Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-03-17, 14:50
Το avatar του χρήστη kostas66
kostas66 Ο χρήστης kostas66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2016
Περιοχή: Σταυρός Αγίας Παρασκευής
Μηνύματα: 278
Question Ερώτηση πελάτη για χρυσόψαρα σε petshop!

Είχα πάει τις προάλλες να πάρω flakes από αλυσίδα pet και ακούω τον παρακάτω διάλογο μεταξύ μιας μαμάς με το παιδάκι της και της πωλήτριας:

- Θέλουμε ένα ενυδρείο μικρό και φθηνό για το δωμάτιο της μικρής.
- Βεβαίως υπάρχει αυτό στα 20 λίτρα.
- Μπορούμε να βάλουμε πολλά χρυσόψαρα μέσα που αρέσουν στη μικρή;
- Βεβαίως μπορείτε μέχρι 5 !
- Ωραία αν μας αρέσουν θα έρθουμε να πάρουμε και μερικά ακόμη!

Διάλεξαν 5 κόμετ νομίζω, πήραν και το ενυδρείο, κάτι άμμους, τροφή και τα ψάρια και πήγαν ταμείο...
Αμφιβάλω για την τύχη των ψαριών τώρα που μιλάμε.

Τελικά κάποια μεγάλα petshops έχουν ως σκοπό αποκλειστικά το κέρδος!
Απορώ, δεν τους ενδιαφέρει που τα ψάρια θα ψοφήσουν και ενδεχομένως θα χάσουν τον συγκεκριμένο πελάτη; Ή παίζει ο πελάτης να είναι τόσο άσχετος, που θα πηγαίνει κάθε τρεις και λίγο να παίρνει καινούργια ψάρια;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-03-17, 14:58
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

το τελευταιο
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-03-17, 15:06
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Άσε τα υπόλοιπα και κράτα το κάθε τρεις και λίγο!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-03-17, 15:12
Το avatar του χρήστη kostas66
kostas66 Ο χρήστης kostas66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2016
Περιοχή: Σταυρός Αγίας Παρασκευής
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Πλέον δεν ψωνίζω τίποτε από δαύτους, όλα από μαγαζιά καθαρά ενυδρειακά...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-03-17, 15:28
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Σιγουρα στα περισσοτερα τετοιου ειδους μαγαζια δεν παρουσιαζονται τα πραγματα οπως ειναι πραγματικα για να μην αποθαρρυνθει ο πελατης, και ακολουθει η γνωστη καταληξη...
Τα ψαρια αναποδα στην επιφανεια του νερου και οι ανθρωποι που τα πηραν στενοχωρημενοι.
Απο'κει και περα οι επιλογες ειναι ολες ανοικτες. Ο καθενας μπορει να ψαχτει αν θελει και να μαθει γιατι τα ψαρια τα τιναξαν και οσα κι αν συνεχιζει να βαζει μεσα, η καταληξη ειναι η ιδια.
Εχω γνωρισει και απ'τους 2 τυπους ανθρωπων. Τωρα τελευταια ειδικα μου εχουν πεσει 2 περιπτωσεις που ειχαν η μια 2 χρυσοψαρα σε 20λιτρο και η αλλη 5 σε 60λιτρο!!Και οι δυο με ακουσαν, εψαξαν και στο ιντερνετ βεβαια (δεν ζουμε στο 1980 να περιμενουμε καποιον να μας πει τι να κανουμε),το 20λιτρο ξεστηθηκε και ξαναστηθηκε απ'την αρχη γιατι χαλασε και το φιλτρο, και εχει μεσα εναν μονομαχο τωρα, μπολικα φυτα και ολα ειναι καλα. Την αλλη περιπτωση την παλευω, εχουν ηδη "φυγει" 2 χρυσοψαρα νομιζω (μεχρι να το αποφασισουν) και την Κυριακη θα παω να το ξεστησω-ξαναστησω και θα αλλαξει και η ιχθυοσυνθεση συντομα.
Απ'την αλλη υπαρχουν και αλλες περιπτωσεις, που κουραζονται και μονο στην περιγραφη των οσων πρεπει να τους πεις για τα ενυδρεια, τα ψαρια που εχουν μεσα, τι απαιτειται κλπ. Μου εχουν κατσει και 2 τετοιες, κι εκει ακους τα κλασικα δεν προλαβαινω, που να τα κανω ολα αυτα τωρα, μια χαρα τα βλεπω τα ψαρια κλπ...
Ειναι στα γενικοτερα πλαισια κατανοησης και σεβασμου του τι σημαινει να διατηρεις το οποιοδηποτε ζωντανο...
Αλλοι σεβονται το τι απαιτειται ειτε ειναι σκυλος, γατα, πουλι, ψαρι, σαυρα!Και αλλοι απλα το διατηρουν οπως τους βολευει κι οπως παει...
Εκτος απ'τα μαγαζια δηλαδη ειναι και η νοοτροπια του κοσμου, που ερχεται και κουμπωνει...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-03-17, 15:38
Το avatar του χρήστη kostas66
kostas66 Ο χρήστης kostas66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2016
Περιοχή: Σταυρός Αγίας Παρασκευής
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Πάνο, κάποιοι άνθρωποι μεγαλύτερης ηλικίας, που θυμούνται τις απλές γυάλες με τα χρυσόψαρα που είχαν οι γονείς τους, νομίζω ότι βλέποντας έστω και ένα ενυδρείο 20 λίτρων με ένα εσωτερικό κινέζικο φιλτράκι μέσα, το θεωρούν υπερπαραγωγή και κατάλληλο για πολλά ψάρια!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-03-17, 15:42
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάνο, κάποιοι άνθρωποι μεγαλύτερης ηλικίας, που θυμούνται τις απλές γυάλες με τα χρυσόψαρα που είχαν οι γονείς τους, νομίζω ότι βλέποντας έστω και ένα ενυδρείο 20 λίτρων με ένα εσωτερικό κινέζικο φιλτράκι μέσα, το θεωρούν υπερπαραγωγή και κατάλληλο για πολλά ψάρια!

Ζουμε στην εποχη της πληροφοριας. Ενας υπολογιστης υπαρχει σε καθε σπιτι και ολοι μικροι μεγαλοι ειναι ολη μερα στο facebook!!χαχα!Οποτε λιγο ψαξιμο και διαβασμα καταριπτει πολλους μυθους...
Καταλαβαινω τι λες αλλα οταν βλεπουν οτι κατι δεν παει καλα...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-03-17, 15:47
Το avatar του χρήστη kostas66
kostas66 Ο χρήστης kostas66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2016
Περιοχή: Σταυρός Αγίας Παρασκευής
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Οι περισσότερες μαμάδες Πάνο το ιντερνετ άντε να το χρησιμοποιούν για καμιά συνταγή για μουσακά, παστίτσιο, για facebook και άντε για να μάθουν και τα νέα από το survivor...
Σιγά, μην κάτσουν να ψάξουν για χρυσόψαρα, από τη στιγμή κιόλας που η πωλήτρια τους έχει πει ότι όλα είναι σωστά...

Οι μπαμπάδες πιστεύω στο σπίτι, μπορεί να το ψάξουν περισσότερο και να σώσουν καταστάσεις!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-03-17, 15:56
Το avatar του χρήστη DEXFISH
DEXFISH Ο χρήστης DEXFISH δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 856
Προεπιλογή

Οι μπαμπάδες άντε να δουν τα αθλητικά, την Κεητ Άπτον και τα αθλητικά ξανά. Χαχαχαχα... Δεν υπάρχει σωτηρία.
__________________
Σταύρος ο cheap-ης
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-03-17, 15:58
Το avatar του χρήστη kostas66
kostas66 Ο χρήστης kostas66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2016
Περιοχή: Σταυρός Αγίας Παρασκευής
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DEXFISH Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι μπαμπάδες άντε να δουν τα αθλητικά, την Κεητ Άπτον και τα αθλητικά ξανά. Χαχαχαχα... Δεν υπάρχει σωτηρία.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-03-17, 16:01
Το avatar του χρήστη Aquatix
Aquatix Ο χρήστης Aquatix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2015
Περιοχή: -
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

- Θέλω να φτιάξω ένα ενυδρείο γύρω στα 80-100 λίτρα μπορείτε να μου προτείνετε ψαράκια που θα μπορούσα να βάλω; Ωραία ψαράκια αυτά. Τι είναι;
- Αγγελόψαρα! Μπορείς να βάλεις 4-5 αγγελόψαρα μαζί με 4-5 molly και λίγα από αυτά εκεί.
- Καλά μπαίνουν όλα αυτά μαζί; Δε θα τα φάει αυτό που είναι πιο μεγάλο;
- Γίνεται γιατί τα ψάρια αυτά είναι μικρά αλλά δεν χωράνε στο στόμα του αγγελόψαρου. Το αγγελόψαρο θα προσπαθήσει να τα ρουφήξει , έτσι τρώει, αυτά δε χωράνε οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Θα σου δώσω και γλύφτη να μην χρειάζεται να καθαρίζεις τα τζάμια μόνο θα ταίζεις. Θα είναι σούπερ σου λέω.
- Δηλαδή πως γίνεται; Παίρνω το ενυδρείο το γεμίζω νερό και τα βάζω μέσα; Πόσο γρήγορα μπορώ να βάλω τα ψάρια;
- Την ίδια μέρα! Θα σου δώσω ειδικά βακτήρια και αντιχλώριο για το νερό μαζί.
- Το νερό κάθε πότε το αλλάζω;
- Μια φορά το μήνα ή κάθε 15 μέρες θα το δεις και εσύ πόσο βρώμικο είναι και ανάλογα.

Ο διάλογος είναι από καθαρά ενυδρειακό μαγαζί τα οποία είναι προφανώς πιο "ειδικά" αφού έχουν μόνο ψάρια (όχι όλα). Μετά από ερωτήσεις σε αρκετά από αυτά, ευτυχώς για τα ψαράκια, βρήκα το φόρουμ και το έριξα στο διάβασμα και τη γλίτωσαν τα καημένα τα ζωντανά.

Αν δεν ξέρεις την αλφαβήτα του ενυδρείου θα σου βάλουν στη σακούλα τα πάντα. Ό,τι ζητήσεις. Όλα τα μαγαζιά τα ίδια λένε. Δεν είναι μόνο οι αλυσίδες. Στις αλυσίδες αν σε κόψουν ότι ξέρεις 5 πράγματα μαζεύονται λίγο αλλά φαίνεται ότι δεν έχουν ιδέα οι περισσότεροι πωλητές από το χόμπυ. Όλοι να πουλήσουν θέλουν. Το τι θα αγοράσει εξαρτάται καθαρά από το χομπίστα και μόνο από αυτόν. Αν βέβαια τα σκάσεις χοντρά και σπουδάσεις τα παιδιά του κυρίου που έχει το μαγαζί έχεις και τα τυχερά σου.

Υ.Γ.: Καταλαβαίνω ότι και στα μαγαζιά αυτά κάθε μέρα ακούνε τις ίδιες ερωτήσεις και από κόσμο που δε θέλει να πάρει τίποτα. Το πάρτε ότι ναναι και όλα γίνονται το θεωρώ απαράδεκτο.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-03-17, 16:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Και εδω κολλαει αυτο
(ακουγωντας παρομοιες συζητησεις σε πετσοπαδικα εμπνευστηκα το σεναριο του βιντεο)
BORKED
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-03-17, 16:55
Το avatar του χρήστη christoschor
christoschor Ο χρήστης christoschor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2016
Περιοχή: ΥΜΗΤΤΟΣ
Μηνύματα: 479
Προεπιλογή

Παιδιά για μένα φταίνε και οι δύο πλευρές. Σίγουρα τα pet shop δίνουν επίτηδες λάθος πληροφορίες για να πουλήσουν αλλά από την άλλη εάν την πατήσεις μια φορά δε γίνεται να μην το ψάξεις περαιτέρω μέσω forum. Εγώ έτσι έκανα και έμαθα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-03-17, 17:24
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αυτος που θα την πατησει πρωτα και μετα θα ψαχτει,απλα δεν θα ξαναψωνισει απτο ιδιο μαγαζι.
αυτος που θα την πατησει και θα απογοητευτει,απλα θα τα παρατησει και δεν θα ξανασχοληθει.

και στις δυο περιπτωσεις φταιει το καταστημα και το οικονομικο χασιμο το εχουν οι ιδιοι.αλλα τοσο βλακες ειναι.τους δειχνεις το δασος και κοιτανε το δαχτυλο.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-03-17, 17:37
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παιδιά , δεν τους ενδιαφέρει ,
υπάρχουν τόσοι πολλοί υποψήφιοι πελάτες που δεν τελειώνουν ποτέ.
Και αυτοί απλά πουλάνε.
Επίσης έχουν περάσει πως τα "ψαράκια" ζουν μόνο μερικούς μήνες έως κανα χρόνο,
και έτσι οι πελάτες θεωρούν φυσικό επακόλουθο το θάνατο ενός ψαριού.
Αν τους ζήσει κανένα κανα 2 χρόνια θεωρείται άθλος.
Μα πόσες φορές έχουμε ακούσει πως "ψόφησε το χρυσόψαρο μετά από 2-3 χρόνια από βαθιά γεράματα"
ή αφού ο μονομάχος ζει σε σφηνάκι, το βάζο για λουλούδια είναι παλάτι.
Ασε αυτό με τους "γλύφτες",
ενυδρείο χωρίς γλύφτη και βατραχάνθρωπο με μπουρμπουλίθρες δεν γίνεται
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-03-17, 17:55
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά , δεν τους ενδιαφέρει ,
υπάρχουν τόσοι πολλοί υποψήφιοι πελάτες που δεν τελειώνουν ποτέ.
Και αυτοί απλά πουλάνε.
Επίσης έχουν περάσει πως τα "ψαράκια" ζουν μόνο μερικούς μήνες έως κανα χρόνο,
και έτσι οι πελάτες θεωρούν φυσικό επακόλουθο το θάνατο ενός ψαριού.
Αν τους ζήσει κανένα κανα 2 χρόνια θεωρείται άθλος.
Μα πόσες φορές έχουμε ακούσει πως "ψόφησε το χρυσόψαρο μετά από 2-3 χρόνια από βαθιά γεράματα"
ή αφού ο μονομάχος ζει σε σφηνάκι, το βάζο για λουλούδια είναι παλάτι.
Ασε αυτό με τους "γλύφτες",
ενυδρείο χωρίς γλύφτη και βατραχάνθρωπο με μπουρμπουλίθρες δεν γίνεται
Ναι ναι ο τελευταιος που μιλησα με τα χρυσοψαρα μου ειπε για ενα απο αυτα που αποδιμησε εις κυριον "εζησε ενα χρονο"...το θεωρουσε αρκετο για να του λεω τωρα εγω οτι τα εχει σε τελειως λαθος συνθηκες...
Ενταξει προφανως δεν ξερει οπως δεν ηξερα κι εγω, οπως δεν ξεραμε ολοι καποτε.
Το θεμα ειναι μετα τι κανουμε...
Υ.Γ. Και καστρο με μπουρμπουληθρες Τακη!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτος που θα την πατησει πρωτα και μετα θα ψαχτει,απλα δεν θα ξαναψωνισει απτο ιδιο μαγαζι.
αυτος που θα την πατησει και θα απογοητευτει,απλα θα τα παρατησει και δεν θα ξανασχοληθει.

και στις δυο περιπτωσεις φταιει το καταστημα και το οικονομικο χασιμο το εχουν οι ιδιοι.αλλα τοσο βλακες ειναι.τους δειχνεις το δασος και κοιτανε το δαχτυλο.
Συμφωνω!Και ειναι απογοητευση να βλεπεις και καποια "ενυδρειακα" μαγαζια να σου πουλανε και να σου λενε οτι να'ναι...
Οπως ειναι τα πραγματα και οπως λεγονται εδω δεν νομιζω να τα ακουσεις σε μαγαζι...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panos_auk : 29-03-17 στις 17:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-03-17, 17:56
Το avatar του χρήστη DEXFISH
DEXFISH Ο χρήστης DEXFISH δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 856
Προεπιλογή

Δύσκολο το έργο μας αδέρφια. Μετά το Πάσχα περιμένω το πρώτο σχολείο. Ή που θα θελήσουν όλοι να φτιάξουν ενυδρείο ή θα τα πετάξουν και όσοι έχουν. Για να δούμε
__________________
Σταύρος ο cheap-ης
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-03-17, 18:05
Το avatar του χρήστη christoschor
christoschor Ο χρήστης christoschor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2016
Περιοχή: ΥΜΗΤΤΟΣ
Μηνύματα: 479
Προεπιλογή

Φίλε Χιώτη κάνεις και μαθήματα? είσαι και ψαρο-δάσκαλος
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-03-17, 23:47
gusteg Ο χρήστης gusteg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2016
Περιοχή: Ραφηνα
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή

Εγώ ζήτησα ξύλο για να βάλω σε ενυδρείο που εστρωνα φιλτρο για να βαλω μονομαχο και η αντίδραση του 'εμπειρου' υπαλλήλου ήταν ότι με τον μονομαχο δεν μπαίνουν ξύλα ή φυτά και μετά μου λέει τι εννοείς στρώνεις; Λέω με αμμωνία, δηλαδή μου λέει ρίχνεις αμμωνία στο ενυδρείο, αυτό που κάνεις θα σκοτώσει ότι βάλεις στο ενυδρείο. Κάτσε να φωνάξω τον ιχθυολογο να σου επιβεβαιωσει ότι αυτό που κάνεις είναι λάθος και με κοίταζε με έκπληξη προφανώς ακούγοντας για πρώτη φορά κάτι τέτοιο. Και όντως φωνάζει τον 'ειδικό' ιχθυολογο του καταστήματος και μου λέει για τα βακτήρια που πουλάνε και ότι πρέπει να περιμένω 4 ώρες αφού τα βάλω. Απλά έφυγα και προφανώς δεν ξαναπηγα.

Sent from my XT1092 using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 30-03-17, 07:34
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

4 ωρες ε , τουρμπάτα αυτά τα βακτήρια
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 30-03-17, 10:24
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Καλημέρα
Για μενα η ευθύνη βαραίνει αυτόν που αποκτά ζωάκι. Αν θέλει να το φροντίσει σωστά δεν θα το πάρει για λάθος λόγους .
Πολλές φορες "μαλλιάζει η γλώσσα μου" να λέω δεν μπαίνει αυτό με αυτό , δεν κάνει αυτο το ψάρι για τα λίτρα αλλά πέρα βρέχει ..... Υπάρχει και η κατηγορία που με ακούει και βελτιώνει την κατάσταση αλλά είναι 2 στους 10
Πρίν 3 μέρες μου έφερε μια κοπέλα το χρυσόψαρο της γιατί είχε γίνει 22 εκατ. και δεν ήθελε να το έχει άλλο στο ενυδρειο που δεν χωρούσε να γυρίσει, το αποχωρίστηκε με βαριά καρδιά αλλά της είπα οτι μπορεί να έρχεται να το βλέπει όποτε θέλει .
Δύσκολο πράγμα να είσαι ψάρι σε αυτό τον κόσμο.
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 30-03-17, 11:07
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

δίκιο έχετε και την κατάσταση των πετ σοπ λίγοι την ξέρουν, πριν μπω εδώ, λίγα ήξερα αλλά ζω και μαθαίνω.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 30-03-17, 11:11
gusteg Ο χρήστης gusteg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2016
Περιοχή: Ραφηνα
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή

Το άσχημο είναι ότι πας σε κάποιον που σου συστήνεται ως ειδικός και με σπουδές πάνω στο αντικείμενο και σε παραπλανεί. Πρέπει μετά να καταλάβεις ότι σε παραπλάνησε για να βρεις το σωστό. Αυτό είναι πολύ διαφορετικό από το δεν ξέρω και κάνω ότι μου κατέβει.

Sent from my XT1092 using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 30-03-17, 14:17
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αρτεμη μην κρινεις απτον εαυτο σου
δεν εισαι ο κανονας,εισαι η εξαιρεση.

εχεις δικιο οτι ακομα και αν ηθελε καποιος επαγγελματιας να ειναι πιο αυστηρος,αν ο πελατης ειναι περα βρεχει δεν θα καταφερει τιποτα.ετσι τους τσουβαλιαζουν ολους μαζι,αφου δεν μπορει να κατσει ο καθενας να ψαξει ποσο σοβαρα το βλεπει ο πελατης το θεμα.

αλλα,ολα εχουν τον τροπο τους.
ενα νεο μαγαζι που θελει να δωσει το παραδειγμα,η που εστω παιρνει τη δουλεια του στα σοβαρα,δεν θα βαλει γυαλες στα ραφια.

και αν καποιος ζητησει γυαλα,μπορει να του πει ο μαγαζατορας πως εδω ενδιαφερομαστε για τα ψαρια μας,οι γυαλες δεν ενδεικνυνται για τιποτα ζωντανο,οποτε αν θελετε γυαλα να πατε αλλου.

αλλα δεν το κανει κανεις,γιατι στην τελικη το κερδος ενδιαφερει περισσοτερο.
αυτο ειναι που δεν βλεπουν και γιαυτο εχουμε γεμισει με μετρια μαγαζια και μετριες εως κακες υπηρεσιες παντου.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 30-03-17, 14:45
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Συμφωνώ Γιωργο μου , αλλά πιστεύω ότι πάνω απο όλα ευθύνεται η παιδεία μας σε αυτη την χώρα .
Πόσα σκυλιά καταλήγουν στον δρόμο κάθε χρόνο απο ασυνείδητους ? επειδή τους άρεσε η ράτσα ή επειδη το αγόρασαν για το image?
Εγω ας πουμε έχω 3 σκυλιά απο το κυνοκομείο
Πρέπει να καταλάβουν όλοι ότι ο σωστός "χομπίστας - ενυδρείου" θα ξαναεπιστρέψει στο μαγαζί αν του πείς το σωστό και δεν νοιάζεσαι μόνο να πουλήσεις . Καταλαβαίνω ότι ο χρόνος είναι περιορισμένος όταν έχεις να εξυπηρετήσεις 10 άτομα αλλά πάντα υπάρχουν τα φυλλάδια μας
Ευχομαι όλος ο κόσμος να αποκτά ζωάκι συνειδητά, για τις ευθύνες του. Είναι πολύ κρίμα , καμια ζωή δεν έχει μικρότερη αξία.
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 30-03-17, 14:57
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
4 ωρες ε , τουρμπάτα αυτά τα βακτήρια
Είναι βακτήρια Vpower rasing!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 30-03-17, 19:00
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι πολύ κρίμα , καμια ζωή δεν έχει μικρότερη αξία.
γεγονός είναι, πραγματι ειναι γεγονος.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 30-03-17, 19:28
Το avatar του χρήστη christoschor
christoschor Ο χρήστης christoschor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2016
Περιοχή: ΥΜΗΤΤΟΣ
Μηνύματα: 479
Προεπιλογή

Παιδια επειδη εχουμε κανει την ιδια κουβεντα και σε αλλα θεματα που εχουν ανοιχτει, προσωπικα πιστευω οτι δεν αλλαζουν και πολλα. Παντως μου αρεσει οταν μπαινω σσ αλυσιδα καταστηματος και μου λενε μισο λεπτο να ερθει ο ιχθυολογος μας. Περιμενω να δω τυπο σαν το αινσταιν με ρομπα και μου συστηθει "γεια σας κυριε ειμαι ο δορκτορ χταποδιους" και τελικα σκαει το μουσμουλο που καλυτερα θα ηταν να συμμετειχε στο survivor
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 30-03-17, 20:07
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Επειδή εγώ είμαι αντιδραστικό στοιχείο...
ΑΝ γινόταν ένα ατύχημα μπροστά σας... απλά θα κοιτούσατε και θα απομακρυνόσασταν αφήνοντας τους εμπλεκόμενους να βγάλουν "άκρη";
Σκεπτόμενος την στεναχώρια που θα πάρει (πολύ σύντομα) το παιδί (και μόνο)... ΔΕΝ υπήρχε πιθανότητα να ΜΗΝ εμπλακώ στην κουβέντα, κάνοντας την πωλήτρια να ψάχνει τρύπα για να εξαφανιστεί.
Έχουν κάθε δικαίωμα να ψάχνουν "θύματα" αλλά... εδώ μέσα να τα σώσουμε ΔΕΝ προσπαθούμε; Ποία η διαφορά να γίνει αυτό... στον χώρο ενός καταστήματος; ΜΗΠΩΣ πρέπει να αλλάξουμε την νοοτροπία του... άσε τώρα... που να μπλέκω;
Υπάρχουν αρκετοί που μετά την άσχημη "περιπέτεια" λένε... αφού ψοφάνε... ΔΕΝ ξαναπαίρνω (έχοντας πετάξει σε άχρηστα υλικά τα... έστω λίγα... χρήματα τους).-
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 30-03-17, 22:36
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή ...

Εγω παντως πιστευω πως ειναι θεμα παιδείας και η ευθύνη ειναι ιδια και για τον μαγαζάτορα(που τις περισσότερες φορες δεν εχει καμια γνώση για τα ζωντανά που πουλάει) αλλα κ του πελάτη (που νομίζει πως ενα ενυδρείο ειναι διακοσμητικό για το σπίτι κ οχι σπίτι για να φιλοξενήσει ζωντανούς οργανισμούς )....και κατ επέκταση γι αυτο ειμαστε και στις πρώτες θέσεις παγκόσμιος σε αδέσποτα και κακοποιήσεις ζωντανών!
__________________
Μην αφήσεις την απογοήτευση μιας στιγμής να σου χαλάσει τα όνειτα μιας ζωής.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ψαράκια από petshop mitsos1975 Αρχάριοι γλυκού νερού 2 20-10-10 12:06
καβαλα petshop Δημητρης89 Γλυκό νερό - Γενικά 4 03-06-09 13:44
Ερώτηση για μετρήσεις νερού σε χρυσόψαρα Dimitris78 Χρυσόψαρα 2 17-03-05 21:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08915 seconds with 13 queries