Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-03-16, 18:12
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή συγκατοίκηση betta neon ?Και πυθμένες?

σκέφτομαι σύντομα, να μετακομίσω τον μονομάχο μου , σε ένα ενυδρείο 70λτ. Με απασχολεί:
Μπορώ να προσθέσω 1 - 2 θυληκιές? ( Η αναπαραγωγή συμβίωση, είναι απαραίτητη? Να αναφέρω ότι, ο δικός μου ως τώρα, πρότινος, έχτιζε κατά διαστήματα φωλιές).
Επίσης αναρωτιέμαι, θα μπορούσα να προσθέσω 9 - 10 "μπλε κόκκινα" νέον?
Κάνουν τα 2 είδη μαζί?
Τα λίτρα δεν είναι πρόβλημα, αν δεν φτάνουν τα 70, να βάλω 80 ή 90.
Κατόπιν με απασχολεί πιο το πιο κατάλληλο υλικό για βυθό betta (χρώμα, μέγεθος).
Και πιο για betta _ neon, Αν φυσικά κάνουν τα δύο είδη μαζί !
Κατόπιν, αν πχ ξέρετε ότι θέλω ψιλό υλικό σαν άμμο για τα ψαράκια, χρειάζεται παρακάτω να βάλω χώμα (ειδικό για ενυδρεία βρήκα, που πουλάει το pet city), να πιάσουν φυτά ή τα φυτά που έχω σήμερα (ανούβια, κάποια λογχοειδή, μια λευκοκέφαλη), μποορούν να φυτευτούν στο ψιλόκκοκο υλικό, αν είναι αυτό το κατάλληλο!
Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.
Χάρης
-------------------------
ξΈΡΩ, πάλι σας δυσκόλεψα με τις ερωτήσεις μου, ετσι είναι παιδιά, επειδή είμαι ζορισμένος και καταλαβαίνω τώρα που μιλάω με εσάς οτι λάθος έχω κάνει με το 20λιτρο και το μονομαχάκο + τα νεονάκια μήπως ... θα μπορούσατε να βοηθήσετε λίγο;
Aν σας πέσαν λίγο μαζεμένα, και λίγο απότομα, όπως τα λέω εγώ. Μήπως θα μπορούσατε, να "πιάνατε" το αρχικό μου κείμενο, και να κάνατε κάποια σχόλια, πάνω στις ερωτήσεις μου! Ισως με άλλο χρώμα γράμματα
και ετσι ώστε να απαντηθούν λίγο τα ερωτήματα μου και να ταλαιπωρώ λιγότερο τα ψαλάκια μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Harris1 : 19-03-16 στις 18:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-03-16, 19:40
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Λοιπον... Εχουμε και λεμε..
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Harris1 Εμφάνιση μηνυμάτων
σκέφτομαι σύντομα, να μετακομίσω τον μονομάχο μου , σε ένα ενυδρείο 70λτ. Με απασχολεί:
Μπορώ να προσθέσω 1 - 2 θυληκιές? ( Η αναπαραγωγή συμβίωση, είναι απαραίτητη? Να αναφέρω ότι, ο δικός μου ως τώρα, πρότινος, έχτιζε κατά διαστήματα φωλιές). Μπορεις να προσθεσεις θυληκα σε αυτα τα λιτρα , αρκει να ειναι πυκνοφυτεμενο με κρυψωνες..
Επίσης αναρωτιέμαι, θα μπορούσα να προσθέσω 9 - 10 "μπλε κόκκινα" νέον?
Κάνουν τα 2 είδη μαζί?
Τα λίτρα δεν είναι πρόβλημα, αν δεν φτάνουν τα 70, να βάλω 80 ή 90. Θα μπορουσες να βαλεις , αλλα για χαρεμι μονομαχους και νεον , μου φαινονται λιγα τα λιτρα.. Η μαλλον , δεν μας νοιαζουν τα λιτρα πολυ, αλλα το μηκος.. Σε ενα 90-100cm μηκος ενυδρειου, ναι. Αν διακοσμηθει σωστα, δεν θα υπαρχουν προβληματα.
Κατόπιν με απασχολεί πιο το πιο κατάλληλο υλικό για βυθό betta (χρώμα, μέγεθος).
Και πιο για betta _ neon, Αν φυσικά κάνουν τα δύο είδη μαζί ! Ενα σκουροχρωμο υποστρωμα, ειναι ιδανικο.. Θα ελεγα μαυρο ψιλο χαλικι η αμμος
Κατόπιν, αν πχ ξέρετε ότι θέλω ψιλό υλικό σαν άμμο για τα ψαράκια, χρειάζεται παρακάτω να βάλω χώμα (ειδικό για ενυδρεία βρήκα, που πουλάει το pet city), να πιάσουν φυτά ή τα φυτά που έχω σήμερα (ανούβια, κάποια λογχοειδή, μια λευκοκέφαλη), μποορούν να φυτευτούν στο ψιλόκκοκο υλικό, αν είναι αυτό το κατάλληλο! Λευκοκεφαλα και ανουμπια , δεν φυτευονται.. Υποστρωμα θα χρειαστεις μονο για μετρια - δυσκολα φυτα
Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.
Χάρης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-03-16, 19:56
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

θεωρητικα μπορει να φαινεται οτι ταιριαζουν τα δυο ειδη αλλα στην πραγματικοτητα δεν ταιριαζουν και τοσο πολυ.

κοιταξε καταρχην το προφιλ τους.
http://www.seriouslyfish.com/species...irodon-innesi/
http://www.seriouslyfish.com/species/betta-splendens/

θα δεις πως οι θερμοκρασιες που θελουν ειναι διαφορετικες.
σε ενα ενυδρειο με μονομαχο που ζει ανετα και σε θερμοκρασια πανω απο 30(αν χρειαστει το καλοκαιρι) τα νεον ειναι πιθανο να τα χασεις.
αν οχι ολα,καποια.(και αυτο συνεπαγεται και αμμωνια ενδεχομενως)
αλλα δεν ειναι μονο αυτο.πχ στα νεον μια καλη θερμοκρασια ειναι οι 25 βαθμοι.
για τον μονομαχο ειναι χαμηλη.

για τη συμπεριφορα του μονομαχου δεν μπορω να σου πω γιατι αυτο εξαρταται απτο ψαρι.
μπορει να μην εχει κανενα προβλημα μπορει και να εχει.
το σιγουρο ειναι πως αν κανει φωλια ο μονομαχος θα τα κυνηγαει να τα διωξει,και αν βαλεις και θηλυκα και υπαρξει γεννα,θα χανεις τα μικρα με τα νεον μεσα.
ειδικα αν βαλεις σωστο αριθμο νεον.(απο 10 και πανω)

προσωπικη γνωμη ειναι αυτη,δεν θα τα εβαζα μαζι.
το ιδιο το seriously fish λεει πως καλο ειναι να μπαινει μονος του ο μονομαχος.

η τουλαχιστον οχι με τετοια κοπαδοψαρα.
θελει πιο ησυχα ψαρια και αν ειναι δυνατο να κινουνται και σε αλλη ζωνη του ενυδρειου.(βυθος πχ)

στα υπολοιπα συμφωνω με τον Tsala.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-03-16, 20:04
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

ευχαριστώ.
να ρωτήσω, μέτρια δύσκολα φυτά για μονομάχους , ποιά θεωρούνται?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-03-16, 20:06
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οτι χρειαζεται πολυ φως ειναι δυσκολο για ενυδρειο με μονομαχο γιατι το ψαρι δεν θελει πολυ φως.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-03-16, 21:08
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Συμφωνω με τον Γιωργο σε οσα ειπε,αλλωστε ειναι και πιο καταλληλος στο θεμα απο μενα..
Παντως , πιστευω πως ενας "ωριμος" χομπιστας μπορει να φτιαξει μια τετοια συνθεση..
Ξεροντας φυσικα πως να αντιμετωπισει τους κινδυνους που μπορει να του εμφανιστουν στην πορεια..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-03-16, 21:29
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

σιγουρα ολα μπορουν να γινουν.αναλογα πως το βλεπει ο καθενας.
πχ η εμπειρια ενος χομπιστα δεν σημαινει μονο πως μπορει να ανταποκριθει σε εκτακτη αναγκη,μπορει να σημαινει επισης πως γνωριζει τους πιθανους κινδυνους
και λογω της εμπειριας του αποφασιζει να μην τους λαβει υποψη του.(κακο του κεφαλιου του αν με ρωτησεις,αλλα μπορει να συμβει)
δηλαδη μπορει εγω πχ, να εχω δεκα χρονια ενυδρεια και να πω ελα μωρε,δε βαριεσαι αμα ψοφησουν ψοφησαν τα νεον.


η μπορει ενας αλλος εμπειρος χομπιστας να μην ασχοληθει καν με το να συνδιασει ψαρια γιατι πιστευει πως τα "species tanks" ειναι πιο σωστα ενυδρεια γενικοτερα.

γιαυτο ο καθενας μπορει να λεει την αποψη του,αλλα τα αντικειμενικα δεδομενα ειναι αυτα που γραφουν τα προφιλ και οι περιγραφες του καθε ειδους.δεν θεωρω οτι εχω μεγαλη εμπειρια σε τιποτα ενυδρειακο,
αλλα σε οσα ψαρια εχω κρατησει,δεν θυμαμαι ουτε μια φορα που να επεσαν εξω οι πληροφοριες στα προφιλ.
αν διαβαστουν σωστα,ολες οι πληροφοριες που χρειαζεται καποιος ειναι εκει.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-03-16, 00:44
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
σιγουρα ολα μπορουν να γινουν.αναλογα πως το βλεπει ο καθενας.
πχ η εμπειρια ενος χομπιστα δεν σημαινει μονο πως μπορει να ανταποκριθει σε εκτακτη αναγκη,μπορει να σημαινει επισης πως γνωριζει τους πιθανους κινδυνους
και λογω της εμπειριας του αποφασιζει να μην τους λαβει υποψη του.(κακο του κεφαλιου του αν με ρωτησεις,αλλα μπορει να συμβει)
δηλαδη μπορει εγω πχ, να εχω δεκα χρονια ενυδρεια και να πω ελα μωρε,δε βαριεσαι αμα ψοφησουν ψοφησαν τα νεον.


η μπορει ενας αλλος εμπειρος χομπιστας να μην ασχοληθει καν με το να συνδιασει ψαρια γιατι πιστευει πως τα "species tanks" ειναι πιο σωστα ενυδρεια γενικοτερα.

γιαυτο ο καθενας μπορει να λεει την αποψη του,αλλα τα αντικειμενικα δεδομενα ειναι αυτα που γραφουν τα προφιλ και οι περιγραφες του καθε ειδους.δεν θεωρω οτι εχω μεγαλη εμπειρια σε τιποτα ενυδρειακο,
αλλα σε οσα ψαρια εχω κρατησει,δεν θυμαμαι ουτε μια φορα που να επεσαν εξω οι πληροφοριες στα προφιλ.
αν διαβαστουν σωστα,ολες οι πληροφοριες που χρειαζεται καποιος ειναι εκει.
έτσι ακριβώς είναι .
όλα είναι γραμμένα αρκεί να τα διαβάσουμε με προσοχή γιατί θα φιλοξενισουμε ζωντανά που για την διαβίωση τους εξαρτώνται μόνο από εμάς και η απερισκεψια ο λάθος χειρισμός η η αδιαφορία μας μπορεί να τα σκοτώσουν αν όχι γρήγορα σίγουρα μακροπροθεσμα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-03-16, 01:28
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Τα νέον εκτός από αρκετά ευαίσθητα σαν είδος... κακοποιούνται συχνότατα σε μικρά ενυδρεία, λόγω του μεγέθους τους (όπως και πολλά ακόμα είδη).
Προσωπικά διαφωνώ με την συγκατοίκηση των 2 ειδών (που έχουν και διαφορετικούς τόπους (ηπείρους) καταγωγής).
Τελικά αυτό το ενυδρείο (που θα στηθεί)... είναι σαν ακορντεόν και όλο... αλλάζει μέγεθος.
Από όσα έχουν γραφτεί... μόνο ότι γράφτηκε για τα λίτρα... φαίνεται να έχει σημειωθεί.-
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ps. Demasoni συγκατοίκηση. sofianos7 Malawi 22 27-12-14 09:40
Συγκατοίκηση δίσκων fh84 Δίσκοι 8 10-11-14 00:50
συγκατοίκηση 2 πλέκο maria p Γατόψαρα Ν. Αμερικής 7 18-12-12 08:58
sos-ιδανική θερμοκρασία- συγκατοίκηση NICKMAN Ζωοτόκα 4 05-03-11 11:06
Συγκατοίκηση αρσενικά θυλικά Kotsos Bettas 7 12-06-09 20:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06880 seconds with 13 queries