Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Βιβλιογραφία Γλυκού Νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-10-13, 16:57
Το avatar του χρήστη ineth
ineth Ο χρήστης ineth δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2013
Περιοχή: Ελευσίνα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή 23 τίτλοι βιβλίων, ανάλυση-παρουσίαση

Παρουσίαση λογοτεχνίας για ενυδρεία και άλλων….

Του: Ma®tin Zabel

Εισαγωγή-συστάσεις
Αγαπητοί φίλοι και συνάδελφοι. Επιτρέψτε μου να συστηθώ. Ονομάζομαι Μάρτιν, είμαι παθιασμένος ενυδρειόφιλος και ασχολούμαι με τα ενυδρεία από την ημέρα σχεδόν που κατάφερα να περπατήσω. Ελέω μπαμπά βεβαίως. Έπειτα από κάποια έτη διακοπής, πριν από 12 περίπου χρόνια άρχισα πάλι να επιστρέφω δειλά στο πάθος μου, και όπως κάνω πάντα το έπραξα ξεκινώντας να διαβάζω. Η αγάπη μου για τα βιβλία και περιοδικά δεν σταμάτησε ποτέ, και έχω την χαρά σήμερα να μπορώ να τεκμηριώσω ό, τι γνωρίζω για το χόμπι μας με μια βιβλιοθήκη που απαρτίζεται με περισσότερες από 50 χιλιάδες σελίδες έντυπου υλικού σε διάφορες μορφές, όλες ενδελεχώς διαβασμένες και μελετημένες.
Είμαι ιδιωτικός υπάλληλος και στον «ελεύθερο» χρόνο μου διαβάζω ή κάνω μεταφράσεις-αποδόσεις από-σε διάφορες γλώσσες. Επίσης υπηρέτησα το περιοδικό ΜΟΤΟ ως συντάκτης για 23 τεύχη, όντας παθιασμένος μοτοσικλετιστής. (Σε αυτοκίνητο ούτε από μέσα δεν ξέρω να βγω παρά τα σαράντα μου χρόνια.)
Αν και τα ενυδρεία μου, κυρίως λόγω ενοικίου, δεν είναι πολλά και μεγάλα, το όραμα, η αγάπη και το πάθος σε συνδυασμό με τις γνώσεις μου υπερτερούν του υδάτινου όγκου που τους αναλογεί ίσως.

Η τωρινή συνδρομή μου θα είναι με την παρουσίαση-ανάλυση 23 βιβλίων που έχω στην κατοχή μου σε διάφορες γλώσσες.

Στην σειρά αυτή άρθρων δεν θα αναφέρω την τιμή των βιβλίων μια και λίγο ως πολύ αυτές κυμαίνονται ανάλογα με την πηγή από την οποία την βρίσκετε. Με αφορμή αυτό το σχόλιο θα πω πως ενώ τα αρχικά μου βιβλία τα βρήκα σε καταστήματα ενυδρείων εδώ στην Ελλάδα, σύντομα κατέφυγα στο Amazon το οποίο θεωρώ αναξιόπιστο και πλέον κυνηγώ παλιότερες εκδόσεις μέσω ebay. Όμως η κύρια μέθοδο και πηγή μου πλέον, είναι η παραγγελία μέσω μεγάλου βιβλιοπωλείου της Αθήνας που παραδίδει στην ώρα του και με εγγύηση επιστροφής χρημάτων. Κάτι στο οποίο το Amazon τουλάχιστο, απέτυχε.
Πώς μαθαίνω και καταλήγω στα βιβλία που με ενδιαφέρουν; Είναι σχετικά εύκολο μια και συχνά πέφτω επάνω σε διαφημίσεις σε περιοδικά και άλλες φορές απλά τα βρίσκω στα καταστήματα με είδη ενυδρείου. Ένας από τους πιο παράδοξους τρόπους είναι να παίρνω μεγεθυντικό φακό όποτε βλέπω φωτογραφία κάποιου γνωστού ακουαρίστα ή επιστήμονα και «τσεκάρω» του τίτλους της βιβλιοθήκης κοντά του όταν αυτό είναι δυνατό.
Επειδή όλοι και όλα κρίνονται, στο τέλος κάθε αναφοράς παραθέτω την προσωπική μου εκτίμηση για την βαθμολογία που αναλογεί στο βιβλίο.
Η κλίμακα που χρησιμοποιώ είναι από το Ένα ως το Δέκα και έχει την εξής μορφή: 1/10 – 10/10
Στην κλίμακα αυτή το μέσο και αποδεκτό κάτω όριο είναι το 5 φυσικά. Κάπου εκεί κοντά, στο 4, είναι τα μικρά φυλλάδια που παρέχουν οι εταιρίες στα καταστήματα με πληροφορίες για τα προϊόντα τους και τους νέους φίλους που βιάζονται να μπουν στο χόμπι μας. Οτιδήποτε κάτω από το 5 μάλλον δεν είναι άξιο αναφοράς παρά μόνο ως παράδειγμα αποφυγής, αν και οτιδήποτε κάτω από το 3 θα είναι μάλλον τόσο τραγικό που τελικά για αυτόν και μόνο το λόγο θα αξίζει να διαβαστεί. Οτιδήποτε από 6 μέχρι 7 θα είναι άξια αναφοράς και ανάγνωσης μα ό’τι δείτε με 8 θα μπορούσε να είναι κάτι που μπορείτε να πάρετε με κλειστά μάτια. Το 9 είναι το άριστα μια και μέχρι σήμερα μόνο τρία βιβλία έχω που να αξίζουν το 10 και αυτά είναι τα: Charles Darwin The Origin of Species, Darcy Thomson Of Form and Development, και το πρώτο βιβλίο που θα παρουσιάσω, το «An ATLAS Of Freshwater and Marine Catfishes» του Burgess. (Βέβαια αν είχα την Principia Mathematica του Sir Isaac Newton θα έπρεπε να σωπάσω μια και καμία κλίμακα δεν σηκώνει το έργο αυτό.)

Παρουσίαση γίνεται στα ακόλουθα βιβλία και περιοδικά:

1: An ATLAS Of Freshwater and Marine Catfishes
Του: Dr Burgess
2: Dr Axelrod’s mini ATLAS of Freshwater Aquarium Fishes mini Edition
Του: Dr Herbert Axelrod
3: Dr Burgess’s mini ATLAS of Marine Aquarium Fishes mini Edition
Του: Dr Burgess
4: Nature Aquarium World 1,2
Του: Takashi Amano
5: Keeping Poison Frogs
Του: Jerry G Walls
6: Aquarium Plants Their Identification cultivation and ecology
Των: Dr karel Rataj & Thomas J Horeman
7: Shrimps Crayfishes and Crabs In The Freshwater Aquarium
Του: Uwe Werner
8: Breeding Aquarium Fishes Volume 4
Του: Dr Herbert Axelrod
9: Fish Diseases A Complete Introduction
Τουr Gottfried Schubert
10: The Proper Care of Goldfish
Του: James Geran
11: The Proper Care of Guppy
Του: Stan Shubel
12: The Proper Care of Discus
Του: Bernd Degen
13: All About Discus
Του: Dr Herbert Axelrod
14: Dwarf Chiclids
Του: Jorg Virge
15: South American Dwarf Cichlids – Apistogramma Crenicara Microgeophagus
Των: Hans J Mayland - Dieter Bork
16: The simple guide to: Planted AQUARIUMS
Των: Terry Anne Barber & Rhonda Willson
17: The Proper Care of Ampibians
Του: John Coborn
18: The simple guide to: Garden Ponds
Της: Terry Anne Barber
19: Catfishes – The complete guide to the successful care and breeding of more than 100 catfish spieces
Του: Lee Finley
20: Tetras and Barbs – The complete guide to the successful care and breeding of two of the most popular groups of aquarium fish
Του: Randy Carey

21: Breeding & Raising Angelfishes
Του: Ed Stansbury

22: Culturing Live Foods
Του: Michael R. Hellweg
23: Encyclopedia of Aquarium Plants
Του: Peter Hiscock

ΤΙΤΛΟΙ
An ATLAS Of Freshwater and Marine Catfishes
Του: Dr Burgess
Εκδόσεις TFH
ISBN 0-86622-131-X
Σελίδες 790
Γλώσσα: Αγγλική
Υπάρχει ένα, ΕΝΑ και μόνον ένα βιβλίο που να θεωρείται στο χώρο μας Βίβλος. Τόσο τέλειο και λεπτομερές που θα ικανοποιήσει τόσο τον επιστήμονα όσο και τον καλό χομπίστα. Βιβλίο του οποίου οι σελίδες και οι πληροφορίες να μην σηκώνουν την παραμικρή υποψία για την ακρίβειά τους και που θα μπορούσε να κάνει ακόμα και τον Ντενί Ντιτερό να θαυμάζει τον όγκο και την πληροφορία του. Και ιδού γιατί.
Η πρώτη έκπληξη έρχεται από το γεγονός πως το βιβλίο αυτό δεν γράφτηκε από τον ειδικό και «Γκουρού» των Γατόψαρων, στενό συνεργάτη του Tropical Fish Hobbyist και συντάκτη της στήλης Catfish Corner, Lee Finley. Η αλήθεια είναι πως έτσι έπρεπε, μια και δεν είναι εύκολο να βρεις επιστημονικές πληροφορίες, να τις μεταδώσεις και να τις οργανώσεις με εγκυκλοπαιδικό τρόπο σε ένα τόσο μεγάλο έργο, αν δεν είσαι εξοικειωμένος με την οργάνωση ενός τέτοιου συγγραφικού άθλου που ΔΕΝ είναι χομπίστικο βιβλίο, παρά το ότι προσκυνείται από όλους τους χομπίστες που το απέκτησαν. Έτσι ο Dr Burgess έπειτα από παρότρυνση και αρωγή του στενού του συνεργάτη και εργοδότη Dr Herbert Axelrod εκμαίευσε το έργο αυτό.
Το ογκωδέστατο βιβλίο θα τρομάξει αρχικά, μα η εκπληκτική βιβλιοδεσία που διακατέχει όλα τα έργα των εκδόσεων TFH θα στηρίξει όλες τις σελίδες μία προς μία τόσα χρόνια μέχρι να βρεθεί εταιρία με είδη ενυδρείων να παρουσιάσει Σουτιέν για Ψάρια. Τόσο καλά!
Το βιβλίο έπειτα από μια μικρή εισαγωγή μας παρουσιάζει συνοπτικά όλες σχεδόν τις οικογένειες (31 όταν γράφτηκε το βιβλίο) Γατόψαρων-Siluriformidae και η σύνοψη αυτή συνοδεύεται από σχέδια της βασικής μορφής της κάθε οικογένειας. Το βιβλίο δεν αναφέρεται στις μονοτυπικές-ολιγοτυπικές οικογένειες των: Cranoclanididae, Olyridae, Scoloplacidae.
Ας μου επιτραπεί να σταθώ εδώ στα σχέδια του βιβλίου. Πρόκειται για απλά ασπρόμαυρα σχέδια που επιτρέπουν την παρατήρηση των ειδών και ανατομικών ή άλλων χαρακτηριστικών πολύ καλύτερα από οποιαδήποτε φωτογραφία. Ακολουθεί μια σύντομη αναφορά σε χαρακτηριστικά που αφορούν την οικογένεια και που έχουν να κάνουν με:
• Τον τρόπο με τον οποίο αντιμετωπίζουν τις ιδιαιτερότητες της διαβίωσης στον πυθμένα
• Το μέγεθός τους
• Την δραστηριότητά τους
• Αμυντικούς μηχανισμούς
• Διατροφή και συστήματα «αντίληψης»
• Την ικανότητα παραγωγής ήχων ειδών της οικογενείας
• Μηχανισμός Webber
• Αναπαραγωγή
• Ορισμός της Οικογένειας
• Ανατομική ανάλυση
Στην συνέχεια ακολουθεί ανάλυση κάθε Οικογένεια ξεχωριστά και τα είδη που την απαρτίζουν. Όπως πάντα με ασπρόμαυρα λεπτομερή σχέδια.
Ακολουθεί αναφορά στην βιβλιογραφία και 288 σελίδες με έγχρωμες φωτογραφίες των ειδών. Όλες χάρμα οφθαλμών, όντας τέλειες όπως μας έχει συνηθίσει το TFH.
Το έργο κλείνει με το ευρετήριο και τις ευχαριστίες.
Δεν έχω λόγια. Ακόμα και αν δεν σας ενδιαφέρουν τα Γατόψαρα η τα ψάρια ή τα ενυδρεία και απλά επιθυμείτε να εντρυφήσετε σε ένα εκπληκτικό ανάγνωσμα δεν θα μπορούσα παρά να προτείνω το βιβλίο αυτό.
Είναι από τα σπάνια εκείνα αποκτήματα που με τον τεράστιο όγκο, τόσο του έντυπου υλικού όσο και το φυσικό μέγεθος, της ποιότητας και της πληροφορίας που ξεπερνούν όποια πιθανή κλίμακα βαθμολόγησης.
Σε έναν κόσμο κρίσης όπου τα πάντα όμως βαθμολογούνται οφείλω ταπεινά να βαθμολογήσω το έργο αυτό στα πλαίσια της σειράς άρθρων που αρθρογραφώ.
Βαθμολογία: 10/10


Dr Axelrod’s mini ATLAS of Freshwater Aquarium Fishes mini Edition
Του: Dr Herbert Axelrod
Εκδόσεις TFH
ISBN 0-86622-385-1
Σελίδες 996
Γλώσσα: Αγγλική
Για όλους εμάς που επιθυμούμε να έχουμε μια συνοπτική παρουσίαση των ψαριών του γλυκού νερού, αλλά και κάποιων του υφάλμυρου, υπάρχουν αρκετοί Άτλες που μπορούν να ικανοποιήσουν την ανάγκη μας αυτή. Ένας εξ αυτών είναι και ο εν λόγω Άτλας που μας παρουσιάζει τα ψάρια ανά οικογένεια. Σε κάθε κεφάλαιο οικογενείας αναλύονται σε 3 φωτογραφίες ανά σελίδα τα είδη που την απαρτίζουν. Κάτω από κάθε είδος υπάρχει μια σειρά εικονιδίων που μας δίνουν πληροφορίες για τις ανάγκες και την φυσιολογία του ψαριού με συνοπτικό και σαφή τρόπο. Φυσικά τα είδη των ψαριών είναι ενδεικτικά και δεν θα ήταν εφικτό να χωρέσει ολόκληρο το βιβλίο όλα μα όλα τα ψάρια του γλυκού νερού. (Για την δουλειά αυτή προσπαθεί η Fishbase.org άλλωστε.) Πάραυτα ο όγκος είναι εντυπωσιακός, όπως και η ποιότητα της βιβλιοδεσίας και οι φωτογραφίες που τον συνοδεύουν. Θα έλεγα πως ο Άτλας είναι κομμένος και ραμμένος για τον έλληνα αναγνώστη που είναι διαβόητος για την συνήθειά του να ξεφυλλίζει ένα βιβλίο ψάχνοντας για φωτογραφίες μια και από αυτές θα χορτάσει το μάτι του. Όμως επειδή εμείς δεν είμαστε συνηθισμένοι έλληνες…. αλλά ούτε και συνηθισμένοι άνθρωποι γενικότερα το ρίχνουμε στην μελέτη γρήγορα.
Ανοίγοντας το βιβλίο στην έκδοση του 1995…. (ναι ξέρω είναι παλιά αλλά αυτήν έχω….) ξεκινάμε με τον κλασσικό πρόλογο και ανάλυση της σημασιολογίας των εικονιδίων που υπάρχει κάτω από κάθε φωτογραφία είδους. Στην συνέχεια ακολουθούν πίνακες μετατροπής μέτρων και σταθμών και ένα ακόμα κεφάλαιο που αναφέρεται στις τεχνικές φωτογράφισης ψαριών. Στην συνέχεια ακολουθούν οι φωτογραφίες των ειδών και στο τελευταίο τέταρτο του βιβλίου περίπου έρχεται το πλέον σημαντικό κομμάτι του βιβλίου για τον αρχάριο αλλά και τον προχωρημένο χομπίστα. Αρχικά στο κομμάτι αυτό αναλύεται ο τρόπος με τον οποίο πρέπει να στηθεί ένα ενυδρείο. Ακολουθεί ανάλυση στα επιμέρους κομμάτια του εξοπλισμού και συνεχίζει μια σειρά παραγράφων για τις τροφές και τις ασθένειες. Παραδόξως για βιβλίο γενικής αναφοράς η πληροφορία που προσφέρεται είναι πλούσια και καλά τεκμηριωμένη και μπορώ να πω πως παρά το γεγονός πως σημαντικό μέρος της λογοτεχνίας που κατέχω αφορά τα δύο αυτά εδάφια είναι τόσο καλή η δουλειά που έχει γίνει, που σε αρκετές περιπτώσεις ξεπερνά ακόμα και τις ειδικευμένες εκδόσεις. Στην συνέχεια ακολουθεί ένα κομμάτι για την αναπαραγωγή των ψαριών και τέλος ένα καλό και πάλι αφιέρωμα στα φυτά του ενυδρείου. Ολωσδιόλου ικανοποιητική ποσότητα ύλης που δεν θα απογοητεύσει.
Εν κατακλείδι.
Πρόκειται για ένα καλό βιβλίο αναφοράς που δεν θα το αποχωριστείτε ποτέ. Οπωσδήποτε είναι μια εξαιρετική αγορά.
Βαθμολογία: 7/10

Dr Burgess’s mini ATLAS of Marine Aquarium Fishes mini Edition
Του: Dr Burgess
Εκδόσεις TFH
ISBN: 0-780793800322
Σελίδες 1028
Γλώσσα: Αγγλική
Πρόκειται για την έκδοση του μικρού Άτλα για το θαλασσινό νερό. Αν έχετε διαβάσει την παρουσίαση του Άτλα για το γλυκό νερό θα δείτε κάποιες διαφορές.
Πρώτα από όλα αποτελεί νεότερη έκδοση, μια και δεν έχω την δυνατότητα να αγοράζω ξανά και ξανά την κάθε επανέκδοση ενός βιβλίου. Η μεγαλύτερη διαφορά έχει να κάνει με την αλλαγή ιδιοκτησίας του εκδοτικού οίκου, μια και ο αξιότιμος κος Axelrod έχει πια πουλήσει την TFH εν μέσω σκανδάλων και πλέον οι εκδόσεις στην μετά Axelrod εποχή διακατέχονται από περισσότερη δημοσιογραφική και επιστημονική πληροφορία. Ενώ οι εκδόσεις επί Axelrod είχαν και μια δόση αυτοπροβολής με συνεχής αναφορές στον εκδότη της εταιρίας του οποίου η συμβολή στο χόμπι μας είναι, αν μη τι άλλο, κολοσσιαία.
Το βιβλίο ξεκινά με μία σύντομη εισαγωγή που ακολουθείται από μια παρουσίαση διαφόρων οικογενειών θαλασσινών ψαριών σε συνάθροιση με ασπρόμαυρα σχέδια που παραστατικότατα μας δίνουν μια εντύπωση για το πώς μοιάζουν οι χαρακτηριστικότεροι αντιπρόσωποι των οικογενειών αυτών. Τα σχέδια είναι καταπληκτικά και η λεπτομέρεια αυτή στην παρουσίαση θα βοηθήσει πολύ στην εξοικείωση με τους χαρακτηριστικότερους αντιπροσώπους των. Όπως πάντα κάτω από τις φωτογραφίες των ψαριών που απαρτίζουν το μεγαλύτερο κομμάτι του βιβλίου υπάρχουν σύμβολα με τα κύρια πράγματα που πρέπει να γνωρίζουμε για τα ψάρια. Μαζί με τα βοηθητικά αυτά εικονίδια υπάρχουν τόσο οι επιστημονικές ονομασίες των ψαριών όσο και οι κοινές, γεγονός που κατά την ταπεινή μου άποψη είναι λάθος μια και έπρεπε να υιοθετηθεί η μόνη ορθή, επιστημονική διπλή ονομασία. Μου προκάλεσε επίσης έκπληξη το γεγονός πως ο Άτλας δεν είναι χωρισμένος σε κεφάλαια όπου το κάθε κεφάλαιο αφορά μια οικογένεια ψαριών. Αντί αυτού η παρουσίαση είναι συνεχής και τα είδη διαδέχονται το ένα το άλλο σε λογική σειρά μια και σύμφωνα με τον εκδότη είναι δομημένο με τις συστεμικές καταχωρήσεις κατά Nelson (1984.)
Ευχάριστη, αν και ουχί, έκπληξη αποτελεί η αναφορά από κοινού σε ψάρια που έχουμε δει στον Άτλα γλυκού νερού. Φυσικά αφορά ψάρια υφάλμυρου και θα έλεγα πως δεν αποτελεί παρασπονδία μα ίσως θα ήθελα να ελπίζω σε ένα μικρότερο Άτλα ειδικά για αυτά τα ψάρια.
Το θεωρητικό κομμάτι του βιβλίου που αφορά το «στήσιμο» και την συντήρηση θαλασσίων ενυδρείων είναι μεγαλύτερο από το αντίστοιχο το παλαιότερου Άτλα του γλυκού νερού που έχω και μάλλον αυτό ελάχιστα έχει να κάνει με το νεότερο της εκδόσεως, όσο με την πολυπλοκότητα ενός ενυδρείου θαλασσινού νερού σε αντιστοιχία με ενός του γλυκού νερού. Όμως η δομή και ο πλούτος της πληροφορίας όπως και το συγγραφικό ύφος καταδεικνύουν δημοσιογραφική ωρίμανση του οίκου και των έργων του.
Έτσι: Το θεωρητικό κομμάτι ξεκινά εύλογα με τις κοινές αναφορές στα ενυδρεία, όπως το ίδιο το ενυδρείο την βάση το φωτισμό τη θέρμανση κλπ….. Ακολουθεί αναφορά στα είδη φιλτραρίσματος και τον εξωτερικό εξοπλισμό. Στη συνέχεια ακολουθεί αναφορά στο νερό το ίδιο και φυσικά ακολουθούν οι οδηγίες για το στήσιμο και τη συντήρηση. Έπειτα γίνεται μια αναφορά στον χειρισμό και την διαχείριση των ψαριών κατά την μεταφορά ή μέσα στο ενυδρείο και τελικά τον τρόπο με τον οποίο τα επιλέγουμε για το ενυδρείο μας… συμβατότητες κλπ.
Ακολουθεί κεφάλαιο για τις τροφές και τον τρόπο ταΐσματος. Στην συνέχεια ακολουθούν δύο κεφάλαια που αφορούν την υγεία των ψαριών και πριν κλείσει το βιβλίο με την αναφορά στην αναπαραγωγή θαλασσίων ψαριών υπάρχει και ένα κεφάλαιο για τις θαλασσινές Άλγες.
Το βιβλίο κλείνει με το ευρετήριο τόσο με την επιστημονική ονομασία όσο και με την κοινή ονομασία με συνημμένη αναφορά στην ορθή επιστημονική.
Θα έλεγα πως το βιβλίο είναι εξαιρετικά καλό αν και ίσως θα ήθελα διαχωρισμό των κεφαλαίων ανά οικογένεια όπου αυτό είναι δυνατό. Σε γενικές γραμμές είναι ένα εξαιρετικό έργο και ο βαθμός προόδου των πάντα αγαστών εκδόσεων TFH είναι σχεδόν τρομακτικός. Ίσως τελικά θα πρέπει να πάψω να είμαι τόσο φειδωλός με τα χρήματα και μόλις φτάσει το επόμενο πακέτο με τους 5 τόμους που έχω παραγγείλει για το χόμπι μας να πρέπει να δρομολογήσω την αγορά ενός νέου Άτλα του γλυκού νερού.
Βαθμολογία: 8/10





Nature Aquarium World 1,2
Του: Takashi Amano
Εκδόσεις TFH
ISBN:
Πρώτος τόμος: 0-7938-0089-7
Δεύτερος τόμος: 0-7938-2077-4
Γλώσσα: Αγγλική
Αυτή τη φορά θα αναφερθώ σε ένα φωτογραφικό ανθολόγιο του μαέστρου, μέντορα και ρηξικέλευθου καλλιτέχνη Takashi Amano. Ποιος είναι ο εν λόγω κύριος;
Ο Takashi γεννήθηκε στη Ιαπωνία, μεγάλωσε στην επαρχία σε αγροτική οικογένεια ή εν πάση περίπτωση μια οικογένεια που είχε στενή επαφή με τη γη. Ο μικρός Takashi αγάπησε από μικρή ηλικία το νερό και τα πλάσματα που κατοικούσαν σε αυτό, αλλά πιο πολύ αγάπησε και στην συνέχεια υπηρέτησε με πάθος την αγάπη του για τα φυτά του νερού και όχι μόνο. Είναι ο άνθρωπος που ενσωμάτωσε τις τάξεις, τις τάσεις, τους ρυθμούς και την αρμονία των Ιαπωνικών κήπων στα ενυδρεία. Πειραματίστηκε με το νερό, τα φυτά και τα ψάρια σε κάθε δυνατή έκφανση και σήμερα τα ενυδρεία του πωλούνται ως πίνακες. Τρισδιάστατοι πίνακες ζωντανοί, θνητοί συνάμα και αιώνιοι. Ο συγγραφέας και δημιουργός μας παρουσιάζει την δουλειά του και κάνει αναφορές στη ζωή και τις δυσκολίες που συνάντησε ενώ παράλληλα δίνει κάποιες βασικές κατευθύνσεις, χωρίς να μπαίνει στις εξονυχιστικές λεπτομέρειες στις οποίες περιγράφει την δημιουργία του στις σελίδες του περιοδικού Tropical Fish Hobbyist τα τελευταία μερικά χρόνια όπου διατηρεί στήλη. Φυσικά οι δύο τόμοι που έχω στην κατοχή μου (δεν έχω ακόμα αξιωθεί να πάρω τον τρίτο) έχουν πλούσιο φωτογραφικό υλικό στο οποίο μπορούμε να δούμε τα ενυδρεία του Takashi και να ζηλέψουμε, να κλάψουμε ή να παραδειγματιστούμε. Ειλικρινά δεν έχω λόγια για τα βιβλία αυτά και να πω την αλήθεια είναι ένας εξαιρετικός τρόπος για να παρουσιάσετε σε κάποιον τον κόσμο του ενυδρείου και να τον κερδίσετε με την μία. Ας πούμε για να πείσετε ένα ισχυρογνώμων ταίρι για την αγορά ενός ενυδρείου.  Μαζί με κάθε ενυδρείο που μας παρουσιάζει μας δίνει και μια λίστα με τα φυτά και ψάρια που έχει το κάθε έργο καθώς και παραμέτρους του νερού.
Ο μόνος λόγος που δεν βαθμολογώ το έργο αυτό με 8/10 είναι το γεγονός πως ο μαέστρος δεν μας δίνει περισσότερες πληροφορίες για την δουλειά του αλλά περιορίζεται σε βασικές αρχές. Αυτό βέβαια μπορεί να είναι και καλό μια και ο κάθε ένας μπορεί να ακολουθήσει τις δικές του γραμμές από εκεί που τον αφήνει ο Takashi.
Βαθμολογία 7/10


Keeping Poison Frogs
Του: Jerry G Walls
Εκδόσεις TFH
ISBN: 0-7938-0252-0
Σελίδες 66
Γλώσσα: Αγγλική
Τι δουλειά έχει αυτό εδώ θα μου πείτε…. Ε! Λοιπόν έχει μια καταπληκτική αναφορά στην καλλιέργεια ζωντανής τροφής…. Και έχει ωραίες φωτογραφίες και… εντάξει. Ομολογώ. Μου αρέσουν και τα αμφίβια.
Επιτρέψτε μου να σας παρουσιάσω έναν κόσμο διαφορετικό, με πολλά όμως κοινά χαρακτηριστικά με το χόμπι μας.
Τι είναι τα Poison Dart Frogs…..
Πρόκειται για βατραχάκια, συνήθως μικρότερα από μια μικρή δακτυλήθρα που απατώνται σε χρωματισμούς που θα έκαναν και ψάρια του υφάλου να ζηλέψουν. Αν ζηλέψουν πολύ και θελήσουν όμως να τα φάνε θα πεθάνουν επιτόπου πριν προλάβουν λογικά να καταπιούν το θύμα και το βατραχάκι θα γλυτώσει με γρατζουνιές μόνο. Πρόκειται βλέπετε για κάποιους από τους ΤΟΞΙΚΟΤΕΡΟΥΣ οργανισμούς στον πλανήτη μας. Παράλληλα και από τους ομορφότερους όμως. Κατά πολλούς η τοξίνη είναι η βάση που χρησιμοποιούν οι ιθαγενείς του Αμαζονίου για την παρασκευή του δηλητηρίου Κουράρε που βάζουν στα βέλη για τα φυσοκάλαμα τους. Για να χαρείτε τα βατράχια αυτά θα χρειαστείτε τερράριο και πολλές μα πολλές ειδικές γνώσεις για αυτό όπως και για τα βατραχάκια.
Ένα μεγάλο πρόβλημα με τα αμφίβια αυτά είναι πως τρώνε αποκλειστικά και μόνο ζωντανή τροφή. Δυστυχώς είναι όμως, όπως και όλοι οι βάτραχοι, φριχτοί κανίβαλοι, που δεν θα διστάσουν να καταβροχθίσουν τους ομοίους τους. Αν θεωρείτε την αναπαραγωγή Δίσκων εύκολη και δεν σας πτοούν τα δύσκολα τότε κάποια από τα είδη αυτά θα σας κάνουν να κλάψετε από τα νεύρα σας για τον βαθμό δυσκολίας συντήρησης και αναπαραγωγής. Αρκετά όμως με τα γλαφυρά λόγια. Ας δούμε το βιβλίο.
Πρόκειται για ένα μικρό βιβλίο σε μέγεθος σχολικού τετραδίου που μας παρουσιάζει το θέμα του συνοπτικά σχεδόν μα με εξαιρετική πληροφορία. Έπειτα από την εισαγωγή ακολουθεί μια γρήγορα ματιά στα είδη που με την σειρά του συνεπικουρείται από τα βασικά που πρέπει να γνωρίζουμε για το τρόπο ζωής τους.
Ακολουθούν βασικές πληροφορίες για τερράρια και το κατά την γνώμη μου καλύτερο κομμάτι του βιβλίου, αυτό για την ζωντανή τροφή. Το κομμάτι αναπαραγωγής ζωντανής τροφής είναι λεπτομερέστατο και ομολογώ με πληροφορία που ζήλεψα αν και ήταν μικρό. Το επόμενο αυτού κεφάλαιο αφορά τα προβλήματα που ενσκήπτουν, και όσοι γνωρίζουν από αμφίβια και ερπετά καταλαβαίνουν, μια και η φύση έχει προικοδοτήσει όλα αυτά και ειδικά τα βατραχάκια με φριχτές τερατογεννήσεις και γενετικά προβλήματα. Ακολουθεί ένα κεφάλαιο με τα είδη που προσφέρονται για τους αρχάριους και ακολουθεί το κεφάλαιο με τον άκαρδο τίτλο…. Σχεδόν Αδύνατο. Όπου ο βαθμός δυσκολίας είναι περίπου ίσως με την αναπαραγωγή σαρδέλας σε ενυδρείο…. παστής σαρδέλας. Ακολουθεί μια αναφορά στα είδη Mantellas και των Harlequins που είναι και αυτά πανέμορφα μα δεν έχουν τις τοξίνες των προαναφερθέντων βατράχων, και φυσικά την επικινδυνότητα στο χειρισμό τους.
ΑΝ επιθυμείτε να δείτε κάτι διαφορετικό, αναζητείτε μια νέα πρόκληση ή ό,τι άλλο, αξίζει να ρίξετε μια ματιά σε αυτό το βιβλίο.
Κλείνοντας την αναφορά στο βιβλίο αυτό θα ήθελα να ευχαριστήσω τον γνώστη και εξαιρετικό χομπίστα και άνθρωπο Αντρέα, συνιδιοκτήτη του καταστήματος «Υδρόκοσμος» που με έφερε σε επαφή με το αντικείμενο.
Βαθμολογία: 6/10

Aquarium Plants Their Identification cultivation and ecology
Των: Dr karel Rataj & Thomas J Horeman
Εκδόσεις TFH
ISBN:0-87666-455-9
Σελίδες 452
Γλώσσα: Αγγλική
Αν ψάχνετε ένα βιβλίο αναφοράς σε φυτά μπορώ να πω πως αν αυτό το βιβλίο έβγαινε σήμερα θα ήταν άμεσο Bestseller χάρη στην ύλη που προσφέρει. Υπάρχει όμως ένα «αλλά» που δεν το αφήνει να είναι η χρυσοποίκιλτη βίβλος των υδρόβιων φυτών. Η μία και μοναδική έκδοση που υπάρχει είναι αυτή του 1977 και αυτό φαίνεται. Θα σας εκπλήξει με την ύλη και την λεπτομέρειά του, όμως θα σας πλήξει με τις φωτογραφίες «εποχής.» Αν ξεπεράσετε αυτή τη λεπτομέρεια θα σας ανταμείψει με πολλές και απίστευτες πληροφορίες και ομολογώ πως η βιβλιοθήκη μου θα ήταν αρκετά φτωχότερη χωρίς αυτό. Πρέπει όμως να αναφέρω πως ο βαθμός δυσκολίας ανάγνωσης είναι σχετικά υψηλός αν λάβουμε υπόψη πως περιλαμβάνει πάμπολλες λέξεις βοτανικής ορολογίας που ανεβάζουν τον συντελεστή δυσκολίας ανάγνωσης. Όμως ας δούμε την έκδοση….
Έπειτα από την καθιερωμένη εισαγωγή ακολουθεί κεφάλαιο για την σημασία των φυτών στα ενυδρεία. Ακολουθεί ένα κεφάλαιο για τις γενικές αρχές καλλιέργειας των φυτών και ακολουθεί κεφάλαιο για το φωτισμό και τις φωτοπεριόδους που απαιτούνται ειδικότερα. Ακολουθεί σειρά κεφαλαίων για την άλγη τα πλήρως η μερικώς υδρόβια φυτά και την αναπαραγωγή. Το τελευταίο αποτελεί και το καλύτερο κεφάλαιο και πιστεύω πως δεν υπάρχει υπάλληλος στην Tropica® που να μην το έβαζε πτιν από δέκα χρόνια στο κεφάλι κάνοντας τεμενάδες στην Ανατολή για το περιεχόμενό του. Ακολουθεί λεπτομερή αναφορά στα είδη χωρίζοντας τα σε ανθοφόρα (σπερματόφυτα) και μη (κρυπτόγαμα-ακοτυλήδονα.)
Το βιβλίο κλείνει με ένα ευρετήριο με την επιστημονική και ένα με την κοινή ονομασία των ειδών.
Βαθμολογία 7/10

Shrimps Crayfishes and Crabs In The Freshwater Aquarium
Του: Uwe Werner
Εκδόσεις: Aqualog
ISBN: 3-936027-08-0
Σελίδες: 68
Γλώσσα: Γερμανική-Αγγλική
Τώρα που τα φυτεμένα ενυδρεία, και ειδικά τα νανοενυδρεία με τα πολλά είδη γαρίδων βρίσκονται σε άνθηση, καλό θα ήταν να κάτσουμε και να διαβάσουμε όλοι λίγο για αυτό που μας αρέσει. Μπορεί το διαδίκτυο να βρίθει από πληροφορίες για τις γαρίδες όμως τα βιβλία για αυτά είναι σαφώς πιο λίγα. Τουλάχιστο εν γνώσει μου μάλιστα βιβλία που να απευθύνονται στον χομπίστα ακόμα λιγότερα! Πρόκειται για ένα ψηλό και φαρδύ βιβλίο με λίγες όμως σελίδες. Αν και έχει πολύ και αναλυτική, όσο και καλή πληροφορία, το βιβλίο αυτό θα έλεγα χαρακτηρίζεται από τις σωστές και όμορφες φωτογραφίες του.
Ας δούμε όμως την έκδοση….
Στην εισαγωγή του ο συγγραφές μας παρουσιάζεται ταπεινός θιασώτης των οστρακόδερμων, αυτοδίδακτος μάλιστα. Το πρώτο κεφάλαιο αναφέρεται στην ταξινόμηση των Οστρακόδερμων και των Δεκάποδων. Ακολουθεί μια εισαγωγή στις: μορφολογία, βιολογία και την ανατομία των οστρακόδερμων. Στη συνέχεια γίνεται μια παρουσίαση των γαρίδων των «αστακοειδών» και των καβουριών και τελικώς έρχεται το καθιερωμένο ευρετήριο.
Θα έλεγα πως ελέω της ιδιαίτερης φύσης των ειδών, το βιβλίο γίνεται εύκολα ευχάριστο στην ανάγνωση και προσφέρει μεγάλο βαθμό πληροφορίας. Επίσης οι φωτογραφίες και οι σωστές λεζάντες τους επιτρέπουν ένα γρήγορο ξεφύλλισμα να γίνει και αυτό με την σειρά του εποικοδομητική ενημέρωση ακόμα κα αν κάποιος δεν έχει σκοπό να διαβάσει όλο το βιβλίο. Αν όμως θέλει κανείς θα μάθει τα της οικογενείας με αρκετή λεπτομέρεια, πλέον οι μικροί, αν και ουχί πάντα μικροί, κατάφρακτοι κάτοικοι του ενυδρείου ή του τερράριου μας, δεν θα έχουν πλέον πολλά μυστικά από εμάς.
Αν και οι ειδικές εκδόσεις χαρακτηρίζονται από την ακριβή μετάφρασή τους ομολογώ πως έχω διαβάσει και την Γερμανική έκδοση του έργου αυτού και μου φάνηκε ελαφρώς καλύτερη. Μάλιστα σε κάποια σημεία η αγγλική έκδοση έχει σκόρπιες γερμανικές λέξεις και ομολογώ αυτό μου έκανε εξαιρετική εντύπωση μια και δείχνει προχειρότητα. Για του λόγου το αληθές στην σελίδα 5 αντί για την λέξη “contents” δηλ. περιεχόμενο, υπάρχει η λέξη “Inhalt” που σημαίνει το αυτό βέβαια (Περιεχόμενα.) Δεν μπορώ να το τεκμηριώσω ολότελα αυτό που δήλωσα, πως δηλαδή διακρίνω μια προχειρότητα στην απόδοση, αλλά το αφήνω να αιωρείται παρά μόνο ως γενική αναφορά μια και δεν έχω καταφέρει να έχω ταυτόχρονα και τις δυο εκδόσεις στο γραφείο μου για να κάνω σύγκριση κατ’ αντιπαράσταση. Όμως το γενικό μου αίσθημα είναι αυτό. Όπως και να έχει η πληροφορία που μας παρέχει το βιβλίο αξίζει χρυσό και οι φωτογραφίες το ίδιο. Δεν βλέπω λόγο να μην το αγοράσει κάποιος.
Βαθμολογία 6/10

Breeding Aquarium Fishes Volume 4
Του: Dr Herbert Axelrod
Εκδόσεις: TFH
ISBN: 0-87666-451-6
Σελίδες: 324
Γλώσσα: Αγγλική
Άλλη μια φορά θα αναφερθώ σε βιβλίο σχεδόν αρχαίο μια και αποτελεί έκδοση του 1976. Όμως μιλάμε για έναν θησαυρό γνώσεων που παρά την ηλικία του έργου έχει να δώσει πολλές πληροφορίες. Φυσικά το “Volume 4” (τόμος 4) του τίτλου υποδηλώνει πως μιλάμε για ολόκληρη σειρά, αλλά ομολογώ πως δεν μου έχει δοθεί ακόμα η οικονομική δυνατότητα να αποκτήσω και τα υπόλοιπα βιβλία, με το «ακόμα» να αποτελεί την λέξη κλειδί. Παρά την ηλικία του, το κείμενο είναι εξαιρετικό και παρά το γεγονός πως οι φωτογραφίες είναι «εποχής», θα ρουφήξετε το βιβλίο σε μια στιγμή. Στο βιβλίο αυτό θα διαβάσετε λεπτομερέστατα πρακτικές για να αναπαράγετε 15 διαφορετικά είδη ψαριών. Αν και οι πληροφορίες αποτελούν πηγή έμπνευσης υπάρχει μια δυστοκία στο να αναγνωρίσουμε κάποια από τα είδη από το επιστημονικό τους όνομα μια και ταξινομικά έχουν υπάρξει σημαντικές αλλαγές έκτοτε και θέλει λίγο ψάξιμο για να βρεθεί η πληροφορία. Χαρακτηριστικά αναφέρω πως για την συγγραφή του εν λόγω άρθρου για το βιβλίο αυτό μου πήρε 4 ολόκληρες ώρες ώστε να υπάρχει σωστή τεκμηρίωση τη στιγμή που για άλλα πιο μεγάλα μου έπαιρνε λιγότερο από μία ώρα συνήθως για παρουσίαση αυτού του μεγέθους. Αυτή η δυσκολία θα σας ακολουθήσει και εσάς αν επιθυμείτε να ακολουθήσετε το βιβλίο μέχρι κεραίας. Αντί αυτού προτείνω να το δείτε ως ένα ειδικό ανάγνωσμα με γενικές κατευθύνσεις και οδηγίες. Για δική σας ευκολία όμως παραθέτω την σύγχρονη ονομασία στο τέλος.
O πίνακας που ακολουθεί περιλαμβάνει τα είδη όπως αναφέρονται στο βιβλίο και στην (παρένθεση) που ακολουθεί παραθέτω την σημερινή ονομασία.
Τα είδη που αναφέρονται είναι τα:
1. The spike tailed paradise fish - Macropodus cupanus cupanus - (Pseudosphromenus cupanus)
2. Moffati – Pseudocrenilabrus philander – (Ως έχει)
3. Desert pupfish – Cyprinodon macularius – (Ως έχει)
4. Red belly Piranha – Serrasalmus species – (Pygocentrus nattereri)
5. Bengal Danio – Danio devario – (Devario devario)
6. Giant Danio – Danio malabaricus – (Ως έχει)
7. Orange Chromide – Etroplus maculatus – (Ως έχει)
8. Spotted Leporinus – Leporinus maculatus – (Ως έχει)
9. Triangle cichlid – Uaru amphiacanthoides – (Ως έχει)
10. Redhook Metynnis – Myleus rubripinnis – (Metynis argenteus)
11. Golden albino angel – Pterophyllum scalare – (Ως έχει)
12. Meteor minnow – Tanichtys albonubes – (Ως έχει)
13. Palmquist’s npthobranchius – Nothobranchius palmquisti – (Ως έχει)
14. Bumblebee goby – Brachyogobius sp. – (Brachygobius nunus)
15. Brichard’s Lamprologus – Lambrologus brichardi – (Neolamprologus brichardi)
Πρέπει να αναφέρω πως πέρα από τις πληροφορίες για τον τρόπο αναπαραγωγής των ψαριών υπάρχουν και άλλες ανέκδοτες πληροφορίες που συνδυάζουν την πληροφόρηση με την ευχάριστη ανάγνωση.
Επίσης είναι η πρώτη φορά που έπεσα επάνω στο όνομα του κυρίου κυρίου Hiroshi Azuma. Παρακαλώ σημειώστε αυτό το όνομα γιατί θα αναφερθώ ξανά στο όνομά του, μια και αποτελεί τον πλέον διακεκριμένο, θεωρώ, επιστήμονα που ειδικεύεται στην αναπαραγωγή ψαριών.
Οπωσδήποτε η σειρά αυτή πρέπει να είναι στην βιβλιοθήκη μας.
Βαθμολογία: 7/10


Fish Diseases A Complete Introduction
Τουr Gottfried Schubert
Εκδόσεις: TFH
ISBN: 0-86622-297-9
Σελίδες: 130
Γλώσσα: Αγγλική
Αχρείαστα να είναι βέβαια, μα υπάρχουν τουλάχιστο δύο βιβλία γα τις ασθένειες των ψαριών που πρέπει να έχουμε στην κατοχή μας σε περίπτωση ανάγκης. Το πρώτο και καλύτερο είναι το βιβλίο του «Herr» Post το οποίο δεν έχω στην κατοχή μου ακόμα, μα έχοντας το δει και ξεφυλλίσει τουλάχιστο μια φορά θεωρό το καλύτερο βιβλίο στον χώρο του. Επειδή όμως ο κύριος που το είχε δεν το πουλούσε μα το ήθελε για το μαγαζί του περιορίστηκα στην επίσης αξιόλογη έκδοση που σας παραθέτω.
Στο εξώφυλλο του «Fish Diseases A Complete Introduction» θα συναντήσουμε ένα Datniodes microlepis με μια πληγή ή ένα σημείο προσβεβλημένο από Aeromonas. Ακολουθεί η εισαγωγή και ακολουθούν τα κεφάλαια που θα μας μάθουν να κάνουμε διαγνώσεις και να αντιμετωπίζουμε τα περιστατικά κατά περίπτωση.
Πρώτα από όλα θα μας εντρυφήσει στα απαιτούμενα εργαλεία και στον τρόπο κατασκευής ενός δίσκου νεκροψίας από παραφίνη. Θα γίνει αναφορά στην χρήση μικροσκοπίου στα κεφάλαια που ακολουθούν, όπως και υπάρχει μια παράγραφο που έχει δοθεί μια ειδική προβολή (μα σύντομη αναφορά) στο θέμα «μικροσκόπιο.»
Στη συνέχεια μας μαθαίνει με απλό τρόπο να εξετάζουμε τα ψάρια μας και στο κεφάλαιο που ακολουθεί αυτό, και μας μαθαίνει να κάνουμε διαγνώσεις.
Τα επόμενα κεφάλαια αναφέρονται στις παθήσεις κατά σειρά από, παράσιτα, πρωτόζωα, μύκητες, βακτηρίδια, ιούς και άλλες.
Εν κατακλείδι ακολουθεί ένα κεφάλαιο για φάρμακα και αγωγές και τέλος πριν από το ευρετήριο υπάρχει ένα μικρό κεφάλαιο που ονομάζεται εύλογα: «Η πρόληψη είναι καλύτερη από την θεραπεία.»
Σε γενικές γραμμές είναι ένα καλό βιβλίο και έχει όση πληροφορία χρειάζεται για να είναι αρκετό μα όχι τέλειο. Θεωρώ πως ήρθε η ώρα κάποιος εκδοτικός οίκος να αναλάβει την ευθύνη να εκδώσει ένα έργο ογκωδέστατο με πλούσια πληροφορία και φωτογραφικό υλικό ανάλογο του Άτλα των Γατόψαρων που παρουσίασα πρώτο πρώτο.
Βαθμολογία: 7/10


The Proper Care Of……
Εισαγωγή στην καλύτερη σειρά βιβλίων ανά είδος
Στην συνέχεια του άρθρου-κριτικής θα σας παρουσιάσω την σειρά των εκδόσεων TFH που ονομάζεται “The Proper care of” ή ελληνιστή, «η σωστή φροντίδα του.» Πρόκειται για ευμεγέθεις τόμους αναφοράς σε συγκεκριμένη θεματολογία. Στην περίπτωσή μας ψάρια η φυτά ενυδρείου μα και ό, τι άλλο μπορεί να φανταστεί κανείς, μια και παλαιότερα ο εκδοτικός οίκος TFH είχε βιβλία και περιοδικά για κάθε λογής ζωντανό. Επειδή ασχολείται πάντα με ένα μόνο θέμα χωρίς να πλατειάζει, αποκαλύπτει πτυχές που ούτε να τις διανοηθούμε δεν μπορούμε αν δεν το διαβάσουμε ενδελεχώς. Επίσης θα πρέπει να σημειώσω πως τα βιβλία αυτά δεν είναι γραμμένα ούτε από επιστήμονες ούτε από δημοσιογράφους. Αντί για αυτό πρόκειται για βιβλία γραμμένο από διακεκριμένους και σεμνούς χομπίστες. Επίσης πρέπει να σημειώσω πως τα βιβλία έχουν διαστάσεις λίγο μεγαλύτερες από Bell και είναι πολύ άνετα στην αφή, και βολικά στο να τα παίρνετε μαζί στην βόλτα για διάβασμα σε καφετέρια η άλλου.
Θα το πω όσο μπορώ πιο απλά. Αν σας ενδιαφέρει ένα συγκεκριμένο ψάρι το οποίο η σειρά αυτή καλύπτει, δεν βλέπω κανέναν μα κανέναν λόγω να μην αγοράσετε τα βιβλία αυτά πρώτα από οποιοδήποτε άλλα. Εδώ θα ήθελα παράλληλα να απολογηθώ για την «προτίμησή» μου στη σειρά TFH. Δεν πρόκειται για προτίμηση αυτού καθ’ αυτού. Απλά κουράστηκα πλέον να κρύβω βιβλία που μου άρεσαν ελέω κακής βιβλιοδεσίας ή να προσπαθώ να καταλάβω τι ήθελε να πει ο συγγραφέας και ο μεταφραστής απέτυχε οικτρά να μεταφέρει. Για το λόγο αυτό είμαι πολύ προσεκτικός στο να παραγγέλνω βιβλία από το διαδίκτυο από πηγές και εκδόσεις που δεν γνωρίζω, και αν ποτέ αγοράσω κάτι άλλο αυτό θα είναι επειδή το βρήκα σε κατάστημα και μπόρεσα να το ξεφυλλίσω πρώτα. Αλλά αρκετά με την μεμψιμοιρία μου. Αγαπητοί φίλοι σας παρουσιάζω την φοβερή σειρά για την οποία σας ζάλισα…..
The Proper Care of Goldfish
Του: James Geran
Εκδόσεις: TFH
ISBN: 0-7938-3158-Χ
Σελίδες: 258
Γλώσσα: Αγγλική
Το βιβλίο αυτό μας ανοίγει τη σειρά “The Proper Care Of….” Των εκδόσεων TFH. Με εξαίρεση την έκδοση αυτή για τα χρυσόψαρα που έχει μάλλον, άβολη, σφιχτή στην αίσθηση μα όχι και στην συγκράτηση των φύλλων ποιότητα βιβλιοδεσίας, η σειρά διακατέχεται από εξαιρετική… βιβλιοδεσία. Είναι το μόνο βιβλίο των εκδόσεων TFH που μου έχει λυθεί και έχει γίνει φύλο και φτερό.
Όσο και να προσπάθησα δεν κατάφερα να βρω ημερομηνία έκδοσης του βιβλίου αλλά είναι παλιό. Αυτό είναι το μόνο βέβαιο. Υπολογίζω περίπου των αρχών της δεκαετίας του 80 κάτι που φανερώνουν τα σκίτσα και οι φωτογραφίες των ανθρώπων. (Ξέρετε ποιες, εκείνες που τα όμορφα κορίτσια έμοιαζαν περισσότερο με άσχημους άντρες….) Αυτό ίσως και να εξηγεί και την βιβλιοδεσία. Όπως και να έχει….
Μετά την καθιερωμένη εισαγωγή ακολουθούν από ένα κεφάλαιο για την επιλογή ενυδρείου και ένα με αναφορά για την σπιτική λίμνη. Ακολουθούν άλλα τρία κεφάλαια για τον αερισμό-κυκλοφορία του νερού, φιλτράρισμα και φωτισμό αντίστοιχα και στην συνέχεια ένα εξαιρετικό κεφάλαιο για τα φυτά που μπορείτε να βάλετε με τα ψάρια σας. Στο κεφάλαιο αυτό θα διαβάσετε τόσο για φυτά ενυδρείου όσο και εξωτερικών χώρων όπως και για φυτά ειδικά για πιο κρύες συνθήκες. Όπως είθισται ακολουθεί ένα κεφάλαιο για την διατροφή και τις τροφές γενικότερα όπου δεν θα μάθετε και πολλά περισσότερα από όσα μάλλον ήδη γνωρίζετε αν έχετε διαβάσει βασικά άρθρα για το θέμα αυτό. Ακολουθεί όμως ένα μεγάλο και αναλυτικότατο και απλά πλήρες άρθρο για την αναπαραγωγή. Ακόμα και αν δεν σας ενδιαφέρουν τα χρυσόψαρα μα σας ενδιαφέρει η προοπτική να διαβάσετε για αναπαραγωγή ψαριών, αυτό το κεφάλαιο αξίζει τα λεφτά του βιβλίου, και λίγα λέω. Θα σταθώ λίγο στις επί μέρους ενότητες του κεφαλαίου.
• Έπειτα από μια γενική εισαγωγή ακολουθεί μια ενότητα για το “stock” αναπαραγωγής όπου τονίζεται η σπουδαιότητα των καλών βάσεων για την συνέχιση της ευγονικής αναπαραγωγής.
• Σεξουαλικός διαχωρισμός, πώς θα ξεχωρίσετε το αρσενικό από το…. μη αρσενικό.
• Ηλικία αναπαραγωγής.
• Μέθοδοι αναπαραγωγής. Στην ουσία αποτελείτε από διάφορες ενότητες που συμπληρώνουν η μία την άλλη. Απλά εξαιρετικές που σχεδόν σας μετατρέπουν σε «μάστορες» από την αρχή. Ε-ξαι-ρε-τι-κές.
• Θερμοκρασία αναπαραγωγής.
• Δεξαμενές αναπαραγωγής.
• Υπόστρωμα για τον γόνο.
• Εκκόλαψη του γόνου.
• Μεγαλώνοντας τα νεογέννητα.
• Hand Striping. Αναφορά στο πώς θα πάρουμε αυγά και σπέρμα από τα ψάρια χωρίς καταστροφικό τρόπο για τεχνική γονιμοποίηση. (Στο μέλλον θα γράψω άρθρο για την εξωτερική γονιμοποίηση σε ζωοτόκα.)
• Διαχωρισμός υγιούς και επιθυμητού γόνου.
• Κληρονομικότητα. Εδώ γίνεται αναφορά σε ένα βιβλίο που ψάχνω χρόνια και ονομάζεται Goldfish Breeding and Genetics και φυσικά το κεφάλαιο αναφέρεται στην μεταφορά κληρονομικών χαρακτηριστικών από γενιά σε γενιά.
• Ακολουθούν δύο κεφάλαια για τα γονίδια. Ένα κεφάλαιο αναφορά και ένα που αναφέρεται στην γονιδιακή καθαρότητα. Μάλιστα υπάρχουν και δύο απλοί επεξηγηματικοί πίνακες για τον τρόπο με τον οποίο «επιβάλλονται» τα γονίδια ομοζυγοτικά και ετεροζυγοτικά. Ακολουθούν δύο ακόμα ενότητες που επεξηγούν όλη την διαδικασία λεπτομερέστατα.
• Αναλογία φύλου. Αναφορά στο αν και κατά πόσο υπάρχει ποσοστιαία διαφοροποίηση του φύλου των γόνων.
• Χρωμοσώματα.
Ακολουθεί ένα κεφάλαιο για τις διάφορες ποικιλίες των χρυσόψαρων και στην συνέχεια κλείνει το έργο με το ευρετήριο.
Όπως σας είπα και στην αρχή, αυτή η έκδοση είναι η μόνη της σειρά που δεν έχει καλή βιβλιοδεσία μια και είναι με λεπτό εξώφυλλο. Αντίθετα οι υπόλοιπες έχουν σκληρό εξώφυλλο και έχουν άρτιο δέσιμο.
Παραβλέποντας όμως αυτό μπορώ να πω πως το βιβλίο είναι διαμάντι. Όπως μπορέσατε να διαβάσετε από την περιγραφή θα σας καλύψει ειδικότερα με ό, τι αφορά το κεφάλαιο «αναπαραγωγή.»
Αν δεν εγείρονταν και το πρόβλημα του δεσίματος θα το βαθμολογούσα εύκολα με 8. Αλλά…..
Βαθμολογία: 7/10

The Proper Care of Guppy
Του: Stan Shubel
Εκδόσεις: TFH
ISBN: 0-86622-615-X
Σελίδες: 260
Γλώσσα: Αγγλική
Πολύ όμορφα, θεωρείτε πως τα Guppy είναι εύκολα ψάρια και πως το να διαβάσετε κάτι για αυτά αποτελεί χάσιμο χρόνου μήπως; Γνωρίζετε κάθε δυνατή μικρή λεπτομέρεια για τα ψάρια αυτά και δεν θεωρείτε πως χρειάζεται να επιστρέψετε σε ψάρια που απευθύνονται για αρχάριους; Ώ! Ποία πλάνη!
Βλέπετε αυτό το βιβλίο αποτελεί το Ιερό Δισκοπότηρο για όποιον θέλει να ασχοληθεί με ζωοτόκα σοβαρά και έχασε την κυκλοφορία του, μια και έγινε γρήγορα ανάρπαστο. Ευτυχώς κάποιοι λίγοι το πουλάνε στο e-bay και υπάρχει μια μικρή ευκαιρία για όλους να το αποκτήσουν, σχεδόν όλους μάλλον. Τον τελευταίο καιρό μάλιστα διακρίνω όλο και περισσότερες αναφορές σοβαρών φίλων των ζωοτόκων να αναφέρονται στο βιβλίο αυτό με κολακευτικά σχόλια και ομολογώ η αγορά του φαίνεται να αποτελεί λαχείο που κλήρωσε! Γιατί;
Πρώτα από όλα ο κύριος Shubel είναι χομπίστας στην καρδιά που δεν έκανε ποτέ, από όσο ισχυρίζεται, το χόμπι του επάγγελμα. Ο ίδιος αποτελεί συνδετικό κρίκο ανάμεσα στους μεγάλους χομπίστες της μεταπολεμικής περιόδου και το μέλλον που ο ίδιος ανοίγει ελπίζοντας με το έργο του να μας κάνει να ακολουθήσουμε τα ίχνη του.
Πρώτα από όλα γιατί Guppy θα μου πείτε; Λοιπόν τα ψαράκια αυτά έχουν εξαιρετικά χαρακτηριστικά που τα κάνουν δημοφιλή. Είναι μικρά, τρώνε τα πάντα, έχουν εξαιρετική αντοχή, είναι πανέμορφα, αναπαράγονται πανεύκολα και τα όμορφα χαρακτηριστικά τους μας επιτρέπουν να πειραματιστούμε με την γενετική προσπαθώντας δια της ευγονικής να βελτιώσουμε τα χαρακτηριστικά τους. Στη σελίδα 19 ο Shubel σχολιάζει επί λέξει τα εξής: «Αν έχετε ένα δυο άδεια ενυδρεία και βαρεθήκατε να ασχολείστε με ευκολότερους τύπους ψαριών όπως Δίσκους και Αφρικάνικες Τσιχλίδες, αλλάξτε σε Guppies και σας εγγυώμαι πως δεν πρόκειται να βαρεθείτε με τα ψάρια σας ξανά.» Αν αυτά όλα σας ακούγονται όμορφα επιτρέψτε μου να σας εντρυφήσω και σε ένα εξίσου υπέροχο βιβλίο.
Η ίδια η έκδοση είναι του 1995. Όπως ολόκληρη η σειρά με εξαίρεση του βιβλίο για τα χρυσόψαρα, έχει εξαιρετική βιβλιοδεσία και βολικό μέγεθος. Οι σελίδες παραμένουν εύκολα ανοικτές εκεί που έχετε ανοίξει το βιβλίο και μπορείτε να το διαβάζετε εύκολα. Οι υπέροχες φωτογραφίες του θα σας μαγέψουν και οι επεξηγηματικές λεζάντες τους αποτελούν ένα βιβλίο από μόνες τους βάση αξίας. Οι φωτογραφίες μάλιστα ξεδιπλώνουν μπροστά μας ποικιλίες και χρώματα από Guppies που θα μας κουνήσουν το μυαλό. Ειδικότερα στη σελίδα 156 η φωτό από ένα σιέλ σχεδόν φωσφοριζέ ψάρι θα κάνει ακόμα και κάτοχους θαλασσινών ψαριών να ζηλέψουν. Δεν μπορώ να θυμηθώ άλλο βιβλίο όπου οι φωτογραφίες να παίζουν τόσο πρωταγωνιστικό ρόλο εκτός από τα βιβλία του Takashi Amano που βεβαίως αποτελούν περισσότερο φωτογραφικό λεύκωμα με κάποιες πληροφορίες.
Τα κεφάλαια χωρίζονται σε ενότητες με πολύ σαφή τρόπο και είναι τόσο καλά δομημένα και γραμμένα που θα ρουφήξετε το βιβλίο με την μία. Για την ακρίβεια τα κεφάλαια χωρίζονται σε:
Πρόλογος: Ο Stan μας πηγαίνει πίσω στο χρόνο και μας βάζει στο βιβλίο ξεκινώντας από τις απαρχές της ασχολίας του.
Εισαγωγή: Ο συγγραφέας μας εξηγεί την ιστορία των Guppies όπως την βίωσε και παράλληλα μας εξηγεί πως ξεκίνησαν και κατέληξαν οι διάφορες ομοσπονδίες τους μια και ο Stan είναι εξαιρετικά δραστήριος σε διαγωνισμούς και ο ίδιος είναι συχνά κριτής σε πολλούς από αυτούς.
Εξοπλισμός: Τουλάχιστον ο καθαρά επαγγελματικός τρόπος προσέγγισης του χόμπι του μας γλυτώνει από άλλη μια βαρετή μορφή κεφαλαίου όπου θα ξαναδιαβάσουμε τα βασικά ξανά και ξανά και ξανά. Αυτό το κομμάτι του βιβλίου θα το διαβάσετε αρκετές φορές.
Συντήρηση ενυδρείου: Σε 28 σελίδες δεν μπορεί να μας εξηγεί πώς θα αλλάξουμε νερό. Μπορεί; Ο Shubel όπως έχω ξαναπεί ειδικεύεται σε έναν τομέα. Να αναπαράγει και να δημιουργεί τα τελειότερα Guppies που πιθανόν έχουν υπάρξει. Αν διαβάσετε το κεφάλαιο αυτό όλο και κάτι θα μάθετε πάλι. Άλλωστε διαβάζεται πολύ ευχάριστα.
Ταΐζοντας τα ψάρια: Αρκετά καλό κεφάλαιο που όμως δεν θεωρώ πως θα προσθέσει και πολλά στις γνώσεις μας.
Αναπαράγοντας τα Guppies: 62 σελίδες χρυσής πληροφορίας. Πόσο διαρκεί η κύηση των ψαριών; Πόσο καιρό τα θηλυκό μπορεί να αποθηκεύσει σπέρμα; Πως γίνονται οι διαχωρισμοί των σειρών για την ευγονική; Απαντήσεις και πάλι απαντήσεις. Όπως είπα. Χρυσό.
Επιδεικνύοντας τα ψάρια: Όλα όσα πρέπει να ξέρετε για να ετοιμάσετε τα ψάρια για ταξίδι, να τα αμπαλάρετε να τα στείλετε να τα παρουσιάσετε στο φιλοθεάμον κοινό και τους κριτές. 28 σελίδες καλής πληροφορίας που δεν θυμάμαι να έχω συναντήσει αλλού.
Υγεία των Guppies: Ναι, καλά το καταλάβατε, πάλι τα ίδια. Αν έχετε διαβάσει και άλλα παρόμοια κείμενα από βιβλία που παρουσίασα μπορείτε να αρκεστείτε στο κομμάτι που μιλάει για τις τερατογεννέσεις.
Εμπορική εκμετάλλευση της ανατροφής των Guppies: Καλό κείμενο που θα σας αποκαλύψω του ζουμί….. δεν αφήνει κέρδος και δεν είναι βιώσιμο, κατά Shubel. Το γιατί, ενδώθεν….
Προτεινόμενα βιβλία: Μάλλον πρόκειται για προσπάθεια του εκδοτικού οίκου να τσιμπήσει πελάτες. Με εξαίρεση ίσως έναν τίτλο που τώρα πρόσεξα… Guppies-Fancy strains and how to produce them, Του Noboku Iwasaki. Χμμμμ, αναμένετε στο ακουστικό σας…..
Ευρετήριο: Όπερ….
Το βιβλίο μου στοίχησε 7200 δραχμές. 20 Ευρώ. Η αναλογία τιμής ποιότητας είναι τρομακτική, και το βιβλίο αυτό για αυτά τα λεφτά είναι πρακτικά τζάμπα.
Δεν δυσκολεύομαι να βαθμολογήσω καθόλου το βιβλίο αυτό. Είναι ΚΑ-ΤΑ-ΠΛΗ-ΚΤΙ-ΚΟ.
Βαθμολογία: 8/10




The Proper Care of Discus
Του: Bernd Degen
Εκδόσεις: TFH
ISBN: 0-86622-548-X
Σελίδες: 260
Γλώσσα: Αγγλική
Άλλη μια καταπληκτική προσφορά των εκδόσεων TFH στο διψασμένο για γνώσεις κοινό του. Η έκδοση είναι του 1995, και όπως πάντα έχει πολύ καλές φωτογραφίες και κάποια σκίτσα τα οποία όμως θεωρώ πλέον αναχρονιστικά. Για την ακρίβεια τα περισσότερα από αυτά ήταν άσχημα ακόμα και για τα αισθητικά κριτήρια της εποχής, πόσο μάλλον σήμερα. Όμως το βιβλίο αυτό έχει κρυμμένη πληροφορία που αξίζει. Πρώτα από όλα λίγα λόγια για τον συγγραφέα. Ο Bernd Degen είναι ένας χομπίστας που όπως πολλοί άλλοι ξέφυγε από τα στενά όρια του χόμπι και κατέληξε να έχει το δικό του μικρό εκτροφείο σε ένα όχι και πολύ μικρό υπόγειο. Αν προσπαθείτε να φανταστείτε ένα κελάρι πήχτρα στα ενυδρεία με αφόρητη ζέστη και υγρασία από σειρές επί σειρών ενυδρείων αναπαραγωγής ξεχάστε το. Στη σελίδα 181 υπάρχει μια φωτογραφία του και πιστέψτε με υπάρχουν ακριβά σπίτια με λιγότερο καλά σαλόνια από ότι είναι ο χώρος του εκτροφείου του Bernd. Επίσης ο Bernd ήταν και εκδότης ενός εκ των 6 περιοδικών για ενυδρεία που αγοράζω. (Μπορεί να είναι ακόμα αλλά μου είναι αδύνατο να βρω τα δύο γερμανικά περιοδικά που αγόραζα μια και από πρόσφατη μετακόμιση είναι ακόμα σε αποθήκευση.) Εν πάση…..
Όπως πάντα το βιβλίο ξεκινά με τον πρόλογο όπου ο Bernd ξεκινά με λίγα λόγια για τον εαυτό του, πως ξεκίνησε κλπ.
Ακολουθούν τα εξής κεφάλαια:
Εισαγωγή σε ένα εξαιρετικό χόμπι: Λίγα λόγια για αυτό που αγαπάει ο συγγραφέας προσπαθώντας να μα μυήσει περισσότερο σε αυτό το οποίο ο ίδιος εκθειάζει. Τους Δίσκους και την εκτροφή τους.
Το ενυδρείο για Δίσκους: Λίγα λόγια και πάλι για το ποιες είναι οι ιδιαιτερότητες του Δίσκου και τι χρειάζεται για να νοιώσει σαν στο σπίτι….. σας!
Νερό για Δίσκους: Το συγκεκριμένο κεφάλαιο είναι από τα μεγαλύτερα που έχει το βιβλίο μαζί με αυτό της εκτροφής και στις 43 σελίδες του θα σας μάθει πολλά από τα μυστικά του νερού.
«Στοκ-άρωντας» το ενυδρείο επίδειξης: Αποτελείται από αρκετές ενότητες όπου εξετάζονται θέματα συμβατότητας με άλλα είδη όπως και η επιλογή των φυτών για το απαιτητικό αυτό ψάρι.
Τροφές και σίτιση: Άλλη μια φορά θα διαβάσετε λίγα πράγματα για το θέμα αυτό και μπορώ να πω πως αν δεν γνωρίζετε πολλά για ενυδρεία και ειδικά Δίσκους καλό είναι να του ρίξετε μια ματιά, αλλιώς η πληροφορία για εμάς του παλιότερους εδώ είναι σχετικά φτωχή.
Αναπαράγοντας Δίσκους: Εδώ θα περάσουμε τον περισσότερο χρόνο μας ξεψαχνίζοντας την πληροφορία που μας παρέχεται. Θα εμπλουτίσουμε αρκετά τις γνώσεις μας για το είδος και τους τρόπους και μεθόδους που συνιστώνται για να πετύχουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα.
Ακολουθεί ένα κεφάλαιο με προτεινόμενα αναγνώσματα και κλείνουμε με το ευρετήριο.
Το βιβλίο όπως ξαναείπα αξίζει χρυσάφι, είναι σχεδόν τέλειο. Υπάρχει όμως κάτι που λείπει. Όσο και να είναι σχεδόν τέλειο, στερείται προσωπικότητας. Είναι, μπορώ να πω, κάπως στεγνό από χαρακτήρα. Δεν έχει το Πάθος και τη κρυφή λεπτομέρεια και πληροφορία, την έκπληξη και την αύρα που έχει ας πούμε του βιβλίο του Stan Shubel: The Proper Care Of Guppies. Οπωσδήποτε όμως αποτελεί εξαιρετική επένδυση.
Όπως είπα αγγίζει το τέλειο, αλλά δεν είναι.
Βαθμολογία: 7/10

All About Discus
Του: Dr Herbert Axelrod
Εκδόσεις: TFH
ISBN: 0-87666-761-2
Σελίδες: 132
Γλώσσα: Αγγλική


Ένα εξαιρετικά παλιό βιβλίο, μια και εκδόθηκε το 1970 (όπως και εγώ άλλωστε!) Σε γενικές γραμμές δεν μπορώ να πω πως πίστευα πως σας είναι απαραίτητο μια και οι πληροφορίες του ήταν ήδη ξεπερασμένες πριν από 20 χρόνια που το αγόρασα. Όμως….. Όμως έκανα λάθος. Τεράστιο μάλιστα. Όταν το πρωτ’ άνοιξα και το διάβασα δεν μπορώ να πω πως έγινα πιο πλούσιος γνωστικά μια και υπήρχαν ήδη αξιόλογες σελίδες στο διαδίκτυο από όπου με το 56άρι modem μου αντλούσα καλύτερες πληροφορίες. Όμως αποφάσισα να του ρίξω πάλι μια ματιά ενώ περίμενα στο Αττικό Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο να γίνει σέρβις και έλεγχος στην επίτοκη κοπέλα μου. Έκπληξη πρώτη, ο πακιστανός λαχειοπώλης που μετά από μια σύντομη κουβέντα που είχαμε στα ελάχιστα Urdu που γνωρίζω μου έδειξε με αφορμή το βιβλίο που κρατούσα φωτογραφίες και video από το ενυδρείο του. Ένα 120άρι απλό ενυδρείο κομπλέ με κοχύλια, ναυάγιο και δύτη που είχε μέσα ένα Δίσκο, ένα Pteryphylum ένα χρυσόψαρο και ένα Synodontis decorus. Τα είχε αγοράσει όλα μαζί με το ενυδρείο και τα είχε πέντε χρόνια. Μέσα στο νοσοκομείο ήμουν και μπορώ να πω πως ήταν καλή ώρα να πάθω εγκεφαλικό. Αφού του άρεσε «αυτουνού» και τα ψάρια την είχαν, κότσι, εγώ τι να πω;
Συνεχίζω και διαβάζω και κάποια στιγμή παθαίνω σοκ από αυτό που διαβάζω. Βλέπετε ο δρ Axelrod δεν αρκέστηκε να γράψει ένα βιβλίο μα έδωσε από ένα κεφάλαιο σε αρκετούς επιφανής ειδικούς της εποχής. Μετά την μέση του βιβλίου ο Herbert Axelrod παραχωρεί λοιπόν ολόκληρο κεφάλαιο στον πολύ Jack Wattley, αρθρογράφο του TFH, που διατηρεί την παμπάλαια στήλη “Ask Jack.” Επί το πλείστον ο Jack είναι ένας από τους μεγάλους παγκόσμιους παραγωγούς Δίσκων (ήταν από τότε) και κατά πολλούς αποτελεί ιερό τέρας του χώρου. Στο κεφάλαιο αυτό όσο και στο επιμύθιό του, στο οποίο ο Herbert αδειάζει τον Wattley, βρίσκει κανείς πληροφορίες που σε γυρνάνε τούμπα αν ξέρεις και παρακολουθείς λίγο την ιστορία του ενυδρείου και του κόσμου του.
Πρώτα ο Wattley μας χαρίζει αθρόα πληροφορία σχετικά με τα μυστικά που ο ίδιος κατείχε εκείνη την εποχή, και χωρίς υπερβολή θεωρώ πως πολλοί ειδικοί που ξεπετάχτηκαν σε, και με, διάφορες ιχθυοκαλλιέργειες πρέπει να στηρίχτηκαν στις πληροφορίες αυτές. Χαρακτηριστικά πρέπει να αναφέρω πως δεν αναφέρεται στην μυστική φόρμουλα που είχε για να μεγαλώνει τα μικρά μακριά από τους γονείς, κάτι που άλλαξε σε βιβλίο που ο ίδιος εξέδωσε αργότερα μια και «ωρίμασε» και άρχισε να αφήνει τα Δισκάκια με τους γονείς τους. Εκεί που τελειώνει το κεφάλαιο έρχεται ο «Herbert» και κυριολεκτικά αδειάζει τον Jack με τις επισημάνσεις του. Πρέπει να πω πως ποτέ σε κανένα μα κανένα σύγγραμμα που έχει πέσει στα χέρια μου δεν έχω δει τόση αδέκαστη και αμερόληπτη προσπάθεια να πληροφορηθεί ο αναγνώστης. Ακολουθεί ένα ακόμα κεφάλαιο από τον Δρ Robert W. Burke, που σχολιάζει το βιβλίο μέχρι εκεί και κάνει τις δικές του επισημάνσεις. Στη συνέχεια προς το τέλος υπάρχει ένα μεγάλο κεφάλαιο όπου ο Axelrod με αφορμή μια έκδοση του 1968 από βιβλίο του Caroll Friswold παρουσιάζει μια εναλλακτική μέθοδο για να μεγαλώσει κανείς μικρούς Δίσκους μακριά από τους γονείς τους αδειάζοντας ξανά τον Wattley. Πρέπει να αναφέρω πως όταν είχε πρωτοδιαβάσει δεν μου είχε κάνει και τόση εντύπωση, όμως όταν έχεις πια στην πλάτη σου σημαντική εμπειρία και γνώσεις, πλέον τα περσινά ξινά σταφύλια μπορεί να κρύβουν εκπλήξεις.
Επιτρέψτε μου να σας αναλύσω λίγο το υπόλοιπο βιβλίο τώρα.
Πρώτα από όλα με εξαίρεση κάποιες έγχρωμες φωτογραφίες το βιβλίο έχει πολλές ασπρόμαυρες και το μισό βιβλίο έχει χαρτί από φτηνό πολτό ενώ κάποιες σελίδες, ειδικά αυτές με τις έγχρωμες φωτογραφίες έχουν πλαστικοποιημένο. Η βιβλιοδεσία είναι εξαιρετική και όπως και η σειρά “The Proper Care Of” έχει πρακτικό μέγεθος και μπορείτε να το πάρετε μαζί σχεδόν παντού.
Το βιβλίο ξεκινά με μια εισαγωγή που ακολουθεί ένα κεφάλαιο με τίτλο «Δίσκοι στο σπίτι.» Ακολουθεί ένα άλλο με τίτλο «Διαφοροποιήσεις στους Δίσκους.» Ακολουθεί ένα για την διατροφή τους και ένα για τις συνθήκες που χρειάζονται. Ακολουθεί το κεφάλαιο που αφορά την αναπαραγωγή τους. Στη συνέχεια ακολουθούν διάφορα κεφάλαια με αναφορές επιφανών «Δισκάδων» της εποχής, μέσα και οι προαναφερθείσες όπως και αναφορά στις ασθένειες των Δίσκων. Εκεί θα δείτε και αναφορά στην ντελικάτη και λεπτεπίθραυστη (θυμηθείτε… 1970) φύση των Δίσκων από τον Δρ Gotfried Schubert που έχει γράψει και το «Fish Diseases A Complete Introduction» που έχω ήδη παρουσιάσει. Ακολουθεί ένα άρθρο για την άγνωστη τότε ασθένεια Hole in the head.
Σε γενικές γραμμές με βάση αυστηρά σημερινά κριτήρια το βιβλίο βαθμολογείται με 6/10, όμως είναι σα να συγκρίνουμε μια σημερινή πλαστικοποιημένη έκδοση της Βίβλου με την πρώτη Βίβλο του Γουτεμβέργιου σχολιάζοντας την κακή ποιότητα χαρτιού και βιβλιοδεσία. Δεν θα πω πως το βιβλίο είναι τέλειο μια και το τέλειο εδώ βαθμολογείται με 9/10 όπως έχω προαναφέρει αλλά είναι ιστορικά συγκινητικό και όμορφο. Η ομορφιά ανταμείβεται.
Βαθμολογία 7/10

Dwarf Chiclids
Του: Jorg Virge
Εκδόσεις: TFH
ISBN: 0-86622-982-5
Σελίδες: 164
Γλώσσα: Αγγλική
Υπάρχουν κάποιες φορές που κάτω από μια στοίβα κάρβουνα θα βρεθεί κάτι πολύ πιο πολύτιμο. Όταν τράβηξα το βιβλίο αυτό από το ράφι όμως ήταν ένα κομμάτι «κάρβουνο» ανάμεσα σε γυαλιστερά οπισθόφυλλα και ίσως να μην μου τραβούσε την προσοχή ποτέ αν δεν έγραφε τις μαγικές λέξεις «Dwarf Cichilids” στη ράχη του. Ομολογώ πως όντας έκδοση του 1988 είχε ήδη μια δεκαετία στη πλάτη του, πράγμα που φαινόταν. Όμως το βιβλίο έχει τις ρίζες του το 1977 όπου εκδόθηκε για πρώτη φορά στη Γερμανική και αυτή ήταν στην ουσία η τρίτη έκδοσή του. Ειλικρινά όταν έφτασα σπίτι εξεπλάγην ευχάριστα από την ποιότητα της ύλης και τον όγκο της πληροφορίας που είχε να δώσει το μικρό αυτό βιβλίο. Μπορεί σα βιβλίο να μην καλύπτει όλα τα είδη Νανοτσιχλίδων όμως καλύπτει αρκετά και με πολύ πληροφορία για το κάθε είδος στο οποίο αναφέρεται. Οι φωτογραφίες αν και έχουν κακή ανάλυση για τα σημερινά δεδομένα είναι αποδεκτά καλές και ίσως ο κόκκος να είναι η αιτία οι φωτογραφίες να είναι κάπως …. «γλυκές» στην όψη.
Το βιβλίο απαρτίζεται από τα εξής κεφάλαια:
• Εισαγωγή
• Τι είναι οι Νανοτσιχλίδες
• Τα προβλήματα της νομενκλατούρας!!!!! (Ονομασία)
• Συμπεριφορά: Το μέγεθος δεν έχει καμία σημασία για μια Νανοτσιχλίδα. Κάνει ό, τι μπορεί για να μοιάσει σε συμπεριφορά με τα μεγαλύτερα ξαδελφάκια.
• Κατοχή και αναπαραγωγή: Μερικά βασικά που πρέπει να γνωρίζετε.
(Ακολουθεί ανάλυση μερικών ειδών από διάφορα γένη, αναλυτικά τα εξής)
• Το γένος Apistogramma: Apistogramma steindachneri- Apistogramma trifasciata- Apistogramma bitaeniat- Apistogramma sweglesi- Apistogramma pertensis- Apistogramma Borelli- Apistogramma eunotus- Apistogramma hippolytae- Apistogramma iniridae- Apistogramma cacatuoides- Apistogramma agassizi- Apistogramma ramirezi (ή Papilochromis ramirezi)- Apistogramma nijssensi
• Το γένος Etroplus: Etroplus maculates
• Το γένος Apistogrammoides: Apistogrammoides pucallpaensis
• Το γένος Taeniacara: Taeniacara candidi
• Το γένος Crenicara: Crenicara filamentosa-“osus”-
• Το γένος Nannacara: Nannacara anomala- Nannacara aureocephalus
• Το γένος Aequidens: Aequidens curviceps- Aequidens dorsiger-
• Το γένος Pelvicachromis: Pelvicachromis pulcher (kribensis)- Pelvicachromis taeniatus- Pelvicachromis subocellatus- Pelvicachromis roloffi
• Το γένος Anomalochromis: Anomalochromis thomasi
• Το γένος Nanochromis: Nanochromis nudiceps- Nanochromis dimidiatus
• Το γένος Pseudocrenilabrus: Pseudocrenilabrus multicolor- Pseudocrenilabrus philander-
• Το γένος Julidochromis: Julidochromis marlieri- Julidochromis transcriptus- Julidochromis reagani- Julidochromis ornatus- Julidochromis dickfeldi (Οι πληροφορίες για το κεφάλαιο Julidochromis δίνονται επιγραμματικά, δεν συντρέχουν λόγοι αγοράς του βιβλίου για το γένος. Το αυτό ισχύει για το κεφάλαιο που ακολουθεί.)
• Επιπλέον, μικρές Τσιχλίδες από την λίμνη Τανγκανίκα: (Όπερ Julidochromis)
• Ευρετήριο
Όπως είπα το βιβλίο είναι ένας μικρός θησαυρός. Μπορεί το διαμάντι να έχει χάσει λίγο από την λάμψη του, όμως η αξία του είναι αναμφισβήτητη.
Βαθμολογία: 6/10



South American Dwarf Cichlids – Apistogramma Crenicara Microgeophagus
Των: Hans J Mayland - Dieter Bork
Εκδόσεις: Landbuch-Verlag GmbH
ISBN: 3931702294
Σελίδες: 196
Γλώσσα: Γερμανική - Αγγλική
Ένα από τα καλύτερα βιβλία που έχουν πέσει ποτέ στα χέρια μου σχετικά με το χόμπι μας. Μην περιμένετε να σας πάρει ο συγγραφέας από το χέρι και να σας πει τα μυστικά του κάθε είδους αναλυτικά. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του έργου αφού είναι περισσότερο βιβλίο αναφοράς. Ας το δούμε όμως λίγο αναλυτικότερα….
Το βιβλίο ξεκινά με μια δισέλιδη εισαγωγή που έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον να διαβάσει κανείς και την συγκρίνω σε ύφος με τα ταξιδιωτικά άρθρα του Heiko Bleher που έχω διαβάσει.
Ακολουθεί ένα κεφάλαιο για τα οικοσυστήματα όπου συχνάζουν οι Νανοτσιχλίδες της Νοτίου Αμερικής. Μέσα σε αυτό θα δείτε και δυο χάρτες, τον ένα με την κεντρική περιοχή της Βραζιλιάνικης Αμαζονίας και έναν με την περιοχή όπου ο Αμαζόνιος περνά από τον Ισημερινό, την Κολομβία και το Περού για να χυθεί στη Βραζιλία. Στο κεφάλαιο αυτό θα βρείτε λεπτομερείς, και δραματικές τολμώ να πω, αναφορές στους βιότοπους των ψαριών αυτών. Επίσης σε ξεχωριστώ κουτί μέσα στη σελίδα υπάρχει αναφορά για την χημική σύσταση του κάθε βιότοπου με 21 διαφορετικές παραμέτρους. Μέσα στο κουτί αυτό θα δείτε τόσες πληροφορίες και λεπτομέρειες που μόνο ένας Γερμανός θα παρείχε στο κείμενό του. Το γεγονός αυτό όπως και η ανάλυση και η πληροφορία των επιμέρους ψαριών καθιστούν το βιβλίο διαμάντι για την αρτιότητα με την οποία μας δίνονται όλες οι πληροφορίες που χρειαζόμαστε.
Ακολουθεί ένα κεφάλαιο για τις ταξινομικές ιδιαιτερότητες και μετά ένα ακόμα για τα είδη και τα γένει. Μέσα στο κεφάλαιο αυτό θα δείτε και ενότητες για τα συνώνυμα, φυσιολογικές και χρωματολογικές παραλλαγές και μοτίβα, όπως και μορφές πτερυγίων.
Ακολουθεί μια ενότητα για τις σχέσεις μεταξύ των οικογενειών και τους συμπτωμα-τικούς διαχωρισμούς των ειδών. Στη συνέχεια έχουμε αναφορές για τις αναπαραγωγικές συνήθειες και μια αναφορά στο χρωματισμό των ειδών. Στη συνέχεια γίνεται ειδική μνεία, και μάλιστα εκτενή, στο χρωματισμό των θηλυκών.
Στη συνέχεια μια ενότητα μας μιλάει για τις κατάλληλες παραμέτρους του νερού για επιτυχημένη αναπαραγωγή. Μετά την αναφορά στην λέξη αναπαραγωγή ο συγγραφές αφιερώνει την επόμενη ενότητα στη μετατυπία, τους μετάτυπους και τους παράγωντες των μεταλλαγών αυτών.
Το κεφάλαιο κλείνει με αναφορά στην τροφή των ψαριών και κάποιες παρατηρήσεις ως προς το εύρος γεωγραφικής κατανομής των ειδών.
Στη συνέχεια ξεκινά η περιγραφή των ειδών. Το σύνολο των ειδών για τα γένη είναι:
Apistogramma 74.
Apistogrammoides 1.
Biotecus 2
Crenicara 2
Dicrossus 4
Mazarunia!!! 1
Microgeophagus 2
Taeniacara 1
Σας παραθέτω τη μορφή που έχουν οι αναφορές χωρίς να αντιγράφω για ευνόητους λόγους. Αναφορικά χρησιμοποιούμε την περιγραφή του Apistogramma nijsseni:
Apistogramma nijsseni Πρώτη περιγραφή Kullander 1979
• Ετυμολογία ονόματος
• Αναφορά στην πρώτη περιγραφή
• Συνώνυμα
• Παρατηρήσεις
• Κατανομή
• (κουτί με χάρτη όπου απαντάται το είδος)
• Βιότοπος, τυπολογική και φυσική περιγραφή, χημική ανάλυση
• Χρωματισμός και διαφοροποιήσεις φύλων
• Μήκος
• Διατήρηση στο ενυδρείο και αναπαραγωγή
Πρέπει να επισημανθεί πως η περιγραφή των ειδών έχει πολύ κείμενο που συχνά υπερβαίνει τις τρεις σελίδες.
Το βιβλίο κλείνει με ευρετήριο και αναφορά στην βιβλιογραφία.
Πρέπει να σταθώ στις καλές φωτογραφίες όπως και στην γενική εντύπωση που έχω αποκομίσει από το βιβλίο αυτό. Ειλικρινά η βιβλιοθήκη μου θα έχανε μέρος του ειδικού της βάρους αν δεν είχα το βιβλίο αυτό στην κατοχή μου. Το έργο διακρίνεται από την επιμελή ανάλυση του κάθε μικρού πράγματος και για την ξεκούραστη ανάγνωση ελέω σωστής συγγραφής. Αν σας ενδιαφέρει να ασχοληθείτε με τις Νανοτσιχλίδες της Νοτίου Αμερικής ή όποιου άλλου ψαριού της περιοχής, είμαι πεπεισμένος πως το βιβλίο αυτό θα αποτελέσει βοήθημα για τον ανήσυχο φίλο ακουαρίστα.
Εξαιρετική αγορά!
Βαθμολογία 8/10…. Εύκολα!!!


The simple guide to: Planted AQUARIUMS
Των: Terry Anne Barber & Rhonda Willson
Εκδόσεις: TFH
ISBN: 0-7938-2117-7
Σελίδες: 210
Γλώσσα: Αγγλική
Με αυτόν το τίτλο όπως και τον αντίστοιχο για τις τεχνικές λίμνες κήπων, οι εκδόσεις TFH προσπαθούν να δημιουργήσουν μια νέα σειρά όπως ήταν η: “The Proper Care Of…” Επιτρέψτε μου να σας παρουσιάσω όμως μια πραγματικά μέτρια προσπάθεια των εκδόσεων αυτών που παρά το βαρύ όνομα της Rhonda Willson που συνυπογράφει τη συγγραφή, το έργο αποτελεί μια απογοήτευση πρώτου μεγέθους, παρά την καλή προσπάθεια που έγινε.
Πρώτα από όλα το «φορμά» του βιβλίου είναι εξαιρετικά άβολο για να το κρατά κανείς μια και μοιάζει εντελώς τετράγωνο. Αν και το χαρτί είναι καλό και ευχάριστο στην αφή το εξώφυλλο είναι από λεπτό χαρτόνι και μοιάζει φτηνό για τα 30+ ευρώ που στοιχίζει να το πάρει κανείς. Αλλά θα το συγχωρούσα μια και συχνά ένας χάρτης θησαυρού είναι τυπωμένος σε λαδόκολλα. Ομολογώ όμως πως κάπου εκεί καταλήγουν οι ομοιότητες ως προς το περιεχόμενο του βιβλίου. Στη…. λαδόκολλα.
Σας έχει συμβεί ποτέ να έχετε διαβάσει ποτέ ένα άρθρο ή μια σειρά άρθρων που να σας μοιάζει με τον καιρό πως μασά τα λόγια του ξανά και ξανά; Έτσι είναι γραμμένο αυτό το βιβλίο. Μοιάζει με συγκερασμό άρθρων όπου θα ξαναδιαβάσετε με γλυκανάλατο ύφος τα ίδια και τα ίδια που έχετε διαβάσει τόσα χρόνια, αν είσαστε παλιός ακουαρίστας τουλάχιστο. Αν όχι, το βιβλίο θα σας βάλει σε μια καλή σειρά για να ξεκινήσετε γενικά με τα ενυδρεία, μια και οι συγγραφείς ξεκινάνε τον αναγνώστη από τα βασικά του ενυδρείου σε βαθμό που ένα χομπίστας δύο ετών στο «άθλημα» να βαρεθεί με τα πρώτα μερικά κεφάλαια.
Ας δούμε όμως λίγο τα κύρια αρνητικά χαρακτηριστικά του βιβλίου:
Πρώτα από όλα το βιβλίο μοιάζει να είναι γραμμένο αποκλειστικά για αμερικανούς. Οι συγγραφείς όπως και οι επιμελητές ύλης ξεχνάνε πως ένα βιβλίο πρέπει να είναι γραμμένο με συνοριακή ουδετερότητα. Έτσι θα διαβάσετε συχνά για δολάρια (αντί για χρήματα) και για νομοθεσίες των Πολιτειών των ΗΠΑ και καμία αναφορά για τα αντίστοιχα προβλήματα σε χώρες όπως, λ.χ, η Αυστραλία που έχει αντίστοιχα προβλήματα. Όταν φτάσετε στο επίμαχο κομμάτι που αναφέρεται στα είδη φυτών και τις ανάγκες τους θα βρεθείτε μπροστά σε φτωχές αναφορές σε σχέση με τον όγκο του βιβλίου αυτού, και οι αναφορές στα είδη ΔΕΝ συνοδεύονται από τις φωτογραφίες των ειδών αλλά από λίγες, τυχαίες σχεδόν, με υποτυπώδεις λεζάντες.
Αλλά…..
Δεν είναι όλα κακά. Αν ψάξει κανείς θα βρει σημαντικές πληροφορίες και μέσα στο κείμενο θα δείτε μικρά κουτιά με το χρώμα και το σχήμα από “Post It®” με διάφορες πληροφορίες. Αν πάλι κάποιος είναι πραγματικά αρχάριος το βιβλίο είναι εύκολο στην ανάγνωση (αν και λίγο κουραστικό) με σωστή πληροφορία. Δεν υπάρχει αμφιβολία πως η Terry και η Rhonda το κατέχουν το αντικείμενο και είναι σε θέση να γράψουν ένα αντίστοιχα καλό κείμενο. Θεωρώ πως αν οι κυρίες είχαν μπει στον κόπο να διαβάσουν και να αντιγράψουν το ύφος του: Proper care of…. Θα είχαμε στα χέρια μας ένα διαμάντι. Όμως ίσως αυτό το βάρος να πρέπει να το καταλογίσουμε στην διεύθυνση, δεν γνωρίζω.
Εν κατακλείδι το βιβλίο δεν είναι κακό. Δεν είναι και καλό όμως, απλά είναι «λίγο». Μπορώ να πω πως αν είχε δοθεί περισσότερη έμφαση στα είδη ένα-ένα με αναφορές σε αυτά και τις ιδιαίτερες απαιτήσεις τους όπως έγινε στο παλιό βιβλίο: “Aquarium Plants Their Identification cultivation and ecology ISBN:0-87666-455-9” θα μιλούσαμε τώρα με τελείως διαφορετικό τρόπο για το σύγγραμμα. Ακόμα και στο κεφάλαιο που μιλάει για τα επιμέρους φυτά, οι φωτογραφίες είναι ελάχιστες και κακές, ως απαράδεκτες. Για την ακρίβεια έπαιζα συχνά με την ιδέα να σηκωθώ ενώ διάβαζα το κείμενο και να ελέγξω το διαδίκτυο για φωτογραφίες μπας και βγάλω καμιά άκρη. Είπα να σηκωθώ; Ναι ξέχασα να πω πως λίγες ημέρες αφού το αγόρασα το βιβλίο διαπίστωσα πως ο μόνο τρόπος για να επιβάλω στον εαυτό μου να το διαβάσει είναι να το πάρω στο κρεβάτι και να διαβάζω από λίγο μέχρι να με πάρει ο ύπνος. Ομολογώ πως την δουλειά του την έκανε και μια χαρά σε αυτό τον τομέα. Κρίμα, γιατί η Rhonda με είχε συνηθίσει με εξαιρετικά άρθρα και η Terry Anne Barber δεν πιστεύω πως είναι λιγότερο η περισσότερο υπεύθυνη σε αυτό. Για την ακρίβεια θεωρώ πως ίσως θα ήταν καλύτερο να είχε επέμβει νωρίτερα ο εκδοτικός οίκος και οι επιμελητές ύλης.
Ενδιαφέρον όμως……
……έχει η εξής παράξενη περίπτωση. Στις πηγές θα δείτε εκτός από βιβλία και άρθρα περιοδικών όπως και άρθρα από σελίδες του διαδικτύου, κάτι που τιμά τις δύο συγγραφείς μα παράλληλα υποστηρίζει το επιχείρημά μου όπου αναφέρω πως: «Μοιάζει με συγκερασμό άρθρων όπου θα ξαναδιαβάσετε με γλυκανάλατο ύφος τα ίδια και τα ίδια που έχετε διαβάσει τόσα χρόνια, αν είσαστε παλιός ακουαρίστας τουλάχιστο.» Όμως η αναφορά στην βιβλιογραφία αποκαλύπτει διαμάντια και θεωρώ πως αξίζει να υπογραμμίσω μερικούς τίτλους για αγορά στο μέλλον.
Το βιβλίο χωρίζεται σε Μέρη που χωρίζονται σε κεφάλαια και αυτά σε ενότητες. Κάθε μία με τον δικό της τίτλο και όλα αυτά συνεισφέρουν στο να γίνει το βιβλίο ακόμα πιο κουραστικό. Θα σταθώ στα μέρη και τα κεφάλαια:
Μέρος 1ο Σχεδιάστε πριν φυτέψετε
• Η χαρά του φυτεμένου ενυδρείου
• Τι τύπος ενυδρείου σας ταιριάζει
• Βρίσκοντας τα εφόδια
Μέρος 2ο Επιστήμη του ενυδρείου (Το καλύτερο μέρος)
• Τα πάντα για το νερό
• Ο κύκλος του Αζώτου
• Ειδικευμένη χημεία του φυτεμένου ενυδρείου (Το καλύτερο κεφάλαιο)
• Μέρος 3ο Διαλέγοντας τον εξοπλισμό
• Ενυδρεία και βάσεις
• Φωτισμός για φυτεμένα ενυδρεία
• Φίλτρα
• CO2 και εξοπλισμός
• Λοιπός εξοπλισμός
Μέρος 4ο Συγκερασμός
• Ξεκινήστε τις μηχανές
• Κατασκευαστική ζώνη
• Φέρτε τα «ζούδια»
• Περιποίηση του υδάτινου κήπου
• Μέρος 5ο Ψάρια και άλλα ζώα
• Ψάρια για το φυτεμένο ενυδρείο
• Γαρίδες, σαλιγκάρια και σκαθάρια και νύμφες
Μέρος 6ο Φυτά και περισσότερα φυτά
• Φυτά και μη
• Επιπλέοντα φυτά
• Φυτά με κορμό
• Φυτά ροζέτες
• Φτέρες βρύα
Ακολουθούν τα γνωστά:
• Πηγές
• Βιβλιογραφία
• Ευρετήριο
• Ευρετήριο επιστημονικών ονομασιών
• Ευχαριστήρια για τις φωτογραφίες
Τελειώνοντας θα ήθελα να πω πως αν έχετε σκοπό να επενδύσετε κάποια χρήματα σε βιβλία και δεν σας πειράζει το οικονομικό ή απλά είσαστε σαν και εμένα και θέλετε να έχετε άποψη για τα πάντα τότε μπορείτε να το αγοράσετε. Αλλιώς μπορείτε να αρκεστείτε στα άρθρα της Rhonda στο Tropical Fish Hobbyist. Τουλάχιστο αν σας ενδιαφέρει να έχετε στη διάθεσή σας ένα βιβλίο για το ενυδρείο φυτών. Αν πάλι έχετε έναν φίλο αρχάριο που γνωρίζει αρκετά καλά αγγλικά και θέλει να μάθει για ενυδρεία γενικότερα πρέπει να ομολογήσω αυτός ο τίτλος αποτελεί ευχάριστο ανάγνωσμα και εξαιρετικά περιεκτικό. Δεν απευθύνεται όμως εκεί και η θέση του στη κατηγορία αυτή είναι περισσότερο τυχαία. Λυπάμαι αλλά βρίσκω υπερβολικά πολλά «αλλά» για να είμαι επιεικής και παρά το ό, τι ΔΕΝ μου αρέσει να μην είμαι καλός και εποικοδομητικός το βιβλίο αυτό μου αφήνει ελάχιστα περιθώρια.
Βαθμολογία 5/10…. Επιεικώς!

The Proper Care of Ampibians
Του: John Coborn
Εκδόσεις: TFH
ISBN: 0-86622-346-0
Σελίδες: 260
Γλώσσα: Αγγλική
Άλλο ένα βιβλίο της κορυφαίας σειράς “The proper care of….” το οποίο είναι και το πλέον ιδιαίτερο σε σχέση με τα υπόλοιπα μια και δεν αφορά ψάρια. Σε γενικές γραμμές δεν έχω συναντήσει ακόμα ζώο που να μην μου αρέσει. Πάντα είχα τα μάτια και τα αυτιά μου ανοικτά για κάτι καινούργιο και ιδιαίτερο, και δεδομένου πως τα αμφίβια ζουν την ζωή τους κατά ένα μέρος στο νερό, δεν θα μπορούσε παρά να μου εξάψει την περιέργεια. Άλλωστε η απόλυτη αγάπη μου για τα φίδια και τα ερπετά γενικότερα τα ευνοεί μια και οι απαιτήσεις, όπως και η φυσιολογία τους είναι κοντινές. Αν σας ενδιαφέρει κάποια στιγμή να βάλετε μαζί με τα ψάρια σας στο ενυδρείο και καμιά σαλαμάνδρα καλό θα ήταν να ξέρετε άλλωστε με τι έχετε να κάνετε. Αν και θεωρώ πως τα ψάρια σας θα έχουν ενστάσεις, αν όχι…… θα έχουν οι σαλαμάνδρες!!!!
Το βιβλίο χαρακτηρίζεται από την γνωστή συμπαγή κομψή βιβλιοδεσία της σειράς, και με εξαίρεση το τίτλο αυτό, όπως και τον τίτλο “The proper care of Cichlids of Lake Malawi” δεν ασχολείται με ένα και μόνο είδος.
Η έκδοση δεν είναι δα και ό, τι πιο καινούργιο υπάρχει μια και βγήκε το 1992, αλλά έχω σοβαρούς λόγους να υποψιάζομαι πως τα αμφίβια δεν έχουν εξελιχθεί υπερβολικά από τότε και άρα οι απαιτήσεις τους θα πρέπει να είναι πάνω κάτω οι ίδιες.
Το βιβλίο χωρίζεται σε οκτώ κύρια μέρη, και το κάθε μέρος από αρκετές ενότητες. Έτσι μετά την εισαγωγή που είναι εξαιρετικά διασκεδαστική μια και προσπαθεί να διασκεδάσει τις προκαταλήψεις ακολουθεί ένα κεφάλαιο αποκλειστικά και μόνο στην προσπάθεια του συγγραφέα να αποσαφηνίσει τις ιδιαιτερότητες και της παραφιλοσοφία που ακολουθούν την οικογένεια.
Στη συνέχεια ακολουθεί ένα μέρος που αφορά τις απαιτήσεις για να κρατήσει κανείς αμφίβια και ακολουθεί ένα ακόμα μέρος όπου διευκρινίζονται τα βασικά που χρειάζονται για να τα φροντίσει κανείς, όπως τροφή, συνθήκες κλπ.
Στο επόμενο μέρος γίνεται αναφορά στην υγεία και υγιεινή γενικότερα των αμφιβίων. Όσοι έχουν ασχοληθεί με ερπετά γενικά ξέρουν πως το κεφάλαιο αυτό είναι εξαιρετικά σημαντικό, ειδικά για ένα χόμπι όχι ιδιαίτερα διαδεδομένο όπου δεν υπάρχουν ειδικά φάρμακα και αγωγές όπως για τα τροπικά ψάρια, δεδομένου του μικρού σε σχέση με τα ενυδρεία εμπορικού όγκου.
Το επόμενο μέρος ασχολείται με την αναπαραγωγή των αμφιβίων και ακολουθεί ένα μικρότερο μέρος-κεφάλαιο που μας μιλά στην ταξινόμηση των ειδών.
Τα επόμενα δύο μέρη αναφέρονται λεπτομερώς στα: Βατράχια - Φρύνους, και Σαλαμάνδρες.
Το βιβλίο κλείνει με το καθιερωμένο ευρετήριο.
Ομολογώ πως το βιβλίο αυτό έχει καταπληκτική πληροφορία και αποτελεί ακρογωνιαίο λίθο στην βιβλιοθήκη μου παρά το γεγονός πως ακόμα δεν κατάφερα να αποκτήσω κάποιο αμφίβιο. (Κάτι που θα αλλάξει μόλις βρω χρόνο να ασχοληθώ με τους υπέρ-τοξικούς Δενδροβάτες Βατράχους.) Επίσης είναι ιδανικό να το ακουμπάτε στο τραπέζι στην καφετέρια για να μην σας μιλήσει ποτέ «γκόμενα» όσο το βλέπει εκεί.
Ακόμα και αν δεν έχετε σκοπό να πάρετε ποτέ αμφίβιο αποτελεί και πάλι καλή αγορά ακόμα και αν ο σκοπός του απλά είναι να σας ξεκουράσει, διαβάζοντας κάτι διαφορετικό από ένα ακόμα βιβλίο για ενυδρεία και ψάρια.
Βαθμολογία: 7/10

The simple guide to: Garden Ponds
Της: Terry Anne Barber
Εκδόσεις: TFH
ISBN: 0-7938-2110-Χ
Σελίδες: 258
Γλώσσα: Αγγλική
Πρόκειται για βιβλίο το οποίο έγραψε η Terry Anne Barber το 2003 πριν εκδώσει μαζί με την Rhonda Wilson το The simple Guide to Planted Aquariums το 2005 που αναλύσαμε πιο πριν. Να πω την αλήθεια τα βιβλία έφτασαν στα χέρια μου ετεροχρονισμένα, και επειδή το The simple Guide to Planted Aquariums δεν μου άφησε και την καλύτερη δυνατή εντύπωση, θα πρέπει να ομολογήσω πως όσο το διάβαζα αναθεμάτιζα την ώρα και την στιγμή που παράγγειλα ταυτόχρονα και τα δύο βιβλία μαζί. Επειδή όμως στεναχωρήθηκα εξαιρετικά με την ειλικρινά κακή κριτική που έπρεπε να γράψω αποφάσισα να ξεκινήσω να διαβάζω το δεύτερο αυτό τίτλο χωρίς προκαταλήψεις και με μια δόση περιέργειας για να δω, τι είναι αυτό που έκανε το The simple Guide to Planted Aquariums τόσο κακό. Ομολογώ πως το αποτέλεσμα με εξέπληξε.
Βλέπετε μπορεί να μην είχα ποτέ στα χέρια μου ένα ειδικευμένο βιβλίο για ενυδρεία φυτών, (προσοχή! Δεν είπα φυτά ενυδρείων) όμως είχα αρκετές γνώσεις για το θέμα και μου φάνηκε συχνά πως διάβαζα τα ίδια και τα ίδια πράγματα. ‘Ήταν όμως έτσι; Το ερώτημα αυτό θα το απαντούσε αυτό το βιβλίο μια και ομολογώ πως με εξαίρεση κάποια σκόρπια άρθρα το θέμα «Τεχνητή Λίμνη» μου ήταν άγνωστο. Έτσι περίμενα τουλάχιστο ένα πιο ευχάριστο ανάγνωσμα.
Όμως άλλη μια φορά διαπίστωσα πως το βιβλίο αυτό έχει ελάχιστες αναφορές σε ουσιώδη τεχνικά στοιχεία, τύπους και συμβουλές κατασκευής με ουσιαστική γνώση του αντικειμένου -Know how- και πολλές φορές απλά άρθρα κατάφεραν να με διαφωτίσουν εξίσου καλά με τις 258 σελίδες κειμένου. Ας πούμε, ενώ γίνεται μεγάλη αναφορά στα Pond Liner (μεμβράνες λιμνών) δεν γίνεται καμία αναφορά στο πως αυτές συγκολλούνται μεταξύ τους, και αν. Επίσης πρέπει να σταθώ και πάλι στο γεγονός πως όταν φτάσουμε πλέον στα κεφάλαια που αφορούν την επιλογή φυτών και ψαριών δεν υπήρχαν πάντα φωτογραφίες στα είδη που αναφέρονταν και έπρεπε εγώ τώρα να μαντέψω ΑΝ θα μου έκανε το φυτό του οποίου τα χαρακτηριστικά και οι απαιτήσεις αναλύονταν αρκετά αλλά κανείς δεν μπήκε στον κόπο να μου δείξει. Όταν διαβάζω βιβλία και πρέπει να σηκώνομαι να πηγαίνω στον υπολογιστή για να ψάξω να βρω τι στο….. καλό είναι αυτό το οποίο μου περιγράφουν αρχίζω να ξεσπαθώνω.
Επίσης πρέπει να πω πως για άλλη μια φορά το βιβλίο μοιάζει να απευθύνεται, όχι σε σοβαρούς χομπίστες, ή έστω λογικούς ανθρώπους, μα σε καθυστερημένα αμερικανάκια σαν αυτά για τα οποία συναντάτε σε εγχειρίδια στα αγγλικά φράσεις του τύπου: «μην μασάτε αυτό το εγχειρίδιο γιατί το συρραπτικό ή η κόλλα δεν έχει προδιαγραφές του υπουργείου τροφίμων.» Χαρακτηριστικά αναφέρω περιγραφή όπου αναλύεται σωστά η σπουδαιότητα της διατομής σωλήνας που φέρνει νερό σε καταρράκτη όπως και η ανάγκη να προσέχουμε τις ενδείξεις «Μανομετρικής απόδοσης» και όχι κυκλοφορίας για να φτάσει το νερό στην κορυφή του καταρράκτη αυτού. Όπου, η συγγραφές TAB μας επισημαίνει πως το νερό πλέον κυλά μόνο του από τον καταρράκτη χάρη στην βαρύτητα χωρίς ΚΑΝΕΝΑΝ άλλο μηχανισμό. Αν στις 2-7-2010 κατά τις 7 το απόγευμα ακούγατε κάποιον υπόκωφο θόρυβο και αναρωτιόσασταν τι ήταν, ήμουν εγώ που χτυπούσα το κεφάλι μου στο ταβάνι καθώς χοροπήδαγα επάνω στο βιβλίο.
Το βιβλίο απαρτίζεται από τα εξής μέρη:
Μέρος 1ο Σχεδιάστε προτού σκάψετε
• Γιατί να προσθέσουμε νερό (υδάτινο στοιχείο) στον κήπο
• Πριν βουτήξετε
• Σχεδιάζοντας πρώτα τη λίμνη σας
• Βρίσκοντας τα εφόδια
Μέρος 2ο Εξοπλισμός
• Κρατώντας το νερό καθαρό-φίλτρα
• Κρατώντας το νερό να κινείται-αντλίες
• Καλέστε τον υδραυλικό
Μέρος 3ο Κατασκευαστική ζώνη
• Τοποθεσία3
• Λίμνες προκατασκευασμένες
• Η μεγάλη ανασκαφή, κατασκευή μιας λίμνης με μεμβράνη
• Όταν ζητάμε «Pondzila»
• Νερά σε κίνηση
• Ο κύκλος του Αζώτου
Μέρος 4ο Φυτά και ψάρια
• Φυτά γύρω και μέσα στη λίμνη
• Πηγαίνοντας για ψάρεμα
• Χρυσόψαρα, λαμπερά και όμορφα
• Koi, αρχοντιά της λίμνης
• Κοίτα τι άλλο βρέθηκε στη λίμνη
Μέρος 5ο Συντήρηση
• Φροντίζοντας το νερό
• Κάντε τις αγγαρείες-καθήκοντα σας
Μέρος 6ο
• Πηγές-βιβλιογραφία
• Ευρετήριο
Κάποια στιγμή έδωσα το βιβλίο στο πατέρα μου να του ρίξει μια ματιά και να μου πει την γνώμη του. Εξεπλάγην που ο άνθρωπος αυτός με τις μυθικές του γνώσεις για φυτά και ζώα το βρήκε ευχάριστο. Έτσι έσφιξα το δόντια και ξαναδιάβασα και τα δύο βιβλία για να δω τι φταίει και έχω «εγώ» τόση κακή άποψη για τα δύο βιβλία αυτά. Εκτιμώ πως η νέα αυτή σειρά απευθύνεται στους πιο καινούργιους χομπίστες, όμως ομολογώ πως πέρα από το πρόθεμα “A simple guide to….” που σημαίνει «Ο απλός οδηγός για….» δεν μου δόθηκε η εντύπωση πως πρόκειται για βιβλία που απευθύνονται σε αρχάριους. Αν είσαστε αρχάριος μάλλον τα βιβλία αυτά είναι εξαιρετικά για εσάς. Αν όχι, θα σταθώ στην λέξη που χρησιμοποίησε ο μπάρμπα Rainer, ο πατέρας μου. Ευχάριστο. Αλλά μόνο για λίγο.
Βαθμολογία 5/10 Τουλάχιστο διακρίνω συνέπεια…..

Catfishes – The complete guide to the successful care and breeding of more than 100 catfish spieces
Του: Lee Finley
Εκδόσεις: TFH
ISBN: 978-0-7938-1677-4
Σελίδες: 130
Γλώσσα: Αγγλική
Οι εκδόσεις TFH ανοίγουν μια ακόμα σειρά, με τίτλο αυτή τη φορά “Aquarium Success” και κατά τα φαινόμενα προσπαθούν να κατηγοριοποιήσουν αμιγώς, ή όμορες, οικογένειες ψαριών σε μια έκδοση που αποτελεί βοήθημα και οδηγό τόσο για τον μέσο, όσο για τον προχωρημένο ακουαρίστα.
Τον τίτλο υπογράφει ο Lee Finely που ήταν ο αρθρογράφος της μακρόβιας σειράς άρθρων του Tropical Fish Hobbyist με όνομα “Catfish Corner.” Αν σας θυμίζει κάτι το όνομα είναι ίσως επειδή τον ανέφερα στην πρώτη ανάλυσή μας στο “An ATLAS of Freshwater and Marine Catfishes.” O Lee είναι ένα από τα πιο βαριά ονόματα που υπηρετούν το κοινό μας πάθος, και ο άνθρωπος στον οποίο οι ειδικοί τρέχουν για βοήθεια για θέματα που αφορούν γατόψαρα. Επίσης είναι ειδικός σε θέματα λογοτεχνίας ψαριών και άλλων θεμάτων του χόμπι μας και κάτοχος καταστήματος που λειτουργεί ως ειδικευμένο βιβλιοπωλείο και Παλαιοβιβλιοπωλείο. Κανείς δεν μπορεί παρά να υποκλιθεί στις δεκαετίες προσφοράς του, όσο και στις Πηγές για τα άρθρα του. Πόσο μάλλον για αυτό το βιβλίο.
Στο παρασύνθημα…..
Με την παραλαβή του δέματος με τα 5 βιβλία που παράγγειλα έσκισα το περίβλημα και ξεκίνησα να θαυμάζω τον θησαυρό μου απλώνοντας τους τίτλους επάνω στο ρεζερβουάρ του ZX10 μου. Πήρα το βιβλίο αυτό στα χέρια και μόνο που δεν έκλαψα από στεναχώρια. Ένα βιβλίο με 130 σελίδες θα μπορούσε να είναι αρκετά μεγάλο αν το πλάτος και το ύψος του ήταν μεγαλύτερα, και ομολογώ αυτό περίμενα. Όμως με διαστάσεις 200 Χ 160 mm δεν γεμίζει ούτε το μάτι ούτε το κέφι μου. Ειδικά όταν στον τίτλο του βιβλίου υπάρχει η αναφορά «Ο πλήρης οδηγός για την πετυχημένη φροντίδα και αναπαραγωγή για 200 είδη γατόψαρων.» Μάζεψα τα πράγματα, ανέβηκα στη μηχανή και στην επιστροφή προσευχήθηκα στον Όσιο Λαυράκιο, προστάτη των ασχήμως σαλταρισμένων ενυδρειόφιλων (βοήθειά μας) να μη με απογοητεύσει αυτή μου αγορά. Και ο Άγιος με εισάκουσε….
Αλλά ρήσε….
Πρώτα από όλα πρέπει να σεβαστώ το γεγονός πως μέσα στο βιβλίο δεν υπάρχει ούτε μισή άχρηστη πληροφορία. Δεν μπαίνει σε ατέρμονες αναλύσεις για την σπουδαιότητα της καλής συντήρησης και άλλων τετριμμένων. Η πληροφορία είναι νωπή ατόφια και άπλετη, και πάνω από όλα… Ο Lee αγαπάει την οικογένεια και το κείμενο μεταδίδει αυτή την θέρμη. Και κάτι ακόμα…. Οι φωτογραφίες είναι υπέροχες και το σατινέ χαρτί αν και υπέροχα γλιστερό ίσως κάνει κάποιους πιο ευαίσθητους, σαν την κουνιάδα μου, να ανατριχιάσουν στην αφή.
Το βιβλίο χωρίζεται στα εξής μέρη:
• Εισαγωγή
• Επιλέγοντας γατόψαρα
• Τρόφιμα και σίτιση
• Φροντίδα και υγεία
• Αναπαραγωγή
• Προφίλ οικογενειών
• Πηγές
• Ευρετήριο
Η εισαγωγή απλά τεκμηριώνει όλα τα καλά που είπα για τον Lee, και το πιο σπουδαίο, δεν διστάζει να αναφερθεί με θάρρος στις ιστοσελίδες www.planetcatfish.com και www.scotcat.com τις οποίες επαινεί δικαίως για τη πληροφορία τους.
Στη συνέχεια το κομμάτι «Επιλέγοντας γατόψαρα» γίνονται εξαιρετικές αναφορές στις ιδιαιτερότητες τους όσο και στους κινδύνους τους, μια και τουλάχιστο ένα είδος είναι φονικά τοξικό, ενώ αρκετά άλλα διακατέχονται από τραυματογενείς κινδύνους για τον χομπίστα.
Στο «Τρόφιμα και σίτιση» ίσως βαρεθείτε λίγο αν και η αναφορά είναι απαραίτητη.
Στο κομμάτι «Φροντίδα και υγεία» αναφέρονται οι όχι λίγες διαφορές που διακατέχουν τα Γατόψαρα στην φροντίδα και την ίασή τους σε περίπτωση που…. Σε περίπτωση που!
«Αναπαραγωγή.» Για πολλούς το ζουμί. Θα χορτάσετε μυστικά και πληροφορίες που ξεκινάνε από την σελίδα 52 και τελειώνουν στην σελίδα 58!!!! 6 μόνο σελίδες για ένα θέμα που κανονικά θα απαιτούσε την Britannica για να αναλυθεί δεόντως. Αλλά δεν πληρώσαμε για Britannica έτσι;
Στο «Προφίλ οικογενειών» ο τίτλος βγάζει τα λεφτά του. Επεκτείνεται από τις σελίδες 58 μέχρι 120 και εξηγεί συνοπτικά μα με σαφήνεια τους κύριους εκπροσώπους των οικογενειών χωρίς σάλτσες. Το κομμάτι αυτό δικαιολογεί την ύπαρξη του βιβλίου περισσότερο από όλα τα άλλα νομίζω.
Τέλος γίνεται αναφορά στις πηγές που τώρα τελευταία στις ειδικές εκδόσεις ομολογώ πως αποτελούν έναν κρυφό θησαυρό μια και μερικές φορές είναι, τουλάχιστο αποκαλυπτικές.
Σε γενικές γραμμές είναι ένα καλό βιβλίο για να συμπληρώσει ένα κενό νέων φίλων στις γνώσεις τους για την οικογένεια των γατόψαρων, αποτελώντας παράλληλα και ευχάριστο ανάγνωσμα. Δεν έχει το ειδικό βάρος μιας εξατομικευμένης προσέγγισης ανά είδος ή γένους μα φέρει μια βαριά υπογραφή από τον Lee και πιστέψτε με κάτω από το όνομα αυτό δεν υπάρχει τίποτα άλλο παρά ατόφια πληροφορία.
Βαθμολογία 7/10

Tetras and Barbs – The complete guide to the successful care and breeding of two of the most popular groups of aquarium fish
Του: Randy Carey
Εκδόσεις: TFH
ISBN: 978-0-7938-1676-7
Σελίδες: 130
Γλώσσα: Αγγλική
Όταν έμαθα πως ο Randy έβγαλε βιβλίο δεν χρειάστηκε να δω τον τίτλο του βιβλίου για να γνωρίζω τι θέμα θα είχε. Η αγάπη και αφοσίωση του για τα ωοτόκα ψάρια, και ειδικότερα τις Τέτρες και τα Barbs ήταν κάτι παραπάνω από γνωστή. Ήξερα πως ο Randy είναι από τα βαριά εκείνα ονόματα στο χώρο μας που μπορούν να βγάλουν γόνο από οποιοδήποτε σχεδόν ψάρι και έτσι περίμενα πληροφορία που θα με βοηθούσε στο μέλλον στα δικά μου σχέδια αναπαραγωγής. Ομολογώ πως η επιτυχία ήταν απόλυτη και τη συνιστώ σε όλους τους αναγνώστες αφού δεν πρόλαβα να φτάσω το βιβλίο ως τα μισά του προλόγου και η κοπέλα μου, ανακοίνωσε πως περιμένουμε πλέον το πρώτο μας παιδί!!! Άλλο είχα στο μυαλό μου αλλά….. στο θέμα μας.
Ο τίτλος έχει τις ίδιες διαστάσεις με το προαναφερθέν βιβλίο του Lee Finley, όντας μέρος της ιδίας σειράς, και φυσικά την ίδια εξαιρετική ποιότητα χαρτιού εκτύπωσης και φωτογραφιών. Έχει λιγότερες, και συχνά, μικρότερες μα ευδιάκριτες φωτογραφίες και φυσικά περισσότερο κείμενο κατά την εκτίμησή μου. Αν και ασχολείται με δύο οικογένειες τολμώ να πω πως η πληροφορία είναι και περισσότερο συγκεντρωμένη από το βιβλίο του Lee, για αυτό και βαθμολογείται λίγο καλύτερα.
ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Σε κάποιο σημείο ο Randy αναφέρεται σε έναν τρόπο με το οποίο οι Τέτρες μαρκάρουν τους θηρευτές τους αλλά και την περιοχή θήρας. Θεωρώ πως δεν έχω το δικαίωμα να αναφέρω ακριβώς την πληροφορία εδώ, μα ειλικρινά με άφησε άναυδο, για να μην πω άλλη λέξη! Απίστευτη πληροφορία.

Το βιβλίο τμημάται ως εξής:
• Τι είναι οι Τέτρες και τα Barbs
• Τέτρες και οι συγγενείς τους
• Barbs και οι συγγενείς τους
• Βιότοποι
• Το ενυδρείο για τις Τέτρες και τα Barbs
• Μέθοδοι για την βέλτιστη φροντίδα των
• Επιτυχημένη αναπαραγωγή
• Πηγές
• Ευρετήριο

 Τι είναι οι Τέτρες και τα Barbs
 Τέτρες και οι συγγενείς τους
 Barbs και οι συγγενείς τους
Στα τρία αυτά μέρη ο Randy μας εξηγεί κυρίως τις Ταξινομικές αναφορές στις οικογένειες και ομολογώ πως με εξέπληξε η ευρυμάθειά του. Εκτιμώ πως εδώ κάπου έβαλε το χέρι του όμως και κάποιος ειδικός Ταξινομιστής. Η αναφορά στην μακρόχρονη φιλία του με τον Δρ Stanly Weitzman του Ινστιτούτου Smithsonian υποδεικνύει πως μάλλον έχω δίκιο. (Παρεμπιπτόντως, αν ποτέ βρεθείτε στην Νέα Υόρκη φροντίστε οπωσδήποτε να βρείτε μια μέρα ή και δύο για να επισκεφτείτε το Smithsonian Museum of Natural History (Μουσείο φυσικής ιστορίας Smithsonian) που αν δεν με απατά η μνήμη μου βρίσκεται στο Κεντρικό πάρκο (Central park.)
 Βιότοποι
Εδώ γίνεται μια ολιγοσέλιδη αναφορά στους βιότοπους και τους μικροβιότοπους των ψαριών αυτών. Εξαιρετικό κεφάλαιο.
 Το ενυδρείο για τις Τέτρες και τα Barbs
Αρκετά μεγάλο κομμάτι του βιβλίου αναφέρεται στη σωστή φροντίδα των ψαριών στο ενυδρείο, και φυσικά η οποιαδήποτε προσπάθειά μας για να αναπαραστήσουμε σωστά ένα οικείο περιβάλλον πρέπει να πηγάζει από ορθό τρόπο σκέψης και πληροφορία. Ο Randy μας δίνει εδώ το δεύτερο….
 Μέθοδοι για την βέλτιστη φροντίδα των
Μην περιμένετε πολλά λόγια για την σωστή φροντίδα των ψαριών γενικά ελπίζοντας να ψαρέψετε κάποια πληροφορία. O Randy δεν πλατειάζει, μα παραμένει προσηλωμένος στο θέμα του ακόμα και σε αυτό το απλό, κατά τον τίτλο, κεφάλαιο.
 Επιτυχημένη αναπαραγωγή
Δεν ξέρω αν μπορεί κανείς να βρει κάποιο ψεγάδι στην πληροφορία. Η αλήθεια είναι πως θα καταφέρετε να μπείτε στο πνεύμα με τις πληροφορίες που μας παρέχει ο Randy και αργά η γρήγορα θα βρείτε τον τρόπο να πετύχετε τον σκοπό σας. Θα ήθελα να έχω περισσότερες από τις 20 σελίδες που μας παρέχει το βιβλίο για αυτό το θέμα, αλλά φαντάζομαι πως θέλω και να κερδίζω και το joker. Επειδή όμως δεν παίζω πρέπει να αρκεστώ σε αυτά που έχω. Αν όπως και εγώ επιμείνετε στην πληροφορία η γνωσηκέρδεια από μόνη της θα φέρει αποτέλεσμα στις προσπάθειες σας να αναπαράγετε κάποιο δύσκολο Barb ή Τέτρα. Εν αντιθέσει με το Joker, αυτό κάποια στιγμή θα «σας κάτσει.»
Αν έχω ένα μικρό παράπονο αυτό έχει να κάνει με μια φωτογραφία ενός rasbora που κυνηγά μια Δάφνια ειδ. την οποία συνάντησα και σε άλλο τίτλο των εκδόσεων TFH και που κατά την άποψη μου είναι ένα από τα κύρια λάθη της παραγωγής έκδοσης του οίκου που αν και έχει βελτιωθεί πάρα πολύ τον τομέα, διαπιστώνω πως δεν έχει αποτάξει πλήρως τις κακές συνήθειες των όπου η ανακύκλωση των ιδίων και ιδίων φωτογραφιών αποτέλεσε αναγνωστικό ανάθεμα από το οποίο προς το παρόν έχουμε λυτρωθεί. Όπως είπα όμως, πρόκειται για λάθος παραγωγής και ουχί συγγραφής.
Βαθμολογία 7/10

Breeding & Raising Angelfishes (σσ Pterophyllum ειδ.)
Του: Ed Stansbury
Εκδόσεις: TFH
ISBN: 0-7938-0563-5
Σελίδες: 148
Γλώσσα: Αγγλική
Κατά την ταπεινή μου άποψη (καλά όχι και τόσο ταπεινή) τα βιβλία που αναφέρονται αποκλειστικά σε ένα συγκεκριμένο θέμα περιέχουν τη ιδανική πληροφορία. Σε γενικές γραμμές αυτό είναι και λογικό, όμως ανάλογα με τη ποιότητα και το μέγεθος της πληροφορίας (όσο και του βιβλίου) μεγαλώνει και η τιμή του. Έτσι στη λίστα με τα μελλοντικά βιβλία μου υπάρχουν τόμοι των 150 ως και 500 ευρώ! Για τα 20 τόσα ευρώ όμως που στοιχίζει αυτό το βιβλίο, ομολογώ πως τα αξίζει τα λεφτά του, και να γιατί:
Το βιβλίο χωρίζεται στα εξής μέρη:
• Ποιότητα νερού
• Διατροφή και θρέψη
• Γεννετική
• Αναπαραγωγή
• Αρρώστιες

Αρχικά το βιβλίο ανοίγει με μερικές επεξηγήσεις σχετικά με το σκοπό του βιβλίου αυτού συνεπικουρούμενου με μια σύντομη εισαγωγή όπου αναφέρονται τα είδη των Scalare που σύμφωνα με τον συγγραφέα είναι τα Pterophyllum altum, Pterophyllum leopoldi, Pterophyllum scalare. Αναρωτιέμαι τι έγινε με το Pterophyllum dumerili αλλά δεν είμαι ταξηνομιστής και ομολογώ δεν παρακολουθώ πια τις εξελίξεις στο θέμα γιατί τώρα με την εξέταση του γενετικού υλικού DNA όλα βρίσκονται σε διαρκή αναθεώρηση.
Ποιότητα νερού
Εδώ ο συγγραφέας μας επισημαίνει την σπουδαιότητα της ποιότητας του νερού και αναλύει λίγο το θέμα με πληροφορίες που πιθανότητα θα βρείτε τετριμμένες.
Διατροφή και θρέψη
Και πάλι η αναφορά μοιάζει πολύ γενική και αρέσει δεν αρέσει είναι ένα από εκείνα τα κεφάλαια που συναντάμε μπροστά μας ξανά και ξανά. Όπως πάντα όμως, όλο και κάποιος αλλοπρόσαλλος λαγός βγαίνει από ένα φαινομενικά οικείο καπέλο και στη συγκεκριμένη περίπτωση αναφέρεται στην πρακτική ενδιαίτησης των Scalare με ταμπλέτες τροφής πέστροφας.
Γενετική
Το κορυφαίο κεφάλαιο του βιβλίου όπου γίνονται αναφορές στη σημασία των γονιδίων ανά φαινότυπο, «παραδίδονται» πολλά παραδείγματα πινάκων Punnett και με τη πληροφορία που προηγείται και ακολουθεί για τους πιθανούς συνδυασμούς παραγωγής φαινοτύπων θα σας μάθει πολλά για την γενετική, έστω και σε επιφανειακό βαθμό. Όλως τυχαίος πριν από μερικά χρόνια χρησιμοποίησα ένα πίνακα Punnett, ίδιο με αυτό που μας αναλύει ο συγγραφέας, για να αναπτύξω τις πιθανότητες το παιδί ενός φιλικού ζευγαριού να αποκτήσει μπλε μάτια. Για την ιστορία επικράτησαν τα ισχυρά κυρίαρχα καφέ χαρακτηριστικά των οικογενειών και το παιδί έμοιασε τελικά στο πατέρα του. (Το κακόμοιρο.) Θα διαβάστε το κεφάλαιο αρκετές φορές, αυτό σας το υπόσχομαι.
Αναπαραγωγή
Η αναφορές τις μεθόδους είναι σαφής και η πληροφορία σωστή και ευχάριστη. Μπορώ να πω πως είναι από τα εδάφια εκείνα που διαβάζοντάς τα και παραμένοντας πιστοί στη πληροφορία θα μάθετε αυτά που χρειάζεται για να έχετε τα απαραίτητα αποτελέσματα. Μαζί με το κεφάλαιο Γενετική θα σας συντροφεύσει σε ώρες μελέτης και περισυλλογής αν πραγματικά το έχετε βάλει σκοπό να σοβαρέψετε το χόμπι σας και να ανεβάσετε τον πήχη.
Αρρώστιες
Άλλη μια φορά που θα διαβάσετε γνωστές αναφορές από άλλα αναγνώσματα χωρίς κάτι νέο να προσθέσει ίσως. Έμπειροι και νέοι χομπίστες, μα ειδικότερα αυτοί που θέλουν να κάνουν το χόμπι τους επάγγελμα θα πρέπει να καταφύγουν σε πιο ειδικευμένα βιβλία. Οι τελευταίοι μάλιστα καλό θα ήταν να πάρουν βιβλία ειδικά Ιχθιοπαθολογίας και Ιχθιοκομίας και χρήσης μικροσκοπίων.
Το βιβλίο κλείνει με το ευρετήριο και την καθιερωμένη αναφορά στις πηγές.
Βαθμολογία 7/10

Culturing Live Foods
Του: Michael R. Hellweg
Εκδόσεις: TFH
ISBN: 0-7938-0655-0
Σελίδες: 244
Γλώσσα: Αγγλική
Ένας τίτλος ΜΕΓΑΤΟΝΩΝ και τίποτα λιγότερο. Ειλικρινά μου είναι δύσκολο να κρύψω τον ενθουσιασμό μου για το θέμα, την βιβλιοδεσία, το χαρτί τη ποιότητα των φωτογραφιών του κειμένου της πληροφορίας και του γενικότερου αισθήματος που αποπνέει ο τίτλος αυτός. Οι σοβαροί χομπίστες σε όλο το πλανήτη για τα επόμενα 30-50 χρόνια θα φιλάνε τα πόδια του συγγραφέα, και το έργο του αυτό θα το προσκυνάνε μέχρι να βγει κάποιο καλύτερο. Πιθανότατα ποτέ. Και πιστέψτε με το λέω αυτό προσπαθώντας να επιδείξω έστω και την στοιχειώδη αυτοσυγκράτηση μια και ο τελευταίος καλός τίτλος που έπιασα στα χέρια μου ήταν ένα φωτοτυπημένο κείμενο από μια έκδοση που βγήκε προτού καν η Ελλάδα μάθει τι πάει να πει Χούντα, από έναν κύριο που ούτε το αυθεντικό με άφησε να δω αλλά ούτε τις φωτοτυπίες με άφησε να πάρω. Το ολλανδικό αυτό βιβλίο αναφερόταν τότε επιγραμματικά στις μεθόδους συλλογής μικροτροφών από κλειστά οικοσυστήματα για ψάρια με σκοπό την αναπαραγωγή. Αγαπητοί φίλοι, θα το πω απλά:
Αν έχετε σκοπό ποτέ να ασχοληθείτε με:
 Την αναπαραγωγή ψαριών.
 Την αναπαραγωγή ερπετών και αμφιβίων.
 Την αναπαραγωγή πτηνών.
 Την αναπαραγωγή σπανίων ζώων γενικά ή εντόμων και άλλων….
….τότε ή πρέπει να σκεφτείτε να παραγγείλετε τον τίτλο αυτό, ή να πάτε στο εξωτερικό ΤΩΡΑ για να τον αγοράσετε ή να γίνετε μοναχός στο Θιβέτ. Τόσο απλά. Τόσο τέλεια.
Διάβασα το βιβλίο αυτό σε μία εβδομάδα αντί για μία μέρα που μου παίρνει ένας τέτοιος όγκος μια και το μελέτησα ενδελεχώς, και ομολογώ πως δεν βρήκα παρά μόνο δυο τρία πενιχρά λάθη. Ένα ορθογραφικό σε μια αριστερή σελίδα από όπου μου ξέφυγε η σημείωση αλλά υπόσχομαι να αναφέρω μόλις το ξαναδιαβάσω, και μια λάθος φωτογραφία στη σελίδα 200 όπου μια λεζάντα αναφέρει: Tadpoles can be fed to larger fish (γυρίνοι μπορούν να δοθούν ως τροφή σε μεγαλύτερα ψάρια) και στη φωτογραφία αντί για γυρίνος υπάρχει ένα διαφανές γατόψαρο Cryptopterous ειδ. Επίσης στη δεύτερη στήλη της σελίδας 64 η λέξη Paramecia έχει ελάχιστα διαφορετική γραμματοσειρά από το υπόλοιπο κείμενο του βιβλίου. Αστεία πράματα και τα αναφέρω μόνο για να πάρετε μια ιδέα τι περνάνε τα βιβλία στα χέρια μου.

Ας δούμε λίγο το βιβλίο όμως:
• Εισαγωγή
• Μέρος 1ο: Τροφές για προνύμφες και νύμφες ψαριών
Κεφάλαιο 1: Φυτοπλαγκτόν
Αποστείρωση - Φωτισμός-Καθαρό νερό - Παρακολούθηση καλλιεργειών-Αερισμός καλλιεργειών - Απλή καλλιέργεια πρασσίνου νερού - Πυκνή καλλιέργεια πρασσίνου νερού
Κεφάλαιο 2: Πρωτόζωα
Euglena – Βακτηριδιακή - μυκητική βλέννα - Πρωτόζωα
Κεφάλαιο 3: Μετάζωα
Κοπίποδα - Rotifers - Νηματόζωα - Άλλα Μετάζωα για τροφές ιχθυονυμφών
Κεφάλαιο 4: «Κοκταίηλ» τροφών νυμφών και μέθοδοι σταγής των
• Μέρος 2ο : Οι μικρογαρίδες άλμης, Artemia ειδ.
Κεφάλαιο 5: Μικρογαρίδες άλμης
«Μυθολογία» των - Αναπαραγωγή των - Εμπλουτισμός των - Εκκόλαψη των - Φτιάχνοντας εκκολαπτήρια - Ανατρέφοντας τες σε ενηλικίωση - Αποφλοίωση κυστών - Αντιμετώπιση προβλημάτων
Μέρος 3ο: Τροφές για νεογνά και ενήλικα ψάρια
Κεφάλαιο 6: Φυτά και Άλγες
Ανώτερα φυτά - Lemna - Λαχανικά - Άλγες
Κεφάλαιο 7: Σκουλήκια
Σκουλήκια Grindal - Enchytraeus buchholtzi - ¬Λευκά σκουλίκια (Whiteworms), Encytraeus albidus - Σκουλήκια Dero ειδ. - Σκουλήκια Tubifex ειδ. - Μαύρα σκουλήκια (Blackworms) - Lumbriculus variegates - Κόκκινα σκουλήκια Lumbricus rubellus
Κεφάλαιο 8: Μαλάκια
Σαλιγκάρια λιμνών και σαλιγκάρια Ramshorn ειδ. - Σαλιγκάρια Nerite Neritina ειδ.- σαλιγκάρια Apple ή Mystery
Κεφάλαιο 9: Οστρακόδερμα
Cladocerans - Οστρακόδερμα - Αμφίποδα - Mysis ειδ. (The opossum shrimp;; - Γαρίδες
Κεφάλαιο 10: Έντομα
Κάνθαροι – Fruit flies Δροσόφυλλα ειδ. – Συλλέγοντας και καλλιεργώντας νύμφες κωνώπων Culex ειδ. – Bloodworms – Chironomids – Τριζόνια Acheta ειδ.
Κεφάλαιο 11: Ψάρια
Ηθικές επιφυλάξεις της χρήσης ζώντων ψαριών τροφής – Ψάρια τροφής – Η αβάσταχτη αλήθεια – Η λύση της εκτροφής των ψαριών ταΐσματος – Ωοτόκα σκορπισμού ωών – Ωοτόκα εναπόθεσης ωών – Ωοτόκα φωλιών – Ωοτόκα βαθουλωμάτων – Ωοτόκα σπηλαίων – Ζωοτόκα
Κεφάλαιο 12: Αμφίβια
Ο Αφρικάνικος ονυχοφόρος βάτραχος Cenopus laevis – Τα βασικά –Αναπαραγωγή
Μέρος 4ο: Συλλέγοντας ζωντανή τροφή
Κεφάλαιο 13: Συλλέγοντας μόνος ζωντανές τροφές
Δάφνια – Σκουλήκια Lumbricus terrestris – Έντομα – Αστακοειδή – Ψάρια – Αμφίβια – Άλλα πλάσματα
Παράρτημα 1ο: Αντιμετώπιση προβλημάτων καλλιεργειών ζωντανών τροφών
Παράρτημα 2ο: Χρήση τροφών για ψάρια ενυδρείου, Αμφίβια και Ερπετά
Βιβλιογραφία
Πηγές και προμηθευτές
Ευρετήριο
Από μια πρώτη ματιά στα μέρη και τα κεφάλαια του βιβλίου μπορεί να καταλάβει πως πλέον δεν μιλάμε για συγγραφή, αλλά για ΠΟΝΗΜΑ και δεν γνωρίζω αν μπορώ να αποτείνω μεγαλύτερο φόρο τιμής στον συγγραφέα από την λέξη αυτή.
Επίσης ένα από τα πράγματα που πρέπει να επισημάνω είναι η επισήμανση ακόμα και μικροσκοπικών λεπτομερειών για τα θέματα που θίγει ο συγγραφέας. Χαρακτηριστικά θα αναφέρω πως στο κεφάλαιο ανατροφή ψαριών για τροφή άλλων ειδών, o Michael μας παρουσιάζει αναλυτικά την ανάπτυξη του ψαριού από το αυγό σε γόνο. Η πληροφορία είναι μοναδική και πολύτιμη και παρά τα χρόνια ανάγνωσης ειδικού τύπου και όχι μόνο, είναι η πρώτη φορά που ήρθα αντιμέτωπος με τόση λεπτομέρεια σε ένα τόσο λεπτό θέμα. Επίσης πρέπει να σταθώ στην πιστότητα με την οποία αναλύει τις διαδικασίες αναπαραγωγής και που γίνεται ιδιαίτερα εμφανείς στο κεφάλαιο ανατροφής ψαριών τροφής.
Σε γενικές γραμμές πρέπει να σταθώ και στον τρόπο με τον οποίο χαίννουσα πληροφορία κατακλύζει τον προσεκτικό, ή ακόμα και τον βιαστικό, αναγνώστη μέσα από τις αψεγάδιαστες λεζάντες και βινιέτες.
Ειλικρινά, αν κάτι από αυτά που έγραψα ακούγεται υπερβολικό, παρακαλώ συγχωρέστε με. Όμως βλέπετε το Διαδίκτυο βρίθει από πληροφορίες για όλα τα θέματα που θίγει αυτό το βιβλίο. Μπορεί αυτό να σημαίνει όμως πως υπάρχει ένα δυναμικό, και προπάντων δωρεάν, αντιστάθμισμα στο βιβλίο αυτό; Η απάντηση είναι πως όχι. Δεν θα αναφερθώ στην συγκέντρωση της πληροφορίας σε έναν και μοναδικό ευμεγέθη τόμο την ποιότητα της φωτογραφίας και άλλα. Θα πω όμως πως αρέσει δεν αρέσει σε μερικούς η έντυπη, και προ πάντων, ενυπόγραφη πληροφορία έχει τη δική της βαρύτητα. Άλλωστε οι μύθοι που καταρρίπτει με στοιχεία ο Michael αποτελούν πειστήριο για το έγκλημα παραπληροφόρησης στο οποίο πέφτουν ίσως ακόμα και οι ίδιοι οι καλοπροαίρετοι συγγραφείς άλλων διαδικτυακών άρθρων.
Δεν μπορώ παρά να δηλώσω πώς: αν τα αγγλικά σας είναι έστω μέτρια και… έχετε κάποτε σκοπό να αναπαράγετε κάποιον οργανισμό ή ακόμα και φυτό, ή ασχολείστε με τον μικρόκοσμο γενικά ή έστω θέλετε να επεκτείνετε την ευρυμάθειά σας, τότε προσπαθήστε να βρείτε και να αγοράσετε αυτόν το τίτλο όσο υπάρχει ακόμα διαθέσιμος σε βιβλιοπωλεία του εξωτερικού.
Θυμηθείτε πως η βαθμολογία μας από το ένα ως το δέκα αναγνωρίζει μόνο τρία επιστημονικά συγγράμματα ως Άψογα. Έτσι η ειδική μας βαθμολογία έχει ως άριστα το 9. Έτσι δεν μπορώ παρά για πρώτη φορά στην παρουσίαση των τίτλων μας να αποτείνω για πρώτη φορά το ειδικό αυτό Άριστα σε έναν τίτλο, «Τίτλο», με Ταυ κεφαλαίο.
Βαθμολογία 9/10
….Άξιος ερίτιμε κύριε Michael R. Hellweg, Α-Ξ-Ι-Ο-Σ
Ευχαριστούμε!


23: Encyclopedia of Aquarium Plants
Του: Peter Hiscock
Εκδόσεις: Barron’s
ISBN: «Δυσανάγνωστο»
Σελίδες: 208
Γλώσσα: Αγγλική
Μετά την απογοήτευση του «The simple guide to: Planted AQUARIUMS» των Terry Anne Barber & Rhonda Willson αναγκάστηκα να ψάξω να βρω ένα βιβλίο με τουλάχιστο αξιόλογη πληροφορία που να καλύπτει τις απορίες και ανάγκες μου. Αυτό που χρειαζόμουν ήταν μια αναφορά στο πώς λειτουργούν τα φυτά, ποια ιχνοστοιχεία και ποιες ουσίες έχουν τι αποτέλεσμα στα φυτά, και το πιο σημαντικό από όλα: Έναν εύχρηστο κατάλογο με φωτογραφίες φυτών με βασικά στοιχεία για αυτά. Ομολογώ πως η ανάγκη μου αυτή καλύφθηκε με το παραπάνω. Ο Peter καταφέρνει με καλό γραπτό λόγο να μας εντρυφήσει στο χώρο των υδρόβιων φυτών και η εξαιρετική παραγωγή του εκδοτικού οίκου φαίνεται από το γεγονός πως οι τέλειες φωτογραφίες, επεξηγηματικές λεζάντες και βινιέτες να δημιουργήσει σε κάθε σχεδόν σελίδα ένα υπέροχο μωσαϊκό από χρώμα και πληροφορίες. Αν ήταν έστω και λίγο καλύτερη η παραγωγή, το βιβλίο θα μύριζε ενυδρείο και τα χέρια μας θα είχαν την αίσθηση πως απολάμβαναν όχι σελίδες, μα φύλλα βιβλίου. Φύλλα!
Το βιβλίο χωρίζεται σε δύο μέρη.
Το μεν, πρώτο αναφέρεται σε όλα αυτά που πρέπει να γνωρίζουμε για τα φυτά και τα ενυδρεία φυτών, κατά τον συγγραφέα. Αυτό τμημήται στα:
• Εισαγωγή
• Η βιολογία φυτών
• Ποιότητα νερού και φίλτρανση
• Το σωστό υπόστρωμα
• Επιλογή και φύτεμα
• Φωτίζοντας το ενυδρείο
• Τρέφοντας τα φυτά ενυδρείου
• Αναπαραγωγή φυτών ενυδρείου
• Συντήρηση του ενυδρείου φυτών
• Διαμόρφωση τοπίου στο ενυδρείο φυτών
• Ψάρια για το ενυδρείο φυτών
Το δε, δεύτερο μέρος παρουσιάζει τα βιβλία με αλφαβητική, κατά την επιστημονική ονομασία, σειρά τα φυτά. Προσωπικά εκτιμώ πως αυτό είναι λάθος, μια και θα προτιμούσα να είχαν χωριστεί ανά όμορες οικογένειες γένη ή φύλα. Όμως η γνώμη μου περισσεύει και παραμένει η αίσθηση του υπέροχου που αποπνέει όλο το βιβλίο.
Το βιβλίο κλείνει με το ευρετήριο και τις ευχαριστίες.
Πρέπει να κάνω μια τουλάχιστο κακή επισήμανση για μια παρασπονδία, που αν έλειπε, το βιβλίο θα άγγιζε το εξωπραγματικό, ένα τακ μόλις επάνω σε τελειότητα από το «The Proper Care of Guppies» του Shubel και ένα τικ κάτω από το «Culturing Live Foods» του Hellweg. Βλέπετε στη σελίδα 33 υπάρχει ένα ζεύγος εικόνων όπου αναπαριστά εξαιρετικά με γραφήματα το κύκλο απορρόφησης και αποβολής αερίων των φυτών κατά την διάρκεια της ημέρας και κατά την διάρκεια της νύχτας. Όλα καλά…. Όμως! Η λεζάντα στην εικόνα με την διαδικασία ανταλλαγής αερίων την νύχτα λέει ορθά τα εξής: “Plants respire, using up Oxygen and producing Carbon Dioxide” ή ελληνιστή: «Τα φυτά αναπνέουν, καταναλώνοντας Οξυγόνο και αποβάλλοντας Διοξείδιο του Άνθρακα.» Σωστό. Η ίδια ακριβώς φράση όμως υπάρχει και για την διαδικασία ανταλλαγής αερίων την ημέρα. Δίπλα στο κείμενο αυτό σε άλλο σημείο του διαγράμματος και της εικόνας όμως το εξηγεί σωστά πλέον.
Δεν είναι δα και το τέλος του κόσμου όμως κάποιοι άνθρωποι βασίζονται στις πληροφορίες που παίρνουν από ένα ενυπόγραφο κείμενο και για αυτό λέω και θα λέω πάντα πως η πληροφορία πρέπει να είναι έντυπη. Η «απαξίωση» που τονίζουν όλοι οι εκδοτικοί οίκοι σε κάποιο σημείο του βιβλίου σχετικά με την μη ανάληψη ευθυνών τους για τυχόν λάθη ή λάθος χρήση των πληροφοριών δεν μειώνει την ποιότητα της πληροφορίας όμως, και ΦΥΣΙΚΑ και έχουν ευθύνη. Η ποινή για αυτό στην ανάλυσή μας θα ήταν κανονικά η αφαίρεση ενός βαθμού, όμως το λοιπό έργο είναι τόσο καλό που θα ήταν σαν να προσπαθούσαμε να μειώσουμε την αξία της Capela Sistina επειδή δεν μας αρέσει το όνομα του Michelangelo.
Βαθμολογία 8/10
Αξίζει τα λεφτά του

Επιμύθιο
Κλείνοντας την παρουσίαση των πρώτων αυτών τίτλων θα ήθελα να πω μερικά λόγια….
Πρώτα από όλα θα πρέπει να ζητήσω συγνώμη από όλους τους συγγραφείς και τους εκδοτικούς, και ειδικότερα από τις Rhonda και Terry διότι το να παρουσιάζεις και σε κάποιο βαθμό το να κρίνεις ένα βιβλίο εμπεριέχει μια ποσότητα παρασιτισμού προς το έργο όλων των συμβαλλομένων για την ολοκλήρωση του έργου. Πρώτα από όλα προς τους συγγραφείς. Πρέπει να τονίσω πως σε ΚΑΜΜΙΑ περίπτωση δεν θέλω να θίξω πρόσωπα, οργανισμούς η έργα των. Όμως η μη παρουσίαση, κατ εξαίρεση για οποιονδήποτε λόγο δεν με βρίσκει σύμφωνο. Έχω ξοδέψει μια μικρή περιουσία για τα βιβλία αυτά όπως και για άλλες χιλιάδες ακόμα. Πρέπει, εφόσον οι απόψεις και οι παρουσιάσεις μου σας βρίσκουν σύμφωνους, να κάνω ό, τι περνά από το χέρι μου για να μην χάσετε και εσείς χρήματα από τίτλους που θα μπορούσατε να αποφύγετε. Σας ευχαριστώ για την ανάγνωση, θεωρώ πως είναι η αμοιβή μου για τους τέσσερις περίπου μήνες που μου πήρε να ολοκληρώσω το άρθρο αυτό.

Martin Zabel
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-10-13, 18:34
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Μάρτιν καλωσόρισες!
Σ' ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες και τον κόπο που έκανες να γράψεις αυτό το άρθρο.
Είναι μοναδικό τουλάχιστον για τα δεδομένα των ελληνικών ενυδρειακών φόρουμ.
Η εποχή της τηλε-πληροφορίας έχει πλήξει σχεδόν θανάσιμα το βιβλίο (το λέω ως γνώστης και λόγω επαγγέλματος) ειδικά το χρηστικό-γνώσεων-εγκυκλοπαιδικό.
Ομολογώ πως κι εγώ εδώ και αρκετά χρόνια διαβάζω ελάχιστα τέτοιου είδους βιβλία αν και θυμάμαι μαθητής ακόμα, που ήμουν συνδρομητής σε 2-3 περιοδικά (μεταξύ αυτών και του TFH) και έψαχνα τα απογεύματα στο πατάρι του μοναδικού βιβλιοπωλείου που είχε ξενόγλωσσα, μήπως βρω κάτι που να αφορά το χόμπυ αλλά να μπορώ και να το αγοράσω με το χαρτζιλίκι.

Συμφωνώ κι εγώ να ανακηρύξουμε τον "όσιο Λαυράκιο"προστάτη των ασχήμως σαλταρισμένων ενυδρειόφιλων
και γέλασα που λες τις κιχλίδες-τσιχλίδες
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-10-13, 19:42
Το avatar του χρήστη ineth
ineth Ο χρήστης ineth δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2013
Περιοχή: Ελευσίνα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Κλεόβουλε τσιχλίδες λέγονται. Το όνομα βγαίνει από την ονομασία του πουλιού Τσίχλα. όσο και να σου κάνει εντύπωση. Πηγή: TFH επετειακό τεύχος 50 ετών David Boruchovitz. Το CH (βλ Charlie Chaplin) διαβάζεται ΤΣ. Γηράσκω αεί.....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάρτιν καλωσόρισες!
Σ' ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες και τον κόπο που έκανες να γράψεις αυτό το άρθρο.
Είναι μοναδικό τουλάχιστον για τα δεδομένα των ελληνικών ενυδρειακών φόρουμ.
Η εποχή της τηλε-πληροφορίας έχει πλήξει σχεδόν θανάσιμα το βιβλίο (το λέω ως γνώστης και λόγω επαγγέλματος) ειδικά το χρηστικό-γνώσεων-εγκυκλοπαιδικό.
Ομολογώ πως κι εγώ εδώ και αρκετά χρόνια διαβάζω ελάχιστα τέτοιου είδους βιβλία αν και θυμάμαι μαθητής ακόμα, που ήμουν συνδρομητής σε 2-3 περιοδικά (μεταξύ αυτών και του TFH) και έψαχνα τα απογεύματα στο πατάρι του μοναδικού βιβλιοπωλείου που είχε ξενόγλωσσα, μήπως βρω κάτι που να αφορά το χόμπυ αλλά να μπορώ και να το αγοράσω με το χαρτζιλίκι.

Συμφωνώ κι εγώ να ανακηρύξουμε τον "όσιο Λαυράκιο"προστάτη των ασχήμως σαλταρισμένων ενυδρειόφιλων
και γέλασα που λες τις κιχλίδες-τσιχλίδες
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-10-13, 20:23
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Εδώ κάνεις λάθος
Δεν είναι chichlid είναι cichlid και άρα η απόδοση της λέξης δεν έχει ρίζα τη "τσίχλα" αλλά την "κίχλη" (παρόλο που και οι δύο αναφέρονται στο ίδιο πουλί ).

και δεν γηράσκω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 09-10-13 στις 20:49
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-10-13, 20:26
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Αν θελουμε καποιο απο τα βιβλια υπαρχει καποιο βιβλιοπωλειο στην ελλαδα που να μπορει να τα φερει?
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-10-13, 20:32
Το avatar του χρήστη thab
thab Ο χρήστης thab δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2009
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή

Ευχαριστούμε για το άρθρο!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θελουμε καποιο απο τα βιβλια υπαρχει καποιο βιβλιοπωλειο στην ελλαδα που να μπορει να τα φερει?
+1
__________________
Θάνος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-10-13, 20:38
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θελουμε καποιο απο τα βιβλια υπαρχει καποιο βιβλιοπωλειο στην ελλαδα που να μπορει να τα φερει?
Ψάξτε στο amazon και στο e-bay (και το βιβλιοπωλείο από 'κει θα τα φέρει πιθανότατα)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-10-13, 21:01
Το avatar του χρήστη ineth
ineth Ο χρήστης ineth δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2013
Περιοχή: Ελευσίνα
Μηνύματα: 64
Exclamation

με έχει εξυπηρετήσει με αρκετά καλά αποτελέσματα ο Παπασωτηρίου. Ειλικρινά όμως όποτε δεν έχω χρησιμοποιήσει το ΆΜΑΖΟΝ το έχω μετανιώσει.

Από όλα τα βιβλία το πιο χρήσιμο και καλό μακράν είναι το Culturing live foods. θα πάθετε την ζημιά της ζωής σας.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θελουμε καποιο απο τα βιβλια υπαρχει καποιο βιβλιοπωλειο στην ελλαδα που να μπορει να τα φερει?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-10-13, 21:22
Το avatar του χρήστη nasos_discus
nasos_discus Ο χρήστης nasos_discus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2010
Περιοχή: Ιλιον
Μηνύματα: 245
Προεπιλογή

Παιδια η βιβλιοθηκη του φιλου Μαρτιν ειναι απιστευτη ,ευτυχως ειμαι απο του τυχερους που οποτε βγαινουμε για καφε φερνει και κατι νεο να διαβασουμε και να σχολξασουμε.
Καλως ηλθες στο GAB φιλαρακι
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-10-13, 21:41
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

εχω μεινει αναυδος!ευχαριστουμε πολυ για το αρθρο!τυχαινει και σε μια περιοδο που ψαχνομαι να αποκτησω μερικα βιβλια,ωστε να εχω μια εστω υποτυπωδη βιβλιογραφια αμεσα προσβασιμη χωρις υπολογιστη.και μιας και ερχεται χειμωνας(και ο φετινος θα ειναι βαρυς...)

ειναι οτι καλυτερο να εχεις μερικα ενυδρειακα βιβλια να διαβαζεις στον καναπε,με μια ζεστη σοκολατα

ειδικα οταν δεν εχεις και ενυδρειο
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-10-13, 21:47
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nasos_discus Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια η βιβλιοθηκη του φιλου Μαρτιν ειναι απιστευτη ,ευτυχως ειμαι απο του τυχερους που οποτε βγαινουμε για καφε φερνει και κατι νεο να διαβασουμε και να σχολξασουμε.
Καλως ηλθες στο GAB φιλαρακι
Θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε κι από κοντα!

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....327#post791327
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-10-13, 07:09
Το avatar του χρήστη nasos_discus
nasos_discus Ο χρήστης nasos_discus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2010
Περιοχή: Ιλιον
Μηνύματα: 245
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε κι από κοντα!

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....327#post791327
μακαρι να μπορουσα ,αλλα δεν , αφου αυτο το Σ-Κ ετοιμαζω το παιδικο δωματιο και ειμαι στο τρεξιμο.
Σας ζηλευω
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-10-13, 22:34
Το avatar του χρήστη Nickthefish
Nickthefish Ο χρήστης Nickthefish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-05-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Όταν συνάντησα το φίλο Martin το 2008,γνώρισα περισσότερα πράγματα από ένα "ψαγμένο χομπίστα",είναι ένας άνθρωπος διψασμένος για γνώση.Το συγκεκριμένο εξαιρετικό post,έτυχε και το διάβασα και παλαιότερα χωρίς να έχει απολύτως κανένα σχόλιο από τα μέλη του φόρουμ(δεν αναφέρομαι στο GAB).Σε ευχαριστώ πολύ για το μακροσκελές και ουσιαστικό post.Ελπίζω να σε "τρακάρω" σε κάποιο ενυδρειακό μαγαζί σύντομα!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-10-13, 20:26
Το avatar του χρήστη ineth
ineth Ο χρήστης ineth δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2013
Περιοχή: Ελευσίνα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Ευχαριστώ αδερφέ. Πλέον θα περιοριστώ σε ένα καινούργιο κοντά στο εμπορικό στον Ασπρόπυργο μια και λεφτά για βενζίνες. Μικρή θυσία, μια χαρά μαγαζί με καλά προϊόντα. Αλλά θα μου λείψουν οι συζητήσεις με πολλούς φίλους ιδιοκτήτες που αγαπώ!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nickthefish Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν συνάντησα το φίλο Martin το 2008,γνώρισα περισσότερα πράγματα από ένα "ψαγμένο χομπίστα",είναι ένας άνθρωπος διψασμένος για γνώση.Το συγκεκριμένο εξαιρετικό post,έτυχε και το διάβασα και παλαιότερα χωρίς να έχει απολύτως κανένα σχόλιο από τα μέλη του φόρουμ(δεν αναφέρομαι στο GAB).Σε ευχαριστώ πολύ για το μακροσκελές και ουσιαστικό post.Ελπίζω να σε "τρακάρω" σε κάποιο ενυδρειακό μαγαζί σύντομα!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-12-13, 23:18
Το avatar του χρήστη kifinas
kifinas Ο χρήστης kifinas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - Αγ. Δημήτριος -Μπραχαμι
Μηνύματα: 480
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kifinas
Προεπιλογή

Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν διαβάσει στα ξένα όλα αυτά τα βιβλία?

Καταρχήν να σε ευχαριστήσω που έκανες τον κόπο και έγραψες ένα τέτοιο άρθρο.

Να υποθέσω ότι οί γνώσεις που σου προσέφερε κάθε βιβλίο είναι τεράστιες.

Εύχομαι και ελπίζω να με την σειρά μου να βοηθήσεις όσους το έχουν ανάγκη στο forum ώστε να μπορέσουμε και εμείς με την σειρά μας να γίνουμε λίγο σοφότεροι.

Καλή συνέχεια.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-12-13, 09:29
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή

Σε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες-γνώσεις που έκανες τον μεγάλο αυτό αγώνα να συγκεντρώσεις. Πραγματικά απαιτεί πολύ κόπο και χρόνο για να το κάνει κανείς αλλά και μεράκι, που φαίνεται πως εσυ το έχεις!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 31-01-14, 03:33
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Ειχε αυτο σημερα ενας φιλος και το βρηκα τωρα στο public σε 3 διαφορετικες τιμες.

Η φθηνη που πηρα εγω (αν και ολα λενε κατοπιν παραγγελιας...βλεπουμε αν θα το εχουνε/βρουνε τελικως....), φαινεται να εκδοθηκε το 2011 και ελπιζω οτι η μονη διαφορα απο τις αλλες (η μια του 2005 και η αλλη του 2 0 0 , να ειναι στο Hardback/Paperback.

Μια ματια που του ριξα, μαρεσε. Για να το δωσω καπου το πηρα βεβαια, ειναι αρκετα εισαγωγικο. Ειναι ομως αναλυτικο σε οτι σου λεει, με φωτογραφιες, σχεδια κλπ... ολο και κατι θα χει, να μαθουμε..
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συλλογή Βιβλίων nkarvounis Βιβλιογραφία Γλυκού Νερού 12 26-08-05 10:23
Ανάλυση σκληρότητας νερού. soulmate Γλυκό νερό - Γενικά 4 20-06-03 15:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,25305 seconds with 15 queries