Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > ¶λλα ζώα

¶λλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-12-10, 14:25
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή ερπετα...

υπαρχει καποιος που να ασχολειται με ερπετα σκεφτομαι να κανω μια κατασκευη με συρματοπλεγμα αλλα επειδη ο χωρος δεν εχει θερμανση δεν ξερω αν θα μπορει να κραταει μια σταθερη θερμοκρασια με τις λαμπες....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-12-10, 14:29
mixalis p Ο χρήστης mixalis p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2009
Περιοχή: Ιωαννινα
Μηνύματα: 473
Προεπιλογή

τα ερπετα θελουν μια στεθερη θερμοκρασια την μερα κ αλλη την νυχτα. ειναι λιγο δυσκολο να το πετυχεις αυτο αν δεν γινει κατασκευη με τζαμι
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-12-10, 14:30
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixalis p Εμφάνιση μηνυμάτων
τα ερπετα θελουν μια στεθερη θερμοκρασια την μερα κ αλλη την νυχτα. ειναι λιγο δυσκολο να το πετυχεις αυτο αν δεν γινει κατασκευη με τζαμι
ναι ρε γαμωτο αν ειχα θερμανση σε αυτο το δωματιο θα ηταν αλλιως τωρα με μια διακοπη δεν θα αντεξει τιποτα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-12-10, 14:37
mixalis p Ο χρήστης mixalis p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2009
Περιοχή: Ιωαννινα
Μηνύματα: 473
Προεπιλογή

με διακοπη ρευματος δεν υπαρχει κανενα προβλημα. τι ερπετο σκεφτεσαι? να ξερεις τα φιδια ειναι πιο ανθεκτικα απο τις σαυρες.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-12-10, 14:40
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixalis p Εμφάνιση μηνυμάτων
με διακοπη ρευματος δεν υπαρχει κανενα προβλημα. τι ερπετο σκεφτεσαι? να ξερεις τα φιδια ειναι πιο ανθεκτικα απο τις σαυρες.

για μπερντ ντραγκον η για γκεκο
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-12-10, 15:15
mixalis p Ο χρήστης mixalis p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2009
Περιοχή: Ιωαννινα
Μηνύματα: 473
Προεπιλογή

το καλυρετο θα ηταν να το εχετε σε τερραριουμ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-12-10, 15:39
Το avatar του χρήστη Savou
Savou Ο χρήστης Savou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2010
Περιοχή: Ηλιουπολη
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Φίλε μου είναι πάρα μα πάρα πολύ δύσκολο να πετύχεις θερμοκρασίες ακόμα και με θερμαντικές πλάκες λάμπες και ότι άλλο δεν θα το καταφέρεις θέλεις terrarium.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-12-10, 15:43
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Savou Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου είναι πάρα μα πάρα πολύ δύσκολο να πετύχεις θερμοκρασίες ακόμα και με θερμαντικές πλάκες λάμπες και ότι άλλο δεν θα το καταφέρεις θέλεις terrarium.
εγινε παιδια σας ευχαριστω....σκεφτομαι να παρω καποιο ενυδρειο απο το φορουμ εχει τρομερες τιμες αλλα θα πειραζει ????
εσεις τι ερπετα εχετε????
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-12-10, 15:47
mixalis p Ο χρήστης mixalis p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2009
Περιοχή: Ιωαννινα
Μηνύματα: 473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Savou Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου είναι πάρα μα πάρα πολύ δύσκολο να πετύχεις θερμοκρασίες ακόμα και με θερμαντικές πλάκες λάμπες και ότι άλλο δεν θα το καταφέρεις θέλεις terrarium.

οτι κ να κανεις, μια τροπικη σαυρα ειναι πολυ δυσκολο να επιβιωση στην αιχμαλωσια για πολλα χρονια, εγω ιγκουανα ειχα με ολα τα παρελκομενα κ εζησε μονο 2,5 χρονια. βεβαια ειναι κ θεμα τυχης πολλες φορες.! ενας γνωστος μ την εχει ελευθερη μεσα στ σπιτι κ ειναι 8 χρονων, οταν κρυωνει καθεται κατω απο το καλοριφερ. παντως τα φιδια δεν εχουν τοσες απαιτησεις. αν κ αυτο π πιστευω για τα ερπετα ειναι οτι δεν υπαρχουν πιο τεμπελικα ζωα. καλυτερα παρε μια ταραντουλα!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-12-10, 17:23
Το avatar του χρήστη irongud
irongud Ο χρήστης irongud δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2010
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 511
Προεπιλογή

ειχα και φιδια και σαυρες στο παρελθον. για να κανεις κατι οικονομικο της ταξης των 60-70 ευρω και ομορφο ακου:
κοντρα πλακε θαλασσης η μελαμινη σε οτι αποχρωση θες για τις 5 πλευρες. για μια τετοια μικρη σαυρα πας για ενα κουτι της ταξης των 70Χ50Χ50. τζαμι εμπρος πιασμενο με καποια μεταλλικη γωνια βιδωμενη στα 2 πλαγια και συρταρωτο το τζαμι απο πανω προς τα κατω.( θα κανεις το μισο να ανοιγει το αλλο σταθερο να μην πεφτει εξω το υποστρωμα η και η σαυρα) και εισαι ετοιμος. το ξυλο βοηθαει στην διατηρης θερμοκρασιας βαζεις και μια θερμοπλακα για ερπετα θαμμενη σε καποιο σημειο κατω απο το υποστρωμα η θερμαινομενο βραχο και εισαι αρχοντας.
α και μια λαμπα ειδικη για σαυρες για τροφη του δερματος τους
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-12-10, 18:05
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixalis p Εμφάνιση μηνυμάτων
οτι κ να κανεις, μια τροπικη σαυρα ειναι πολυ δυσκολο να επιβιωση στην αιχμαλωσια για πολλα χρονια, εγω ιγκουανα ειχα με ολα τα παρελκομενα κ εζησε μονο 2,5 χρονια. βεβαια ειναι κ θεμα τυχης πολλες φορες.! ενας γνωστος μ την εχει ελευθερη μεσα στ σπιτι κ ειναι 8 χρονων, οταν κρυωνει καθεται κατω απο το καλοριφερ. παντως τα φιδια δεν εχουν τοσες απαιτησεις. αν κ αυτο π πιστευω για τα ερπετα ειναι οτι δεν υπαρχουν πιο τεμπελικα ζωα. καλυτερα παρε μια ταραντουλα!
εγω παλι ξερω ιγκουανα που τωρα ειναι δεκα ετων και συνεχιζει ακαθεκτα...ταραντουλα αποκλειεται φοβαμαι μεχρι και τις πεταλουδες
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-12-10, 19:32
Το avatar του χρήστη stavaigi
stavaigi Ο χρήστης stavaigi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-10-2008
Περιοχή: κορινθος
Μηνύματα: 215
Προεπιλογή

και μενα φιλε μου το ιγκουανα μου εζησε 6 χρονια στα χερια μου και το ειχα παρει και περιπου 2 χρονων, τωρα συνεχιζει σε καποιου αλλου το σπιτι και ζει, αν του δωσεις την καταλληλη φροντιδα θα σου ζησει αρκετα χρονια!
ο φιλος πανω ειπε μια καλη ιδεα με κοντρα πλακε θαλασσις, αναλογα βεβαια και το ειδος του ερπετου πρεπει να γινει και ο σχεδιασμος του, το μεγεθος παιζει σημαντικο ρολο και να μπορεις να καθαριζεις το υποστρωμμα του!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-12-10, 20:28
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stavaigi Εμφάνιση μηνυμάτων
και μενα φιλε μου το ιγκουανα μου εζησε 6 χρονια στα χερια μου και το ειχα παρει και περιπου 2 χρονων, τωρα συνεχιζει σε καποιου αλλου το σπιτι και ζει, αν του δωσεις την καταλληλη φροντιδα θα σου ζησει αρκετα χρονια!
ο φιλος πανω ειπε μια καλη ιδεα με κοντρα πλακε θαλασσις, αναλογα βεβαια και το ειδος του ερπετου πρεπει να γινει και ο σχεδιασμος του, το μεγεθος παιζει σημαντικο ρολο και να μπορεις να καθαριζεις το υποστρωμμα του!
οχι οπως προ ειπα η μπερντ ντραγκον η γκεκο θελω....

τα ιγκουανα δεν νομιζω να θελουν καποια τρομερη φροντιδα με τα βασικα μακροζωει και ευημερει....οταν εννοουμε τα βασικα εννοω αυτα που χρειαζεται για να ζει οσο πιο κοντα στο φυσικο του περιβαλλον...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-12-10, 22:09
Το avatar του χρήστη stavaigi
stavaigi Ο χρήστης stavaigi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-10-2008
Περιοχή: κορινθος
Μηνύματα: 215
Προεπιλογή

σκεψου οτι του ειχα και κλουβι με ξυλα στην αυλη και τον εβγαζα οταν ειχε καλες μερες, γιατι η καθαρη ακτινοβολια του ηλιου δεν μπορει να αντικατασταθει με καμια λαμπα! καθε μερα ετρωγε διαφορετικη σαλατα λαχανικων και φρουτων και μια στο τοσο του εδινα και ελαχιστη σκυλοτροφη γιατι χρειαζονται και λιγο ζωικη πρωτεινη μιας και ειναι παμφαγα,
ειχε γινει εναμιση μετρο περιπου!
τωρα τα γκεκο ειναι διαφορετικα ως προς την φροντιδα αν και με τρελενουν δεν ειχα ποτε και δεν ξερω! εχω δει καποια πορτοκαλοασπρα που ειναι απιστευτα!
καλο ξεκινημα στο προτζεκτακι σου και δειξε μας την εξελιξη του!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-12-10, 23:45
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stavaigi Εμφάνιση μηνυμάτων
σκεψου οτι του ειχα και κλουβι με ξυλα στην αυλη και τον εβγαζα οταν ειχε καλες μερες, γιατι η καθαρη ακτινοβολια του ηλιου δεν μπορει να αντικατασταθει με καμια λαμπα! καθε μερα ετρωγε διαφορετικη σαλατα λαχανικων και φρουτων και μια στο τοσο του εδινα και ελαχιστη σκυλοτροφη γιατι χρειαζονται και λιγο ζωικη πρωτεινη μιας και ειναι παμφαγα,
ειχε γινει εναμιση μετρο περιπου!
τωρα τα γκεκο ειναι διαφορετικα ως προς την φροντιδα αν και με τρελενουν δεν ειχα ποτε και δεν ξερω! εχω δει καποια πορτοκαλοασπρα που ειναι απιστευτα!
καλο ξεκινημα στο προτζεκτακι σου και δειξε μας την εξελιξη του!
θα σας ενημερωνω.....
παρολα αυτα μην το παρατησουμε το θεματακι οποιος εχει ερπετα ας πει τι εχει σε τι τεραριουμ με τι λαμπες και ολα αυτα που ειναι χρησιμα για τους υπολοιπους
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-12-10, 09:23
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi Εμφάνιση μηνυμάτων
θα σας ενημερωνω.....
παρολα αυτα μην το παρατησουμε το θεματακι οποιος εχει ερπετα ας πει τι εχει σε τι τεραριουμ με τι λαμπες και ολα αυτα που ειναι χρησιμα για τους υπολοιπους
καλύτερα να μπεις σε ένα φόρουμ εξειδικευμένο στην φροντίδα ερπετών και πριν αγοράσεις οποιοδήποτε ζώο να ενημερωθείς πάρα πολύ καλά για τις απαιτήσεις του.

Προσωπικά πάντως θα σου έλεγα να μην πάρεις κανένα ερπετό για κατοικίδιο μιας και αυτά τα ζώα υποφέρουν σε αιχμαλωσία, αλλά ενισχύεις έτσι και το εμπόριό τους, ένα άθλιο φαινόμενο, ειδικά στην Ελλάδα, όπου χιλιάδες ζώα εισάγονται κάθε χρόνο και μόνο μερικά, μετρημένα στα δάχτυλα καταφέρνουν στο τέλος να ζήσουν. Τα υπόλοιπα αργοπεθαίνουν σε άθλιες συνθήκες.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-12-10, 13:53
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos Εμφάνιση μηνυμάτων
καλύτερα να μπεις σε ένα φόρουμ εξειδικευμένο στην φροντίδα ερπετών και πριν αγοράσεις οποιοδήποτε ζώο να ενημερωθείς πάρα πολύ καλά για τις απαιτήσεις του.

Προσωπικά πάντως θα σου έλεγα να μην πάρεις κανένα ερπετό για κατοικίδιο μιας και αυτά τα ζώα υποφέρουν σε αιχμαλωσία, αλλά ενισχύεις έτσι και το εμπόριό τους, ένα άθλιο φαινόμενο, ειδικά στην Ελλάδα, όπου χιλιάδες ζώα εισάγονται κάθε χρόνο και μόνο μερικά, μετρημένα στα δάχτυλα καταφέρνουν στο τέλος να ζήσουν. Τα υπόλοιπα αργοπεθαίνουν σε άθλιες συνθήκες.
σιγουρα ολα τα ζωα πλην των οικοσιτων παιδευονται αλλα αν μπορω να τους διαθεσω τον καλυτερο τροπο ζωης γιατι να μην το εκανα????

δεν αντιλεγω σε αυτο που λες ισα ισα που ειναι απολυτα σεβαστο για εμενα
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-12-10, 21:04
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi Εμφάνιση μηνυμάτων
...αλλα αν μπορω να τους διαθεσω τον καλυτερο τροπο ζωης γιατι να μην το εκανα????

δεν αντιλεγω σε αυτο που λες ισα ισα που ειναι απολυτα σεβαστο για εμενα
μα ο καλύτερος τρόπος ζωής είναι να βρίσκονται ελεύθερα στη φύση και μπορούμε να το κάνουμε απλά αν δεν τα αγοράζουμε και σταματήσουμε την ζήτηση.
-------------------------
ρίξε μια ματιά σε αυτό για να καταλάβεις τι γίνεται: http://www.herpetofauna.gr/forum/ind...pic,631.0.html

και ισχύει και για τα ψαράκια!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Strahos : 29-12-10 στις 21:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 30-12-10, 11:25
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos Εμφάνιση μηνυμάτων
μα ο καλύτερος τρόπος ζωής είναι να βρίσκονται ελεύθερα στη φύση και μπορούμε να το κάνουμε απλά αν δεν τα αγοράζουμε και σταματήσουμε την ζήτηση.
-------------------------
ρίξε μια ματιά σε αυτό για να καταλάβεις τι γίνεται: http://www.herpetofauna.gr/forum/ind...pic,631.0.html

και ισχύει και για τα ψαράκια!

φιλε μου ειμαι σιγουρος το εχω δεο και με τα ματια μου οτι σε ολα μα ολα τα πετσοπ οτι ζωντανο και να αγορασεις απο σκυλο-γατα μερχι ερπετο
σε ολα μα ολα τα ζωα εχουν τεραστιες απωλειες -θνησιμοτητα και ειδικα στα ψαρια και στα μικρα ερπετα που δεν τους κοστιζουν τιποτα και τα πουλανε εναντι μεγαλου χρηματικου ποσου για να βγαλουν τα σπασμενα απο τις απωλειες που εχουν....αυτο το γνωριζουν ολοι που ασχολουνται εστω και λιγα με τα ζωα....
απο την αλλη ειναι μια κατασταση που δυσκολα αλλαζει γιατι δεν υπαρχει παοια σοβαρη οργανωση η και νομοθεσια που να προστατευει τα ζωα...μονο σε φορουμ βλεπεις να ονομαζονται πετσοπαδες που δεν φροντιζουν τα ζωα(εμπορευμα) τους,,,

εγω ο ιδιος εχω πει εναν τετοιο μακακα πετσοπα στην νικαια και αν θελεις μεσω π.μ να σου πω και τα στοιχεια του
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 30-12-10, 14:15
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μου ειμαι σιγουρος το εχω δεο και με τα ματια μου οτι σε ολα μα ολα τα πετσοπ οτι ζωντανο και να αγορασεις απο σκυλο-γατα μερχι ερπετο
σε ολα μα ολα τα ζωα εχουν τεραστιες απωλειες -θνησιμοτητα και ειδικα στα ψαρια και στα μικρα ερπετα που δεν τους κοστιζουν τιποτα και τα πουλανε εναντι μεγαλου χρηματικου ποσου για να βγαλουν τα σπασμενα απο τις απωλειες που εχουν....αυτο το γνωριζουν ολοι που ασχολουνται εστω και λιγα με τα ζωα....
απο την αλλη ειναι μια κατασταση που δυσκολα αλλαζει γιατι δεν υπαρχει παοια σοβαρη οργανωση η και νομοθεσια που να προστατευει τα ζωα...μονο σε φορουμ βλεπεις να ονομαζονται πετσοπαδες που δεν φροντιζουν τα ζωα(εμπορευμα) τους,,,

εγω ο ιδιος εχω πει εναν τετοιο μακακα πετσοπα στην νικαια και αν θελεις μεσω π.μ να σου πω και τα στοιχεια του
Καλημέρα,
αν σε ενδιαφέρει μπορείς να περιμένεις λίγο καιρό, μπορεί να βρεθεί κάποιο να υιοθετήσεις. Πολύ συχνά με ενημερώνουν για εξωτικά ερπετά που τα βρήκαν παρατημένα μέσα στην πόλη, έτσι και δεν θα ενισχύσεις προσωπικά το εμπόριό τους αλλά θα αποκτήσεις και εξωτικό κατοικίδιο που ήθελες. Αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο θα σου έλεγα να αρχίσεις να μαθαίνεις τα πάντα για τα ζώα που σε ενδιαφέρουν. Πρόσφατα βρέθηκαν πολλά ιγκουάνα και ένας γενειοφόρος δράκος και είναι και πολλοί αυτοί που τα αγόρασαν για το παιδάκι τους και αφού το παιδί βαρέθηκε τώρα ψάχνουν να τα ξεφορτωθούν.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 30-12-10, 14:18
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα,
αν σε ενδιαφέρει μπορείς να περιμένεις λίγο καιρό, μπορεί να βρεθεί κάποιο να υιοθετήσεις. Πολύ συχνά με ενημερώνουν για εξωτικά ερπετά που τα βρήκαν παρατημένα μέσα στην πόλη, έτσι και δεν θα ενισχύσεις προσωπικά το εμπόριό τους αλλά θα αποκτήσεις και εξωτικό κατοικίδιο που ήθελες. Αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο θα σου έλεγα να αρχίσεις να μαθαίνεις τα πάντα για τα ζώα που σε ενδιαφέρουν. Πρόσφατα βρέθηκαν πολλά ιγκουάνα και ένας γενειοφόρος δράκος και είναι και πολλοί αυτοί που τα αγόρασαν για το παιδάκι τους και αφού το παιδί βαρέθηκε τώρα ψάχνουν να τα ξεφορτωθούν.
φυσικα και μπορω να περιμενω γιατι το τερραριουμ θελω να το φτιαξω μονος μου(πιανουν τα χερια μου) για να το κανω οσο πιο ευχρηστο και λειτουργικο για εμενα και το ερπετο που θα εχω....σε ποια σελιδα μπορω να δω για τα ερπετα που λες????
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 30-12-10, 18:05
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi Εμφάνιση μηνυμάτων
φυσικα και μπορω να περιμενω γιατι το τερραριουμ θελω να το φτιαξω μονος μου(πιανουν τα χερια μου) για να το κανω οσο πιο ευχρηστο και λειτουργικο για εμενα και το ερπετο που θα εχω....σε ποια σελιδα μπορω να δω για τα ερπετα που λες????
σε καμία, θα σε ενημερώσω εγώ
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 30-12-10, 20:16
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

λοιπον παιδες απο τον καινουριο χρονο πρωτα ο θεος παιρνω κοντρα πλακε θαλασσης και θα φτιαξω ενα κουτι 70χ40χ40 στο οποιο μπροστα θα μπει 6αρι τζαμι...λογικα δεν θα εχω προβλημα αν ειναι και πιο λεπτο????

επειτα το ντυνω με πολυεστερα απο μεσα για μονωση κλπ το λουστραρω απο εξω και επειτα θα βαλω το τζαμι....επαιρνω τα εξαρτηματα τα οποια θα ειναι θερμαντηρας δαπεδου μια λαμπα uvb και θα κανω τις τρυπες στο καπακι μου αφου δω πως θα ταιριαζει καλυτερα η λαμπα...

θα ανεβαζω συνεχεια φωτο βημα βημα....

αν εχετε κατα υποψιν σας που δεν το εχω σκεφτει να μου το πειτε...
-------------------------
μια διορθωση το ξυλο θα ειναι κοντρα πλακε θαλασσης
και θα μπει και περσιδα για εξαερισμο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eimaste aR21rwstoi : 30-12-10 στις 20:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 04-01-11, 10:03
Το avatar του χρήστη Moonchild
Moonchild Ο χρήστης Moonchild δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-08-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

καλημέρα και καλή χρονιά!

επειδή ασχολούμαι λίγο με ερπετά, αλλά βλέπω οτι κι εσύ το ψάχνεις, σου δίνω λινκ από ένα φορουμ για ερπετά.
http://www.reptilesgreece.com/forum/
τσέκαρέ το, μπορεί να βρείς και ιδέες απο κατασκευές για τεράριουμ,αλλά και πολλές πληροφορίες σχετικά με τα διάφορα είδη που μπορεί να σε ενδιαφέρουν.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 04-01-11, 12:17
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Moonchild Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημέρα και καλή χρονιά!

επειδή ασχολούμαι λίγο με ερπετά, αλλά βλέπω οτι κι εσύ το ψάχνεις, σου δίνω λινκ από ένα φορουμ για ερπετά.
http://www.reptilesgreece.com/forum/
τσέκαρέ το, μπορεί να βρείς και ιδέες απο κατασκευές για τεράριουμ,αλλά και πολλές πληροφορίες σχετικά με τα διάφορα είδη που μπορεί να σε ενδιαφέρουν.
τι ερπετο εχεις εσυ?
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 04-01-11, 12:51
Το avatar του χρήστη Moonchild
Moonchild Ο χρήστης Moonchild δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-08-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

έχω 2 ball pythons
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 04-01-11, 13:37
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Moonchild Εμφάνιση μηνυμάτων
έχω 2 ball pythons
αα πολυ ωραια...αν και ειναι δυσκολο για αρχαριο....οποτε θα παω οπως εχω πει και πιο πριν για γκεκο η μπερντ ντραγκον
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 04-01-11, 14:01
Το avatar του χρήστη Moonchild
Moonchild Ο χρήστης Moonchild δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-08-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

μια χαρά! τα γκεκάκια είναι αξιολάτρευτα!
με το καλό να φτιάξεις το χώρο που θές και να υποδεχτείς το νέο πετάκι
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 04-01-11, 14:11
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Moonchild Εμφάνιση μηνυμάτων
μια χαρά! τα γκεκάκια είναι αξιολάτρευτα!
με το καλό να φτιάξεις το χώρο που θές και να υποδεχτείς το νέο πετάκι
ειχα διαβασει στο φορουμ που μου εστειλες πως τα γκεκο θελουν 70χ40
αλλα ενα παιδι απο το φορουμ αυτο μου ειπε πως ειδικα για τα μπερντ ντραγκον θελει πανω απο μετρο σε μηκος....
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 04-01-11, 15:42
Το avatar του χρήστη Moonchild
Moonchild Ο χρήστης Moonchild δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-08-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

τα τεράριουμ εξαρτώνται κυρίως απ το τελικό μέγεθος του ζώου και τις συνήθειές του, οπότε μη σου φαίνεται περίεργο το μέγεθος.
το κατά πόσο μεγαλώνει το κάθε είδος δεν το ξέρω, δες μερικά care sheet που λένε αναλυτικότερα τι και πως θέλει το κάθε ζώο
(σίγουρα υπάρχουν κι άλλα, αλλά δές κανα δύο για αρχη http://www.reptilesgreece.com/leopar..._caresheet.htm
http://www.reptilesgreece.com/bearde..._caresheet.htm
http://ball-pythons.net/forums/showt...gona-vitticeps)
http://ball-pythons.net/forums/showt...ris-macularius))

με τα σαυράκια είμαι παντελώς άσχετη, οπότε δεν μπορώ να σου πώ κάτι εκ πείρας :/
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09188 seconds with 14 queries