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Αν κάνεις μια αναζήτηση θα διαπιστώσεις οτι έχουμε πει ξανά και ξανά πως τα τεστ σε στικ δυστυχώς παρουσιάζουν σοβαρές αποκλίσεις στις μετρήσεις τους.
Από εκεί και πέρα θα σου πρότεινα τουλάχιστον το τεστ αμμωνίας (ΝΗ3/ΝΗ4) να είναι υγρό μια και τα στικ σύμφωνα και με αυτά που αναφέρεις δεν μετράνε αμμωνία.
Όσον αφορά την θερμοκρασία του νερού πρέπει να την γνωρίζεις έτσι και αλλιώς!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 18-12-08, 12:21
Lampiris Ο χρήστης Lampiris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2008
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Λοιπόν φίλοι μου για πρώτη φορά έκανα τις μετρήσεις και πήρα τα ακόλουθα αποτελέσματα...

Θερμοκρασία νερού 15 βαθμούς.(Το ενυδρείο είναι έξω σε στεγασμένο χώρο δεν χωράει μέσα στο σπίτι είναι 450 λίτρα.)

Αυτές οι μετρήσεις με stick

pH :7,2

KH : 6

CH : 7

NO2 : 0

NO3 : 10

Αυτές οι μετρήσεις με υγρά της tetra. Νομίζω ότι ακολούθησα σωστά τις οδηγίες γιατί δεν τις είχε στα Ελληνικά.

Έβαλα 5 ml νερό από το ενυδρείο έριξα 14 σταγόνες από το μπουκαλάκι Νο1,ελαφρύ ανακάτεμα μετά 7 σταγόνες από το Νο2,ελαφρύ ανακάτεμα,μετά 7 σταγόνες από το Νο3 και ανακάτεμα.Μετά από 20 λεπτά το χρώμα του νερού είχε πάρει το πιό ανοιχτό πράσινο που είχε η καρτέλλα με τις τιμές και ήταν το μηδέν.

(ΝΗ3/ΝΗ4) : 0

Το νερό του ενυδρείου όμως είναι θολό δεν λέει να καθαρίσει.Τροφή ρίχνω λίγη (τόση ώστε μέσα σε 3-4 λεπτά την έχουν φάει όλη) μέρα παρα μέρα.Το ενυδρείο τρέχει μία εβδομάδα να αλλάξω νερό και πόσο? Θα βοηθήσει?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 18-12-08, 22:02
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Ετσι κι'αλιως νερο πρεπει να αλλαζεις καθε εβδομαδα.
Μια αλλαγη γυρω στο 30% νομιζω ειναι οκ.
Οσο για τις μικρες γαριδες που λες οτι ειδες μαλλον (υποθετω) να προκειται για λαρβες λιβελλουλας. Αν μπορεις ανεβασε φωτο η δες στην ουρα αν εχει 3 προεξοχες.
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 19-12-08, 19:08
Lampiris Ο χρήστης Lampiris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2008
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσο για τις μικρες γαριδες που λες οτι ειδες μαλλον (υποθετω) να προκειται για λαρβες λιβελλουλας. Αν μπορεις ανεβασε φωτο η δες στην ουρα αν εχει 3 προεξοχες.
Έχεις δίκιο έιναι τέτοιες.Είναι νύμφες από μεγάλα κουνούπια δηλαδή?
Είναι επικίνδυνες για τα χρυσόψαρα ή αποτελούν "φυσική τροφή"?

Τίς βρήκα και εδώ και μου έφυγε η απορία σε ευχαριστώ.

Κώδικας:
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Limni/libellarve.htm
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 19-12-08, 21:03
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Τα μεγαλα ψαρια δεν διατρεχουν κανενα κινδυνο, μαλιστα αποτελουν ενα ωραιο μεζε γι'αυτα.
Για τους γονους ομως ισως αποτελεσουν καποιο κινδυνο αλλα αυτο μην σε απασχολει αφου η φυση θα κανει τη δουλεια της, (οτι και να σημαινει αυτο) αφου ολα αποτελουν μερος της.
Στη δικη μου λιμνη και συγκεκριμενα στη μικρη βοηθητικη εχω δει αρκετες τις οποιες φυσικα και δεν θα πειραξω.
Ολα λοιπον φιλε μου αποτελουν μερος της φυσης και γι'αυτο το λογο κανει τη λιμνη (για μενα) ως το πιο συναρπαστικο χομπυ.
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 16-03-09, 18:36
Lampiris Ο χρήστης Lampiris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2008
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Φίλοι μου γειά σας.
Μετά από αρκετό καιρό απουσίας λόγω έλλειψης υπολογιστή και λόγω υποχρεώσεων επανέρχομαι ζητώντας την βοήθειά σας.
Το ενυδρείο μου "αυτό στο οποίο έχουν μεταφερθεί τα ψάρια μέχρι να σκάψω την λίμνη" έχει γεμίσει πρασινίλα.Δεν είναι τριχοειδής άλγη αλλά κάποιο άλλο είδος άλγης που δεν μπορώ να καταπολεμήσω.
Οι τιμές στις μετρήσεις μου είναι κανονικές το φίλτρο δουλεύει αρκετούς μήνες και "φαντάζομαι" είναι στρωμένο.
Οι συχνές αλλαγές νερού δεν βοηθάνε σε 2 μέρες το νερό γίνεται καταπράσινο.
Αρκεί να πώ ότι όταν αλλάζω το νερό και και γεμίσω μία λεκάνη με το νερό που βγάζω από το ενυδρείο και το αφήσω να κατασταλάξει στον πάτο της λεκάνης κάθεται ένα ίζημα σαν πράσινη σκόνη.
Το ενυδρείο είναι έξω σε στεγασμένο χώρο αλλά έχει το φως της ημέρας όχι εκτεθημένο στον ήλιο βέβαια αλλά δεν είναι σε σκοτεινό χώρο.
Έχω φτάσει σε σημείο να μην βλέπω τα ψάρια παρά μόνο όταν τα ταίζω κάθε 3 μέρες που με βλέπουν αυτά και έρχονται κοντά στο τζάμι...
Κάποιος μου είπε να βάλω λάμπα UV τι είναι αυτή και θα βοηθήσει στο πρόβλημά μου?
Φυτά δεν έχω μέσα καθόλου.
Παρακαλώ του παλαιότερους με την πείρα τους να με βοηθήσουν στο πρόβλημά μου.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 16-03-09, 23:30
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Γεια χαρά και σε σένα φίλε μου.
Το πράσινο νερό (σαν λεπτά φιλαράκια όπως είναι κάποιες τροφές) οφείλετε στο ηλιακό φως που πέφτει στο ενυδρείο.
Δίστιχος ακαθαρσίες των ψαριών με ηλιακό φως έχουν τέτοιο αποτέλεσμα.
Νομίζω ότι τα έχεις προσωρινά τα ψαριά μέχρι να κανείς την λίμνη, σωστά?
Αν ναι τότε κάνε υπομονή μέχρι να την φτιάξεις.
Αλλιώς λάμπα uv ή αλλάζεις θέση το ενυδρείο να μην το χτυπάει ηλιακό φως.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 17-03-09, 04:48
Lampiris Ο χρήστης Lampiris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2008
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Ναί τα ψάρια είναι προσωρινά στο ενυδρείο αλλά δεν θέλω να βιαστώ στην κατασκευή της λίμνης θέλω να την κάνω σωστή.
Επίσης θέλω η διαβίωση των ψαριών να είναι όσο το δυνατόν καλύτερη οπότε θα βάλω αυτή την λάμπα.
Έχει κάποιος να μου προτείνει κάτι? Για 450 λίτρα τι χρειάζομαι?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρρώστησαν τα μονομαχάκια μου! lucy Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 19 15-07-08 08:02
Μετά το καλό σας βρήκα να και το ενυδρειο μου. MANOS74 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 16 24-05-07 12:34
Νέα χρήση του κεζάπ για το ενυδρείο Strahos Γλυκό νερό - Γενικά 12 28-03-06 23:31
Χρήση RO και μετρήσεις νερού gemini_str Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 29-12-04 03:16

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09543 seconds with 14 queries