Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-11-11, 17:11
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή Βοήθεια!!! Νεόστατο ενυδρείο!!

Το ενυδρείο μου έχει 2 βδομάδες που τρέχει αλλά παρατήρησα ότι κάτι ancistrus μωρά που έχω έχουν παράξενη συμπεριφορά και ψοφάνε όπως στο υπόμνημα με την αμμωνία, λέω να παραγγείλω απο το petcumulus τα εξής καθώς το ενυδρείο μου έχει αμμωνία(πιστεύω) :

http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2076

http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...basket=updated

http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...basket=updated

Θα χρησιμεύσουν?
Επίσης λέω να το αδειάσω απο Δευτέρα και να το φτάξω απο την αρχή, καθώς περιμένω και ψάρια(pseudotropheus saulosi) απο βδομάδα οπότε πείτε μου τι να κάνω ώστε όταν θα μπούν ο βιότοπός τους να είναι όπως πρέπει.
Οι τελευταίες μετρήσεις που έκανα πριν μια βδομάδα ήταν οι ηξής:PH 7,2 - 7,6, KH 8Περίπου, GH καλά δεν θυμάμαι πόσο,ΝΟ2 ΚΑΙ ΝΟ3 0
Αμμωνία δεν μέτρησα καθώς δεν είχα τεστ για αμμωνία.
Όσον αφορά το φίλτρο μου στην αρχ'η είχε βακτήρια αλλά στη συνέχεια δεν ξέρω τι έγινε και μάλλον καπουτ τα βακτήρια.
Κάνει να βάλλω 2 χρυσόψαρα για να το στρώσουν (και μετά να τα δώσω σε ένα φύλο μου με χρυσοψαροενυδρείο) και μετά μόλλις βγούν τα χρυσόψαρα να μπούν κατευθείαν οι κιχλίδες ?
Θέλω απόψεις!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-11-11, 18:04
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρείο μου έχει 2 βδομάδες που τρέχει αλλά παρατήρησα ότι κάτι ancistrus μωρά που έχω έχουν παράξενη συμπεριφορά και ψοφάνε όπως στο υπόμνημα με την αμμωνία, λέω να παραγγείλω απο το petcumulus τα εξής καθώς το ενυδρείο μου έχει αμμωνία(πιστεύω) :

http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2076 αχρηστο

http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...basket=updated αυτο παραγγειλε το θα σου χρειαστει

http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...basket=updated αχρηστο παρε ενα υγρο τεστ.

Θα χρησιμεύσουν?
Επίσης λέω να το αδειάσω απο Δευτέρα και να το φτάξω απο την αρχή, καθώς περιμένω και ψάρια(pseudotropheus saulosi) απο βδομάδα οπότε πείτε μου τι να κάνω ώστε όταν θα μπούν ο βιότοπός τους να είναι όπως πρέπει. οι πιθανοτητες αποτι βλεπω ειναι οτι δεν θα ειναι
Οι τελευταίες μετρήσεις που έκανα πριν μια βδομάδα ήταν οι ηξής:PH 7,2 - 7,6, KH 8Περίπου, GH καλά δεν θυμάμαι πόσο, να ξανακανεις μετρηση ισως?ΝΟ2 ΚΑΙ ΝΟ3 0 αυτα πριν μια βδομαδα.
Αμμωνία δεν μέτρησα καθώς δεν είχα τεστ για αμμωνία.
Όσον αφορά το φίλτρο μου στην αρχ'η είχε βακτήρια αλλά στη συνέχεια δεν ξέρω τι έγινε και μάλλον καπουτ τα βακτήρια.
Κάνει να βάλλω 2 χρυσόψαρα για να το στρώσουν (και μετά να τα δώσω σε ένα φύλο μου με χρυσοψαροενυδρείο) και μετά μόλλις βγούν τα χρυσόψαρα να μπούν κατευθείαν οι κιχλίδες ? ΟΧΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ!
Θέλω απόψεις!
τις δικες μου αποψεις στις ειπα στο αλλο θεμα σου αλλα μαλλον δε σου αρεσανε
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-11-11, 18:10
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
τις δικες μου αποψεις στις ειπα στο αλλο θεμα σου αλλα μαλλον δε σου αρεσανε
Οπότε απο Δευτέρα που θα έρθουν και τα πράγματα λέω να αλλάξω το μισό ενυδρείο και μετά να ρίξω απο τα καινούρια προιόντα που μου προτείνατε και μετά απο λίγο να κάνω ξανά μέτρηση για αμμωνία.
Υπάρχει περίπτωση η αμμωνία να δημιουργήθηκε απο υπολείματα τροφής ?
Και κάτι άλλο, αν το test εφόσον κάνω όλα αυτά που είπα βγεί καλό πόσες μέρες μετά κάνει να μπούν τα ψάρια?
Το seachem prime δεσμεύει την αμμωνία όπως το αντιχλώριο το χλώριο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 26-11-11 στις 20:15
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-11-11, 18:21
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μετρησεις τωρα στην αρχη θα κανεις συχνα! οσο πιο συχνα μπορεις!και καθε μερα αν μπορεις ακομα καλυτερα!εγω εκανα δυο φορες τη μερα στην αρχη.μια το πρωι και μια το βραδυ.

δεν αλλαζεις το μισο ενυδρειο,ενα δυο υλικα του φιλτρου σου θα αλλαξεις.

η αμμωνια δημιουργηθηκε απτην τροφη που εχεις μεσα σε συνδιασμο με την κακη φιλτρανση και τον ανολοκληρωτο κυκλο του αζωτου.

στα τεστ που θα κανεις,και αφου αλαχτουνε τα υλικα θα δειξουνε 0 σε ολα.(αμμωνια,νιτρωδη και νιτρικα)αυτο δε σημαινει οτι θαναι καλα! σημαινει οτι το φιλτρο σου θα θελει στρωσιμο! και τωρα οπως τοχεις στρωσιμο θελει! απλα οπως τοχεις τωρα δεν ειναι στημενο ωστε να ευνοει την αναπτυξη της βιολογιας οσο θα μπορουσε.

αφου αλλαξεις τα υλικα που σου ειπα θα βαλεις αγγελια για μπολι.αφου μπει το μπολι μπορεις να βαλεις 1-2 ψαρια και παραλληλα θα κανεις και μετρησεις για να δεις αν το μπολι επιασε η οχι.

To prime ειναι αντιχλωριο.απλα κανει και αποτοξικοποιηση της αμμωνιας παραλληλα.δε θα ριχνεις και απτα δυο υγρα δηλαδη!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 26-11-11 στις 20:15
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-11-11, 18:26
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Τι θα γίνει δηλαδή αν βάλλω και απο τα 2 στο ενυδρείο?
Επείσης κάθε πότε θα θέλει άλλαγμα νερού το ενυδρείο αφού θα ταίζω κάθε μέρα?
Και τα ψάρια επειδή τα παραγγέλνω δεν έχω την πολυτέλεια να τα βάλλω σιγά σιγά οπότε θα τα βάλλω και τα 4 μαζί.
Και κάτι άλλο, μετά απο πόσο καιρό κάνει να μπούν τα ψάρια μετά απο τις διαδικασίες αυτές?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 26-11-11 στις 20:15
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-11-11, 18:33
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι θα γίνει δηλαδή αν βάλλω και απο τα 2 στο ενυδρείο? σεισμος! τιποτα δε θα γινει απλα δεν χρειαζεται.
Επείσης κάθε πότε θα θέλει άλλαγμα νερού το ενυδρείο αφού θα ταίζω κάθε μέρα? καθε βδομαδα 30%
Και τα ψάρια επειδή τα παραγγέλνω δεν έχω την πολυτέλεια να τα βάλλω σιγά σιγά οπότε θα τα βάλλω και τα 4 μαζί. δικα σου τα λεφτα δικο σου και το ρισκο.λογικα δεν θα εχεις προβλημα και με 4 ψαρια στην αρχη αλλα δε μπορει να στο προεξοφλησει κανεις αυτο.δε μιλαω για τις ζωες που θα πανε χαμενες γιατι αποτι καταλαβα δεν το σκεφτεσαι καν...
Και κάτι άλλο, μετά απο πόσο καιρό κάνει να μπούν τα ψάρια μετά απο τις διαδικασίες αυτές?
στην τελευταια σου ερωτηση,αν βαλεις μπολι, τα ψαρια τα βαζεις αμεσως και ταιζεις ελαχιστα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-11-11, 21:19
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
στην τελευταια σου ερωτηση,αν βαλεις μπολι, τα ψαρια τα βαζεις αμεσως και ταιζεις ελαχιστα.
Μπόλι βρήκα το θέμα είναι πρίν βάλλω το μπόλι να καθαρίσω το ενυδρείο, και πόση ώρα μετά το μπόλιασμα μπαίνουν τα ψάρια?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-11-11, 22:26
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπόλι βρήκα το θέμα είναι πρίν βάλλω το μπόλι να καθαρίσω το ενυδρείο, και πόση ώρα μετά το μπόλιασμα μπαίνουν τα ψάρια?
πρωτα καθαριζεις το ενυδρειο μετα το στηνεις μετα παιρνεις το μπολι γιατι το μπολι δεν αντεχει πολυ.... και μετα το μπολιασμα ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ τα ψαρια για να μην πεθανει η βιολογια
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-11-11, 15:20
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gianniwpopi Εμφάνιση μηνυμάτων
πρωτα καθαριζεις το ενυδρειο μετα το στηνεις μετα παιρνεις το μπολι γιατι το μπολι δεν αντεχει πολυ.... και μετα το μπολιασμα ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ τα ψαρια για να μην πεθανει η βιολογια
Πόσο νερό βγάζω(το βγάζω όλο η κάποια ποσότητα)?
Επείσης πόσο αντέχει ένα μπολιασμένο ενυδρείο μέχρι να μπούν τα ψάρια?
-------------------------
Επίσης, παραθέτω αυτό τι link επειδή ήταν φτηνό και το παρήγγειλα μαζί με τα άλλα πράγματα μου:
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2076

Κάνει να μπεί μαζί με το μπόλι και αν ναι καθε πότε θα χρειάζεται να βάζω στο ενυδρείο ?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-11-11, 15:23
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αυτα που ρωτας εχουνε απαντηθει.διαβασε τα προηγουμενα ποστ.καλη συνεχεια.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-11-11, 15:45
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτα που ρωτας εχουνε απαντηθει.διαβασε τα προηγουμενα ποστ.καλη συνεχεια.
Δίκιο είχες απαντήθηκαν.
Τώρα στο θέμα μας. Όταν θα βάλλω το μπόλι με το καλό(πρώτα ο θεός) λέω ακριβώς μετά το μπόλιασμα να κάνω προσαρμογή 20 λεπτών στα καινούρια ψάρια με νερό του ενυδρείου.
Όταν θα γίνεται προσαρμογή να είναι ανοιχτό το φίλτρο ή όχι και επίσης το μπόλιασμα να γίνει με ανοιχτό το φίλτρο?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-11-11, 16:33
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

διαβασες τι ειναι το μπολι?

θα παρεις βρωμια απο φιλτρο υγειους ενυδρειου και θα το ριξεις στο δικο σου φιλτρο.μην παρεις σκετο νερο απο αλλο ενυδρειο και το ριξεις μεσα γιατι δε θα κανεις τιποτα.

φυσικα και θα κανεις προσαρμογη στα ψαρια πριν τα βαλεις μεσα!

τι εννοεις ανοιχτο το φιλτρο? αν θα τοχεις στην πριζα? μπορεις να το βγαλεις για δυο λεπτα να ριξεις το μπολι και να το ξαναβαλεις στην πριζα.

δεν διαβαζεις τα υπομνηματα ομως και θα εχεις προβληματα.αν δεν εχεις ορεξη να διαβασεις καθολου δεν ξερω ποσο θα σε ευχαριστησει αυτο το χομπι
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-11-11, 16:59
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Και βέβαια τα διάβασα και το υπόμνημα με το στρώσιμο και το υπόμνημα με το μπόλι.
Αυτό που σε ρώτησα το οποίο δεν έχει το άρθρο(νομίζω) είναι αν το νερό της προσαρμογής των ψαριών θα είναι μετά ή πρίν το μπόλι.
Και κάτι άλλο. Αν γνωρίζεις, εφόσον μπεί το μπόλι μέσα σε πόση ώρα εξαφανίζεται η αμμωνία?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-11-11, 19:13
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και βέβαια τα διάβασα και το υπόμνημα με το στρώσιμο και το υπόμνημα με το μπόλι.
Αυτό που σε ρώτησα το οποίο δεν έχει το άρθρο(νομίζω) είναι αν το νερό της προσαρμογής των ψαριών θα είναι μετά ή πρίν το μπόλι.
Και κάτι άλλο. Αν γνωρίζεις, εφόσον μπεί το μπόλι μέσα σε πόση ώρα εξαφανίζεται η αμμωνία?
θα βαλεις το μπολι και τα νεα ψαρια θα τα βαλεις την επομενη μερα.αναλογα ομως με τις τιμες αμμωνιας που θα δεις στις μετρησεις σου.κανε μια μετρηση αμμωνιας και πριν βαλεις το μπολι για να δεις αν εχεις αμμωνια μεσα τωρα.χωρις μετρησεις μιλαμε στον αερα.
αν οταν μετρησεις για αμμωνια δεις οτι υπαρχει αμμωνια στο νερο θα βαλεις το μπολι και σε λιγες ωρες αν ολα γινουν σωστα, η αμμωνια θα δεις με μετρησεις οτι θα μηδενισει.τοτε μπορεις να βαλεις τα νεα ψαρια κανοντας προσαρμογη πρωτα.
αν δεν εχεις αμμωνια στο νερο τοτε θα πρεπει τα ψαρια να μπουνε αμεσως μετα το μπολιασμα με σωστη προσαρμογη και θα ταισεις ενα-δυο φυλλαρακια στο καθενα.

αν υπαρχει αμμωνια ηδη στο νερο δεν υπαρχει λογος να ριξεις τα ψαρια μεσα στην αμμωνια.εστω κιαν αυτη θα μηδενισει με το μπολι μετα απο καποιες ωρες.τα βαζεις μολις μηδενισει.

στο ξαναλεω,αν θες να ασχοληθεις σωστα και να μην κανεις βλακειες και σκοτωνεις ψαρια τσαμπα θα πρεπει να διαβασεις και να προμηθευτεις τα βασικα
υγρα τεστ για NH4NH3,NO2,NO3,PH,GH,KH
σωστα υλικα για το φιλτρο σου(στα εχω πει)
κλπ.

αν κανω καποιο λαθος ελπιζω να το διορθωσει καποιος,γιατι ολοι βλεπω κανουν τον αλεκο
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-11-11, 20:25
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Κανουμε-νε τον Αλεκο ολοι διοτι ολος αυτος ο καταιγισμος ερωτησεων εχει απαντηθει διεξοδικότατα επανειλημμένως σε αμετρητα θεματα...Αρκει μια αναζητηση.
Το εργαλειο πανω δεξια "Αναζητηση" γι αυτην την δουλεια ειναι.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-11-11, 22:34
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

+10000
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοήθεια με καινούργιο ενυδρείο SOS! nitrox Αρχάριοι γλυκού νερού 14 01-05-11 19:43
Βοήθεια για μετακόμιση σε νέο ενυδρείο kostas_dimi_xapsas Αρχάριοι γλυκού νερού 2 10-03-09 23:15
Βοήθεια για νέο ενυδρείο Guderian Αρχάριοι γλυκού νερού 8 23-10-08 22:21
Νέο ενυδρείο - επιλογές - βοήθεια! aquaman Αρχάριοι γλυκού νερού 1 31-08-08 23:04
Νέο ενυδρείο με χρυσόψαρα - Βοήθεια Sakura Χρυσόψαρα 19 20-10-07 13:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06326 seconds with 13 queries