Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-08-13, 23:40
Το avatar του χρήστη giotiss
giotiss Ο χρήστης giotiss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2010
Περιοχή: Veroia
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή Νέο χρυσοψαράδικο

Θα ήθελα να ρωτήσω, σε ένα 60 λιτρο καινούργιο χρυσοψαράδικο (τρέχει 2 εβδομάδες) με δύο ψάρια, πότε θα μπορούσα να προσθέσω 1-2 φυτά και 2-3 σαλιγκάρια ?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-08-13, 23:47
Το avatar του χρήστη panik
panik Ο χρήστης panik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2011
Περιοχή: Αμφιλοχία - Πάλαιρος - Ζωγράφου
Μηνύματα: 314
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panik Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην panik Send a message via Skype™ to panik
Προεπιλογή

Φυτα οποτε θελεις αλλα να παρεις φυτα που δεν τα τρωνε τα χρυσοψαρα. Τα 60 λιτρα ειναι λιγα για τα ψαρια σου, εαν βαλεις και σαλιγκαρια θα επιβαρυνεις πολυ το ενυδρειο.
__________________
Εμ' περήφανος που εγεννέθα Πόντιος!
Νίκος Π.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-08-13, 07:08
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Καλημέρα
Αν θες κανε μια παρουσίαση του ενυδρειου σου ώστε οι απαντήσεις μας να ειναι πιο συγκεκριμένες
Διαστάσεις
Τι ψάρια έχεις
Μετρήσεις νερου
Φιλτρο
Πως στρώθηκε το φιλτρο
Τι σαλιγκάρια θέλεις να βάλεις κλπ

Υπάρχει σχετική φόρμα προς συμπλήρωση
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-08-13, 16:09
Το avatar του χρήστη giotiss
giotiss Ο χρήστης giotiss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2010
Περιοχή: Veroia
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 60 χ 35 χ 35
Όγκος: 65 λίτρα καθαρά
Φυτά: προς το παρόν τίποτα
Ψάρια / ¶λλα είδη: 2 χρυσόψαρα, μέγεθος περίπου 6cm (δεν ξέρω ακριβώς είδος)
Διακοσμητικά υλικά: χαλίκι - πλαστικό διακοσμητικό (έχω βρει από ποτάμι ένα φανταστικό ξύλο και σκέφτομαι μέσα στις επόμενες ημέρες να το πάρω και να το ετοιμάσω για το ενυδρείο)
Φόντο: βαμμένο μαύρο
Φωτισμός: 2x18W Τ8 απλές
Διάρκεια φωτισμού: 10:00 - 20:00 (10 ώρες)
Φιλτράρισμα: eheim liberty 2041 (σκέφτομαι να το αντικαταστήσω με το eheim ecco pro 200 που ήδη έχω)
Θερμοστάτης: -
Λίπανση: -
Παροχή CO2: -

Παράμετροι:

pH: 7,8
Γενική σκληρότητα (GH): 17
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 14-15
Αμμωνία (ΝΗ3): Δεν έχω τεστ αμμωνίας αλλά θα αγοράσω κάποιο μέσα στις επόμενες ημέρες
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0,5
Νιτρικά (ΝΟ3): 5
Αλλαγές νερού: κάθε 7-10 μέρες 30%
Θερμοκρασία: από 24-26
¶λλες πληροφορίες: Τα τεστ μου είναι ελλειπή, είναι στικς και δεν έχω κάνει κανένα τεστ αμμωνίας ακόμη.
Το ενυδρείο δεν έχει στρωθεί, ο πωλητής πρότεινε να στρωθεί με 2 χρυσόψαρα και να περιμένουμε να γίνει κύκλος περίπου 90 ημερών. Γνωρίζω πως δεν είναι σωστό αλλά το ενυδρείο το ξεκίνησε φίλος μου, το κράτησε 2 μέρες και επειδή δε το ήθελε τελικά έφτασε στα χέρια μου μαζί με τα ψαράκια.
Φωτογραφία: σύντομα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-08-13, 18:25
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μια χαρα εισαι (προς το παρον οσο ειναι μικρα τα ψαρια κι αν κι εφοσον ειναι fancy ειδος), εκτος απο τα νιτρωδη, που ειναι πολυ υπουλα.
Αμμωνια μαλλον δεν θα εχεις ακομα, μετα απο δυο εβδομαδες.
Αν επιζησαν τα ψαρια μεχρι τωρα εισαι τυχερος.
Ελπιζω να μην εχουν καει.
Εβαζες βακτηρια?
Εχε καλη αναταραξη για οξυγονωση (αφου τα νιτρωδη κοβουν τη μεταφορα του οξυγονου μεσα στο αιμα των ψαριων), βαζε prime, ταιζε ελαχιστα, και κανε καμια αλλαγουλα καθε 2 μερες 30%, για να κρατας χαμηλα τα τοξικα.

Το πλαστικο διακοσμητικο αστο εκτος.
Το χαλικακι να προσεξεις να εχει τετοια διαμετρο που ή να μπορει το βαζουν ανετα στο στομα τους χωρις να σφηνωσει ή να μη χωραει καθολου (ακομα κι οταν μεγαλωσουν).
Προτιμοτερο να ειναι λεπτο το χαλικακι πχ εως 1.5 mm (χιλιοστο).

Το ξυλο μαλλον θελεις απολυμανση.
Να μη ειναι απο κανενα δεντρο σε στυλ πευκο κλπ, που εχει ρετσινι.
Ειναι ξερο ή μεσα απο το νερο το πηρες?

Να βαλεις το μεγαλο φιλτρο, με ολα τα υλικα του παλιου φιλτρου μεσα και σταδιακα και λιγα λιγα να τα αφαιρεις και να τα αντικαθιστας με τα υλικα του καινουριου (για να μπολιαζονται).

Ο πωλητης δεν φτανει που ειπε να στρωσει με ψαρια, ειπε να βαλει και δυο? Συγχαρητηρια. Ηθελε να σιγουρευτει οτι θα ανεβει πολυ η αμμωνια.

Θερμοκρασια πολυ καλη για την εποχη. Πιστευω δεν εχεις ψυξη, οποτε μαλλον εχετε δροσια στη Βεροια.
Κρατα σταθεροτητα στη θερμοκρασια να μην αλλαζει αποτομα, δλδ μεταβολη πανω απο 2C μεσα στο 24ωρο
Και στις αλλαγες νερου, προσοχη με τη θερμοκρασια.
Η αλλαγη να γιινεται πολυ αργα για να μην αλλαζει αποτομα πανω απο 1-2C.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-08-13, 18:34
Το avatar του χρήστη giotiss
giotiss Ο χρήστης giotiss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2010
Περιοχή: Veroia
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Τα ψάρια μάλλον είναι fancy!
Το ενυδρείο τρέχει από τις 20 Ιουλίου, δεν έχω βάλει καθόλου βακτήρια και έχω και αντλία αέρα (Mouse air pump M-103).
Το ξύλο που αναφέρω βρίσκεται στο ποτάμι του Αλιάκμονα (μετά το φράγμα) όπου η στάθμη του νερού ανεβαίνει και κατεβαίνει συνέχεια, έτσι την μισή μέρα βρίσκεται μέσα στο νερό και την άλλη μισή εκτός.
Φαίνεται πολύ ωραίο,συμπαγές και καθαρό ! Πέρα από το βράσιμο τι άλλο θα πρέπει να κάνω πριν αποφασίσω να το βάλω μέσα στο ενυδρείο ?
Το prime τι ακριβώς κάνει ?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-08-13, 18:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν μπορεις να το βρασεις (χωραει δλδ στο τσουκαλι ) ΟΚ θα ειναι.
Το seachem prime ειναι αντιχλωριο που μπορει ομως και αποτοξικοποιει την αμμωνια μετατρέποντας την σε αμμωνιο (που δεν ειναι τοσο τοξικο αλλα παραμενει "τροφη" για τα βακτηρια κι ετσι το στρωσιμο δεν ανακοπτεται).
Διαφορα στις μετρησεις δεν θα δεις βεβαια, αφου τα τεστ μετρανε ολικη αμμωνια NH3/NH4 (αμμωνια + αμμωνιο)
Δοσολογια, 1 δοση (για ολα τα λιτρα) prime στο ενυδρειο για καθε 1ppm ολικης αμμωνιας που μετρας.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-08-13, 18:41
Το avatar του χρήστη giotiss
giotiss Ο χρήστης giotiss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2010
Περιοχή: Veroia
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Όσο για την θερμοκρασία αν δε ψύξω καθόλου το νερό η θερμοκρασία παίζει από 25-27 αλλά εδώ και 2 μέρες έχω φτιάξει τελείως πρόχειρα ένα σύστημα ψύξης με 4 ανεμιστήρες, οι 2 είναι 120mm και οι άλλοι 2 είναι 90mm με ένα 12βολτ τροφοδοτικό του 1 αμπέρ, όλα υπήρχαν στην άκρη και έτσι είπα να τα εκμεταλευτώ. Η θερμοκρασία μου λοιπόν πλέον πέφτει ακόμη και στους 23!
Το ενυδρείο μου να σημειώσω πως δεν έχει καπάκι
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-08-13, 18:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μια χαρα, εκτος του το πεφτει στους 23 απο 27.
Κρατα τη σταθερη με αποκλιση το πολυ 2C μεσα στο 24ωρο.
Σε αυτο θα σε βολεψει ενας controller θερμοκρασιας.
Βλεπω οτι πιανουν τα χερια σου, οποτε δεν θα δυσκολευτεις καθολου.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63223
Ειναι και παμφθηνος.
4 τετοια ανεμιστηρια ειναι υπερβολη μαλλον σε τοσο λιγα λιτρα. Κανουν και θορυβο
Ασε τα δυο.

Το ανοιχτο ενυδρειο εμπεριεχει ενα μικρο ρισκο να πηδηξουν τα ψαρια εξω.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-08-13, 18:50
Το avatar του χρήστη giotiss
giotiss Ο χρήστης giotiss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2010
Περιοχή: Veroia
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Tα χέρια μου πιάνουν, δεν υπάρχει πρόβλημα. Έχω σκοπό να φτιάξω κάτι μεγαλύτερο μετά τον αύγουστο οπότε μέχρι τότε θα ξοδευτούν χρήματα μόνο στα βασικά, στο επόμενο ενυδρείο θα βγάλω τις κατασκευαστικές μου δυνατότητες
Αντιχλώριο χρησιμοποιώ αυτή τη στιγμή sera aquatan και στο παρελθόν σε άλλο ενυδρείο χρησιμοποιούσα πάντα tetra aquasafe
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-08-13, 19:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ο controller θα σου χρειαστει και στο μεγαλυτερο φυσικα.
Κι επειδη κανει κανα μηνα να ερθει απο κινα, παραγγειλτον απο τωρα στο ebay γιατι απο Αγγλια που κανει καμια βδομαδα κοστιζει πιο ακριβα.
Προσεχεις να ειναι 220V.

Ευκαιρια να δοκιμασεις και το prime
Ειναι και πιο οικονομικο γιατι βαζεις μονο 5ml στα 200 λιτρα αλλαγης.
Αν κανεις δλδ 15 λιτρα αλλαγη, τους βαζεις μονο 0.4ml ή 8 σταγονες.

Αν και μπορεις να αποφυγεις τελειως το αντιχλωριο, αν αφηνεις το νερο να εξατμιζεται το χλωριο και να ερχεται σε θερμοκρασια χωρου πριν την αλλαγη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-08-13, 17:43
Το avatar του χρήστη giotiss
giotiss Ο χρήστης giotiss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2010
Περιοχή: Veroia
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Μετά την 2ωρη χθεσινή μου επίσκεψη στο ποτάμι μπορώ να πω ότι κάτι έχω κάνει.
Το ξύλο που είχα βάλει στο μάτι δεν υπήρχε (λίγο περίεργο) αλλά κατάφερα να βρω έναν παραπλήσιο κούφιο κορμό δέντρου
ο οποίος ήταν κατα κάποιο τρόπο άξιος προσοχής.
Αφού κόψαμε με το τσεκούρι 4 ξύλα με όμορφο σχήμα από άκρες του κορμού επιστρέψαμε στο σπίτι του φίλου μου σε χωριό
όπου τα βράσαμε για αρκετή ώρα σε βαρέλι.
Αν και το νερό παρέμεινε καθαρό μπορώ να πω κατα την ώρα του βρασίματος η επιφάνεια γέμισε κάτι σαν καφετί αφρό.
Μετά από ώρα βγήκαν τα ξύλα πραγματικά αγνώριστα .
Να σημειώσω ότι το νερό κατα το βράσιμο αλλάχθηκε και μία φορά !
Μετά απ όλα αυτά επιστρέψαμε στο ενυδρείο και μετά από ώρα σκέψης βάλαμε με δυσταγμό το ξύλο μέσα.
Από εχθές ακόμη δεν έχει βυθιστεί (αν και έχει κάτσει αρκετά πιο βαθιά σήμερα) ,
δεν έχει βγάλει καθόλου χρώμα μέσα στο νερό και μπορώ να πω πως από την τελευταία μέτρηση που είχα κάνει πριν το βάλω
και με μια μέτρηση που έκανα προ ολίγου έχει πέσει το ph από 7.8 περίπου τουλάχιστον μισή μονάδα κάτω.
Επίσης παρατήρησα και μια μικρή πτώση στο KH η οποία δε γνωρίζω αν είναι αξιοσημείωτη.
Θα θέλατε να σχολιάσετε κάτι πάνω στο προηγούμενο μήνυμα?
Υπάρχει περίπτωση όντως το ξύλο να άλλαξε έστω και λίγο μέσα σε 20 ώρες το Ph και το Kh ?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-08-13, 12:39
Το avatar του χρήστη giotiss
giotiss Ο χρήστης giotiss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2010
Περιοχή: Veroia
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Απ ότι βλέπω τελικά οι μετρήσεις μου από τη μία μέρα στην άλλη είναι όλο και χειρότερες μετά την προσθήκη του ξύλου.
ΝΟ3 και ΝΟ2 τις τελευταίες 2 μέρες ανεβαίνουν συνεχώς ακόμη και με αλλαγές νερού 20%.
Σκέφτομαι να βγάλω το ξύλο για να δω πως θα πάει το ενυδρείο
και ταυτόχρονα να το βάλω μέσα σε ένα κουβά και να παρακολουθώ τα νιτρικά από εκεί για να καταλάβω τελικά αν φταίει το ξύλο για την αύξηση τους. Παρακαλώ την βοήθεια σας
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-08-13, 13:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Σωστα σκεπτεσαι.
Το ξυλο απο τη φυση ειναι παντα ενα ρισκο.
Ιδιως αν δεν ειναι ξερο και απο καταλληλο δεντρο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Χρυσοψαράδικο ChocolatePuma Ενυδρεία με χρυσόψαρα 147 03-07-16 14:49
αλλαγή σχεδίων και στο βάθος χρυσοψαράδικο genecr Χρυσόψαρα 16 27-10-12 08:00
Χρυσοψαράδικο - Κατασκευή κι επιλογές SlimData Χρυσόψαρα 47 15-01-11 12:55
Θα το κάνω κοινωνικό τελικά (το χρυσοψαράδικο) Τηλέμαχος Ζωοτόκα 73 11-12-10 10:33
Χρυσοψαράδικο: Η εξέλιξη! Τηλέμαχος Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 78 08-11-10 14:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05848 seconds with 13 queries