Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
Παλιά 17-05-11, 16:02   #1
Νεο Ξεκινημα = Μαυρα μεσανυχτα
Γαβριηλ
Junior Member
Εγγραφή: 15-05-2011
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 5

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Γαβριηλ Ο χρήστης Γαβριηλ δεν είναι συνδεδεμένος 17-05-11, 16:02
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια χαρα σε ολους,Πριν 6 μερες σκεφτηκα να ασχοληθω με αυτο το πανεμορφο hobby.Πηρα ενα ενυδρειο sicce 25l το οποιο μου ειπαν να δουλεψει 2 μερες με τα παρακατω..2 καπακια aquatan + 1 καπακι bio nitrive..Εχοντας προσθεσει 2 πλαστικα δεντρακια και λευκο χαλικακι τα οποια καθαρισα σχολαστικα με νερο..Μετα προσθεσα 3 χρυσοψαρα και ενα μονομαχο για τα οποια καταλαβα απο forum οτι θελουν διαφορετικη τροφη μεχρι εδω νομιζα οτι τα πραγματα ειναι απλα..Λαθος μου.Οσο διαβαζα τοσο προβληματιζομουν..Νιτρικα βαρεα ελαφρια αμωνιες και αλλα τα οποια δεν μπορω να κατανοησω,τουλαχιστον οχι μεσα σε 7 μερες.Το θεμα μου ειναι οτι, αλλο να εχεις κατοικιδια (κατοχος 2 σκυλιων το ενα το μαζεψα ετοιμοθανατο) και αλλο οι συνθηκες διαβιωσης τους!Αν ειναι να ηταν να παρω ψαρακια και να μου ψοφανε δεν θα επαιρνα καθολου!Πηγα στο Pet και ειπα 5 αποριες και ζητησα ενα aqua test και φανηκα μαλλον υπερβολικος μετα μου ειπαν,ε και χρυσοψαρα ειναι..Οταν εχτες εκανα το τεστ (απογευμα και θερμοκρασια 26 c ) το μονο που καταλαβα ηταν τα 2 ροζ που αν καταλαβα καλα το νερο ηταν τιγκα στην αμμωνια και προχωρησα σε 30% αλλαγη νερου..Εχτες υπηρχε μια περιεργη οσμη η οποια σημερα ειναι στο μισο ισως να ειναι και ιδεα μου..Δυστυχως δεν μπορω να καταλαβω την σημασια της (καπου διαβασα κατι για αυτο)..Ακομα τα ψαρια μου ειναι αρκετα ζωηρα Μη επιθετικα μεταξυ τους γεματα χρωματα και περιεργεια πεινανε ολη την ωρα (τροφη βαζω λιγο πρωι και λιγο το βραδυ) βολταρουν ηρεμα ακομα και οταν καθομαι στο γραφειο..Επισης ο φωτισμος ειναι επαρκης..Αυτην την στιγμη η διαυγεια του νερου ειναι με βαση το κανονικο νερο 80 με 90%

Ζητω συγνωμη σε οποιον βαλω στην διαδικασια να απαντησει σε τοσο μεγαλο μηνυμα αλλα αν δεν συλεξω τις σωστες πληροφοριες δεν νομιζω να υπαρχει λογος να τα ταλαιπωρω αλλα και να μου αρχισουν να πεφτουν σαν μυγες μετα απο μερικες μερες επειδη φταιω και να στεναχωρηθω..

Με εκτιμηση σε ολους Γαβριηλ
Εμφανίσεις: 3271
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μαυρα Ματια kapsok Χρυσόψαρα 2 03-01-11 14:39
Μαυρα ματια jimfytakis Ζωοτόκα 15 06-06-10 13:06
ξύλο μεταξυ δίσκων pipis Δίσκοι 11 05-07-07 15:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05390 seconds with 14 queries