Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-10-10, 21:56
daqua Ο χρήστης daqua δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2010
Περιοχή: Θεσνικη
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή amazon αρχαριος

Aloha!

Πριν 2 μηνες αρχισα να στηνω το ενυδρειο μου μετα απο παρορμητικη αγορα στο carefour
96 lt, εσωτερικο φιλτρο (παρηγγειλα ενα ex700 χθες), χαλίκι, βραχοι, ξυλο, κ μερικα φυτακια αγνωστου ειδους εκτος απο java moss (τα αλλα ειναι απο ικεα κ ενα αλλο μαλλον ειναι κερατοφυλλο).

Αρχικα πηγαινα για iwagumi μονο με πετρες αλλα μετα εβαλα φυτα κ ξεφυγα τελειως

Ψαρακια: 6 ροδοστομοι, 4 cardinal tetra, 1 ancistrus, 1 apple snail.

Ενα βιντεακι απο τον ancistrus κ την παλιοπαρεα που τον παρενοχλει κ θελουν την ταμπλετα του χεχε

http://www.youtube.com/watch?v=onI-sDtuvo0
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-10-10, 22:05
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Βαλε μερικές φωτό να δούμε το ενυδρείο σου.
Το ancistrus πρέπει να ειναι sp3 κ δυστυχώς long fin.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-10-10, 22:08
daqua Ο χρήστης daqua δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2010
Περιοχή: Θεσνικη
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Γιατι δυστυχως? Λες να το μαδανε οι ροδοστομοι?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-10-10, 22:15
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Απλά δεν είναι στη φυσικη του μορφή.
Είναι από επιλεκτική αναπαραγωγη.
Όπως π.χ. τα μπαλουν.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-10-10, 22:24
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Σωστό, είναι όμως πανέμορφο, να το χαίρεσαι.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-10-10, 22:28
daqua Ο χρήστης daqua δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2010
Περιοχή: Θεσνικη
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Α ΟΚ, αν ειναι οσο ανθεκτικο ειναι τα κανονικα δε με πολυπειραζει αν κ οντως αυτη η μεγαλη ουρα δε φαινεται να το βοηθαει πολυ κ με ψιλοαγχωνει οταν κινειται σα χρυσοψαρο μοιαζει

τον (την μαλλον...) πηρα προχθες κ εχω κολλησει με τη συμπεριφορα του ασε που εκανε κ το ενυδρειο λαμπικο σε μια μερα. Τωρα αναβω κ τη 2η λαμπα μηπως προλαβει κ ξαναεμφανιστει λιγο καφε αλγη

κ μερικες φωτο απο διαφορες φασεις

http://img704.imageshack.us/img704/2729/img0158hb.jpg
http://img403.imageshack.us/img403/8431/img0210g.jpg
http://img714.imageshack.us/img714/7708/img0231gy.jpg
http://img692.imageshack.us/img692/7876/img02871.jpg
http://img541.imageshack.us/img541/8559/img02811.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-10-10, 22:39
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Σόρυ που χαλάω το ποστ σου αλλά επειδή είδα σήμερα τα φυτά στο ικέα είναι όλα ασφαλή για ενυδρεία?Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-10-10, 22:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Στις φωτο βλεπω και δυο neon που δεν εμφανιστηκαν καθολου στο βιντεο.
Δεν κοπαδιαζουν με τους 4 καρδιναλιους? Καθονται απομακρα?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-10-10, 22:45
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Μην ανυσηχεις.
Ολο κ κατι θα βρισκει να τρωει.
Το θεμα ειναι οτι θα εχει προβλημα οταν κολυμπαει.
Βαλε μια φωτο ολοκληρο το ενυδρειο.
Απο οσο βλεπω χρειαζεσαι κρυψωνες.Βαλε κ αλλα ξυλα κ φυτα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-10-10, 23:03
daqua Ο χρήστης daqua δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2010
Περιοχή: Θεσνικη
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

No problem.

Τα δυο φυτα απο ικεα που πηρα ειναι αυτο κ τα στρογγυλα φυλλα κ το ακριανο με τα μεγαλα φυλλα. Τα εχω περιπου 3-4 εβδομαδες. Το πρωτο αναπτυσσεται κανονικα, ψηλωνει, εβγαλε κ κατι ριζουλες απο τον κορμο. Το δευτερο τα πηγαινε πολυ καλα επισης αλλα εριξα ενα φαρμακο πριν 2 εβδομαδες κ εχουν σουφρωσει τα καινουρια φυλλα του. Παντως βγαζει κ καινουρια φυλλαρακια οποτε μαλλον δεν εχει προβλημα.

Η ταμπελιτσα στα φυτα εγραφε οτι κανουν για ενυδρειο οποτε φανταζομαι ειναι ΟΚ.

delta66 δυστυχως τα neon μας αφησαν χρονους μαλλον απο δικη μου βλακεια. Οπως γραφω ειχα προβλημα με μια περιεργη ασθενεια κ διαβαζα οτι πρεπει να ανεβασω θερμοκρασια σιγα σιγα. Την ειχα παει στους 28 με σκοπο να την παω 30 (βλακεια μου) κ τα νεον ψοφησαν μαλλον απο αυτο γιατι μετα διαβασα οτι αντεχουν μεχρι 26. Ενα cardinal που μου ειχαν βαλει κατα λαθος μαζι με τα νεον απο το petshop δεν ειχε προβλημα. Τα cardinal αντεχουν 28 οποτε απο εκει εβγαλα το συμπερασμα... Βεβαια τα νεον ψοφησαν μεσα σε 2 μερες απο την αγορα τους οποτε μπορει να ηταν κατι αλλο.
Αφου ο ροδοστομος εγινε τελειως καλα κ ειδα οτι η κατασταση ηταν σταθερη πηρα αλλα 3 cardinal κ δεν εχουν προβλημα... μεχρι τωρα.

Α κ η θερμοκρασια κατεβηκε στους 26 φυσικα κ δεν την ξανανεβαζω σε καμια περιπτωση...
-------------------------
Μια γενικη:
http://img251.imageshack.us/i/img02931l.jpg/

Κρυψωνες εχει το βραχακι κ κατω απο το ξυλο που κανει κουφαλα. Ειναι τοσο καλη κρυψωνα που δε φαινεται

Ο ancistrus τις τιμαει κ τις δυο. Κατω απο τον μεγαλο βραχο εχει σκαψει κιολας κ χωραει ολοκληρος αλλα συνηθως την πεφτει στην εισοδο κ βγαζει το κεφαλι εξω οταν πλησιαζω σα σκυλι σε σκυλοσπιτο χαχα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη daqua : 18-10-10 στις 23:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-10-10, 23:14
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Το ιδιο εκανε κ σε εμενα που του ειχα μια καρυδα.
Οποιος περνουσε απ' εξω ετρωγε φαπες.
Ειχα αρσενικο.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-10-10, 23:19
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

στο ικεα παιζουνε πολλα υδροφιλα φυτα...επικινδυνα δεν ειναι παρα μονο για την τσεπη σου μιας και αν ανηκουν σε αυτη την κατηγορια θα χαλασουν αργα η γρηγορα...οποτε να τσεκαρεις οτι αναγνωριζεις τα φυτα και μετα να τα παιρνεις...αν κανεις αναζητηση "φυτα απο ικεα" θα βρεις αρκετα ποστ.
το φυτο δεξια ειναι cabomba caroliniana ενω στη μεση bacopa monieri
τι μετρησεις εχεις?
οι ροδοστομοι μπορει να σου φαινονται οκ...αλλα δεν ειναι ροΔοστομοι παρα ροΖοστομοι..θελω να πω οτι δεν εχουν το εντονο και αρκετα εκτεταμενο κοκκινο στη μουρη που θα επρεπε να εχουν. δειγμα οτι δε νιωθουν πολυ ανετα. εχεις σκληρο νερο ετσι?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-10-10, 23:20
daqua Ο χρήστης daqua δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2010
Περιοχή: Θεσνικη
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Η δικια μου ειναι πολυ ντροπαλη κ παθητικη, ισως επειδη ειναι καινουρια. Στην αρχη πηγε να κανει κατι τσαμπουκαδες στο φαϊ αλλα την εστρωσαν οι αλητες οι ροδοστομοι. Ελπιζω να ξε...ψαρωσει συντομα
Παντως ολη μερα εξω ειναι δεν κρυβεται απλα δεν διωχνει τα αλλα λιγο οταν την ενοχλουν οπως φαινεται κ στο βιντεο. Βουδας.

Φιλε αν τους εβλεπες στην αρχη θα τους ελεγες μωβοστομους τωρα...
Ειναι πιο κοκκινοι απο ποτε. Μεγαλη βελτιωση ειδα με το ξυλο. Το PH μου ξεκινησε απο 8 κ κλασσικα ειχαν πεσει να με φανε αλλα σιγα σιγα με αλλαγες 50-50 απιονισμενο με τα φυτα κ με το ξυλο τελευταια μετρηση εκανα κατω απο 7 (εχω στικς οποτε δεν ξερω αν ηταν 6,8 ή 6,9).
Σκληροτητα γυρω στο 4. Αμμωνιες δεν ξερω. Ειδα παντως οτι ο ancistrus εχει μεγαλη.... παραγωγη κ γι'άυτο παρηγγειλα το μεγαλο φιλτρο. Ελπιζω να στρωσει εγκαιρως σε παραλληλη λειτουργια με το υπαρχον εσωτερικο.

Σωστος για τα φυτα , ευχαριστω
Αυτα τα φυτα που αναγνωρισες ειναι υδροφιλα ή υδροβια?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-10-10, 23:30
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από daqua Εμφάνιση μηνυμάτων
delta66 δυστυχως τα neon μας αφησαν χρονους μαλλον απο δικη μου βλακεια. Οπως γραφω ειχα προβλημα με μια περιεργη ασθενεια κ διαβαζα οτι πρεπει να ανεβασω θερμοκρασια σιγα σιγα. Την ειχα παει στους 28 με σκοπο να την παω 30 (βλακεια μου) κ τα νεον ψοφησαν μαλλον απο αυτο γιατι μετα διαβασα οτι αντεχουν μεχρι 26. Ενα cardinal που μου ειχαν βαλει κατα λαθος μαζι με τα νεον απο το petshop δεν ειχε προβλημα. Τα cardinal αντεχουν 28 οποτε απο εκει εβγαλα το συμπερασμα... Βεβαια τα νεον ψοφησαν μεσα σε 2 μερες απο την αγορα τους οποτε μπορει να ηταν κατι αλλο.
Αφου ο ροδοστομος εγινε τελειως καλα κ ειδα οτι η κατασταση ηταν σταθερη πηρα αλλα 3 cardinal κ δεν εχουν προβλημα... μεχρι τωρα.

Α κ η θερμοκρασια κατεβηκε στους 26 φυσικα κ δεν την ξανανεβαζω σε καμια περιπτωση...
Τα ψαρια αντεχουν και παραπανω απο τις ιδανικες τιμες. Για λιγο καιρο δεν πειραζει αν υπαρχει σοβαρος λογος οπως ασθενεια.
Αποτι καταλαβαινω πρεπε να ειχαν Ich?
Αν ναι πρεπει να προσεχεις γιατι ειναι παρασιτο που κολλαει ολα τα ψαρια.
Η θερμοκρασια πρεπει να μενει υψηλη και μετα την αποθεραπεια για δεκα μερες, μεχρι να εξοντωθουν και τα νεα παρασιτα απο τα αυγα που αφηνουν μεσα στο ενυδρειο.
Εχε το νου σου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-10-10, 20:46
daqua Ο χρήστης daqua δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2010
Περιοχή: Θεσνικη
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Μπορει να ηταν ηδη ταλαιπωρημενα δεν ξερω...
Τα νεον δεν ειχαν εμφανισει σημαδια ασθενειας κ ψοφησαν σε χρονο dt μιαμιση μερα δλδ.
Ο ροδοστομος με το προβλημα για τον οποιο εκανα τη θεραπεια ειχε απειρα συμπτωματα. Ξεκινησε με γρηγορη αναπνοη κ απομονωση. Μετα ειδα ενα μερος του σωματος του να ειναι θαμπο σα να ειχε βελουδο. Μετα προσεξα να κρεμεται κατι σαν τριχουλα απο πισω. Μετα ειδα κ κατι σαν σκουλικακι πισω απο τα βραγχια. Το κατω πτερυγιο μπροστα απο την ουρα ειχε εξαφανιστει γιατι το κρατουσε κολλημενο στο σωμα κ μετα ειδα οτι ειχε εξαφανιστει κ το πολυ μικρο πτερυγιακι απο πανω. Εννοειται οτι αδυνατιζε με γρηγορους ρυθμους. Δλδ ειχε συμπτωματα παρασιτων, βακτηριων, κ velvet. Πολυ διαβασμα, εκανα τη βλακεια με τη θερμοκρασια κ τελικα πηρα το tetra general tonic γιατι αντιμετωπιζει πολλες ασθενειες. Μεσα σε μερικες μερες το ψαρακι εγινε καινουριο αλλα κ ολα τα υπολοιπα ζωηρεψαν κ ειχαν περισσοτερη ορεξη.
Μαγικο φαρμακο.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ψαρια αντεχουν και παραπανω απο τις ιδανικες τιμες. Για λιγο καιρο δεν πειραζει αν υπαρχει σοβαρος λογος οπως ασθενεια.
Αποτι καταλαβαινω πρεπε να ειχαν Ich?
Αν ναι πρεπει να προσεχεις γιατι ειναι παρασιτο που κολλαει ολα τα ψαρια.
Η θερμοκρασια πρεπει να μενει υψηλη και μετα την αποθεραπεια για δεκα μερες, μεχρι να εξοντωθουν και τα νεα παρασιτα απο τα αυγα που αφηνουν μεσα στο ενυδρειο.
Εχε το νου σου.
-------------------------
Ο σαλιγκαρος μου απο το petshop ακομα ηταν καταπρασινος απο αλγη. Σκεφτομουν μερικες φορες μηπως ηθελε καθαρισμα αν κ δεν τον ενοχλει. Τελικα η λυση βρεθηκε

http://www.youtube.com/watch?v=lZiddhj70bs

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη daqua : 19-10-10 στις 20:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-10-10, 21:10
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Θα στον κανει λαμπικο...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-10-10, 23:13
daqua Ο χρήστης daqua δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2010
Περιοχή: Θεσνικη
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

χεχε ελπιζω μονο καθαρισμα να κανει κ να μην εχουμε κανενα ... υβριδιο!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-10-10, 23:21
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
...............τι μετρησεις εχεις?
οι ροδοστομοι μπορει να σου φαινονται οκ...αλλα .............................θελω να πω οτι δεν εχουν το εντονο και αρκετα εκτεταμενο κοκκινο στη μουρη που θα επρεπε να εχουν. δειγμα οτι δε νιωθουν πολυ ανετα. εχεις σκληρο νερο ετσι?
...................
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-10-10, 23:33
daqua Ο χρήστης daqua δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2010
Περιοχή: Θεσνικη
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από daqua Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε αν τους εβλεπες στην αρχη θα τους ελεγες μωβοστομους τωρα...
Ειναι πιο κοκκινοι απο ποτε. Μεγαλη βελτιωση ειδα με το ξυλο. Το PH μου ξεκινησε απο 8 κ κλασσικα ειχαν πεσει να με φανε αλλα σιγα σιγα με αλλαγες 50-50 απιονισμενο με τα φυτα κ με το ξυλο τελευταια μετρηση εκανα κατω απο 7 (εχω στικς οποτε δεν ξερω αν ηταν 6,8 ή 6,9).
Σκληροτητα γυρω στο 4. Αμμωνιες δεν ξερω. Ειδα παντως οτι ο ancistrus εχει μεγαλη.... παραγωγη κ γι'άυτο παρηγγειλα το μεγαλο φιλτρο. Ελπιζω να στρωσει εγκαιρως σε παραλληλη λειτουργια με το υπαρχον εσωτερικο.

Σωστος για τα φυτα , ευχαριστω
Αυτα τα φυτα που αναγνωρισες ειναι υδροφιλα ή υδροβια?
.........................................
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-10-10, 23:35
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

μη με παρεξηγεις...γεραματα....δε το ειδα συγνωμη.
τα φυτα ειναι υδροβια
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 19-10-10, 23:39
daqua Ο χρήστης daqua δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2010
Περιοχή: Θεσνικη
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

no problem κ εγω παππους ειμαι κ σε καταλαβαινω
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-11-10, 16:59
daqua Ο χρήστης daqua δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2010
Περιοχή: Θεσνικη
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Ενα update...

Αλλαξα το εσωτερικο carefourισιο φιλτρο με ενα tetra ex 600. Μεχρι στιγμης ειναι εντελως αθορυβο κ πολυ καλο.

Ψοφησε ο σαλιγκαρος
Νομιζω φταιει το παλιοαγγουρι που εβαλα για τον ancistrus. Μαλλον φυτοφαρμακα κ επιρρεαστηκε μονο το σαλιγκαρι κ οχι τα ψαρια. Κριμα γινονταν τεραστιος

εβαλα μερικα φυτακια απο το ικεα.
Τα ψαρακια για καποιον λογο ανεπτυξαν φωτοφοβια... Οταν αναβουν τα φωτα μαζευονται σε μια γωνια κ χλωμιαζουν. Οταν σβηνουν χαλαρωνουν κ κοβουν βολτες. Θα πρεπει να γινω κ ψυχολογος ψαριων μου φαινεται

http://img254.imageshack.us/img254/6...8792490100.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-11-10, 22:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από daqua Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ψαρακια για καποιον λογο ανεπτυξαν φωτοφοβια... Οταν αναβουν τα φωτα μαζευονται σε μια γωνια κ χλωμιαζουν. Οταν σβηνουν χαλαρωνουν κ κοβουν βολτες. Θα πρεπει να γινω κ ψυχολογος ψαριων μου φαινεται
Την "φωτοφοβια" την εχουν στο DNA τους, δεν την ανεπτυξαν στο ενυδρειο σου.
Ψαξε φωτο να δεις πως ειναι το φως στο φυσικο περιβαλλον που ζουν
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-11-10, 22:50
daqua Ο χρήστης daqua δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2010
Περιοχή: Θεσνικη
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Ξερω, rio negro, σκουρα νερα κλπ. Σκεφτομουν για black water extract αλλα λυπαμαι τα φυτα... Οι λαμπες ειναι 2x11 κ αναβω τη μια καθε φορα.
Παλιοτερα δεν ειχαν προβλημα με το φως κ τους βγηκε τωρα

Καμια ιδεα για μυγιαγγιχτα tetra κ φως?
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 04-12-10, 12:46
daqua Ο χρήστης daqua δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2010
Περιοχή: Θεσνικη
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

'Ο,τι να'ναι...

Σήμερα έβγαλα την τάπα απο τον σωλήνα εξαγωγής νερού του φίλτρου οπότε το μεγαλύτερο μέρος του νερού φεύγει από την ακρη του σωλήνα κ όχι από τις τρυπούλες με αποτέλεσμα να εχει μειωθεί στο ελάχιστο το ρεύμα στο μέσο του ενυδρείου κ η ανατάραξη της επιφάνειας.
Αυτό το έκανα για να αυξηθεί λίγο το CO2 μιας που τα φυτά μου οδεύουν προς τον δημιουργό τους κ λέω μήπως φταίει η υπερβολική ανατάραξη που διώχνει το CO2.

Anyway το αναπάντεχο αποτέλεσμα ήταν όλοι οι ροδόστομοι μου να κατακοκκινίσουν σε χρόνο dt κ να φέρνουν γύρες το ενυδρείο σαν τρελοί μαζί με τα καρδιναλάκια. Ξεκόλλησαν κ απο τον πάτο κ κολυμπάνε πλέον στη μέση του ενυδρείου. Θα το αφήσω καμια μέρα χωρίς τάπα να δω αν ανέβουν επιφάνεια να αναπνεύσουν. Αν όχι θα το αφήσω χωρίς τάπα μήπως πάρουν κ τα φυτά πάνω τους.

Το πρόβλημα με τα φυτα ειναι στρίψιμο φύλλων κ τρύπες αν κ απο ύψος μια χαρά τα πάνε. Στην camboba σα να σαπίζουν τα κλωνάρια από πάνω προς τα κάτω κ μαδάνε. Εριξα seachem pottassium αλλά δεν έκανε τίποτα. Τώρα σκέφτομαι να βάλω excel. Καμιά ιδέα από τους έμπειρους?

(έβαλα κ ενα μικρό σκαλάρι το οποίο δεν τρώει κ κάθεται σε μια γωνία 3 μέρες τώρα αλλά δεν το γράφω για να μη με βρίσετε )

Κ μερικές φωτο. Το άσπρο χαρτί το έβαλα σήμερα για πείραμα μήπως αγχώνεται το σκαλάρι που δεν υπάρχει πλάτη στο ενυδρείο αλλά μπαααα...

http://img35.imageshack.us/img35/3724/img03081.jpg
http://img3.imageshack.us/img3/3408/img030910.jpg
http://img600.imageshack.us/img600/6140/img03101.jpg
http://img809.imageshack.us/img809/9871/img03111.jpg
-------------------------
Μετα απο μια αναζητηση στο google ειμαι 90% σιγουρος οτι το σκαλαρι πασχει απο hexamita. Πηγα στο petshop να παρω seachem metronidazol αλλα το μονο σχετικο φαρμακο που ειχε ηταν το tetramedic hexaex. Δεν ξερω αν μου πειραξει την βιολογια αλλα σε αυτην τη φαση ειναι μονοδρομος.

Ειμαι τρομερα εκνευρισμενος με τα κωλοpetshop! Αν ειναι να παιρνεις ενα ψαρι 6 ευρω κ να δινεις 12!! για το φαρμακο +το αγχος να πανε να $%#$%@#^θουν!
Ειμαι σε πειρασμο να πω το ονομα του petshop δημοσια αλλα δε θα το κανω. Οποιος ενδιαφερεται μπορω να του το πω με PM, ειναι στη Θεσσαλονικη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη daqua : 04-12-10 στις 12:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 04-12-10, 12:58
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από daqua Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειμαι τρομερα εκνευρισμενος με τα κωλοpetshop! Αν ειναι να παιρνεις ενα ψαρι 6 ευρω κ να δινεις 12!! για το φαρμακο +το αγχος να πανε να $%#$%@#^θουν!
Ειμαι σε πειρασμο να πω το ονομα του petshop δημοσια αλλα δε θα το κανω. Οποιος ενδιαφερεται μπορω να του το πω με PM, ειναι στη Θεσσαλονικη.
Αυτα ειναι μεσα στο προγραμμα.
Μη θυμωνεις.
Παντου συμβαινουν αυτα, ακομα και εσυ που θελεις να προσεχεις μπορει να βγαλεις ψαρια με προβλημα ή να εμφανιστει στο ενυδρειο σου απο δαφορες αιτιες.
Η Hex ειναι συνηθως απο στρες, από υποσιτισμό, συνωστισμός στο ενυδρείο, κακή ποιότητα του νερού.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 04-12-10, 13:07
daqua Ο χρήστης daqua δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2010
Περιοχή: Θεσνικη
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Τα ψαρια στη δεξαμενη φαινονταν ταλαιπωρημενα κ πολυ αργοκινητα. Το συγκεκριμενο που πηρα ηταν μαλιστα καθισμενο στον πατο. Μεγαλη μου βλακεια που το πηρα φυσικα αλλα παρασυρθηκα απο εναν φιλο που ηταν μαζι κ απο το οτι ηταν το μονο με ραβδωσεις (τα αλλα ηταν σκετα ασημι) κ ξεχωριζε. Σημερα που πηγα ειχαν μεινει 4 σκαλαρια (τα δυο μαλλον ειχαν gill desease) απο τα 20 περιπου την περασμενη εβδομαδα. Προφανως τα ξεπαστρεψαν.

Φυσικα το σφαλμα ηταν δικο μου μιας που εχω μαθει 5 πραγματα κ ημουν αρκετα υποψιασμενος οτι δεν την παλευει το ψαρι αλλα κ η εκμεταλλευση των petshop κ η ανευθυνοτητα τους ειναι ....

Αλλη φορα απο εκει ψαρι ποτε!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 04-12-10, 13:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ετσι κι αλλιως δεν επρεπε να ειχες παρει σκαλαρι για αυτο το ενδυρειο.
Εκτος οτι τα σκαλαρια ζουν σε ομαδα και οχι μονα τους (ομαδα ισον μειωση στρες) θελουν και πολυ ψηλο ενυδρειο.
Τρεφονται δε, και με μικρα ψαρια οπως τα νεον.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 04-12-10, 13:27
daqua Ο χρήστης daqua δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2010
Περιοχή: Θεσνικη
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Ασχετο με το προβλημα μου αλλα προς χαρην συζητησης μιας που ειναι φορουμ κ στοχος ειναι να μοιραζει πληροφοριες.

"They can be kept alone or in groups but a group of Angelfish will require a quite big tank."

http://www.fishandtips.com/displaydb.php?ID=24

Μια αναζητηση στο google "angelfish +singly" δινει πολλα αποτελεσματα που λενε οτι μπορει να κρατηθει μονο του.

Για το υψος του ενυδρειου συμφωνω αλλα το συγκεκριμενο σκαλαρι ειναι μικρο ~5εκ υψος Κ μεχρι να μεγαλωσει (απ'οτι φανηκε κ ολας) ποιος ζει ποιος πεθαινει.

Για τα τετρας οντως το σκαλαρι μπορει να φαει μικρα οταν ειναι ενηλικο. Οπως ειπα ομως ειναι πολυ μικρο κ τα τετρα μου αρκετα μεγαλα ηδη. Εχω δει απειρες φωτο απο ενυδρεια με σκαλαρια + τετρα.

Ειναι σιγουρο οτι το σκαλαρι στρεσσαριστηκε πολυ αλλα αν κρινω απο τον αποδεκατισμο των σκαλαριων στο tank του petshop κ την κατασταση αυτων που απεμειναν δε νομιζω οτι ηταν ο κυριος παραγοντας.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 04-12-10, 13:30
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οπως νομιζεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχαριος On_Klik Αρχάριοι γλυκού νερού 29 09-10-09 13:34
Amazon black water aquarium octania246 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 28 10-07-09 20:42
Αρχαριος - Αρχαριος - Αρχαριος ntzianam Αρχάριοι γλυκού νερού 6 16-10-07 15:25
τρύπες σε amazon sword... Theokyr Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 01-06-06 14:55
Παραγγελια σε Amazon... Manogr Βιβλιογραφία θαλασσινού νερού 16 07-10-05 10:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09562 seconds with 14 queries