Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-12-04, 16:05
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή Συμβουλές λίπανσης

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους και όλες.
Πρόσφατα έστησα το ενυδρείο μου του οποίου το setup συζητήθηκε εκτενώς στο topic "Ψάχνω Υπόστρωμα" ( http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=3279 ) και πρέπει να ομολογήσω ότι οι συμβουλές που πήρα ήταν πολύτιμες και άφθονες. Αυτό που με προβληματίζει τώρα είναι ο τρόπος με τον οποίο θα λιπαίνω την στήλη του νερού.
Μετά από μετρήσεις ενός περίπου μήνα και αφού έστρωσε το ενυδρείο οι τιμές που έχω είναι ως εξής :
ΝΗ3/4: 0
No2 : <0,1
No3 : 5
PH : 7
Fe : 0,1
Po4 : 0,25
Οι δυο τελευταίες μετρήσεις πιστεύω πως δηλώνουν ότι δεν υπάρχει σημαντική διαρροή θρεπτικών από το υπόστρωμα.
Τα φυτά που έχω είναι :
Glo. Elatinoides / Eleocharis Parvula / Monosolenium Tenerum / Hygro. Polusperma & Rosanervig / Cardamine Lyrata / Lys. nummularia 'Aurea' / Cyperus Helferi / Anubias Congensis & Nana "Petite" / Hydrocotyle verticillata.
Επίσης σκέφτομαι να αντικαταστήσω τις Hygrophila κάποιο άλλο είδος που δεν θέλει τόσο συχνά κλάδεμα. καμιά πρόταση

Το βασικό μου πρόβλημα είναι με πιο τρόπο μπορώ να προσθέτω στο νερό Νο3 , Fe και Po4. Γίνετε να τα ρίχνω το ένα χωριστά από το άλλο για να ελέγχω καλύτερα τις τελικές τιμές? Υπάρχει κάποιο προϊόν που ανταποκρίνεται αυτό που θέλω (και είναι σχετικά διαθέσιμο?).

Αυτά τα ολίγα...περιμένω τα σχόλια σας.
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-12-04, 18:29
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή Re: Συμβουλές λίπανσης

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gorgi
Το βασικό μου πρόβλημα είναι με πιο τρόπο μπορώ να προσθέτω στο νερό Νο3 , Fe και Po4. Γίνετε να τα ρίχνω το ένα χωριστά από το άλλο για να ελέγχω καλύτερα τις τελικές τιμές? Υπάρχει κάποιο προϊόν που ανταποκρίνεται αυτό που θέλω (και είναι σχετικά διαθέσιμο?).
και τα 3 υπάρχουν στην εταιρεία seαhem. Σε υγρή μορφή.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-12-04, 19:55
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

να ξερεις οτι αμα ειναι να ριξεις τα λιπασματα να προσεχεις και να ξεκινησεις με μικρες ποσοτητες και σιγα σιγα να τις αυξανεις μεσα απο τη παρατηρηση των φυτων σου.

ολα τα παραπανω στα αναφερω γιατι η αλγη καραδοκει
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-12-04, 12:30
Το avatar του χρήστη fidel
fidel Ο χρήστης fidel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος με το Flourish της Seachem, αν και το χρησιμοποιώ σε συνδυασμό με PMDD (DIY) λιπάσματα (ξεχωριστά μικροστοιχεία, ποτάσιο, μαγνήσιο και φώσφορο) ακριβώς για να ελέγχω απόλυτα την κατάσταση στο ενυδρείο και να αποφέυγω όσο είναι δυνατό την εμφάνιση άλγης.

Ότι και αν αποφασίσεις να χρησιμοποιήσεις το πιό σημαντικό είναι να το βάζεις καθημερινά στο ενυδρείο (διαιρώντας τη δοσολογία του λιπάσματος σε έξι π.χ. ημέρες αφήνοντας μια ημέρα κενή, συνήθως αυτή που αλλάζεις νερό). Μη το ρίχνεις μία φορά κάθε εβδομάδα ή 15νθήμερο ή μήνα αλλά κάθε μέρα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-12-04, 12:49
Christodoulos Diamantidis Ο χρήστης Christodoulos Diamantidis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-11-2004
Περιοχή: Holargos, Athens
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fidel
Ότι και αν αποφασίσεις να χρησιμοποιήσεις το πιό σημαντικό είναι να το βάζεις καθημερινά στο ενυδρείο (διαιρώντας τη δοσολογία του λιπάσματος σε έξι π.χ. ημέρες αφήνοντας μια ημέρα κενή, συνήθως αυτή που αλλάζεις νερό). Μη το ρίχνεις μία φορά κάθε εβδομάδα ή 15νθήμερο ή μήνα αλλά κάθε μέρα.
Μπορείς να επεκταθείς λίγο σε αυτό σε παρακαλώ? Είναι λάθος η μια φορά την εβδομάδα ή απλώς καλύτερα η καθημερινή λίπανση?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-12-04, 13:01
Το avatar του χρήστη fidel
fidel Ο χρήστης fidel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Είναι καλύτερα σε καθημερινή βάση. Όταν ρίχνεις την ποσότητα που αναγράφεται στα λιπάσματα (συνήθως είναι εβδομαδιαίες δόσεις) τότε τα φυτά ξαφνικά έχουν περισσότερα στοιχεία από αυτά που χρειάζονται (βραχυπρόθεσμα) οπότε στο νερό σου μένουν αρκετά θρεπτικά στοιχεία για να κάνει πάρτυ η άλγη. Στο σημείο αυτό η άλγη είναι πιο γρήγορη στο να απορροφά ότι θρεπτικό υπάρχει οπότε αυτό που έχεις καταφέρει είναι να δώσεις αυτά που χρειάζονται στα φυτά για να "επιζήσουν" και στην άλγη ότι χρειάζεται για να "εκτιναχθεί".
Με την καθημερινή λίπανση αποφεύγεις την περίσσεια θρεπτικών στοιχείων στο νερό.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-01-05, 11:01
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας και συγνωμη για την απουσια απο την συζητηση αλλα δεν ειχα προσβαση στο Internet.
Πολυ ενδιαφερον και σωστο αυτο για την καθημερινη λιπανση, θα το εφαρμοσω. Οσο για τα προϊοντα της Seachem τα γνωριζω αλλα δεν τα εχω βρει σε καποιο μαγαζι ακομα. Αντι αυτων εχω παρει το Floreal +Iod το οποιο προσθετω καθημερινα σε φιδολες ποσοτητες. Το εχει δοκιμασει κανεις;
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-01-05, 13:49
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αντι αυτων εχω παρει το Floreal +Iod το οποιο προσθετω καθημερινα σε φιδολες ποσοτητες. Το εχει δοκιμασει κανεις;
To βασικο σκευασμα μικροστοιχειων της συγκεκριμενης εταιριας ειναι το ferreal (αν θυμαμαι καλα ) και το floreal-iodine το δινει ως συμπληρωματικο αρα απο μονο του δεν φτανει ως πηγη μικροστοιχειων .
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-01-05, 15:37
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Η ΑquaMedic δε δίνει και πολλές πληροφορίες για το τι ακριβώς περιέχει το καθε ένα από τα δύο αυτά προϊόντα της. Ξεκίνησε με μικρές ποσότητες μέχρι να βρεις την αναλογία που χρειάζονται τα φυτά σου.
Πάντως θεωρούνται πολύ καλά λιπάσματα. Και εγώ αυτά χρησιμοποιώ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04796 seconds with 12 queries