Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-07-11, 10:23
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή Alea jacta est ή αλλιώς .......

Όπως λέει και ο τίτλος μετά από ατελείωτο διάβασμα αποφασίστηκε να ξεκινήσουμε. Θέλοντας να το κάνουμε σωστά από την αρχή και για να περιορίσουμε το δυνατόν τις απώλειες σε ζωντανά αλλά και σε χρήμα (που έχει γίνει αρκετά δυσεύρετο τούτη της εποχή), καταθέτω τις σκέψεις μου και τους προβληματισμούς μου, ώστε εσείς οι εμπειρότεροι να με βοηθήσετε ν' αποφύγω λάθη.

Οπότε ξεκινάμε:

1) Πάμε εξ' αρχής σε μεγάλο ενυδρείο (250 L) το οποίο απ' όσο διάβασα συγχωρεί κάποια λάθη (ακούγεται λογικό μιας και η μεγαλύτερη ποσότητα νερού δεν μπορεί ν' αλλάξει τιμές με μεγάλη ταχύτητα, οπότε και θα υπάρξει σχετικά αρκετός χρόνος ν' αντιδράσει ο αρχάριος που δεν έχει ακόμα το έμπειρο μάτι του προχωρημένου). Επίσης ένα μεγάλο ενυδρείο καταφέρνει να κερδίσει τις εντυπώσεις και να καταστείλει τις όποιες ενδοκομματικές αντιρρήσεις.

2) Θέλουμε να είναι και φυτεμένο οπότε η όποια επιλογή φυτών πρέπει να γίνει από την κατηγορία "εύκολα φυτά". Το ίδιο ισχύει και για τα ψάρια. Ψαράκια που ανέχονται τη μ@λ@κί@ του νέου χομπίστα. Αλλά θέλουμε να έχουμε και ζωοτόκα για να υπάρξει ενδιαφέρον κι ενθουσιασμός από την μικρούλα μου και να μπει κι αυτή σιγά σιγά στη διαδικασία.

3) Θέλουμε "γλυκού νερού" (έπρεπε να το βάλω πρώτο πρώτο) γιατί τα αλάτια απ' όσα διάβασα είναι για πιο περπατημένους και χρειάζονται περισσότερες γνώσεις από αυτές που έχω (αν και κόλλησα άσημα μ' ένα REEF από εδώ μέσα).

Επίσης θέλω να λάβετε υπ' όψιν σας ότι θα είναι το πρώτο μου ενυδρείο και ως εκ τούτου θ' αποτελέσει για μένα το "βάπτισμα του πυρός", θα γίνει το εφαλτήριο αλλά και πηγή γνώσης για τα επόμενα βήματα. Στόχος μου είναι να μην πετάξω χρήμα σε άχρηστα πράγματα αλλά και να μη στερήσω τπτ από τα ψαράκια. Αν δλδ ένα φίλτρο είναι οριακό αλλά φτηνότερο από κάποιο άλλο που είναι ποιοτικότερο, αποτελεσματικότερο αλλά και ακριβότερο, θα προτιμηθεί το δεύτερο.

Έχω φτιάξει στο μυαλό μου μια "ψαρόσουπα" και θα ήθελα τα φώτα σας για την επιτυχία της αλλά και για την συμπλήρωσή της αν αυτό είναι απαραίτητο, ή δείτε κάτι που λείπει εμφανώς.

ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ ΨΑΡΟΣΟΥΠΑΣ

Ένα ή δύο ζευγάρια guppies "Poecilia reticulata", ένα κοπάδι (7- καρδινάλιοι "Cardinal Tetra" , και 1 ή 2 ζευγάρια Αγγελόψαρα "AngelFish".
Αν θεωρείτε ότι τα ζωντανά είναι λίγα, προτείνετε κι εσείς ή αν είναι ήδη πολλά να μου το πείτε.Φυτά δεν ξέρω τι να βάλω, επίσης θα ήθελα κι ένα κομμάτι ξύλο αν αυτό είναι εφικτό. Οπότε περιμένω από εσάς

Στο δια ταύτα τώρα.
Συνοψίζοντας σε μία φράση.........."Βοηθήστε ανοιχτομάτες τον αόμματο"


Υ.Γ.
Μη βαρέσετε αν έχω κάνει κάποιο λάθος, να μου το επισημάνετε όμως γιατί αυτό θα σημαίνει ή ότι δεν διάβασα επαρκώς ή ότι κατάλαβα κάτι λάθος.


Ευχαριστώ για την ανοχή σας

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-07-11, 10:51
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

Καλως ηρθες απο μενα ! ετσι μαλιστα..εσυ το πας καλα το ξεκινημα σε αντιθεση με μενα που βιαστηκα !! δεν θα σε συμβουλεψω τιποτα γιατι ειμαι και εγω αρχαριος την δουλεια αυτη θα την κανουν πιο εμπειροι απλα μου αρεσε που διαβαζεις πρωτα πριν αγορασεις κατι που θα επρεπε να εκανα και εγω
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-07-11, 10:53
Το avatar του χρήστη kalagio
kalagio Ο χρήστης kalagio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-04-2008
Περιοχή: Μόναχο
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Oι απαιτήσεις των guppies ειναι διαφορετικές απο αυτες των τετρα και των σκαλαριών!!! Τόσα λίτρα να τα γεμίσεις με γκαπι ( τα οποια αναπαραγονται σαν τρελα) δεν ειναι λίγο κρίμα? Το ότι καποιος ειναι αρχαριος δε σημαινει οτι πρεπει οπωσδηποτε να βαλει ζωοτοκα που θεωρουνται ευκολα.
Το πιο σημαντικο για μένα πριν αποφασισεις τη συνθεση ειναι να σκεφτεις τι ειδους νερο μπορεις να παρεχεις. Ποιες οι παραμαετροι του νερου στν περιοχή σου και αν εισαι διατεθιμενος να χρησιμοποιησεις αντιστροφη οσμωση. Βλέποντας αυτα μπορείς να σκεφτεις και την ψαροσυνθεση σου η οποια σε τόσα λιτρα μπορει να ειναι αρκετα ομορφη!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-07-11, 11:01
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Μωρέ μπορεί να είναι πολύ κρίμα, αλλά κάπως πρέπει ν' αρχίσω και μάλιστα να δώσω έναυσμα και στην 7χρονη κόρη μου, που θεωρώ ότι να μπορεί να βλέπει real time την διαδικασία της γέννησης και της ανάπτυξης του γόνου, είναι ότι καλύτερο. Είμαι όμως ανοικτός σε προτάσεις, αυτός είναι και ο λόγος ύπαρξης του νήματος.

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-07-11, 11:09
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

ειναι πολυ ωραια τα γκαπυς και μενα μου αρεσουν οπως και τα πλατυς που δινουν χρωμα και κινηση στο ενυδρειο..σιγουρα για την μικρουλα σου θα ειναι ότι πιο ωραιο θεαμα να βλεπει μεσα σε λιγες εβδομαδες μικρα ψαρακια δικης σου παραγωγης..για μενα τα λιτρα που εχεις αξιποποιησε τα οπως θελεις..και η αληθεια ειναι ότι τα ζωοτοκα θα σε κανουν να εισαι συνεχεια πανω απο το ενυδρειο οπως εγω και να χαζευεις μηπως ξεπεταχτει κανα ψαρακι !! βεβαια υπαρχουν και παρα πολλα αλλα ψαρια που αν ειχα θα εβαζα σε ενα ενυδρειο 250 λ αλλα για ξεκινημα με ζωοτοκα θα εισαι μια χαρα !
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-07-11, 11:09
Το avatar του χρήστη kalagio
kalagio Ο χρήστης kalagio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-04-2008
Περιοχή: Μόναχο
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaska Εμφάνιση μηνυμάτων
Μωρέ μπορεί να είναι πολύ κρίμα, αλλά κάπως πρέπει ν' αρχίσω και μάλιστα να δώσω έναυσμα και στην 7χρονη κόρη μου, που θεωρώ ότι να μπορεί να βλέπει real time την διαδικασία της γέννησης και της ανάπτυξης του γόνου, είναι ότι καλύτερο. Είμαι όμως ανοικτός σε προτάσεις, αυτός είναι και ο λόγος ύπαρξης του νήματος.

Αν το βλεπεις ετσι παω πάσο. Απλά πρεπει να εχεις στο μυαλό σου οτι επιλέγοντας τα γκαπυ αποκλειεις αρκετα ειδη μιας και θέλουν σκληρούτσικο νερό!

Απο νερό πως πας? Σκληροτητες και ph έχεις μετρήσει?

Θα σου πρότεινα αρχικά να προμηθευτείς όλα τα απαραίτητα τεστ που ειναι ακρως αναγκαια για την αρχή.

Οσον αφορα τον εξοπλισμό γράψε τι εχεις για να σου πουν οι πιο εμπειροι αν επαρκεί, αν και αυτο ειναι πάλι σχετικό μιας και εξαρταται απο τα ειδη που θες να φιλοξενήσεις!

Επίσης σε τόσα λίτρα το κοπάδι των καρδιναλιων θα μπορουσε να ειναι 20-30 για να δεις και συμπεριφορές!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-07-11, 11:12
Το avatar του χρήστη kostas_pana
kostas_pana Ο χρήστης kostas_pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: koridallos
Μηνύματα: 224
Προεπιλογή

για μια χαρα ενυδρειο το πας, αλλα θα πας ή σε ζωοτόκα ή σε τετρα.
(το ένα έχει αλλες απαιτήσεις ναρού απο το άλλο)
(για μενα παρε και μια οσμωση απο την αρχή και ξεκίνα με σκαλάρια και τετρα)
ειναι ενας μαγικός κόσμος και η μικρούλα σου, οπως και ο δικος κ=μου ο μικρούλης, θα λατρέψει την την εικόνα του και θα μαγευτεί με τα χρώματα και τις κινήσεις. (στο λέω απο πρώτο χέρι, ο δικός μου ειναι μονο 7 μηνών και δεν θέλει να τον παίρνω μπροστά απο τα ενυδρεία)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-07-11, 11:14
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalagio Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν το βλεπεις ετσι παω πάσο. Απλά πρεπει να εχεις στο μυαλό σου οτι επιλέγοντας τα γκαπυ αποκλειεις αρκετα ειδη μιας και θέλουν σκληρούτσικο νερό!

Απο νερό πως πας? Σκληροτητες και ph έχεις μετρήσει?

Θα σου πρότεινα αρχικά να προμηθευτείς όλα τα απαραίτητα τεστ που ειναι ακρως αναγκαια για την αρχή.

Οσον αφορα τον εξοπλισμό γράψε τι εχεις για να σου πουν οι πιο εμπειροι αν επαρκεί, αν και αυτο ειναι πάλι σχετικό μιας και εξαρταται απο τα ειδη που θες να φιλοξενήσεις!

Επίσης σε τόσα λίτρα το κοπάδι των καρδιναλιων θα μπορουσε να ειναι 20-30 για να δεις και συμπεριφορές!!!!

Πιθανά δεν κατάλαβες ότι δεν έχω τπτ. Τώρα λέω να ξεκινήσω δειλά δειλά.

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-07-11, 11:19
Το avatar του χρήστη kalagio
kalagio Ο χρήστης kalagio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-04-2008
Περιοχή: Μόναχο
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaska Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιθανά δεν κατάλαβες ότι δεν έχω τπτ. Τώρα λέω να ξεκινήσω δειλά δειλά.

Το καταλαβα γι αυτο σου λεω να προμηθευτεις πρωτα τεστάκια, υγρά κατα προτίμηση να δεις τι νερό εχεις.

Να αποφασίσεις τι ψαρια θες και τι νερό απαιτουν και μετά να συζητήσεις με τους πιο εμπειρους τον εξοπλισμό που θα χρειαστείς για να μην ξοδεψεις λεφτά τζαμπα. Ανάλογα με το ειδος μπορει να χρειαστεις να αγορασεις Α/Ο μπορεί να χρειαστείς ενα πολυ απαιτητικό φίλτρο κτλ.

Ρωτα για να σωσεις χρήματα. Ξερεις ποσες φορές έχω πάρει μ@@@@κιες και βλέποντας τα ιδια πραγματα η και καλυτερα σε χαμηλοτερη τιμη βαρουσα το κεφαλι μου??

Όσο για φυτά υπάρχουν πολλοί χομπιστες στην Πάτρα που θα μπορούσαν να σε προμηθευσουν με κλαδεματα για να βγεις κι απο αυτο το έξοδο.

Και κάτι τελευταίο, αμα ψαξεις μέσα στο φορουμ θα βρεις καταστήματα σε εσωτερικό και εξωτερικό που έχουν ενυδρειακά ειδη. Ψαξου καλά! Και να θυμασαι σε οτι παραγγελνεις να υπολογιζεις και το μεταφορικό κόστος μιας και αρκετες φορές με τα μεταφορικά βγαίνει το ιδιο κόστος απο το να αγοραζες απο ενα μαγαζι της γειτονιας σου. Ωστόσο για μεγάλες παραγγελιες οπως αυτες που κανουμε για να αρχισουμε πιστευω συμφερει ακομα και το εξωτερικό.Δυο γνωστά ειναι αυτά στη Γερμανία: www.aquaristikshop.com ( φτηνό αλλά οχι τόσο γρήγορο- υπολογιζε 20-30 μερες για ελλάδα) και www.aquaristic.net ( λίγο πιο ακριβό αλλα πιο γρήγορο- εχει και καποιες προσφορες τωρα.)


Γι αυτό κανε και μια λίστα με οσα θες βάλτα κάτω και καλή αρχη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-07-11, 12:08
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalagio Εμφάνιση μηνυμάτων
..................
...........................................
Και κάτι τελευταίο, αμα ψαξεις μέσα στο φορουμ θα βρεις καταστήματα σε εσωτερικό και εξωτερικό που έχουν ενυδρειακά ειδη. Ψαξου καλά! Και να θυμασαι σε οτι παραγγελνεις να υπολογιζεις και το μεταφορικό κόστος μιας και αρκετες φορές με τα μεταφορικά βγαίνει το ιδιο κόστος απο το να αγοραζες απο ενα μαγαζι της γειτονιας σου. Ωστόσο για μεγάλες παραγγελιες οπως αυτες που κανουμε για να αρχισουμε πιστευω συμφερει ακομα και το εξωτερικό.Δυο γνωστά ειναι αυτά στη Γερμανία: www.aquaristikshop.com ( φτηνό αλλά οχι τόσο γρήγορο- υπολογιζε 20-30 μερες για ελλάδα) και www.aquaristic.net ( λίγο πιο ακριβό αλλα πιο γρήγορο- εχει και καποιες προσφορες τωρα.)


Γι αυτό κανε και μια λίστα με οσα θες βάλτα κάτω και καλή αρχη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Υποστηρίζουμε τα καταστήματα της περιοχής μας (αν οι διαφορές δεν είναι τεράστιες και αν ο καταστηματάρχης δεν είναι πάνω απ' όλα έμπορος) γιατί έτσι ένας συμπολίτης μας δεν θα κλείσει το μαγαζί του, γιατί αν θα τον χρειαστείς Σάββατο ή Κυριακή θα έχεις μούτρα να τον ενοχλήσεις κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-07-11, 12:16
Το avatar του χρήστη kalagio
kalagio Ο χρήστης kalagio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-04-2008
Περιοχή: Μόναχο
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaska Εμφάνιση μηνυμάτων
Υποστηρίζουμε τα καταστήματα της περιοχής μας (αν οι διαφορές δεν είναι τεράστιες και αν ο καταστηματάρχης δεν είναι πάνω απ' όλα έμπορος) γιατί έτσι ένας συμπολίτης μας δεν θα κλείσει το μαγαζί του, γιατί αν θα τον χρειαστείς Σάββατο ή Κυριακή θα έχεις μούτρα να τον ενοχλήσεις κλπ.
Φ'ιλε δικά σου ειναι τα χρήματα τα χαλάς όπως θες. Δε μου πεφτει λόγος! Καλη αρχη! Εγω οφειλα να στα πω!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-07-11, 13:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τη συνθεση που θελεις να κανεις πρεπει να ξανασκεφτεις λιγο και να μελετησεις, γιατι δεν ειναι πολυτα συμβατα ολα τα ειδη που ανεφερες και οχι μονο στις απαιτησεις των παραμετρων νερου.

Καλως ηρθες και καλη συνεχεια στο χομπι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-07-11, 16:09
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τη συνθεση που θελεις να κανεις πρεπει να ξανασκεφτεις λιγο και να μελετησεις, γιατι δεν ειναι πολυτα συμβατα ολα τα ειδη που ανεφερες και οχι μονο στις απαιτησεις των παραμετρων νερου.

Καλως ηρθες και καλη συνεχεια στο χομπι.

Είπαμε είμαι "τρυφερό πόδι". Έχουμε καμία πρόταση????

Εσείς που έχετε την εμπειρία πείτε τις προτάσεις σας και όχι μόνο για ψάρια αλλά και για εξοπλισμό. Ας πούμε η τάδε μάρκα είναι καλύτερη από την άλλη γιατί καταναλώνει λιγότερο ή γιατί κάνει λιγότερο θόρυβο κλπ. Θα είναι αν μη τι άλλο χαζομάρα με τόση εμπειρία δίπλα μου να πάω ν' αγοράσω κάτι αναξιόπιστο ή πολύ ακριβό γι' αυτά που κάνει.

Κουβέντα να γίνεται λοιπόν.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-07-11, 16:30
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Κοιτα γενικες πληροφοριες για το στησιμο και τον εξοπλισμο που χρειαζεται θα βρεις στα υπομνηματα στην κατηγορια των αρχαριων.
πχ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29949
Αλλα και τα υπολοιπα υπομνηματα ειναι χρησιμα για ολους τους νεους σστο χομπι.
Απο εκει και μετα μπορει να γινει συζητηση για επιμερους και εξειδικευμενα θεματα.

Για τις αγορες ισχυει σχεδον παντα το οτι πληρωνεις παιρνεις.
Φυσικα θα βρεις και ευκαριες.
Πρεπει να κανεις συγκεκριμενες ερωτησεις για καθε πραγμα που θελεις και για που το θελεις, αλλιως παμε σε γραψιμο εγκυκλοπαιδιας.

Για τα ψαρια που ανεφερες, ηταν ενα θεμα ευκολο να το μελετησει καποιος και να σου γραψει την αποψη του.

Για την επιλογη ψαριων και τη συμβατοτητα των ψαριων υπολογιζουμε συνοπτικα:
- Ειρηνικη συμβιωση μεταξυ των ψαριων (απλα να μη τρωει το ενα το αλλο, αλλα ουτε και να κυνηγιουνται πολυ, στρεσαροντας τοσο τα αδυναμα ψαρια, ωστε να ασθενησουν αργα ή γρηγορα, η να βαζουμε ψαρια fin nippers και τσιμπανε τις ουρες και τα πτερυγια σε ψαρια που εχουν μακρυα.)

- Ιδιες αναγκες σε παραμετρους νερου (οξυτητα pH, σκληροτητα gH, θερμοκρασια)
Κοιτα να ειναι οι απαιτησεις ολων των ψαριων μεσα στα ορια και οσο πιο κοντα στο κεντρο των παραμετρων
πχ μη βαλεις ενα ψαρι που ζει σε πεχα 5-7.2 με ενα ψαρι που ζει σε 7 - 8.2 και εχουν κοινες τιμες στο πεχα 7-7.2
Ειναι ευκολα κατανοητο οτι δεν θα εχεις περιθορεια λαθους στη ρυθμιση των τιμων
Το ιδιο κοιτας και για τη σκληροτητα (gH) και για τη θερμοκρασια.

- Διατροφη και τροπος σιτησης (να μπορουν/προλαβαινουν να τρεφονται ολα αλλα και χωρις να μπερδευουμε τις διατροφες τους)
- Παρομοιες αναγκες σε περιβαλλον/διακοσμηση ενυδρειου (ακομα και ροη νερου, ενταση φωτισμου κλπ)

- Τα λιτρα και οι διαστασεις να ικανοποιει το μινιμουμ λιτρων και διαστασεων που χρειαζεται καποιο ειδος απο αυτα, (υπολογιζεις το τελικο μεγεθος και οχι το μεγεθος των μωρων που πουλανε συνηθως τα πετσοπ)

- Να προσεχουμε την ιχθυοφορτιση, το συνολο δλδ των ψαριων που μπορεις να βαλεις (παλι συμφωνα με το τελικο μεγεθος τους ψαριου)

- Να τηρουμε τη σωστο αριθμο και αναλογιες ατομων (αν πρεπει δλδ να ζουν σε ομαδες, μοναχικα,σε ζευγαρια ή χαρεμια κλπ)

Οποτε βρισκεις το πιο αγαπημενο σου ψαρι, βλεπεις αν μπορεις να του παρεχεις τις παραμετρους νερου που χρειζεται (πχ αν ζει σε νερο δικτυου εισαι σουπερ, αλλιως αν ειναι μαλακου νερου πχ καρδιναλιοι σκαλαρια κλπ) θα πρεπει να μπλεξεις με επεξεργασια νερου. Πραγμα οχι δυσκολο στην αποχη μας πλεον, αλλα για αρχη καλο ειναι να το αποφυγεις σαν εξτρα μπελα στο κεφαλι σου.

Αφου λοιπον βρεις το Νο1 ψαρι σου, μελετας τις αγορες που χρειαζεται για να στηθει το ενυδρειο "πανω του" (εξολιστικα, διακοσμητικα και σωστο νερο), το "στρωνεις" να ειναι ετοιμο απο βιολογια, και ξεκινας την ιχθυοφορτωση.
Μετα εξεταζεις αν θελεις και χωρανε συγκατοικοι τελικα, ποιοι ειναι συμβατοι συμφωνα με τα παραπανω.
Πολλες φορες χρειαζεται οι συγκατοικοι αν ειναι τα πιο αδυναμα ψαρια, να μπουν πρωτοι και ετσι να ειναι οι "παλιοι" οταν μπουν τα πιο κυριαρχα ψαρια μεσα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-07-11, 16:58
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Πρόθεσή μου δεν είναι να σας βάλω να γράφετε σεντόνια, ούτε τεμπέλης είμαι. Ειλικρινά έχω τώρα μια εβδομάδα που διαβάζω. Το θρέντ που μου έβαλες το διάβασα 2φορές, αλλά να πω την μαύρη μου αλήθεια τώρα έχω πολλές περισσότερες απορίες σχετικά με τα ενυδρεία, απ' όσες είχα πριν.

Ουσιαστικά πέρασα από την μία όχθη στην άλλη. Πριν πίστευα ότι τα ενυδρεία είναι γυαλί, νερό, μπουρμπουλήθρες, βυθός, διακοσμητικά και παίρνεις τα ψαράκια που γουστάρεις, τα βάζεις μέσα και όλα καλά. Σήμερα ξέρω ότι τελικά είναι πολύ περισσότερο από αυτήν την απλοϊκή προσέγγιση αλλά είμαι αρκετά μπερδεμένος. Όσο για την επιλογή των ψαριών την έκανα με τα κριτήρια που εξήγησα στο αρχικό ποστ. Τώρα καταλαβαίνω πως πρέπει να μετρήσω το νερό μου και να επιλέξω ψάρια που ζουν σε συνθήκες κοντινές με αυτές του νερού της βρύσης μου. ΟΚ θα το κάνω κι έτσι θα κάνω και πρακτική εξάσκηση με τα τεστ οπότε ν' αποκτήσω και την σχετική εμπειρία.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Μπορώ να βρω κάπου συγκεντρωμένα τα είδη των ψαριών με φωτογραφίες, και τις συνθήκες - απαιτήσεις (νερού, σίτισης), συμπεριφορές (για πιθανούς συγκάτοικους), έτσι ώστε να μην ψάχνω στα τυφλά???

Έχετε κάποιο βιβλίο κατά νου να προτείνετε??


Με τα φυτά να δεις μπέρδεμα

Θα προσπαθήσω να μην κουράσω, εν τέλη ευχαριστώ και μόνο που ασχοληθήκατε να μου απαντήσετε. Θα επανέλθω με ερωτήσεις και απορίες.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-07-11, 17:03
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

http://www.theaquariumwiki.com/Categ...es_(Freshwater)

εγω χρησιμοποιω αυτο με λιγη γνωση αγγλικων τα βρισκεις ευκολα !
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-07-11, 17:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Φυσιολογικη η πορεια σου.
Ετσι ειναι ολων.
Ξεκινωντας να διαβαζεις ανοιγουν οριζοντες που σε μπερδευουν στην αρχη αλλα μετα με τη συνεχιση της μελετης και τη συζητηση μπαινουν σε μια σειρα ολα.

Για ψαρια υπαρχουν πολλα με googlαρισμα βρισκεις οτι θες.
μερικα
http://badmanstropicalfish.com/profile.html
http://www.seriouslyfish.com/kb.php
http://fishprofiles.com/
για γατοψαρα http://www.planetcatfish.com/catelog/
για loaches http://www.loaches.com/species-index
Κλπ

Κανε και search με το ονομα τους στο youtube για να τα δεις και σε κινηση.
Μονο μη στηριχθεις και πολυ σε στησιματα που πιθανως να δεις αφου πολλα ειναι λαθος.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-07-11, 17:17
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παίδες να είστε καλά, μελετάω τώρα, έχω και την μικρή δίπλα μου που ότι ψαράκι βλέπει της αρέσει.

Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-07-11, 20:18
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaska Εμφάνιση μηνυμάτων
Παίδες να είστε καλά, μελετάω τώρα, έχω και την μικρή δίπλα μου που ότι ψαράκι βλέπει της αρέσει.

Φυσιολογικο δεν ειναι κι αυτο?
Ολα τα ψαρια που προοριζονται για ενυδρεια γιαυτο εγιναν δημοφιλη, επειδη ειναι ομορφα, εχουν ωραια χρωματα ή ενδιαφερουσες συμπεριφορες.
Τα ασχημα ηταν πιο τυχερα και τη γλυτωσαν
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 05-07-11, 17:55
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Εσείς που έχετε χρόνια στο κουρμπέτι, πείτε μου παρακαλώ τη γνώμη σας γι' αυτό το ενυδρείο.

http://www.amazonios.gr/product_info...oducts_id=1635

Σαν εταιρία τι λένε οι κατασκευές της, είναι αξιόπιστη???

Σκεφτόμουνα ν' αλλάξω το εσωτερικό φίλτρο που δίνεται μαζί με το ενυδρείο με κάποιο καλύτερο εξωτερικό, για λόγους ευκολίας συντήρησης αλλά και για να μη δεσμεύω χώρο που μπορώ ν' αξιοποιήσω αλλιώς μέσα στο ενυδρείο.

Περιμένω γνώμες ή και εναλλακτικές προτάσεις.

Υπάρχει κι ένα Γερμανικής εταιρίας που μου δίνουν εδώ στην Πάτρα 200 λίτρα το οποίο γίνεται και θαλασσινό (δίνουν και το θαλασσινό καπάκι μαζί), θα μάθω εταιρία και θα ενημερώσω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vaska : 05-07-11 στις 17:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 05-07-11, 18:28
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

ενα θα σου πω RIOOOOOOOOOOOOOO αυτο θα ειναι το επομενο ενυδρειο μου!! η juwel ειναι απο τις πιο αξιοπιστες εταιριες για ενυδρεια! και το καλυτερο ειναι να παρεις ενα εξωτερικο για αυτους του παραπανω λογους που λες..εγω δεν ειμαι χρονια στο κουρμπετι αλλα ξερω να ξεχωριζω ενα αξιοπιστο ενυδρειο !!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 05-07-11, 18:43
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

¶κουσα πολύ καλά λόγια και για το Ferplast (Dubai 120) 240L του οποίου το φίλτρο είναι εύκολα αποσπόμενο για ολικό καθάρισμα, έχει έτοιμες θέσεις για αυτόματες ταΐστρες, χρονοδιακόπτη κι επίσης όπως είπα πριν δίνουν στην τιμή που το πουλάνε και το καπάκι για θαλασσινό.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 05-07-11, 20:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μια χαρα ενυδρειο ειναι το rio και ματσοβολο.
Ακομα και το εσωτερικο φιλτρο που εχει ειναι μια χαρα (καλη φιλτρανση για το λιγο συγκριτικα χωρο που πιανει).
Αν το βγαλεις ομως θεωρειται επεμβαση και χανεις την 5ετη εγγυηση στις κολλησεις και σου μενει φυσικα η 2ετη για τα ηλεκτρικα της.
Αν το παρεις απο κηφισια μερια θα εχεις 50% δωροεπιταγη και η βαση του θα σου βγει τσαμπα και θα περισσεψουν κιολας λεφτα και για κανενα καλο θερμαντηρα ή τιποτα εξτρα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 05-07-11, 22:23
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια χαρα ενυδρειο ειναι το rio και ματσοβολο.
Ακομα και το εσωτερικο φιλτρο που εχει ειναι μια χαρα (καλη φιλτρανση για το λιγο συγκριτικα χωρο που πιανει).
Αν το βγαλεις ομως θεωρειται επεμβαση και χανεις την 5ετη εγγυηση στις κολλησεις και σου μενει φυσικα η 2ετη για τα ηλεκτρικα της.
Αν το παρεις απο κηφισια μερια θα εχεις 50% δωροεπιταγη και η βαση του θα σου βγει τσαμπα και θα περισσεψουν κιολας λεφτα και για κανενα καλο θερμαντηρα ή τιποτα εξτρα.
Είμαι Πάτρα, ξέρεις αν ο "Κηφισιάς" στέλνει?? Κάποιο τηλ επικοινωνίας έχουμε????

Αυτό με την δωροεπιταγή μου αρέσει τα μάλα
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 24-07-11, 00:12
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Τελικά η αρχή έγινε. Πριν από δύο εβδομάδες ήρθε το Dubai 120 (240 L). Την προηγούμενη Κυριακή έστησα το έπιπλο, σήμερα έφερα το ενυδρείο στο σπίτι και από νωρίς το απόγευμα πλένω την άμμο που αγόρασα όχι από πετσοπάδικο αλλά από κατασκευαστή πισίνων (ακολουθώντας την πολύτιμη συμβουλή συμφορουμίτη) για να γλυτώσουμε κανένα φράγκο. Η άμμος που τελικά έβαλα είναι λίγο περισσότερο από 40 κιλά κι έχω καλύψει 4,5 cm σε ύψος. Τα ψαράκια αλλά και τα φυτά που θα μπουν στην αρχή θα είναι ευγενική χορηγία συμφορουμιτών από Πάτρα.

Φωτό από την μέχρι τώρα πορεία του ενυδρείου θα μπουν αύριο.

Από τ' αρνητικά που είδα μέχρι τώρα είναι ότι στο μανιουαλ δεν αναφέρεται τπτ για την κατανάλωση του εσωτερικού φίλτρου, ούτε για τα λίτρα που μπορεί να γυρίσει. Επίσης δεν είδα πουθενά ρυθμιστή ροής.

Από τα θετικά είναι ότι το φίλτρο - κυκλοφορητής - θερμαντικό σώμα (όλα σε ένα κουτί) πιάνουν σχετικά λίγο χώρο στο τάνκ αλλά και όλα τα επιμέρους εξαρτήματα είναι πολύ εύκολα προσβάσιμα (για έλεγχο και καθαρισμό). Επίσης δεν είναι κολλημένο στο γυαλί οπότε εύκολα τα καταργώ αν δω ότι δεν μου κάνει και πάω σε εξωτερικό. Το καπάκι έχει έτοιμες τρύπες για αυτόματες ταΐστρες και δεν θα χρειαστεί να κόβω.

Αυτά προς το παρών, η όποια εξέλιξη θα συνοδεύεται από φωτό για να έχετε άποψη και να συμβουλεύετε όπου αυτό είναι απαραίτητο.

Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 10-08-11, 09:02
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Λοιπόν μετά από 16 ημέρες που τρέχει το ενυδρείο, έχουμε τιμή στα νιτρώδη 5.00 κι έχουν αρχίσει να κάνουν την εμφάνισή τους νιτρικά.

Χθες ανέβασα την αμμωνία από το 2 στο 3 και στην πρωινή σημερινή μέτρηση η αμμωνία είχε κατέβει πάλι στο 2. Αν έχω καταλάβει σωστά τη όλη διαδικασία του στρωσίματος όλα αυτά δείχνουν ότι είμαι σε καλό δρόμο.

Εμφανίστηκαν στην επιφάνεια του νερού κάτι άσπροι κόκκοι σαν σκόνη κιμωλίας (αν καταλαβαίνετε τι θέλω να πω), να υποθέσω είναι κάποιου είδους άλατα?????
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 10-08-11, 10:30
Το avatar του χρήστη pkas
pkas Ο χρήστης pkas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-12-2010
Περιοχή: βυρωνας
Μηνύματα: 232
Προεπιλογή

Πως το στρωνεις;
Οι "γειτονες " που θα σου δωσουν τα ψαρακια μπορουν να σου δωσουν και μπολι λογικα, κατι που θα σε βοηθησει πολυ.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 10-08-11, 11:01
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως το στρωνεις;
.........

By the book φίλε μου, αμμωνία, αναμονή και προσευχή

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
¶λλαξε ο αστακός , κι έβαλε τα ρούχα αλλιώς.... tzimakos Αστακοί - Καραβίδες - Καβούρια 3 04-05-10 00:28
«Ο κύβος ερρίφθη» ή όπως ακριβώς ειπώθηκε: alea jacta est Γιώργος Κ Bettas 6 28-06-09 18:38
Ερώτηση από αρχάριο...ή αλλιώς ...λάθος ξεκίνημα vakol Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 15 17-02-04 06:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10159 seconds with 15 queries