Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 26-04-10, 01:28   #1
Απορίες για Νέο Ενυδρείο-Αγορά σωστού εξοπλισμού
 
Το avatar του χρήστη endymion
endymion
Member
Εγγραφή: 10-03-2010
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 135

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
endymion Ο χρήστης endymion δεν είναι συνδεδεμένος 26-04-10, 01:28
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημέρα σε όλους τους φίλους χρήστες!

Ξεκινώντας θα ήθελα να σας συγχαρώ για την καταπληκτική δουλειά που κάνετε σε αυτό το forum. Είμαι αρχάριος στο χόμπι και θέλω πολύ να ξεκινησω. Διάβασα τα εκτενή αφιερωματα για τους διάφορους παράγοντες που πρέπει να προσέξει ο νέος στον χώρο. Επισκέφτηκα και δυο pet shop, ένα γειτονικό και ένα μεγάλης αλυσίδας. Επειδή ημουν ενημερωμένος από το forum ήξερα περίπου τΑι να προσέξω. Το γειτονικό ήταν κατα τη γνώμη μου παρακμιακό και ο πωλητής τα παρουσίαζε κάπως περίργα. Το μεγάλο από την άλλη ήταν διαφορετικό.

Και εδώ αρχίζουν οι ερωτήσεις.

Αφού μιλήσαμε του ζήτησα να μου κανει μια λίστα και το κόστος από το τι θα χρειαστώ. Ονομαστικά τον εξοπλισμό τον γνωρίζω αλλά δεν έχω ιδέα από μάρκες και ποιότητα κι εκει είναι που χρειάζομαι τη βοήθειά σας.

Λοιπόν έχουμε
1 Ενυδρείο με βάση δεν θυμαμαι λίτρα πρέπει να ναι 100 και, έγραψα όμως τι έλεγε το καρτελάκι Αnubias A800c+ t5 vis 180 teak τιμή 238 Ε

2 Φίλτρο εξωτερικό Crystalprofi e700 jbl τιμή 110 Ε ( είναι καλό?)

Και έχουμε και τα υπόλοιπα

Αεραντλία 12 Ε που απότι είδα στο forum λέτε ότι δεν χρειάζεται

Θερμοστάτης στα 28 Ε

Αντιχλώριο/Βακτήρια 15 Ε

Χαλίκι 28 Ε

Λάστιχα/Πορώλιθος 5 Ε

Βιολογικό υλικό 17 Ε.

Σύνολο που μου έβγαλε 453 Ε.

Φαντάζομαι πως είναι απαραίτητα και τα αντίστοιχα τεστ, στικ ή υγρής μορφής, θερμόμετρο και υπόστρωμα επειδή θέλω να φυτέψω και φυτά αλλά μάλλον θα τα ξέχασε.

Το βιολογικό υλικό μπαίνει στο φίλτρο?

Ποια είναι η γνώμη σας? Τι επωνυμίες να προτιμήσω σε κάθε ένα από τα παραπάνω?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 27-04-10 στις 23:10.
Εμφανίσεις: 7400
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-04-10, 06:13
gta__156 Ο χρήστης gta__156 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-12-2009
Περιοχή: petroupoli
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από endymion Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σε όλους τους φίλους χρήστες!

Ξεκινώντας θα ήθελα να σας συγχαρώ για την καταπληκτική δουλειά που κάνετε σε αυτό το forum. Είμαι αρχάριος στο χόμπι και θέλω πολύ να ξεκινησω. Διάβασα τα εκτενή αφιερωματα για τους διάφορους παράγοντες που πρέπει να προσέξει ο νέος στον χώρο. Επισκέφτηκα και δυο pet shop, ένα γειτονικό και ένα μεγάλης αλυσίδας. Επειδή ημουν ενημερωμένος από το forum ήξερα περίπου τι να προσέξω. Το γειτονικό ήταν κατα τη γνώμη μου παρακμιακό και ο πωλητής τα παρουσίαζε κάπως περίργα. Το μεγάλο από την άλλη ήταν διαφορετικό.

Και εδώ αρχίζουν οι ερωτήσεις.

Αφού μιλήσαμε του ζήτησα να μου κανει μια λίστα και το κόστος από το τι θα χρειαστώ. Ονομαστικά τον εξοπλισμό τον γνωρίζω αλλά δεν έχω ιδέα από μάρκες και ποιότητα κι εκει είναι που χρειάζομαι τη βοήθειά σας.

Λοιπόν έχουμε
1 Ενυδρείο με βάση δεν θυμαμαι λίτρα πρέπει να ναι 100 και, έγραψα όμως τι έλεγε το καρτελάκι Αnubias A800c+ t5 vis 180 teak τιμή 238 Ε το ανουμπια το 300λιτρο το απλο κοστιζει 299 με δωρο το επιπλο το εχουν στο πετ σιτι

2 Φίλτρο εξωτερικό Crystalprofi e700 jbl τιμή 110 Ε ( είναι καλό?)βαλε αλλα5 ευρο και παρε το eheim 2217

Και έχουμε και τα υπόλοιπα

Αεραντλία 12 Ε που απότι είδα στο forum λέτε ότι δεν χρειάζεται

Θερμοστάτης στα 28 Ε 22-23 ευρο εχει ο jager 200-250-300w

Αντιχλώριο/Βακτήρια 15 Ε στρωσε το ενυδρειο σου με μπολι απο καποιον αλλο χομπιστα και ΟΧΙ απο πετ σοπ

Χαλίκι 28 Ε πιστευω οτι μπορεις να βρεις και ποιο φτηνα στον Ερμη

Λάστιχα/Πορώλιθος 5 Ε

Βιολογικό υλικό 17 Ε. παρε χυμα βιολογικο υλικο στα λεφτα που θα σου δωσει το καταστημα το ενα κουτι εσυ θα παρεις τριπλασια ποσοτητα σε χυμα

Σύνολο που μου έβγαλε 453 Ε.

Φαντάζομαι πως είναι απαραίτητα και τα αντίστοιχα τεστ, στικ ή υγρής μορφής, θερμόμετρο και υπόστρωμα επειδή θέλω να φυτέψω και φυτά αλλά μάλλον θα τα ξέχασε.

Το βιολογικό υλικό μπαίνει στο φίλτρο?σιποραξ - σαμπ σταρτ , αστερια api

Ποια είναι η γνώμη σας? Τι επωνυμίες να προτιμήσω σε κάθε ένα από τα παραπάνω? eheim δαγκωτο

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
επειδη ειναι πρωι και πρεπει να φυγω για δουλεια στα εγραψα γρηγορα γρηγορα
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 27-04-10 στις 23:10
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-04-10, 10:27
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες!!!
τσεκαρε και τα ονλαιν ελληνικα καταστηματα οπως petcumulus και nemoworld για χυμα σιποραξ και αλλα τετοια καλουδια και τροφες σε πολυ καλες τιμες...
οχι αεραντλια λαστιχο πορολιθο. μονο αν αργοτερα θελεις να εκκολαψεις αρτεμιες η να δουλεψεις με φιλτρα σπογγου....αλλα τα παιρνεις στο μελλον αν χρειαστει.
αντιχλωριο ναι..βακτηρια οχι.
ενυδρειο 120 λιτρα εχει και το καρφουρ με καμια 150 ευρω...το λεω σαν εναλλακτικη αν και πολυ καλο ειναι και αυτο που επισημανε ο φιλος πιο πανω...καλη τιμη!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-04-10, 10:30
Το avatar του χρήστη kokos125
kokos125 Ο χρήστης kokos125 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Μπορεις να στησεις ενυδρειο κομπλε απο εδω μεσα με που λιγα χρηματα αρκει να ψαξεις στις αγγελιες.Εγω προτιμω να ψωνιζω απο εδω μεσα οπ ως και το εχω κανει με ολα τα ενυδρεια εκτος απο του πρωτου.Το χρημα γυρναει σε χομπιστες που ειναι βασικο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-04-10, 10:54
gta__156 Ο χρήστης gta__156 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-12-2009
Περιοχή: petroupoli
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

το καινουργιο ομως ειναι παντα κανουργιο , κανεις χομπιστας δεν δινει εγγυηση για το ενυδρειο που πουλαει , γιατι να μην χαρει κατι αγρατζουνιστο ?
αφου εισαι περιστερι πηγαινε στον οσμωσης εχει χυμα σιποραξ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-04-10, 11:22
Το avatar του χρήστη kokos125
kokos125 Ο χρήστης kokos125 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Οτι νομιζει το παλικαρι ιδεες διατυπωνουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-04-10, 11:48
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Καλως ηρθες

Κανεις πολυ καλα που το ψαχνεις πριν τα αγορασεις ολα!!

Οτι θελεις ρωτα!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-04-10, 11:48
Το avatar του χρήστη endymion
endymion Ο χρήστης endymion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2010
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 135
Προεπιλογή

1 Ενυδρείο με βάση δεν θυμαμαι λίτρα πρέπει να ναι 100 και, έγραψα όμως τι έλεγε το καρτελάκι Αnubias A800c+ t5 vis 180 teak τιμή 238 Ε το ανουμπια το 300λιτρο το απλο κοστιζει 299 με δωρο το επιπλο το εχουν στο πετ σιτι


Βασικά το ίδιο πρέπει να λέμε γιατί κι εγώ στο pet city το είδα και αρχική τιμή είχε 290 αν θυμάμαι και με μια εκπτωση 20% πήγε στα 238 με δώρο τη βαση.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 27-04-10 στις 23:10
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-04-10, 12:14
gta__156 Ο χρήστης gta__156 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-12-2009
Περιοχή: petroupoli
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από endymion Εμφάνιση μηνυμάτων
1 Ενυδρείο με βάση δεν θυμαμαι λίτρα πρέπει να ναι 100 και, έγραψα όμως τι έλεγε το καρτελάκι Αnubias A800c+ t5 vis 180 teak τιμή 238 Ε το ανουμπια το 300λιτρο το απλο κοστιζει 299 με δωρο το επιπλο το εχουν στο πετ σιτι


Βασικά το ίδιο πρέπει να λέμε γιατί κι εγώ στο pet city το είδα και αρχική τιμή είχε 290 αν θυμάμαι και με μια εκπτωση 20% πήγε στα 238 με δώρο τη βαση.
δεν πρεπει να μιλαμε για το ιδιο , γιατι το 300αρι κανει τοσο το πηρα πριν 1 βδομαδα , αφου ειχα ψαξει σε ολα τα καταστηματα πετ σιτι .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 27-04-10 στις 23:10
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-04-10, 14:44
Το avatar του χρήστη endymion
endymion Ο χρήστης endymion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2010
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 135
Προεπιλογή

Να κάνω και μια άλλη ερώτηση?

Διάβασα στο forum ότι στην επιλογή θερμοστάτη πρέπει να υπολογίσουμε 1 watt ανά λίτρο. Δηλαδή αν πάρω ένα θερμοστάτη wager 200 για ενυδρείο 120 υπάρχει πρόβλημα?

Στο στρώσιμο του ενυδρείο με μπόλι δεν ενδέχεται να μεταφερθούν ασθενειες στο καινούριο ενυδρείο? Και τι ακριβώς παίρνεις από το φίλτρο σαν μπόλι? Πως μπορώ να ξέρω ότι είναι καλό? Αν το κάνεις με αμμωνία και βακτήρια υπάρχει πρόβλημα?

Τα anubias ενυδρεία είναι αξιοπιστα? Διάβασα από άλλους χρήστες ότι προτιμούν τα juwel.


Σαν διακόσμηση στο βυθό μπορώ να χρησιμοποιήσω κοχύλια που έχω ήδη αν πρωτα τα καθαρίσω βράζοντας τα?

Ενδιαφέρομαι να στήσω ένα ενυδρείο με guppy για αρχή ή sunset platies. Πόσα λίτρα ενυδρείο να προτιμήσω? Χώρος υπάρχει αλλά είναι και το κόστος που δεν θέλω να υπερβει τα 400-500 Ε.

Από φυτά μου αρέσει το κερατόφυλλο αλλά δεν έχω καταλάβει. Φυτεύεται ή μόνο επιπλέει στην επιφάνεια? Και κάποιες ανουμπίες είδα που είναι εύκολες στην φροντίδα.


Και μια χαζή ερώτηση. Χωρίς χρονοδιακόπτη οι λάμπες μένουν αναμένες μονίμως, θα πρέπει να τις σβήνω όπως οποιοδήποτε άλλο φωτιστικό?


Και κάτι τελευταίο. Τα pet city σαν αλυσίδα είναι αξιόπιστα? Εννοώ να πάω με μια λίστα και να πάρω τα περισσότερα που χρειάζομαι απο κει? Δεν με ενοχλεί καθόλου το ψάξιμο και στην τελική μπορείς φαντάζομαι να βρεις καλύτερα πράγματα αν ψάξεις . Γνωρίζετε το ωράριο τους δευτέρα τετάρτη? Είναι κλειστά το απόγευμα?

Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός και ρωτάω αυτονόητα πράγματα αλλά θέλω να ξεκινήσω καλά και να μην διορθώνω στην πορεία λάθη που θα μπορούσα να είχα αποφύγει. Λάθη σίγουρα θα γινουν αλλά ελπίζω στην βοήθεια και τις συμβουλές σας!!! Θέλω να ξεκινήσω όσο πιο σοβαρά και υπευθυνα μπορώ.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-04-10, 14:56
gta__156 Ο χρήστης gta__156 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-12-2009
Περιοχή: petroupoli
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

κουραστικος δεν γινεσαι εσυ , αλλα τα γραμματα που ειναι τοσο μεγαλο
Δοξα το Θεο στραβοι δεν ειμαστε
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-04-10, 14:59
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από endymion Εμφάνιση μηνυμάτων
θερμοστάτη wager 200 για ενυδρείο 120 υπάρχει πρόβλημα?
και εγω εχω σε 80αρι 100watt jagger το μονο μειονεκτημα αν και ειναι αξιοπιστοι αν χαλασει θα γινει ψαροσουπα ποιο γρηγορα... απλα ζεσταινει το νερο γρηγοροτερα απο λεφτα = ιδια


Παράθεση:
Στο στρώσιμο του ενυδρείο με μπόλι δεν ενδέχεται να μεταφερθούν ασθενειες στο καινούριο ενυδρείο? Και τι ακριβώς παίρνεις από το φίλτρο σαν μπόλι? Πως μπορώ να ξέρω ότι είναι καλό? Αν το κάνεις με αμμωνία και βακτήρια υπάρχει πρόβλημα?

παιρνεις υλικο απο το φιλτρο του αλλου... οπως siporax ας πουμε. απλα κοιτας απο αυτον που θα το παρεις να μην ειχε ασθενειες...
να το κανεις με αμμωνια εκτος και αν βρεις ''καλο'' μπολι

Παράθεση:
Τα anubias ενυδρεία είναι αξιοπιστα? Διάβασα από άλλους χρήστες ότι προτιμούν τα juwel.
δεν ξερω


Παράθεση:
Σαν διακόσμηση στο βυθό μπορώ να χρησιμοποιήσω κοχύλια που έχω ήδη αν πρωτα τα καθαρίσω βράζοντας τα?
αναλογως τι θα βαλεις... για τα γκαπυ δεν χρειαζονται κοχυλια...παντως αν επιμενεις να βαλεις πλυνε τα και βραστα...


Παράθεση:
Ενδιαφέρομαι να στήσω ένα ενυδρείο με guppy για αρχή ή sunset platies. Πόσα λίτρα ενυδρείο να προτιμήσω? Χώρος υπάρχει αλλά είναι και το κόστος που δεν θέλω να υπερβει τα 400-500 Ε.
αναλογως ποσα θα βαλεις...
αν παρει αρκετα παρε 120... γενικα οσο μεγαλυτερο παρεις ακομα καλυτερα... και για τις μελλοντικες γεννες...

Παράθεση:
Από φυτά μου αρέσει το κερατόφυλλο αλλά δεν έχω καταλάβει. Φυτεύεται ή μόνο επιπλέει στην επιφάνεια? Και κάποιες ανουμπίες είδα που είναι εύκολες στην φροντίδα.
το κερατοφυλλο επιπλεει στην επιφανεια...
η ανουμπια ειναι ευκολο φυτο και με ενα γενικο λιπασμα θα εισαι οκ... και με φωτισμο 0.5watt/λιτρο...ετσι να το υπολογισεις...


Παράθεση:
Και μια χαζή ερώτηση. Χωρίς χρονοδιακόπτη οι λάμπες μένουν αναμένες μονίμως, θα πρέπει να τις σβήνω όπως οποιοδήποτε άλλο φωτιστικό?

ναι... εννοειται παντα μερα θα εχουν τα ψαρακια σου?
σιγα φθηνος ειναι ενας χρονοδιακοπτης....




για τα pet city δεν ξερω....


ελπιζω να βοηθησα λιγακι...
__________________
the best...!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 26-04-10 στις 15:18
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-04-10, 00:17
Το avatar του χρήστη endymion
endymion Ο χρήστης endymion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2010
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 135
Προεπιλογή

Το διόρθωσα. Απλά προσωπικά κουράζομαι από την μικρή γραμματοσειρά. Όπως σας βολεύει.

Αchisael ευχαριστώ πολύ!


-------------------------
Τα e-shops όπως το petcumulus.gr είναι αξιόπιστα? Ρωτώ γιατί βρήκα το Eheim external filter 2217 με 94,75 Ε , πάνω κάτω την ίδια τιμή που είδα σήμερα στο Pet city της Πετρούπολης το Crystalprofi e700 jbl. Εχει ψωνίσει κανείς?


-------------------------
Και κάτι άλλο όσον αφορά το θερμοστάτη καπου διάβασα ότι είναι καλό να μπει μέσα στο εξωτερικό φίλτρο. Έτσι δεν θα κινδυνεύουν τα ψάρια μην ακουμπήσουν κα καούν (???) Γίνεται κάτι τέτοιο? Χωράει?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη endymion : 27-04-10 στις 00:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-04-10, 00:27
Το avatar του χρήστη tsilojohn
tsilojohn Ο χρήστης tsilojohn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

Ειναι απο τα πιο αξιοπιστα μαγαζια.
κοιτα και σε αυτη την κατηγορια http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=14
Αυτο για τον θερμοστατη δεν ισχυει
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-04-10, 14:49
Το avatar του χρήστη endymion
endymion Ο χρήστης endymion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2010
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 135
Προεπιλογή

Παρήγγειλα σήμερα το πρώτο μου ενυδρειο! Θα το έχω μέχρι την Παρασκευή! 120 λίτρα με το έπιπλο 200 Ε από τα Pet City.

Tώρα στο ψάξιμο για εξοπλισμό....

Στο petcumulus κοίταξα για φίλτρα και όπως με συμβουλέψατε κινήθηκα προς Eheim αλλά το 2217 δεν είναι λίγο μεγάλο για τα λίτρα μου? Και ορισμένα στην περιγραφή λένε ότι έχουν και βανάκια. Τι είναι αυτά? Στα φίλτρα περιλαμβάνεται και το βιολογικό υλικό ή το παίρνεις ξεχωριστά?
Λέω να πάρω αυτό http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1949
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-04-10, 15:06
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Τι ψαρια σκεφτεσαι να φιλοξενησεις?

Σε ρωταω γιατι το φιλτρο εχει μεγαλη σχεση με το ειδος ψαριων που θελεις!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Κ : 27-04-10 στις 15:33
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-04-10, 15:12
Το avatar του χρήστη endymion
endymion Ο χρήστης endymion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2010
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 135
Προεπιλογή

Guppies και sunset platies και κανά σαλιγκάρι για αρχή. Έχω διαβάσει ότι είναι εύκολα για αρχή και όμορφα. Tα corydoras συνδυάζονται με τα προηγούμενα που ανέφερα?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-04-10, 15:38
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από endymion Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο petcumulus κοίταξα για φίλτρα και όπως με συμβουλέψατε κινήθηκα προς Eheim αλλά το 2217 δεν είναι λίγο μεγάλο για τα λίτρα μου? Και ορισμένα στην περιγραφή λένε ότι έχουν και βανάκια. Τι είναι αυτά? Στα φίλτρα περιλαμβάνεται και το βιολογικό υλικό ή το παίρνεις ξεχωριστά?
Λέω να πάρω αυτό http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1949
Το βιολογικο υλικο στις πιο πολλες των περιπτωσεων το αγοραζεις ξεχωριστα!
Γνωμη μου το σιποραξ ειναι κορυφη ...
Τα βανακια σε βοηθουν παρα πολυ στο να αποσυνδεεις το φιλτρο πολυ ευκολα χωρις πλυμμηρες και πολυ προσπαθεια! Αν δεν συμπεριλαμβανονται και εχεις δυνατοτητα παρτα και θα σου λυσουν τα χερια!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από endymion Εμφάνιση μηνυμάτων
Guppies και sunset platies και κανά σαλιγκάρι για αρχή. Έχω διαβάσει ότι είναι εύκολα για αρχή και όμορφα. Tα corydoras συνδυάζονται με τα προηγούμενα που ανέφερα?
Τα cory δυστηχως δεν ταιριαζουν απο αποψη παραμετρων στο νερο (θελουν μαλακο και οξινο ενω τα γκαπυ-πλατυ το αντιθετο)!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-04-10, 21:22
Το avatar του χρήστη cpapakon
cpapakon Ο χρήστης cpapakon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2009
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Σχετικά με το φίλτρο εγώ έχω ένα 2213 σε 120λιτρο και μου φαίνεται υπέρ αρκετό, με ανοιχτά στο τέρμα τα βανάκια δημιουργείται "θύελλα" στο ενυδρείο, δε φαντάζομαι πως θα είναι με μεγαλύτερο (2217).
Σημείωση: Τα γκάπυ δεν είναι και οι καλύτεροι κολυμβητές.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-04-10, 21:26
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cpapakon Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχετικά με το φίλτρο εγώ έχω ένα 2213 σε 120λιτρο και μου φαίνεται υπέρ αρκετό, με ανοιχτά στο τέρμα τα βανάκια δημιουργείται "θύελλα" στο ενυδρείο, δε φαντάζομαι πως θα είναι με μεγαλύτερο (2217).
Σημείωση: Τα γκάπυ δεν είναι και οι καλύτεροι κολυμβητές.
Σε αυτο θα πρεπει να πω οτι αν θελουμε να "κοψουμε" τη ροη απο ενα φιλτρο θα πρεπει να κλεινουμε λιγακι το βανακι απο την εισαγωγη νερου και οχι απο την εξαγωγη (αλλιως ζοριζουμε την κεφαλη)!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 01-05-10, 22:49
Το avatar του χρήστη endymion
endymion Ο χρήστης endymion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2010
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 135
Προεπιλογή

Καλησπέρα και καλό μήνα σε όλους!

Τελικά πήγα χτες και πήρα από ένα pet shop τα υπόλοιπα που χρειαζόμουν πέρα από το έπιπλο και το ενυδρείο.

Φίλτρο eheim 2215
θερμοστάτη jager 200w
Τα τεστ για αμμωνία και νιτρικά (υγρά)
Υπόστρωμα για φυτά και ψιλή άμμος.

Κι εδώ η απορία μου.Η άμμος μου φαίνεται υπερβολικά ψιλή πιο ψιλή και από αυτή στις παραλίες. Γέμισα το ενυδρείο από χτες και μου φαίνεται πως έχει μια ελαφριά θολούρα άλλαξα και το νερό μια φορά και ακόμα παραμένει, όχι κατι τρομερό αλλά είναι λίγο. Είναι φυσιολογικό λόγω άμμου?
Και το νερό που επιστρέφει από το φίλτρο στο ενυδρείο που είναι σαν φλογέρα στο τέλος πρέπει να είναι έξω από την επιφάνεια του νερού? Εγώ το έχω βάλει έτσι και αναδεύει λίγο το νερό. ϊσως είναι κι από αυτό ή θολούρα.
Πειράζει αν το υπόστρωμα ψιλοφαίνεται σε κάποια σημεία? Έχει ανακατευτεί με την άμμο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αγορά εξοπλισμού Perazzi Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 31 03-03-10 22:48
Αγορά εξοπλισμού CO2 απο Αθήνα batman_gardiki Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 31 25-01-09 02:48
Αγορά εξοπλισμού για μονομαχοενυδρείο.. xontros Bettas 13 24-05-08 19:04
επιλογή σωστού εξοπλισμού vana19 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 08-09-06 11:40
Αγορά εξοπλισμού μέσω internet ή από Αθήνα? Cristos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 05-10-04 14:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08486 seconds with 13 queries