Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-10-11, 13:16
olga_mau Ο χρήστης olga_mau δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 7
Exclamation Γεννητουρια χελωνας ξηρας!! ΗΕLP!!

Εδω και πολλα χρονια ειχα στον κηπο μου μια αρσενική χελωνα ξηρας (T.marginata) και πριν 6 μηνες περιπου απεκτησα και μια θηλυκη που ειχα βρει στη μεση του δρομου... Απο τη στιγμη που βρεθηκαν στον ιδιο χωρο το μονο που εκαναν ολη μερα ειναι να ζευγαρώνουν!!! Το αποτελεσμα φυσικα ήταν να ανακαλυψω χθες στον κηπο μου 6 αξιολατρευτα χελωνακια!! Δεν ειναι μεγαλυτερα από 4 εκατοστα και το κελυφος τους ειναι ακομα μαλακο απο κατω. Επειδη φοβηθηκα τις γατες που κυκλοφορουν στη γειτονια τα εβαλα σε ενα μεγαλο καφασι με πανια και ξερα φυλλα απο τον κηπο. Τους εκοψα και ενα φυλλο μαρουλι σε μικρα κομματακια και το εφαγαν με μεγαλη ορεξη.

Σημερα ομως που ο καιρος ειναι πιο ψυχρος και δεν εχει βγει καθολου ηλιος ειναι πολυ υποτονικα και δεν εχουν αγγιξει το καροτο που τους ετριψα. Καταλαβαινω οτι μπορει να ειναι φυσιολογικο, αλλα αν πεσουν σε χειμερια ναρκη τοσο μικρα και χωρις να εχουν φαει καλα, θα αντεξουν? Δεν ξερω ποσο ανθεκτικα ειναι. Σκεφτηκα να τα μεταφερω μεσα στο σπιτι αλλα νομιζω οτι το εξωτερικο περιβαλλον ειναι πιο ιδανικο.

Τι μου προτεινετε να κανω απο εδω και περα? Να επιμεινω να τα ταιζω η απλα να τους βαζω το φαγητο και να τα αφηνω στην ησυχια τους? Νερο χρειαζονται? Να το βαλω σε ενα ρηχο πιατακι? Εχω τοσες αποριες... Απλα ανησυχω γιατι δεν ειχα ποτε τοσο μικρα χελωνακια και μου φαινονται πολυ ευθραυστα!

Οποιος μπορει ας με βοηθησει. Δεν θελω να τα χασω επειδη δεν εκανα κατι σωστα.

Χιλια ευχαριστω εκ των προτερων!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-10-11, 13:38
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Να σου ζησουν τα κουκλια.Αν και δεν ξερω να σου πω κατι συγκεκριμενο,η γνωμη μου ειναι να τα αφησεις στον κυπο για να βρουν η να σκαψουν μια τρυπα για να εχουν σταθερη θερμοκρασια.
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-10-11, 13:42
Andreas-golf2 Ο χρήστης Andreas-golf2 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-12-2010
Περιοχή: Αθηνα (Παλληνη)
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Το μονο που μπορω να πω απο την εμπειρια μου ειναι οτι νερο δεν χρειαζονται και δεν πινουν ποτε, οποτε δεν υπαρχει λογος να τους βαλεις.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-10-11, 13:47
olga_mau Ο χρήστης olga_mau δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 7
Question

Σας ευχαριστω παρα πολυ!!
Το κακο με τον κηπο ειναι οτι συχναζουν γατες και ηδη οταν τα ανακαλυψα ηταν μια εκει κοντα. Ισως να βαλω αρκετο χωμα απο τον κηπο στο κουτι τους και απο πανω τα φυλλα. Παντως με τα πανια, τα φυλλα και τα κλαδακια που τους εχω βαλει εχουν ανακαλυψει πολλες κρυψωνες. Μακαρι να αντεξουν γιατι ειναι πραγματικα πανεμορφα! Εχω ενθουσιαστει αλλα παραλληλα εχς αγχωθει πολυ και ειμαι ολη την ωρα απο πανω τους!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-10-11, 11:38
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

και τα 3 ειδη χελωνων ξηρας της χωρας μας αποτελουν απειλουμενο ειδος και προστατευονται απο νομοθεσια που καθιστα την αιχμαλωσια και τη διατηρηση τους ως κατοικιδια παρανομη.
http://www.herpetofauna.gr/index.php...age=read&id=10
εχουν συλληφθει ατομα γιαυτο..
http://www.herpetofauna.gr/forum/index.php?topic=67.0
"απειλουνται απο την υποβαθμιση των οικοτοπων τους, την παρανομη αιχμαλωσια και το λαθρεμποριο, τους αυτοκινητοδρομους και τις πυρκαγιες."

το σωστοτερο κατα τη γνωμη μου (αλλα και για τη γνωμη της ελληνικης νομοθεσιας) ειναι να πας σε καποιο σημειο μακρυα απο δρομους και σπιτια κοντα στην περιοχη που τις βρηκες και να αφησεις γονεις και μικρα ελευθερα.
φυσικα και κατι μπορει να παει στραβα και να τα χασεις (ειτε απο γατες..ειτε απο ελλειπη διατροφη..ειτε απο μη ευρεση καταλληλου χειμερινου καταλυματος...ειτε ..ειτε...) και να στερησεις απο τη φυση αλλα και απο τις ιδιες την αναπαραγωγικη αποστολη τους.
η φυση ξερει...οφειλουμε να την εμπιστευθουμε...οπου εμεις ανακατευομαστε εκει ειναι που τα κανουμε σκ... (πιπερι!!)

υ.γ. το τελευταιο δε το λεω για σενα προσωπικα...γενικα για εμας τους ανθρωπους...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-10-11, 14:47
spaiderman6 Ο χρήστης spaiderman6 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2010
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

εγω λεω να τις κρατεισεις τωρα που ειναι μικρες κ να ελευθεροθουν του χρονου τελι ανοιξεις που θα εχουν μεγαλωσει κ θα εχουν περισωτερες ελπιδες να επιζεισουν.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-10-11, 15:02
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Προς τα τέλη της εβδομάδας ο καιρός θα ζεστάνει και πάλι σε ικανοποιητικά επίπεδα. Οπότε μπορείς να πας σε ένα μέρος κοντά όπου βρέθηκαν οι γονείς, με αρκετές πέτρες που να μπορούν να χωθούν από κάτω, και τις αφήνεις εκεί. Όπως ειπώθηκε και παραπάνω η αιχμαλώτιση αυτών των ζώων είναι παράνομη, μιας και τα ζώα αυτά είναι άγρια και προστατευόμενα.

Αν χρειαστείς περισσότερη βοήθεια μπορείς να επικοινωνήσεις με τον σύλλογο ΑΝΙΜΑ : 210 9510075 και 697 2664675
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-10-11, 15:46
olga_mau Ο χρήστης olga_mau δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spaiderman6 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω λεω να τις κρατεισεις τωρα που ειναι μικρες κ να ελευθεροθουν του χρονου τελι ανοιξεις που θα εχουν μεγαλωσει κ θα εχουν περισωτερες ελπιδες να επιζεισουν.
Κατ'αρχην σας ευχαριστω ολους οσοι ενδιαφερθηκατε και κανατε τον κοπο να μου απαντησετε!!

Φυσικα και δεν εχω σκοπο να κρατησω στον κηπο μου 8 χελωνες. Απλά επειδη ειναι τοσο μικρες σκεφτομουν και εγω αυτο που ειπε ο spaiderman. Να τις κρατησω τουλαχιστον μεχρι να βγαλουν το χειμωνα και μετα να τις αφησω σε καποιο ασφαλες μερος (εχω σκεφτει τον Βοτανικο κηπο στο Δαφνι η σε βουνο). Αυτος ειναι και ο λογος που δεν τα βαζω μεσα στο σπιτι και τα αφηνω στο εξωτερικο περιβαλλον. Οσο για τις μεγάλες, την αρσενικη την ειχαν φερει οι γονεις μου σπιτι οταν ημουν παιδακι και δεν εχω ιδεα που τη βρηκαν και την αλλη την βρηκα φετος την ανοιξη στο προαυλιο μιας εκκλησιας στη Νικαια, ετοιμη να κατεβει στο δρομο. Προφανως καποιοι ασυνειδητοι την ειχαν σπιτι τους και την παρατησαν. Και αν κρινω απο το οτι δεν ειχε ιχνος χωματος πανω της, υποθετω οτι θα την ειχαν σε κανενα μπαλκονι.. Ο μονος λογος που δεν θελω να αφησω τις μεγαλες ειναι οτι δεν εχουν μαθει να ζουνε και να τρωνε μονες τους και δεν ξερω κατα ποσο θα μπορεσουν να επιβιωσουν.

Γενικα δεν ειμαι απο τους ανθρωπους που μαζευουν κατοικιδια στο σπιτι τους για την δικη τους διασκεδαση χωρις να σκεφτονται οτι τα ζωακια ουσιαστικα αιχμαλωτιζονται. Και για τα χελωνακια θελω να κανω οτι καλυτερο μπορω για να βγαλουν - τουλαχιστον τα περισσοτερα - το χειμωνα και μετα θα αποφασισει η φυση για αυτα.

Σημερα τους εβαλα αφρατο χωμα για να μπορεσουν να σκαψουν αν θελουν να χωθουν και εριξα πανω πολλα ξερα φυλα και σπασμενα πηλινα κουπακια για φωλιες. Αυτο που με παραξενευει ειναι οτι παρα το κρυο κανουν τις βολτιτσες τους... Σε αργους ρυθμους βεβαια και χωρις ορεξη για φαγητο. Αντιθετα οι μεγαλες εχουν εξαφανιστει απο προσωπου γης, που σημαινει οτι καπου ειναι κρυμμενες και κοιμουνται για τα καλα ! Ας ελπισουμε να πανε ολα καλα.

Ευχαριστω και παλι!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-10-11, 18:14
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Μια χαρά ξέρουν να τα καταφέρνουν στην φύση και οι για πολλά χρόνια αιχμάλωτες χελώνες. Διάβασε αν θες και την απάντηση στο φόρουμ με τα ερπετά. Όπως και να έχει τα ζώα αυτά δεν σου ανήκουν, ειναι άγρια ζώα και πρέπει να επιστρέψουν στη φύση. Αν πρέπει κάποιος να τα κρατήσει για τον χειμώνα ή για περίθαλψη αυτός είναι μια σχετική ΜΚΟ όπως ή ΑΝΙΜΑ ή το ΕΚΠΑΖ. Δεν έχει δικαίωμα απλός πολίτης να κρατά άγρια ζώα για κανέναν λόγο.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-10-11, 19:29
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andreas-golf2 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μονο που μπορω να πω απο την εμπειρια μου ειναι οτι νερο δεν χρειαζονται και δεν πινουν ποτε, οποτε δεν υπαρχει λογος να τους βαλεις.
αυτο λεει η εμπειρια σου???
εγω διαφωνω ................
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-10-11, 13:38
VEZIRAKOS Ο χρήστης VEZIRAKOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 128
Send a message via Skype™ to VEZIRAKOS
Προεπιλογή

λοιπον επειδη και γω κατεχω στην αυλη του παππου μ για την ακρηβεια εκεινος κατεχει απλα εγω της μελεταω καλο θα ειναι να τους ρειχνεις ντοματα μαρουλι και διαφορα φρουτα λαχανικα και να τους βαλεις νερο εμεις τους εχουμε και της εχω πετηχει αρκετες φορες να ειναι απο πανω του (δεν της εχ πετυχει να πεινουν αλλα πανε εκει και κανουν διαφορα μπορει κ να πινουν.. και να γυρνανε βλεποντασ μας και να σταματανε.. ) βαλε κρυψωνες να νιωθουν ασφαλια καθως την μερα καθονται αρκετες ωρες κρυμενες ειδικα οι μικρες ντρεπονται τον ηλιο :Ρ εμεις εχουμε ντενεκεδες και μπενουν οι μεγαλες και πετρες να κρυβονται τα μικρα..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-10-11, 13:44
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από VEZIRAKOS Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπον επειδη και γω κατεχω στην αυλη του παππου μ για την ακρηβεια εκεινος κατεχει απλα εγω της μελεταω καλο θα ειναι να τους ρειχνεις ντοματα μαρουλι και διαφορα φρουτα λαχανικα και να τους βαλεις νερο εμεις τους εχουμε και της εχω πετηχει αρκετες φορες να ειναι απο πανω του (δεν της εχ πετυχει να πεινουν αλλα πανε εκει και κανουν διαφορα μπορει κ να πινουν.. και να γυρνανε βλεποντασ μας και να σταματανε.. ) βαλε κρυψωνες να νιωθουν ασφαλια καθως την μερα καθονται αρκετες ωρες κρυμενες ειδικα οι μικρες ντρεπονται τον ηλιο :Ρ εμεις εχουμε ντενεκεδες και μπενουν οι μεγαλες και πετρες να κρυβονται τα μικρα..
νερο πινουνε γιατι την δικια μ την ειχα παρατηρησει να πινει νερο πολλες φορες...

τωρα πια την εχω αφησει παλι στην φυση

καλο θα ηταν αν δεν ειμαστε σιγουροι για κατι να μην το λεμε γιατι παραπληροφορουμε τον κοσμο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
διαχωρισμος χελωνας VEZIRAKOS Άλλα ζώα 34 10-10-11 14:37
'Aρρωστα corydoras!ΗΕLP! SOFI Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 6 28-06-11 01:11
επειγον...ΗΕLP για Botia macracanthus vaspiou Αρχάριοι γλυκού νερού 4 15-03-11 18:13
χελωνα ξηρας may Άλλα ζώα 2 27-08-09 18:58
Χελωνα ξηρας. ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Άλλα ζώα 6 27-08-09 18:57

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05767 seconds with 15 queries