Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Tanganyika

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-03-14, 23:51
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ 700LT TANGANYIKA

Θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα που θα με βοηθήσουν στο σωστό στρώσιμο ενός ενυδρείου 700lt για Tanganyika.
1) Όταν συντηρούμε κάποιο φίλτρο,πλένουμε όλα τα υλικά (σφουγγάρια,άνθρακα,αντιφώσφορο) με νερό βρύσης εκτός το μακαρόνι που πλένεται με νερό του ενυδρείου.Είναι έτσι;
2) Το 700άρι που έπαθα τη ζημιά έχει 2 φίλτρα ίδια με τα 2 φίλτρα που έχει ένα 550άρι που τρέχει καλά.Σκεφτόμουν να'παιρνα το ένα και να 'τρεχαν και τα δύο μ' ένα καθαρό κι ένα δουλεμένο φίλτρο.Τα μακαρόνια (siporax) από τα δύο φίλτρα που καθάρισα είναι εδώ κι ένα μήνα μέσα στο 550άρι.Αν ισχύουν αυτά που ρωτάω στην πρώτη ερώτηση, μπορώ να πάρω και τα δύο δουλεμένα από το 550άρι και να το βάλω να τρέχει με τα δύο καθαρισμένα ώστε να τα βάλω τα δύο δουλεμένα να τρέξουν με το 700οάρι.
3) Εκτός από το Prime και τα βακτήρια που θα βάζω όποτε πρέπει,τι άλλο πρέπει να κάνω και για πόσο καιρό;Κάτι που έχω ακούσει για τροφή flakes σε απόχη κάθε μέρα αληθεύει και πόση ώρα πρέπει να την αφήνω μέσα;
4) Από την πρώτη μέρα αρχίζω να κάνω τεστ κάθε πότε όμως το επαναλαμβάνω και για πόσο καιρό μέχρι να βάλω ψάρια;
5)Αν μία βδομάδα έχω καλές μετρήσεις μπορώ να βάλω 15 ψάρια ή να βάλω 7;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-03-14, 23:59
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Αμα βαλεις στρομενα φιλτρα την επομενη μερα βαζεις ψαρια. Αλλα καλο ειναι να κανεις και μετρησης. Αμονιας νιτρικα και νιτροδη
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-03-14, 00:09
Το avatar του χρήστη στελιος προεδρου
στελιος προεδρου Ο χρήστης στελιος προεδρου δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2014
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 468
Προεπιλογή

1)ολα τα υλικα του φιλτρου τα πλενουμε με νερο απο το ενυδρειο .Τα σφουγγαρια καθε αλλαγη νερου ,τα υπολοιπα σε μακρυτερα διαστηματα Αλλοιως χαλας την βιολογια του φιλτρου.
2)Μπορεις να κανεις το ενα φιλτρο να κανει μηχανικο καθαρισμο του νερου και το αλλο (αυτο που εχει μεγαλυτερο καδο)για βιολογικο καθαρισμο.
3)Τροφη δεν εχω βαλει ποτε για στροσημο ενυδρειου και δεν μπορω να απαντησω ,βακτηρια καθε μερα.
4)τεστ ξεκινα μετα απο μια εμβομαδα να κανεις κοστιζουν ξερεις.
5)εαν ολα πανε καλα εγω θα προτεινα να μην βιαστεις για τα ψαρια αλλα ειναι και δυσκολο να βλεπεις αδειο ενυδρειο μετα τις 15 μερες να βαλεις μικρο πληθυσμο απο ψαρια απο αυτα που εχεις επιλεξη και τωρα χρειαζεται μεγαλη υπομονη
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-03-14, 00:21
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

1)Ανθρακα και αντιφωσφορο εχεις μεσα μονιμα???Για ποιο λογο?Τα υλικα της μηχανικης φιλτρανσης μπορεις να τα πλυνεις και με νερο βρυσης αλλα δε βλεπω το λογο αφου και αυτα ,ειδικα τα σφουγγαρια ,κρατανε βιολογια.Εγω τα καθαριζω ολα με νερο ενυδρειου.
2)Δεν ειμαι σιγουρος οτι καταλαβα ακριβως τι θελεις να κανεις..Αν το επιασα σωστα,θελεις να βγαλεις ενα απο τα δυο φιλτρα απο το 500αρι και να το βαλεις στο 700αρι αντικαθιστωντας το με ενα αστρωτο.Ασε τα φιλτρα οπως ειναι και απλως μπολιασε απο τα παλια τα καινουργια.....
2)Αν χρησιμοποιησεις μπολι δεν χρειαζονται αποχες με flakes και αναμονη,μπολιαζεις,ριχνεις λιγο τροφη για να δημιουργησεις ρυπους και κανεις μετρησεις να δεις οτι επιασε το μπολι..Το prime αυτονοητο,τα βακτηρια μεγαλη κουβεντα..
4,5)Αν προκυπτει απο τις μετρησεις οτι εστρωσαν τα φιλτρα αρχιζεις τη σταδιακη εισαγωγη.Αν και τα λιτρα ειναι πολλα,μην κανεις βιαστηκες κινησεις γιατι τα αποτελεσματα τους τα ξερεις ηδη..Εξαρταται και απο τα ειδη που θα βαλεις(καποια ισως πρεπει να μπουν μαζι ολα τα ατομα) αλλα η υπομονη ειναι αρετη

500αρια ακουω ,700αρια ακουω....θα το δωσω το 200αρι στη γυναικα να πλενει τις μπουχαρες και θα το ριξω στο spinning
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-03-14, 07:31
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

Πετρο να τα ξαναπουμε παλι αν και τα εχουμε συζητησει πολλακις!
1) τα υλικα του φιλτρου τα πλενουμε με νερο απο το ενυδρειο.ανθρακας δεν χρειαζεται σε μονιμη βαση παρα μονο στην (αρχη) του στησιματος για να καθαρισει τυχον βλαβερες ουσιες η μετα απο θεραπεια!
2)θα κανεις τραμπα οπως εχουμε πει το ενα φιλτρο απο το 550αρι που εχεις στη κρεβ/ρα και θα το βαλεις να τρεχει στο 700αρι!ετσι θα εχεις ενα στρωμενο φιλτρο πληρης στο καινουργιο ενυδρειο,παραλληλα θα στρωνει και το δευτερο που εχεις βαλει!
3) το prime σαν αντιχλωριο μια χαρα ειναι και οικονομικο αν και δεν ειναι πληρες!τα βακτηρια περισσοτερο για ψυχολογικους λογους θα τα ριξεις αδειαζοντας τη τσεπη σου και γεμιζοντας τη τσεπη του μαγαζιου!
4) τεστ μπορεις να κανεις και την επομενη μερα αλλα θα χρειαστεις αυτα που σου ειπαν τα παιδια.ψαρακια μπορεις να βαλεις 1-2 για αρχη αν ολα δειχνουν καλα!
5)καλο ειναι τα οποια ψαρια να μπενουν σταδιακα και σε μικρους αριθμους για να μην εχεις θεμα οπως την αλλη φορα!!



υ.γ Bill στειλε το 200αρι εδω,εχω πληρες σετ για spinning να σου δωσω για να κανεις τη δουλεια σου!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-03-14, 12:35
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Καλημέρα φίλοι μου σε όλους 'σας,για να καταλάβετε τι εννοώ θα σας πω ότι το 700άρι και το 550άρι τα τρέχουν από 2 φίλτρα το καθένα.Και τα 4 φίλτρα είναι τα JBL CrystalProfi 1500e και λέω αντί να ψάχνω για μπόλι αν είναι σωστό και για τα 2 ενυδρεία να πάρω τα 2 στρωμένα που τρέχουν από τα Χριστούγεννα χωρίς πρόβλημα και να βάλω στο 550άρι δύο με καινούρια όλα τα υλικά εκτός από το μακαρόνι που είναι ένα μήνα μέσα στο 550άρι και βρέχονται.¶νθρακα και αντιφώσφορο βάζω πάντα μόνιμα στα φίλτρα μου.Αυτή την ''τράμπα'' είχα σκεφτεί να την κάνω για το ένα φίλτρο αλλά αν δεν ενοχλεί τα 2 ενυδρεία την κάνω και για τα δύο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-03-14, 12:48
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Το πιο καλο κατα τη γνωμη μου ειναι να βαλεις στο 550 αν φυσικα δεν ειχες καποιο προβλημα με το ενυδρειο (αρρωστιες κυανο κτλπ) το ενα καινουργιο φιλτρο να τρεχει παραλληλα με τα 2 μεχρι να στρωθει μετα το βαζεις στο 700 με λιγα ψαρια σε αριθμο που να μπορει να το υποστηριζει το φιλτρο και βαζεις και το 2 καινουργιο να στρωνετε οταν στρωσει και εκεινο εισαι ετοιμος.Αν βγαλεις το ενα απ τα 2 στρωμενα φιλτρα στο 550 το ενα στρωμενο που θα μεινει μπορει να στηριξει τον πληθυσμο του ενυδρειου?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-03-14, 12:51
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Αφου λες οτι τα δυο ειναι στρωμενα,τι μπολι να ψαχνεις???Απο αυτα θα παρεις λιγο βιολογικο και θα μπολιασεις τα αλλα δυο...Αφου το 500αρι τρεχει και εχει ζωντανα γιατι να βγαλεις το ενα φιλτρο και να βαλεις σε δοκιμασια?
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-03-14, 13:35
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφου λες οτι τα δυο ειναι στρωμενα,τι μπολι να ψαχνεις???Απο αυτα θα παρεις λιγο βιολογικο και θα μπολιασεις τα αλλα δυο...Αφου το 500αρι τρεχει και εχει ζωντανα γιατι να βγαλεις το ενα φιλτρο και να βαλεις σε δοκιμασια?


και λίγα λίγα τα ψάρια στην αρχή
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-03-14, 13:38
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

αυτο ειναι το θεμα ο Πετρος θελει να βαλει πολλα με τη μια μεσα αλλιως δεν πιστευω οτι θα εχει θεμα!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-03-14, 13:49
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από korasidikos Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο ειναι το θεμα ο Πετρος θελει να βαλει πολλα με τη μια μεσα αλλιως δεν πιστευω οτι θα εχει θεμα!!
Αν θέλει να βάλει πολλά, να πάρει μπόλι από το 500αρι και να στρώσει με αμμωνία το 700αρι, σε μία εβδομάδα θα μπορεί να βάλει αρκετά, και σε 15 ημέρες αν το τουμπανιάσει σην αμμωνία μπορεί να βάλει ακόμα περισσότερα, θέλει μια σχετική προσοχή βέβαια και τακτικές μετρήσεις, αν καταφέρει τα 5 ppm αμμωνία να τα μηδενίζει σε μία νύχτα τότε θα μπορεί να βάλλει πάρα πολλά, xtreme καταστάσεις αυτές βέβαια.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-03-14, 15:52
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Παιδιά το JBL CrystalProfi 1500e έχει λίγο ενυδειακό βαμβάκι πάνω και σφουγγάρια.Σε 2 από τις θήκες των σφουγγαριών υπάρχουν στην μία ο άνθρακας και στην άλλη το αντιφώσφορο.Και φυσικά η κάτω - κάτω θήκη είναι γεμάτη με μακαρόνι.
1) Είναι πολύ εύκολο να πάρω το 1 φίλτρο από το 550άρι για να το βάλω στο 700άρι και να τρέχουν και τα δύο με ένα φίλτρο με πολύ βιολογία κι ένα με καινούρια υλικά βρεγμένα καλά από το 550άρι.
2)Αν δεν πείραζε να βάλω στο 550άρι τα 2 φίλτρα με το καινούριο υλικό καλά βρεγμένο από το ίδιο ενυδρείο τότε θα 'βαζα και τα 2 που τρέχουν ακόμα στο άλλο ενυδρείο όπως είναι και θα τα θεωρούσα μπολιασμένα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-03-14, 16:47
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από korasidikos Εμφάνιση μηνυμάτων
3) το prime σαν αντιχλωριο μια χαρα ειναι και οικονομικο αν και δεν ειναι πληρες!
τι εννοείς ότι δεν είναι πλήρες ?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-03-14, 17:57
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Τι εννοείς Μανώλη ότι δεν είναι πλήρες;Τι τους λείπει;
-------------------------
Το μακαρόνι που αναφέρω σαν υλικό των φίλτρων είναι κεραμικό βιολογικό υλικό φιλτραρίσματος σε μορφή δαχτυλιδιού.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PETROS_AFRICANOS : 03-03-14 στις 17:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-03-14, 18:15
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Τον karasidikos ρωτάω τι εννοεί
στο δεν είναι πλήρες το api
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-03-14, 18:57
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
τι εννοείς ότι δεν είναι πλήρες ?
δεν περιεχει μια σημαντικη ουσια για τα ψαρακια οπως αυτο




υ.γ 1/ korasidikos!!
υ.γ 2/prime>>>>seachem!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-03-14, 19:00
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

1) Εγω προτείνω καθάρισμα στα φίλτρα να κάνεις ΜΟΝΟ εαν εχουν στομώσει (αν πέφτει η ροή) και ΟΧΙ με κάθε αλλαγή. ¶λλωστε θα ακούσεις οτι πρέπει να κάνεις αλλαγή κάθε εβδομάδα 200 λίτρα(προσωπικά στο 700αρι δεν το κάνω) οποτε σιγά μην βγάζεις φίλτρα καθε εβδομάδα. ¶ντε να αλλάζεις τον υαλοβάμβακα το οποιο και πάλι δεν νομίζω να χρειάζεται, εκτός εαν δεις οτι εχει πέσει η ροή (η αν οντως είναι μεσα στην μπίχλα!)
2) Δεν το επιασα τι θες να κάνεις, υπολογισε ομως χοντρά χοντρά οτι θες ροη περίπου 2.5 κυβικά την ώρα απο τα φίλτρα σου (απο οτι θυμάμαι 3-4 φορές πρεπει να ανακυκλώνεται το νερό στην ώρα). Τωρα, εαν βάλεις τα παλιά, ΚΑΙ τα παλιά ή μονο νεα, εσυ το ξέρεις
3) Για το στήσιμο σου προτείνω να κάνεις το εξής:
α) μπόλι απο άλλο ενυδρείο (δικό σου ή φίλου, αρκεί να είναι καθαρό, δηλαδή να μην εχουν πέσει τίποτα ασθένειες μέσα και τρέχεις)
β) συντηρείς με αμμωνία (καθαρή, απο φαρμακείο, πουλάνε χύμα) οσο καιρό χρειαστεί. Ποσος είναι αυτός?απλό, μετράς με τέστ! Λογικά στην αρχή θα έχεις μόνο αμμωνία, αλλά λόγω του οτι θα εχεις μπόλι θα εξαφανιστεί γρήγορα. Κάνε το εξής, ΠΡΙΝ βάλεις το μπόλι μέτρα αμμωνία και νιτρικά να ξέρεις που είναι το νερό σου...βάλε αμμωνία (μπόλικη), μέτρα, δες μετά απο 2-3 μέρες που έχει πάει, αν εχει μηδενίσει η έχει πέσει πολύ και έχεις νιτρικά περισσότερα απο οτι είχες (εμενα ας πουμε έχει το νερό της βρύσης, τι να κανεις....) τοτε είσαι σε καλο δρόμο.Εαν δεν εχει μεταβληθεί καθόλου, θεμα με το μπόλι! Θεωρητικά όταν πάει 0 η αμμωνία βάζεις, ΑΑΑΑΑΛΛΑ για να είσαι σιγουρος, βαλε πάλι αμμωνια και περίμενε να μηδενίσει...κάνε το και τρίτη φορά, για να είσαι απολυτα σίγουρος οτι ολα πάνε ρολόι, κάνε την περήφημη "γενναία" και μετα βάλε ψάρια. Εγω εβαζα αμμωνία (χωρις ψαρια εννοείται) μεχρι να γίνει καταπράσινο το τέστ της API (μην σου πώ οτι μύριζε το νερό αμμωνία) και σε 2 μέρες μέτραγα 0 αμμωνία. Η διαφορά στην αμμωνία και στην τροφή είναι οτι η αμμωνια δρά άμεσα (δεν περιμένεις να χαλάσει η τροφή, να γίνει αμμωνία, να προσθέσει στο νερο και άλλα στοιχεία κ.α)
4) Τέστ θα κανεις μέχρι να δείς άμμωνία 0, νιτρικά 0 και νιτρώδη πολλά. Καθε πότε?κανε καθε 1-2 μέρες, γιατι τα λίτρα είναι πολλά και δεν φευγει γρήγορα η αμμωνία (στην αρχή, μετά αν έχεις 2 στρωμμένα φίλτρα δεν μένει τίποτα...εμενα και ψάρια πεθαίνουν μέσα και δεν τα βρίσκω ποτέ λόγω πέτρας, αλλα αμμωνία ποτε δεν είδα)
5) Για τα ψάρια προτείνω να μην βάλεις πολλά, αναλογα τα ψαρια και το μέγεθος βεβαια. Εγω πχ ξεκίνησα με 5 labidos και 5 maingano.

Οσο για τα φίλτρα, προτείνω στο ενα να βάλεις siporax, λιγο σφουγγάρι και λιγο υαλοβάμβακα (για να κραταει τα πολλά) και στο άλλο μονο υαλοβάμβακα (για να καθαρίζει το νερό)
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-03-14, 19:18
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

σωστός prime και korasidikos ... Νηστεία με τσικουδιά τι να σου κάνει , aloe vera δεν περιέχουν ούτε οι κρέμες που διαφημίζουν ότι έχουν αλλά anyway αν είναι η aloe που απουσιάζει σε ένα αντιχλώριο δεν το θεωρώ ελλιπής , νόμιζα ότι υστερεί σε σχέση με την αποχλωριωση κάποιου άλλου προϊόντος .
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-03-14, 19:28
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Φίλοι μου καλησπέρα σας,επειδή δεν κατάφερα να σας διατυπώσω τις απορίες μου και λόγω φόβου ν' αφήσω ένα ενυδρείο στρωμένο με δύο νέα φίλτρα που θα περιέχουν μόνο ''μακαρόνι'' δουλεμένο δικό τους κατέλειξα να πάρω το ένα και να βάλω στη θέση του ένα με νέο υλικό.Το δουλεμένο μαζί με ένα άλλο με καινούριο υλικό θα τα στήσω στο 700άρι να τρέξουν.Έτσι πιστεύω να βοηθήσω το στρώσιμο.Τα είδη κιχλίδων που θα φιλοξενήσει το εν λόγω ενυδρείο θα είναι τρία:

1) tropheus ikola Kaiser
2) tropheus moliro
3) tropheus eretmodus

δείτε λοιπόν το στήσιμο που έκανα και πείτε μου τις γνώμες σας.


Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-03-14, 19:37
Το avatar του χρήστη sacred
sacred Ο χρήστης sacred δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

με το καλο να πανε ολα φιλε ευχομαι ............
__________________
ΕΠΙΤΡΈΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΈΣΕΙΣ ΕΠΙΒ¶ΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΊΣ
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 04-03-14, 19:37
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ





Υ.Γ.Συγγνώμη που το σπίτι φαίνεται χάλια αλλά τώρα τέλειωσα την ανακαίνιση του και δεν μένω ακόμα μέσα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 04-03-14, 20:19
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Αντε με το καλο...Μερικες παρατηρησεις ή μαλλον αποριες..
-Εισαι σιγουρος οτι ενα φιλτρο σαν αυτο που εχεις (μια και το αλλο θα ειναι αστρωτο) μπορει να υποστηριξει ολα αυτα τα ψαρια σε 700 λιτρα μια και πρεπει να μπουν ολα μαζι?
-Οι πετρες πολυ ομορφες αλλα εχω την εντυπωση οτι οπως τις εστησες αφηνουν πολυ μικρα περασματα και τα ενηλικα ψαρια δεν θα βολευτουν.
-Τα ειδη που θα βαλεις δεν υβριδιζουν?
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 04-03-14, 21:04
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

θα συνφωνησω με τον Βασιλη επειδη οι πετρες ειναι στρογγυλες οπως ειναι το σχεδιο τους δεν βλεπω ουτε εγω να υπαρχουν πολλα κενα για φωλιες ,κρυψωνες!!ενα ακομα μου φαινεται καπως μπουκωμενο το ενυδρειο παρολα που ειναι 700αρι!!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 04-03-14, 21:15
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Όχι φίλε Βασίλη δεν υβριδίζουν,για την ιχθυοσύνθεση έχω πάρει υπόψιν μου συμβουλές του φίλου και Greek Master of Tanganyika Κλεόβουλου!!! Τα φίλτρα θα είναι 2 JBL CrystalProfi 1500e που το ένα δουλεύει στο 550άρι πάνω από δύο μήνες και το άλλο έχει καινούριο υλικό και μακαρόνι που έχω βάλει μέσα στο ενυδρείο των 550lt για περισσότερο από ένα μήνα για ν' αποκτήσει κάποια βιολογία.Όταν λες όλα μαζί, εννοείς τα ψάρια; Γιατί σκέφτηκα μετά απ' αυτό που έπαθα να μην κάνω απότομη ιχθυοφόρτωση,να τα βάλω ανά 5-7 ψάρια κάθε 15 μέρες.Καλά δεν είναι; Αν σε κάτι κάνω λάθος διόρθωσε με σε παρακαλώ.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 04-03-14, 21:18
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Πετρο μην βιαζεσαι και βαλε μπολικο βιολογικο γιατι τα ψαρια που βαζεις ειναι φαγανα!!!!!

επισις απο οτι ξερω τα ψαρια που θελεις να βαλεις υβριδιζουν.... μιπος να το σκεφτοσουν!!!

πολλα λιτρα βιολογικα εχει το στρομενο φιλτρο?

ποσα ψαρια θελεις να ριξεις και σε τι μεγεθος ειναι?
θα τα βαλεις ολα μαζι?
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 04-03-14, 21:19
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Ανάμεσα στις πέτρες υπάρχουν κενά που στις φωτογραφίες δεν φαίνονται καλά και οι δύο ακριανές στίβες είναι στημένες έτσι που να έχουν δύο ορόφους.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 04-03-14, 21:22
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Για τον υβριδισμο ειχα διαβασει εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27550 καλο ειναι να μας το διευκρινησει καποιος γνωστης γιατι μου φαινεται αντιφατικο..Ποσα ατομα απο το καθε ειδος θα βαλεις?Ειχα την εντυπωση οτι ολα τα ατομα μιας ομαδας tropheus ειναι καλυτερα να μπαινουν μαζι..
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 04-03-14, 21:30
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.373
Προεπιλογή

Καλορίζικο το θηρίο ρε φίλε!!
Καλά το προχωράς.
Τα tropheus που θέλεις να βάλεις δεν υβριδίζουν (υπάρχει μια μικρή πιθανότητα υπό προϋποθέσεις, αλλά δεν σε αφορά). Οι γοβιοί λέγονται Eretmodus cyanostictus
Μέχρι να βάλεις ψάρια να θυμάσαι ότι πρέπει να συντηρείς/ταΐζεις τη βιολογία σου.
Σταδιακή είσοδος των ψαριών για να μη πάθεις τα ίδια. Ελαφρύ τάισμα και έλεγχος των παραμέτρων.
Το dow περιμετρικά κόψτο κάνα δυό πόντους για να μην φαίνεται κάτω από την άμμο.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 04-03-14, 23:14
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Φίλε Κλεόβουλε σ' ευχαριστώ πολύ μόνο που θέλω να μου εξηγήσεις την παρακάτω φράση σου και να μου πεις τι πρέπει να κάνω.

''Μέχρι να βάλεις ψάρια να θυμάσαι ότι πρέπει να συντηρείς/ταΐζεις τη βιολογία σου.''


Οι πληθυσμοί που θα βάλω είναι 10 ikola Kaiser,15 moliro & 4-5 eretmodus αν βρω.Κάθε βοήθεια και συμβουλή δεκτή.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 04-03-14, 23:27
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

3 τρόποι υπάρχουν
1) με τροφή
2) με αμμωνία
3)Σταδιακή εισαγωγή ψαριών

ο λόγος είναι ότι μπορεί να έχει στρώσει το φίλτρο σου αλλά χρειάζεται να προσθέτουμε ρύπους ανάλογους με τους ρύπους που θα δημιουργούσαν τα ψάρια σου ώστε να δημιουργηθεί αρκετός πληθυσμός βακτηρίων και να είναι σε ένα επίπεδο τέτοιο ώστε να μπορέσει να υποστηρίξει την εισαγωγή ψαριών , αλλιώς με το που στρώση το φίλτρο προσθέτουμε σταδιακά τα ψάρια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στρωσιμο ενυδρειου ioanna932011 Αρχάριοι γλυκού νερού 20 06-04-12 15:08
Στρωσιμο ενυδρειου oldschool12 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 10-10-11 13:19
Στρωσιμο ενυδρειου ΝΙΚΟΣ 13 Αρχάριοι γλυκού νερού 23 07-04-11 12:39
Στρωσιμο ενυδρειου Αιμιλιανος Σεραφειμ Γλυκό νερό - Γενικά 5 06-12-09 02:25
ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ KARYDAS Αρχάριοι γλυκού νερού 2 28-11-06 00:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09237 seconds with 13 queries