Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-08-11, 19:44
giorgos_55 Ο χρήστης giorgos_55 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2011
Περιοχή: Lemesos
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή Χελωνα Ξηράς

Γειά σας είμαι από κύπρο και έχω 2 χελώνες ξηράς δυστιχώς λόγω της άγνοιας που επικρατεί στα pet shop δεν γνωρίζω τι είδος είναι, την ηλικία τους και δεν είμαι και 100% για το φύλο τους. Δυστιχώς δεν υπάρχει αρκετή βιβλιογραφία για να μπορώ να λύσω τις απορίες μου.
Θα ήθελα να μάθω κατ' αρχήν αν είναι φυσιολογικό η υποτιθέμενη θηλικιά χελώνα μου να χτυπά με το καβούκι της την αρσενική, και να ανεβαίνει στην αρσενικη και να προσπαθεί να ζευγαρώσει. Για την αρσενική είμαι σίγουρος για το φύλο για την θυλικία δεν είμαι σίγουρος αν είναι μετά απο αυτο που γίνεται εδω και λίγο καιρό. Από το πετ σοπ που τις αγόρασα με διαβεβαίωσε πως είναι θυλικιά και απλώς παίζουν.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-08-11, 20:53
Το avatar του χρήστη johnyfy
johnyfy Ο χρήστης johnyfy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgos_55 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γειά σας είμαι από κύπρο και έχω 2 χελώνες ξηράς δυστιχώς λόγω της άγνοιας που επικρατεί στα pet shop δεν γνωρίζω τι είδος είναι, την ηλικία τους και δεν είμαι και 100% για το φύλο τους. Δυστιχώς δεν υπάρχει αρκετή βιβλιογραφία για να μπορώ να λύσω τις απορίες μου.
Θα ήθελα να μάθω κατ' αρχήν αν είναι φυσιολογικό η υποτιθέμενη θηλικιά χελώνα μου να χτυπά με το καβούκι της την αρσενική, και να ανεβαίνει στην αρσενικη και να προσπαθεί να ζευγαρώσει. Για την αρσενική είμαι σίγουρος για το φύλο για την θυλικία δεν είμαι σίγουρος αν είναι μετά απο αυτο που γίνεται εδω και λίγο καιρό. Από το πετ σοπ που τις αγόρασα με διαβεβαίωσε πως είναι θυλικιά και απλώς παίζουν.
στις αρσενικες το κατω μερος του καβουκιου τους ειναι κοιλο.για να εφαρμοζει οταν ανεβαινει στην θηλυκια για ζευγαρωμα.στις θηλυκες ειναι επιπεδο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-08-11, 21:18
giorgos_55 Ο χρήστης giorgos_55 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2011
Περιοχή: Lemesos
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Αυτό το γνωρίζω αλλά είναι απόλυτο? Πάντα είναι κοίλο η μπορεί να μην είναι τόσο εμφανες?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-08-11, 23:10
Το avatar του χρήστη kiriles
kiriles Ο χρήστης kiriles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2010
Περιοχή: Ρόδος-Αθήνα
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

ή εχεις 2 αρσενικες ή το ζευγαρι που σου πουλησαν ειναι αναποδα απο οτι σου ειπαν .
__________________
medicus curat , deus sanat .
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-08-11, 23:28
Το avatar του χρήστη panos70
panos70 Ο χρήστης panos70 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-05-2010
Περιοχή: πολυκαστρο
Μηνύματα: 288
Exclamation

ειναι οπως σου τα λεει ο kiriles και αν ειναι ηλικιακα ιδιες η θυληκια ειναι ποιο μεγαλοσωμη απο την αρσενικια, η αρσενικη ειναι η κοιλια της λιγο προς τα μεσα και η θυληκια ειναι επιπεδη,αν ειναι ιδιες τοτε ειναι του ιδιου φυλου
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-08-11, 08:16
Το avatar του χρήστη johnyfy
johnyfy Ο χρήστης johnyfy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgos_55 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό το γνωρίζω αλλά είναι απόλυτο? Πάντα είναι κοίλο η μπορεί να μην είναι τόσο εμφανες?
παντα ειναι.καλα πουλανε και χελωνες ξηρας?πρωτη φορα τ ακουω.εγω καταλαβα οτι τις ειχες βρει.παντως ψαξε και στο google θα βρεις πολλα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-08-11, 09:02
giorgos_55 Ο χρήστης giorgos_55 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2011
Περιοχή: Lemesos
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

den agorasa zevgari agorasa 1 prin 1 xrono kai prin dio mines apofasisa na parw akoma mia. tin pira mazi mou sto pet shop gia na mou pi to filo kai na agoraso mia tou anti8etou. Mou ipe me sigouria oti einai 8ilikia i koilia tis einai epipedi kai fenete i diafora apo tin alli. Ilikiaka den einai i idies i arseniki einai megaliteri. To 8ema einai i simperifora tis 8ilikias. Alla otan 3anarwtisa mou ipan oti einai fisiologiko auto pou kanei kai oti apla 8elei pexnidi.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-08-11, 13:45
giorgos_55 Ο χρήστης giorgos_55 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2011
Περιοχή: Lemesos
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnyfy Εμφάνιση μηνυμάτων
παντα ειναι.καλα πουλανε και χελωνες ξηρας?πρωτη φορα τ ακουω.εγω καταλαβα οτι τις ειχες βρει.παντως ψαξε και στο google θα βρεις πολλα.
Stin kipro poulane akoma alla tora siga siga stamatoun
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-08-11, 15:58
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgos_55 Εμφάνιση μηνυμάτων
Stin kipro poulane akoma alla tora siga siga stamatoun
Πολύ πιθανόν να πωλούνται παράνομα τα ζώα, αν πρόκειται για ευρωπαικά είδη. Δες αυτό: http://www.herpetofauna.gr/index.php...age=read&id=10
Αν θέλεις ανέβασε φωτογραφίες.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-08-11, 18:33
giorgos_55 Ο χρήστης giorgos_55 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2011
Περιοχή: Lemesos
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ πιθανόν να πωλούνται παράνομα τα ζώα, αν πρόκειται για ευρωπαικά είδη. Δες αυτό: http://www.herpetofauna.gr/index.php...age=read&id=10
Αν θέλεις ανέβασε φωτογραφίες.
An itan paranoma den 8a tis poulousan sta pet shop toso eukola. Ap'oti 3erw i eisagwgi tous ginetai apo aigipto kai siria. Isws iparxoun kai kapioi pou tis fernoun paranoma apo ta katexomena xoris xartia kai elegxo. Btw apo to pet shop p agorasa tin 2i xelwna mou ipopsiazomai oti auto egine gt otan rwtisa to eidos tis den gnwrize kai otan rwtisa apo pia xwra tis eisagoun mou ipe indonisia. Btw skeftomai na ton kataggeilw kai gia tis sin8ikes pou exei tis xelwnes mexri tin pwlisi tous alla den gnwrizo pou na apota8w stin kipro.

kai kati allo gnwriei kanenas ti xrwma exei to sperma tis xelwnas? Gt nomizo x8es i ipoti8emeni 8ilikia nomizo ejpermatise ston arseniko an einai auto tote eimai 1000% oti mou lene malakies oti aplws pezoun.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 31-08-11, 19:50
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.385
Προεπιλογή

Γράφε με ελληνικούς χαρακτήρες σε παρακαλώ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
χελώνα ξηράς


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Επιλογή ξηράς τροφής GIAN_NIKOLA Άλλα ζώα 24 14-09-11 15:06
χελωνα ξηρας may Άλλα ζώα 2 27-08-09 18:58
Αιχμηρές πέτρες...? alexinio Γλυκό νερό - Γενικά 1 17-02-08 14:10
Πυροσβεστήρας ξηράς κόνεως ακατάλληλος για CO2? spirosta Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 13-07-07 00:02
Ενυδρείου ή ξηράς ? asteris Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 21-10-05 09:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04431 seconds with 13 queries