Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-01-04, 23:55
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Προεπιλογή Καινούριος στην παρέα. Σας παρακαλώ διαβάστε :)

Καλησπέρα σε όλο το forum. Είμαι νέο μέλος εδώ και θα ήθελα πολύ την βοήθεια σας. θέλω να ζητήσω εξαρχής συγγνώμη για την ασχετοσύνη μου και για τις ίσως χαζές ερωτήσεις που μπορεί να κάνω.
Για αρχή θα ήθελα να με βοηθήσετε στο μέγεθος του ενυδρείου που πρέπει να διαλέξω, θα ήθελα στο ενυδρείο μου να μπορώ να βάλω 4-5 άντε και 6 ψαράκια, όμως θα ήθελα να έχω ένα ενυδρείο που να μπορώ να το μεταφέρω με το αμαξι καθώς σκέφτομαι ότι Πάσχα θα πάω διακοπές και θα πρέπει να το δώσω σε κάποιον φίλο για να μου ταΐζει τα ψαράκια, γιατί δεν θα ήθελα να μου πεθάνουν
. Εσείς αλήθεια με τα μεγάλα ενυδρεία που έχετε σπίτια σας τι κάνετε και τα καταφέρνετε τις μέρες που λείπετε για διακοπές και πρέπει να λείψετε για μέρες?
Ακόμα θα ήθελα να ρωτήσω σε αυτό το ενυδρείο που θα μου προτείνετε είναι εύκολες οι αλλαγές νερού και με ποίους τρόπους γίνονται? Μην γελάτε! Αν είχα μια απλή γυάλα δεν θα ρώταγα.. Τέλος θα ήθελα να σας ρωτήσω αν μπορω στο ενυδρείο να βάλω χρυσόψαρα μαζί με τροπικά ψαριά, η πρέπει να είναι μόνο ένα είδος? Και σε τι τιμές κυμαίνονται περίπου όλα αυτά?
Σας ευχαριστώ πολύ και σε ότι απορία μου πάλι θα σας ξαναγράψω, δεν θα χαθούμε!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-01-04, 00:18
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή Re: Καινούριος στην παρέα. Σας παρακαλώ διαβάστε :)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ababapanos
. Εσείς αλήθεια με τα μεγάλα ενυδρεία που έχετε σπίτια σας τι κάνετε και τα καταφέρνετε τις μέρες που λείπετε για διακοπές και πρέπει να λείψετε για μέρες?
Βαζουμε μια αυτοματη ταΙστρα και ΦΕΥΓΟΥΜΕ !
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-01-04, 00:26
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Προεπιλογή

αυτόματη ταΐστρα? Καλό και αυτό!!! Καμία απάντηση για τις απορίες μου?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-01-04, 01:21
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή Re: Καινούριος στην παρέα. Σας παρακαλώ διαβάστε :)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ababapanos
Για αρχή θα ήθελα να με βοηθήσετε στο μέγεθος του ενυδρείου που πρέπει να διαλέξω, θα ήθελα στο ενυδρείο μου να μπορώ να βάλω 4-5 άντε και 6 ψαράκια
Μπορείς για αρχή να πάρεις ενα ενυδρείο 60 Λίτρων.
Οπότε και η αλλαγή του νερού ειναι εύκολη
6 γατόψαρα
3 Θυλυκά guppy
2 αρσενικά guppy
50 watt αντισταση
Θερμόμετρο
Ενα εσωτερικό φιλτρο
Αντιχλώριο
χαλικάκι
Τα guppy αντέχουν αρκετές μέρες χωρίς τροφή.
Εχει και τροφές διαρκείας...
Οσο για κουβάλημα μην το σκέφτεσαι καθόλου.
Εκτός κι αν αν πάρεις γυάλα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-01-04, 01:31
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Προεπιλογή

χμμμ. Ευχαριστώ για την απάντηση σου όμως σκέφτομαι μήπως τα 60 λίτρα ειναι πολλά για την περίπτωση μου? με 30-40 λίτρα δεν θα έκανα την δουλεία μου για τώρα? Και σε κάνα χρόνο να πάρω κάνα 100λιτρο? Οι αλλαγές του νερού πω γίνονται σε τέτοια ενυδρεία άνω των 30 λίτρων?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-01-04, 14:14
Το avatar του χρήστη Efi
Efi Ο χρήστης Efi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή Καλημέραα!!

Καλημέρα κι εγώ καινούργια είμαι.. λίγο πιο παλιά από σένα... έχω ένα 125 λιτρο ενυδρείο. Αλλάζεις το 20% του νερού κάθε 10-15 μέρες περίπου, με ένα κομμάτι λαστιχο ποτίσματος! Έχεις έναν καθαρό κουβά, ρουφάς με το στόμα σου λιγάκι και τρέχει το νερό μέσα στον κουβά. Όπως όταν κλέβουνε βενζίνη κατάλαβες; Το φίλτρο το πλενεις μια φορά τον μήνα μέσα στο νερό του κουβά. Αυτό έχει μεγάλη σημασία και το τονίζω γιατί την πάτησα κι εγώ και κατέστρεψα την βιολογία του φίλτρου μου πλένοντάς το με καθαρό νερό της βρύσης... Καλή επιτυχία σου εύχομαι!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-01-04, 19:34
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Προεπιλογή

Αυτό με το σωλήνα ποτίσματος που μου είπες είναι η μόνη λύση?
Δεν υπάρχει άλλος τρόπος για αλλαγή νερού? Εκτός από αυτόν?

Πήγα σήμερα σε ένα κατάστημα στην περιοχή μου και ρώτησα για τιμές και μου έδωσε τις παρακάτω:
Ενυδρείο 60cm = 220 euro 80 litra
Ενυδρείο 50cm = 160 euro 60 litra

Οι παραπάνω τιμές είναι για πλήρες ενυδρεία με φως φίλτρα κλπ αλλά χωρίς φυτά και άμμο.

Πως σας φαίνονται είναι καλές? Η μπορώ να βρω και καλύτερες?

Αν κάποιος ξέρετε να έχει ενυδρείο σε αυτές τις διαστάσεις και να θέλει να το πουλήσει ας το αναφέρετε σας παρακαλώ.

Πάντως μου είπε ο άνθρωπος από το μαγαζί ότι το στρώσιμο θα πρέπει να το κάνω με χρυσόψαρα γιατί είναι ανθεκτικά στην αμμωνία.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-01-04, 19:40
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Ακριβα ειναι. Δες στην κατηγορια "Μαγαζια" κι επισκεψου τα καταστηματα που αναφερονται στα τσεκαρισμενα.
Στρωσιμο δεν ειναι αναγκη να κανεις με χρυσοψαρα, μπορεις να κανεις με 2-3 ψαρακια αρχικα και με υπομονη. Ριξε μια ματια εδω αρχικα http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=1059
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-01-04, 19:56
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Λύστε μου και άλλη μια απορία μου σας παρακαλώ… τελικά μπορούμε μέσα σε ένα ενυδρείο για τροπικά ψαριά να βάλουμε και χρυσόψαρα? Γιατί από ότι παρατήρησα σε διάφορα σαιτ που μπήκα είναι αρκετοί αυτοί που το έχουν κάνει.

Πάντως αυτό με την αλλαγή του νερού με τον σωλήνα ποτίσματος πολύ με πείραξε. Στο 2004 ζούμε δεν έχουν εφεύρει ήθελα να ήξερα καλύτερους τρόπους?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-01-04, 20:07
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Κανονικά πρέπει με τις αλλαγές νερού να καθαρίζεται και ο βυθός. Υπάρχουν ειδικές σκούπες βυθού που κάνουν και αυτόματο συφονάρισμα.
Πριν λιγο καιρό είχαμε μια συζήτηση εδώ: http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=1261
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-01-04, 21:22
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Το να βγάζεις από ένα δοχείο νερό και να το αντικαθιστάς με νέο δεν είναι επιστημονική διαδικασία!!!
Βρίσκεις τον πιο βολικό τρόπο για σένα και κάνεις τη δουλειά σου!!!
Όσο για τα χρυσόψαρα, απλά δεν πάνε μαζί με τα τροπικά για πολλούς λόγους (θερμοκρασία, διατροφή κλπ). Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι αν τα βάλεις δεν θα ζήσουν αυτά ή τα υπόλοιπα ψάρια.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-01-04, 21:34
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Προεπιλογή

Ευχαριστώ. Με καλύψατε πλήρως.
Θα ήθελα να μου προτείνετε συνδυασμούς από τροπικά ψαράκια που μπορώ να κάνω στο ενυδρείο μου έτσι ώστε να πετύχω μια ομαλή συμβίωση και τα ψαριά μου να είναι ευτυχισμένα. ( θα ήθελα να έχουν έντονα και ανοιχτά χρώματα όπως κόκκινο και κίτρινο.) ένα ψάρι για παράδειγμα που είδα και μου άρεσε είναι ο μονομάχος. Τι λέτε?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-01-04, 22:33
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Σε ενυδρείο 60 λίτρων μπορείς να βάλεις καμία δεκαριά Hemigrammus erythrozonus (glowlight tetra) αφού είναι ψάρια που ζουν σε κοπάδια και έχουν ένα έντονο κόκκινο χρώμα (ή 10 από κάποια άλλα είδη μικρών tetra όπως τα neon ή τα cardinal κ.α.), 3-5 corydoras catfish της αρεσκείας σου και κάποιους μικρούς αλγοφάγους (πχ. 5 otos). Αν σου αρέσει τόσο πολύ μπορείς να βάλεις και έναν μονομάχο μαζί τους.
Βέβαια θα χρειαστείς και κάποια ζωντανά φυτά που είναι απαραίτητα για αυτά τα ψάρια. Σίγουρα θα βρεθούν πολλά μέλη στο board που θα προσφερθούν να σου δώσουν κλαδέματα από τα φυτά τους.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-01-04, 23:09
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Προεπιλογή

Ναστε καλά παιδία σας ευχαριστώ πολύ. Τελικά είμαστε πολύ ωραία παρέα εδώ μέσα
Σε λίγες μέρες όταν θα είναι όλα έτοιμα θα σας στείλω και μερικές Φώτο από την ψηφιακή μου
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-01-04, 03:04
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Προεπιλογή

Παραπάνω σας ανέφερα τις τιμές που βρήκα από ενυδρεία και συγκεκριμένα
Ενυδρείο 60cm = 220 euro 80 litra
Ενυδρείο 50cm = 160 euro 60 litra

Μου είπατε όμως ότι είναι ακριβές. Έψαξα όμως και σε όλα τα καταστήματα που αναφέρονται στο room μαγαζιά όμως κανένα στο σαιτ του δεν έχει τιμές, περίεργο αυτό έτσι? Έτσι δεν κατάφερα να τις συγκρίνω.

Στο περίπου λοιπόν πιες τιμές θεωρούνται ικανοποιητικές για τα παραπάνω ενυδρεία που ανέφερα με πλήρες εξοπλισμό?

Είναι κάτι που θα πρέπει να προσέξω όσον αφορά την μαρκα που θα μου βαλει από το φίλτρο , κλπ?

Ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-01-04, 03:14
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Οχι, δεν ειναι ικανοποιητικες.
Τσεκαρε το μαγαζι του Tarek Ezzat αν εισαι κοντα στο Αιγαλεω.
Πες απο μας.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-01-04, 03:32
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Προεπιλογή

Ε λοιπόν δεν θα το πιστέψετε σύμπτωση, η τιμές που σας είπα από το μαγαζί tarek ezzat στο Αιγάλεω είναι . Έβρου 8 και τηλέφωνο 2105980673 μου έδωσε και την κάρτα του και τώρα θυμήθηκα να το αναφέρω που μου έγραψες αυτό.

Γιατί σε εμένα μου έκανε τόσο ακριβές τιμές? Μήπως επειδή με είδε αρχάριο και να μην ξέρω από αυτά?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-01-04, 05:49
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή


Πες του σε στελνουμε εμεις και θα σου κανει πολυ καλυτερη τιμη.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-01-04, 11:19
Το avatar του χρήστη oscar
oscar Ο χρήστης oscar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2004
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή Re: Καλημέραα!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Efi
Με ένα κομμάτι λαστιχο ποτίσματος! Έχεις έναν καθαρό κουβά, ρουφάς με το στόμα σου λιγάκι και τρέχει το νερό μέσα στον κουβά. Όπως όταν κλέβουνε βενζίνη !
Καλό είναι να ρουφάς νερό από ένα ενυδρείο που περιέχει νερό με ένα σωλήνα , αλλά στην περίπτωση βενζίνης για φαντάσου να καταπιείς και λίγο, μπα ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω.
Πάντως εγώ όταν έβγαζα νερό από το 200 λίτρο ενυδρείο μου, για να αποφύγω την κατάποση νερού , βύθιζα όλο τον σωλήνα στο νερό έτσι ώστε να γεμίσει με νερό και κρατώντας κλειστή την μια άκρη με το δάχτυλό , έτσι ώστε να μην μπει αέρας στον σωλήνα τον οδηγούσα προς τον κουβά φυσικά κάτω από την στάθμη νερού του ενυδρείου. Ελευθέρωνα την άκρη και το νερό κυλούσε μια χαρά ( χωρίς να έχω καταπιεί ούτε μία σταγόνα νερού ...
__________________
Μανώλης

Together we stand, divided we fall.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-01-04, 13:49
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

καλωςηρθες στην παρεα μας

οταν ειχες παει στου ταρεκ εχθες (φανταζομαι εισουνα το παλικαρι με μια κοπελα και αλλον ενα φιλο) .

ειμασταν μεσα εγω ( το "αδυνατο" ψηλο παλικαρι με το μουσι και ο αλλος ειναι ο βασιλης - bilas ""ο ξανθος αγγελος"" που σου επιασε την κουβεντα οπως παντα )

το ενυδρειο νομιζω στο ελεγε σε αυτα τα λεφτα με διπλες λαμπες - ακροφυσια και εσωτερικο φιλτρο αν θυμαμε..................

παντως αμα ξαναπερασεις πες του οτι ερχεσε απο εμας να σου κανει καλυτερη τιμη
και συμπληρωσε και μια αιτηση εγραφης στο συλλογο

αυτα
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 19-01-04, 13:59
Το avatar του χρήστη Efi
Efi Ο χρήστης Efi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή Καλημέρα σε όλους ξανά!

Καλά που το ανέφερες oskar!!! Γιατί κι εγώ σιχαίνομαι να ρουφάω με το στόμα και έβαζα τον άνδρα μου να το κάνει! Χθές όμως που έλειπε το έκανα μόνη μου και τα κατάφερα να μην έρθω σε επαφή με το νερό.. μπλιάχ! ψαρόσουπα.. Δεν ξέρω αν στην Αθήνα έχει QUIKO, πάντως μετά από την έρευνα αγοράς που είχα κάνει για ενυδρείο και εξοπλισμό (όχι για ψαράκια γιατί δεν είχε ποικιλία, είναι μικροσκοπικά και δεν παίρνεις σωστές οδηγίες για την συντήρησή τους...) συμφέρει πολύ!! Έχει προσφορές επειδή είναι μεγάλο μαγαζί. Εγώ το 125λιτρο το πήρα μαζί με εξοπλισμό 130 ευρώ αν θυμάμαι καλά..ο Αμαζόνιος ας πούμε είχε ένα 90λιτρο 100 ευρώ, χωρίς τίποτα μέσα..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 19-01-04, 17:10
scubapol Ο χρήστης scubapol δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2003
Περιοχή: KALLITHEA
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

Efi εκτός απο γεύση ψαρόσουπας το νεράκι του ενυδρείου μπορεί να κρύβει και κάποιες άλλες δυσάρεστες εκπλήξεις. Ρίξε μια ματιά εδώ.

http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=1501
__________________
Μιχάλης
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 19-01-04, 17:47
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Προεπιλογή

Καλησπέρα και πάλι. Σήμερα έκανα νέα ερευνά αγοράς και βρήκα πολύ καλές πρόσφορες και θα ήθελα να σας τις αναφέρω για να μου πείτε την γνώμη σας.

1ο κατάστημα ζωοφιλία

80 cm κομπλέ χωρίς διακοσμητικά μαζί με όσα φάρμακα χρειαστούν 150 εύρο περίπου Χωρίς βάση . (κάνει ανατιμήσεις και θα γνωρίζει τις τελικές τιμές αύριο)!

2ο κατάστημα viotopos

80 cm κομπλέ χωρίς φάρμακα ΟΜΩΣ με ΔΩΡΟ την βάση τιμή 155 εύρο

3ο κατάστημα abyssos

60 cm κομπλέ χωρίς τα φάρμακα + βάση 235 ευρο!


δεν ξέρω αν είναι καλές επειδή δεν έχω την εμπειρία σας πάντως εμένα ιδικά η πρόσφορα του viotopou με ικανοποίησε παρά πολύ.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι εκτός από τα έξοδα που πρέπει να υπολογίσω για το ενυδρείο την διακόσμηση και τα ψαριά, με απασχολεί αρκετά, τα φάρμακα που θα πρέπει να χρησιμοποιήσω. Πόσο θα στοιχίσουν περίπου τα φάρμακα και τα τεστ αμμωνίας κλπ? Ευχαριστώ!


Υγ: προς τον φίλο από το Ταρεκ εζζατ , ναι δεν κανείς λάθος εμείς ήμασταν . εγώ συγκεκριμένα ήμουν το παιδί με το καπέλο!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 19-01-04, 17:56
Το avatar του χρήστη BILAS
BILAS Ο χρήστης BILAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Περιστέρι-Αθήνα
Μηνύματα: 162
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ababapanos
Ε λοιπόν δεν θα το πιστέψετε σύμπτωση, η τιμές που σας είπα από το μαγαζί tarek ezzat στο Αιγάλεω είναι . Έβρου 8 και τηλέφωνο 2105980673 μου έδωσε και την κάρτα του και τώρα θυμήθηκα να το αναφέρω που μου έγραψες αυτό.

Γιατί σε εμένα μου έκανε τόσο ακριβές τιμές? Μήπως επειδή με είδε αρχάριο και να μην ξέρω από αυτά?

Σου το ειπε και ο ιδιος οτι αν αποφασισεις να παρεις καποιο θα ειναι καλυτερη η τιμη.
__________________
Γεια σας , Ηρθα.
Έχασα τίποτα
Βασίλης
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 19-01-04, 18:14
harris Ο χρήστης harris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Moschato
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

εγώ θα πρότεινα να πάρεις όσο μεγαλύτερο ενυδρείο σου επιτρέπουν τα χρήματα σου και ο χώρος σου. είναι πιο εύκολο στην συντήρηση (τα πολλά λίτρα συγχωρούν λάθη) και σου δινει την δυνατότητα περισσότερων επιλογών ως προς τα ψάρια. μην το φοβάσαι προχώρα.
__________________
Χάρης
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 19-01-04, 18:49
Το avatar του χρήστη afrodite
afrodite Ο χρήστης afrodite δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2003
Περιοχή: Porto Rafti
Μηνύματα: 119
Προεπιλογή

εγω εχω αγορασει 135λ απο Βιοτοπο και ειμαι σουπερ-ευχαριστημενη!!! μαζι με βαση , 235ευρωπουλα
__________________
http://www.afrodite.0catch.com
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 19-01-04, 22:04
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Προεπιλογή

Για τα φάρμακα πείτε κάτι ρε παιδία…. Είναι ακριβά όλα αυτά τα φάρμακα και τα τεστ που θα πρέπει να προμηθευτώ στην αρχή μαζί με το ενυδρείο για το στρώσιμο κλπ ?
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 20-01-04, 02:26
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Τα μόνα "φάρμακα" που θα χρειαστείς είναι ένα αποχλωριοτικό (~5€ τα 100ml αν θυμάμαι καλά) ένα test για αμμωνία, ένα για νιτρώδη άλατα και ένα για νιτρικά άλατα (~10€ το καθένα).
Για το στρώσιμο δεν χρειάζεσαι "φάρμακα". Μπορείς πολύ απλά να ξεκινήσεις βάζοντας κάποια ανθεκτικά ψάρια όπως 3 zebra danio (Brachydanio rerio) ή ένα blue gouramie (Trichogaster trichopterus).
Υπάρχουν βέβαια κι άλλοι τρόποι για να στρώσεις ένα ενυδρείο και στο board υπάρχουν ανάλογα άρθρα.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 22-01-04, 02:25
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Προεπιλογή

Τελικά το ενυδρείο μου έρχεται από εβδομάδα. Θα είναι από την φτηνή σειρά της Rena (δυστυχώς μέχρι εκεί επιτρέπουν τα οικονομικά μου). Και 80cm.(δηλαδη περιπου 100 λιτρα)

Σκεφτόμουν να το βάλω στο υπνοδωμάτιο επειδή είναι πολύ μεγάλο και γιατί το σαλόνι είναι γεμάτο και δεν έχει και πολύ χώρο και θα έπρεπε να αλλάξω την διακόσμηση. Θα ήταν εφικτό κάτι τέτοιο, η μπορεί να βγάζει μυρωδιά που να καταντάει ενοχλητική? Αλλά σκέφτομαι ότι το ενυδρείο θα είναι με καπάκι και δεν θα έχω τέτοιο πρόβλημα αλλά θέλω και την γνώμη σας.

Μια άλλη απορία μου είναι σχετικά με την τροφή…. Ταΐζοντας τα ψαράκια μας πως είμαστε σίγουροι ότι αυτά μοιράζονται την τροφή τους καθ αναλογία όσο αντιστοιχεί στο καθένα και όχι ότι κάποια ψάρια πιο δραστήρια και γρήγορα από κάποια άλλα να προλαβαίνουν να τρώνε την τροφή και Τα υπόλοιπα να μένουν νηστικά?
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 22-01-04, 11:55
Το avatar του χρήστη oscar
oscar Ο χρήστης oscar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2004
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ababapanos
Τελικά το ενυδρείο μου έρχεται από εβδομάδα
Αντε με το καλό.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ababapanos
Σκεφτόμουν να το βάλω στο υπνοδωμάτιο επειδή είναι πολύ μεγάλο και γιατί το σαλόνι είναι γεμάτο και δεν έχει και πολύ χώρο και θα έπρεπε να αλλάξω την διακόσμηση. Θα ήταν εφικτό κάτι τέτοιο, η μπορεί να βγάζει μυρωδιά που να καταντάει ενοχλητική?
Από την στιγμή που έχεις φίλτρο νερού και τηρείς του κανόνες καθαριότητας του ενυδρείου ( καθαρισμός βυθού, υλικών φίλτρου ...) , δεν νομίζω πως θα υπάρχει πρόβλημα με κάποια μυρωδιά .
Εγώ πάντος δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα.
__________________
Μανώλης

Together we stand, divided we fall.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08735 seconds with 12 queries