Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής Παρουσιάσεις ενυδρείων Ν. Αμερικής, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 05-02-15, 23:07
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

λοιπον επειδη εχω επαφες με breeders σε Μαλαισια κ έχω μιλήσει με τους ιχθυολόγους τους , το νερό της βρύσης τους , ειναι το ίδιο με το νερό της βροχής κ τι να περιμένει κανεις απο μια χώρα που όλη μέρα έχει Ηλιο κ κατα της 1-3 το μεσημέρι πλακώνει βροχή αλλα μιλάμε για βροχή κ μετά πνίγονται στην υγρασία!!!! Οποιος έχει πάει Μαλαυσία τότε ξέρει το εννοώ

το νερό είναι πιο μαλακό κ απο το βαμβάκι , κ το επεξεργάζονται με μέταλλα άλατα κ ιχνοστοιχεία

στα νερά τους κάνουν χρήση υγρών βιταμινών , μηδαμινών συντηρητικών κ ανάλογα με τα είδη ψαριών κ ασπόνδυλων , χρήση αναβολικών ως κ αντισυλληπτικών ουσιών για να πετυχαίνουν την ποσότητα κ αντοχή!

τα νερά τους κατα 80% των breeders των έχουν σε aquaponic κ ταίζουν- φιλτράρουν κ κανουν τον κύκλο , νερό , φυτά , ζωντανά

Ενας breeder στην Μαλαυσία τρέχει την φάρμα του σχεδόν με μηδενικό κόστος , έχουν τσάμπα άφθονο νερό , τσάμπα θέρμανση απο Ηλιο τσάμπα ρεύμα απο φωτοβολταικά . τουλάχιστον οι σωστοί κ όχι οι απλοί ε-μπαυ μπακάλιδες...


όταν κάνεις παραγγελίες , το πρώτο πράγμα που σε ρωτάνε ειναι το που είσαι κ που θα διατεθεί το ζωντανό σαν πρώτο σταθμό

Αν δεν έχουν στοιχεία για την περιοχή σου , τότε σε ρωτάνε ποιότητα του νερού που θα τα φιλοξενήσει - καραντίνα σαν πρώτος σταθμός μετά το ταξίδι.

τότε τα ζωντανά (αν δεν έχουν ήδη) τα κάνουν προσαρμογή με τα πλησιέστερα στοιχεία του νερού σου. Εξαίρεση λχ σε δίσκους βέβαια που οι τιμές είναι σταθερές κ όχι σε ψάρια με μεγάλο επίπεδο διακύμανσης

πάντα για να είναι καλυμμένοι σε δίνουν σε κάθε παραγγελία κ ενα αριθμό ζωντανών , ανάλογα με την αρχική παραγγελία καθώς κ το επίπεδο ρίσκου όπως λένε , σαν DOA για τειχών απώλειες

ευχομαι να βοήθησα στις απορίες σας
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 06-02-15, 00:00
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

αυτα που γραφεις οκ... αλλα της τιμες ΡΗ-ΚΗ-GH ουτε εσυ της γνωριζεις... εννοειτε οτι το νερο καθε χωρας ειναι διαφορετικο ... αλλα της πιο πανω τιμες που μας ενδιαφερουν? της γνωριζει κανεις???
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 06-02-15, 02:54
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ellenikus Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικα παρουσιασα ενα ενυδρειο με δισκους και φυτα το οποιο δεν ειναι βιοτοπικο και οι δισκοι ειναι απω Ανατολης μεγαλωμενοι σε νερο βρυσης και χωρις pedigree .Οι αλλαγες γινονται με νερο βρυσης γιατι δεν υπαρχει ουτε χρονος( ως αναισθησιολογος δουλευω 15 ωρες την ημερα στα χειρουργεια και στα επειγοντα για να κρατω ανθρωπους στη ζωη) ουτε χορος για βαρελια ουτε για νερο οσμωσης.
Παντως περιμενω ο discusfan να μας παρουσιασει τα δικα του ενυδρεια για να μας δειξει τον σωστο τροπο ενασχολησης με την ενυδρειοφιλια.
1. ¶σχετα με το ΑΝ το ενυδρείο είναι βιοτοπικό τα πράγματα είναι απλά... γράψε ένα-ένα τα είδη που έχεις εκεί μέσα και το εύρος των συνθηκών νερού και θερμοκρασίας στο οποίο... θα πρέπει να ζούν.
2. Προσωπικά σε κανένα σχόλιο μου σε θέμα σου... ΔΕΝ έχω αναφερθεί σε μετρήσεις νερού, που πρέπει να ζουν οι δίσκοι... ούτε σε σχολίασα γι αυτό (ούτε φυσικά... για τους χρόνους απασχόλησης σου).
3. Έχεις απαντήσει ποτέ (ξανά) σε σχόλιο που... ΔΕΝ σε "βόλευε"; Χαίρομαι που επιτέλους... το κάνεις.
4. Ο σωστός τρόπος είναι να δίνεις αυτά που απαιτούν τα είδη που φιλοξενείς... τόσο απλά.
5. ΔΕΝ έχω ενυδρεία... ούτε δίσκους για επίδειξη... και προπαντώς... ΔΕΝ "ψοφάω" να τα επιδεικνύω (μόδα κι αυτό... ω καιροί ώ ήθη).-

ΥΓ. Για κάθε απορία, με σκοπό την βελτίωση του ενυδρείου... στην διάθεση σου.-
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Το βλεπω συχνα σαν επιχειρημα αλλα γνωριζει κανεις τι νερο βρυσης εχει η Απω Ανατολη? Φιλος επαγγελματιας οταν ταξιδεψε στα εν λογω εκτροφεια βαζοντας tdsομετρο στα ενυδρεια αυτα ειδε πολυ χαμηλες τιμες! (δεν το πιστευε ουτε ο ιδιος αυτο που εβλεπε!)
Μα αυτός είναι και ο βασικός λόγος που έχουν γεμίσει με δίσκους όλο τον πλανήτη Γιώργο... αλλαγές νερού όλη τη μέρα (και χωρίς να απαιτείται προετοιμασία).
Ακόμα και σε στέρνες... αναπαραγωγές δίσκων κάνουν.-

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diskus fan : 06-02-15 στις 02:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 06-02-15, 09:05
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
3. Έχεις απαντήσει ποτέ (ξανά) σε σχόλιο που... ΔΕΝ σε "βόλευε"; Χαίρομαι που επιτέλους... το κάνεις.

ρε παιδιά ο άνθρωπος έχει 9 μηνύματα εδώ , κ στα 9 μηνύματα ότι έλεγε κάτι δεν τον βόλευε? Εκτός αν έχετε προσωπικά θέματα απο άλλα φόρουμ όπου στην προκειμένη περίπτωση καλό θα ήταν είτε να μην τα αναλύετε εδώ ή να το λέτε λχ ξεκάθαρα ότι φίλε μου ΤΑΔΕ κ στο άλλο φόρουμ ΤΑΔΕ τα ίδια σου είχα πει μπλα μπλα μπλα .....

Δεν είμαστε υποχρεωμένοι για ΚΑΝΕΝΑΝ , κ το αναφέρω αυτό για να μην νομίζει ο Δισκους Φαν ότι έχω κάτι εκ του προσωπικού μαζί του , αλλά το λέω κ πάλι ΔΕΝ ειμαστε υποχρεομένοι να γνωρίζουμε το ΙΣΤΟΡΙΚΟ του οιοδήποτε ή να βρισκόμαστε ανάμεσα σε μπουρίνια απο παλαιότερες θύελλες

Αν δεν κάνω λάθος κ αν είναι να με διαψεύσουν συντονιστές κλπ ότι μέσα απο το φόρουμ αυτό δίδεται η ευκαιρία στον καθένα να κάνει την προβολή του , να εκφέρει την απορία του κοκ κ με τα περιθώρια σχολιασμού απο τους συμφορίτες με σκοπό την βελτίωση. Πολλές φορές γίνονται αναφορές όπου οτιδήποτε εκτός απο συμβουλευτικές φαίνονται.

το δε τραγικό είναι ότι στην λίστα των μελών είναι μια λίστα με χιλιάδες μέλη κ επι καθημερινού βλέπεις εμας κ εμας που είμαστε 40-50 άντε στο σύνολο να βρεθούμε καμια 100αρια..

Μπορεί να ειναι λίγο εκτός θέματος αλλα ειναι πολύ εντος για το αυτό φλέγον θέμα!

Δεν είπαμε να "Χαϊδεύουμε αυτιά" ουτε απαίτησε κανείς να μιλάμε ολοι με το Χ τρόπο...

ειμαστε πολλοί , οι απόψεις διίστανται , οι καιροί είναι δύσκολοι αλλά με το αυτό κ με το εκείνο , να τα κανουμε όλα κ πιο δύσκολα?

Είναι ΤΟΣΟ τραγικό να κρατήσουμε ένα επίπεδο φιλικό μεταξύ μας?

Επειδή δεν επιτρέπουν οι κανονισμοί να μιλάμε για ΠΟΛΙΤΙΚΑ κ ΑΘΛΗΤΙΚΑ θέματα , για να αποφευγονται τα "μπάχαλα" θα το κάνουμε θέματα γιατί βάλαμε την μύγα στο μικροσκόπιο ?

Πιο πάνω έκανα αναφορά για τα νερά λχ για τους breeders όπου τυγχάνει να ξέρω 2-3 στην Μαλαισία κ πάλι ζητάμε τα νερά εκει...

Τι σχέση έχει το νερό της βρύσης ? αφου το νερό τους το βάζουν σε δεξαμενές κ το ΜΕΤΑΤΡΕΠΟΥΝ στο νερό που θέλουν...

ζωντανά που η κλιμακα του ΡΗ-ΚΗ-GH είναι σε ένα έυρος , αυτοι έχουν την Μεση Τιμή. έτσι έχουν δεξαμενές με ολα τα είδη εκείνα , σε άλλες έχουν άλλα είδη κοκ... να τους ζητήσω να μας κάνουν τεστάκι ντε κ καλα στην βρύση? για κάτι που ΔΕΝ το χρησιμοποιούν ΚΑΝ!!!

Εχω ακούσει ιστορίες κ αναφορές απο πολλά παιδιά , απο πολλές παρέες , κλικες γιάφκες οπως θέλει ο καθείς ας το ονομάσει , έχω διαβάσει αλλα τόσα ποστ σχετικά κ εδω στο φορουμ, εχω διαβασει κ σε αλλα φορουμ , για τον περιβοητο ΠΣΦΕ

λοιπόν ως πότε θα έχουμε γενικότερα αυτή την γκρίνια κ την φαγομάρα?
δεν έχουμε ουτε χωράφια να χωρίσουμε ούτε ποσοστά απο τα "ορθα κ αγια ποστ μας" να παρουμε...
δεν εχουμε προέδρους , καρέκλες κ παχουλους μισθους

αν καποιος κανει λαθος , το λεμε με ομορφο τρόπο κ τελος

το καθήκον μας το κάναμε...

σιγά μην βγάλουμε εισαγγελική απόφαση να του κάνουμε κατάσχεση το ενυδρείο για τους Χ Ψ λόγους..

αν είμαστε τοσο φιλεύσπλαχνοι ας παρουμε ενα αδέσποτο κ να του δώσουμε ένα ζεστό σπίτι!

Ολα τα παιδιά μου λένε Πολύκαρπε μην δίνεις σημασία... δεν μπορώ ρε παιδιά να είμαστε ΟΛΟΙ , ΕΛΛΗΝΕΣ , να μας αρεσει αυτό που κάνουμε , ο καθενας το κανει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο , απο θέμα ΧΡΟΝΟΥ κ ΧΡΗΜΑΤΟΣ

άλλος δεν έχει δουλειά , δεν έχει να φάει κ νοιώθει άσχημα που δεν μπορει να βάλει θερμαντήρα στο ενυδρείο γιατι ξέρει οτι ΔΕΝ θα μπορεί να πληρώσει το ρευμα... να τον κραξουμε κι αυτον???

Ας είμαστε παρακαλω λίγο πιο διαλακτικοί κ αν υπαρχουν προηγουμενα κτλ κτλ είτε λύστε τα επι του προσωπικού με πμ ή καθόλου...

το φόρουμ ειναι ένα δυνατό εργαλείο για κατάθεση γνώσης κ ψυχής.

είπα πολλά , είτε καλώς ή κακώς αλλά δεν μπορούσα...

όπως είχα γράψει κ παλαιότερα , αν ενοχλεί τόσο η παρουσία μου τότε απολογούμαι κ σιγα σιγα θα αποχωρήσω

μφχ

Πολύκαρπος
-------------------------
και για να μην αφήσω κανένα παραπονούμενο

επειδή το νερό τους το έχουν σε φραγματα κ συνέχεια δημιουργούν νέα

ενα σημείωμα που βρήκα σχετικα με το νερό τους είναι το εξής (απο συλογή σε φραγμα έξω απο Κουαλαλουμπουρ)

Parameter in Pol.Tanks - Unit-Rainwater Harvestd - WHO Drinking Water Std

Ph mg/l 6.0 6.5-6.8

Sulphate mg/l 0 250

Chloride mg/l <0.15 250

Iron mg/l 0.2 0.3

Nitrate mg/l 0.5 50

Coliform Count/100mL 1-27 0

κ θα ψαξω να σας βρω κ για GH KG

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη polykarpos : 06-02-15 στις 09:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 06-02-15, 09:37
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

συμφωνώ με αυτα που γράφεις polykarpos... αλλά μην τρελένεσαι.. κουβέντα κάνουμε και στην κουβέντα μπορεί να υπάρξουν και εντάσεις...

-στης χώρες αναπαραγωγής το νερό λες οτι είναι της βροχής, άραγε αυτο το νερό τι μπορεί να κουβαλάει.. χώμα, σκόνη, καυσαέρια και.. οτι άλλο θέλεις...
-το βρόχινο νερό κάθε φορά που βρέχει μπορεί να έχει και άλλη σύσταση, άλλη σκληρότητα...
-το νερό το επεξεργάζονται λες με άλατα ιχνοστοιχεία... σε τι ποσοστό???

-όλα αυτά τα επισημαίνω γιατί κάνεις στην πραγματικότητα δεν ξέρει τα ψάρια σε τι νερό εκτρέφονται... δηλαδή στα πιο βασικά PH-KH-GH-TDS... που ενδιαφέρουν εμάς..
-ξέρω άτομα που είχαν πάρει δίσκους απο εκτροφέα-έμπορο ο οποίος τους είπε να βάζουν νερό βρύσης.. της δικής μας βρύσης.. δεν χρειάζονται μαλακό νερό..

- γιαυτό λέω να μην τρελενόμαστε επειδή κάποιος έχει τα ψάρια σε νερό βρύσης... λες και έκανε έγκλημα..

-η γνώμη μου είναι όσο μπορεί ο κάθε ένας να κρατάει τα ψάρια σε νερό σαν του βιοτόπου τους.. αν δεν το κάνει όμως γιατι δεν μπορεί οικονομικά, δεν έχει χρόνο ή για κάποιο σοβαρό λόγο δικό του κ.λ.π δεν θα τον πώ βασανιστεί ψαριών...


-...φίλε Diskus Fan δεν μας είπες πιά φυτά του φίλου ellenikus είναι για μόστρα???
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 06-02-15, 09:50
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

Μανο καλησπερα , πιο πανω εστειλα καποιες τιμες απο το νερο της βροχης κ το νερο το πόσιμο απλα δεν κρατήθηκε σαν φόρμα όμως μπορει να το καταλαβει κανεις...


λχ λεει Ρh κ εχει δυο τιμες , η πρώτη τιμή είναι της βροχής κ η δεύτερη του πόσιμου.



τα ποσοστά , αναλογίες κ τα διάφορα mixtures πίστεψε με κανενας breeder δεν θα σου πει την συνταγή του. Νόμος απαραβίαστος , αυτό που ειπα είναι ότι απλά εχουν τα ψάρια σε σταθερές τιμές κ σαν κλείσεις παραγγελία , τα εγκλιματίζουν στο νερό που ειναι κοντά σε εσενα... φαντάσου οτι δεν κάνουν εξαγωγή μονο στην Ελλάδα ( ειπαμε αναπτυξη αλλα οχι κ ετσι!!!)

αρα το ψάρι περνάει απο 3 βασικά ΣΟΚ

1)αλλαγή της φάρμας σε νερό προορισμού
2)ταλαιπωρία ταξιδιού (ειδικά άμα κολλήσεις σε κανενα περίεργο τελωνιακό που θέλει κοκο....)
3) εγκλιματισμός του ψαριού στο νερό που θα φιλοξενηθεί απο τον εδω εισαγωγέα...

συνεχίζει το δράμα στο νερό του άλλου μεταπωλητή (συμπεριλαμβανομένου κ τα νεα μεταφορικά)

κ ολοκληρώνεται στο ενυδρείο του κάθε ανυποψίαστου αγοραστή που βλέπει ένα ωραίο ψαράκι που του "κουνάει" την ουρα!!!

κατα ακρίβεια (υπαρχει καπου κ κανονισμος) όπου πρέπει εισαγωγείς να καραντινιάζουν τα ζωντανά για 15 μέρες πριν την επόμενη κίνηση...

εδώ τα καημένα έρχονται στο ενυδρείο μας με ΤΖΕΤ ΛΑΓΚ!!!

προσωπικά αποφεύγω να πάρω ψάρια απο πετ σοπ με ΝΕΕΣ ΠΑΡΑΛΑΒΕΣ..

εξου κ πολλές φορές παιδιά λενε οτι σε πετσοπ είδαν μέσα στις γυάλες πολλά ψόφια ψαράκια...

αυτα για την ώρα , χρωστάω κ τιμές KH GK τουλάχιστον για νερό βρύσης..

ΥΓ
δεν τρελαίνομαι , συνήθως με τρελαίνουν!!!
για αυτό κυκλοφορώ ακόμη ελεύθερος ειδεμή θα μου χαν φορέσει ζουρλομανδύα!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 06-02-15, 10:01
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ωραία..!! αυτό δεν το ήξερα.. οτι κρατάνε μυστική την σύσταση του νερού που τα πολλαπλασιάζουν..
άρα να υποθέσω οτι για αυτό κανένας δεν ξέρει τι σύσταση του νερού που εκτρέφονται τα ψαράκια μας... οπότε τι να λέμε...

θα μπορούσαν και άλλοι χομπίστες που έχουν κάνει εισαγωγή να μας πούνε την εμπειρία-γνώση τους..
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 06-02-15, 10:08
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Το παιδι κραταει τους δισκους στην ελαχιστη επιθυμητη θερμοκρασια των 28 βαθμων.Εκει τα φυτα ειναι στο οριο τους.Αν για καποιο λογο θελησει να ανεβασει θερμοκρασια στους 30 βαθμους η και παραπανω τοτε απλα δεν θα υπαρχουν φυτα,θα λιωσουν.
Ισως αυτο να εννοει ο φαν.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 06-02-15, 10:18
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

ακόμη και στους 33 βαθμούς τα φυτά δεν λιώνουν... απλά αναπτύσονται πολύ πιο αργά...
πίστεψε με το γνωρίζω απο την εμπειρία μου χρόνια τώρα..

-κάλο θα ήταν να απαντάει ο ίδιος φίλος Diskus Fan...
-μέχρι τώρα ρωτάει κάνει παρατηρήσεις με τον τρόπο του .. χωρίς όμως να δίνει εξηγήσεις.. συμβουλές... δεν απαντάει σε όλα...
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 06-02-15, 10:20
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Πάντως μετά μην απορρείτε, γιατί ο κόσμος θεωρεί τους δίσκους απλησίαστους (από πολλές απόψεις)...!!!

Σε κάθε αντίστοιχο θέμα, το 80% αφορά σε πλακώματα μεταξύ συγχομπιστών και το 20% σε ουσία...
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 06-02-15, 11:09
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως μετά μην απορρείτε, γιατί ο κόσμος θεωρεί τους δίσκους απλησίαστους (από πολλές απόψεις)...!!!

Σε κάθε αντίστοιχο θέμα, το 80% αφορά σε πλακώματα μεταξύ συγχομπιστών και το 20% σε ουσία...
Αυτά είναι τα αποτελέσματα της δισκοπάθειας

Με την ευκαιρία να παρακαλέσω δισκοπαθείς ή όχι φίλους,
να είναι ευγενικοί στις απαντήσεις τους, να προσέχουν διατυπώσεις που στον γραπτό λόγο μπορεί να παρεξηγηθούν, να μην απαιτείται Πυθία για να ερμηνεύσει όσα γράφουν, να μη μεταφέρουν εδώ συζητήσεις ή αντιπαραθέσεις σε άλλους διαδικτυακούς τόπους, αν δεν είμαστε ιχθυολόγοι ή δεν έχουμε επιστημονικά τεκμήρια ας λέμε την άποψη μας ή την εμπειρία μας χωρίς να απαιτούμε το αλάθητο του Πάπα, να μη ξεχνάμε ότι όλοι αγαπάμε με τον τρόπο μας τα ζωντανά μας και θέλουμε το καλύτερο γι αυτά, κλπ κλπ
α και να μη ξεχνάτε ότι μπορεί κάποιος συντονιστής να έχει ξυπνήσει ανάποδα σήμερα και να αντιδράσει ανεξέλεγκτα
Καλημέρα σας
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 06-02-15, 19:27
ellenikus Ο χρήστης ellenikus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-01-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Τελικα τα 2217 που ηταν συνδεδεμενα σε σειρα τα ξαναχωρισα και τα εβαλα να δουλευουν ανεξαρτητα μιας και η ροη ειχε μειωθει πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 06-02-15, 21:03
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

1. Polykarpos... όλο αυτό μου φάνηκε σαν ηθικοπλαστικό μάθημα (και ομολογώ... λίγο μου κακοφάνηκε). Ότι γράφω το γράφω φιλικά... κι όποιος θέλει... ας το καταλάβει.
ΔΕΝ θεωρώ ότι έχεις κάτι να αντιπαραθέσεις μαζί μου... όπως κι εγώ με κανέναν.
2. Για τα φυτά που είδαμε στο ενυδρείο... που αντέχουν στους 33 βαθμούς θα ήθελα διευκρινήσεις.
Και τα δικά μου αντέχουν στους 35 για 2 μήνες σχεδόν (μπορεί και λίγο παραπάνω) το καλοκαίρι... είναι Αnubias και Echinodorus Bleheri.
3. Γράφω πράγματα και περνάνε στα ψιλά... ασχοληθείτε λίγο με την ουσία.
Υπάρχουν μέσα στο ενυδρείο κάποια άλλα είδη μαζί με τους δίσκους... ζήτησα να γραφτούν μαζί με τις απαιτήσεις τους... το βλέπετε κάπου γραμμένο;
Οι απαντήσεις δίνονται κατά το δοκούν (αυτό είναι κάτι που το συνηθίζει ο συμφορουμίστας... γι αυτό και το σημείωσα πολύκαρπε).
Ο καθένας έχει δικαίωμα να παρουσιάζει αυτό που έχει φτιάξει (και να το θεωρεί και τέλειο)... υπάρχει όμως και η πιθανότητα να ακολουθήσουν κι άλλοι το παράδειγμα του... ας προστατέψουμε τουλάχιστον λίγες ζωές (ψαριών) ΑΝ μας δίνετε η δυνατότητα.
4. Manos76... υπάρχει εκτροφέας-έμπορος δίσκων στην Ελλάδα; Είσαι... σίγουρος;
5. Μέχρι στιγμής... πουθενά ΔΕΝ έχω αναφερθεί στο θέμα μετρήσεων νερού (επαναλαμβάνω για πολλοστή φορά).
6. ellenicus... έχεις την πρόθεση να απαντήσεις στα ερωτήματα μου ή θα δικαιώσεις την άποψη μου (και σε αυτό το forum);
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 06-02-15, 21:38
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Diskus fan οχι δεν ηταν ελληνας... και δεν μηλισα εγω μαζι του ... τα φυτα λες να τα εχει μονιμα στους 30-33 βαθμους? κοιταξε στης παρουσιασεις δισκοενυδρειων ρωτα και αλλους δισκοπαθεις στους 29 βαθμους πως κρατανε τα φυτα? και διαφορα φυτα οχι μονο ανουμπιες κ εχινοδορους.......
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ellenikus Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικα τα 2217 που ηταν συνδεδεμενα σε σειρα τα ξαναχωρισα και τα εβαλα να δουλευουν ανεξαρτητα μιας και η ροη ειχε μειωθει πολυ
γιατι τα ειχες σε σειρα? για να μην εχεις πολλα λαστιχα? φανταζομαι αμεξαρτητα ειναι καλυτερα γιατι αν μπλοκαρι το ενα το αλλο θα ζοριζετε..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manos76 : 06-02-15 στις 21:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 06-02-15, 21:45
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

[QUOTE=Κλεόβουλος;874291]...να μη μεταφέρουν εδώ συζητήσεις ή αντιπαραθέσεις σε άλλους διαδικτυακούς τόπους, .../QUOTE]

Τι κι αν το έγραψες...

"Γράφτηκε κι αυτό" εκεί που συνηθίζεται!

Μακάρι να υπήρχε τρόπος ανα χρήστη, ορισμένα θέματα να μην εμφανίζονται στη λίστα

@ellenicus : Οφείλεις αρκετές απαντήσεις σε προηγούμενες ερωτήσεις, κυρίως του Fan. Θα λυθούν πολλές απορίες μας

@ Discus Fan, προσωπικά δεν μ απασχολούν όσα διαδραματίζονται σε άλλα φόρουμ ( θα το έγραψα με κεφαλαία και bold αλλά φοβάμαι ότι θα ειναι πολύ έντονο!!!!) και δεν ξέρω σε τι εξυπηρετεί να τα επαναλαμβάνεις
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 06-02-15, 21:56
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
Diskus fan οχι δεν ηταν ελληνας... και δεν μηλισα εγω μαζι του ... τα φυτα λες να τα εχει μονιμα στους 30-33 βαθμους? κοιταξε στης παρουσιασεις δισκοενυδρειων ρωτα και αλλους δισκοπαθεις στους 29 βαθμους πως κρατανε τα φυτα? και διαφορα φυτα οχι μονο ανουμπιες κ εχινοδορους.......
Μακροπροθεσμα δεν υπαρχει τετοιο ενυδρειο ... τουλαχιστον απο το 2007 που "πειραματιζομαι" αλλα και παρακολουθω αλλα δισκοενυδρεια!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 06-02-15, 22:05
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

εννοεις να το εχει φουλ φυτεμενο στους 29 βαθ. για μηνες η πανω απο χρονο..? ετσι δεν θα κρατουσαν τα φυτα..? ε... κανενας παλιος δισκοπαθεις που το εχει κανει μπορει να μας διαφωτισει.... αν θελει..
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 06-02-15, 22:27
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Εχω δοκιμασει τα παντα ... Για πολλαααα χρονια!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 06-02-15, 22:43
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

με ultrex λουστικες!!!! ριξε μια ματια στην Αρχιτεκτονικη-Διακοσμηση φυτεμενων ενυδρειων απο το 2007 και μετα... κατι θα βρεις..
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 06-02-15, 22:58
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Μα αυτο σου λεω ... ΟΛΑ τα εχω δει ... μερικα και απο κοντα!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 06-02-15, 23:07
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή ....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
εννοεις να το εχει φουλ φυτεμενο στους 29 βαθ. για μηνες η πανω απο χρονο..? ετσι δεν θα κρατουσαν τα φυτα..? ε... κανενας παλιος δισκοπαθεις που το εχει κανει μπορει να μας διαφωτισει.... αν θελει..
Για τους δίσκους δεν μπορώ να μιλήσω μιας και πιο πάνω ήδη υπάρχουν χομπίστες που έχουν καμια 30αρια χρόνια επί του θέματος και αυτό στο λέω και είμαι απόλυτος πως κάποιοι απ αυτούς όχι απλά έχουν δίκιο σε ότι προαναφέρθηκε αλλά είναι και κανόνας!!!!

Για τα φυτά όμως μπορώ να εκφέρω γνώμη μιας και η πρασινάδες είναι το μεγάλο μ πάθος....
Έχω δοκιμάσει τα πάντα με τα φυτά!!!!!!!
Το θέμα θερμοκρασίας είναι τόσο σημαντικό όσο και ο φωτισμός!!!!!

Φυτό 29+βαθμούς μέσα σε ενυδρείο πέραν κάποιων ανθεκτικών ειδών όπως ανουμπια , εχινοδοροι(όχι όλοι η τύποι) βαλισνέριες(όχι πάνω από 3-4 μήνες) και μικροσορουμ δεν βγάζουν πάνω από 4-5 μήνες........και είμαι απόλυτος 100%
Αυτό γίνεται γιατί σε αυτή τη θερμοκρασία τα σάκχαρα δεν μετατρέπονται γρήγορα σε χλωροφύλλη με αποτέλεσμα να μην καλύπτουν πλήρως τις ανάγκες των φυτών και να αργοπεθαίνουν....ΟΧΙ ΝΑ ΑΝΑΠΤΙΣΟΝΤΑΙ ΑΡΓΑ!!!!
Αυτό είναι φυσικός νόμος και δεν αναιρείται!!!
Η Σωστή θερμοκρασία για τα φυτά είναι 24-25 μαξ.......28 τα φυτά είναι στο όριο.......................
Για 3-4 μήνες το καλοκαίρι ο Φίλος μας δεν θα χει πρόβλημα αλλά στους 28 που είναι τώρα έχει στο μινιμουμ τα ψαράκια του και το καλοκαίρι στους 32+ θα έχει στο μαξ τα φυτάκια του.....
Δεν βρίσκω λόγο να ταλαίπωρη τίποτα απ τα δύο.....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
με ultrex λουστικες!!!! ριξε μια ματια στην Αρχιτεκτονικη-Διακοσμηση φυτεμενων ενυδρειων απο το 2007 και μετα... κατι θα βρεις..
Τα περισσότερα φυτεμένα ενυδρεία των διαγωνισμών στήνονται το πολύ για 3-4 μήνες οπότε μη το παίρνεις σαν παράδειγμα.......

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stanlee : 06-02-15 στις 23:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 06-02-15, 23:12
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα αυτο σου λεω ... ΟΛΑ τα εχω δει ... μερικα και απο κοντα!
ααα...!!! εισαι τυχερουλης...
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 07-02-15, 08:48
ellenikus Ο χρήστης ellenikus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-01-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

pH 7,4
kH 6
gH 8
NO2 0
NO3 15
θερμοκρασια 28
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 07-02-15, 23:58
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
ααα...!!! εισαι τυχερουλης...
Διάβασε το #51... ΙΣΩΣ σε βοηθήσει να καταλάβεις.-
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ellenikus Εμφάνιση μηνυμάτων
pH 7,4
kH 6
gH 8
NO2 0
NO3 15
θερμοκρασια 28
Έγραψες...

Ψάρια / ¶λλα είδη:9 δισκοι ασιατικης προελευσης,πολλα κορυδορας(25 πανω κατω),3 αντσιστρους,5 ραμιρεζι,7 ροδοστομοι,10 καρδιναλιοι

Για ποία είδη από αυτά είναι... εντάξει οι μετρήσεις σου;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diskus fan : 07-02-15 στις 23:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 08-02-15, 00:14
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

παιδια χωρίς να θέλω να σας στεναχωρήσω , αυτές τις τιμές τις έχω δει σχεδόν σε όλα τα πετ σοπ , κ απο εδω κ εκτος...

κ πολλά ζωντανά στη άγρια μορφή τους με αυτές τις τιμές θα τους είχαν πεταχτεί τα μάτια έξω , παραυτα το έχω δει σε πολλά ενυδρεία.


οκ μπορεί να μην ειναι το ιδανικό για το είδος αλλά κ άλλοι που είχαν τέτοιες τιμές είχαν ψάρια κ τα είχαν κ για χρόνια...

βέβαια κ εγώ που τα έχω όλα στις τιμές της φυσικής προέλευσης (επειδή τα παραπάνω είναι απευθείας ή απο γέννες γονέων άγριων , εχω κ τι απώλειες τι παράξενες....

βέβαια εγώ επειδή δεν ασχολούμε με τα είδη αυτά , θα προτιμούσα λχ να μην ρωτάγαμε επι της μορφής , ποια είδη απο αυτά κάνουν για αυτές τις τιμές αλλά μια πιο ολοκληρωμένη απάντηση , όπως τα Χ ψάρια που έχεις θέλουν αυτα τα νουμερα , τα Ψ ψάρια θελουν αυτα κοκ

με αυτό το τρόπο μπορουν να μάθουν κ οι άλλοι...

αυτό το τρόπο θα έλεγα σωστό κ ορθό , γιατί πάλι μοιάζει επι του προσωπικού θέματος...

μφχ

Πολύκαρπος
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 08-02-15, 00:30
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Λες λοιπόν ότι... κάποιος μαθαίνει αν του πεις κάνε αυτό ή εκείνο και όχι... αν μπει στην διαδικασία να ψάξει μόνος του;
Διαφωνώ.
Και τι σημαίνει... "μπορεί να μην ειναι το ιδανικό για το είδος αλλά κ άλλοι που είχαν τέτοιες τιμές είχαν ψάρια κ τα είχαν κ για χρόνια..." ;
Μας είναι αδιάφορο... αν κάποιο είδος αντί πχ. για 10 χρόνια ζήσει 4;
Ξανά... διαφωνώ.
Επί των δίσκων τώρα... υπάρχουν περιπτώσεις όπου απαιτείται (για θεραπεία) άνοδος της θερμοκρασίας στους 35 βαθμούς... οι δίσκοι θα το αντέξουν... τα υπόλοιπα;
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 08-02-15, 01:04
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

αρα θες να πεις οτι οι δισκοι πρεπει να ειναι αποκλειστικα μονοι τους..
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 08-02-15, 01:29
Το avatar του χρήστη dimitris doukas
dimitris doukas Ο χρήστης dimitris doukas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2013
Περιοχή: περιστερι
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

εχω την εντιποση οτι εχουμε ξεχασει τα ενοιδρια καραντινες που μπορει να μεταφερουμε εκι ενα αροστο ψαρι και να του κανουμε οτι θεραπια χριαζετε
και ειναι ποιο οικονομικα
αλλο να εχεις 600watt στους 35 και αλλο 150 watt σε ενα μικροτερο ενοιδριο
εκτος αν εχουμε μετοχες στιν δεη που τοτε αλλαζει το πραμα
καταναλονουμε για να πλουτισουμε
__________________
Μου ξεφεύγει η ορθογραφία sorry! είμαι δυσλεκτικός! το παλεύω όμως!
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 08-02-15, 01:34
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Κοίταξε... αυτό εξετάζεται.
Οι δίσκοι έχουν κάποιες απαιτήσεις... ΑΝ τις καλύπτεις είσαι εντάξει. Στην φύση ΔΕΝ είναι μόνοι τους υπάρχουν είδη που ζουν μαζί τους... πχ. υπάρχουν festivum, κίχλες, πιράνχα και πολλά ακόμα ψάρια. ΜΗΝ ξεχνάς ότι οι δίσκοι ανήκουν στις κιχλίδες... άρα κατ΄επέκταση στους θηρευτές, ασχέτως του θεωρητικά ήπιου χαρακτήρα τους.
ΑΝ λάβεις λοιπόν όλα αυτά υπ' όψιν.. συν το τελικό μέγεθος που είναι περί τα 20 εκ. και προσθέσεις την επιθετικότητα που δείχνουν κατά την διάρκεια της αναπαραγωγικής του διαδικασίας... καταλαβαίνεις ότι είναι αρκετά δύσκολο το εγχείρημα όπως και να τους έχεις μαζί με άλλα είδη. Το μέγεθος του ενυδρείου που απαιτείται για κάτι τέτοιο... είναι κάπως απαγορευτικό. Βέβαια όποιος θέλει... φτιάχνει.
Υπάρχει παράδειγμα συμφορουμίτη (πρώην δισκά).. που έφτιαξε 6.000 λίτρα... με "θηρία".
Η αλήθεια βέβαια είναι πως κι ένας τέτοιος χώρος... έχει άλλου είδους προβλήματα και δυσκολίες. ΔΕΝ μπορούν όλοι... να κάνουν κάτι τέτοιο.
Εν ανάγκη λοιπόν συμβιβασμών και υποχωρήσεων... είναι προτιμότερο να διατηρούνται μόνοι.
Ο χώρος που διαθέτει εν προκειμένω ο ellenicus... είναι ικανοποιητικός για κάτι τέτοιο.-
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris doukas Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω την εντιποση οτι εχουμε ξεχασει τα ενοιδρια καραντινες που μπορει να μεταφερουμε εκι ενα αροστο ψαρι και να του κανουμε οτι θεραπια χριαζετε
και ειναι ποιο οικονομικα
αλλο να εχεις 600watt στους 35 και αλλο 150 watt σε ενα μικροτερο ενοιδριο
εκτος αν εχουμε μετοχες στιν δεη που τοτε αλλαζει το πραμα
καταναλονουμε για να πλουτισουμε

Κατά πρώτον.. υπάρχουν ενυδρεία καραντίνας και ενυδρεία νοσοκομεία.
Απ' όσα γράφτηκαν... στη ΔΕΗ στάθηκες;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diskus fan : 08-02-15 στις 01:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 08-02-15, 23:42
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

φίλε ellenikus στο πρώτο βίντεο μου αρέσει πιο πολύ η διακόσμηση.. με σκέτα τα ξύλα και κάτω η ανούμπιες, ο εχινοδορος πολυ όμορφος.! οι δυο δίσκοι που "φιλιούνται" ενας πορτοκαλής με ενα γκριζογάλανο τι μήκος έχουν???
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
φτερη...φυτεμενη σαπιζει; Λάζαρος Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 06-06-11 15:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11367 seconds with 13 queries