Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 17-05-11, 16:02   #1
Νεο Ξεκινημα = Μαυρα μεσανυχτα
Γαβριηλ
Junior Member
Εγγραφή: 15-05-2011
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 5

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Γαβριηλ Ο χρήστης Γαβριηλ δεν είναι συνδεδεμένος 17-05-11, 16:02
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια χαρα σε ολους,Πριν 6 μερες σκεφτηκα να ασχοληθω με αυτο το πανεμορφο hobby.Πηρα ενα ενυδρειο sicce 25l το οποιο μου ειπαν να δουλεψει 2 μερες με τα παρακατω..2 καπακια aquatan + 1 καπακι bio nitrive..Εχοντας προσθεσει 2 πλαστικα δεντρακια και λευκο χαλικακι τα οποια καθαρισα σχολαστικα με νερο..Μετα προσθεσα 3 χρυσοψαρα και ενα μονομαχο για τα οποια καταλαβα απο forum οτι θελουν διαφορετικη τροφη μεχρι εδω νομιζα οτι τα πραγματα ειναι απλα..Λαθος μου.Οσο διαβαζα τοσο προβληματιζομουν..Νιτρικα βαρεα ελαφρια αμωνιες και αλλα τα οποια δεν μπορω να κατανοησω,τουλαχιστον οχι μεσα σε 7 μερες.Το θεμα μου ειναι οτι, αλλο να εχεις κατοικιδια (κατοχος 2 σκυλιων το ενα το μαζεψα ετοιμοθανατο) και αλλο οι συνθηκες διαβιωσης τους!Αν ειναι να ηταν να παρω ψαρακια και να μου ψοφανε δεν θα επαιρνα καθολου!Πηγα στο Pet και ειπα 5 αποριες και ζητησα ενα aqua test και φανηκα μαλλον υπερβολικος μετα μου ειπαν,ε και χρυσοψαρα ειναι..Οταν εχτες εκανα το τεστ (απογευμα και θερμοκρασια 26 c ) το μονο που καταλαβα ηταν τα 2 ροζ που αν καταλαβα καλα το νερο ηταν τιγκα στην αμμωνια και προχωρησα σε 30% αλλαγη νερου..Εχτες υπηρχε μια περιεργη οσμη η οποια σημερα ειναι στο μισο ισως να ειναι και ιδεα μου..Δυστυχως δεν μπορω να καταλαβω την σημασια της (καπου διαβασα κατι για αυτο)..Ακομα τα ψαρια μου ειναι αρκετα ζωηρα Μη επιθετικα μεταξυ τους γεματα χρωματα και περιεργεια πεινανε ολη την ωρα (τροφη βαζω λιγο πρωι και λιγο το βραδυ) βολταρουν ηρεμα ακομα και οταν καθομαι στο γραφειο..Επισης ο φωτισμος ειναι επαρκης..Αυτην την στιγμη η διαυγεια του νερου ειναι με βαση το κανονικο νερο 80 με 90%

Ζητω συγνωμη σε οποιον βαλω στην διαδικασια να απαντησει σε τοσο μεγαλο μηνυμα αλλα αν δεν συλεξω τις σωστες πληροφοριες δεν νομιζω να υπαρχει λογος να τα ταλαιπωρω αλλα και να μου αρχισουν να πεφτουν σαν μυγες μετα απο μερικες μερες επειδη φταιω και να στεναχωρηθω..

Με εκτιμηση σε ολους Γαβριηλ
Εμφανίσεις: 3256
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-05-11, 16:15
Nikos_alex Ο χρήστης Nikos_alex δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2011
Περιοχή: alexandroupoli
Μηνύματα: 43
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Nikos_alex
Προεπιλογή

γεια σου Γαβριήλ, πιστεύω οτι ακόμα δεν εχει στρώσει το ενυδρείο σου και εχεις ανεβασμένη αμμωνία( γι αυτο και το νερο σου ειναι λιγο θολό αν καταλαβα καλα) φιλτρο εχει το ενυδρειο?? αποψη μου ειναι να μην τα ταΐζεις για αρχη 2 φορες την μερα αλλα 1 ,ισως και μερα παρα μερα για να πέσει η αμμωνια. (η αμμωνια ανεβαίνει με τα υπολείμματα τροφής που μένουν... υπομονή μεχρι να στρώσει το ενυδρειο...στην αρχη φαίνονται δυσκολα αλλα μετα θα θαυμαζεις το ενυδρειο σου ειμαι σιγουρος! ( εβαλες και αποτομα πολλα ψαρια στο ενυδρειο και ειναι μικρο... παίζει κι αυτό τον ρόλο του)...πιστευω να βοήθησα αν και εδω μεσα υπαρχουν έμπειροι και θα βοηθήσουν παραπάνω!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-05-11, 16:22
Το avatar του χρήστη Δημητρης89
Δημητρης89 Ο χρήστης Δημητρης89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2009
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 977
Προεπιλογή

καταρχην καλως ηρθες

πρωτον οπως θα σου πουν και πολλοι απο εδω για ενα χρυσοψαρο θελεις περιπου 50 με 60 λιτρα νερο...οποτε καταλαβαινεις οτι το ενυδρειο σου ειναι παρα πολυ μικρο...
δευτερον...ο μονομαχος μπαινει μονος του γιατι ειανι επιθετικος με τα αλλα ψαρια με αποτελεσμα σε λιγο να αρχισουν να πλακωνονται...

επισης το ενυδρειο σου δεν ειναι στρωμενο,οποτε κατα την γνωμη μου,βαλε μια αγκελια για να βρεις μπολι και να στρωθει κατ'ευθειαν...

αν θελεις την γνωμη μου γυρισε τα χρυσοψαρα στο πετ σοπ και κρατησε μονο τον μονομαχο...τα 25 λιτρα ειναι μια χαρα γιαυτον...και θα τον εχεις βασιλια
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-05-11, 16:22
Γαβριηλ Ο χρήστης Γαβριηλ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-05-2011
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Ευχαριστω για την απαντηση σου,συγνωμη ξεχασα να αναφερω οτι εχει 4 φιλτρακια μεσα σε αυτα τα τεσσερα ενα ειναι ανθρακα..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-05-11, 16:26
Το avatar του χρήστη Δημητρης89
Δημητρης89 Ο χρήστης Δημητρης89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2009
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 977
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γαβριηλ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω για την απαντηση σου,συγνωμη ξεχασα να αναφερω οτι εχει 4 φιλτρακια μεσα σε αυτα τα τεσσερα ενα ειναι ανθρακα..
δεν εχει σημασια ποσα φιλτρα εχεις μεσα(αν και τα τεσσερα νομιζα ειναι πολλα)

το θεμα ειναι να ειναι στρωμενα,και με τα φαρμακα που σου εδωσα απο το πετ θα αργισει να στρωθει το ενυδρειο,ασε που τοσα ψαρια μεσα μαλλον δεν θα αντεξουν καν....

οπως κσου ειπα η πιο ευκολη λυση ειναι το μπολι
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-05-11, 08:21
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γαβριηλ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω για την απαντηση σου,συγνωμη ξεχασα να αναφερω οτι εχει 4 φιλτρακια μεσα σε αυτα τα τεσσερα ενα ειναι ανθρακα..
Μηπως εννοεις οτι το φιλτρο εχει τεσσερα διαμερισματα;
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-05-11, 14:49
Γαβριηλ Ο χρήστης Γαβριηλ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-05-2011
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Γεια χαρα και παλι και συγνωμη για την αποχη μου(τεχνικα/internet)..Ναι εχει 4 φιλτρα ενα μεγαλο ενα μικρο στο οποιο πανω του εχει το φιλτρο του ανθρακα και ενα πανω σε ενα μυλο ο οποιος περιστρεφεται με την φορα του νερου...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-05-11, 15:07
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Απο την εμπειρια μου μιας και το εχω αυτο το ενυδρειο εχω να σε συμβουλεψω τα εξης¨.Κατα την αποψη μου ειναι το χειροτερο ενυδρειο που υπαρχει μακραν ετσι οπως ειναι το φιλτρο δε πιανει καθολου βιολογια ειδικα για χρυσοψαρα ουτε λογος να μεινουν ζωντανα ουτε 1 ποσο μαλλον 3 κρατα μονο τον μονομαχο με σαλιγγαρακια οχι apple snails γιατι εχουν αρκετα αποβλητα και καμμια Amano γαριδα για να εχεις το κεφαλι σου σιγουρο για οποιαδηποτε αλλη συνθεση μεσα κατηργησε το καπακι βαλε ενα εσωτερικο φιλτρο και ενα hang on φωτιστικο οτιδηποτε αλλο για μενα ειναι απλα καταδικασμενο σε αυτο το ενυδρρειο οπως εχει
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-05-11, 16:26
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Αν και αρχάριος κι εγώ, νομίζω ότι τα 3 χρυσόψαρα + ένας μονομάχος είναι όχι απλά πολλά αλλά υπερβολικά πολλά για τα 25 λίτρα. Εγώ θα έδεινα πίσω τα 3 χρυσόψαρα και θα κρατούσα τον μονομάχο. Θα του έβαζα και λίγο κερατόφυλλο, βγάζοντας τα ψεύτικα φυτά (δεν προσφέρουν και τίποτα). Και θα παρακολουθούσα στενά την ποιότητα του νερού (αμωνία, νιτρώδη), με συχνές μικρές επεμβάσεις μόλις δω την κατάσταση να χειροτερεύει.

Περίμενε όμως να σου πουν την γνώμη τους και οι πιο έμπειροι.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-05-11, 16:32
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

καλησπερα φιλε...με το λιγο διαβασμα που εκανες συνειδητοποιεσες πιστευω πως εκανες λανθασμενη αρχη...ειναι προτιμοτερο για μενα να δωσεις τα ψαρακια πισω και να ασχοληθεις πρωτα με το στρωσιμο του ενυδρειου σου ...ΟΛΕΣ τις χρησιμες πληροφοριες θα της βρεις στις κατηγοριες του γλυκου νερου γενικα και κυριοτερα στο αρχαριοι γλυκου νερου ...βαλλε μια αγγελια για μπολι ετσι ωστε να επιταχυνεις την διαδικασια στρωσιματος ... τα υγρα σκευασματα δεν προσφερον τιποτα..εφοδιασου με τα απαραιτητα τεστακια κι οτι θα σου χρειαστει..το χαλικι καλο ειναι να εινια φυσικο (οχι χρωματισμενο) και να ειναι σε παχος ~2 δακτυλα αυτα προς τοπαρον και καλη συνχεια
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-05-11, 17:17
Γαβριηλ Ο χρήστης Γαβριηλ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-05-2011
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Παιδιά ευχαριστώ για τις ταχύτατες απαντήσεις και για τα σημεία εκκίνησης που μου υποδείξατε...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-05-11, 19:29
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Φιλε μου οπως στα ειπαν τα παιδια! Καταρχην να πας να κραξεις αυτον που σου εδωσε 3 χρυσοψαρα και 1 μονομαχο για 25λιτρο ενυδρειο, αν του το πες βεβαια και δεν τα πηρες ετσι. Μετα πρωτον δωσε πισω τα χρυσοψαρα και κρατα το μονομαχο και σιγουρα δευτερον βρες μπολι για να στρωσει το νερο. Απ' οτι καταλαβες εαν δεν βγαλεις τα χρυσοψαρα οι τιμες του νερου δεν θα 'ναι καλες (ανεβασμενα ΝΟ2,ΝΟ3 και αμμωνια) οτι και να κανεις! Καλη αρχη ευχομαι και με αρκετο διαβασμα εδω στο φορουμ θα τα πας μια χαρα. Αυτα τα 2 βασικα για αρχη και προσπαθησε να μην βαζεις ψευτικα αντικειμενα στο χωρο του ψαριου, αλλα κατανοησε πως θα του φτιαξεις ενα φυσικο περιβαλλον αναλογο με τον βιοτοπο που ζει.
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-05-11, 21:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλως ηρθες φιλε.

(ωραιος τιτλος ... "μαυρα μεσανυχτα" .... ελιωσα)

Για να μη παθεις εγκεφαλικο με μαζεμενη πληροφορια, κανε το εξης για να λυσεις το προβλημα χωρις απωλειες και να διαβασεις με την ησυχια σου τις πληροφοριες.

Δωσε τα χρυσοψαρα πισω, κρατα το μονομαχο και κανε ποσοστιαια αλλαγη νερου 30-50% καθε δυο μερες που οσο περναει ο καιρος θα την αραιωνεις μεχρι να φτασει σε αλλαγη καθε 7 μερες οταν εχει περασει εναμισης μηνας.
Ταισμα ελαχιστο, 2 αποξηραμενα σκουληκακια bloodworm ή πελετακια ή ενα φυλαρακι καθε μερα

Κανε την αλλαγη ως εξης. Βαζε νερο σε δοχειο (κουβα ή αδεια μπετονακια απο απιονισμενο) ριχνε αντιχλωριο και αφηνε το να μενει καποιες ωρες ωστε να ερχεται σε θερμοκρασια δωματιου.
Μετα πολυ αργα εισηγαγε το νερο στο ενυδρειο (για να μη γινεται αποτομη αλλαγη θερμοκρασιας πεχα κλπ και τα παιξει το ψαρι).
Ενας τροπος ειναι να υπαρχει ενα πιο ψηλο μερος που θα ακουμπας το μπετονακι και θα βαζεις μεσα αωληνακι απο αεραντλια να φτανει στον πατο.
Θα ρουφας μια φορα δυνατα απο την αλλη μερια και θα το πιανεις με μανταλακι στι τζαμι του ενυδρειου.
Για να πιανει το κολπο της αναρροφησες πρεπει ο σωληνας να ειναι αδειος απο νερο. Οποτε αν κατα τη διαρκεια σταματησει η ροη για καποιο λογο και θελεις να την ξαναξεκινησεις, πρεπει να φυσας να βγαινει το νερο, να μενει κενο αερος και μετα να ξαναρουφας μια δυνατα.

Αλλιως θα πρεπει να καθεσαι να κρατας τα μπετονακια να πεφτει αργα το νερο στο ενυδρειο.

Αντε καλη τυχη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μαυρα Ματια kapsok Χρυσόψαρα 2 03-01-11 14:39
Μαυρα ματια jimfytakis Ζωοτόκα 15 06-06-10 13:06
ξύλο μεταξυ δίσκων pipis Δίσκοι 11 05-07-07 15:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05648 seconds with 13 queries