Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-04-11, 23:33
Το avatar του χρήστη kalagio
kalagio Ο χρήστης kalagio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-04-2008
Περιοχή: Μόναχο
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή Nέα αρχή!!

Γεια σας παιδιά,
πήρα την απόφαση να ξαναρχισω! Το ενυδρείο είναι 54 λίτρα και σκέφτομαι να βάλω μέσα ένα ζευγαρι Apistogramma cacatuoides, 10 green neon tetra kai σκεφτομαι για 5 cory. Μου ακούγονται λίγο πολλά??? Η φιλτρανση ειναι αρκετη πιστεύω για αυτα τα λίτρα 300l/h. Ωστόσο για το ζευγάρι το σκέφτομαι μιας και απο οτι καταλαβα δεν είναι και ότι πιο ευκολο και δε ξέρω αν τα λιτρα επαρκουν.

Οι προβληματισμοί μου είναι οι εξής:
1) Τα λιτρα ειναι αρκετά για το ζευγάρι? ( Στο παρελθόν ειχα 100 λίτρα για 1 ζευγος kribensis και τα 60 που ΄χω τώρα μου φαινονται λίγα.)
2) Μετά έρχεται ο προβληματισμός αν τα λίτρα μου είναι λίγα. Νεον-απιστο-κάτι αλλο? 'η Νεον-κορυ-κατι άλλο? Και το κάτι αλλο τι ειναι καθε φορα?
3) Θελω το ενυδρειο φυτεμενο σε μεγάλο βαθμό αλλα με ευκολα φυτά. Τα κορυ και τα απιστο χρειάζονται άμμο ή αρκούνται και σε λεπτό χαλικι? Κι αν ναι πόσο λεπτό για να μην αρχίσουν να σαπίζουν οι ρίζες αυτών που θα φυτέψω?


Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Δεν είναι κι ο Πάνος κοντά να δώσει τα φώτα του!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-04-11, 00:50
Το avatar του χρήστη akoulis
akoulis Ο χρήστης akoulis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2011
Περιοχή: γερμανια η περιστερι
Μηνύματα: 372
Προεπιλογή

εσυ δινεις της ερωτησης και της απαντησης μαζιετσι σε κουβεντα να βρησκομαστε εεε;;;η μηπως βαριεσαι το διαβασμα
__________________
φιλικα παντα Ακης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-04-11, 01:02
Το avatar του χρήστη kalagio
kalagio Ο χρήστης kalagio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-04-2008
Περιοχή: Μόναχο
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από akoulis Εμφάνιση μηνυμάτων
εσυ δινεις της ερωτησης και της απαντησης μαζιετσι σε κουβεντα να βρησκομαστε εεε;;;η μηπως βαριεσαι το διαβασμα
Aν κατάλαβες αυτό τι να σου πω? Απλά αν κοιτάξεις γύρο τι γραφεται για αυτους τους συνδυασμούς θα καταλαβεις πριν πας να το παιξεις έξυπνος. Ρωτάω 3 πραγματα. Αν εχεις καποια απάντηση καλώς. Διαφορετικά άσε όσους μπορούν να βοηθησουν να το κάνουν.
Φιλικά.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-04-11, 01:31
Το avatar του χρήστη akoulis
akoulis Ο χρήστης akoulis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2011
Περιοχή: γερμανια η περιστερι
Μηνύματα: 372
Προεπιλογή

λαθος καταλαβες..απλα σου εγραψα οτι εχεις γνωσης πανω στο θεμα και μπραβω σου αυτο το καταλαβα απο μερηκες διευκρινησεις που εκανες.εσυ εισαι παλιος στο χομπυ ξερεις και 2 ατομα και νομιζω δεν θα πρεπε να κανεις τετοιες ερωτησειςτα 3 ερωτηματα που εθεσες ομως στο τελος,, σαν αρχαριος και γω, νομηζω απαντανε στα ερωτηματα σου.γι΄αυτο νομιζω δεν σου΄χει απαντηση ως τωρα κανεις.τωρα στο θεμα μας.εσυ τι νομηζεις;θ'αναι αρκετα τα λιτρα για το ζευγαρακι που θα παιξει προταρχικο ρολο μεσα στο ενυδρειο σου.συγνωμη ομως για πριν
__________________
φιλικα παντα Ακης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-04-11, 01:53
Το avatar του χρήστη kalagio
kalagio Ο χρήστης kalagio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-04-2008
Περιοχή: Μόναχο
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από akoulis Εμφάνιση μηνυμάτων
λαθος καταλαβες..απλα σου εγραψα οτι εχεις γνωσης πανω στο θεμα και μπραβω σου αυτο το καταλαβα απο μερηκες διευκρινησεις που εκανες.εσυ εισαι παλιος στο χομπυ ξερεις και 2 ατομα και νομιζω δεν θα πρεπε να κανεις τετοιες ερωτησειςτα 3 ερωτηματα που εθεσες ομως στο τελος,, σαν αρχαριος και γω, νομηζω απαντανε στα ερωτηματα σου.γι΄αυτο νομιζω δεν σου΄χει απαντηση ως τωρα κανεις.τωρα στο θεμα μας.εσυ τι νομηζεις;θ'αναι αρκετα τα λιτρα για το ζευγαρακι που θα παιξει προταρχικο ρολο μεσα στο ενυδρειο σου.συγνωμη ομως για πριν
Επανέρχομαι λοιπόν επειδη ουτε γνωσεις εχω και επειδη θέλω να ξέρω αν τα απιστο κανουν για αυτά τα λίτρα. Εδω http://www.tsamisaquarium.gr/Selides.../4enydreio.htm προφανώς λεει οτι κάνουν. Επίσης σε πολλά σαιτ αναφερεται οτι το μηκος του ενυδρείου πρεπει να ειναι 60cm το οποίο είναι. Περιμένω ωστόσο κάποιον με μεγαλυτερη εμπειρια να μου πει τη γνώμη του γιατι προσωπικα δε πειθομαι.

Η επόμενη μου ερώτηση είναι τι άλλους συνδυασμούς μπορώ να κάνω αν τα λίτρα ειναι λίγα με δεδομένο ότι θα θέλω οπωσδήποτε να έχω τα τέτρα. Να κρατήσω τα κόρυ και με τι να τα συνδυασω?

Τέλος ρωτάω πόσο χοντρό χαλίκι χρειάζομαι για να είναι ευχαριστημένα και τα φυτά αλλά και τα ψάρια ( είτε αυτα είναι τα κορυ είτε τα άπιστο).

Δε νομιζω να απανταω σε καμιά απορία μου. Και ο καθένας μπορεί να ρωτάει ελευθερα εφόσον έχει κανει την ερευνα του και εχει συγκεκριμενες ερωτήσεις. Είναι καλό να ρωτάς κι ας είναι χαζό, προκειμένου να αποφύγεις δυσαρεστες καταστασεις για τα ψάρια και για την τσεπη σου.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-04-11, 04:17
Το avatar του χρήστη akoulis
akoulis Ο χρήστης akoulis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2011
Περιοχή: γερμανια η περιστερι
Μηνύματα: 372
Προεπιλογή

ο πανος μπορει να μην ειναι κοντα, αλλα εχει αφιερωσει πολλες ωρες για καποια υπομνηματα.για ψαξταπολυ φιλικα ακης.συγνωμη κι'ολας πανο..και σενα μεγαλε σορυ και ελπιζω οι πιο εμπειροι να σε κατατοπισουν.
__________________
φιλικα παντα Ακης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-04-11, 11:08
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

βρε καλως το παιδι!
Αν θελεις την αποψη μου .....σε αυτα τα λιτρα δε θα εβαζα ουτε τα τετρα ουτε τα κορυ.
αν δεις ποσο γομαρακια γινονται τα κορυ και αν σκεφτεις οτι θελεις τουλαχιστον 5αδα.... εχεις την απαντηση. οσο για τα τετρα....με ενα χτυπημα της ουρας εχουν ηδη φτασει στο αλλο ακρο του ενυδρειο.
προσωπικα σε κατω απο 80 λιτρα δε θα τα εβαζα. ο δε συνδυασμος ολων αυτων μαζι...ειναι απλα ακαταλληλος.
σου ειναι δυσκολο να πας σε λιγο μεγαλυτερο ενυδρειο? καμια 100 λιτρα τουλαχιστον με μηκος 80 αφου θελεις να ασχοληθεις με αυτα τα ειδη.
διαφορετικα θα προσανατολιζομουν σε διαφορετικη ιχθυοσυνθεση. ειτε μας αρεσει ειτε οχι...50 - 60 λιτρα ενυδρειο ειναι πολυ περιοριστικο οσον αφορα τις επιλογες μας σε ψαρια.
απο εκει και περα....ενα ζευγος ορισμενων νανοκιχλιδες ειναι οκ για το ενυδρειο σου ΑΛΛΑ περιμενε καλυτερα τη γνωμη αυτων που εχουν φιλοξενησει απιστογραμμα συγκεκριμενα γιατι εχουν τη φημη πως ειναι "ευεξαπτα" ψαρακια. να μη θρηνεις θυματα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-04-11, 09:01
Το avatar του χρήστη kalagio
kalagio Ο χρήστης kalagio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-04-2008
Περιοχή: Μόναχο
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
βρε καλως το παιδι!
Αν θελεις την αποψη μου .....σε αυτα τα λιτρα δε θα εβαζα ουτε τα τετρα ουτε τα κορυ.
αν δεις ποσο γομαρακια γινονται τα κορυ και αν σκεφτεις οτι θελεις τουλαχιστον 5αδα.... εχεις την απαντηση. οσο για τα τετρα....με ενα χτυπημα της ουρας εχουν ηδη φτασει στο αλλο ακρο του ενυδρειο.
προσωπικα σε κατω απο 80 λιτρα δε θα τα εβαζα. ο δε συνδυασμος ολων αυτων μαζι...ειναι απλα ακαταλληλος.
σου ειναι δυσκολο να πας σε λιγο μεγαλυτερο ενυδρειο? καμια 100 λιτρα τουλαχιστον με μηκος 80 αφου θελεις να ασχοληθεις με αυτα τα ειδη.
διαφορετικα θα προσανατολιζομουν σε διαφορετικη ιχθυοσυνθεση. ειτε μας αρεσει ειτε οχι...50 - 60 λιτρα ενυδρειο ειναι πολυ περιοριστικο οσον αφορα τις επιλογες μας σε ψαρια.
απο εκει και περα....ενα ζευγος ορισμενων νανοκιχλιδες ειναι οκ για το ενυδρειο σου ΑΛΛΑ περιμενε καλυτερα τη γνωμη αυτων που εχουν φιλοξενησει απιστογραμμα συγκεκριμενα γιατι εχουν τη φημη πως ειναι "ευεξαπτα" ψαρακια. να μη θρηνεις θυματα.
Γεια σου Πάνο!
Επιτέλους μια απάντηση! Βασικά και εμένα μου φάνηκαν υπερβολικά πολλά αλλά πολλοί έχουν τέτοιες συνθέσεις και επίσης πολλά site που πρπτείνουν ψαροσυνθέσεις αναλογα με τα λίτρα κινουνταν σε παρόμοια γραμμή. Δεν υπάρχει περίπτωση να επιμείνω άλλο βέβαια!

Πέρα από το ζευγάρι άπιστο θα μπορούσα να βάλω κάτι άλλο? Ενα κοπαδάκι από τι θα μπορούσα να βάλω?

Να πάω σε περισσότερα λίτρα είναι λίγο δύσκολο και λόγω κόστους και λόγω χώρου!

Αν είναι να μη βάλω τα άπιστο τι άλλο θα μπορούσα σε τέτοια λίτρα? Γκαπάκια σκεφτόμουν αλλα φοβάμαι ότι αμα αρχίσουν οι γέννες δε θα ξέρω τι να τα κάνω.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-04-11, 12:02
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ειναι ενα θεμα οι πολλες γεννες των γκαπυ.
θα δοκιμαζα με απιστο....αλλα θα ανοιγα ενα θεμα στη νοτια αμερικη στην αντιστοιχη κατηγορια να με διαφωτισουν οι γνωστες του θεματος. στο αν πρεπει να εχεις και dither fishes ή μονα τους και αν τα λιτρα επαρκουν.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-04-11, 09:18
Το avatar του χρήστη kalagio
kalagio Ο χρήστης kalagio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-04-2008
Περιοχή: Μόναχο
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Καλημέρα, Χρονια πολλά! Χριστος Ανέστη!
Λοιπόν ξεκίνησα το ενυδρειακι και είμαι σε φάση στρωσίματος. Πήρα κάποια φυτά (Riccia, Echinodorus, Egeria densa kai cabomba caroliniana) και χρησιμοποίησα 50ml tetra safestart για τα 60 λιτρα μου.
Η ερωτηση μου είναι πότε μπορώ να αρχίσω να ρίχνω λίπάσμα? Εχω το flourish σιδηρο και και κάλιο από τη SEACHEM. Την Τετάρτη θα βάλω και CO2. Eπειδή δε σκοπεύω να βάλω ψάρια άμεσα μήπως πρέπει να ρίχνω κανα φιλαρακι τροφή για να τραφουν τα βακτήρια?
Στα πετσοπαδικα μου είπαν να μη ρίξω τροφή αλλά μου κάνει εντύπωση να τα αφήσω για 2 βδομάδες χωρίς καμία βοήθεια.
Ευχαριστώ πολύ!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-04-11, 18:44
Το avatar του χρήστη kalagio
kalagio Ο χρήστης kalagio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-04-2008
Περιοχή: Μόναχο
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Να και μια φωτό! Εντος των ημερών περιμένω το τεστ της αμμωνίας. Το ενυδρειο τρεχει 5 μέρες εχω ρίξει σίδηρο και και κάλιο καθώς και flourish (τις ποσότητες που αντιστοιχούν στα 40 λίτρα που υπολογίζω ότι έχω. Επίσης έχω και CO2 Τetra depot. Το φως αναβει για 12 ώρες και η λάμπα ειναι Τ8 15 W SUN GLO.

Εκτος απο την Egeria densa τα υπόλοιπα δείχνουν αρκετά υγιή ( η egeria υποτίθεται είναι και ευκολη). Προς το παρών κάνω μετρήσεις και περιμένω να πέσουν τα νιτρώδη και τα νιτρικά. Αυτο που θέλω να ρωτήσω είναι να αλλάξω νερό? Ή να περιμένω μιας και δεν εχω ψάρια κα ιτώρα δημιουργειται η βιολογία στο φίλτρο? Κάθε μέρα ρίχνω 1-2 flakes για να δημιουργείται αμμωνία.

Περιμένω τις παρατηρήσεις σας.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMAG0441.jpg
Εμφανίσεις:  184
Μέγεθος:  62,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-05-11, 14:39
Το avatar του χρήστη kalagio
kalagio Ο χρήστης kalagio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-04-2008
Περιοχή: Μόναχο
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Έχει κανείς άποψη για τα Rasbora espei? Σκέφτομαι να βάλω 8 από αυτά μαζί με ένα ζευγαράκι απιστο τελικά. Τα λίτρα μου θα τα φιλοξενήσουν άνετα ή και αυτά πολλά είναι?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-05-11, 22:24
Το avatar του χρήστη kalagio
kalagio Ο χρήστης kalagio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-04-2008
Περιοχή: Μόναχο
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalagio Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχει κανείς άποψη για τα Rasbora espei? Σκέφτομαι να βάλω 8 από αυτά μαζί με ένα ζευγαράκι απιστο τελικά. Τα λίτρα μου θα τα φιλοξενήσουν άνετα ή και αυτά πολλά είναι?
Tελικά τα έβαλα (rasbora espei) αλλά: Δειχνουν αρκετά στρεσαρισμένα και κόβουν εξαιρετικά γρήγορα βόλτες στο πίσω μέρος του ενυδρείου. Πάνε απο τη μια μεριά στην άλλη. Τα έβαλα το Σαββατο. Επίσης τρώνε ελάχιστα. Δηλαδη τιρβω 2 3 φυλλαρακια Τετρα Μιν και δε το παιρνουν καν χαμπαρι. Μονο 1-2 τσιμπολογανε. Να ανεβουν στην επιφανεια για να φανε ουτε κουβέντα.

Τι μπορεί να φταίει?
¶ραγε ειναι πολύ δυνατό το φως? Ή τα ενοχλεί η δυνατή σχτικά ροή? Μετρήσεις κάνω συνεχώς καιδε φαίνεται κάτι ανησυχητικό. Έχω λοιπόν, 0 αμμωνία, 0 νιτρώδη και 10 νιτρικά. Αυτό σημαίνει ότι το ενυδρείο μου είναι στρωμένο.
Οι παράμετροι του νερού μου είναι 7-8 GH, 5-6 KH και 6.5-6.8 pH, θερμοκρασία 26 βαθμοί.

Τι να κάνω ? Λέτε να θέλουν ακόμα χρόνο για να προσαρμοστούνε?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-05-11, 23:56
Το avatar του χρήστη kalagio
kalagio Ο χρήστης kalagio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-04-2008
Περιοχή: Μόναχο
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Τελικά τα έβγαλα όλα κι έχω ενα ζευγάρι ραμιρέζι! Το οποιο μόλις γέννησε. Μιας και έσβησαν τα φώτα έβαλα ενα φακό ποδηλάτου να φωτίζει το σημείο. Ελπίζω να αντεξει μέχρι ο πρωί.

Το πρόβλημα ειναι οτι αυριο φευγω για ταξίδι και θα τα προσέχει το έτερον ήμισυ. Έχει ιδέα απο ενυδρειο και δε την φοβάμαι. Ωστόσο τι είδους τροφή θα μπορούσα να δωσω γρήγορα και χωρίς κόπο αν υπάρχει εκκολαψη? Χρόνο για καλλιέργειες δεν έχω. Υπάρχει τίποτα εμπορικό έτοιμο? Πολύ θα ήθελα να ασχοληθω και να τα παρακολουθήσω αλλά δυστυχώς είναι αδύνατον...

Ο ραμιρέζος δε το κουνάει ρούπι!!!

ΝΑ και η φωτο!!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  SDC14791.jpg
Εμφανίσεις:  148
Μέγεθος:  38,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-05-11, 10:12
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

μπραβο Γιωργο!
για κανε καμια αναζητηση...σαν να θυμαμαι οτι ειναι πολυ μικρος ο γονος των ραμ και θελει ινφουσορια στην αρχη..
αν ειναι ετσι υπαρχει ενα προιον νομιζω της hobby το protogen...
-------------------------------
να το http://www.aquaristikshop.com/e_Prod...ulat-20-ml.htm
(μηπως να το εβρισκες εκει να το εστελνες και σε μας?? )
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-07-11, 20:13
Το avatar του χρήστη kalagio
kalagio Ο χρήστης kalagio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-04-2008
Περιοχή: Μόναχο
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Ξαναγεννησαμε!!! Για να δούμε αυτη τη φορά που κολλάει το πράμα!!! Προς το παρον αλλαζουν συχνα θεσεις και η θηλυκια ειναι σα να κανει ρευμα στα αυγα της με την ουρά. Ειναι νορμάλ συμοεριφορα αυτη?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-07-11, 21:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ναι νορμαλ.
Τα αεριζει να μη φουγκιασουν.
Οσα αυγα γινουν ασπρα, ειναι ή αγονιμοποιητα ή φουγκιασαν.
Τοτε τα πετανε
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,21153 seconds with 15 queries